Twee kerkbeschilderingen Ch ifou ié, sik WIM WORM DIE STIENS Haarlem, 1 Juli VAN DEN SCHILDER W. v. d. HEIDE OP NAAR DEN KATHOLIEKENDAG TE ALKMAAR CRAVEN "A" CRAVEN PLAIN? té en bij KREYMBORG BRIL VAN NU REEDS VERLAAGDE PRIJZEA ANEGANC 27 VRIJDAG 1 JULI 1938 De parochiekerk van de H. H. Eli sabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat wordt gerestaureerd Kruiswegstaties in Sint Jan Verantwoordelijk en moeilijk werk OP ZONDAG 3 JULI A.S. 'sMorgens 10 u. pontificale H. Mis in Si. Laureniius. De vasie gezan gen (Missa VIII - Engelenmis) worden door alle aanwezigen meegezongen. Des nam. half 2 (Zomertijd) de grooie vergadering in den Muziek- iuin, besloten mei eeq pontificaal Lof aldaar. De kruiswegstaties DE DOOD OP DEN WEG Werkende „remmen"! Ook in Londen, waar de mach tige Towerbridge zich welft over de Theems, zal de Engelsche win kelier U vragen welke U kiest: Craven "A" (met kurken mondstuk) of Craven Plain (zonder mond stuk). Uit zeldzaam zachte Virgi nia tabakken, vol aroma, voor treffelijk van smaak, worden de ongeëvenaarde Craven "A" en Craven Plain sigaretten gefabri ceerd. „Indeed1 Sir, a jolly good ciga rette" Afscheid ir. F. C. Dufour 25 jaar redden van drenkelingen De Haarlemsche brigade jubileert Wallfahrt der deutschen Katho- liken Hollands n. Dokkum (3 Juli) PREMIEKEURINGEN TE HOOFDDORP Type tuigpaard Drukbezochte receptie ST. JOSEPHSGEZELLEN HAARLEM I Rector Drost verricht die instal- latieplech tighei d DE VERLICHTING VAN DE VIADUCTEN TE HAARLEM ARRONDISSEMENTS RECHTBANK TE HAARLEM EEN OPTICIEN GIERSTR. 27. Lever. a. Ziekenfondsen ZIT GOED AGENDA Bioscopen 2 Juli Bioscopen Vrijwillige Burgerwacht Programma Radio-Centrale Jubileum mej. Aletta Smit Eindexamens 1ste Hoogere Bur gerschool met 5-j. c. Jubileum bij het Gevangeniswezen Harmonische Lichaams- ontwikkeling BURGERLIJKE STAND BIJ HEEREN MODEMAGAZIJN De bekende Haarlcmsche kerkschilder W. d. Heide heeft, naar wij vernemen, thans twee belangrijke werken onder handen: kruiswegstaties in de kerk van St. Joannes den Dooper en een nieuwe beschildering van de parochiekerk van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat. De heer v. d. Heide heeft al heel wat kerken beschilderd. Hij is nog een leerling geweest van de sinds lang opgeheven School voor Kunst nijverheid, die in een bijbouw van de tegen woordige Provinciale Griffie aan de Dreef ge vestigd was. Van die school verwierf hij het einddiploma en bovendien kreeg hij nog een onderscheiding van het D. A. Thiemefonds voor het beste ontwerp op een prijsvraag. Teen al ging zijn ambitie en voorkeur naar de kerk- schilderingen uit. Zijn bekroond werkstuk was n.l. het ontwerp voor zoo'n kerkschildering. Vervolgens heeft hij bijna 20 jaar bij den Amsterdamschen kunstenaar J.'Dunselman ge werkt en onder diens leiding verschillende ker ken beschilderd: in Amsterdam, Baarn, Twello, Uitgeest, Arnhem, Hengelo, Haarlem (de kapel van de Eerw. Zusters in de Koningstraat), de kapel van het Groot-seminarie Hoeven, enz. enz. Voorts is hij in de leer geweest bij een Haar- lemschen glas-in-lood schilder Bogtman er. sedert eenige jaren heeft hij zich zelfstandig gevestigd. Over gebrek aan werk heeft hij niet te klagen gehad. In Dordrecht beschilderde hij de kapel van het R.K. Ziekenhuis, in Heemstede de kapel van de Eerw. Broeders (zijn eerste zelfstandig werk) en in Vogelen zang het priesterkoor van de parochiekerk. Onlangs is een zeer omvangrijke arbeid ge reed gekomen, n.l. de volledige restauratie van de St. Bavokerk aan den Heerenweg te Heemstede, waarvoor hij ook een zeer mooie versiering van het baldakijn boven het tabernakel uitvoerde. En thans zijn er twee andere werken op stapel: de beschildering van de parochiekerk in de Paul Krugerstraat en de kruiswegstaties in de kerk van St. Joannes den Dooper. Ook een leek in hel vak zal kunnen begrijpen dat een kerk beschilderen een verantwoordelijk en moeilijk werk is. Verantwoordelijk, omdat de beschildering van groote beteekenis is voor het interieur en ook voor de devotie van de Kerk gangers, want innerlijke gesteldheid wordt nu eenmaal dikwijls en bij vele menschen beïn vloed door uiterlijke omstandigheden. Wel blijit het hetzelfde waar men God aanbidt, dat kan zoowel in de eenvoudigste kapel als in de prachtigste kathedraal gebeuren maar het is nu eenmaal een feit, dat de omgeving, waarin men verkeert min of meer sterke uitwerking kan hebben op zijn stemming. Dat geldt voor een kerk precies zoo. Hier moet de mensch zich tenv'olle doen opgaan in God, maar het in terieur van de kerk zal er veel kunnen toe doen of dit zich richten tot God gemakkelijk en vlot ka.n gebeuren. Sommige kerken brengen je als vanzelf al tot devotie, terwijl andere door hun overdaad aan beelden of beschilderingen ten slotte meer op musea of tentoonstellingsruim ten gelijken en het hoofddoel van een kerk als bedehuis tot God afleiden. Bovendien heeft de beschildering van een kerk ook iets meer ten doel dan louter ver siering. Door haar zin en symboliek moet zij een leerling zijn voor den kerkbezoeker en als het ware leiden tot datgene wat men in de kerk op de eerste plaats komt doen: bidden. Moeilijk is de kerkbeschildering ook, omda: helaas de innige samenwerking tusschen archi tect en schilder maar al te vaak zoek of bij een bestaand* kerk niet meei te verwezenlijken is Een kerk moet een eenheid vormen. Archi tectuur en beschildering dienen samen te gaan, elkaar aan te vullen en zelfs soms in elkaar op te gaan. Meestal is het echter zoo, dat de architect een kerk bouwt en dan moet de schilder maar zien dat zijn schilderingen zich aanpassen. Vooral bij kerken met een eigen geheel aparten stijl is dat een lastige opgave voor den schilder. En bij een minder geslaagde architectuur is hij het, die probeeren moet te redden wat er te redden valt. Bij beide kerken, welke de heer v. d. Heide thans beschildert, is dat het geval. De kerk van de H.H. -Elisabeth en Barbara is nu niet zoo heel mooi en bovendien zijn er groote steenbogen en vlakken welke onbeschilderd moeten lilijven. De heer v. d. Heide heeft een ontwerp ge- maakt, welke door de kerkelijke autoriteiten is goedgekeurd. Voorzoover wij op de teekening, welke de schilder ons liet zien, kunnen afgaan, zal de ontworpen beschildering de kerk zeel ten goede komen. De lichtere kleuren: crème met grijze bies afgezet, geven al dadelijk een frisscher cachet en opgewekter stemming. Een kerk behoeft om devoot te zijn, nu ook weer niet op een grafkelder te lijken. Lichte, hoewel bedekte kleuren karakteriseeren door hun on opvallendheid ook het bouwwerk meer. De voornaamste beschildering bestaat in die van de driehoekige vlakken boven de groote bogen onder de ramen. Daarvoor is een zeer schoone symboliek ontworpen. In het Priesterkoor komen vier Engelen met spreuken, betrekking hebbend op het H. Sa crament, in de dwarsbeuken vier offersymbolen en vier evangelisten en op de zijmuren van het schip de 12 Apostelen in dierenrieinsym- bolen. Het geheel vormt een z.g. Latijnsch 'kruis, Deze zijmuren zullen voorts, voor wat het benedengedeelte betreft, bepleisterd (gewikkeld) worden en ook de ratnen worden gerestauréerd. De parochianen zullen de nieuwe beschildering zeer zeker op prijs stellen en het geheel zal ongetwijfeld tot verfraaiing van de kerk bij dragen. De steigers zijn inmiddfls al gezet, doch door de plotselinge ongesteldheid van pastoor van Dijk is het werk nog niet begonnen. De kerk van St. Joannes den Dooper in de Amsterdamstraat heeft een zeer eigenaardiger, stijl. Architect Stuyt, de bouwer, behoort tot de z.g. modernen, tenminste wat destijds modern was, blijkens o.a. in de afzonderlijke van de kerk gescheiden plaats, die de toren inneemt. Een en ander is nu al weer onmodern ge worden, maar intusschen staat er de kerk, die zeer groote zware bogen en uitgebreide muur vlakten heeft. De muurvlakken zijn bovendien nog donker groen en dat is al evenmin flo rissant. Tot nu toe ontbraken kruiswegstaties, er hingen slechts gele kruisen met de num mers. Op zichzelf zijn dus de kruisweg staties, die de heer v. d. Heide er aanbrengt, alleeh al een zeer groote verbetering, die pastoor Hoovers, dank zij den steun en de medewerking van zijn parochianen, heeft weten tot stand te brengen. Maar de staties komen inplaats van de groene leelijkheid der wanden en in zooverre zijn ze een dub bele verbetering. Wij vreezen echter dat de in lichte kleuren gehouden staties op hun beurt nu weer te veel aandacht zullen afleiden van wat het middel punt is en moet blijven: het hoofdaltaar De kerk is een groote open ruimte, niet door pi laren onderbroken. Groote wandschilderingen vestigen daardoor al direct de aandacht op zich en daarbij komt nog dat het priesterkoor een vrij donkere massa is. Misschien is hierin, nadat de staties gereed zijn, nog verbetering te brengen, want het altaar moet tenslotte toch de aandacht blijven eischen. Niet de sta ties, maar het hoofdaltaar is het belangrijkste. Twee van de staties zijn al gereed en wij mogen ze zeer wei geslaagd noemen Het is thans voor de eerste maal, dat de heer v. d. Heide zelf een Kruisweg ontwerpt en hij heeft dit gedaan zonder in moderniteiten te vervallen doch ook weer een eenigszins eigen weg volgend. Als de andere staties er hangen zal dat mis schien nog beter te beoordeelen zijn. Zij zijn prachtig duidelijk en vooral de Christusfiguur heeft een verheven karakter, waarbij die der andere uitgebeelde personen zich fraai aansluiten. De zachte harmonieuze kleuren maken ze mede tot een fijnzinnig ge heel. De achtergrond is simpel blauw gehou den. Daardoor is een overlading van de schil dering vermeden, maar anderzijds heeft eer, achtergrond van huizen en derg. het voordeei, dat hij het tafereel meer bindt. Zonder zoo'n achtergrond kan de schildering den indruk van eenige uitgeknipte en bij elkaar gezette per sonen geven. Wij moeten echter erkennen dat dit laatste in v. d. Heide's staties niet naar voren komt, maar dat ze werkelijk een eenheid ook van compositie vormen. Naast de staties is in duidelijke leesbare let ters ook dat vindt men niet altijd. een tekst uit het oude Testament gezet, welke be trekking heeft op de statie. Bovendien zijn er naast, aan den anderen kant, symbolen van den kruisweg: de kelk als zinnebeeld van den doods angst van Christus, en de geeselkolom, ge plaatst. Aan den anderen zijmuur zullen bij de laatste statie nog drie soortgelijke symbolen komen. Dit heeft een goede bedoeling, doch we wagen het te betwijfelen, of het de beschil dering zal verhoogen. Noodig zijn de symbolen niet, ook zonder hen zijn de .staties duidelijk genoeg. Zij leiden de aandacht van den eigen lijken Kruisweg maar af en geven eenigszins den indruk dat men nu eenmaal elk leeg plekje wilde benutten. Maar dit zijn tenslotte details, die de hoofdzaak: een zeer mooien duidelijker! kruisweg geen schade doen. De parochianen van St. Jan zullen zeker met belangstelling verder het gereedkomen van den kruisweg volgen. Hun kerk wordt er veel fraaier en mooier door en al te lang hebben zij zoo'n noodzakelijk onderdeel van het kerk interieur moeten missen. Ongelukken gebeuren er dagelijks en inder daad zijn ze dan dikwijls „per ongeluk" ont staan. Maar zooals een Rotterdamsche koop man met zijn auto durft te rijden, kunnen on gevallen wel niet uitblijven. Hij reed met een auto, waarvan de voetrem bij een snelheid van 30 K.M. maar liefst.34 meter noodig had om den wagen tot stilstand te brengen. D.w.z. als de auto op den hoek van een straat moet stoppen, dan rijdt hij eigenlijk al de straat door voordat hij tot stilstand komt! De handrem deed het nog „beter": die had bij 28 K.M. snelheid slechts 42 meter noodig voordat hij definitief ging werken. De wagen is voor herstel naar een garage gebracht en de bestuurder kreeg een proces-verbaal. 10 stuks 17% cent 20 stuks 35 cent De Haarlemsche Reddingbrigade voor Dren kelingen organiseert ter gelegenheid van haar 25-jarig bestaan wedstrijden om de kampioen schappen van den Ned. Bond tot Redden van Drenkelingen op Zondag 3 Juli in de Gemeen telijke Zweminrichting aan de Kleverlaan des middags om 2 uur. In het programma schrijft de heer Bierlee, voorzitter van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, o.a. de volgende jubileums gedachten Wanneer we bij 't zilveren jubileum dar Haar lemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen een oogenblik stilstaan om dit heuglijke feit naar zijn waarde te ondergaan, dan rijst on willekeurig de gedachte, hoe het mogelijk is, dat het redden van drenkelingen in vereni gingsverband nog zoo betrekkelijk kort in ons land wordt beoefend. Het zwemmen is toch van alle eeuwen waar om ziet men, of weet men mets van het bestaan van lichamen die in vroeger tijd het redden van drenkelingen zich ten doel stelden? Holland kende wél zijn „Maatschappij tot redding van drenkelingen" in het laatste kwart van de acht tiende eeuw opgericht en mogelijk heeft men het geheel andere menschlievende doel dat deze Maatschappij beoogde, verward, niet haar benaming. Men weet thans, zoo veronderstel ik tenminste, dat de reddingbngades en haar col lectieve samenhang, De Nederlandsche Bond, het zwemmend redden ten doel hebben, doch dat zulks in Den Bosch van 1908 en o.m. in Haarlem van 1913 af, pas voor goed tot stand kwam, zie, dat zal men zich moeilijk kunnen realiseeren. Het is inderdaad verwonderlijk dat in ons land met zijn goede zwemmers en zwem sters, zijn zwemvereenigingen die een re spectabelen leeftijd hebben bereikt, niet veel eerder een reddingbrigade voor drenke lingen het leven mocht zien. Droevige ver- drinkingsgevallen zijn toch ook in vroeger tijden aan de orde van den dag geweest? Stellig! Doch zoo als het met alles in de wereld gaat wat we thans als „vanzelfsprekend" aanvaarden, zoo moest het ook gaan met de associatie der zwemkunst en menschlievendheid er was een emotioneele aansporing toe noodig, die zoodanig aangreep, dat a.h.w. de komst eener reddingbrigade niet langer kon worden uitgesteld. De geschiedenis der Haarlemsche begint, evenals te Amsterdam, met een emotio neele een droevige doch dan geweldig in slaande gebeurtenis. Zij kiest zfch enkele per sonen die met ongekend-oplaaiend élan zich voor de goede zaak willen opwerpen. 1913 schudt de Amsterdamsche en Haarlemsche zwem- kringen en de burgerij wakker; twee brigades zien kort na elkaar het levenslicht, men wil aan den verdrinkingsdood een gebiedend halt toe roepen. Zwemmers en zwemsters, die inzien dat hun zwemkunst ook een noogere roeping om vat, scharen zich bijeen, er zijn leiders noodig ■die deze nobele geste verder willen en zullen uitdragen, men behoeft den steun van autori teiten, vooral die der Pers. De trom wordt ge roerd, het leger trekt op! De jaren snellen voort, de dood ontneemt ons prominenten en minder prominenten, doch allen met een heilig vuur bezield het eenmaal begon nen werk der naastenliefde tot iets waarlijk grootsch op te bouwen. Wij eeren hen in wee moedige dankbaarheid voor hun aandeel, doch wij mogen met biijmoedigen trots tot hun na gedachtenis zeggen, dat het*eenmaal begonnen werk is geslaagd. Met nog meer aanhankelijkheid zeggen wij dat tot de levenden, tot hen die den roemrijken stoot gaven, wier voorbeeld tot zulk een intense navolging aanleiding gaf. In naam der menschhefd die thans de zege ningen ondergaat van de oprichting der vrij willige corpsen van redsters en redders zij hun ner dank gebracht voor hetgeen zij deden, al weten zijn als waarlijke menschen, dat zij ge roepen werden tot daden, niet om hunzelfs wil, doch om te dienen. Die Karten für den Sonderzug müssen bis Samstagmorgen 10 Uhr am Kath. Dtsch. Heim, Frederikspark 8, abgeholt werden; bis dahin Abfahrt des Sonderzug: 5.58 Uhr ab Sta- eind noch Anmelaungen möglich. Sportcostuums 9.75, 12.50, 14.75, 17.50, Lichte zomercostuums j 19.75, 23.en hooger Sportcolberts vanaf 5.90. Flanellen en Fresco pantalons vanaf 1.65 Donderdag werden op de gemeentelijke keu- ringsbanen te Hoofddorp de premiekeuringen gehouden voor merries en merrieveulens van het type tuigpaard, uitgaande van de Provin ciale Regelingscommissie ter bevordering van de paardenfokkerij in Noordholland. De uitslagen luiden als volgt: Merrieveulens: 1. Corona, eig. R. W Winter te Hoofddorp; 2. Veulen, eig. J. Parle- vliet te Nieuw-Vennep; 3. Clivia van P. K. Kis- temaker te Hoofddorp; 4. Coba van J. M. Knoop te Nieuw-Vennep; 5. Veulen van R. C. Pruisen te Nieuw-Vennep; 6. Veulen van J. Parlevliet, Nieuw-Vennep; 7. Veulen van D. van Wierin- gen te Abbenes; 8. Veulen van D. van Wierin- gen te Abbenes; 9. Veulen van M. v. d. Schans te Bovenkerk. 46 jarigen met veulen (zware klas se): 1. Wehona van W. C. van Arendonk te Rijk; 2. Vondeling van M. W. v. d. Schans te Bovenkerk; 3. Uci van A. Buurman te Heem stede; 4. Vomdijke van A. Monster te Nieuw- Vennep; 5. Ukuria van P. K. Kistemaker te Hoofddorp; 7. Vira van J. Barendregt te Groote IJpolder. Lichte klasse: 1. Urda van D. van Wie- ringen te Abbenes; 2. Wellata van M. W. v. d. Schans te Bovenkerk; 3. Unica van R. W. Win ters te Hoofddorp. 1-jarige merries: 1. Brio van O. de Kok te Nieuw-Vennep; 2. Bramora van dezelfde; 3. Beliaatje van A. Buurman te Heemstede; 4. Bestekind van M. v. d. Schans te Bovenkerk; 5 Banca van W. C. v. Arendonk te Rijk; 6. Baria van M. Roos te Sloterdijk; 7. Beatrijs van A, Buurman te Heemstede; 8. Baronel van J. de Zeeuw te Nieuw-Vennep; 9. Bantje van J. Ba rendregt, Gr. IJpolder. Tweejarige merries: Augusta van J M. Knoop te Nieuw-Vennep; 2. Andente van B Biesheuvel te Spaarndam; 3. Azalia van J. M Knoop te Nieuw-Vennep; 4. Atlanta van P. Kistemaker te Hoofddorp; 5. Apranel van Gebr. Bruynis te Nieuw-Vennep; 6. Aziernm van D. v. Wieringen te Abbenes; 7. Adorette van A. Buurman te Heemstede; 8. Adeida van J. Par levliet te Nieuw-Vennep; 9. Ajowa van J. Staal te Diemen; 10. N.N. van J. Barendregt te Gr IJpolder; 11. Ajansa van J. de Zeeuw te Nieuw- Vennep; 12. Veltdame van O. de Kok te Nieuw- Vennep. Driejarige merries: 1. Zarka van W. C. v. Arendonk te Rijk; 2. Zendria van O. de Kok te Nieuw-Vennep; 3. Zida van A. Buurman te Heemstede; 4. N.N. van A. van Haasten te Hoofddorp; 5. Zita van W. L. Nanninga te Vijfhuizen; 6. Zense van J. Colijn te Rijk; 7. Zolita van A. Knibbe te Badhoevedorp. 47 jarige merries: 1. Wenova van O. de Kok te Nieuw-Vennep; 2. Weternella van W. M. v. d. Schans te Bovenkerk; 3. Wumora van C. Bulk te Nieuw-Vennep; 4. Ultra van J. Parlevliet te Nieuw-Vennep; 5. Vijntje var. A. Monster, te Nieuw1-Vennep; 6. Verena van Gebr. Bruynis te Nieuw-Vennep; 7. Uiltje van A. Buurman te Heemstede; 8. Urmane van A. Buurman; 9. Werlinde van J. Knoop te Nieuw- Vennep. (Deze behooren tot de zware klasse). ■Lichte klasse: 1. Wunder van D. v. Wie- ringen te Abbenes; 2. Vuurtje II van Gebr. Bruynis, Nieuw-Vennep; 3. Vheronika van A. Buurman, Heemstede; 4. Weef je van D. Bies heuvel te Spaarndam. In totaal Waren 125 paarden opgegeven. Voor de geheele keuring van Noordholland is uitge loofd f1830. Vandaag en morgen volgen de premiekeuringen te Heiloo en Slootdorp. Gisteren heeft ir. F. C. Dufour afscheid ge nomen als directeur van de N. V. Haarl. Ma chinefabriek Figee, O.a. bezochten de recep tie: Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, bur gemeester van Haarlem; mr. Th. A. Westra, secretaris van Haarlem; Jhr. F. Teding van Berkhout, pres.- comm. van de H. M. F.; ir. M K. Maas, dir. Openbare Werken van Haarlem; J. A. A. Ochtman, dir. Gas- en Waterbedr. van Haarlem; ir. D. N. de Lange, hoofdingenieur b. d. Openbare Werken van Haarlem; ir. H. Lohr, dir. van de N.V. Prov. Geldersche Electri- citeits Mij. te Arnhem; dr. W. J. Muller, hoofd ingenieur der Kon. Paketvaart Mij. te Amster dam; ir. M. A. Cornelissen, Hoofd Afdeeling Scheepsbouw der K. P. M. Amsterdam; mr. W. C. Wendelaar, lid der 2e Kamer; C. Pet, dir. der Electro-Technische industrie v.h. W. Smit te Slikkerveer; Frcdleine, oud-directeur v. d. Kon. Holl. Lloyd; C. Metzelaar, directeur der Nederlandsche Scheepbouw Mij. te Amster dam; Jonkheer F. Teding van Berkhout Jr., dir. Twentsche Bank; ir. W. J. Burgersdijk, dir. der N. Z. H. Tramweg Mij.; J. J. Swens, voorzitter der Kamer van Koophandel te Haar lem; mr. J. Verheus, adj. secretaris en C. ten Borren, waarn. voorzitter van de afd. Kleinbe drijf; J- A. B. Mathot te Haarlem; dr. J. J. Borren, dir. Stork-Hijsch te Haarlem; ir. H. J. M. Bekkers, directeur der N. V. Kon. fabriek van rijtuigen en spoorwagens J. J. Beynes te Haarlem; M. van Dijk, dir. Haarlemsche Scheepsbouw Mij. te Haarlem; Vincent Dyse- rinck te Overveen; W. J. van Vloodorp, commis saris der Mij. van Levensverzekering en Lijf rente, De Groot-Noordhollandsche van 1845 en de Alg. Friesche Levensverz. te Amsterdam; L. J. van Vloodorp, directeur id. id.; C. D. van der Vliet, dir. N. V. van der Vliet en de Jonge te A'dam B. F. Enschede, dir. Joh. Enschede en Zonen, Grafische Inrichting N.V. te Haar lem; C. L. S. Cramer, dir. Droogdok Mij. Soera - baja te Amsterdam. Woendagavond j.l. werden in het gebouw van de St. Josephgezellenver. Haarlem I een 15-tal nieuwe leden plechtig geïnstalleerd. Deze telkens weer terugkeerende gewichtige gebeurtenis heeft ook thans niet nagelaten de belangstelling te trekken van vele ouders, ge zellen en verloofden. En hoe kan het ook anders? Ditmaal bestond er voor het ijverige gezellen- bestuur een reden te meer om een groote be langstelling te verwachten, want het was reeds lang te voren bekend, dat door den Centraal Praeses Rector H. Drost zelve deze installatie plechtigheid zou worden verricht. Men werd in de gestelde verwachtingen dan ook geenszins teleurgesteld; het gezellengebouw was nagenoeg geheel gevuld, toen onder het galmen van het aloude Kolpingslied de centraal praeses, verge zeld van kap. v. d. Hoeven, districtspraeses, en het commissariaat, de zaal binnentrad. De senior sprak in zijn openingswoord naast zijn voldoe ning over de groote opkomst, zijn teleurstelling uit over de afwezigheid wegens ziekte van den gezellenpastoor, den zeereerw. heer H. v. Dijk. Na het vlaggenlied werd onder luid applaus het woord verleend aan den centraal praeses. Spr. lichtte in zijn glashelder betoog de groote beteekenis der Gezellenvereeniging voor den jongeman toe, juist in een tijd als deze, waarin zoovele jongeren door den geesel der werkloos heid zich van God losscheuren en daardoor voor de eeuwigheid dreigen verloren te gaan. Spr. wees voorts op de verantwoordelijkheid der jon gemannen voor de toekomst en op het onschat baar belang van het behoud der Katholieke ge zinnen. In het bijzonder gaf spr. aan de taak van den jongeman als toekomstig vader. Goede vaders, aldus spr. waarborgen een goed gezin en dat is het juist, waaraan de huidige maat schappij in niet geringe mate gebrek lijdt. Na een krachtige aansporing aan alle gezellen om in alles en ondanks alles zich katholieken van de daad te toonen, sloot de centraal praeses zijn gloedvolle rede, waarop een langdurig én geest driftig applaus volgde. Na het uitspreken van de belofte van trouw aan de Gezellenvereeniging werd het vereenigingsinsigne den nieuwen ge zellen op de borst gespeld. Kap. Verhoeven dankte hierna den centraal praeses en feliciteerde in hartelijke bewoordin gen de zoo juist geïnstalleerde gezellen. De avond werd besloten met de opvoering van een voor deze gelegenheid geschikt tooneelspel, vertolkt door de onderafdeeling St. Genesius, onder lei ding van den heer C. de Nijs. In de spoorwegviaducten bij den Jansweg en den Kruisweg te Haarlem is het overdag zoo duister, dat de bestuurders van motorrijtuigen de wielrijders moeilijk kunnen waarnemen, waardoor het gevaar voor aanrijding in deze viaducten niet denkbeeldig is, vooral bij helde ren zonneschijn, als er een scherp contrast be staat tusschen licht en denker. De A.N.W.B. heeft thans aan B. en W. van Haarlem het verzoek gericht, aan dit bezwaar te willen tegemoet komen,, door alle, of een gedeelte van de in deze viaducten aanwezige lampen ook overdag te laten branden. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam d.d. 29 Jun 1938 is failliet verklaard de nalaten schap van wijlen M. C. G. Jacobs, weduwe van L. G. Mohrmann, laatstelijk wonende te Sant poort, Rechter-Commissaris Mr. A. L. M. van Berckel. Curator Mr. W. C. van Heuven, advocaat te Amsterdam. Gebouw St. Bavo: R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Schaakclub, 8 uur. Cinema: „Mr. Chyney's verdwijning', „Gio vanni de veroveraar", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De zangvogel van Broadway", 2.39, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hotel de la Poste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Geel-Wit, 6 uur Gew. zittingen, 4 en 7 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling ge schiedenis der geneeskunde, half 45 uur. Cinema: „Mrs. Chyney's verdwijning" en „Giovanni de veroveraar", 2 en kwart over 8 uur. Frans Halstheater: „Hotel de la Poste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De zangvogel van Broadway", 2 30, 7 en 9.15 uur. De bewakeningsoefening van het Duinwater leidingbedrijf te Overveen op 27 Juni werd we gens slechte weersomstandigheden afgelast en zal gehouden worden op Maandag 4 Juli a.s. Aan den op 24 en 25 Juni j.l. gehouden 24- uurs oefenrit, uitgeschreven door de Vrijwillige Burgerwacht Amsterdam, werd door de navol gende leden der Haarlemsche Burgerwacht vol daan Automobielen: K. J. Moorman le maal; A. Hartog 2e maal; J. Meyer 3e maal; J. H. v. d. Eisen 5e maal. Motorrijwielen: H. A. Over- beek le maal; F. P. v. Rumpt le maal; N. v. Keeken 2e maal. Zaterdag 2 Juli Programma 1: Hilversum 1. Programma 2: Hilversum 2. Programma 3: Keulen 8.00, Parijs Radio 10.20. Radio P.T.T. Nord 11.20, Keulen 12.20, Ned. Brussel 1.20, Keulen 2.20, London Regional 3.35, Fr. Brussel 3.50, Keulen 4.20, London Regional 6.20, Keulen 7.40, Ned Brussel 10.20. Pauze 10.30. Keulen 10.35, Ned. Brussel 8.00, diversen 9.20 10.35, London Regional 10.35, Droitwich 11.50, London Regional 1.20, Droitwich 2.20, London. Regional 9.30. Pauze J3.50. Droitwich 9.555, Lon don Regional 10.55. Droitwich 11.35. Programma 5 8.50—7.00 Diversen; 7.00—8-.00 Verzoekprogramma; 8.5012.00 Diversen. Vandaag is hot vijfendertig jaar geleden dat mej. Aletta Smit als onderwijzeres werd benoemd aan de R.K. Schoolvereeniging, Cruquiusstraat 5 te Haarlem. Als zeer jeugdige leerkracht werd zij aan die school verbonden. Sindsdien heeft zij zich, onafgebroken, met hart en ziel aan haar taak gewijd. Vele oud-leerlingen zullen zich deze begaafde paedagoge met waardeering en dankbaarheid herinneren. Geslaagd voor eindexamen 1938. Groep I: F. W. Almerood, H. W. v. Bentem, J. Th. Braaksma, L. van den Broek, A. G. Everard, W. H. van de Geer, H. L. Guldemond, J. 't Hart, allen 5a. Groep II: A. Tj. de Koningh, F. Kuipers, mej. Wilhelmina A. Lucieer, C. A. v. Meeuwen, W. van Ree, J. F. J. Seket, mej. Nora v. Steen- wijk, K. F. Valken, H. Vreedenburgh, A. M. Weehuizen, C. J. van Wisselingh, allen 5a. Groep III: J. Berendsen, mej. Maria J. van Blommestein, mej. Willemina Boeré, W. M. v. Erpers Roijaards, C. W. A. de Jong, mej. Jansje T. Jonker, K. R. Kirschbaum, O. V. de Heden herdacht de heer de Jong, bewaarder a. d. strafgevangenis te Haarlem, z'n 25-jarig ambtsjubileum. Om 12 uur werd hij in de Kamer van het College van Regenten door den heer adj.-direc- teur, J. F. Beyerinck, in het bijzijn van admi nistratie- en bewakingspersoneel toegesproken. Spr. schetste het moeilijke ambt van een be waarder, daar hij met menschen om moet gaan, die buiten de gevangenis de wetten met voeten treden en in de gevangenis dikwijls niet anders probeeren te doen. Dat de jubilaris bij zijn meerderen en collega's goed gezien is, bewijst wel het feit, dat hem een zilveren horloge met inschriptie werd overhan digd, alsmede een bouquet bloemen. De jubilaris dankte met een paar treffende woorden. Het werkcomité voor Haarlem en omstreken van de Nationale vereeniging tot bevordering van Harmonische Lichaamsontwikkeling (H.L.O.) heeft vergaderd met officials van de verschil lende bonden en er Is bepaald dat het eerst volgend examen voor het diploma van de H:L.O. zal gehouden worden in de tweede helft van de maand September a.s. Data zullen nader bekend gemaakt worden. Getrouwd: S. v. d. Meer en W. Bagijn. Geboren: D. GieskeBruins z; C. C. A. MathotBorst z; A. v. d. Werff—Scholten d; A. GroeneveldBakker z; P. P. van Roode-r- Reinerie d; W. de VriesUljee z; C. P. Coers Lucas z. Overleden: F. Akkerman—Soutendijk, 77 j., Pres. Steynstraat; S. Teves, 83 j„ Tempeliers straat; W. Rodenburg, 79 j., Brouwersstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5