Tandheelk. Instituut Dokters uit vroeger tijd OSCAR SMIT'S BANK N.V. GEBIT f 32.00 Haarlem, 2 Juli «H.- 7 -• ZATERDAG 2 JULI 1938 Kapper en chirurgijn SAFE-LOKETTEN vanaf f 5.- per jaar UW STOFZUIGER De moeilijke Holland- sche taal AGENDA RADIO MOORS v Het poeder van sympathie, dat alle kwalen genas Zelfsbeulen Poeder van sympathie De tentoonstelling HAARLEM KRUISSTRAAT 9 TELEF. 14306-13660 PURMEREND - MONNIKENDAM - LANDSMEER KOOPT DE STOFZ. CENTRALE HAGEMAN SUPINATOR-STEUNZOLEN Een nieuwe inrichting voor alge- heele voetverzorging Examens Graal-nieuws tel; Hte alleen 0l> kermissen en jaarmarkten huo BELANGRIJK KERKCONCERT Onder directie van Frits Schuurman lste ZOMERCONCERT DER H.O.V. WEEKAGENDA DER ST. JOS. GEZ.VEREEN. HAARLEM I AUTOBUS TEGEN BOOM GEEN ADVOCAAT Terwijl een grappenmaker het publiek lokte, deed de rondreizende kwakzalver zijn werk. Programma Radio-Centrale De touringcar-directeur Christelijk Lyceum te Haarlem Goedkoope trein COMITÉ VAN KATH. ACTIE BURGERLIJKE STAND HET 16 RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-NOORD - TELEF. 16726 Plaatje met 1 tandf 2.50 Porcelein- of zilvervulling f 2.50 Goud vullingenf 9.00 Goudkroonf15.00 AVONDSPREEKUREN: Bioscopen 3 Juli Bioscopen 4 Juli Bioscopen Apotheekdiensten BUM A EN OMROEPVEREENI- GINGEN Overeenstemming over betaling auteursrechten Academische examens STAD Vandaag is in het Frans Halsmuseum te Haarlem een zeer interessante tentoonstel ling geopend, betrekking hebbend op de ge schiedenis der geneeskunde. Zooals men weet vergaderen over enkele dagen de doc toren uit het gcheele land in Haarlem en omgeving, hetgeen met diverse attracties zooals gezamenlijke maaltijden, feestavon den en vuurwerk gepaard gaat. Naar aanleiding hiervan laten wij hier onder een aardig en zeer lezenswaardig ar tikel volgen, dat Rie SinnigheSteenber- ghe in het bijblad van de K. I. over dokters uit vroeger tijd heeft geschreven: Een smid heet meester Willem, een snyder meester Cent, Een beul heet meester Dirk, een raadsheer meester Steven Elk moet zyn naam en konst op 't meesterschap toegeven, Maar of gy, zonder ,,by'' (meer), den meester zoekt, ik ben 't. Ja, hij was het, de chirurgijn en wondheeler, die hier zoo trots spreekt; hij en niemands anders heette „meester" zonder meer. Reeds uit de verte kon men zien waar hij woonde, want de vlaggestok met het rood, wit blauw was een duidelijk teeken. De scheepsheelmeesters waren daarmee be gonnen; die hadden op zee zooveel gebroken armen en beenen gezet en zooveel verschillende ziekten leeren kennen, dat ze den naam hadden de besten van het vak te zijn en dus de meeste klanten kregen. Maar daar kwam ook de klad in. Anderen, die de zee alleen vanaf het veilige Scheveningsche strand gezien hadden, plant ten ook hun vlaggestok, en ten laatste was er geen heelmeester zonder dit vaderlandlievend teeken. Dien chirurg ij nspaal kan men vandaag den dag nog bewonderen, niet in de musea maar op straat, voor de kapperszaken. Hoe die daar te land is gekomen? Wel, in dien goeden ouden tijd kon men meer dan één ambt vervullen, zonder er scheef op aangeke ken te worden. De dorpsonderwijzer was te vens koster en klokkeluider, voorzanger en hondenslager; en de heelmeester „baardschrap per en haarsnyder". Geleidelijk heeft hij die laatste functies er aan gegeven en zijn stok aan zijn opvolger, den kapper, overgedragen. Nog op een andere wijze werd zijn huis her kend en wel aan den naam, die zinspeelde op het beroep van den bewoner. Dit is de Barmhartige Samaritaan, Die olie en wyn in de wonde heeft gedaan zoo las men onder een groot bord, dat met roestige scharnieren aan een ijzeren staaf Schommelde. Op dat bord was de Samaritaan voorgesteld met zijn ezeltje en den gewonde, terwijl in het verschiet een herberg oprees. Het zag er ook binnenskamers vreemd uit bij den heelmeester. In een donkeren hoek grijnsde een doodshoofd en aan de zoldering' hing een vleermuis met uitgespreide vlerken naast een opgezetten kaaiman. Ook de zaagvisch met zijn Scherpen bek en de groote schildpad ontbraken niet, zoodat de operatiekamer veel weg had van een wondertent op een ouderwetsche kermis. „Zachte heelmeesters maken stinkende won den" en dus had de chirurgijn, die zichzelf respecteerde, steeds een test met gloeiende ko ten en een paar brandijzers bij de hand.... om het bloeden te stelpen. Bovendien zag men er Potten en flesschen van allerlei vormen en kleuren en tevens vijzel en stamper, want de arts bereidde zelf zijn artsenijen. 't Geheel was niet aanlokkelijk en scheen er meer op berekend, den cliënt ontzag in te boezemen dan zijn vertrouwen te wekken, maar dat behoefde ook niet, want de lijder ging nooit voor zijn plezier naar den heelmeester toe. Zelfs de beul ondanks het verzet van het chirurgijnsgilde heelde zijn medemenschen. Toch had dit een goede reden. Men geloofde, dat de beul in de pijnkamer een uitstekende leerschool doorliep, vooral, waar het gebroken, verrekte en gekneusde ledematen gold. Tevens sprak hier het bijgeloof een woordje mee. De sombere man, in zijn rooden mantel, die door iedereen gemeden werd, zóózeer, dat hij in de herberg zijn beulsglaasje zonder voet kreeg (opdat toch niemand uit het glas van den beul zou drinken) hield het met den duivel, dat stond ais een paal boven water. En al wat die gevaarlijke bondgenoot hem leerde, paste hij toe op zijn patiënten. Vandaar, dat onder zijn Vaardige handen menigeen nog hoopte te ge- hezen. Het was een heele stap vooruit, toen niet al leen de beul, maar ook de arts het menschelijk lichaam tot onderwerp van zijn studie kon ma ken, n.l. toen de eerste ontleedkundige les of ..snydinge" plaatsvond en wel te Amsterdam hi het jaar 1550. Menige anatomische les is door bekende schilders op doek gebracht, maar deze eerste Was toch wel zeer bijzonder. Het lijk, dat voor he les diende, was dat van een beruchten dief, Üie den naam van „zuster Luyt'' voerde. Zijn afgestroopte huid werd later ter blijvende her innering geprepareerd en als curiositeit in de chirurgijns-gildekamer bewaard. Men was in hie dagen niet sentimenteel! Zoo groot was het opzien, door dit anato misch college in de naburige steden verwekt, hat de Amsterdammers er een bijnaam mee °Pliepen. Den zoeten naam van koeketers raak ten ze kwijt en men sprak een tijdlang slechts van menschenvilders. He anatomie had het Amsterdamsche gilde doorgedreven. Het deed meer. Het beschermde he broeders tegen de talrijke indringers van guiten en daarmee had het zijn handen vol. want er waren lieden, die op de bruggen met Geneesmiddelen ventten, zooals de man die Voortleeft in het rijmpje: Jan van Loenen, Spykers in je schoenen. Kastje op je rug, Gaat hy mee naar de oude brug. Er waren rondreizend kwakzalver^ die fel- De kiezentrekker (Naar Boilly) kunst mochten beproeven, maar altijd probeer den of ze daar tusschendoor niet wat konden verdienen, Ook waren er wonderdokters, die door hand oplegging en het opzeggen van hun abracada bra genazen of niet en pintjesmeesters, die het poeder van sympathie verkochten. Van de laatsten valt veel te vertellen, zij zijn zelfs nu nog niet uitgestorven, hier en daar in de Kempen vindt men er nog wel een enkelen. Ziet hier hun methode. Had iemand b.v. een zeeren tand, dan stak hij met de naald in de zieke plek, ving het droppeltje bloed op een zuiver linnen lapje op en ging daarmee naar den pintjesmeester. Die nam zijn pint een fraai-bewerkt aar den kannetje vulde dat met water, voegde er een suikerlepeltje poeder van sympathie aan toe en dompelde het lapje in. Daarna zette hij de pint in de warme asch van het haardvuur en voegde er nóg een poeder aan toe. Zoodra het water even warm was geworden als het menschelijk lichaam was de pijn over. De aesculaap gaf nu het linnen lapje aan den patiënt, die het nog een paar weken op zijn bloote borst moest dragen om het daarna mét .de pijn te begraven. Het poeder van sympathie werd niet zoo een, twee, drie verkregen. Een paar vinger hoedjes metaalvijlsel op een bepaalde manier mengen is gemakkelijk, maar daarmee was de kracht er nog niet ingebrand. Daarvoor moest de zon zorgen. In een tinnen schotel, overdekt met glas, stond het vijlsel buiten in het volle licht. Zoodra echter een wolkje aan de lucht kwam, werd de schotel binnengehaald, want zou hét zonlicht onderschept worden, dan was alle moeite vergeefsch geweest. Eindelijk, na veertien dagen, was het, vijlsel verpoeders en het poeder van sympathie gereed om zijn wondere werking te vervullen, door de sympathie tusschen de pijn en het zieke lichaamsdeel tot stand te brengen. De gildebroeders zelf, ook al hadden zij hun examen afgelegd, hielden er toch opvattingen op na die de dokter van heden niet gaarne zou onderschrijven. Zoo geloofden sommigen dat zij al wat de patiënt mankeerde uit de urine konden zien. Daar de mensch, zeiden ze, vier sappen in zich draagt, „bloed, slijm, gele gal en zwarte gal" (al was die laatste, de oorzaak der zwartgallig heid, nog nooit door Iemand gezien!zoo zal een teveel van een dier vier vochten, of een verkeerde vermenging, ziekte veroorzaken. Uit het water van den mensch zagen zij in één oogopslag alles wat niet in den haak was; en prompt volgde de diagnose. Die waterdokters konden zich beroepen op vroegere tijden, want in oude handschriften zag men ook de dokters met het „urinaal" in de hand; zelfs kozen zij het toen wel als zinne beeld van hun beroep. De organisators van de expositie, de heer H. Veen en de De Wit, directeur van de Stads bibliotheek en Leeszaal, hebben zeer veel me dewerking ontvangen. Oa. kwamen inzendin gen in van de Mij. tot Bevordering der Genees kunde, het Stadsarchief, Universiteitsbibliotheek te Amsterdam, Holl. Mij. der Wetenschappen, Stadsbibliotheek, Rijksmuseum, Instituut voor de Geschiedenis van wis-, natuur- en genees kunde en verschillende particulieren. Het is haast ondoenlijk in een kort bestek op te noe- men wat er allemaal te zien valt. De hoofd schotel vormt een reeks boeken van Haarlem- sche artsen of althans artsen, die met Haar lem in betrekking hebben gestaan. Natuurlijk ontbreken ook geen bescheiden over wat Haar lem mede beroemd heeft gemaakt: de Haar lemmer olie. En.... staalbad Haarlem, eertijds een schoone droom en de verwachting van ve len onzer stadgenooten. We hebben daar on langs over geschreven. Bij de boeken, die beginnen van 1583 af, zijn zooveel mogelijk de portretten der schrijvers geplaatst. O.a. vindt men er merkwaardige bij zonderheden over een „zinkingskoorts", die Haarlem in 1782 geteisterd heeft, voorts platen, naamlijsten der bestuursleden en derg. van de medische school, die Haarlem in de vorige eeuw heeft gehad en gevestigd was op het Prinsen hof, toen Kruidtuin geheeetn. Dr. v. Marum, een beroemd Haarlemmer, is zoowel in portret als inspotprent geëxpo seerd, met vele afbeeldingen van de groot- sche electriseermachine, die hij heeft uitgevon den. Twee kasten toonen allerlei oude doktersin strumenten uit vroeger tijd. Bijzonder belang wekkend zijn ook groote kaarten, waarop is aangegeven de verdeeling van artsen over Ne derland. Het blijkt, dat er veel dokters wonen in Groningen en weinig in Limburg. Ook dc steden zijn gespecificeerd en dan hebben Bus- sum en Zeist de meeste artsen. De heer Veen heeft ook de toeneming van het aantal huisartsen, specialisten, tandartsen en vroedvrouwen in Haarlem van 19001935 in beeld gebracht. Van de vele andere bezienswaardigheden noe men wij tenslotte nog het handschrift van Prins Willem van Oranje (een schenkingsbrief aan het st. Elisabethsgasthuis), merkwaardige dichterlijke doodstijdingen, oude recepten (even onleesbaar als thans), kruidboeken, een in structie voor de chirurgijns en verbod tot ver bod tot verkoop van rattekruid! in een SPECIAALZAAK Keuze uit 45 verschillende merken GED. O. GRACHT 53 - HAARLEM - TEL. 13763 Aan de Jordensstraat 49 zal de heer A. J. Gerritsen Dinsdag 5 Juli een inrichting voor algeheele voetverzorging en massage openen. Reeds 8 jaar leidt de fiber Gerritsen een soort gelijke inrichting aan den Binnenweg 155 A te Heemstede, maar op verzoek van de Supina- torfabriek, die gepatenteerde veerende voet steunen maakt, wordt nu cok een inrichting te Haarlem gevestigd. En welk een inrichting. Al les tot de kleinste détails wordt eerste klas in orde gemaakt. De wachtkamer, evenals de rest van de inrichting in lichte tinten beschilderd, zal eenige gemakkelijke fauteuiltjes bevatten, in den salon zijn twee boxen, zoodat twee men- schen tegelijk kunnen worden behandeld en men beschikt over de nieuwste apparaten. Zoo zal de patiënt o.a. zelf kunnen zien door mid del van een vcetspiegel hoe het gewicht van zijn lichaam op zijn voeten drukt. Vervolgens is er nog een paskamer voor de gepatenteerde Supinator-steunzolen, die door tal van medi ci worden aanbevolen en waarvan de heer Gerritsen, die zoowel medisch en door de Su- pinatcr-fabriek gediplomeerd is, evenals zijn assistentcin, de alleenvertegenwoordiging voor Haarlem en Heemstede heeft. Boven be vindt zich dan nog de massagekamer. De Supi nator-steunzolen zijn van het buigzame prin cipe ter,wijl zij bovendien verstelbaar zijn. Belangstellenden worden uitgenoodigd een kijkje te nemen zonder eenige verplichting. Wij wenschen deze keurig-verzorgde inrich ting op Haarlemschen bodem veel succes toe. Heden behaalden het diploma voor Vak- en Handelskennis aan de E. N. Slagers Vakschool te Utrecht, de heeren Theo Frencken Jr. en W. Sulskens, beiden te Haarlem. i Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie: „De Graal". Zaterdag 2 Juli: Om 8 uur reidanscursus voor de leidsters. Zondag 3 Juli: Om 12 uur inkleedingscursus in de Gen. de la Reijstraat; om 12 uur inklee dingscursus voor de Schakel; om 12.30 uur in wijdingscursus voor de Schakel; om 3.305.30 uur reidanscursus voor werkende leden op het Spaarne. Donderdag 7 Juli: Om 8.15 uur Graalkoor op het Spaarne. Het Graalkoor kan nog enkele goede stemmen gebruiken, geef je nog deze week daarvoor op. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" geeft Vrijdag 8 Juli haar traditioneel Kerkconcert in de Groote Kerk. Medewerking verleenen To van der Sluys, Annie Woud en George Robert, die zich zullen laten hooren in solo's en duetten van meesters als Bach, Clari, Franck, Schütz én Chausson. Verdere aanbeveling van genoemde bekende solisten schijnt ons overbodig. Het machtige koor zelf zingt drie heerlijke werken van da Palestrina en bovendien gewijde muziek van jongere meesters. Verleden jaar werd de kerk bezocht door niet minder dan 3500 personen. Dit aantal zal thans niet geringer zijn, daar de toegangsprijs zeer gering is. Om teleurstelling te voorkomen, ge lieve men zich zoo spoedig mogelijk van kaar ten te voorzien. Maandagavond 4 Juli zal de Haarlemsche Orkest Vereeniging onder leiding van Marinus Adam haar reeks concerten aanvangen met een opera-concert, waaraan Ans Stroink (alt), Jac. van Kempen (tenor) en Herm. Hülsmann (ba riton) hun zeer gewaardeerde medewerking zullen verleenen. Het concert zal begonnen worden met de 2de acte uit de opera Samson et Dalila" van C. Saint-Saëns, speciaal gecomponeerd, vcor drie solostemmen met begeleiding van orkest. In het 2de gedeelte van het programma zal Jac. van Kempen nog zingen met orkestbege leiding, de aria: Des Taminos uit de opera „Die Zauberflöte" van W. A. Mozart. Het orkest speelt nog verder de ouverture „Guillaume Tell" van G. Rossini, Intermezzo uit „Amico Fritz" van Mascagni en sluit het concert met het spelen van het voorspel „Die Mcvstersingeir van Nürnberg" van Richard Wagner. Het orkest heeft reeds z'n werkzaamheden hervat, en is vol enthousiasme aan het repe- teeren, om dit openingsconcert te doen slagen. Bij het gisteren gehouden examen voor altis ten bij de H. O. V. zijn geslaagd de heeren Floor Fi'scher en Jan Tegel. q Zondag: .12.15—12.45 spreekuur bij den Praeses, P. Krugerstraat 43; 7.3010.30 gele genheid tot ontspanning; tafeltennis O.Z. Maandag: 8 uur tooneelclub St. Genesius. Dinsdag: 9 uur Schola Cantorum; 8 uur bil jartclub Haarlem I. Woensdag: Mariacongregatie i<d. verschil lende parochies. Donderdag: 8.45 ontwikkelingsclub, Schola Cantorum, zelatricenvergadering. Vrijdag: 8 uur tooneelclub. Zaterdag: 8 uur tafeltennis O.Z. Hedenmorgen om 8.15 uur reed een Brockway bus vanuit de Damstraat naar de Turfmarkt. Met een flinke snelheid naderde uit de Kleine Houtstraat een wielrijder. De bestuurder van den auto kon niet tijdig genoeg stoppen, gooide zijn stuur naar links en reed pal tegen een Ooom. Een jongetje van 8 jaar en een meisje van 10 jaar, die in den wagen zaten, werden door den schok met hun hoofd tegen de leuning geworpen en gewond. Het meisje werd, evenals de chauffeur, die totaal overstuur was, naar het Diaconessenhuis gebracht. De jongen kon na verbonden te zijn naar huis worden gebracht. De fiets werd totaai vernield evenals de autobus. Tegen den wiel rijder is proces-verbaal opgemaakt. Vrijdagmiddag werd een bakfiets met eieren gecoupeerd door een onbekend gebleven auto, die met een vierwieligen aanhangwagen op den hoek van den Wagenweg en het Plein de bocht te kort nam. De bakfiets kantelde en 400 eieren kwakten op het asfalt. Maandag 4 Juli Programma 1: Hilversum I Programma 2: Hilversum II 8.00 Keulen, 10.20 Parijs R„ 12.05 Radio PIT Nord, 12.20 Brussel Ned., 1.30 Brussel Fr., 2.20 Keulen, 3.20 Londen Reg., 4.05 Diversen, 4.20 Keulen, 5.20 Parijs Radio, 6.20 Londen Reg., 7.20 Brussel Ned., 8.20 Brussel Fr., 8.50 Parijs Radio, 9.50 Keulen, 10.20 Brussel Ned., 10.35 Keulen. Programma 4: 8.00 Brussel Ned., 9.20 Diver sen, 10.35 Londen Reg., 12.05 Droitwich, 12.20 Londen Reg., 1.50 Droitwich, 10.05 Motala, 10.20 Droitwich, 10.45 Londen Reg., 11.20 Droitwich. Programma 5: 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. 1. Naar buiten. 2. Posthoorn Galop. 3. The yodelling mountai neer. 4. Breng eens een zonnetje. 5. Washing ton Post. 6. Een vroolijke boel. 7. Als net orgel speelt. 8. Vacantie kinderfeest. 9. Six Hits of the day. 10. Teddy Bars Picknick. 11. Weekend in Scheveningen. 12. De Wilgen. 13. The valley of echoes. 14. Entry of the Boyards. 15. Einc lustige Eisenbahnfahrt. 8.00—12.00 Diversen. In het maandblad van het personeel der N.Z.H.T.M. lezen we het volgende: De vestigingseischen voor den middenstand zijn wel een beetje noodig. Dezer dagen kwam op ons kantoor binnen een getypte brief van een busonderneming, welke blijkens den gedrukten kop in drie steden een reisbureau heeft. Ik weet niet, of deze zich benadeeld voelende ondernemer gelijk Krijgt, doch hij moet beter kunnen rijden dan hij typt, anders is het knudde. Hier volgt de brief; Weid Heer? Hiermede zend Ondergeteekende de rekening, veroorzaakt, door een van Uw bestuurders van de tram die, de Tram heeft laaten loopen, tegen delingse achterzijde, van de Toeringcar, terwijl ze allebij de voertuigen een richting uitgingen, en de chauffeur van de Töerigcar geen geiegen- heid had, door het drukke verkeer, de tram baan te verlaten, gaarne had ik de kosten, die ik door de aanrijding geleden heeft, van U uit betaald, hieronder de kosten. Van Zaterdag nacht op Zondag binnenboel los gemaakt grootste bulten er uit geklopt vast gemaakt en ges'childert 14.00 Zondag stil gestaan 25.00 Dinsdag stil gestaan 21.00 Woensdag21.00 Donderdag 21.00 Vrijdag Geribporirt 21-00 Zaterdag tot middernacht gewekt en geschildert 21.00 Zondag verf niet droogstil gestaan 21.00 Reperatie kosten over een gekomen 140.00 Tesamen 305.00 gulden Zondag heb ik er direct kennis van gegeven of ik kon gaan beginnen, maar Donderdag is de Ecsper pas geweest, zoodat dat lange stil staan. Verder Inafwachting Hoogachtend? (Handteekening) Eindexamen wis- en natuurkundige afdeeling HBS met 5-j. cursus. Geëxamineerd 19 can- didaten. Geslaagd; Mej. E. G. Koning en de heeren J. Aarts, J. Boetje, A. van den Brink, M. A. Broekman, C. A. den Engelse, F. Haas- ters, J. de Liefde, J. van der Meer, G. Meyer, H. Ph. Ruys, B. M. Sparrius, J. J. Werst, S. Wagter, J. Witkamp en G. J. Wiersma. Er gaat een goedkoope trein van Haarlem, Amsterdam en het Gooi naar Arnhem en Nij megen op de Zondagen van 10 Juli tot en met 4 September. Centraal R. K. Pensionbureau Parklaan 59. Inlichtingen dagelijks. ZONDAG 3 Juli: 10 uur: Fietstocht naar Bergen voor de leden van de Ned. Reisvereeni- ging voor Katholieken. MAANDAG 7.45 uur: Bezoek aan het inte rieur van de Oude St. Bavo door de leden van de Ned. Reisv. voor Katholieken. DINSDAG 2.30 uur: Bestuursvergadering van de St. Marthavereeniging in het Tehuis Konin ginneweg 8bis. 7 uur: Indoortraining jongensafd. Haarl. R.K. Athletiekvereeniging „Holland", in de gym nastiekzaal Zandvoorterpad, Overveen. 8 uur: Repetitie St. Caecilia in Gebouw St. Bavo. 8 uur: Clubavond R. K. Bridgeclub „De Spaarnespelers" in het „Hof van Holland", Gr. Markt. WOENSDAG 2.30 uur: Repetitie jongensafd. gymnastiek R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" In het gymnastieklokaal Eemstraat. Haarlem-Noord. 5 uur: Repetitie gymnastiek jongensafdeeling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried", in de school aan het Zandvoorterpad, Overveen. 8.15 uur: Clubavond van de R. K. Bridgeclub „Haarlem" bij Brinkmann. 8.30 uur: Conversatie Esperantistenvereeni- ging „Abbé Richardson", in het gebouw St. Jo zefsgezellen, Jansstraat 59. DONDERDAG 9 uur v.m.: vergadering van het Armbestuur van de parochie St. Bavo, Haarlem-Noord, in de pastorie. 4.30 uur: Repetitie gymnastiek meisjesafdee ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school aan de Tempeliersstraat 1. 6 uur: Repetitie gymnastiek meisjesafdeeling R.K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" In de Aloysiusschool, Overveen. 7 uur: Repetitie Sportvereeniging „Hercules Winfried". afdeeling gymnastiek voor groote meisjes in „De Doelen." 8.15 uur: Repetitie Utile Dulci in het gebouw aan het Bagijnhof. 8.15 uur: Clubavond R.K. Bridgeclub „Ons Ge noegen" in hotel „Suisse", Rijksstraatweg, Haar lem-Noord. 8.30 uur: Repetitie R. K. Gemengd Tooneel „Thalia" in het clublokaal,'Spekstraat 8. 8.30 uur: Bureau-vergadering R.K. Reclassee- ringsvergadering in het Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. VRIJDAG 6.30 uur: Gymnastiekrepetitie van de Kleuterafdeeling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. School, Wes tergracht, hoek Leidschevaart. 7.30 uur: Gymnastiek-repetitie jongensafdee- ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Win fried" in de school Westergracht. 8 uur: Repetitie rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" in de Studio, Lange Wijngaardstraat 17. 8.30 uur: Gymnastiek-repetitie heerenafdee ling R. K. Sportvereeniging „Hercules Winfried" in de school aan de Westergracht. 8.30 uur: Repetitie Tafeltennis van de Sport vereeniging „Hercules Winfried" in de R. K. school aan de Nieuwe Gracht. ZATERDAG 5.30: Gymnastiek-repetitie kleuterafdeeling van de Sportvereeniging „Her cules Winfried" in de Broederschool aan het Teylerplein. 6.30 uur: Gymnastiekrepetitie jongensafdee- ling van de Sportvereen. „Hercules Winfried" in de Broederschool aan het Teylerplein. ZONDAG 10 Juli 7.45 uur: Kersentocht voor de leden van de Ned. Reisvereeniging voor Katholieken, naar Zaltbommel. Ten einde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R. K. Vereenigin- gen bij het uitschrijven van vergaderingen ver zocht, vooraf overleg te plegen met het Alge meen Secretariaat, mej. W. van den Singel, Kleverlaan 194, telefoon 23608, en bij vaststel ling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Geboren: P. H. M. Koeleman—v. Sprundel, z.; G. Vos—v. d. Werff, d.; H. C. G. Fruitema —Been, z.; H. G. Veldt—Mlnnebo, z.; A. E. Dankelmanv. Brussel, z.; A. M. C. S. Grandia Keevel, d.; M. C. HoogervorstSchoen, z.; J. K. v. d. MeijSicking, z.; C. M. Bouwens Hehl, z.; M. M. Beenders—v. Houten, z.; E. M. aeeft zijn tarieven VERLAAGD en berekent thans voor geheel met garantie PIJNLOOS TREKKEN INBEGREPEN Iedere tand meer 1.75 Pijnloos trekken tand of kies 1.50 MONDONDERZOEK KOSTELOOS SPREEKUREN: iederen morgen 912 uur, behalve Donderdag. Iederen middag 1%4 uur, 1 behalve Vrijdag en Zaterdag. DINSDAG en DONDERDAG 7—9 uur Behandeling uitsluitend door Nederl. mond- en tandartsen Gebouw St. Bavo: Geel-Wit, 6 uur Gew. zittingen, 4 en 7 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling ge schiedenis der geneeskunde, half 45 uur. Cinema: „Mr. Cheyney's verdwijning" en „Giovanni de veroveraar", 2 er. kwart over 8 uur. Frans Halstheater: „Hotel de la Poste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater: „De zangvogel van Broadway", 2-30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling ge schiedenis der Geneeskunde, 105 uur. Restaurant Gebr. Brinkmann Ned. Mij. tot bevordering der Geneeskunde, 9 uur. Cinema: „Mr. Cheyney's verdwijning", Gio vanni, de veroveraaar", 2, 4 en 8.15 uur. Luxor „De zangvogel van Broadway", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hotel de le Poste", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Haarlem's Zanggenot, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling ge schiedenis der Geneeskunde, 105 uur. Hotel „De Leeuwerik" Ned. Mij. tot bevor dering der Geneeskunde, 9 en half 3 uur. Gem. Concertgebouw H.O.V. concert, kwart over 8. RADIO KRUISSTRAAT 38 - TELEF. 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Cinema: „Mr. Cheyney's verdwijning", Gio vanni, de veroveraar", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De zangvogel van Broadway", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hotel de la Poste", 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddiensten zullen tot en met Vrijdagavond worden waargenomen door de volgende apotheken: C. G. Loomeijer. Bar- teljorisstraat 11; Park-Apotheek, Kleverparkweg 13; Teyler-Apotheek, Teylerplein 79. G. RabenbergKluitenberg, d.; J. G. H. van Bakelv. d. Putten, d. C. J. v. d. Kaaij, 76 j„ Spaarne; W. v. Bork, 78 j„ Vijverlaan; J. C. M., 1 mnd., z. van E. H. J. Burgers, Schoterweg; J. Zwemmer, 19 jaren. Hazepaterslaan. De besprekingen, welke onder leiding van mr. Donner, oud-minister van Justitie en lid van den Hoogen Raad, gevoerd zijn tusschen de vier groote omroepvereenigingen en het Buma, inzake de bekende kwestie der auteursrechten, hebben, naar het Handelsblad meedeelt, tot een goéd resultaat geleid. De betrokken par tijen verklaarden zich nml. tenslotte bereid accoord te gaan met een arbitrale beslissing, waarbij de omroepvereenigingen per jaar 125.000 auteursrechten aan het Buma zullen betalen. Het Buma had oorspronkelijk pl.m. 200.000 (volgens een bepaalde schaal) ge vraagd, de omroep-organisaties bleven aanvan kelijk met haar aanbod ver onder het bedrag van 125.000, waarop partijen zien ten slotte in den vorm van een bindende regeling „ge vonden" hebben, waarmede tevens de gevolgen van vroegere processen tusschen omroep en Buma van de baan zijn. UTRECHT Geslaagd voor het semi-arts- examen E. F. Hoying, K. J. Karsten, H. P. C. de Pont. Arts-examen: J. A. Govers, J. Jongh, A. W. H. Pey. Theoretsch ex. tandheelkunde le ged.: mej. A. H. Labrjjn, F. Antonietti, L. C. Dronkers, C. V. L. Hijmans. Theor. ex. tanrheelkunde 2e ged.: H. Bor- sias, J. J. Muyrers, Ch. A. M. Kengen. Tand-artsexamen: J. A. de Jong, mej. M. A. J. Kamphuys, J. C. van der Veur, M. van der Sluys. Doctoraal examen geneeskunde 2e gedeelte: mej. M. H. O'Breen, G. J. Kloosterman, M. Pannevis, F. Wiebenga, B. J - van der Kley, J. Meyer, J. de Vries. Candidaatsex. wijsbegeerte: mej. M. Dietz. De promotie van den heer G. J. de Groot Jr., geschiedde met Lof.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5