Garage Rabo toVBWI«!!fèK VACANTIE- COSTUMES 14.50 Laatste Nieuws Jin# N. DUIVENBODEN CHEMISCH REINIGEN Onze Lieve Vrouw ter Nood VACANTIE-REGENJAS 2.93 verlaagde prijzen Maatregelen in Oostenrijk t f 98.- 59.- E.N.A.van MEVERDEN f 65.- ZONDAG 3 JULI 1938 Gasthuisvest 11 Haarlem - Telefoon 17266 Wederom hebben wij ons wagenpark uitgebreid mei 5 OPEL AUTOMOBIELEN en bieden ihans een keuze uii 20 WAGENS, uitsluitend modellen 1937 en 1938. Al onze wagens zijn All Hisk verzekerd en voorzien van Triptiek. EXPOSITIE GESCHIEDENIS DER GENEESKUNDE Officieele opening Lijst van mail- en luchtpost verzending AFSCHEID Ir. F. C. DUFOUR HAARL. TEHUIS VOOR OUDEN VAN DAGEN Kon. Ned. Bond van Oud- Onderofficieren le H.B.S. B 5-j. c. Zijlvest ACCOU N TANT—LIP VER.v.NED.ACC HAARLEM AMSTERDAM Onderwijzersexamens TARIEF-A: V0LLE0|G Heerencosiuum 2.20 Demi - Mantel 2.25 Japon1.75 (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplage) Twaalf regeerings-commissarissen naar een concentratiekamp NATIONALE WONINGRAAD Kapitaal noodig voor vereenigings- bouw De devotie tot Maria's bedevaarts oord in Heiloo heeft zich door dikwijls zeer moeilijke omstan digheden gehandhaafd Paepsche stoutichheit Met geweld Kardinaal van Rossum vanaf HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 38-40 (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Vóór alles geen oorlog Chamberlain ontzet over de vooruitzichten Het Fransch-Turksche accoord Militaire samenwerking in den Sands jak voorbereid Lord Perth bij Ciano K.N.A.C.-JUBILEUM Telegram van Prins Bernhard KUNSTGEBITTEN Ver. Tandheelk. Praktijken Frans Halsplein 8 MEVROUW, BEL OP! voor uw gebruikte Meubelen, geheele Inboedels en Zolder opruimingen te verkoopen. Adr. J. VELLEMAN Zijlstraat 62 Haarlem Tel. 14637 Overal te ontbieden voor Dames en Heeren, licht in gewicht Het nier ik. Huis, 24 Barteljorisstr. 24 TELEFOON 13439 JACK MORRIS KOOPT NU TIJDENS ONZE VERBOUWING Old Finish Slaapkamer prachi uilvoering mei glas in lood deuren Old Finish Huiskamer- ameublement - bestaande uii dressoir, 2 fauteuils en stoelen met schuiftafel. Degelijke afwerking Prima eiken Slaapkamer met spiegelkast Eiken Huiskamer-ameuble- menten vanafI JJ.dü WONINGINRICHTING Speciale tarieven voor huur op langen termtfn STAD Zaterdagmiddag is de expositie, betrekking hebbend op de geschiedenis der geneeskunde, in het Frans Halsmuseum officieel geopend. Onder de vele aanwezigen bevonden zich de Wethouders W. J. B. v. Liemt en A. G. Boes, de gemeentesecretaris mr. Th. wesstra, het raads lid de heer G. Weustink, mej. dr. Kurtz, ge- meentearchivaresse, de heer De Wit, directeur van de Stadsbibliotheek, de heer Bouwer, direc teur van Hout en Plantsoenen enz. De burge meester dr. J. C. baron de Vos van Steenwtik Was des morgens de expositie komen bezichtigen. De heer H. Veen opende met een woord van Welkom en zeide dat de expositie beperkt was tot Haarlem. Ze licht den sluier over leven van collega's in vroeger eeuwen op. Dr. L. C. Kersbergen, voorzitter van de Mij tot Bevordering der Geneeskunde, zeide dat het initiatief van den heer Kuipers tot deze expositie, waarmede spr. den heer Kuipers ge- lukwenschte, de volle instemming had van het hoofdbestuur. Spr. dankte allen die medewer king hebben verleend met name en zeide dat de tentoonstelling aller verwachtingen over troffen heeft en een bezichtiging overwaard is, Zoowel voor medici als voor het publiek. De verpleegsters van de ziekenhuizen zullen koste loos de expositie mogen bezichtigen. Spr. ver klaarde vervolgens, overtuigd van het slagen, de tentoonstelling voor geopend. De aanwezigen maakten daarna een rondgang. In ons blad van gisteren hebben wij het een on ander erover verteld. Wij mogen nog de aandacht vestigen op den stand, waarin het adres van de medici tegen den oorlog is ge- exposeerd. Uit den aard der zaak is hetgeen er te zien valt (de expositie is van 105 uur geopend, in gang Klein Heiligland) alleen „kost"' voor vol wassenen. Nederlandsch Indië. Zeepost via Amsterdam, 8 Juli, gew. st. 3.25, aanget. st. 7 Juli 19.30 Mail via Marseille, 7 Juli. gew. st. 12.30, aanget. st. 12.15. Luchtpost Amsterdam-Bandoeng, 3, 7 en 9 Juli, gew. st. 2.15, aanget. st. y. d. 19.30, Suriname. Zeepost en mail via Amsterdam, 8 Juli, gew. stukken 3.25, aanget. st. v. d. 19.30. Mail via Bordeaux, 10 Juli, gew. stukkelt 3.25, aanget. st. v. d. 16.00. Vliegpost via DuitschlandZuid Amerika, 6 •küi.-gew. st. 11.40, aanget. st. 11.25. Vliegpost FrankrijkZuid Amerika, 9 Juli, Sew. st. 11.40, aanget. St. 11.25. Artfba. Zeepost en mail via Amsterdam, 8 Juli, gew. st. 3.25, aanget. st. v. d. 19.30. Mail via Le Havre, 5 Juli, gew. stukken 19.10, aanget. st. 18.55. Vliegpost als Suriname. Curasao, Bonaire. Zeepost en mail via Amsterdam, 8 Juli, gew. ®t. 3.25, aanget. st. v. d. 19.30. Mail via Antwerpen, 5 Juli, gew. st. 3.25, Aanget. st. v. d. 19.30. Vliegpost als Suriname. Vereenigde Staten van Amerika. Via le Havre, 5 Juli, gew. stukken 19.10, aan- geteekende stukken 18.55. Via Cherbourg, 7 Juli, gew. st. 19.10, aanget stukken 18.55. Canada. via le Havre, 5 Juli, gew. st. 16.40, aanget. Stukken 16.25. via Botterdam, 5 Juli, gewone stukken 19.10, Aanget. st. 18.55. via Glasgow, 7 Juli, gewone stukken 10.00, Aanget. stukken 9.45. via Southampton, 8 Juli, gewone stukken 10.00, aanget. st. 9.45. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguav via Genua, 4 Juli, gew. stukken 15.15, aan- Reteekende stukken 15.00. via Lissabon, 9 Juli, gew. st. 16.40 aanget. Stukken 16.00. via Lissabon, 10 Juli, gewone stukken 2.13. Aanget. st. v. d. 16.00. Vliegpost als Suriname. China, Hongkong, Japan, via Siberië, 5 en 8 Juli, gew. stukken 10.00 Aanget. st. 9.45. Vliegpost China Hongkong Amsterdam— Sandoeng, 9 Juli, gew. st. 2.15, aanget. stuk ken v. d. 1930. Irak (Mesopotamië) via IstanbulAdana— Damascus, 5 en 8 Juli, gew. st. 3.25, aanget. Stukken v. d. 19.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Palestina. via IstanbulAleppo, 5 Juli, gewone stukken 23-00, aanget. st. 19.30. via Marseille, 7 Juli, gew. stukken 12.30 aan- Rcteekende stukken 12.15. via Istanbul-Aleppo, 7 Juli, gew. stukken 23.00 Aanget. st. 19.30. via Istanbul-Aleppo, 9 Juli, gewone stukken '3-00, aanget. st. 19.30. Vliegdienst als Ned. Indië. Ejritsch-Indië. Birma via Marseille, 7 Juli, êew. st. 10.00, aanget. st. 9.45. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceylon, Siam, Penang, Singapore via Mar seille, 7 Juli, gew. st. 12.30, aanget st. 12.15. Vliegdienst als Ned. Indië. Egypte. via Istanbul-Aleppo 4 Juli, gew. st. 23.00. Aanget. st. 19.30. via Marseille, 7 Juli, gewone stukken 12.30, Aanget. st. 12.15. via Piraeus, 8 Juli, gewone stukken 23.00, Sanget. st. 19.30. via Istanbul-Aleppo, 9 Juli, gewone stukken "•00, aanget. st. 16.00. Vliegdienst als Ned. Indië. Oost-Afrika. via Marseille, 7 Juli, gewone stukken 10,00 aanget. st. 9.45. via Marseille, 9 Juli, gewone stukken 2.15, Aanget. st. v. d. 19.30. Vliegpost Amsterdam—Bandoeng, 5 en 7 Juli, *ew. st. 2.15, aanget. st. v. d. 19.30. Zuid-Afrikaansche Unie. via Southampton, 7 Juli, gewone stukken ■40, aanget. st. 16.25. Vliegpost als Oost Afrika. Australië. uws via Marseille, 7 Juli, gewone stukken 10.00, aanget. st. 9.45. Vliegpost Amsterdam—BandoengSydney, 5 en 9 Juli, gew. st. 2.15, aanget. st. v. d. 19.30. Nieuw Zeeland. via RotterdamSan Francisco, 5 Juli, gew. st. 19.10, aanget. st. 18.55. via Southampton, 6 Juli, gewone stukken 10.00, aanget. 9.45. via Marseille, 7 Juli, gewone stukken 10.00 aanget. st. 9.45. Vliegpost als Australië. Vrijdagmiddag, na afloop der werkzaamheden in de fabriek, heeft de heer Dufour in de di rectiekamer afscheid genomen van het perso neel der Haarlemsche Machinefabriek vporheen Gebr. Figee. Namens de commissie van overleg uit de werklieden werd hij allereerst toegesproken door den voorzitter, den heer Van der Hcrst. Spr. dankte den heer Dufour voor de prettige ver standhouding, die steeds is betracht en hoopte dat de heer Dufour nog vele jaren in goeden welstand zou mogen genieten van eenige rust na een zoo werkzaoïh leven. Vervolgens sprak, namens het geheele perso neel, de heer ir. W. Koppen. Spr. zeide dat het leven van den heer Dufour zich in steeds op gaande lijn heeft bewogen; hij gaf verder een overzicht van diens levensloop. Hierbij werd aangestipt, dat nog vele zaken, ook buiten de fabriek, de volle belangstelling van den heer Dufcur hebben, zoodat hij veilig meende te kun nen aannemen, dat de stijgende lijn, waarover hij zooeven gesproken had, niet zou ombuigen. Doch niet alleen door het zakelijke was de heer Dufour aan het personeel gebonden; hij wist dat er naast' het zakelijke ook een ge voelsleven en een huiselijk leven bestaat. Waar mogelijk trachtte hij harmonie te brengen tus- schen deze levensfactoren. Die sterke band kwam tot uiting in een brief van een der mon teurs, die schreef dat hij thans te ver weg was cm voor het afscheid naar de fabriek te komen. Zoodra hij echter terug was, zou hij ongetwij feld den heer Dufour te zijnen huize aan den Zijlweg opzoeken om dit te doen. Het personeel kon dan ook niet van den heer Dufour scheiden zonder hem een herinnering te hebben aangeboden; spr. overhandigde hem twee ontwerpen van een boekenkast, waaruit hij- dan „nfuu; .ëigen ?maak kon kiezen en .de uitvoering naar eigen behoefte kon wijzigen. De heer Dufour, de spiekers beantwoorden de, liet zijn blik gaan over de achter hem lig gende periode, herdacht degenen met wie hij had samengewerkt en die ons waren ontvallen en noemde in 't bijzonder de namen van Huls- wit en Hclgen. Hij dankte allen hartelijk voor de samenwerking en voor het feit dat men bij het afscheid iets blijvends als herinnering aan het afgeloopen tijdperk had willen geven. Spreker wenschte het personeel alle goeds en wenschte dit evenzeer zijn mede-directeur, den heer ir. P. J. van Zwieten en de fabriek toe. Voor zoover mogelijk nam de heer Dufour hierna met een handdruk persoonlijk afscheid van de aanwezigen. Santa Lucia en de Kolpingzangers hebben onder leiding van hun dirigenten, de heeren Hakkenberg van Gaasbeek en Habrake, weder om een gezelligen en prettigen avond bezorgd aan de inwoners van de beide Tehuizen aar den Schotersingel. Wat in lang niet is geschied: ze hadden het voordeel van een buitengewoon mooi weertje. Toen dan ook de avondzon ter kimme neeg, was met eon pakkend slot het klokje van ge hoorzaamheid voor oud en jong al weer te vroeg geslagen. Doch elk was opgetogen over den mooien avond en dirigenten zoowel ais executanten zien op het bereikte resultaat met genoegen terug. De avond van den len Juli was voor de af deeling Haarlem- van opgemelden Bond een buitengewone avond. In tegenwoordigheid van den alg. voorzitter, den heer L. Breuker, en nog eenige andere leden van het hoofdbestuur, werd de Garni zoenscommandant te dezer stede, luit.-kolonei H. J. Steensel, gezegd v. d. Aa, als eere-voor- zitter geïnstalleerd. Met eenige hartelijke en welgekozen woorden liechtte de voorzitter der afdeeling, de heer H. J. Bouman, hem het insigne van eere-voorzitter op de borst. Overste Steensel dankte bestuur en leden voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopte in de gelegenheid te zijn de afdeeling daad werkelijk ter zijde te staan. Ook de alg. voorzitter richtte nog eenige waardeerende woorden tot den nieuwen eere- vborzitter en hoopte, dat de afdeeling onder zijn leiding zou groeien en bloeien. Hierna bleven de dames en heeren nog eenigen tijd gezellig bijeen. Afgewezen: geen. Geslaagd voor het eind examen: J. H. v. Mieren LLoovenstijn, I. H. Oei, C. Romers, B. G. Schlag, H. Starink, G. F. Thóoft W. Chr. Visser, Magdalena J. de Vries, J. E. Waalewijn, G. Wiertz. (Het examen duurt voort) GED.OUDE GRACHT32 P.C.HOOFTSTRXAT 7 TELEFOON 18701 TEL. 90361 - 22361 na b uur K.OQ na 6 uur 23123 HAARLEM. Eindexamen „Da-Costa-Kweek- school". 2 Juli. Geëxamineerd 2 candidaten. Geslaagd de heer B. J. Khiese, Aerdenbout; mej. J. Pool, Etloemendaal. Afgewezen; geen candidaten. Inlichtingen in onze filialen WEENEN, 2 Juli (D.N.B.). ^Gouwleider Buerckel heeft een onderzoek ingesteld naar het optreden van alle commissarissen die zijn aangesteld in de particuliere bedrijven, waarbij is gebleken, dat twaalf van hen de hun toe vertrouwde zaken niet trouw hebben behartigd. De gouwleider heeft daarom gelast deze com missarissen te arresteëren en over te brengen naar het concentratiekamp te Dachau. Dezer dagen zal gouwleider Buerckel een nieuwe verordening voor de commissarissen bekend maken. m Den gouwleider was verder ter oore geko men, dat een professor aan de academie voor beeldende kunsten te Weenen was ontslagen wegens politieke onbetrouwbaarheid. Hij heeft het geval nauwkeurig onderzocht, waarbij is gebleken, dat de beschuldigingen geen steek houden. De professor is thans weer in zijn ambt hersteld en de verantwoordelijke ambtenaar is ontslagen. Bovendien bemerkte de gouwleider bij een inspectie in een gevangenis, dat een der vroe gere ondergeschikte leiders van het vaderland- sche front gevangen werd gehouden op grond van een aanklacht, welke was ingediend door zijn vroegeren plaatsvervanger. De man werd vrijgelaten en zijn aanklager werd gearresteerd. In verband met deze feiten heeft de gouw leider een premie van 50 mark uitgeloofd voor iederen politieman of particulier, wien het ge lukt een valschen aanklager te arresteeren. Bo vendien zal in de komende dagen een welwil lend onderzoek worden ingesteld naar alle ar restaties en inbeslagnemingen, waarbij zal wor den overwogen of de vroegere maatregelen ge handhaafd moeten blijven. In het te Amsterdam voortgezet congres van den Nationalen Woningraad is een voorstel aangenomen van het bestuur om een com missie in te stellen, die een onderzoek zal in stellen naar de mogelijkheid van den bouw van gas- en scherfvrije kelders. Aan de orde is dan een voorstel der Alge- meene Woningbouwvereeniging te Amsterdam: „Het bestuur stelle pogingen in het werk om in ruimere mate dan tot dusverre de kapitaal- beleggende instellingen te interesseeren voor den vereenigingsbouw." Voorgesteld wordt dit voorstel uit te breiden met de clausule, dat de Woningraad bij Ge deputeerde Staten er op aandringt, zich te onthouden, meer dan tot nu toe, van vernieti ging van gemeenteraadsbesluiten, waarbij ga rantie voor woningbouw werd verstrekt. Op het oogenblik is de toestand zoo, dat er veel braakliggend kapitaal aanwezig is, doch de garanties voor de woningbouwvereenigingen ontbreken. Dit kapitaal bevindt zich in hoofd zaak in handen van de verzekeringsinstellin gen, die juist bij de woningbouwvereenigingen een bruikbaar object voor hun beleggingen zou den vinden. Het bestuur wil trachten deze in stellingen van het belang voor haarzelf om kapitaal zonder garantie aan de woningbouw vereenigingen te verstrekken, te overtuigen. Het voorstel der Algemeene Woningbouwver eeniging werd hierop aangenomen, overeen komstig de opvatting van het bestuur van den Nationalen Woningraad. Nadat eenige voorstellen op advies van het bestuur waren ingetrokken, werd de ochtend zitting gesloten. In den middag had een rondvaart plaats door oud en nieuw Amsterdam, aangeboden door het gemeentebestuur. Tenslotte vereenigde men zich op het Apollo- terras, waar door de Ainsterdamsche bouwver- eenigingen een thee werd aangeboden. Weer trekken zeer vele Katholieken In dezen tijd op naar Maria's Genadekapel te Heiloo om daar aan O. L. Vrouw ter Nood hulp en bijstand te vragen voor de zware tijden, waarin wij thans leven. Talrijke bedevaarten, per fiets, per trein, te voet en per auto kom/en er de devotie voortzetten, die hun voorvaderen eeuwenlang onder dikwijls zeer moeilijke omstandigheden en niettegenstaande heftige tegenwerking heb ben gehandhaafd. Vanwaar komt die devotie en hoe heeft zjj zich ontwikkeld in den loop der tijden? Te Heiloo, waar St. Willibrord een der 5 Moederkerken van Holland stichtte, Verd al in de Middeleeuwen Maria hoog vereerd. Tot dit dorp- behoorde namelijk een buurtschap Oes- dom geheeten; daar stond zeker reeds in het begin der 15de eeuw (1409) een kapel toege wijd aan Maria, de helpster in allen nood: O. L. Vr. ter Nood. Van heinde en verre kwa men daar de geloovigen Maria vereeren en aanroepen, zoo vertelt het bekende boekje „Uit Hollands Paradijs." Doch de reformatie, die met ruwe hand zoo veel eerbiedwaardigs heeft aangetast, liet ook het eeuwenoude heiligdom niet ongedeerd: tijdens het beleg van Alkmaar in 1573 werd de kapel gedeeltelijk neergeworpen. Maar het woest geweld kon de devotie tot Maria niet uitroeien, noch de uiting dier devo tie te Heiloo beletten: in de grootendeels ver nielde kapel bleven de pelgrims trouw hunne gebeden storten „op het groene altaar". Het ligt voor de hand dat de protestantsche regeerders deze „paepsche stoutichheit" met leede oogen aanzagen. In 1637 werd dienten gevolge het groote stuk muur der kapel, dat nog overeind stond, omvergehaald, zoodat een kaal groen veld overbleef. De gruwel der verwoesting kon echter den stroom der bedevaartgangers niet stui ten, Wel moei de piëteit onzer vaderen voor dat bede-oord groot geweest zijn, wel moeten wij spreken van een zeer bijzondere leiding van Gods Voorzienigheid, als wij zien, dat trots voortdurende vervolging, trots de plakkaten der „Hoogmogende Heeren Sta ten", trots de plagerijen van baljuwcn en schouten, de bedevaarten naar Heiloo steeds aanhielden, alle eeuwen der vervol ging door. De pelgrims stoorden zich aan straffen noch geldboeten en bleven gaan naar Heiloo, in zulk een getal, dat men het in 1704 nog winstge vend achtte een reiskaartje ten dienste der pelgrims uit te geven, en dat in dienzelfden tijd in Oesdom, in welks nabijheid geen andere buurtschap was, nog een vijftal herbergen van de pelgrims alléén kon bestaan. Deze trek naar Heiloo werd nog veel groo- ter toen in 1713 een groote veeziekte uitbrak, het landvolk van Noordholland trok :'n weerwil der plakkaten in breede scharen naar Oesdcm en gebruikte in geloovig vertrouwen het water uit Maria's „Runxputte", die nabij het ver woeste kapelletje gevonden werd, opdat door de tusschenkomst van O. L. Vr. ter Nood hun vee voor den dood en zij voor de armoede ge spaard zouden blijven. De „Fransche Tijd" was voor de devotie on gunstig en de staatsraad Cambier, minister van Justitie, keerde met geweld de bedevaar ten. Eerst in 1817 verschijnen zij weer uit Haarlem, Overveen, Akersloot en andere plaat sen. Nog in 1905 verklaarde de 95-jarige Cor nells Enke, dat in zijn jeugd de pelgrims, voor zien van waskaarsen, deze ontstaken op het terrein, ze in den grond plaatsten en „an bid dende in processie met kruis en twee vaandels zich begaven langs de parochiekerk naar den Willibrordusput; op verschillende kruispunten der wegen, bij de kerk en bij den put werd stilgehouden en voor bijzondere intenties ge beden. Waren zij na dezen rondgang op het „heilig land" terug, dan werden de kaarsen uitgedoofd en de overgebleven stukjes meege nomen. Deze bedevaarten duurden voort tot om streeks 1830 toen het terrein in handen kwam van den heer Verschuur, Heer van Heiloo en Oesdom en Oud-Burgemeester van Alkmaar. Deze deed wat hij kon om het bezoek der plaats te beletten, zoodat dientengevolge de bedevaar ten op last der kerkelijke overheid werden ge staakt. Stierf daardoor de devotie tot O. L. Vr. ter Nood voor goed uit? O neen, in 1866 en 1868 deed de toen heer- schende veeziekte haar krachtig herleven; een missie in 1886 te Heiloo gepredikt, gaf haar een nieuwen stoot; en in 1902 was het kerkbe stuur van die parochie zoo gelukkig eigenaar te worden van het stuk grond, waarop vroeger de „capelle" en de bidweg was geweest. Opgra vingen, daar verricht, brachten de oude funda menten en den vreegeren Runxputte weer te voorschijn; en den 28sten December 1905 droeg de Bisschop van Haarlem, Mgr. A. J. Callier z.g. aan een commissie op, de kapel weer op te bouwen en de devotie tot O. L. Vr. ter Nood te herstellen. De arbeid dezer bisschoppelijke commissie was niet tevergeefsch. Maria's lustoord in Kenne- merland herleeft! Op de oude fundamenten werd in 1909 een voorloopige kapel herbouwd, later verrees de schitterende kapel met den zeer fraaien hof. Groote terreinen zijn prachtig aangelegd en aan St. Willibrord, wiens vereering' te Heiloo sinds eeuwen innig met die van Maria vereenigd is, werd een afzonderlijk devoot hoekje gewijd. En wat meer zegt: in steeds aangroeiende duizendtallen trokken weer de pelgrims naar O. L. Vr. ter Nood. „Troost der Bedrukten": in 1915 kwamen daar reeds 54 bedevaarten met 20913 bedevaartgangers. Sedert 1910 is aan de zich verspreidende devotie meer stabiliteit verzekerd door de oprichting van een broederschap van O. L. Vr. ter Nood. In datzelfde jaar werd ook het zoo nut tige „Liefdewerk der besloten retraiten" onder Haar bescherming iri het bisdom Haarlem begonnen. Een nauw verband is er gelegd tusschen de vereering der Troosteres der Bedrukten en het gebed voor de bekeering van Nederland sinds onze Nederlandsche kardinaal W. M. van Ros sum aan de bisschoppelijke commissie de be moedigende woorden schreef: „De wederopbloei van de bedevaarten naar Heiloo, waar weleer duizenden uit de lage landen aan de zee de teederste gevoelens aan den dag legden ten op zichte van de Moeder des Heeren, die ook hun ne Moeder was, mag beschouwd worden als een onderpand van den volledigen terugkeer van het afgedwaalde Nederland voor de voeten van Haar, die eenmaal dat Nederland zoo groot een schutse bood en zoo waar een Moeder was." Geregeld wordt thans op de kapel de bekeering van ons vederland aanbevolen in de voorbede van de Helpster in aller nood en van St. Willi brord en Mgr. Callier z.g., die immers zelf ge tuigde, dat hij dagelijks bad voor Nederland's bekeering, verleende aan deze smeekbede een aflaat van 50 dagen. Ook onder zijn opvolger, Mgr. J. D. J. Aen- genent, breidde de devotie zich meer en meer uit. Uit alle deelen van het bisdom en zelfs vcf daar buiten trekken bedevaarten op naar Maria's lustwarande en onze huidige Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, gaat Zijn diocesanen voor in vereering tot Maria en de groote bedevaart, die deze maand van Haarlem naar Heiloo zal vertrekken, geniet ditmaal het bijzondere voorrecht den Bisschop in haar midden tc zien. Peek Cloppenburg Bijna iedere week hooren wij geruchten over oorlogen, en alle groote naties geven hun kos telijke spaargelden uit aan het uitdenken en vervaardigen van de meest efficiente instru menten voor elkanders vernietiging. Ik vraag mij af, aldus Chamberlain, of de wereld ooit een dergelijk tooneel van men- scheljjke razernij en dwaasheid heeft aan schouwd. LONDEN, 2 Juli. (Reuter) In het vervolg van zijn rede zeide Chamberlain nog: „Zeer zeker zijn we er toen in geslaagd onze vrij heid te behouden. Indien onze vrijheden opnieuw in gevaar zouden verkeeren en in dien wij er zeker van zouden zyn, dat er geen andere weg zou openstaan om ze te behouden dan oorlog, dan zouden wij op nieuw vechten (applaus). Doch denkt voor het oogenblik eens, waartoe het gebruik van geweld ons heeft gebracht, wat de kos ten er van waren in bloed en lijden voor ons en voor onze bondgenooten, en voor hen, die toen onze vijanden waren." Chamberlain betreurde den tegenwoordigen toestand op de wereld. „Wanneer ik de wereld rondkijk," aldus verklaarde hij, „ben ik ontzet over de vooruitzichten." Oorlog, gepaard gaande met verschrikkelijke barbaarschheden voor de burgerbevolkingen woedt in China en in Spanje, Eenige en algemeene kennis geving T Q:t onze diepe droefheid overleed heden in de Maria- Stichting te Haarlem, voor zien Van de H.H. Sacramen ten der Stervenden, onze lieve Zuster en Behuwdzuster MARIA CATHARINA CORNELIA BECCARI in deh ouderdom van 64 jaar. Wed. F. SMITBECCARI J. J. BECCARI F. W. N. BECCARI C. M. S. BECCARI— VAN MEEUWEN Overveen, 2 Juli 1938 Waldeck Pyrmontlaan 2 Geen rouwbeklag De H.H. Uitvaartdiensten zullen worden gehouden in de Parochiekerk van O. L#. Vr. Onbevl. Ontvangen te Over veen op Woensdag 6 Juli a.s. te 7, 7.30, 8.25 en te 10 uur de plechtige Requiem, waarna de begrafenis in het Familiegraf op het R.K. Kerkhof St. Bar bara te Haarlem, ongev. 11.30. BEIROETH, 2 Juli. (Havas). Ingevolge de in beginsel bereikte overeenstemming voor het sluiten eener militaire overeenkomst tusschen Frankrijk en Turkije, hebben de generale staven van beide landen definitief alle modaliteiten vastgelegd voor de toepassing van dit accoord. Het accoord behelst een Fransch-Turkscne mi litaire samenwerking in den Sandjak en wijst den Turkschen troepen een gebied aan ten Noorden van de lijn Alexandrette-Antiochiè, welke laatste stad de zetel van een gemengd garnizoen wordt. De aankondiging van den ge lukkigen afloop der onderhandelingen heeft on der de Turksche bevolking een geestdriftige en jegens Framkrijk goed gezinde stemming ver wekt. De Fransche minister van buitenlandsche zaken Bonnet heeft vanmiddag den Bgitschen ambassadeur ontvangen. Het onderhoud heeft in het bijzonder betrekking gehad op den toe stand in het Naburig Oosten na de sluiting der Fransch-Turksche overeenkomsten en de ge beurtenissen in Palestina. ROME, 2 Juli (Havas). Graaf Ciano heeft vanmiddag een onderhóud van ongeveer een half uur gehad met den ambassadeur van Gr.- Brlttannië, Lord Perth. Men gelooft, dat dit onderhoud, dat op verzoek van den Italiaan- schen minister is tot stand gekomen, betrek king heeft gehad op de Spaansche kwestie. Bij de K. N. A. C. is een telegram binnen gekomen, luidende: „Zend u mijn hartelijke felicitatie en beste wenschen, Bernhard." Voorts was er een telegram van den heer P. J. Bloemers, voorzitter van den Koninklijken Ned. Toeristenbond A. N. W. B. TEGEN ZIEKENFONDSTARIEVEN Spr.uur 10-3, Maand, en Dond.av. 7-8 Telefoon 15144 (Alles wordt onder garantie geleverd) GEDEMPTE OUDE GRACHT 108 en 110 en 118 TELEFOON 17165 I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3