AUTOREIZEN De Premie-reis JKiMwumtv &cftfies e HET SLUIZEN-COMPLEX TE RIJSWIJK Kerkelijk leven ZATERDAG 2 JULI 1938 Laatste schakel in de verbinding AmsterdamBoven Rijn schiet flink op Sprekende cijfers R. K. OPENBARE LEESZALEN EN BOEKERIJEN Jaarvergadering OPHEFFING NOORD-OOSTER- LOCAAL-SPOORWEG Actie tegen voorgenomen opheffing t. DE FAMILIE WAS UIT Inbrekers sloegen hun slag OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Levering varkens boven het zoutersgewicht Eierexport flink gestegen Vergadering der A.N.P.V. te Utrecht Groote export naar Engeland DE ONTPLOFFING TE IJMUIDEN Schade aan de Julianabrug OUD-RUSSISCH OFFICIER AANGEHOUDEN Totaal uitgeput gevonden aan de grens H. Petruskerk te St. Pieter in speciaal voor groot toerisme gebouwde coaches met 3 fauteuils op één rij Hfkt. Groenmarkt 40 Tel. 111000 Den Haag PASSAGE- EN REISBUREAUX VAN Wm H. MULLER Co. Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons: Eerbied voor den Zoeten Naam ZIJN ZUSJE IN DE SLOOT GEREDEN Tragisch ongeluk te Honselersdijk SIGARETTENPAPIER IN BESLAG GENOMEN Het Leven der Oranjes wiws iifirï'fty, De toestand van pater Perquin COLLEGE VAN HET H. KRUIS TE UDEN Réunie van oud-studenten VOOR HET BEHOUD VAN HET GELOOF 13de Nationale St. Bonifatius- bedevaart naar Dokkum Zilveren feest Zusters Ursulinen te Eijgelshoven Vertrek van Nijmegen 1 Augustus naar Zwitserland, Italië en Hongarije Voor ƒ122 door half Europa NATIONALE WONINGRAAD Verlaging van de rente der Rijks voorschotten gewenscht Catalogqs van P.T.T.-boekwerken Het geweldig kunstwerk, de bouw van het sluizen-complex te Rijswijk (Geld.) is reeds tot over de helft gevorderd. Er zit schot in de uit voering van dit werk, dat de laatste schakel zal vormen voor de in de toekomst zoo belang rijke verbinding Amsterdam-Boven Rijn. Fier verheffen zich in den bouwput de uit be ton bestaande sluisbuiten-hoofden, die zoo goed als gereed zijn en waarin eens de sluisdeuren zullen worden opgehangen om het Lek water te keeren. De heimachine werkt stampend in haar laat ste etappe aan de fundeering. Nog steeds rijden lange, hoog met zand en klei beladen treintjes wiel-knarsend af en aan over het zeer uitge strekte smalspoor-net. De voorhaven wordt thans uitgegraven tot op volle diepte. Twee draglines werken hier met volle capaciteit, terwijl de grondtreintjes enorme hoeveelheden grond vervoeren. Het zand, dat meer aan de Lekzijde wordt gegraven, komt zeer goed te pas bij de ophoogingen buitendijks. De oeververdediging vormt in de voorhaven een belangrijk deel van het werk. Het bestaat uit een zinkstuk ter breedte van 8 Meter, het geen wordt samengesteld uit een roosterwerk van wiepen, waartusschen kruiselings over el kaar gelegde bossen rijshout en gedekt met zand en puin. Dit puin is afkomstig van voor dit werk gesloopte woonhuizen en boerderijen. Latei- wordt op het zinkstuk nog een laag stortsteen aangebracht. Boven het zinkstuk komt een taludbekleeding van door palen gesteunde be- tonzuilen. In den bouwput zijn ook de werkzaamheden, sedert ons laatste bezoek, zeer ver gevorderd. De sluisdrempels welke bestaan uit gietstaal en gewapend beton, zijn thans gereed. In de reehterschutkolk, gerekend vanuit de richting der 1200 Meter lange voorhaven, tus- schen de rivier de Lek en het buitenhoofd, ver rijzen een elftal meerpalen ter hoogte van 19 Meter. Deze dienen ter geleiding der schepen in de sluis, om te voorkomen dat de schepen de dijken beschadigen. Een dezer palen is reeds ontkist en moet alleen nog maar geschuurd worden. Hierna beklommen wij vanuit den bouwput den bovenkant van het sluis-eiland, dat 11 y2 Meter boven den bodem van den bouwput is geiegen Dit is het gedeelte, dat de aan de Ravens- waaysche zijde gelegen schutsluis van de aan Rijswijkschan kant gelegen keersluis afscheidt. Vanaf deze plaats heeft men een prachtig over zicht over dit massale werk. De breedte van het sluis-eiland is 16 Meter bij een lengte van 264 Meter. Het wordt door beton-muren verdeeld in vakken van 16 bij 20 Meter en later met zand volgestort. De sluisdeuren ran het buitenhoofd zullen per Scheepsgelegenheid worden aangevoerd. De vier deuren van het binnenhoofd echter worden in den bouwput gemonteerd. Deze ijzerkolossen, die een afmeting hebben van 9.85 bij 11.60 Meter, zijn voorzien van 5000 montagenagels. Iedere sluisdeur heeft een gewicht van 45000 kg. De aanleg van het Betuwe-pand van Rijswijk naar Tiel is het belangrijkste werk van de ge- heele verbinding van Amsterdam met den Boven Rijn. Het gaat hier immers niet over ver betering of verruiming van bestaande water^ werken, doch het graven van een geheel nieuw kanaal, waarbij, tengevolge van het afwaterings- vraagstuk van de Eietuwe, zeer vele moeilijk heden waren te overwinnen. De ons rondleidende ingenieur, de heer C. L. M. Lambrechtsen van Rit them, deelde ons me de, dat een der drie waterafvoeren, die het kanaal zouden kruisen, onder de schutsluis zal moeten worden doorgeleid. Dit geschiedt door een koker met een middellijn van 1.25 Meter. De duikers, die het water van de Linge en de Mauriksche Wetering onder het kanaal sullen doorvoeren, zullen een veel grooteren omvang hebben. De bronbemaling is thans zóó ingericht, dat deze de slooten in verren omtrek van water voorziet, waarvoor de boeren, in dezen toch al niet waterrijken zomer, zeer dankbaar zijn. Voor het sluisbinnenhoofd is een verbreeding aangebracht ter breedte van 1000 Meter, welke bij ijsgang of anderszins kan worden gebruikt. De tijd, dat het sluizen-complex zal kunnen worden beproefd, ligt reeds in het nabije ver- «chiet. Hiervoor zal een hulpkanaal worden aange legd tusschen het binnenhoofd en de Hoen- dersteeg. Dat de werkzaamheden snel vorderen be wijzen enkele cijfers. Sinds Augustus van het vorige jaar, toen te Rijswijk met de werkzaamheden een begin werd gemaakt, is tot op heden reeds een millioen, acht honderd duizend gulden verwerkt. Voor dezen sluisbouw zijn uiteraard enorme massa's materiaal noodig. Er werd per water 21000 kub. Meter grind en 11000 kub. Meter zand aangevoerd. Ook was 7000 ton cement voor de werkzaamheden benooaigd. Niet minder dan 15000 kub. Meter beton werd gestort, terwijl 15 Kilometer betonpalen moeten worden gemaakt, waarvan reeds 11 Kilometer is verwerkt. Dit zijn cijfers, die een duidelijke taal spre ken aangaande den enormen omvang van dit werk aan een binnenvaart-kanaal. Zoo zal de aanleg van deze scheepvaartver binding Amsterdam-Tiel eenige jaren bedrijvig heid brengen in een deel van de Betuwe, welke naar verhoopt wordt, gevolgd zal worden door een periode van bloei voor handel en industrie in de geheele streek. De perspectieven, die daarbij worden geopend, zijn zeer vele. De Bond van R. K. Openbare Leeszalen en Boekerijen in Nederland zal zijn jaarvergade ring houden Zaterdag en Zondag 16 en 17 Juli as. te Bergen-op-Zoom. Zaterdag de huishou delijke vergadering der besturen in „Thalia"; in de vergadering van Zondag, ook toegankelijk voor het personeel der R.K.O.L.B., zal als spre ker optreden pater dr. Bonaventura Kruitwagen O.F.M. met het onderwerp: „Populaire litte ratuur in Nederland en Vlaanderen in verschil lende eeuwen". Het geheel zal worden besloten biet een uittocht over de Zeeuwsche wateren op uitnoodiging van "net bestuur der R. K Openbare Leeszaal te Bergen-op-Zoom en met «en gezamenlijken maaltijd. Moderne beschaving. In Engeland wordt groote reclame gemaakt voor gasmaskers. Ook jeugdige kinderen worden reeds aan het gebruik gewend Aan het gemeentebestuur van Coevorden was officieus medegedeeld, dat de Nederlandsche Spoorwegen aan den minister van Waterstaat machtiging hebben gevraagd tot algeheele op heffing van het reizigersvervoer, ingaande 2 October op de lijnen ZwolleCoevordenStads kanaalZuidbroek en AssenGasseltemijeveen en AlmeloMariënberg. Daar Coevorden als centraal punt van alle belanghebbende gemeenten zich daarvoor het beste leende, is Vrijdagmiddag op initiatief van den burgemeester van Coevorden een ver gadering belegd cm te trachten middelen aan te wenden den minister te bewegen niet tot de gevraagde machtiging over te gaan. Besloten werd een comité van actie uit de gemeentebesturen te benoemen, dat contract zal zoeken met de handelskringen en zich zal verstaan met de Kamerleden. Deze commissie bestaat uit tien personen, en wel uit de ge meenten Veendam, Wildervank, Onstwedde, Emmen, Coevorden, Ambt-Hardenberg, Ommen, Zwolle, Assen en Almelo, als zijnde de meest belanghebbende gemeenten. Maandag 4 Juli zal te Coevorden een alge- meene vergadering van handelsvereenigingen uit bovengenoemde gemeenten worden gehou den. IPiPPfSiplPfPilpffM Te Zaandam hebben tijdens de afwezigheid van de familie inbrekers hun slag geslagen in de woning van den tandarts J. F. F. Scherp huis aan het Rustenburg. Behalve dat alles overhoop gehaald is, verschillende voorwerpen van waarde, zpoals zilverwerk, een kaartregis- ter en de boekhouding werden vernield of be schadigd, wordt een bedrag aan geld vermist van ongeveer driehonderd gulden. De dieven hebben zich aan den achterkant door het verbreken van een ruit toegang verschaft. Van de daders ontbreekt elk spoor. De betrokkene was tegen inbraak verzekerd. De Nederlandsche Veehouderijcentrale maakt bekend, dat zij, ten einde de varkensprijzen te steunen, met ingang van 11 Juli 1938 voor ge- organiseerden bij de provinciale landbouw crisisorganisaties de gelegenheid zal openen, varkens boven het zoutersgewicht aan haar ter levering op te geven, welke zij zal afnemen tusschen 15 Aug. en 15 Oct. van dit jaar. Bij levering zullen de varkens een levend gewicht moeten hebben van 150 kg. of meer. Niet meer varkens mogen ter levering worden opgegeven dan de toewijzing van het aantal tegelijkertijd te houden varkens boven 30 kg. bedraagt. De gene, die van de geboden gelegenheid gebruik maakt, is verplicht, de door hem opgegeven varkens op de door de Centrale vast te stellen tijd en plaats te leveren. Het staat nog niet vast, of de varkens naar levend of naar ge slacht gewicht zullen worden uitbetaald. In het eerste geval zal de prijs bedragen J 0.54 per kg. zonder korting, in het laatste geval bedraagt de prijs voor varkens beneden 150 kg geslacht gewicht 0.65 per kg. en voor varkens boven 150 kg. geslacht gewicht ƒ0.64 per kg. Opgave ter levering kan van 11 Juli 1938 at geschieden bij de zaakvoerders der Nederland sche Veehouderijcentrale. 's Gravenhage, 1 Juli 1938. Vandaag is te Utrecht de Algemeene Neder landsche Pluimveeteeltvereeniging in ledenver gadering bijeen. Nadat vanmorgen een gecombineerde verga dering der erkende fokkers en vermeerderaars, georganiseerd in de A.N.P.V. was gehouden, werd des middags om twee uur in hotel Noord brabant de algemeene ledenvergadering ge opend door den voorzitter mr. H. W. J. Sannes. Spr. gaf een uitvoerig resumé van het prijspeil der eieren en de prijsverhouding tusschen voe der- en eierprijzen. Verbeterde de toestand der vaderlandsche pluimveehouderij aan het eind van 1937, in April 1938 werden de monopolie heffingen op den invoer van tarwe, rogge, gerst, haver en mais wederom met 50 cent per 100 K.G. verhoogd. De eierprijzen gaan op en neer en nog steeds past een voorzichtige en niet te optimistische beoordeeling van de positie der pluimveehouders op dit oogenblik. Verheugend is het feit, dat de pluimveestapel belangrijk productiever geworden, vergeleken met eenige jaren geleden. De tweede omstandigheid, welke als gunstig mag worden aangemerkt, is de toeneming van onzen export. In het topjaar 1931 voerden wij nog 1094 millioen eieren uit, in 1932 begon de daling in te zetten, aanvankelijk nog klein: er gingen in dat jaar nog 1074 millioen stuks over de grenzen. Toen kwam de groote inzinking: in 1933 exporteerden wij nog maar nauwelijks 720 millioen. Sedert zette zich weder een lang zame stijging in: in 1934 waren het er 778 mil lioen, in 1935 782 millioen. Een grootere stap werd gemaakt in 1936: wij kwamen op 830 millioen en in 1937 met een sprong op 982 millioen, zoodat nog een stijging als van 1937 noodig is om het hoogste punt van 1931 te hebben overschreden. Deze feiten zijn voor onze pluimveehouderij, welke voor een goed deel op den uitvoer van zijn eieren is aange wezen, van groote beteekenis. Bijzondere aandacht mag daarbij geschonken worden aan onzen export naar Engeland. In 1937 werd 8398 ton meer uitgevoerd dan in 1936, terwijl de eerste vier maanden van 1938, die van 1937 weer met 2239 ton over troffen. In 1934 voerden wij in Engeland nies meer in dan 113 millioen eieren. In 1937 517 millioen, terwijl van September 1937 tot en met Februari 1938 de vermeerdering voor Ne derland 28.4 pet. bedroeg en voor Denemarken 3 pet. In dit verband moet gewezen worden op de groeiende samenwerking der exporteurs, ten einde betere prijzen op de Engelsche markt te kunnen bedingen. Spr. verwelkomde hierna den rijkspluimvee- teeltconsulent, ir. J. G. Tukker, tevens direc teur der Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee, die bovendien aanwezig was na mens den directeur-generaal van den landbouw en de andere vertegenwoordigers van den rijks voorlichtingsdienst. Naar wij vernemen, heeft een voorloopig in gesteld onderzoek omtrent de schade aan de Julianabrug uitgewezen, dat, dank zij de bij zonder hechte betonconstructie, de z.g. ,„edele deelen", d.w.z. de boog- en steunpilaren uit stekend weerstand hebben geboden. Dit is nog een geluk bij een ongeluk, want het verbreeden en vernieuwen dezer brug heeft de gemeente Velsen bijna tien jaar terug c.a. 100.000 gulden gekost. Alleen het wegdek is ernstig beschadigd. Aan de grens bij Vaals werd enkele weken ge leden 'n oud-Russisch officier, 'n Oekreen, aan gehouden, die reeds daags tevoren als onge- wenscht vreemdeling over de grens naar Duitschland werd gezet. De gezondheidstoestand van den totaal uitgeputten man was van dien aard, dat hij op medisch advies ter verpleging naar het ziekenhuis in Heerlen werd overge bracht. Hier kwam de man weer op krachten en hij werd weer naar Vaals overgebracht, waar hij onder bewaking zal blijven, in afwachting van de beslissing van den minister van Jus titie wat met den voormaligen Russischen of ficier zal moeten geschieden. Bij de te Maastricht gehouden aanbesteding voor het bouwen van de kerk van den H. Pe trus te St. Pietei- was laagste inschrijver de beer G. J. Ruiters te Maastricht, met 137.800 i iy2 dag Brussel 146 dgn. Königs- 1% dag Wuppertal 15— 3 dgn. Rijn I 25. 3 Belgische Ardennen 35 4 Rijn, Taunus 35. 4 Belg. en Lux. Ardennen 35. 5 Ard., Hüns- rück, Rijn 45. 5 Ardennen, East Kent 50. winter i 50— 6 Heidelberg 1 55— 6 1 52.50 6 Parys 1 57.50 6 Vogezen i 57.50 7 Schwarz- wald 1 70— 8 Beiersche Alpen 1 80— 10 Zwitser- land ƒ110.- 11 dagen Kopenhagen en Deenscht Riviera 125— 14 Fransche en Zwitsersche Alpen 150 14 Milaan, Venetië, Grossglockner 155. 15 Budapest, Grossglockner 105 21 Joego-Slavië met boottocht 275. Wilt TJ er meer van weten? Vraag dan nu direct ons geïll. reisprogrammaboek met volledige Inlichtingen Leiden, Breestraat 7 Tilburg, Willem Il-str. Utrecht, Janskerkhof 15 I Roosendaal, Brugstraat 51 Eindhoven, Bysterlaan 16 i Nymegen, Molenstraat 57 Breda, Si. Annastraat 10 Gelderl., Kant. Geld. Tram en by de te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag Wanneer ik den naam Jezus uit spreek, noem ik Hem, die zacht moedig was en nederig van hart, goed, sober, kuisch, barmhartig, deugdzaam en heilig op schitte rende wijze, en tegelijkertijd een almachtige God, in staat mij te genezen door Zijn voorbeeld en mij te sterken door Zijn hulp. Dat alles beteekent voor mij de naam van Jezus, wanneer die in mijn ooren klinkt. Sint Bernard Op den tuin van den kweeker B. v. d. Voort aan den Mariendijk te Honselersdijk, stond Vrij dagavond een vouwwagentje, waarin een 14 maanden oud meisje was gezeten. Toen het vierjarig broertje den wagen zag staan, ging hij ermede rijden, waarbij het voertuigje in een sloot langs den tuin terecht kwam. Hevig verschrikt liep het kind naar huis, waar men bemerkte, dat iets bijzonders had plaats ge grepen. Toen men ging zoeken vond men de baby in de sloot liggen. Hoewel het kind nog levensteekenen vertoonde, is het even later overleden. Vrijdagmiddag hebben belastingambtenaren in samenwerking met de politie te Amersfoort een auto aangehouden, welke achtduizend dubbele boekjes sigarettenpapier bleek te bevatten. De auto en het sigarettenpapier zijn in beslag ge nomen. Tegen den bestuurder van den auto, zekeren P. uit Zwijndrecht, is proces-verbaal op gemaakt. De „Vereenigde Haagsche Spelers" hebben het alleenopvoeringsrecht verkregen van „Het Le ven der Oranjes", tooneelspel in zes taferee- len door Ben van Eysselsteyn. De voornaamste rollen zullen worden ver tolkt door de dames: Erna BalleduxHaffert en Dini van Lier en de heeren: Pierre Balledux, Bert van der Linden, Jan van der Linden en Louis Vervoorn. De regie is in handen van Jan van der Linden. Fragmenten van dit spel worden op 19 Juli a.s. te Vlaardingen opgevoerd. Parijs maakt zich op voor het bezoek van het Engelsche Koningspaar. Versiering op de Place de ia Concorde te Parijs Naar men ons mededeelt is in den toestand van pater L. H. Perquin O.P. nog geen ver andering ingetreden, zoodat deze dus onver anderd zorgwekkend blijft. De zieke mag geen bezoek ontvangen. De belangstelling is zeer groot. Tal van brie ven en telegrammen zijn binnengekomen. O.a. ontving Pater Dito O.P. een telegram van den Pauselijken Internuntius Mgr. Paoli Giobbe, die den zieke zijn zegen schenkt en zegt te zullen bidden voor zijn herstel. Er zij nogmaals op gewezen, dat hoezeer be langstelling op prijs wordt gesteld, toch ver zocht wordt niet persoonlijk te komen infor- meeren, noch telefonisch te Rotterdam, noch bij den K. R. O. te Amsterdam en Hilversum inlichtingen te vragen. De zieke zelf moet van deze belangstelling onkundig blijven. Over het verder verloop zullen voor de micro foon en in de pers mededeelingen worden gedaan. Aangemoedigd door het succes met de réunie, die in 1936 bij gelegenheid van het gou den jubileum van het college werd gehouden, heeft de commissie, gevormd uit oud-studen ten van het College van het H. Kruis te Uden, besloten dit jaar wederom een dergelijke bij eenkomst te organiseeren. De eigenlijke réunie is bepaald op Dinsdag 9 Augustus, natuurlijk in het college zelf, doch de Kruisheeren stellen het op prijs de deelne mers reeds den avond te voren, dus Maandag 8 Augustus te ontvangen. Het is zoo goed als zeker, dat Mgr. F. M. Blessing, apostolisch-vi- caris van Bondo, die ook tot de oud-studenten van dit gymnasium behoort, aanwezig zal zijn. Aan oud-studenten wordt vriendelijk ver zocht zich ten spoedigste voor deelneming op te geven bij den Zeereerw. heer J. Francino O.S.Cr., Klooster der Kruisheeren te Uden (N.-Br.). Zondag en Maandag, 24 en 25 Juli, gaat naar Dokkum, de martelplaats van den H. Bonifa- tius en Gezellen, de 13de Nationale St. Boni- fatius-Bedevaart. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem mgr. J. P. Huibers, zal Zondagsavonds 7 uur in de St. Bonifatius-kerk te Leeuwarden een pontificaal lof celebreeren, waarbij Pater Borromaeus de Greeve de predikatie zal hou den. Maandags zal Z. H. Exc. te Dokkum in de Bedevaartskapel om 10.30 uur een pontificale H. Mis opdragen, waaronder pastoor W. Nolet zal spreken, en 's namiddags tijdens het plech tig lof van 3 uur, waaronder de processie met het Allerheiligste over het St. Bonlfatiuspark trekt, zal Mgr. een predikatie houden. In het middaguur zal prof. mr. A. Diepen- brock een openbare vergadering van de „Voor- God-Actie" voorzitten. De zeereerw. heer G. Groothuis zal de daaraan verbonden tentoon stelling leiden. Door Friesland loopt dien Maandag een extra-tramtrein voor de pelgrims uit het Noorden. Van Amsterdam uit is een extra-trein ingelegd, die de deelnemers uit Amsterdam, Bussum. Hilversum, Baarn, Utrecht, Amersfoort, Zwolle en uit de ten Zuiden daar van gelegen plaatsen naar Dokkum brengt. Z. H. Exc. de Aartsbisschop heeft als alge meene intentie voor deze Bedevaart aangege ven: „door de voorspraak van den H. Bonifatius de kracht verkrijgen: het geloof te bewaren cn te beleven." Vrijdag 1 Juli vierden de Zusters Ursuliner te Eijgelshoven den dag, waarop ze zich vóói 25 jaren aldaar vestigden. Met volle toewijding en kracht hebben ze zich aan de opvoeding en het onderwijs van de meisjes gewijd. Om half 10 werd in de parochiekerk een plechtige Hoogmis tot dankzegging opgedra gen. Daarna werden de Zusters door. de leerlingen gehuldigd. Ook van de zijde der bevolking ge werden haar vele blijken van belangstelling en waardeering. Op veler verzoek is het vertrek der deelnemers aan onze reis naar Bazel, Luzern, Fluëlen, Lugano, Milaan, Padua, Boedapest (met oponthoud op de terugreis te Keulen) van 1 tot en met 14 Augustus bepaald op 1 0.1 6 uur 's morgens van NIJMEGEN (in plaats van Arnhem). Aan de vele deelnemers, die zich reeds voor vast deden inschrijven en ons hun formulieren inzonden, wordt dezer dagen een fraai geïllustreerd boekje in de Nederlandsche taal over Boedapest, alsmede een Duitsch boek je toegezonden om zich van te voren te kunnen oriënteeren. Bovendien is een volledig reisprogramma nog uitvoeriger dan dat, hetwelk in onze advertenties staat afgedruktin voorbereiding. De 25 ste en 50ste deelnemer en deelneemster die zich alreeds deden inschrijven (gerekend naar volgorde van ontvangst der inschrijving) ont vangen te Boedapest een souvenir. Men kan zich tot 15 Juli nog doen inschrijven bij de Vereenigde Katho lieke Pers, N.Z. Voorburgwal 65-73, Amsterdam, telefoon 46878, met storting der reissom op gironummer 22884, alwaar een prospectus te be komen is. De inschrijving sluit 1 5 Juli a.s., of zooveel vroeger als wanneer alle be schikbare plaatsen zouden bezet zijn. De kosten van heel deze reis, welke onder deskundige kath. leiding in samenwerking met de Ned. Reisver- een. voor Katholieken wordt georga niseerd tot een vacantiedroom, be dragen den fabelachtig lagen prijs van f 122 (plus f3 administratie- geld) voor treinen, booten, auto s, logies in voorname hotels, en drie maaltijden daags. Wie 2e klasse wil reizen, betaalt f23 extra en wie zich heel de reis wil verzekeren van een één-persoonskamer in de hotels (de reis is berekend op 2-persoons kamers) heeft een toeslag van f 9 te betalen. Een plaats in den slaapwagen op de terugreis is in den prijs van f 122 begrepen. Hedenochtend is in „Krasnapolsky" te Am sterdam de vergadering van den Nationalen Woningraad voortgezet. In zijn openingswoord huldigde o.e voorzitter de heer Van der Wal, den heer K. R. van Staal, vice-voorzitter van den Nationalen Wo ningraad, naar aanleiding van zijn twintig jarig jubileum als lid van den Woningraad, voor het werk in het belang van den woningbouw in den Bond van arbeiderwoningbouwvereeni- gingen en den Woningraad verricht. Naar aanleiding van het verslag over het afgeloopen jaar werd o.a. het woord gevoerd door den heer Goossens, afgevaardigde van Delft, die in overweging gaf onverwijld bij de regeering er op aan te dringen, op ruime schaal voorschotten te verstrekken voor woningbouw en over te gaan tot sloopen van krotwoningen en de vervanging hiervan door nieuwe arbei derswoningen op groote schaal. De afgevaardigde van de woningbouwverec- niging „Het Oosten" te Amsterdam diende een motie in, welke beoogt bij de regeering aan te dringen op verlaging van de rente der Rijks- voorschotten ingevolge de Woningwet, evenals dat by de staatsleeningen heeft plaats gehad. De motie werd bij acclamatie aangenomen. Van de zijde van het bestuur werd medege deeld, dat het beoogt uiterlijk tegen het begin 1939 een speciaal congres bijeen te roepen om te behandelen het onderwerp: krotopruiming in verband met noodzakelijke werkverruiming Dan kan ook uitvoerig de ministerieele circu laire van 25 Juni 1.1. inzake de premieregeling in behandeling worden genomen. Vervolgens werden de aftredende bestuurs leden, de heeren mr. F. J. J. M. Boelens, R Dorresteyn en M. A. Reinalda, herkozen. In de plaats van den heer R. Boomsma, die van oor deel was door zijn aftreden als bestuurslid van een woning bouw vereeniging niet meer voor be stuurslid van den Woningraad in aanmerking te komen, werd gekozen de heer Van As te Gouda Dan kwam in behandeling een voorstel der Algemeene Coöperatieve Woningbouwvereeni- ging te 'sGravenhage: „De Woningraad spreke zich uit: t. over de wenschelijkheid van den bouw van gas- en scherfvrije kelders bij den nieuwbouw van woningwetwoningen en van den bouw van bedoelde kelders in reeds bestaande complexen woningwetwoningen, waar zulks maar eenigs- zins mogelijk is; 2. over het bouwkosten- en exploitatievraag- stuk van het onder 1. genoemde. Van den catalogus van door het staatsbedrijf der P.T.T. uitgegeven bc :-n, welke voor het publiek verkrijgbaar n is een herdruk verschenen. De catalogus wordt, op aanvrage aan de postkantoren, kosteloos verstrekt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9