De Chineezen zijn wederom in den aanval Stadt Schanke k Het antwoord van Franco Waarnemers naar Spanje Het overleg te Praag F r ansch-T ur ksche overeenstemming Schuldenkwestie geregeld Balalona hevig gebombardeerd DOORGEDRONGEN TOT IN ANKING Frankrijks belang en Spanje Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM ZATERDAG 2 JULI 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21252 Almeria voorgesteld cis neutrale haven Sir Robert Hodgson bij Lord Halifax De Sands jak-kwestie door accoorden opgelost Het standpunt der Nederlandsche regeering Amerika bestelt weer vliegtuigen Nieuwe orders ten behoeve van de luchtmacht Een overeenkomst tusschen Engeland en Duitschland In de provincie Castellon woedt een felle strijd Swatau anderhalf uur lang gebom bardeerdvele dooden en gewonden Het vraagstuk Hainan Wie stak de dijken door? m Het oordeel der Parijsche „Temps" DINERS a 1.25, 0.75 Malinée- en avond-amusement Vanaf heden NIEUWE SHOWS De toestand van pater Perquin Een reuzenvliegtuig in aanbouw Heen en terug over den Atlan- tischen Oceaan, zonder nieuwe brandstof in te nemen Het WeeriiitHHUHHHiiHHHiiiiuiiiHimmiHHiHig De kwestie van het zelfbestuur zal nader bestudeerd moeten worden Overige punten op 20 Juli in het parlement NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., jngor. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BI] contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 1 Juli. (Havas.) Sir Robert Hodgson, de Britsche agent te Burgos, heeft zich vanochtend naar het Foreign Office beseven, waar hij verscheiden uren heeft vertoefd. Zooals men weet, zou Sir Robert vandaag Verslag uitbrengen aan Lord Halifax over de resultaten der stappen, welke hij onlangs bij de autoriteiten te Burgos heeft ondernomen inzake de bombardeering van Britsche schepen Naar blijkt doet Franco in zijn antwoord aan Engeland opnieuw het aanbod Almeria te neutraliseeren zonder daaraan een nieuw voorstel te verbinden. Volgens Britsche diplomatieke kringen be gint Franco zijn antwoord met uitdrukking te geven aan zijn diepe waardeering voor de Brit sche houding en betoogt de rechtsche regee ring, dat de aanvallen op Britsche schepen in de havens der Spaansche republikeinen niet Weloverwogen waren. Zij rechtvaardigt deze bewering met de onmogelijkheid de nationali teit te erkennen van ieder schip, dat in een haven voor anker ligt, wegens de groote hoog te waarvan deze aanvallen worden uitgevoerd. Zij houdt de wettigheid dezer aanvallen staan de, daar de regeering in deze havens oorlogs industrieën heeft gevestigd en munitie-op slagplaatsen heeft ingericht, waardoor de doelen een militair karakter hebben gekregen De door de nationalistische bombardementen Veroorzaakte ontploffingen leveren volgens de hiededeeling van Barcelona het bewijs van het bestaan van deze munitie-opslagplaatsen. Voorts wordt te kennen gegeven, dat de aan gevallen schepen voor het meerendeel contra bande vervoerden en de Britsche nationaliteit hadden „geüsurpeerd". Teneinde evenwel tegemoet te komen aan de Britsche wenschen herinnert de rechtsche re geering aan haar vroeger aanbod, dat beoogt een veiligheidszone in te stellen in het Zuide lijk gedeelte van het gebied der republikeinen. Almeria wordt opnieuw voorgesteld als beant woordende aan alle eischen. Dat brengt een neutrale controle met zich mede. Men wijst in diplomatieke kringen op het vriendschappelijke karaktër van de médè- deeling van Franco. Bovendien wordt er in gezegd, dat alles zal worden gedaan om voor het vervolg te voorkomen, dat Brit sche schepen zouden worden getroffen. De regeering van Burgos behoudt zich echter het recht voor militaire doelen te bombar deeren. PARIJS, 1 Juli. (Havas). De Fransche minis ter van Buitenlandsche Zaken, Bonnet, heeft Vanmiddag den Turkschen ambassadeur, Suad- öavaz, ontvangen en daarna den journalisten inlichtingen verschaft. Bonnet legde den na druk op de gelukkige uitkomst der Fransch- Turksche onderhandelingen en zeide, dat het vraagstuk van Alexandrette beiden landen de gelegenheid heeft geboden over verschillende kwesties te spreken. Frankrijk gaf toe, dat de regelingen van 1921 de Turksche elementen in den Sandsjak in een bijzondere positie plaatsen; Turkije bevestigde Van zijn kant geen territoriale wenschen te hebben. Een militair accoord stelt de voorwaarden Vast, waaronder Frankrijk en Turkije zullen hebben te voldoen aan de garantie, die zij te zamen ten aanzien van den Sandsjak op zich hebben genomen. In een protocol, door de generale staven onderteekend, worden de be palingen voor de samenwerking der strijd krachten vastgesteld. 'Er wordt nog gewerkt aan een driezijdige overeenkomst, ter regeling Van het grensverkeer en de nabuurbetrekkingen. Een Fransch-Turksch vriendschapsver drag zal zeer binnenkort geteekend worden; het heeft ten doel de consolidatie van het bestaande evenwicht in het Oostelijk deel der Middellandsche Zee. Suaddavaz zeide, dat de Fransch-Turksche Vriendschap sterker dan ooit uit het geschil voorschijn komt. De kleinste man ter wereld is Paul del Rio uit Atlantic-City (Amerika). Hij is achttien jaar oud en ruim een halve meter lang De Regeeringspersdienst meldt: Naar reeds in de pers werd gepubliceerd, heeft de Engelsche regeering bij de onze doen informeeren of deze bereid zou zijn, zich met de regeeringen van Groot-Brittannië, Noor wegen en Zweden te doen vertegenwoordigen in een commissie van waarnemers, die naar Spanje zou worden uitgezonden, om rapport uit te brengen over het bombardeeren van open steden. De Nederlandsche regeering heeft hierop Dinsdag 28 Juni geantwoord, dat zij tot mede werking alleen bereid ware, indien het verzoek van de beide betrokken parfïjen kwam. ■WASHINGTON, 1 Juli (Reuter) Het Ame- 'Kaansche departement van Oorlog heeft 98 Vliegtuigen met toebehooren besteld voor een totaal bedrag van 14 millioen dollars. Louis °hnsonj de waarnemende minister van Oorlog, -eeft verklaard, dat het de bedoeling was op 1 Pli 1940 de beschikking te hebben over 2320 oderne vliegtuigen „voor de eerste linie". Hij oogde daaraan toe. dat in het gisteren geëin- She dienstjaar bestellingen waren gegeven K>r 588 toestellen van gelijke, zoo niet van ere kwaliteit dan van eenig vliegtuig, dat Gereld wordt gebouwd. LONDEN, 1 Juli. (Reuter). Sir John Simon, de Britsche minister van Financiën, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Engelsche en Duitsche delegaties, die on derhandeld hebben over de herziening der Engelsch-Duitsche betalingsovereenkomst, waarbij rekening gehouden werd met de inlijving van Oostenrijk bij het Duitsche rijk, vandaag tot overeenstemming zijn ge komen. De basis der overeenkomst is, dat de rijks- regeering, zonder dat wordt vooruitgeloopen op de kwestie der wettelijke aansprakelijkheid, aan de Britsche regeering de bedragen zal te rugbetalen, die waren uitgekeerd op grond van haar garantie der Oostenrijksche leeningen. Zij zal voorts den volledigen dienst verzekeren der obligaties, welke op 1 Juli 1938 in het bezit waren van Britsche onderdanen. De beide regeeringen zijn o.m. overeen gekomen in verdere onderhandelingen te treden over een vergrooting van den weder- zijdschen handel en een verbetering der handelsbetrekkingen tusschen de beide landen. Er zullen formeele overeenkomsten worden geteekend, welke met ingang van vandaag van kracht zullen zijn. BARCELONA, 1 Juli (Havas) De stad Balalona, een Noordelijke voorstad van Barcelona, heeft gisteren een moorddadig bombardement ondergaan. Volgens de laat ste berichten zouden er 60 dooden en hon derd gewonden zijn. Tien Savoia-toestellen vlogen boven de stad. Tegen tien uur heeft een groep boven de bin nenstad gekruist en een vijftiental bommen uit geworpen. De schade is belangrijk. De andere groep heeft een arbeiderswijk gebombardeerd en 70 bommen uitgeworpen. Zestig huizen zijn be schadigd. Voorts hebben eenige vliegtuigen van geringe hoogte mitrailleurvuur gericht op La Rambla. De permanente deputatie van de Cortes heeft vanochtend een buitengewone zitting gehou den. Aanwezig waren met name Negrin, Araquis- tain, Alvaro de Albornoz en La Passionaria. Martinez, de president van de Cortes, leidde de bijeenkomst. Negrin heeft in geheime zitting een breed voerige uiteenzetting gegeven van den militairen toestand en den buitenlandschen politieken toe stand. Hij deed mededeelingen over den in het buitenland gewekten indruk door de houding der Spaansche regeering t.a.v. de bombardeering van open steden. De deputatie sprak opnieuw haar vertrouwen in de regeering uit en keurde haar politiek volkomen goed. HANKAU, X Juli. Naar het Chineesehe telegraafagentschap meldt, wordt steeds feller gestreden bij Tsingsjanpa op ver scheidene kilometers ten Noorden van Matang, na de landing van Japansche troepen daar op Dinsdagmiddag. De Chi neezen vielen onmiddellijk deze troepen aan om een tijdelijke Japansche dreiging in de richting van Taihoe, ongeveer 40 K.M. van Htoepeh, af te weren. De Chineezen hebben twee strategische pun ten, die in Japansche handen waren, Woensdag heroverd, na bloedige gevechten, waarbij twee duizend man Japansche troepten uiteengeslagen werden ten Westen van Tsiensjan, 40 K.M. ten Noord-Oosten van Taihoe. Intusschen heeft een Chineesehe colonne Donderdagmorgen, een plotselingen aanval ondernomen op Anking, waarbij zij er in slaagde door te dringen tot de buiten wijken der stad. Ondanks een krachtig bom bardement van de Japansche artillerie handhaafden de Chineezen hun offensief. In Noord-China laat de guerilla den Japan- schen troepen geen rust. Onvermoeid vallen üe guerillabenden de Japanners aan langs de grenzen van Hopei, Tsjahar en Sjansi. In een communiqué wordt bekend gemaakt, dat de Chineezen Sjoetsjeng en Tautsjitsjen heroverd hebben, twee belangrijke strategische punten in het midden van de provincie Anhwei. De Japanners hebben zich 40 K.M. naar het Oosten teruggetrokken. Voorts wordt in dit communiqué bekend gemaakt, dat de Japan sche eenheid, die oprukte naar Taihoe, door de Chineezen teruggedreven is halverwege Taihoe en Tsiensjan. De Japanners trekken terug naar Tsiensjan. Het Japansche ministerie van Marine en dat van Buitenlandsche Zaken ontkennen ten stelligste de beweringen der Chineesehe regee ring, dat de Japansche troepen, welke Matang hebben bezet, gifgassen zouden hebber, ge bruikt. Negen Japansche vliegtuigen hebben an derhalf uur lang Swatau gebombardeerd en daarbij groote verwoestingen aangericht. Er moeten veel dooden en gewonden rijn. Honderden bommen zijn neergekomen op de woonwijk. Tot de slachtoffers behooren vele vrouwen en kinderen De Chineesehe ambassade te Londen publi ceert een telegram van het ministerie van Eiui- tenlandsche Zaken te Hankau, waarin wordt bekend gemaakt, dat de Japansche militaire autoriteiten de dijken van het Groote Kanaal in verscheidene districten van Noord-Kiangsoe hebben opgeblazen, teneinde hun achterhoede te beschermen tegen de aanvallen van Chinee sehe vrijscharen. Verscheidene duizenden Chineesehe boeren en arbeiders trachten thans de overstroomingen tot staan te brengen en de dijken te herstellen. De Japansche bond van gepensionneerde hooge regeeringsambtenaren heeft een re solutie aangenomen, waarin de regeering wordt gevraagd de Fransche protesten in zake Hainan te verwerpen. Men wijst er op, dat aangezien China en Japan in obrlog zijn, Japan volle vrijheid heeft Hainan te bezetten. Verder wordt gewezen op de hulp van Frank rijk en 'Engeland en op de anti-Japansche houding van deze landen. Het Fransche protest mbet als een uiterst onvriendelijke daad worden beschouwd. De resolutie is voorgelegd aan den minister president en de ministers van Buitenlandsche Zaken, Obrlog en Marine. VI f 4- 1 *S!> V. «1 ■gÊgKSSmi Deze afgodsheelden in een Chineeschen tempel overleefden een luchtaanval op een der steden in Sjantoeng. Rechts een der goden van het booze gezicht. Links Kwan-Jin, de godin der barmhartigheid, die haar serene kalmte ook bewaarde temidden van dezen tegenslag PARIJS, 1 Juli. (Havas). De Parijsche .Temps" bespreekt de positie van Frankrijk tegenover het Spaansche conflict en schrijf', dat het belang van Frankrijk eischt, dat de Spaansche brand niet overslaat buiten de gren zen van het schiereiland; dat Frankrijk niet bij voorbaat in onmin raakt met de parti], welke de meeste kansen heeft meester te v/orden van geheel Spanje; en dat Frankrijk, zonder te probeeren de as RomeBerlijn te breken, al datgene voorkomt, wat haar zou kunnen verstevigen. „Geheel verschillend daarvan is het belang der regeering te Moskou, welke ongetwijfeld niet heeft afgezien van haar droom inzake de wereldrevolutie en in ieder geval kan probeeren de permanente dreiging van het Duitsche rijk af te wenden naar het Westen. Verschillend daarvan is ook het belang der regeering te Berlijn, welke in Spanje een verlenging van het conflict moet wenschen, dat het van kracht worden der Italiaansch-Britsche overeenkomst uitstelt, de aandacht der vredelievende mogend heden afleidt en den nationaal-socialistischen manoeuvres in midden-Europa veroorlooft zich vrijer te ontwikkelen. Te veel Franschen met goede bedoelingen dienen thans dikwijls onbewust belangen, die niet de hunne zijn. Kan men van hen niet vragen weer meer aandacht te hebben voor het nationale belang? Wanneer zij dit zouden doen, zouden zij niet de traditie van idealisme verraden, welke de traditie van de Fransche natie is. Want de Fransche zaak is verbonden aan die van den vrede, dat wil zeggen, aan de beschaving". LEIDSCHEPLEIN 5—9 A'DAM TEL. 33072 ZONDAG DINER a 1.25 Hors d'Oeuvre varié Bouillon Printanière Gekookte Zalm - Sc. Mousseline, versche aardapp. Kalfsfricandeau Doperwten Worteltjes, Gebakken aardappelen PUDDING of IJS. Wjj vernemen, dat de toestand van pater L. H. Perquin nog steeds zeer zorgwekkend is. De Amerikaansche militaire autoriteiten be waren het grootste stilzwijgen omtrent een reusachtig vliegtuig, dat, naar men zegt, in staat zal zijn over den Atlantischen Oceaan naar Europa en terug naar Amerika te vliegen, zonder dat nieuwe brandstof aan boord be hoeft te worden genomen. Dit toestel, een bommenwerper, wordt ge bouwd in de Douglas-fabrieken, in een kleine alleenstaande loods, welker ramen met witte verf ondoorzichtig zijn gemaakt. Men zegt, dat dit model de nieuwste troef der Vereenigde Staten is in hun streven naar de suprematie in de lucht. De employé's van de Douglas-fabrieken mo gen, onder bedreiging van wettelijke straffen, niet over den bouw spreken, zoodat alles ge heim zal blijven, zoolang het ministerie van Oorlog dat wenscht. Men gelooft, dat de vleu gelspanning tweemaal en het gewicht driemaal zoo groot zal zijn als die van het grootste vliegtuig, dat tot dusverre gebouwd is. Vlieg tuigen van dit type zouden plaats bieden aan honderd passagiers, indien ze voor vreedzame -doeleinden gebruikt zouden worden. Koning Leopold van België was tegenwoordig bij de feestelijke opening der Hanzefeesten te Antwerpen. Naast den Koning de gouverneur van de provincie, baron Hollevoet S VERWACHTING: Zwakke veranderlijke wind, meest zwaar bewolkt met mogelijk eenigen regen en kans oo onweer, iets jE wanner. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: On- S zeker. |j llHillllllHlllflIHIIIIIIIWHIIIIIimHHIlWIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlHlIllllli PRAAG, 1 Juli (Havas) Om vier uur vanmiddag is onder voorzitterschap van president Benesj en in tegenwoordigheid van Hodza. Krofta en Derer een belangrijke bespreking begonnen der Tsjecho-Slowaak- sche ministers, hoofden Van politieke de partementen, Deze politieke ministers zijn: die van Binnen- landsche Zaken, Cerny, (Landbouwerspartij), van Economische Zaken, Bechyne (soc. democraat), van Onderwijs, Franke (soc. nat. partij), van Handel, Mlococh (Werkliedenpartij) en van Volksgezondheid, Jezek (Nat. dem.). De raad heeft de kwestie van het zelfbestuur der nationaliteiten besproken, een belangrijk onderdeel van het nationaliteitenstatuut, dat thans in voorbereiding is. Bij de besprekingen tusschen de regeering van Praag en de partij der Sudeten-Duit- schers zijn drie elementen te onderscheiden: 1. Een nieuw wetsontwerp in zake het ge bruik der talen werd door Hodza aan Kundt en Rosche overhandigd. 2. Het gedeelte van het nationaliteitensta tuut, dat geen betrekking heeft op het zelfbe stuur der nationaliteiten, werd eveneens door Hodza overhandigd aan de gedelegeerden van Henlein. 3. Het gedeelte van het nationaliteiterista- tuut dat betrekking heeft op het zelfbestuur der nationaliteiten wordt thans in den raad der mi nisters van de politieke departementen bestu deerd. Men is algemeen van opvatting, dat de beide eerste deelen tegen 20 Juli ter ratifi catie aan het parlement zullen kunnen wor den voorgelegd. De kwestie van het zelfbe stuur is evenwel dermate Ingewikkeld, dat zij nog nader moest worden bestudeerd. De „Rundschau",, het orgaan van de Sudeten- Duitsche partij, publiceert een opstel van den afgevaardigde Kundt, waarin deze o.m. ver klaart, dat als oplossing van het nationaliteiten probleem de gedachte aan landenautonomie practisch door „reaipolitiek" kenners van 't Tsje- chisch-Duitsche probleem nooit ernstig opgevat kan worden. Iedere zich van zijn verantwóór delijkheid bewuste politicus moet de verwerke lijking van deze reeds in het oude Oostenrijk on vruchtbare gedachte afwijzen als uitvloeisel van een aan de werkelijkheid vreemd nationalisme of van een nationaal imperialisme. Deze gedachte wordt echter thans door de Tsjechische pers en door invloedrijke Tsjechi sche politici als grootsche oplossing van het DuitschTsjechische probleem voor binnen- en buitenland gepropageerd. Franco zou Londen voorstellen Almeria te neu traliseeren en als haven te gebruiken. De Engelsch-Duitsche schuldenkwestie is door een overeenkomst geregeld. De kwestie van zelfbestuur in Tsjecho-Slowa- Idje moet nader worden besproken; de overige punten zouden op 20 Juli bij het parlement worden ingediend. Het standpunt der Nederlandsche regeering ten aanzien van het zenden van waarnemers naar Spanje. De voorstad Bellalona van Barcelona werd gebombardeerd; er vielen 60 dooden. De Chineezen zijn wederom in den aanval. De Franseh-Turksche kwestie inzake den Sandsjak wordt opgelost door het sluiten van accoorden. Te Den Haag is hat 25-jarig bestaan van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening her dacht. New Yorksche Beurs: Vaste stemming; slot op het hoogste punt van den dag. c Waardeering We hadden het dezer dagen over waardeering. Pas als een mensch dood is of wanneer hij afscheid heeft ge nomen van zijn werk komen we in eens tot het besef wat zoo iemand voor de samenleving heeft beteekend en hoeveel we aan hem te danken hebben. Maar tijdens zijn dagelijksch bestaan hebben we zijn verdiensten niet opgemerkt, ze hoogstens aan vaard ais een vanzelfsprekend iets en hem misschien het leven onaange naam gemaakt door gevit op kleinig heden. We moeten ons voornemen onze verdienstelijke mannen niet aan het eind van hun leven of daarnal te eeren maar bij passende gelegen heden te toonen hoezeer ze door hun omgeving moeten worden gewaar deerd. Laten we ons van dezen plicht niet afhouden door de befaamde „be scheidenheid" van een jubilaris. La ten we niet alleen hem maar ook den zijnen toonen hoe hoog zoo iemand in onze achting staat. Stand op Zaterdag 1 uur van. 758.4 Vorige stand: 756.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1