CU WS Waar de filmband rolt H t Heden op naar Schiphol Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? j Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen I S.O.S. - Schiphol! ZATERDAG 2 JULI 1938 FRANS HALS-THEATER Hotel de la Poste PALACE-FAMILIE-CINEMA Giovanni de veroveraar" en „Mrs. Cheyney's ver dwijning" LUXOR-THEATER De zangvogel van Broadway De tik tegen het raam Gevonden dieren en voorwerpen KENNEMER LYCEUM BLOEMENDAAL Eindexamen afd. Gymnasium R.K. Schaakclub Het Witte Paard Examen L.O. Programma Radio-Centrale Nationale Woningraad Rede van minister Van Boeijen Koninklijke onderscheiding Weer vallende steenen Vensterdorpel van 50 kilo naar beneden gekomen Uit alle deelen van het land worden delegaties verwacht Autobusdienst Bootdiensten Brug over de Ringvaart R.K. UNIVERSITEIT Prof. Franses tot rector-magnificus benoemd Nederlands antwoord aan Londen Vorming der commissie wordt problematiek siiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHliiiS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiimiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiR STAD iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii lllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllflIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIItlllllllllll! Victor Tourjanski behoort tot de oudste fil mers en heeft ten tijde der Parijsche avant garde naam gemaakt. Ook „Hotel de la Poste' toont, dat hü zijn vak goed verstaat. Dank zij ver schillenden dramatischen effecten en de roman tiek is deze film zeer indrukwekkend en boei end, niet het minst ook door het verhaal, dat er aan ten grondslag ligt en dat door een van de grootste Russische dichters geschreven is. Harry Baur speelt de hoofdrol en deze naam alleen al waarborgt voortreffelijk karakterspel. We beleven hier de tragische geschiedenis van den postmeester Virine, die ergens in een uit hoek van moedertje Rusland zijn bedrijf uit oefent. Hij heeft een schoone dochter, Dóunia geheeten, die indruk maakt op een gezelschap officieren, fuivend in de buurt voor een korte spanne tijds. Luiteifent Minsky maakt op zijn beurt indruk op haar en dit is voof zijn kolonel die een ondeugend oogje op Dounia heeft, aan leiding Minsky te vragen nog een paar dagen achter te blijven om Dounia het hof te maken en dan mee naar St. Petersburg te voeren. Al dus geschiedt en Dounia is gelukkig, maar Minsky wordt werkelijk verliefd en als hij met Dounia, die tegen den wil van haar vader mee gegaan is, in St. Petersburg arriveert, tracht hij het lieve kind buiten de invloedssfeer van den kolonel te houden. Virine trekt naar de hoofd stad en komt midden in een conflict terecht, want Dounia heeft inmiddels vernomen met welke bedoeling Minsky haar meegetroond heeft en zij breekt met hem. Voor haar vader wil zij dit echter niet weten en zij zakt af naar een troosteloos milieu. Vader Virinê intusschen heeft Minsky een pak slaag gegeven en nu is alles uit tusschen vader en dochter en geliefde. Dus vertrekt Virine hulpeloos en wanhopig naar huis, waar hij aan zelfmoord begint te denken. Het hoeft echter niet zoover te komen, want op het beslissende oogenblik arriveeren Dounia en haar man, de gewezen luitenant Minsky, die den dienst heeft verlaten en als eenvoudige boer met Dounia samen wil wonen in vaders nabijheid. Een typisch einde voor een Russisch verhaal: een einde van berusting, boete en berouw. De film heeft een eigenaardige sfeer, die bij zonder goed getroffen is. Uiteraard is voorbe houd voor volwassenen noodig, die in het voor programma zich uitstekend zullen vermaken om de geestige teekenfilm en veel kunnen leeren van de prachtige weergave van verschillende vogels, in hun natuurstaat verschalkt. Men be hoeft waarlijk geen speciaal vogelliefhebber te zijn om van deze film te genieten! Het zijn wel twee zeer uiteenloopende films, die deze week in het Palace draaien. Daar is de grootsche film van Luis Trenker: Giovanni de Veroveraar, een rolprent, die ons strijd en overwinning brengt, ons terugvoert naar het verbrokkelde Italië uit de middeleeuwen en een Amerikaansche comedie, die in onze dagen speelt en waarvan de rollen door drie promi nenten worden vertolkt, n.l. JOan Crawford, William Powell en Robert Montgomery. In Trenker's film, 'n al of niet door de fanta sie aangelengde historie uit de woelige tijden van de Italiaansche geschiedenis in het begin van de zestiende eeuw, toen Rome en Napels en Florence en Venetië afzonderlijke en trot- sche machten waren, onder elkaar verdeeld en wars van alle nationale eenheid, is de groote tendenz: er zal een eensgezind en sterk vader land zjjn in plaats van door naijver verscheurde deelen. De film is vol romantiek, soepel, ver zorgd tot in de details, breed van rhythme, vol expressie in de fotografie, met een gezonde verdeeling tusschen dramatiek en epiek, kortom in een aangenamen verteltrant, dien men ge makkelijk volgt. De tweede hoofdfilm is van een geheel ander genre. Een geestige comedie met een brillanten dialoog, die nergens verflauwt. Een Engelsche lord reist met eenige vrienden per salonboot naar Europa. Aan boord bevindt zich ook de schoone Fay Cheyney (Joan Crawford), waar van iedereen direct weg is en die, zoodra zij in Londen is, wordt opgenomen in het society- leven. Zij is daar wel volgens haar manieren, maar niet door haar afkomst of beroep op haar plaats en zij is ook geenszins van plar. zich daar haar verdere leven te blijven bewe gen. Zij is lid van een internationale dieven bende met William Powell aan het hoofd en heeft het voorzien op het parelsnoer van een hertogin. Dat de parels uiteindelijk toch niet gestolen worden en zij zich toch in de kringen van den Engelschen adel haar leven lang zal blijven bewegen, is te danken aan Robert Mont gomery, die verliefd op haar wordt. Hoe dit alles in zijn werk gaat kunnen acht tien-jarigen deze week in het Palace gaan zien. Hoe vreemd het in het leven kan gaan, leert Lily Pons ons als „Zangvogel van Broadway". Want Lily doet ontzettend haar best om aan de opera te komen en wanneer zij eenmaal haar zin heeft en ze alle waanzin-aria's mag zingen en alle sterfscènes spelen, die er maar in opera's bestaan, dan bedankt ze er voor er. levert zich met hart en ziel over aan een jazz- dirigent. Lily Pons is dan bij het begin van de ge schiedenis een jazz-zangeres met meer dan gewone kwaliteiten en wanneer zij in het ca baret met den heer Jimmy James, jazzband leider optreedt, nemen zelfs de meest ver woede dansmaniakken een vacantie van een kwartier. Maar Lily droomt van roem en wil niet langer zingen van de liefde van een neger voor diens grootmoeder. Ze wil op goeden voet komen met Leoncavallo, Donizetti, Verdi en Puccini en ze zoekt daarom toenadering tot de grooten van de opera. Doch het gaat niet gemakkelijk, vooral omdat de heer James haar niet kwijt wil. Hij wil trouwen met Lily en zoo lang ze niet getrouwd zijn, vindt hij, kan zij met hem zingen. Het wordt een meenings- verschil en Lily gaat een weddenschap aan, dat zij slagen zal. Zij slaagt, inderdaad, want zij ontmoet den heer Jack Oakie, die persagent is van den rijken en dwazen Edward Everett Horton, geldman van diverse opera-instellin gen. En Jack Oakie weet een prachtige manier om Lily te laten ontdekken. Hij neemt haar mee naar de wildernissen van Afrika, waar hij met Horton gaat jagen en hij zet Lily in een schoone jurk in een sloot met een vogel op haar hand en laat haar met orgelbegeleiding zingen, waarna hij den zwakzinnigen Horton wijs maakt, dat Lily een soort vogel is. Horton vangt Lily in een kooi en brengt haar met veel moeite in de stad harer inwoning terug, waar zij steeds maar blijft tjilpen. Hij neemt een zangleeraar voor zijn vreemde vogel en binnen een week kan deze alle opera's zingen. Intusschen heeft de heer James zijn Lily ook ontdekt, zij het zonder vleugels en hij wil haar terug voor zijn cabaret. Dat geeft wel moeilijk heden, maar die worden gedeeltelijk opgelost. Lily gaat een dubbel leven leiden, maar valt natuurlijk op een kwaden dag door de mand. Zij kiest den heer James en mèt hem de jazz, waarbij de eind-kus ditmaal in muziek is om gezet. De film kan door achttienjarigen gezien worden. De dood van Giovanni cben Ver overaar (Louis Trenker) in de film van dien naam (Cinema Palace) mm ■Ammm Harry Baur en Jeanine Crispin in Hotel de la Poste" (Frans Halstheater) Robert Montgomery, Wil liam Powell en Joan Craw- ford in de film ,Mrs Chey ney's verdwijning" Cinema ■Palace), Het was twaalf uur in den nacht, toen de vrouw van een Westzaner haar echtgenoot wakker maakte en hem in zijn slaperig oor fluisterde, dat er iemand tegen het raam van de voorkamer stond te tikken, pet is hoogst onaangenaam, om tegen middernacht uit den eersten slaap te worden gehaald. Een mensch gaat des avonds naar bed om te slapen. Daar is het avond voor en daar is het bed voor. Het is dus te begrijpen, dat de Westzaner uit zijn hum was, te meer, daar hij niet wist wie er zoo prijs op stelde hem in zijn nacht gewaad te aanschouwen. De melkboer was al geweest of moest nog komen, mannen met ve ters hebben wel zooveel menschelijk gevoel, dat zij zelfs menschen, die schoenen naast hun bedden hebben staan met aan elkaar gekoonpte eindjes veter, des nachts nog met rust laten. En pandoerkennissen komen doorgaans ook een uurtje vroeger. Maar omdat je nu eenmaal nooit kunt we ten verliet de Westzaner zijn legerstede en betrad de voorkamer. Menschen, die in 1938 leven, lachen om spook verhaal tjes, maar toen de Westzaner dien nacnt om twaalf uur in zijn voorkamer stond te bib beren lachte hij heelemaal niet, het eerste oogenblik niet, omdat de schaduw voor het raam, ondanks 1938, veel weg had van eên 6pook' en daarna niet, omdat hij zag wie de schaduw eigenlijk was en omdat er een mes flikkerde in het maanlicht. De schaduw was van een Westzaanschen lanc- arbeider en het mes was van de schaduw. De Westzaansche landarbeider is een gevaar lijk mensch en een mes in zijn hand op het middernachtelijk uur beteekende zeker moord plannen. Dat overdacht de man, die zoo on tijdig uit zijn bed was gekropen, in de enkele oogenblikken, dat hij in zijn voorkamer stond. En toen bibberde hij niet meer alleen van de nachtelijke kilte. En dat bibberen werd nog erger, toen de landarbeider hem bemoedigend toeriep: Kom naar buiten, dan zal ik je ver moorden. Wat doet een mensch in zoo'n geval, als hem naar het leven wordt gestaan en wie weet ook naar dat van zijn vrouw en kinderen? Hij vlucht. De Westzaner vluchtte met de zijnen via achterpoortjes en deurtjes naar de buren en bibberde verder in hun voorkamer. Ook de buren kenden den landarbeidèr en zijn gevaarlijke inborst en de buren togen weer naar andere buren, die een telefoon tot hun beschikking hadden en verwittigden de politie. Maar toen die eenmaal het terrein van den door vlucht verijdelden moord betrad stond er geen schaduw meer voor de voorkamer. De landarbeider had met zijn inborst de beenen genomen. Zoo vlug kan men echter niet loo- pen of het gerecht met zijn slakkengangetje weet den boosdoener bij zijn kraag te grijpen. En zoo stond dan gisteren de Westzaansche landarbeider in het beklaagdenbankje voor den Haarlemschen politierechter en hij betuigde zijn onschuld. „Ik, met een mes om twaalf uur in dien nacht? Laten jullie nou om je lachen. Tot negen uur heb ik boonen staan doppen en om half tien lag ik op mijn bed." Maar de toenmaals bibberende Westzaner, die zakkenplakker van zijn beroep is in de edele beteekenis van het woord en dus niet gedwon gen wist pertinent, dat de landarbeider met het mes had staan zwaaien en bovendien was daar zijn vrouw, die verdachte's stem had ge hoord. „Er zijn duizend menschen met zoo'n stem als ik", beweerde verdachte. „En dan zal het toch wel een van die 999 anderen zijn geweest, want ik heb tot negen uur boonen staan doppen en om half tien lag ik te bed." En om den politierechter te suggereeren, dat dat werkelijk zoo was geweest, herhaalde hij dien zin nog tien keer en verhoogde iedere maal het klankvolume. Maar tegenover zijn tienvoudige verklaring stond die van den zakkenplakker en diens vrouw en bovendien was er nog het strafblad, dat tot zevenmaal toe dingen wist te vertellen uit het verleden van verdachte, dingen, die hem geenszins als een nobel en vredelievend mensch teekenden. Dat alles was voor den Officier aanleiding een gevangenisstraf van drie maanden ce eischen wegens erfvredebreuk. De rechter legde hem een maand gevangenisstraf op. Nu kan de landarbeider in hooger beroep vertellen, dat hij tot negen uur boonen heeft staan doppen, enz Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur Armband, de Vreugd, Prof. v. d. Waalsstraat 19; bakpak met handdoek, Loeakker, KI. Hout straat 90rood; dekzeiltje, Bouman, Maerten v Heemskerkstraat 67zwart; postduif, ring no 38110, de Bruin, Lorentzkade 85; dop van auto GZ 1451, v. Tongeren, Zij Zijlweg 2; deksel, G. A. Prent, 2e Zuidpolderstraat 8; 7 honden Asyl, Ridderstraat 11; 3 triplex latten, Karsten Verspronckweg 71; hond (bouvier), Kennel Kleist, Houtvaartpad 206; bruine jongensjas, v. Noord, Kleverparkweg 82; kano, Sikking Pres.Steijnstraat67; 5 groote katten, Asyl, Rid derstraat 11; 6 kleine katjes, Asyl, Ridderstraat 11; mandje, Bijman, Mercuriusstraat 13; oor bel, Gelaude, Lange Annastraat 36 rood; rij wielplaatje, Openluchtschool, Rijksstraatweg; rijwielplaatje, Ruist, Orionweg 29; gouden ring, van Baaren, Beukenstraat 32; rijwielplaatje, v. d. Staat, Hodsonstraat 43; rijwielplaatje in etui, Prent, Twijnderslaan 3; kinderschoentje Vierhout, Acaciastraat 34. Geslaagd voor diploma A, de dames: H. C. Bastiaans, N. de Beer, J. du Buy, H. S. Hop man, J. M. de Kadt, H. Nolthenius, E. L. Schoute, en de heeren L. A. Kakebeeke, F. F. Lindeman, F. van Oosterom. Voor diploma B, de dames E. C. Heymann, L. Schoen. Uitslagen van de onderlinge competitie ge houden op Donderdag 30 Juni in café Suisse: le klas: W. Koster—A. C. Hablous 1—0; C. P. EmansN. Mudde afgebr. 2e klas: J. ReeuwijkG. Haack 10; H StolvoortJ. v. d. Kamp 01; J. WijfjesG. Post 1—0. 3e klas: A. HeesakkersA. G. R. Kappers 10; Th. GrootjenH. van Berkel 10. Donderdag 7 Juli worden de wedstrijden voortgezet. Belangstellenden zijn welkom. HAARLEM, 1 Juli Geslaagd voor het eindexamen van de Dacostakweekschool, de heeren J. de Boer, ÏJmuiden; H. L. van Kars- bergen, Driehuis, F. C. van Tuinen, Heems kerk en G. A. Straatman, Heemstede. Zondag 3 Juli Prog. 1: Hilversum 1. Progr. 2Hilversum 2. Progr. 3: 8.35 Keulen, 9.20 Brussel Fr., 10.35 Brussel Fr., 12.20 Brussel Fr., 12.50 Brussel Ned., 2.20 Brussel Fr., 2.35 Brussel Ned., 3.35 Brussel Fr., 4.50 Keulen, 6.20 Parijs Radio, 7.20 Keulen, .7.55 Parijs Radio, 8.20 Brussel Ned. 10.50 Keulen. Progr. 4: 8.30 Brussel Ned., 11.05 Droitwich 11.50 Brussel Ned., 12.20 Droitwich, 4.20 London Regional, 4.50 Droitwich, 5.20 London Regional 7.10 Droitwich, 9.25 London Regional, 10.10 Droitwich, 11.00 Brussel Fr., 11.20 Parijs Radio. Progr. 5 8.0024.00 Diversen. 1. Schiphol, in de malsche weiden Van den polder opgebloeid, En trots stormen en trots zorgen Ons zoozeer aan 't hart gegroeid, Schiphol, dat het eerste lijntje Onzer luchtvaartdiensten zag, En d'ontwikkeling gediend heeft Al die jaren, dag aan dag, Schiphol, centrum vaak der glorie Van ons fiere rood-wit-blauw, Maar waar 't diepste ook gevoeld werd Neerlands angst en Neerlands rouw, Schiphol, hart van onze luchtvaart, Sterker kloppend jaar na jaar, Heeft een S.O.S. gezonden: Schiphol zelf is in gevaar! Zal men Schiphol ons ontnemen, Waar steeds meer de trek naar gaat? Dat bij velen zelfs nog hooger Dan het oude Artis staat? Zal men Schiphol moeten missen, 't Luchtstation van Amsterdam, Dat juist nu door goede wegen Zóó dicht bij de hoofdstad kwam? Schiphol, vaak verbijst'rend sprookje Uit modernen, eigen tijd, Schiphol, roem van onze hoofdstad, Schiphol, raken we je kwijt?! Neen, wij willen je niet missen! Schiphol, ben je in gevaar? Reken rustig op je vrienden Allen staan we voor je klaar 3. Straks gaan wij dan demonstreeren Dat men 't wel begrijpen moet: Schiphol moet steeds Schiphol blijven, Schiphol blijft 'lijk 't is! Voorgoed! HERMAN KRAMER (Berichten reeds geplaatst in een deel ónzer vorige oplaag) De jaarvergadering van den Nationalen Wo ningraad, welke Vrijdag te Amsterdam werd gehouden, is door den minister van Bin- nenlandsche Zaken, den heer H. van Boeijen, geopend met een rede, waaraan wij het vol gende ontleenen. De eerste mogelijkheid, die ik zie, aldus de minister, waarom ik hier mag staan is het feit, dat uw vereeniging thans haar 25sten verjaardag viert en haar 25-jarig bestaan her denkt en daarin aanleiding gevonden heeft aan de regeering zij het dan indirectelijk te verzoeken, een antwoord te geven op de vraag, of naar haar oordeel de Nationale Wo ningraad in de achterliggende jaren zijn be staansrecht heeft bewezen en misschien ook of nu op een dag als deze de blik niet alleen op het verleden, doch ook op de toekomst wordt gericht de Nationale Woningraad nog een taak te vervullen heeft. Ondanks het vele goede dat werd bereikt, zijn lang niet alle wenschen in vervulling ge gaan. Er wacht nog een taak op het gebied der volkshuisvesting. Paraatheid is onafwijs baar eisch. Zelfs hier en daar dreigt hetgeen bereikt werd niet vernietigd te worden dat is onmogelijk doch valt niet die vooruitgang te bespeuren, die uit een oogpunt van doel matige volkshuisvesting wenschelijk zou zijn. Teleurstelling èn een zekere voldoening zijn beide passend wanneer gelet wordt op uw taak en het doel uwer vereeniging. Uw" ideaal hoe voortreffelijk in zic&zeU wordt, wat zijn bereikbaarheid betreft, be- heerscht door tientallen factoren. En nu is de opgave deze: .aan u het ideaal na te blijven streven, het belang van de volks huisvesting in woord, geschrift en daad te blijven cultiveeren, ook door middel van de critiek, met de verzekerdheid, dat Nederland nog een regeering heeft, die noch de kennis van derden, noch de oprechte critiek, die uit het volk en uit den kring van belanghebben den voortkomt, hautain negeert. En aan de regeering is de taak te beseffen, dat als zooveel elders in ons land ook in den Nationalen Woningraad mannen arbeiden, die in oprecht heid het goede voor ons volk met name voor de volkshuisvesting zoeken. Aan de regeering is het ook te verstaan, dat in den Nationalen Woningraad een centrum is van kennis en practljk, waarmede winst gedaan kan worden. Ik heb deze overtuiging, dat zoo uw arbeid in het verleden gezien zal zijn. Ik heb de zekerheid, dat ik bereid ben uw arbeid in de toekomst aldus tegemoet te treden. En ik acht het mij een plicht juist omdat u ook teleurstelling hebt te boeken u te vragen: zet dien arbeid voort, met deze weten schap: hij zal vrucht afwerpen. Spaar ook mij uw eerlijke critiek niet. Met de mededeeling, dat uw arbeid in het belang der volkshuisvesting door de regeering wordt gewaardeerd en dat ten bewijze van die waardeering het Hare Majesteit de Koningin heeft behaagd, het lid van uw bestuur, den heer Bruintjes, die 25 jaar lang uw vereeniging heeft ge diend, die ook in de plaats zijner inwoning, in de gemeente Coevorden, zich trouw ge wijd heeft aan dit groote belang, pe benoe men tot ridder in de orde van Oranje- Nassau, verklaar ik gaarne uw jaarverga dering voor geopend. Na de rede van den minister van Binnen- landsche Zaken was het woord aan den ver tegenwoordiger van het Amsterdamsche ge meentebestuur, wethouder S. Rodrigues de Mi randa, die het zilveren jubileum van den Na tionalen Woningraad bijzonder verheugend achtte, omdat vrijwel alle instellingen op het gebied van de volkshuisvesting en woningbouw bij dit lichaam waren aangesloten, hoe ver schillend ook de richting was, waarin zoj het doel trachten te bereiken, n.l. te komen tot ver betering van de volkshuisvesting. (Vervolg zie pag. 3) Aan dei» Strevelsweg te Rotterdam heeft zich Vrijdag weer een geval van vallend gesteente voorgedaan: er is een hardsteenen vensterdor pel, die ongeveer 50 K.G. zwaar was, plotseling op de tweede étage van pand 133 aldaar losge raakt en van die hoogte neergestort in de Voet straat, waar het brok steen in gruizelementen sloeg. Gelukkig zijn er bij dit nieuwe ongeluk geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. Dit is echter maar een toevalligheid geweest, want eenige kinderen, die geruimen tijd voor dit pand aan het spelen waren geweest, hadden zich juist een eindje verder de straat in be geven. De tweede verdieping van genoemd pand is in gebruik bij de familie J. van der Land. De vrouw des huizes was in de kamer bezig haar dagelijksche werkzaamheden te verrichten. Bij het uitslaan van den stofdoek steunde zij met de eene hand op het raamkozijn en tengevolge hiervan liet de hardsteenen dorpel over de ge- heele breedte van het raam los. Het groote brok steen stortte met een flinken slag neer op het trottoir. Direct kwamen van alle kanten be langstellenden toeloopen. De politie heeft de omgeving) even afgezet totdat de inmiddels ge waarschuwde bouwpolitie arriveerde. Deze heeft onmiddellijk een onderzoek ingesteld. Het is gebleken, dat alleen de neergevallen vensterdorpel los heeft gezeten. Verder is alles aan het pand in normalen staat bevonden. Het onderzoek is ook uitgereikt over diverse belen dende panden aan den Strevelsweg, maar ner gens heeft men nog losse steenen of iets van dien aard aangetroffen. Een afzetting te hand haven was dus niet noodig. Naar de oorzaak van dit ongeluk wordt een onderzoek ingesteld. Het is niet onmogelijk, dat de verschillende soortgelijke gevallen van den laatsten tijd in verband staan met de aardschokken die on langs zijn gevoeld. Voor de démonstratie, welke heden op Schiphol wordt gehouden, is de belang stelling in alle kringen van de bevolking buitengewoon groot. Tientallen autoriteiten, waaronder leden der le en 2e Kamer, der colleges van Gedeputeerde en Provinciale Staten, burgemeesters, wethouders en raadsleden van omliggende gemeenten, Kennemerland en Gooi, zullen aanwezig zijn. O.a. hebben vice-admiraal Quant en de rector-magnificus van de Amsterdam sche Universiteit prof. dr. H. Frijda, aan het Comité medegedeeld, dat zij de bijeenkomst hopen bij te wonen. Uit alle deelen van het land zullen dele gaties aanwezig zijn, o.a. een speciale dele gatie per vliegmachine uit Texel. Wat de verbinding van Amsterdam met Schiphol betreft, deelt het Comité mede, dat vanaf het Haarlemmermeerstation (te bereiken met tramlijnen 1, 2, 6, 16, 23 en 24; een loopen- de band van autobussen den dienst zal waar nemen. Een dertigtal booten zal voortdurend de verbinding tusschen de Schinkelkade en Schiphol onderhouden. Het Comité vestigt de aandacht van het pu bliek nogmaals nadrukkelijk op het feit, dat de optochten om twee uur vertrekken van de volgende punten (verzamelen om kwart voor twee): 1. Noord: Hagedoomplein2. Zuid: Sta dionplein; 3. Oost (en omgeving Amsteldijk): Berlagebrug; 4. West: Surinameplein. Men diene er rekening mee te houden, dat men eerst om vijf uur naar huis terugkeert. Demonstranten, die op grooten afstand van de luchthaven wonen, wordt dus aangeraden een boterham mee te nemen. Op Schiphol is gelegenheid om gratis fietsen te stallen. De regelmatige busdiensten van en naar Schiphol houden op de vastgestelde uren hun gewone standplaatsen; d.w.z. te Amsterdam op de Nassaukade b. d. Overtoom (en te Haarlem bij het Station). De extra busdiensten hebben hun aankomst- en vertrekplaats bij de Zeil- straat en bij het Haarlemmermeerstation (Am- stelveenscheweg)Retourbiljetten zijn geldig op alle bussen, voorzien van een speciaal herken- ningsteeken op de voorruit. Standplaats taxi's te Schiphol op het Sta tionsplein. De bootdiensten zijn extra versterkt en de booten varen naar behoefte af en aan van de gewone aanlegplaatsen, t.w. van de Schinkel kade tusschen Zeil- en Vaartstraat te Amster dam; ligplaats op Schiphol: in de Ringvaart vóór den Hoofdingang van Schiphol voor kleine booten en ten Noorden van de brug naar Am stelveen (verbinding ColijnwegSchipholweg) voor groote booten. De prijzen voor het vervoer per boot zijn voor deze gelegenheid sterk ge reduceerd. Retourbiljetten zijn op alle booten, voorzien van een speciaal herkenningsteeken, geldig. De brug over de Ringvaart tusschen Schip holweg en Colijnweg zal t.b.v. een ongestoord wegverkeer van en naar Schiphol via Amstel veen niet geopend worden voor het scheep vaartverkeer tusschen twee en vier uur en tus schen vijf uur en half zeven. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Het bestuur der St. Radboudstichting te Utrecht heeft benoemd tot rector-magnificus der R. K. universiteit dr. D. Franses, O.F.M., te Nijmegen. LONDEN, 1 Juli (Havas). De voorwaarde, die Nederland gesteld heeft voor het zitting nemen in de commissie, die een onderzoek zal moeten instellen in de in Spanje gebombardeer de plaatsen, wordt te Londen aldus opgevat, dat de vorming dier commissie daardoor problema tiek wordt, of op zijn minst vertraagd zal wor den. Al lijdt het weinig twijfel, dat Barcelona aan deze voorwaarde tegemoet zal komen, het lijkt volgens parlementaire kringen minder zé ker, dat Burgos een gelijke houding zal aanne men, aangezien het van opvatting zou zijn, dat het zich slechts kan richten tot die landen, die de facto, zoo al niet de jure, de rechtsche re geering in Spanje hebben erkend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4