Amsterdam getuigt op en voor Schiphol I de K.N.A.C. „Herwonnen Levenskracht" in het zilver Het jubileum van D UIZENDEN OP ONZE LUCHTHA VEN BIJEEN i as RUIM 4000 PATIËNTEN VERPLEEGD ZONDAG 3 JULI 1938 Vreedzaam leger bezet den roem- ruchten grond, vastbesloten tot verdediging Sprekers vertolken de gevoelens v* Geen feestgeluid, maar bittere ernst Wethouder Kropman spreekt Meisje verongelukt Bij botsing van motor gevallen en door autobus overreden Fietser doodgereden Bij het oversteken van den weg door een auto gegrepen TWEEDE TERUGBETALING AAN Dr. DETERDING In het jaarlijksche concours te Scheveningen waren ele gantie en practische zin vereenigd Drukbezochte receptie Kwantiteit en kwaliteit wedijverden Receptie in het Palace-Hotel Fraude te Reeuwijk Incasseerder bij de Waterleiding gearresteerd De Aartsbisschop prijst dit werk om zijn specifiek christelijk karakter Reden tot dankbaarheid Toespraak Aartsbisschop Herdenkingsrede Gelukwenschen ARBEIDSVERHOUDINGEN BIJ DE HARINGVISSCHERIJ Besprekingen in de Reeders- vereeniging Aardappelziekte UIT DE STAATSCOURANT Posterijen H erkeuringsraad Polderbesturen Amsterdam wil Schiphol houden! Wie daarvan nog niet overtuigd mocht zijn ge weest, heeft het Zaterdag kunnen ervaren, toen duizenden hoofdstedelingen en inwo ners uit de kleine omliggende gemeenten op Schiphol demonstreerden en op enthou siaste wijze hun verlangen kenbaar maak ten, dat de populaire vlieghaven zou blijven wat zij steeds was: de roem van Amster dam. Uit alle deelen van de stad waren zij ge komen, de oudere en de jongere Schiphol- enthousiasten. Bussen en booten, auto's en fietsen voerden hen aan bij honderdtallen, maar ook in marschformatie trokken zij op naar Schiphol, dat zij al zingend gingen bezetten. Een vreedzaam leger was het, maar een vast besloten leger tevens, een leger, dat wilde strij den voor het bezit, dat in gevaar werd ge bracht. En het moet ongetwijfeld indruk heb ben gemaakt, dat al deze mannen en vrouwen, jong en oud en van verschillenden stand of richting, zich volkomen één voelden in de ge hechtheid aan een der sieraden van de stad en door die gehechtheid gedreven samen wilden op trekken. Wij willen Schiphol houdenDat was de kern achtige spreuk, die dezen middag uit duizenden kelen klonk. Spandoeken met enorme letters ver kondigden dezelfde leuze en de groepen die van ver gekomen waren, gaven in alle straten, door welke zy marcheerden, uiting aan dien wil tot behoud van Amsterdams luchthaven. Om een uur werden de hekken van Schiphol geopend. Het publiek, dat gemeenlijk achter deze hekken wacht en met belangstelling tuurt naar de bedrijvigheid voor de groote gebouwen, mocht nu vrij binnenkomen en op de terreinen rond wandelen. En het publiek kwam, zelfs op dit vroege uur. De optochten mochten dan op latei- tijdstip verwacht .worden, de echte Amsterdam mers, tuk op een demonstratie, lieten zich daar door niet weerhouden en kwamen met tientallen het veld opgewandeld. Er was gerekend op groote belangstelling en de organisatoren, die hun werk voortreffelijk hadden gedaan, hadder een groot terrein gereserveerd voor de belang stellenden en een aparte ruimte voor hen die in groepsverband zouden oprukken. Vroolijk wapperden de hei-gekleurde vlag gen van alle landen en luchtvaartmaat schappijen, die in verbinding staan met Schiphol. Op het open dakterras van het stationsgebouw, dat gereserveerd was voor de genoodigden, waren het de kleine vlag gen en rond de terreinen, waar de demon stranten stonden opgesteld, de groote dun doeken, die kleur en leven gaven aan deze massale bijeenkomst. Prachtige bloemen sierden het dakterras. Het waren pronk stukken van de Aalsmeersche kweekers, die dezen middag hun stemmen harder nog lieten schallen dan de Amsterdammers. Want juist Aalsmeer heeft enorme belangen by het voortbestaan van Schiphol. Drie honderdduizend kilogram vracht verzenden zij elk jaar en het zou er voor hun export slecht uitzien, wanneer zij niet meer de beschikking hadden over het voor hen zoo gunstig gelegen vliegterrein. Daarom de monstreerde Aalsmeer met volle overtuiging en kracht. Om twee uur zouden de optochten uit Noord, Zuid, Oost en West vertrekken en omstreeks dat uur begon ook de toeloop naar Schiphol Steeds meer nieuwsgierigen vulden de terreinen en de eerste wandelclubs met vlaggen en span doeken naderden reeds. Bussen rolden aan en volle booten meerden aan de kade. Door de luidsprekers klonk vroolijke marschmuziek en de stemming bereikte reeds een hoogtepunt. Men voelde dat deze demonstratie slagen moest, omdat het hier een spontane reactie betrof van hen, die zoo goede herinneringen bewaarden aan dit vliegveld, dat zoovele malen de plek was geweest, waar zich groote dingen hadden af gespeeld. Steeds maar kwamen nieuwe demonstranten aanmarcheeren. Groote groepen met vaandels, vlaggen en muziek. Van de overzijde van het IJ, van Watergraafsmeer, van de verste uit hoeken van Amsterdam. Maar geen groep was zoo indrukwekkend als die uit Aalsmeer, die door sprekende doeken uiting gaf aan haai gevoelens. Intusschen hadden zich ook genoodigden verzameld op het gereserveerde gedeelte. Men zag daar de leden der Eerste Kamer: Prof. dr. Alph. Steger en den heer M. A. Reinalda, de Tweede Kamer-leden: dr. J. v. d. Tempel, H. van Houten en mr. A. B. Roosjen, den heer Ed. Polak, lid van de Gedeputeerde Staten, burgemeester J. Kastelein van Aalsmeer, bur gemeester mr. A. F. Kamp van Texel, burge meester G. P. Haspels van Amstelveen en burgemeester jhr. C. J. van Swinderen van Loosdrecht. Verder waren er de Amsterdamsche. wethouders mr. G. C. J. D. Kropman, Jac Rustige, F. van Meurs en A. Baas, almede enkele wethouders van Haarlem, Haarlemmer meer, Aalsmeer en Amstelveen, een aantal Amsterdamsche gemeenteraadsleden, de waar nemend commandant van het tweede Regiment Luchtdoelartillerie, majoor A. A. van Oorschot, de commandant van de Kon. Marechaussee, kapitein E. A. M. Suylen, vice-admiraal L. J. Quant, de rector-magnificus der Amsterdam sche Universiteit, prof. dr. H. Fryda en de officier van Justitie, mr. dr. J. A. van Thlel. Om vier uur, het tijdstip waarop de de monstratie een aanvang zou nemen, waren er zeker tienduizend menschen bijeen en deze massa bood een imponeerenden aan blik, zooals zij daar stond opgesteld met kleurige vlaggen en vaandels. Vliegmachines scheerden vlak over de hoofden van de de monstranten, wanneer zij opstegen of daalt den en zelden zag Schiphol zooveel goede vrienden binnen zijn hekken. Even na vier uur klonk de muziek van tam boer- en pijpercorpsen, het teeken dat de S. O. S.-Schiphol-demonstratie begonnen was. De menigte zette zich tot luisteren en spoedig verscheen op het versierde podium de heer Ffcmard van Vlijmen, voorzitter van het comité. Na de aanwezigen welkom te hebben gehee- ten, zei de heer v. Vlijmen: Geen uitbundig gejubel, geen feestgeluid kan bij ons worden gehcord, immers deze dag staat voor ons in het teeken van een waardige en ernstige demonstratie om nogmaals een accent te geven aan hetgeen reeds door zoovelen dui delijk en onomwonden is verklaard: bestrij ding van de plannen van de hcoge regeering om door het stichten van een centraal vlieg veld de beteekenis van de Amsterdamsche vlieghaven Schiphol te doen verminderen. Luide willen wij uitspreken, dat wij Schiphol liefhebben, dat wij Schiphol beschouwen als een deel van ons geliefd Amsterdam en dat wij niet kunnen en mogen aanvaarden ook maar een gedeeltelijke amputatie van dit belangrijke deel van het Amsterdamsche leven, waarvooi van de zijde der Gemeente steeds in zoo ruime mate en cp royale wijze steun is verleend. Vervolgens nam onder applaus wethouder Kropman het woord. De vertegenwoordiger van het gemeentebe stuur bracht dank aan de organisatoren van deze bijeenkomst en wees er op, dat deze de monstratie geen protest-demonstratie is en niet bedoeld is als en ook niet mag zijn een hetooging, welke gericht is tegen zekere plan oen, waarbij Schiphol betrokken is. Alleen aan het gemeentebestuur komt het toe, met de Re geering van gedachten te wisselen en de wet houder achtte zich gelukkig, dat het dit doet en kan doen met sterke en afdoende argumen ten. Deze demonstratie is er een van sympathie met de opvattingen van het gemeentebestuur, van hartelijk medeleven met hetgeen ons in de laatste weken in zake Schiphol bezig houdt; zij bedoelt uiting te geven aan onze gehecht heid aan de stad. Daarvoor dankt het gemeentebestuur. Het komt te weinig voor, dat de geheele bevolking bij alle verschil van meening op tal van ge bieden zich plotseling en duidelijk bewust wordt: Amsterdammer te zijn, zich verplicht veelt, achter het Gemeentebestuur te staan, dan dat het gemeentebestuur dit niet zou waardeeren! Hier komt tot uiting de ware burgerzin, gemeenschappelijke gehechtheid aan de stad, zooals zij grcot geworden is, zooals zij in dezen moeilijken tijd vecht voor haar bestaan en zooals zij, ondanks alles, tcch weer de oude welvaart zal her krijgen met haar nijverheid, haar handel en verkeer, met haar nationale en internatio nale verbindingen, met haar verkeer te land en te water maar ook door de lucht, mét haar zeehaven, maar ook met Schiphol! Deze overtuiging, dit ideaal leeft onder U. Het gemeentebestuur is daardoor gesterkt, het verheugt zich er over, dat gij daarvan getui genis wil afleggen, het verheugt zich over deze spontane reactie, waaruit blijkt, dat de burge rij meeleeft met haar stad en dat de bevolking van Nederland meeleeft met de hoofdstad. Hierna sprak de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Amsterdam, de heer Gottfr. H. Crone. Amsterdam wil Schiphol houden, zoo zeide de heer Crone. Niet minder, maar ook niet méér. Amsterdam wenscht geen monopolie. Wij erkennen ten volle de aanspraken van andere plaatsen, met name van onze groote zuster stad aan de Maas, op een eigen vliegveld, voor zoover gewenscht ook ten dienste van het in ternationale verkeer, maar Amsterdam heeft, als centrum van internationalen handel, nij verheid en verkeer, onvoorwaardelijk behoefte aan een luchthaven in de onmiddellijke nabij heid van de stad. Uit een oogpunt van behoud en verderen groei van het luchtverkeer, dat thans over Schiphol zijn weg neemt, zou vergrooting van den afstand tot Amsterdam noodlottig zijn. Ook voor goederenvervoer door de lucht is de onmiddellijke nabijheid van het centrum van handel en nijverheid, voor hetwelk de goe deren bestemd zijn of waaruit zij voortkomen, van de grootste beteekenis. Men denke voorts aan het vervoer van post stukken door de lucht, dat zulke snelle vorde ringen maakt. Had Schiphol gebreken, die aan een bevre digende ontwikkeling van de luchtvaart in Ne derland in den weg stonden, dan zou men ook als Amsterdammer met de plannen van de Regeering vrede moeten hebben. Maar nu dat niet het geval is, mag men niet berusten. Na den heer Crone betrad de heer A. F. Bronsing, directeur van de N.V. Stoomvaart- Mij. „Nederland", het podium. Het is een drogreden, zoo betoogde de heer Bronsing, te zeggen, dat de haven van Amsterdam alleen maar wordt verplaatst; Leiderdorp kan geen haven van Amster dam zijn. Hoe kan men verwachten, dat de Nederlandsche luchtvaart zich zal ont wikkelen als de grootste plaatsen van ons land verstoken zouden blijven van een eigen vliegveld? Niet op het internationale" doorvervoer moe ten wij in hoofdzaak onze toekomstplannen richten. De Engelsche historie herleefde bij de lec/erfeesten te Aldershot Maar wie vertrouwen heeft in de luchtvaart, ziet een toekomstig nationaal luchtverkeer, dat vele en vele malen uitgaat boven den omvang in het heden. Wanneer men bedenkt, dat alleen door het Centraal-Station in Amsterdam per jaar tusschen de 20 en 30 millioen reizigers gaan, dan is het duidelijk, dat het verkeer over Schiphol, ook al heeft dat de 60.000 bereikt, nog slechts in zijn allereerste begin is. Wij willen door deze bijeenkomst den minister van Waterstaat en den directeur van de K.L.M. toonen, dat de Amsterdamsche burgerij als één man staat achter het Gemeentebestuur en dat zij zich aansluit bij de woorden van den wet houder voor de Handelsinri'chtingen, dat van Amsterdam voor de opheffing van Schiphol en voor het tot stand komen van een luchthaven te Leiderdorp geen medewerking te verwachten is. Wij hopen echter zeer, dat het niet zoover zal behoeven te komen, dat Amsterdam formeel zijn medewerknig zal moeten weigeren, maar dat de minister van Waterstaat in het feit, dat een zoo groot deel van de Nederlandsche be volking tegen de voorgenomen plannen ten scherpste gekant is, aanleiding zal vinden deze plannen weder in te trekken. Na een kort muzikaal intermezzo sprak ver volgens de directeur van de „Nieuwe School- vereeniging", de heer M. Vrij, die er op wees wat de jeugd verliest, wanneer men de hoofd stad Schiphol zal ontnemen. En namens de kinderen verkondigde deze spreker: „Het mag niet het zal met. Wij kunnen ons Schiphol niet missen". Hierna werd het gelegenheidslied: „Wij willen Schiphol houden" gezongen en het duurde niet lang of de massa zong spontaan het refrein mede. Het was de vice-voorzitter van het Comité, de heer Nikerk, directeur van de V.V.V. te Am sterdam, die met een kort woord van dank de rij van sprekers sloot. Staande zongen de duizenden het Wilhelmus en tot besluit van dezen welgeslaagden middag defileerde de massa over het terrein. Op den Handweg te Nieuwer-Amstel is Zaterdagmiddag circa half zes een ernstig motorongeluk gebeurd. Een 21-jarig meisje, dat op de duo van een motor zat, is hier van het slachtoffer geworden. Een motorrijder, de heer J. den H., uit Middel- hamis, wilde ter plaatse een autobus passeeren, juist op het moment, dat van de andere "zijde een bakfiets naderde. Hierdoor verloor hij ds macht over het stuur. De motor slingerde tegen het voorste gedeelte van den autobus aan, ten gevolge waarvan de verloofde van den motor rijder, mej. Mey uit Nieuwer-Amstel, die op de duo zat, van den motor viel. Zij werd door den autobus overreden en op slag gedood. De motorrijder kreeg geen letsel. Zaterdagmorgen reed te Eindhoven een bejaarde fietser over den Aalsterweg in de richting Aalst. Ter hoogte van de Boerhaave- laan stak hij plotseling links den weg over, met het gevolg, dat hij door een achterop rijdenden auto werd gegrepen. Het slachtoffer werd naar het St. Jozefziekenhuis overgebracht, waar hij bij aankomst is overleden. De identiteit van het slachtoffer is nog niet vastgesteld. Volgens het Handelsblad is aan dr. Deterding, die uit het Landbouw-crisisfonds reeds f 112.000 terugbetaald kreeg, uit hoofde van de envelop vergissing, bovendien nog f 20.000 uit dat fonds gerestitueerd wegens hem ten onrechte onthou den export-toeslag op kaas. Ten aanzien van een derde terugbetaling, n.l. uit hoofde van varkens, wordt nog onderhan deld. „Wat, draag jij een bril, sinds wanneer „Sinds vanmiddag. Ik heb vanmorgen mijn oogen be dorven met het zoeken naar yerjaarscadeaux", Hoewel de weersgesteldheid tegen den middag niet veel beloofde voor het KN4C- jubileum-concours, dat Zaterdag op den Scheveningschen Boulevard werd gehouden, is het nogal meegevallen. Weliswaar was er niet de stralende zon, die -een dag als dezen steeds zulk een luister bijzet, maar het was droog en het bleef droog, zoodat het weer in elk geval geen roet in het eten heeft gegooid. Maar vooral ook in andere opzichten kar van een volkomen succes voor de jubileerende Automobielclub worden gesproken. Vooreerst wat betreft de deelname. Dank zij de medewerking' van het 's Gravenhaagsche gemeentebestuur en de exploitatie mij. Sche veningen, kon het concours behalve op he' parkeerterrein, ook op een groot gedeelte van den Boulevard zelf worden gehouden, als ge volg waarvan ook de inschrijving niet behoefde- te Worden beperkt. Gelijk wü dezer dagen reeds opmerkten, zou dit KNAC-concöurs het grootste worden, dat ooit werd gehouden en inderdaad is dit ook het geval geweest. Niet minder dan 47 merken waren in Nederlands voornaamste badplaats vertegenwoordigd met een to', aal aantal wagens van 205. De kwaliteit deed voor deze beduidende kwantiteit der geëxposeerde wagens niet onder Al wat tot de nieuwste technische vindingen en de laatste snufjes mag worden gerekend, v/as hier terug te vinden. Doch tevens was het een show van bijzondere schoonheid; elegantie en practische zin waren er gecomponeerd in de modellen, die voor de vele kijk- en mogelijk ook kooplustigen werden gedemonstreerd. Daarnaast waren er ook enkele kampeer wagens, die den liefhebber waarlijk deden watertanden. Ook hier wedijverden practische zin en comfort om den voorrang en het was een vraagstuk apart, of men de voorkeur zou moeten geven aan de fraaie uitvoering ervan, of aan het gemak, naarmate men al wat een kampeerder noodig heeft in deze rijdende huisjes had vereenigd. En gedurende den geheelen tijd, dar, het terrein voor belangstellenden was opengesteld, heerschte er een drukte die bewees, hoezeer men het initiatief van de organiseerende ver- eeniging op prijs stelde. Maar niet minder bleek de sympathie voor de jubileerende Automobielclub op de receptie, die van vijf tot zeven uur in het Palace-Hote' werd gehouden. Het was een komen en gaan van autoriteiten, organisaties en particulieren, die bij het reci- pieerende bestuur hun opwachting kwamen maken. Hiervan noemen wij Z. Exc. mr. dr. ir. J. A. M. van Duuren, minister van Waterstaat; ir. M. H. Damme, hoofdingenieur dir. PTT; dr. L. R. Wentholt, hoofdingenieur van Rijkswater staat; ir. van Heyst, hoofdingenieur dir. van Rijkswaterstaat in Zuidholland; mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van 's Gravenhage, Ede Bergsma, oud-voorzitter van den ANWB; jhr Westerouen van Meeteren namens den ANWB; mr. A. Jonker dir. van de Ver. van Nederi. Gemeenten; Gen. maj. b. d. v. d. Kasteele, se cretaris-generaal van 't Ned. Wegencongres; dr. ir. Houbertsma namens de Philipsfabrieken* Ir. Claus namens de Alg. Ned. Verkeersfederatie; baron Kraayenhof namens de ANVV; H. A Meerum Terwogt namens de Ned. Sport Pers; een deputatie namens de RAI en nog vele anderen. Z. Exc. de Minister van Waterstaat sprak 'n korten gelukwensch uit, waarop de KNAC- voorzitter, ir. J. Th. M. Smits van Oyen. een dankwoord sprak. In de receptiezaal prijkten tal van bloem stukken, waaronder wij er opmerkten van den ANWB, Wegencongres 1938, Hoofdbestuur PTT, KLM, Ned. Sportpers, ANP, Sportcommissie, KNAC, Ver. Artsen Automobilisten, Ford Auto mobielfabriek, Noord Holl. Motorclub, organi satrice van den Harzrit 1938, Dir. Exploitatie- mij. Scheveningen, Twentsche Bank en de Mij Zeeland. De politie van de gemeente Reeuwijk heef' den 53-jarigen incasseerder bij de gemeente lijke waterleiding J. M. de K., aldaar, wegens verduistering gearresteerd. Bij onderzoek is gebleken, dat deze man de incasso's, waarmede hij belast was, niet regel matig afdroeg. Een steekproef bracht aan het licht, dat aan hem afgedragen gelden niet wa ren verantwoord. Het verduisterde bedrag beloopt, voor zoover tot nu toe kon worden geconstateerd, 600. De K. zal ter beschikking van den Officier van Justitie worden gesteld. Zaterdagmiddag begon de feestelijke herden king van het 25-jarig bestaan van „Herwonnen Levenskracht" met een groote bijeenkömst in het Jaarsbeursgebouw te Utrecht, welke o.rn. bijwoonde Z. H. Exc. de Aartsbisschop, Mgr. dr. J. de Jong. Toen Z. H. Exc., vergezeld van zijn secreta ris, den zeereerw. heer Th. van Luenen, bin nentrad, stonden allen op en zongenspontaan het „Aan U o Koning der eeuwen". De voorzitter, de heer J. A. Schutte, wees uitvoerig op de belangrijkheid van het feit der oprichting van „Herwonnen Levenskracht", omdat daardoor de geheele katholieke arbeiders beweging werd gesteld in den strijd tegen de tuberculose. De invloed, welke daarvan is uit gegaan, valt niet nauwkeurig te bepalen, maar hij moet geweldig zijn, omdat de fatalistische berusting geheel is verdreven, de verspreiding der ziekte sterk werd tegengegaan door voor lichting op hygiënisch gebied en een offervaar digheid werd gekweekt, die ook, aldus spr., bui ten onze kringen verbazing wekt. Wanneer men overweegt, dat onze arbeiders in de afgeloopen 25 jaren ongeveer f 2.200.000 voor dit doel bijeenbrachten, dat ruim 4000 patiënten werden verpleegd, dat onze vereeniging dr. Bronkhorst in den dienst der tuberculose-bestrijding stelde en hem de mid delen verschafte, om zijn groote gaven van geest en hart ten bate van de lijdende mensch- heid te ontplooien, dat onze vereeniging ten slotte een sanatorium stichtte, dat de bewonde ring van iedereen gaande maakte, moet men erkennen, dat prachtige resultaten werden be reikt en er dus aanleiding is haar 25-jarige werkzaamheid feestelijk te herdenken. Na aan God dank te hebben gezegd, dankte spr. de Kerkelijke Overheid en heette hartelijk welkom het Doorluchtig hoofd van ons Epis copaat in den eminenten en beminden per soon van Z. H. Exc. den Aartsbisschop. Vervolgens dankte spr. de wereldlijke over heid, in de eerste plaats de rijksoverheid en memoreerde het aandeel, dat oud-minister Aalberse in de oprichting heeft gehad. Dank baar is spr. ook den velen gemeentebesturen, die met „Herwonnen Levenskracht" samenwerken. Ten slotte dankte spr. de verschillende in stellingen, die mede op het terrein der tuber culose-bestrijding werken. Hij verwelkomde voorts verschillende direc teuren van consultatie-bureaux, den directeur, dr. Bronkhorst, den Rector en de eerwaarde zusters Dominicanessen, vertegenwoordigd door de Priorin en haar voorgangsters, benevens de vertegenwoordigers van het sanatorium-perso neel. Na deze openingsrede sprak de Aartsbisschop. Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong. de vergade ring toe. Z. H. Exc. zag thans een prachtige gelegen heid, om uiting te geven aan zijn groote waar deering en dankbaarheid voor hetgeen in 25 jaren tot stand is gebracht. Twee punten heb ben speciaal de aandacht van Mgr. gehad. Allereerst hetgeen de katholieke arbeidersbewe ging tot stand heeft gebracht en op de tweede plaats de christelijke geest van naastenliefde, waardoor zooveel is bereikt. De katholieke arbeidersbeweging mag trotsch gaan op haar werk. Zij verdient den dank van duizenden, die genezing naar het lichaam en versterking van de ziel hebben gevonden. Deze onderneming droeg echt het karakter van christelijke naastenliefde. Het werk van „Herwonnen Levenskracht" is een uiting van den geest van de Kerk. Dit echt christelijke karakter in onze helaas heidensche maatschap pij treft ons bijzonder. Uit naastenliefde brengt katholiek Ne derland een offer voor deze mooie instel ling. Uit naastenliefde verrichten de zus ters dag en nacht haar werk. Geheel katholiek Nederland deelt in de feest vreugde op dezen dag. Moge ook in de toe komst de zegen op „Herwonnen Lévens- kracht" blijven rusten. Deze rede werd met een hartelijk applaus ontvangen. De heer Coppens uit Eindhoven bood hierna namens de plaatselijke comité's een lijst met 15812 deelnemers aan de Vrijwillige Stuivers actie aan. Het Eerste Kamerlid, de heer P. J. S. Ser- rarens, tweede voorzitter van Herwonnen Le venskracht, hield dan een Wie zou in 1913, aldus spr. na een inleiding, aandacjit hebben geschonken aan hetgeen vijf mannen van het Vakbureau wilden, toen zij den strijd begonnen tegen de gevreesde volks ziekte der t.b.c.? De arbeidersbeweging betee- kende in den oorlog nog niet veel. Zij kwam op tegen onrecht en ontbering in het bewust zijn van de waarde van den mensch cn van den arbeid. Werken van liefde zijn de katho lieke arbeidersbeweging nooit vreemd geweest. „Herwonnen Levenskracht" werd opgericht m een tijd, toen er nog weinig aan t.b.c.-bestrijding werd gedaan en er maar een luttele 135.000 op de Rjiksbegrooting tot bestrijding der t.b.c* voorkwamen. Van het begin af aan is „Herwonnen Le venskracht" het troetelkind der katholieke ar beidersbeweging geweest In den strijd der t.b.c.-bestrijfling zijn we aan de winnende hand. Er is reden om aan te nemen, dat we de t.b.c. de baas zuilen worden en wij zijn bereid daartoe alies te doen. wat mogelijk is. (Applaus). In Januari 1919 werd begonnen met den bouw van een sanatorium, dat 20 Juli 1920 minister Aalberse opende. Het sanatorium was gegroeid uit een barakkenkamp, maar het was geworden een fleurig en aantrekkelijk pavil joenen-dorp, „Berg en Bosch" was e»- Wie „Berg en Bosch" zegt, zegt Dr. Bronk horst. (Applaus). Het was een goede dag in 1919, toen Dr. Bronkhorst benoemd werd tot directeur van het sanatorium van „Herwon nen Levenskracht". Een tweede goede dag was toen een contract werd gesloten met de zusters Dominicanessen van Voorschoten voor de ver zorging der patiënten Het houten dorp is verdwenen, maar „Bere en Bosch" bestaat in het hart van Nederland, m de bosschen van Bilthoven. Met trots mag gewezen worden op hetgeen op het gebied van nazorg en arbeidstherapie toe stand is gebracht. Spr. dankt de duizenden leden van de comité's, die de organen van her werk van „Herwonnen Levenskracht" zijn. De kracht van „Herwonnen Levenskracht" ligt in de gaven en giften, die van alle kanten komen, maar vooral uit de eigen beweging. Het Samaritanen-werk, dat we verrichten straalt in een hooger licht, omdat we in de menschen, die we helpen. Christus zelf zien. zoo besloot de heer Serrarens Een der vertegenwoordigers van het comité U- Hoorn bood als feestgeschenk van de ver schillende plaatselijke actie-comité's 8000 aan. De heer J. van Zutphen, die als afgevaardig de van „Zonnestraal" aanwezig was, compli menteerde het bestuur van de jubileerende in stelling namens deze vereeniging. Spr. memo reerde, hoe er in ons land nog 80.000 lijders aan t.b.c. zijn. Een andere pionier was de heer Frie, uit Amsterdam, die op geestige wijze aan den tijd. waarin „Herwonnen Levenskracht" werd opge rient, herinnerde. Om vier uur werd de feestvergadering ge sloten waarna in de schitterend aangekleede hal een receptie werd gehouden. Daar verschenen o.m. de vicaris-generaal van het Aartsbisdom, Mgr. D. Huurdeman, de bur gemeester van Utrecht mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, de heeren G. D. Zegers en H. A. Bek- ker, wethouders van Utrecht, H. P. Baron van der Borch Verwolde .tot Vorden, burgemeester van De Bilt, de pasto r van De Bilt, de zeer eerw. heer G. L. Veeger, het bestuur van het rt. K. WerttVcdTTrrh»—h^i- pd van ae Twee de Kamer, pater mr. dr. D. Beaufort O.F.fl, notaris W. A. Th. Warren en vele afgevaardig de.! van stands- en vakorganisaties. Vanwege de Reedersvereeniging" voor de Ne derlandsche haringvisschery, wordt ons mede gedeeld, dat in de Zaterdagmiddag gehouden buitengewone algemeene ledenvergadering de zer vereeniging met algemeene stemmen be sloten is, het binnenliggen tusschen twee rei zen tijdens de zoutharingvisscherij voor Sche veningen en Vlaardingen te bepalen op 60 uur, in welk geval de hemaning verplicht is, het schip te laden en te lossen en op 48 uur, in welk geval de reederij de vleet laat lossen en laden en de ledige tonnen aan boord laat bren gen. In Scheveningen zullen de bemanningen, on middellijk na binnenkomst, twee uur vrij heb ben ter begroeting van hun familieleden Buiten de reeds gedane toezeggingen heeft de reedersvereeniging een tegemoetkomende hou ding aangenomen ten aanzien van verlangens met betrekking tot het uitvaren bij nacht en ontij voor zoover zulks niet afhangt van een getijhaven. De Vlaardingsche stoombootreederijen heb ben zich bereid verklaard, het matrozendeel op de stoomschepen te brengen op 1.65 pet. In de reedersvergadering is er de aandacht op gevestigd,- dat de Centrale Bond van Trans portarbeiders van Vlaardingen geen eischen stelt ten aanzien van vrijen tijd direct na bin nenkomst van de haringschepen, doch voor Scheveningen als uiterste minimum 6 uur vrijen tijd eischt, direct na binnenkomst in de Scheveningsche haven, terwijl genoemde directe vrije tijd in vele gevallen 12 en meer uren bedraagt. Uit alles blijkt, aldus werd ter vergadering opgemerkt, dat de opvattingen omtrent de arbeidsverhoudingen in de ver schillende visschersplaatsen ongelijk zijn. Bij C. A. O. wordt zooveel mogelijk getracht daarin eenheid te brengen, waarbij voorop moet staan, dat de uitoefening van het be drijf mogelijk gemaakt moet kunnen worden. In het etmaal van 's avonds 30 Juni tot 's avonds 1 Juli is in Friesland de weersgesteld heid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte behoudens plaatselijk te weinig dauw. Met 1 Augustus 1938 is aan den referendaris 2e klasse der P. T. en T. M. A. J. J. Blankert, aangewezen als beheerder van het bijpost-, te legraaf- en' telefoonkantoor te 's-Gravenhage, Willem de Zwijgerlaan, als zoodanig, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend. Met 1 Augustus 1938 is aan den referendaris 2e klasse der P. T. en T. E. Fliek, aangewezen als directeur van het post- en telegraafkantoor te Kerkrade, als zoodanig, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend. Tot 1 Juli 1939 zijn benoemd: tot voorzitter van den herkeuringsraad, bedoeld in art. 34, tweede lid, van het Dienstplichtbesluit, P. R. Kuipers, luitenant-kolonel der infanterie, werk zaam bij het departement van defensie; tot zijn plaatsvervanger, P. A. Ravelli, referendaris bij het departement van Defensie. Benoemd zijn in de provincie Gelderland: met 1 Juli, tot heemraad van het polderdistrict Lijmers, A. L. Teunissen, te Lathum, J. H. J. Peters, te Groessen, gemeente Duiven en W. Evers, te Westervoort; met 1 Juli tot buitenge woon heemraad van het polderdistrict Lijmers, C. Th. M. Pruys, te Babberich, gemeente Zeve naar; in de provincie Noordholland: met 1 October 1938, tot dijkgraaf van den polder De Zeevang, J. Laan Dzn., te Kwadijk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6