Volkshuisvesting in 25 jaar belangrijk verbeterd ROOK Ui L TRIUMPH Pa's trots: DEI CENT SIGARET We luisteren DIE TRIOMFEERT FINANCIEN IN SAFE-INRICHTING TOCH IS ER NOG VEEL TE DOEN Kerkelijk leven Sr SCHRETLEN&CO. Dagfilm VRIJDAG 1 JULI 1938 Het prachtige werk der woning- bouwvereenigingen geroemd in den Nationalen Woningraad De juiste sfeer VERPAKT ZOUT WORDT DUURDER FIETSER VERONGELUKT H. WONDER VAN MEERSSEN Mgr. Van Noort zal Zondag in de basiliek de H. Mis opdragen DE TOESTAND VAN PATER L. H. PERQUIN De nieuwe 5 cents chocoladereep OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Vlasoogst 1938 R.K. BAKKERSPATROONS BOND Uitslagen der nationale vakwedstrijden PATER DR. VITUS O. CAP. NAAR ROME Montfortaansche Bedevaart naar Lourdes z'n zoon is geslaagd 1 Pa had gezegdNeem 'n "Akkertje" vóór '1 examen. Audiëntie Zaterdag 2 Juli (Ingezonden MededeelingI Kon geen5 minuten achtereen loopen. Thans van haar rheumatische pijnen verlost. Overstrooming in onze Oost Spoorbaan verzakt, waardoor ern stige stagnatie ontstond DR. C. L. WALTHER BOER Directeur der Kon. Militaire Kapel te Utrecht gepromoveerd AUTO TE WATER GEREDEN WIELRENNEN Schulte over den Tour de France Alle tegenstanders even gevaarlijk, meent hij TENNIS HET WIMBLEDON-TORNOOI Duitsch heerendubbel in den halven eindstrijd De Nationale Woningraad heeft vandaag te Amsterdam vergaderd. Tijdens deze bijeen komst heeft het bestuurslid prof. mr. dr. G. van den Bergh, een rede gehouden over „Vijf en twintig jaar volkshuisvesting". Het schijnt een ondankbare taak te spreken over wat in de laatste 25 jaren op het gebied van de volkshuisvesting is tot stand gebracht. Er is over dit onderwerp immers reeds zooveel voortreffelijks verschenen. Uitnemende gedenk boeken hebben het licht gezien. Tentoonstellin gen zijn gehouden. Toch is het niet nutteloos er over te spreken. Een nieuw geslacht is groot geworden, dat veelal niet weet, althans niet ervaren heeft, hoe afschuwelijk slecht de woningtoestanden hier te lande bij de jongste eeuwwisseling waren. En ook is het terugblik ken noodig, teneinde leering te trekken voor de toekomst. Wanneer men de nuchtere feiten ervaart, zonder opgave van plaats en tijd, dan denkt men te hooren van toestanden van heel ver weg en van heel lang geleden. Maar neen, zoo leefde en woonde een belangrijk deel van het Nederlandsche volk, een geslacht her. Door de opeenhooping der bevolking in de steden was de toestand der volkshuisvesting bij de eeuwwisseling wellicht slechter dan zij ooit te voren was geweest. Het is ons reeds nu bijna niet meer mogelijk de mentaliteit dier dagen te begrijpen. Om één voorbeeld te geven: een besluit van de ge meente Utrecht, waarbij B. en W. werden ge machtigd de zuivering te gelasten van wonin gen, die in ernstige mate met ongedierte waren besmet, werd door de Kroon vernietigd. Dit was in1897. Men kende de toestanden niet. Er zijn ge vallen bekend van burgemeesters, die het aantal één-kamerwoningen in hun gemeente schatten op 25 pet. van het ware getal. Bovendien was de leer der staatsonthouding, die tientallen jaren lang als de hoogste wijsheid was verkon digd, velen tot een tweede natuur geworden. Zij geloofden werkelijk, dat het „vrije" spel der maatschappelijke krachten betere toestanden „vanzelf" brengen zou. Slechts zeer ten deele kan van bewuste verwaarloozing en plichtver zaking worden gesproken. Sedert is ontzaglijk veel ten goede veranderd. Spr. gaf enkele globale cijfers: verbeterd zijn door overheidsingrijpen ongeveer 150.000 wonin gen. Ongeveer 40.000 werden onbewoonbaar verklaard. Een tweehonderdtal Koninklijke be sluiten tot onteigening in het belang der volks huisvesting werd genomen. Aan voorschotten voor woningbouw werd een klein milliard uit gekeerd. Gebouwd werden circa honderdvijf tigduizend vereenigingswoningen en ongeveer 55.000 gemeentewoningen. Ongeveer 8 pet. der be volking woont in „wc^ningwet"-woningen. Wan neer we woningen met 3 of meer vertrekken als „goede" woningen beschouwen, dan is sinds de eeuwwisseling het aantal „goede" woningen van ongeveer 40 pet. tot ongeveer 70 pet. gestegen. En daarnaast is er nog zoo veel veranderd, dat niet onder cijfers is te brengen. Meer orde, meer schoonheid, meer natuur, meer zon, meer licht, meer lucht. De opvattingen der 19e eeuw zijn op dit ge bied verstomd. Er heerscht thans ten aanzien van het vraagstuk der volkshuisvesting een be langrijke mate van overeenstemming. Spr. zag geen enkele reden, waarom een nieu we woningwet, waarin alle onderdeelen van de volkshuisvesting nog beter zullen zijn geregeld dan thans, niet met algemeene stemmen zou worden vastgesteld. Dan zal er een nog betere wettelijke outillage zijn om de groote taak voort te zetten. Want de stemming mag allerminst zijn, dat wij het al „zoo prachtig ver hebben gebracht". Nog zijn er tienduizenden woningen, die onbe woonbaar moeten worden verklaard. Nog zijn er honderdduizenden, die dringend verbetering behoeven. Een groote, gezamenlijke krachtsin spanning is nog noodig. Eén groot gezichtspunt worde daarbij niet uit het oog verloren: nog minder dan elders kan de gemeenschapszorg zich op dit gebied beperken tot wering van het slechte. De gemeenschap bevordere, dat dienend voorzien worde in dit levensbelang van individu, gezin en maat schappij. De tegenstelling particulier initiatief en ge meenschapszorg is op dit gebied volkomen valsch. Naar sprekers meening moet de oplossing van het vraagstuk worden gezocht in de richting van bevordering van het particulier initiatief met uitsluiting van het winstelement. Anders gezegd: in zoo krachtig mogelijke bevorderng van den bouw door woningbouwvereenigingen. Dit wil niet zeggen, dat de woningbouwver eeniging een monopolie moet verkrijgen. Het exploiteeren van de woningen der gegoede bur gerij en van een deel van den middenstand kan zonder veel bezwaar aan den particulieren wo ningbouwer worden overgelaten. De gemeente zal een taak vinden t.a.v. de woningen van sociaal-achterlijken en van de voormalige krot bewoners. Ziehier misschien de gewichtigste erva ring dezer 25 jaren: de woningbouwver- eeniging heeft de ideale woonsfeer ebracht, heeft talloozen voor het eerst een eigen wo ning geschonken, heeft hun geleerd liefde voor het eigen thuis. Voor spr. is dit het mooiste, dat de afgeloopen 25 jaren hier te lande op het gebied der volkshuisvesting hebben verwerkelijkt. Laat de aannemer het materieele huis om winstmotieven tot stand brengen, maar het thuis, dat hooge geestelijke goed, worde niet met winstbedoelingen geëxploiteerd. Spr. zeide niets tegen de particuliere exploi tanten als personen te hebben. Er zijn onder hen voortreffelijke menschen, maar men kan niet, men mag niet van hen hetzelfde verlan gen als van de woningbouwvereeniging. De woningbouwvereeniging is daarom een hoogere vorm van particulier initiatief tot voor ziening in de woningbehoefte. Eigenlijk de eenige vorm, want eerst de uitbanning van de winstgedachte maakt dat de voorziening wer kelijk doel wordt. Daarom is het voor de ge meenschap een primordiaal belang, dat deze hoogere vorm van voorziening een zoo groot mogelijk deel van de geheele voorziening om vatte. Spr. zag geen reden, waarom deze stelling niet algemeen zou worden aanvaard. Het finan- cieele risico voor de woningbouwvereeniging is normaliter uitermate gering. Met het positieve, het opbouwende element van de woningbouwvereeniging houde een nieu we woningwet terdage rekening. Spreker wilde voor de tweede 25 jaren uit volle overtuiging een pleidooi houden voor een zoo gering mogelijke staatsbemoeiing met de volkshuisvesting, op één hoofdvoorwaarde, dat men namelijk het winstmotief banne naar die regionen, waar het onze hoogste geestelijke goederen, waar het eeuwigheidswaarden niet schaden kan. Naar wij vernemen, is tot voorzitter van de Zoutconventie gekozen dr. L. R. Sinnige, direc teur van de zoutziederij Kolff Vis te Rotter dam, nadat de heer De Haas, directeur van de Kon. Nederlandsche Zoutindustrie had verklaard op het voorzitterschap geen prijs te stellen. ▼oor zout zijn bindende inkoopsprijzen voor grossiers en winkeliers vastgesteld. Echter is geen winkelverkoopprijs voor los zout bepaald. De prijs van de kilo-verpakkingen is verhoogd tot 13 et.; voor half-kilo verpakkingen tot 8 ct„ hetgeen een prijsverhooging van dertig pet be- teekent. De 18-jarig G. Vos, die Woensdagmiddag in de Schoolstraat te Musselkanaal met zijn fiets onder een personenauto geraakte, is in den af geloopen nacht in het ziekenhuis te Gronin gen aan de bekomen verwondingen overleden. Een onzer abonné's schrijft ons: Verleden Zondag was het een pracht-dag te Meerssen. Het Zuiden van Limburg was op z'n Paasch-best om te vieren het H. Wonder van Meerssen, aldaar geschied in 1222, toen bij het breken der H. Hostie daaruit bloed en water vloeiden. Tevens werden gevierd de feesten bij gelegenheid van de voltooiing der monumentale kerk van het H. Sacrament, die door Mgr. Dr. G. Lemmens op 16 Juni j.l. tot basiliek werd geproclameerd. Hoe mooi was na de Pontificale H. Mis de processie vanuit de basiliek dbor het Proostdij- park, waar het keurige koepelgebouwtje als al taar was ingericht. A.s. Zondag, 3 Juli, gaan we weer naar Meers sen om de kerkelijke feesten bij te wonen en den schitterenden historischen optocht te aan schouwen, zoo kunstzinnig met medewerking van verschillende artistieke en geschiedkundige medewerkers georganiseerd. Wat de Stille Omgang is voor steden als Alk maar, Amsterdam en Breda, is het H. Won der van Meerssen voor Limburg. Komt dus ook uit het Westen en het Noorden naar het schoone Meerssen. U zoudt er spijt van hebben juist dit weekend niet aldaar te hebben doorge bracht. Het Comité van Actie, dat zijn naam ten volle verdient,- heeft alles tot in de puntjes ver zorgd en kapelaan H. Krijn, die voor het wel slagen van deze feesten zoo bijzonder heeft ge ijverd, is hier de vraagbaak voor een ieder. Dat de sympathie voor Meerssen ook naar Amsterdam uitgaat, wordt hierdoor bevestigd, dat een der leden van het Eere-Comité, Mgr. Dr. G. van Noort, Deken van Amsterdam, a.s. Zondag de H. Mis in de Basiliek zal opdragen. Dus tot Zondag, 3 Juli in Meerssen! Omtrent de ziekte van pater L. H. Perquin O.P. vernemen we, dat de toestand onveran derd zorgwekkend blijft. Naar w5j van bevoegde zijde vernemen ligt het in de bedoeling, voor vlas van den oogst 1938, waarvoor taxatie van de opbrengst is aan gevraagd, een teeltpremie te geven, op een wijze overeenkomende met die van het vorige jaar. Voorzoover de telers hun vlas mochten ver- koopen, wordt in him eigen belang aangeraden onmiddellijk na den verkoop een verkoop briefje aan de landbouw-crisisorganisatie, waar bij zij zijn georganiseerd, in te zenden. Indien zij hun vlas reeds mochten hebben verkocht, verdient het aanbeveling, dat zij alsnog zoo spoedig mogelijk een verkoopbriefje inzenden. Voorloopig kunnen voor het opgeven van de verkoopen van vlas van den oogst 1938 de verkoopbriefjes voor vlas van den oogst 1937 worden gebruikt. De uitslagen van d'e groote otficieele nationale vakwedstrijden van den Ned. R..K. Bakkerspa- troonsbond te Amsterdam van 28 tot 30 Juni luiden: Uitslag vakwedstrijden. Groep A. (Leden Ned. R.K. Bakkerspatroonsbond). Klasse 1. Waterbusbrood'. Ie prijs J. Cop- pens, Grootebroek: 2e pr. B. van Essen, Helden (L.); 3e pr. Pol v. d. Bogaert, Princenhage; 4e prijs J. A. Pouw, Apeldoorn; 5e pr. P. J. Majoor, Soesterberg. Klasse 2. Watervloerbrood: le prijs Firma B. Nijhuis, Almelo; 2e pr. A. Ceelen van Rooy, Oss; 3e pr. H. C. Stevense, Amsterdam; 4e prijs (dipl.) S. Meyssen, idem; 5e pr. (dipl.)J. P. Res, idem. Klasse 3. Melkbusbrood, lste prijs W. J. Dries- sen, Groesbeek; 2e pr. W. Schouten, Ottersum; 3e pr. J. Coppens, Grootebroek, 4e pr. Nie. Boots, Den Helder; 5e pr. Pol V. d. Bogaert, Princen hage. Klasse 4. Klein brood': le prijs S. Meyssen, Amsterdam; 2e pr. niet toegekend; 3e pr. G. van Eyden, Bussum; 4e pr. (dipl.) Lambert Gitmans. Tegelen. Klasse 5. Duitschers, Tijgers of Pappers. (Waterbrood)le prijs C. Kwakman, Amsterdam; De hoogeerw. Pater Vitus O.M.Cap., Gardiaan van het Capucijnenklooster te Nijmegen-Hees, Commissaris Provinciaal van de Derde Orde in Nederland, voor zoover deze staat onder de ju risdictie van de Minderbroeders-Capucijnen en directeur van „Rivo Torto" te Nijmegen, is door het hoofdbestuur der Orde benoemd tot Rector van het Internationaal College der Orde te Ro me. De nieuwe Rector zal met het nieuwe studie jaar in functie treden. De Montfortaansche Bedevaart naar Lour des wordt dit jaar gehouden van 3 tot 12 Augustus. Op het programma staat een bezoek aan Lisieux en St. Laurent sur Sèvre, waar zich het graf en de sterfkamer bevinden van den Zaligen Grinion van Montfort. 2e pr. F. Fpntalne, idem; 3e pr. J. J. vun Deude kom-, idem. Klasse 6. Tarwebusbrood: le prijs G. J. Ro zendal, Montfoort; 2e pr. Fa. B. Nijhuis, Almeloo; 3e pr. J. Klaverstijn, Amsterdam; 4e pr. G. Besse- ling. Lutjebroek; 5e prijs I. Koeleman, Uithoorn. Klasse 7. Krentenbrood, le prijs Fr. Willems, Nijmegen; 2e pr. J. Coppens. Grootebroek; 3e pr. Th. Coopmans, Ottersum; 4e pr. A. Ceelen van Rooy, Oss, 5e pr. (dipl.), J. A. Bernards, Gen nep (L.). Klasse 8. Beschuit: le pr. A. Ceelen van Rooy, Oss; 2e prijs P. F. Moeskops, Veldhoven; 3e prijs Th. Coopmans, Ottersum; 4e prijs W. Schouten, Ottersum; 5e prijs (dipl.) P. Broek- (pan. Meyel. Als hoogstaankomende in .Groep A in de klas sen 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 en 8 is de Kampioensprijs toegekend aan J. Coppens te Grootebroek. Klasse 10 Waterbusbroodlste prijs H. Bootsma, Veenwouden; 2e prijs E. J. Hombrink, Hardenberg; 3e prijs Joz. Remijnse, Kapelle; 4e prijs L. Goemen, Goes; 5e prijs G. Riemer, Wa teringen. Klasse 11. Melkbusbrood': lste prijs R. v. d. Berg, Leersum; 2e prijs 'G. Visser, Bolsward, Fr.; 3e prijs H. Bootsma, Veenwouden, Fr.; 4e prijs G. Tukker, Brandwijk; 5e prijs D. J. Makkinga, Heemse. Klasse 12. Klein Brood: lste prijs, niet toe gekend; 2e prijs N. Brans, Amsterdam; 2e prijs S. Meyssen, Amsterdam; 3e prijs J. Ploeg, Am sterdam; 4e prijs (dipl.) L. Gitmans, Tegelen. Klasse 13 Tarwebusbrood: lste prijs B. Pom- merel, Amsterdam; 2e prijs H. v. d'. Wal, Amster dam; 3e prijs J. C. Hoeyenbos, Noordeloos; 4e prijs G. Tukker, Brandwijk; 5e prijs Joh. van Elk. Nijmegen. Groep B (vrije deelname voor alle patroons in Nederland) Klasse 14 Krentenbrood: lste prijs Arn. Ceelen van Rooy. Oss; 2e prijs Fr. Willems, Nijmegen; 3e prijs M. van Vliet, Montfoort; 4e prijs A. P. Menger. Wolvega; 5e prijs (diploma) L. Goeman, Goes. Klasse 15. Beschuit', lste prijs W. J. Dries- sen, Groesbeek; 2e prijs Th. Coopmans, Otter sum; 3e prijs Joz. Remijnse, Kapelle; 4e prijs A. Sanderman, Rijssen; 5e prijs A. Ceelen van Rooy, Oss. Klasse 16. Snijders (Waterbrood): lste prijs L. N. Rinkel, Amsterdam'; 2e prijs J. Balkema, Amsterdam; 3e prijs S. Meyssen, Amsterdam; 4e prijs (diploma), B. Pommerel, Amsterdam. Klasse 17. Knippen (Waterbrood)lste prijs L. N. Rinkel, Amsterdam; 2e prijs S. van Thijn, Amsterdam; 3e prijs B. Pommerel, Amsterdam.-; 4e prijs (diploma) D. v. d. Kemp Amsterdam. Klasse 18. Inzendingen ter Opluistering Brood bakkerij: lste prijs J. H. B. v. Wensveen, Leid- schendam; 2e prijs Bisschoppelijke Nijverheids school, Voorhout; 3e prijs N.V. R'd'amsche Bak kerij, dir. L. v. Stedum, Rotterdam.-; 3e prijs C. Riemer, Wateringen. Als hoogst aankomende in Groep B in de klas sen 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 en 17 is de Kam pioensprijs toegekend aan L. N. Rinkel te Am sterdam. Groep C. Banketklassen. (Vrije deelname voor alle bakkers in Nederland). Klasse 19. Taarten: lste prijs J. B. van Wensveen. Leidschenbam; 2e prijs Jack van den Brink. Eindhoven; 3e prijs niet toegekend; 4e prijs (diploma) J. Dirkson, Wormerveer; 5e prijs (diploma) F. Jonkman, Bedum. Klasse 20 Botercake: lste prijs F. Jonkman, Bedum'; 2e prijs R. Lukkin, Zeist; 3e prijs G. J. v. d. Bogaert, Haarlem; 4e prijs (diploma) F. G. Haazer, Rotterdam; 5e prijs (diploma) J. Bruinooge. Santpoort. Klasse 21. Allerhande: lste prijs Jack van eten Brink, Eindhoven; 2e prijs Joh. van Elk, Nij megen; 3e prijs G. T. B. Wissink, Groenlo; 4e prijs (diploma) A. M. v. d. Oord, Rotterdam: 5e priis (diploma). N.V. Leidsche Broodfabriek Leiden. Klasse 22. Vol-au-Vent en Pasteitjes: lste prijs Jack van den Brink, Eindhoven; 2e prijs N.V. Bakkerij „Het Noorden", Amsterdam N.; 3e prijs J. H. B. van Wensveen, Leitüschendam; 4e prijs J. J. van Deudekom', Amsterdam. Klasse 23. Inzendingen ter opluistering Ban ketbakkerij: Eereprijs A. Th. Jager, Haarlem; lste prijs J. H. B. van Wensveen, Leidschendam; lste prijs G. Riem'er, Wateringen; 2e prijs P. G. Haazer, Rotterdam C. Als hoogstaankomende in de klasse 19, 20, 21 en 22 in Groep C. is de Kampioensprijs toe gekend aan: Jack van den Brink te Eindhoven. Buiten mededinging: dipoma met lof der jury: Inzendingen van den heer Michielsen te Nijmegen. Groep D. (Vrije deelname voor lederen bak kerszoon en bakkersgezel in Nederland). Klasse 24 Waterbusbrood: le prijs J. Heer- sink, Aalten; 2e prijs C. Schuurman, Hancate gem. Hellendoorn; 3e prijs J. Zeegers, Velsen N. 4e prijs J. L. Indrisie, Amsterdam-Z.; 5e prijs Nic. Beemster, Grootebroek. Klasse 25 Melkbusbrood: lste prijs Tj. Zijl- jgcbcbcfccjscbckckcbcbcbcfeckcfccbcfccbckckckcbcfccbcbcbcbckckckckcyjcbcfcckckcbckctïcjDckckckckcfcdDckcbcfccbcfccbcbdlcbclDckcfccbc.;..-?. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Donderdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week geen audiëntie verleenen. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. VARA-Uitzending (8.00—10.00; 10.20—11.00; 11.30—6.30 en 8.00—12.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Voor Arbeiders. 11.30 Ramblers. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Joegoslavische volksmuziek. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Reportage. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.30 Causerie over sociale verzekering. 4.50 VARA-orkest en soliste. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.40 Letterkundig overzicht. 6.00 Orgelspel. 7.00 Filmland. 8.05 SOS-berichten. Berichten ANP, 8.20 Kleinorkest en Orgelspel. 9.15 „En nu.... Oké". 10.30 Berichten ANP. 10.35 Cor Steyn's accordeonorkest. 11.00 VARA-orkest. 11.45 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Ultzending 8.004.00 en 6.00—12.00) 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.20 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten. 12.50 KRO-orkest. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 KRO-Melodlsten en solist. 3.00 Kinderuurtje. 5.00 KRO-Mclodisten en solist. 5.45 KRO-Nachtegaaltjcs 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten 7.15 Causerie over Albanië. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 KRO-orkest. 9.15 Gevarieerd programma. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Filmpraatje. 10.55 Gramofoonmuziek. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orkest en solist. 12.20 Segura-Trio. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.50 Keltic-trio. 2.20 Orgelspel. 7.05 BBC-Theaterorkest. 8.20 Music-Hall-programma. 9.55 4e acte opera „Macbeth". 10.55 BBC-Harmonieorkest en solist. 11.35 Jack Harris en zijn Band. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 8.55, 10.05, 11.20 en 12.35 Gramo foonmuziek. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonmuziek. 3.20 Zang. 4.05 Pianovoordracht. 8.35 Zang. 9.30 Variétéprogramma. 10.25 Symphonieconcert m. m. v. solisten. KEULEN, 456 M. 8.50 12.20 2.30 4.20 6.30 7.30 8.20 10.35 10.50 12.20 Schrammelmuziek. Amusementsorkest. Gramofoonmuziek. Vrooliik gevarieerd Populair programma. Amusementssextet. Bonte Avond. Gramofoonmuziek. Twee orkesten. Orkest en kleinorkest programma. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 José Schnyders' orkest. 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Koor en gramofoonmuziek 5.20 Vlaamsch kwartet. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.20 Symphonie-orkest. 9.50 Dansorkest en solisten. 10.30 Gramofoonmuziek, 11.20 Populair concert. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 Omroepsalonorkest. 1.50 en 3.20 Gramofoonmuziek. 6.35 Salonorkest en zang. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest 10.30 Jean Omer's orkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Jerochnik's orkest en solisten. 8.20 Twee orkesten en pianoduo. li.20 Dansorkest en solist. 12.20 Omroeporkest en kleinorkest. „Bijna twee jaar lang leed ik aan hevige rheumatische pijnen in mijn schouder. Als ik 4 minuten achtereen had geloopen, kon ik niet verder door de pijn. Nu, na slechts een paar weken Kruschen Salts te hebben gebruikt, kan ik weer geregeld doorloopen en voel mij veel en veel beter. Ik blijf er dan ook mee doorgaan en zal het iedereen aanbevelen." Mej. J. Th. W. te A. Rheumatische pijnen ontstaan meestal, indien Uw lichaam verontreinigd wordt door schadelijke afvalstoffen, als o.a. het ge vreesde urinezuur. Wanneer U hiertegen geen maatregelen neemt, gaat het met Uw rheumatiek van kwaad tot erger. Maak daarom gebruik van de ondervinding van duizenden anderen. Neem iederen morgen de kleine dagelijksche dosis Kruschen Salts en Uw rheumatische pijnen zullen na kor- tén tijd totaal zijn verdwenen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten. stra, Bolsward; 2e prijs K. v. d. Laan, Winschoten; 3e prijs J. Fontaine, Amsterdam; 4e prijs J. K. Steketee, Wolfaartsdijk; 5e prijs Nic. Beemster Grootebroek. Klasse 26. Inzendingen ter Opluistering Brood- "JlCfJCjJ.f Cf.<yCj3C|3<p(^Cpiycy<|3CpCpCjïCpCpCpC{>CpCf>CjJCpCpCpCj>Cj3C|« CjDC|3Cj3Cj3CjDCj3Cj3Cj3CpCpCjXf>CpCj3Cj3CpCj3Cj3Cf>Cj3CjJCj!Cp[JJcpCj3Cf>C(3Cj>CJ J bakkerij: lste prijs J. van Hoek, Amsterdam-Z.; lste prijs Th. J. L. Wanders, Amsterdam; 2e prijs S. J. de Goede, Amstera'am-C.; 3e prijs N. Brans Jr., Amsterdam-C. Als hoogstaankomende in Groep B in de klasse 24 en 25 is de Kampioensprijs bij loting toege kend aan Tj. Zijlstra te Bolsward. Diploma Kampioensprijs bij loting toegekend aan J. Heersink te Aalten. TJILATJAP, 1 Juli (Aneta) Ten gevolge van aanhoudende zware regens en winden zijn hevige bandjirs opgetreden van de Kali, Sera» joe, die buiten haar oevers is getreden. De laaggelegen streken staan diep onder water. Het gedeelte van de spoorbaan tusschen Djer- zokleg'i en Kawoenganten is verzakt, waardoor gisteren vijf wagens zijn ontspoord, zoodat alle verkeer werd gestremd. De reizigers moesten overstappen. De stremming is vandaag opgeheven; even wel ondervindt de treinenloop nog vertraging. De gemiddelde regenval in de omgeving van Tjilatjap heeft ongeveer 280 m.M. bedragen. i Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is gepro moveerd tot doctor in de letteren en wijsbe geerte de heer C. L. Walther Boer, geboren te 'sGravenhage, op een proefschrift, getiteld: „Chansonvormen op het einde van de vijftien de eeuw, een studie naar aanleiding van Pe- trucci's „Harmonice musices odhecaton". De heer Walther Boer is 2 Sept. 1892 te 's Gravenhage geboren. In 1911 trad hij vooi de eerste maal in militairen dienst en werd op 7 November 1914 benoemd tot reserve tweede luitenant. In 1920 werd hy geplaatst bij het regiment grenadiers en na zijn ge vraagd eervol ontslag uit den militairen dienst in 1921 bij het regiment grenadiers benoemd tot eersten luitenant, directeur van de Konink lijke Militaire kapel, als hoedanig hij een groote reputatie geniet. Ter hoogte van de Museumbrug te Utrecht is Donderdagavond om half twaalf een perso nenauto .in de Biltsche Grift gereden. Terstond schoten voorbijgangers en omwonenden te hulp. ZÜ slaagden er in den bestuurder, die in be schonken toestand verkeerde, uit den wagen te trekken. Hij bleek eenige verwondingen te heb ben opgeloopen en is n.\ar het ziekenhuis over gebracht. Daar men dacht, dat zich nog een dame in den auto bevond, heeft men den wa gen onmiddellijk op den kant gesleept, doch er bleek niemand- meer in te zitten. wy zouden Donderdagavond een vergeefschen tocht naar het Utrechtsche Stadion hebben ge maakt de wedstrijden werden immers wegens de slechte weersomstandigheden afgelast ware het niet, dat wij nog even gelegenheid hadden een enkel woordje te wisselen met een onzer vertegenwoordigers in den Tour de Prance, Gerrit Schulte. Het duurde wel even aleer de blonde reus zich uit een „peleton" van op handteekeningen ja gende bewonderaars had weten los te rukken, maar eindelijk konden we hem toch even apart krijgen om hem naar zijn verwachtingen van den Tour te vragen. „Ja", was zyn antwoord, „dat is moeiiyk te zeggen. Het kan mee- en tegenzitten. Ik weet immers nog niet, of zoo'n koers als de Tour mij wel ligt. „Heb je er hoop op, dat je hem zult uitryden?" „Ook al zoo wat", is het vlotte antwoord. „Maar ik geloof wel, dat ik het zal halen, als ik de eerst dagen maar ben biyven zitten." „Wie zijn, volgens jou, de meest gevreesde te genstanders?" „Allemaal", luidt het prompt. „En wat vindt je het zwaarste, de bergen mischien?" „Alles is even zwaar", zegt-ie weer zonder na- AMSTERDAM N.Z. Voorburgwal 326/28 NIJMEGEN Mariënburg 16 Alle Effectenzaken Beleggingsadviezen Administratie van vermogens In ae maand Juni werd in ons land een bedrag van f 38.3 mïllioen aan nieuwe emis sies uitgegeven, hetgeen eenige millioenen grooter is dan in de maand Mei. Het bedrag aan conversies is relatief gering geweest. Slechts f 12.1 mïllioen werd voor conversie aangewend, zoodat f 26.2 mïllioen aan nieuw kapitaal werd gevraagd, tegen f 1.8 mill, in April. De conversie-operaties hebben min der succes in verband met de onthouding die de beleggende lichamen zich zelf opleg gen. Op 4 Juli a.s. zullen ter Amsterdamsche beurze certificaten worden geïntroduceerd van 10 gewone aandeelen groot 25 nomi naal in de Phelps Dodge Corporation. De eerste koers wordt vastgesteld op basis van de noteering te New York, ongeveer 20.l/2 per aandeel Amsterdamsche usance. Het Amsterdamsche Effectenblad merkt omtrent de Amerikaansche nutsbedrijven op, dat hiervoor zeer hooge verwachtingen worden gekoesterd, aangenomen althans, dat de houding der regeering zich inderdaad in den geest zal ontwikkelen, dien men in sommige kringen meent tegemoet te mogen zien. De verwachting schijnt wel gerecht vaardigd te zijn, dat de scherpste kanten van de regeeringsplannen weggenomen zul len worden. In dit geval zouden utility- aandeelen en obligaties met één slag in het middelpunt van de speculatieve belangstel ling komen te staan. De goudprijs te Londen bleef op 140/8 onveranderd. 473.000 werd aan goud om gezet. De Norfolk and Western keert een onver anderd kwartaal-dividend uit van 1 op de adjustment preferente aandeelen. De netto-bedrijf sontvangsten van de Ame rikaansche Spoorwegen eerste klasse be droegen in Mei 16.49 mill., tegen S 44.22 mill, in Mei 1937. In de eerste vijf maanden 45.28 mill., tegen S 240.11 mill, in het over eenkomstig tijdvak van het vorig jaar. De Republic Steel heeft de basis-prijzen voor haar fabrieken in Cleveland geaccep teerd, waardoor zij zich van een concurree- rende positie in dit belangrijk gebied van de automobielindustrie heeft verzekerd. Te Detroit raamt men een verlaging van den staalprijs met uiterlijk ongeveer 5 per ton. Verwacht wordt, dat de automo bielfabrieken de prijzen voor de 1939-mo- dellen belangrijk zullen verlagen. De Union Pacific boekte in de eerste vier maanden een surplus van 643.000 of 0.64 per pref aandeel, tegen 350.000 of 0.35 per aandeel in dezelfde periode van het vorig jaar. De St. Joseph Lead en de American Smel ting and Refining hebben den loodprijs met 5 per ton verhoogd. De Amerikaansche koperschroot-prijs werd in verband met de vaste stemming op de Londensche kopermarkt met Vi dollar cent per lb. verhoogd. De Phelps Dodge is hiertoe overgegaan, waardoor onzekerheid ontstaat, aangezien niet alle groote produ centen zich bij de prijsverhooging hebben aangesloten Het Pond Sterling bewoog zich hedenoch tend te Amsterdam op 8.958.95% (v. slot 8.95 5/16) de Dollar op 1.80%—1.80% (1.80%) de Frank op 5.035.04 (5.03%) de Belga op 30.6030.65 (30.61) en de Zwitsersche Frank op 41.41—41.46 (41.43) denken, maar zijn toon is opgeruimd, of hy dat zoo erg niet vindt. „De vlakke wegen net zoo goed als de bergen. En dan heb je altyd kans op pech, nietwaar. Op het gemakkelijkste stuk kan je ik weet niet hoeveel lekken bandjes krygen." „Hebben jullie al beraadslaagd over een be paalde tactiek?" „Nee, ik heb nog niet eens de anderen ge sproken. En gedacht heb ik er eigeniyk ook nog niet over. Dat moet zich vanzelf uitwyzen als er een paar dagen gereden zijn. Dan kunnen we altijd verder zien, hoe We onze kansen het best kunnen verdedigen." Dan moeten we hem laten gaan. Zijn manager komt beslag op hem leggen en ook de handtee- keningenjagers verdringen zich weer om hem heen, in de hoop, dat hij even een krabbeltje in hun boekje zal zetten. De meesten hebben al heel wat handteekeningen verzameld, maar die van Schulte mag in het boek van den Holland- schen jongen toch zeker niet ontbreken. In ieder geval hebben wij den indruk gekregen, dat Schulte zyn taak in den a.s. Tour de France zeer serieus opvat en zich ook niet meer tot ex perimenten zal laten verleiden, die hem in de Fransche en Belgische sportpers den naam „Fou pedalant" hebben gegeven. Zondag zal hy naar Parijs vertrekken, 'n een voudige jongen, wien het succes gelukkig niet boven het hoofd is gegroeid. En met belangstel ling zullen wy zijn verrichtingen volgen op de ryzende en dalende Fransche wegen. Na drie kwartier onderbreking wegens den regen is tenslotte de kwarteindstryd in het hee rendubbelspel tusschen het Duitsche en Hon- gaarsche Davisbekerdubbel toch nog uitgespeeld. Na een spannenden strijd, waarin vooral de Hongaren door hun uitstekend geplaatste harde drives het aantrekkelijkste spel te zien gaven, eindigde deze partij in een overwinning voor de Duitschers met 4. 86, 97.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6