w; v&t&aal van den dag 1 De prijs der melk fWORMF 15 er. VERMAAT'S MODERNE BAKKERIJEN DINSDAG 5 JULI 1938 Het verschil tusschen het wettelijk en het buitenwettelijk gebied BEGIN VAN BRAND AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN DE WERKLOOSHEID TUINDERS HOUDT UW AARD BEIEN VRIJ VAN INSECTEN Par. O. L. Vrouw van Goeden Raac te Beverwijk UIT DEN OMTREK BEVERWIJK Ondersteunden die in het bad- bedrijf werken Uitzending naar het strand Burgerlijke Stand BLOEMEND AAL HEEMSTEDE HILLEGOM SANTPOORT VELSEN Kiezerslijst Kamer v. Koophandel Burgerlijke Stand ZAANDAM GEMEENTE ZAANDAM Drie conversies Haringvangsten tekkel01 zëiaakri De hongerige Eerste versche haring aangevoerd EMISSIE STORK Deze zakdoeken zijn in een woord schitterendHoe is het mogelijk om \oiets te her eiken? Ik heb Radion gebruikt. Dat kost nu maar 15 ct terwijl de kwaliteit net zo prachtig als altijd. y v "Wat ik maar niet kan be- ■téi érijpen» is waarom mijn was j niet net zo prachtig wit wordt. Ik Iaat het goed altijd 's nachts weken en kook en boen het dan flink de volgende morgen dan moet het toch wit worden? Ja, maar niet helder wit. Ge- r* wone zeeppoeders reinigen het goed alleen aan de opper vlakte, terwijl Radion door de speciale zuurstofwerking het vuil tot diep in het weefsel verwijdert. En toch is Radion nu zo goedkoop Het vuil kan het zuurstofhoudende Radion sop eenvoudig niet verdragen. "Want door de zuur stof wordt het sop bijzonder werkzaam en dringt het vlug door tot diep in het weefsel om daar al het verborgen vuil, dat gewone zepen of zeep poeders niet weg kunnen krijgen, te verdrijven. Geen moeite geen schadelijk boenen. Lakens en linnengoed gaan veel langer mee, indien regelmatig met Radion gewassen, terwijl boven dien alles veel witters* werkelijk Radion wit—is Al is de leugen nog zoo snel, DAT VERMAATS MELKBROOD BEST IS PROEFT U WEL In d-e beide Hollanden en Utrecht heeft men een afgesloten consumptiemelkgebied gevormd, waarbinnen de daar gevestigde veehouders een monopolie van consumptie melkproductie hebben verworven. Hierdoor is de melkprijs voor dit gebied hooger dan in de rest van het land, en het is dan ook begrijpelijk, dat op de persconferentie over de uitvoering der landbouwcrisismaatrege len vragen hierover zijn gesteld. Eenerzijds vragen van melkveehouders buiten dit ge bied, die zich min of meer benadeeld voe len; anderzijds vragen van consumenten uit het wettelijk gebied, die meenden, dat zij teveel moeten betalen in verhouding tot hen, die in het buitenwettelijk gebied wo nen. Zoo was uit Friesland de vraag gekomen, oi men het juist acht, dat de consumenten in Holland en Utrecht worden belast met een prijspeil van melk, dat uitgaat boven dat in de overige gebieden, terwijl geenszins vaststaat, dat het product beter is dan elders. Acht men deze binnenlandsche protectie moreel verant woord? Op welke gronden verdedigt men het uitsluiten van levering van consumptiemelk van elders gelegen bedrijven, die in prijs èn in kwaliteit zouden uitblinken boven de normen in dit gebied? Het antwoord van den desbetreffenden regee- ringscommissaris luidde, dat het prijspeil van consumptiemelk in het Westen zich ook vroeger voor de crisis in het algemeen op een eenigs- zins hooger peil heeft bewogen dan elders. Dat de kwaliteit van de melk in het Westen zou liggen beneden die van de consumptiemelk el ders, moet worden ontkend. Met name is deze kwaliteit in de laatste vijf jaren door de maat regelen der Nederlandsche Zuivelcentrale be treffende bevordering der t.b.c.-bestrijding, uit oefening van bedrijfsinspecties en stalcontröle en met name de ingevoerde betaling der melk naar kwaliteit, welke maatregelen gekoppeld werden aan de getroffen consumptiemelkrege- ling, aanmerkelijk verbeterd. De vroeger op dit terrein bestaan hebbende achterstand kan dan ook thans als ingehaald worden beschouwd. De afsluiting van het gebied in het westen des lands is op grond van het navolgende ver dedigbaar. Voor de crisis was in bedoeld gebied een vaste categorie veehouders wonende rondom de groote steden, speciaal ingericht op het leveren van consumptiemelk voor dit district (de groep der z.g. taxemelkers)Te dien tijde hadden de zuivelfabrieken elders in den lande zich vooral ingesteld op de bereiding van zui velproducten, teneinde deze te kunnen expor teeren. Belangstelling voor de consumptiemelk- voorziening der groote steden ontbrak Dtj deze fabrieken geheel. Toen na 1932 de afzet van zuivelproducten naar het buitenland werd be perkt (beperking met name der Fransche en Duitsche markt), kwam deze belangstelling ook bij deze fabrieken meer naar voren. In 1933 is alstoen overgegaan tot het treffen eener con- sumptiemelkregeling in het westen des lands ter bescherming van de aldaar wonende vee houders voorzoover deze zich steeds op de leve ring van consumptiemelk hadden toegelegd Zulks was alleszins redelijk, aangezien tweeër lei gevaar bestond, n.l. Ie. dat de labrieken el ders in den lande gedurende geruimen tijd melk in consumptie zouden brengen tegen een onredelijk lagen prijs, teneinde zich aldus een debiet ten koste der consumptiemelkers te ver werven en 2e. dat met name de exportrecht- bezittende fabrieken, dank zij hun winst op den export van zuivelproducten naar gecontin- genteerde landen, eveneens tot melklevering tegen lage prijzen zouden overgaan. Deze motieven kunnen eigenlijk ook thans nog on verkort worden aangevoerd. Hier komt nog bij dat het uiteraard niet als normaal kan worden beschouwd, dat net westen des lands blijvend van consumptiemelk zou worden voorzien, bijv. uit Friesland of Limburg. Het argument, dat de kwaliteit der melk van elders oeter en de prijs van deze melk lager zou zijn is hier boven reeds weerlegd. Nog zij opgemerkt, dat de in het wettelijk gebied opgerichte con- sumptiemelkorganisaties zullen voortgaah op den bereids door de Centrale ingeslagen weg ter verbetering van de kwaliteit der melk. waarbij ook aan de saneering van den melk handel alle aandacht zal worden geschonken De regeling beoogt dan ook den consument een aan hooge eischen voldoend product te ver strekken. Overigens wordt aan de positie der elders gevestigde fabrieken, welke rechten op levering van consumptiemelk naar het onder havige gebied kunnen doen gelden (de z.g. contingenthouders) alle aandacht geschonken Onzerzijds was de vraag gesteld of door het invoeren van afzonderlijke maatrege len t.a.v. de consumptiemelk in het zgn. wettelijk gebied de mejkprijs voor de groote steden, met name Amsterdam, niet te hoog wordt, waar men ƒ0.12 per liter betaalt tegenover ƒ0.08 in het buitenwettelijk ge bied, dus een prijsverschil van 50 pet., op welke vraag geantwoord werd, dat de door de A.V.M. bepaalde minimumprijs 10% cent is. Er wordt nauwlettend van over heidswege op toegezien, dat deze minimum prijs niet te hoog wordt gesteld. Het blijft echter mogelijk, dat de plaatselijke melkhandel in onderling overleg een hoo- geren prijs handhaaft. Als prijs voor hst buitenwettelijk gebied wordt genoemd 8 cent. In die buitenwettelijke gebieden, waarvoor een van overheidswege goedgekeurde buitenwettelijke regeling tot stand is gekomen, gelden echter minimumprij zen van 9 en 10 cent. (West Noord-Brabant n.l. Bergen op Zoom en O., Breda, Fijnaart en en kele gemeenten in Zeeland 9 cent; Apeldoorn Maastricht, Mijnstreek, nJL Heerlen en omstre ken, alsmede het meerendeel der gemeenten in Zeeland 10 cent). Het prijsverschil tusschen wettelijk en buitenwettelijk gebied is derhalve voor sommige streken niet zoo groot als in de vraag wordt gesteld Ook op de vaststelling der prijzen krach tens buitenwettelijke regelingen wordt van overheidswege toegezien, teneinde het consu mentenbelang in deze veilig te steuen. N.V. te Amsterdam en haar bijkantoren en bij de heeren Lentjes Drossaerts te 's-Hertogen- bosch. Houders van obligatiën der 5 pet. leening 1921 hebben voorkeursrecht bij de inschrijving op nieuwe 3% pet. obligatiën tegen den koers van 99% pet. Tijdens afwezigheid van de bewoners is een begin van brand ontstaan in een woning aan den Wijkermeerweg. De brand werd spoedig ontdekt door omwonenden, die zich toegang tot het huis verschaften en het gevaar met em mers water konden bezweren. De oorzaak was een petroleumtoestel, dat in brand geraakt was. De schade, die niet groot is, wordt door ver zekering gedekt. Voor den op 12 Juli a.s. te houden autotocht kunnen de ouden van dagen, die den leeftijd van 65 jaar moeten hebben bereikt, wan neer het een echtpaar betreft, moet één van beiden dezen leeftijd bereikt heb ben), zich aanmelden bij de heeren Botterop, Kochx en Van Leeuwen, allen aan de Bree- straat tot en met Woensdag 6 Juli a.s. Donderdagavond geeft de St. Jozefharmonie een straatconcert, waarbij door een aantal jonge dames gecollecteerd zal worden. Zaterdag stonden bij de Gem. Arbeidsbeurs 671 werkzoekenden ingeschreven (waarvan 33 uit Heemskerk) tegen 800 (waarvan 67 uit Heemskerk) in de daaraan voorafgaande week. In dezelfde week van het vorige jaar be droeg het aantal werkloozen 699. Het bestuur der Vereenigde Veilingen wenscht den tuinders nogmaals te wijzen op het gevaar van torren of insecten in de aardbeien. Bij het plukken zullen deze als regel er niet in terecht komen, doch indien men de volge- plukte sloffen in het pad of onder de haag laat staan, dan ontstaat het gevaar dat de torren onder in de mand kruipen en erin blijven. Plaats dus de volgeplukte sloffen op een ver hooging, dan kan er niet zoo makkelijk onge dierte in voorkomen. Het vinden van ongedierte in de jam is zeer nadeelig voor den naam van ons Hollandsche product en alleen een algemeen gevoerde actie kan de Hollandsche aardbei tegen die blaam vrijwaren. Het Kerkbestuur geeft kennis, dat alle nog uitstaande obligatiën van de 5 pet. obligatie leening. Anno 1927, oorspronkelijk groot f 105.000, per 1 Aug. 1938 a pari worden aflos baar gesteld, onder bijbetaling der loopende in terest (couponbelasting afgetrokken) ten kan tore van: Arnold Gilissen's Bank N.V. te Am sterdam en Rotterdam, alsmede bij Bax' Bank N.V. te 's-Gravenhage. Tevens bericht het Kerkbestuur, dat de in schrijving op f 95.000 3% pet. Obligatiën te zij nen laste is opengesteld tegen den koers van 99% pet. by de Nederlandsche Landbouwbank De Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken verzocht ons opname van het volgende: Aan hen, die zich gedurende het badseizoen bezig houden met het uitoefenen van een strand- bedrijfje, het verhuren van kamers of het ge- heele huis of andere werkzaamheden, die met het badseizoen in verband staan en die worden on dersteund of eventueel in de toekomst een aan vraag om ondersteuning zullen doen, wordt in hun eigen belang aangeraden van het onder staande goede nota te nemen: lo. Degenen die ook reeds vroeger een strand- bedrijfje uitoefenden of tijdens het badseizoen op andere wijze in hun onderhoud voorzagen, anders dan door werkzaamheden in loondienst te verrichten, kunnen daartoe ook thans over gaan, doch moeten hiervan onmiddellijk schrif telijk medededeeling doen aan den Directeur van Sociale Zaken, Zeestraat 159, alhier. 2o. Degenen, die kamers of hun huis verhu ren, of pension houden zullen daarvan onmid dellijk onder opgave van het bedrag, waarvoor verhuurd is, opgave moeten doen aan den Di recteur voornoemd. Op grond hiervan zal wor den bepaald, op welke wijze hiermede bij de be paling van den steun zal worden rekening ge houden. Gedurende den tijd, dat het vorenstaande plaats vindt, zullen zij zich aan alle gewone controlemaatregelen (o.a. het stempelen) moe ten blijven onderwerpen en wekelijks hun in komstenbriefje inleveren. 3o. De betrokken personen zijn verplicht be hoorlijk aanteekening te houden van de ont vangsten en gemaakte onkosten, opdat kan wor den nagegaan wanneer zij eventueel wederom voor ondersteuning in aanmerking zullen kun nen komen. 4o. Voorts zijn zij verplicht te allen tijde aan de daartoe aangewezen ambtenaven de noodige inlichtingen of bescheiden te verstrekken of eventueel toegang tot hun woning te verleenen, opdat controle op hun inkomsten kan worden uitgeoefend. 5o. Zij, die nalaten deze bepalingen en de voor schriften daaruit voortvloeiende na te komen, kunnen niet meer in aanmerking komen voor ondersteuning. 6o Degenen, die de onder lo. genoemde werk zaamheden verrichten, zullen gedurende den tijd, dat zulks plaats vindt, niet voor ondersteuning in aanmerking kunnen komen. De jaarlijksche uitzending van kinderen naar het strand te Wijk aan Zee, door de R.K. Ver. „Voor 't schoolgaande kind", is uit gesteld tot Maandag 11 Juli. De kaartverkoop heeft plaats op Zaterdag 9 Juli, des avonds van 6 tot 8 uur bij mevr. Hug- tenburg, Populierenlaan 13a en bij mevr. Dek ker, H. Burgerstraat 47. Geboren: z. van M. Brandjes—Heusden; z. van A. G. Zuurbier—Smit; z. van P. van der Mey—Kops; d. van J. de Jong—Brands; z. van G. HulscherDekker; d. van J. C. Bakker Hogesteijn; d. van T. Maurice—v. Wijngaarden; d. van M. A.- TeelingKuijl. Ondertrouwd: G. P. M. Langendijk en E. A. M. Huijzendveld; J. A. Visser en A. Schoen maker. Getrouwd: H. Rlegermann en A. E. Jansen; Ch. Schellevis en C. H. Goedhart; L. Albers en W. Piekema. Overleden: P. Geerlings, oud 68 jaar, geh. met W. Hilbers; J. Lubbers, oud 52 jaar, echtgen. van G. W. Zandvliet; N. Krom, oud 59 jaar wed. van Jan Pel. Ernstig ongeval te Overveen. Zaterdag middag 2 uur had op het rijwielpad van de Julianalaan een ernstige botsing plaats. De 17- jarige K. uit Haarlem kwam met een 11-jarig meisje uit Oyerveen in botsing, waardoor beiden kwamen te vallen. Het meisje werd niet ernstig gewond, doch de 17-jarige K. heeft ernstige inwendige verwondingen opgeloopen. Hij werd door een passeerenden autobestuurder naar zijn woning gebracht om door zijn huisdokter behan deld te worden. Het ongeval is vermoedelijk ontstaan doordat beiden tegelijkertijd een derde voor hun rijdend meisje wilden passeeren. Het U-jarig meisje B. hield op het laatste moment in tengevolge waarvan zij met K. in botsing kwam. Wederom ongevallen Hooge Duin- en Daal- scheweg. Zondagmiddag 3 uur kwamen de 16-jarige R. en de 18-jarige B., beiden uit Am sterdam, per rijwiel van den Hoogen Duin- en Daalschenweg. Door de groote snelheid kwam van R. op straat te vallen. B. schrok daarvan zoo, dat hij eveneens viel, waardoor beiden wer den gewond. De 16-jarige van R. had verschil lende schaafwonden aan zijn hoofd en werd door dr. Manholt verbonden, waarna hij per ziekenauto naar het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem werd overgebracht. Visschen. Bekerwedstrijd bij „De Dageraad" Zondag ving de Vischclub „De Dageraad" haar wedstrijden aan van een serie clubwed strijden, waarvoor aan dengene die op het eind van het seizoen de meeste visch heeft gevangen, een fraaie beker zal worden uitge reikt. Dezen morgen werd gevischt in de Ruig- vaart, onder Vijfhuizen op witvisch. In totaal werden 245 stuks gevangen. De uitslag was als volgt: Jb. Schoo 59, C. van Norde 42, Scheerlings Jr. 41, Meeskens 32, Noenhoven 29, Kuvener 18, J. J. Norden 16, J. Bos 6, Scheerlings Sr. 2. Badhuis. In het Badhuis aan de Post- laan werden in de week van 27 Juni t.m. 2 Juli 473 douchebaden en 23 kuipbaden genomen. Aan 10 kinderen Werd een gratis schoolbad verstrekt op Woensdagmiddag van 2 tot 4 uur. Van de gelegenheid tot kosteloos baden op Woensdagavond tusschen 5 en 8 uur werd door 80 volwassenen' gebruik gemaakt. Gevonden dieren en voorwerpen. Terug ts bekomen bij: Engel, Garage Bennebroek, auto band met wiel; Bureau van politie, bronzen bel en molentje; Rembrandlaan 8, hondje (zwart met wit)J. v. d. Eem, Drieheerenlaan 14, en veloppe met inhoud, foto's; v. Duijn, Bleekers- vaartweg 23, groen vilt, groot 3535 c.M.; Bu reau van politie, kinder-directoir; Remise N.Z.H.T., Soendaplein te Haarlem, Duitsch leerboekje; A. Treffers, Drieheerenlaan 3, rij- wielbelastingmerk in etui; Admiraal, Zand- voortschelaan 57, zilveren vulpotlood; Bureau van politie, zwarte fietstasschen; Westhof, Heemsteedschedreef 147, hond (Belg. herder); De Wagt, Berkenlaan 19, rijwielbelastingmerk in etui; H. v. d. Horst, Camphuijsenlaan 9 fototoestel; Adriaanse, Raadhuisstraat 99, snel binder; J. Boom, Kastanjelaan 14, ceintuur; Badhuis Heemstede, portemonnaie met inhoud; Meier, Pieter de Hooghstraat 17, dameshand schoen. Personalia. Voor het eindexamen L. O. slaagde onze plaatsgenoot de heer B. J. Kniese. Burg. Pontstraat, werd scherp becritiseerd, lee- lijk gescholden door de verandering der kleuren. Maar desondanks vond het navolging bij de Rijks- en Provinciale wegen, terwijl ook meer dere gemeenten het voorbeeld van Hillegom volgden. En al waren we niet de eerste gemeente in Nederland, die het natriumlicht invoerde, in de omgeving gaf Hillegom den toon aan en dc soms felle critiek maakte plaats voor waardee ring. Hopen we, dat ten spoedigste de verlich ting weer wordt wat ze eens was en beter. Geld, uitgegeven voor verlichting, veiligheid en goede wegen, is altijd welbesteed geld. Feesten Regeeringsjubileum Het comité ter viering van het 40-jarig Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin is door den burgemeester geïnstalleerd en heeft reeds eenige malen ver gaderd. Met het aanbieden van lijsten voor bii- cft-agen is een aanvang gemaakt. Ons werd medegedeeld, dat de comité-leden zich zelf met de betreffende lijsten tot de bedrijven Wenden. Zij zijn over de reeds verkregen resultaten te vreden. De middenstanders en de overige bur- gerij zullen later worden bezocht. Concert. Het programma voor het con cert onder auspiciën van „Santpoorts Bloei" V.V.V. op Woensdag 6 Juli 8 uur 's avonds dooi de Gem. Zangver. „Vox Humana" en het Dubb. Mannenkwartet „Amicitia", beide te Sant poort, in het Burg. Rijkenspark te Santpoort, vermeldt: Waterlelie, Bonset; Lentedauw, Ph. Loots; Ave Verum, W. Mozart; Ecce quomodo moritur. J. Gallus; Afscheid, G. H. Boedijn; alles uit te voeren door „Vox Humana"; Lente, L. C. Keereweer; Morgenstemming, Th. v. d. Bijl; Mein Mütterlein, W. Bohnes; Ueber allen Gipfeln, C. J. M. Merkx; Das Lied, Jul. Wengert; Wat ik heb, A. Zander; uit te voeren door „Amicitia". Ter secretarie zijn voor een ieder ter inzage gelegd uittreksels uit elk der kiezerslijsten voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken. Tot en met 14 Juli a.s. is ieder bevoegd bij de Kamer verbetering van de door de Kamer vastgestelde kiezerslijsten te vragen op grond dat hijzelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, of verkeerd geplaatst is. Geboren: d. van W. Zon-de Custer; d. van W. Machaniël-Vis; d. van A. Spekking-Hoffs; z. van E. Aldenburg-Meijer; d. van G. Plant- Bos; d. van M. C. J. Vrijhoef-BIum; z. van C. J. Groenland-Warmerdam; z. van S. Lanser- Goes; z. van J. Visser-Akkerman. Overleden: A. E. van Lint, 75 j., echtgenoote van H. Schaafsma; G. Oudakker, 42 j„ echtge noot van G. Post. ie zijn plicht doet slechts uit I dwang, leeft vergeefs zijn leven lang. Burgerlijke Stand Geboren: Alida Wilhel- mina, d. van W. D. van Stein en A. C. van den Berg; Petrus Johanna Adrianus, z. van P. J. Berbee en C. M. van der Meij; Johannes Hen- drikus Krinus, z. van P. L. Seijsener en A. M. van Kesteren; Wilhelmus, z. van S. Bemer en J. Metz; Geertruida Johanna, d. van A. J. Win ters en G. J. Ruijgrok. Getrouwd: F. Boelé en F. Löffl. Aantal ewrkloozen Bij de gemeentelijke arbeidsbeurs stonden op 2 Juli 1938 249 werk loozen ingeschreven; op 25 Juni tevoren be droeg dit aantal 316. Het aantal werkloozen over hetzelfde tijdvak van 1937 bedroeg 240. Distributie van goedkoope levensmiddelen De distributie van goedkoope levensmiddelen is voor het tijdvak van 4 Juli tot en met 7 Juli geregeld als volgt: Onvermengde margarine, bak- en braadvet en tomatensoep in blik zijn verkrijgbaar bij P. de Nijs, Leidschestraat, Ge hakt in blik bij C. Sistermans, Hoofdstraat; en Groenten in blik bij L. G. Uitendaal, Hooge- werfstraat. Maria-Moeders-Congregatie Mochten we reeds lang met groote blijdschap gewagen van een zeer bloeiend Congregatieleven in de St. Josephparochie dank zij niet het minst de leiding van den volijverigen directeur Kap. Van Ettinger ook de later opgerichte Moeders congregatie gaat met rassche schreden vooruit. Na een druk bezocht Triduum, geleid door Pa ter Bonsel, was Zondag het glanspunt. Des mor gens te 6 uur werd als sluiting een H. Mis van dankbaarheid in de St. Josephkerk opgedragen met generale H. Communie der leden. Des mid dags te half 5 had de Plechtige opdracht van 40 nieuwe leden plaats en hernieuwden de an deren haar Opdracht. Voor de R. K. jeugdige werkloozen Op Maandag 11 dezer begint weder een 8 weeks- werkkamp te Egmond-Binnen (Vredestein)De deelname is een weldaad. R. K. jeugdige Werk loozen tusschen 16 en 24 jaar kunnen daaraan deelnemen. De reiskosten worden vergoed en er wordt 1-75 per week zakgeld aan iederen deel nemer gegeven. Men kan zich, mits ten spoedig ste, opgeven bij den heer J. Raamsveld. Tres longdwarsstraat 13, secretaris van den R. K- Volksbond. De straatverlichting Bén avond hebben we de voormalige straatverlichting weer eens in ouden roem mogen beleven, ter eere van de excursisten van het Wegencongres, die in auto bussen de gemeente rond half 12 passeerden. De Hoofdstraat prijkte volop in 't licht der ge mengde kwikdamplampen, terwijl de Weere- steinstraat in een gedeelte haar dubbele rij1 na- triumlampen vertoonde. Dat gaf het beeld der oude verlichting, die wel nog beduidend ten achter stond bij die van Heemstede en Haarlem, doch 'n passend beeld bood van hoe 't moest worden en kon zijn- Het zal te allen tijde de roem blijven van oud-burgemeester Mr. D. F. Pont, den initiatief nemer en de groote stuwkracht, dat hij de arme lijke straatverlichting reorganiseerde, daarbij rekening houdende met de draagkracht der ge meentelijke financiën. We hebben eerst een sa neering gekregen, die verzet uitlokte in alle lagen der bevolking; die een protest-adres recht vaardigde van honderden. We hebben daarna eenige verbetering gekregen en we berusten, maar 't is nog verre van goed. De talrijke licht masten zonder lampen zijn een aanklacht tegen een bezuinigingssysteem, dat ontoelaatbaar is. Het natriumlicht, eerst aangebracht in de Door B. en W. van Zaandam zullen drie 4 pCt. leeningen, in 1934 bij het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds gesloten, vervroegd wor den afgelost. De leeningen bedragen respectievelijk pro resto 36.814, 130.533 en 82.101. De pensioenraad is bereid om uit de middelen van het Alg. Burg. Pensioenfonds deze geldleeningen te verstrekken tegen een koers van 100 pCt. en af te lossen in resp. 30, 36 en 40 jaren. De rente zal 3% pCt. per jaar bedragen. Bij buitengewone aflossing zal 1 pCt. vergoe ding worden betaald gedurende de eerste 5 jaren van den looptijd der leeningen. Onderlinge athletickwedslrijden V.V.Z. On der bevredigende belangstelling vonden Zondag in het R. K. Sportpark aan de Oostzijde, alhier, onderlinge athletiekwedstrijden plaats van de R. K. Voetbalvereeniging V.V.Z. Ter afwisseling speelde de korfbalafdeeling dames, welke nog slechts 6 weken oud is, een wedstrijd tegen de korfbalvereeniging P.S.C.K., welke laatstgenoemde verdienstelijk met 41 wist te winnen. De wisselbeker, welke door het V.V.Z.-bestuur beschikbaar was gesteld, werd voor de eerste maal toegewezen aan P. Maas, die het grootst aantal punten verzameld had. De volledige uitslagen luiden als volgt: 100 M. hardloopen senioren: 1 P. Maas 11.9; 2 N. v. d. Giessen 12; 3 Th. v. d. Wardt 12.1 sec. 800 M. hardloopen senioren: 1 A. Bayens 2.38; 2 N. Klitsie 2.40; 3 W. Pleister 2.43. 1500 M. hardloopen senioren: 1 G. van Doorn 5 min. 34 sec.; 2 H. Huisman 5.40; 3 W. Pleister 5.43. 80 M. hardloopen 14r—17 jaar: 1 G. Stevens 10.3; 2 R. de Saegher 10.4; 3 A. Besseling 10.6. 60 M. hardloopen 10—13 jaar: 1 J. Besseling 9.2; 2 G. v. d. Grunt 9.3; 3 G. Vosbergen 9.6. 4 maal 100 M. estafette senioren: 53.3 sec. 4 maal 100 M. estafette juniores 59 sec. Discuswerpen senioren: 1 Th. v. d. Wardt 27% M.; 2 P. Maas 24 M.; 3 J. Glandorf 21 M. Discuswerpen juniores: 1 K. Raayer 17.83 M.; 2 P. de Saegher 16 M.; 3 G. van Doorn 15.8 M. Speerwerpen senioren: 1 Th. v. d. Wardt 30.20 M„ 2 J. Mandjes 29.60 M. Kogelstooten senioren: 1 j. Mandjes 9.30 M.; 2 A. Huisman 8.82 M.; 3 P. Maas 8.60 M. Kogelstooten 1417 jaar; 1 K. Raayer 10.40 M.; 2 G. van Doorn 10.20 M.; 3 J. v. d. Eng 9.63 M. Kogelstooten 1013 jaar: 1 G. v. d. Wardt 7.03 M.; 2 A. v. d. Vliet 6.77 M.; 3 J. Groot 5% M. Verspringen senioren: 1 P. Maas 5.87 M.; 2 G. Reymerink 5.74 M. Verspringen 1417 jaar: 1 J. de Wolf 4.60 M.; 2 G. Stevens 4.45 M.; 3 G. van Doorn 4.08 M. Verspringen 1013 jaar: 1 J. Besseling 3.94 M.; 2 A. Borsboom 3.80 M.; 3 J. Kok 3.78 M. Hoogspringen senioren: 1 P. Maas 1.55 M.; 2 J. Mandjes 1.50 M.; 3 H. Huisman 3.45 M. Hoogspringen 1417 jaar: 1 G. Stevens 1.40 M.; 2 J. de Wolf 1.30 M.; 3 J. v. d. Eng 1.30 M. Volgens radiografisch te Scheveningen ont vangen berichten uit zee waren de vangsten der haringloggers hedenochtend als volgt: IJm. 266, 4 kantjes; K.W. 32, 17 kantjes; K.W. 49, 5 kantjes; K.W. 57, 6 kantjes; K.W. 151, 6 kantjes; K.W. 110, 40 kantjes; K.W. 176, 2 kantjes; K.W. 45, 2 kantjes; K.W. 135, 1 kantje; K.W. 167, 2 kantjes; K.W. 15, 1 kantje; K.W. 31, 2 kantjes; K.W. 160, 2 kantjes; K.W. 122, 8 kantjes; K.W. 19, 30 kantjes. In 't groote ziekenhuis lag in bed no. 9 op de zaal voor minvermogenden een patiënt, die den vorigen dag een operatie had ondergaan. „Die man klaagt erg over honger", zei de ziekenzuster „wat dunkt u, dokter, zouden we hém niet een kleinigheid te eten kunnen ge ven?'" De aangesprokene, die nog jong was, en be kend stond als een driftig en kort aangebonden medicus, sloeg met de vuist op tafel. „Maar zuster, hoe lang is u al bij ons? Moet ik 't u nog duidelijk trachten te maken, dat men een patiënt, na een maagoperatie, niet te eten mag geven? Ik weet wel, dat die man aan een vreeselijk hongergevoel lijdt. Maar daar Staan we machteloos tegenover, daar kunnen we niets aan doen." De zuster keek den medicus star en bleek aan. „En toch moeten we iets doen, dokter", zei ze beslist en vastberaden. „De man tobt er vreeselijk over. Hij is haast niet in bed te hou wen. Kunnen we hem misschien een inspuiting geven?" „Neen. Maar, ik weet iets beters. We zullen hem op de psychiatrische afdeeling laten bren gen. Daar moeten ze maar weten, wat ze met hem doen." Nadat de patiënt op last van den chirurg naar de psychiatrische afdeeling verhuisd was, fronste de chef dezer afdeeling eerst z'n borste lige wenkbrauwen en schudde daarna z'n hoofd. „Maar, collega", sprak hij verwijtend, „wat moeten we met dien man beginnen? Hij heeft geen enkel teeken vertoond, waaruit blijkt, dat hij de een of andere geestelijke afwijking heeft. Uw patiënt ligt hier volkomen doelloos." „Best mogelijk. Maar wij weten absoluut niet wat we met hem moeten aanvangen. Na een maagoperatie kan ik hem geen ham met spiegel eieren laten voorzetten. De man is vreeselijk hongerig en daardoor onhandelbaar. Hij is een minvermogende patiënt, maar we moeten alles doen wat we kunnen, om hem tevreden te stel len. Dat is onze plicht als medicus." De psychiater maakte een afwerende bewe ging met z'n hand. „Tot je dienst, collega, maar praat me niet van onzen medischen plicht. Ik heb er echter wat op gevonden en zal u helpen. Ik zal den man hypnotiseeren; mijn hypnosen treffen al tijd doel. Laat u hem maar naar een der kleine, afzonderlijke ziekenkamers brengen, zuster, en ik zal maken, dat u zoowel als hü, een beetje rust krijgt." In de kleine, afzonderlijke ziekenkamer lichtte de psychiater voorzichtig het ooglid van den patiënt op. De oogappel had de vreemde, starre uitdruk king van den gehypnotiseerde. De psychiater boog zich over hem heen. „Nu gaat de deur open", zei hij met iets zangerigs en meesleepends in z'n stem, „en een zuster komt nu binnen. Ziet u haar?" „Ja", zei de patiënt. „Ze draagt een groot blad. Daarop staat een schotel met zuurkool, spek en worst. Ziet u het eten?" Ja." ',Ga nu rechtop in bed zitten, neem het blad op uw knieën en begin te eten. De zacht-zuur. De worst en het pattent spek hebben een fijnen smaak. De saus is pikant. U kauwt langzaam. Smaakt het goed?" „Ja." De mond van den patiënt maakte kauwbe wegingen, alsof hij at. De psychiater suggereerde hap voor hap. „Hebt U nu genoeg gegeten?" „Ja." „U gevoelt zich nu zóó verzadigd, dat u in acht dagen geen eten zult kunnen zien. Her haal dat." ,jk gevoel me nu zóó verzadigd, dat ik in geen acht dagen iets zal kunnen eten." „Alleen als de dokter het wenscht, moet u melk drinken. Herhalen!" „Alleen als de dokter het wenscht, zal ik melk drinken." De psychiater keek met aandacht naar den patiënt. „Hij slaapt," constateerde hij. „Acht dagen zal hij nu rust hebben." „Prachtig gedaan!" De chirurg schudde z'n collega hartelijk de hand. „Maar vertel me eens, met hetzelfde gemak en met dezelfde moeite had u den armen kerel ook getruffeerde pa trijzen of oesters met champagne kunnen ge ven. Waarom gaf u hem dan zuurkool met worst en spek?" Op deze vraag begonnen de oogen van den psychiater vervaarlijk te fonkelen. „Maar collega!" riep hij. „Waarom zou ik zoo iets geven aan een minvermogend patiënt? Dit zou er geen benul van hebben, wat hü met die hem onbekende lekkernijen moeat doen. M'n hypnose zou volkomen mislukt zijn, en gij en de zuster zoudt nog met den hongerigen en onhandelbaren man opgescheept zitten." Hedenmorgen werd de eerste trawlerharing door den motortrawler Claesje aangevoerd, namelijk 164 kisten, welke ƒ11 tot ƒ7 per kist opbracht, al naar gelang kwaliteit. De inschrijvingen op de f 2.000.000 preferente aandeelen van de Machinefabriek Gebr. Stork Co., N.V. a 100 pet., waarvan de introductie plaats vond op 23 Juni, zijn ten volle toege wezen. Je? m ÊT°"S «AP 56-W VERMAAT'S BEST MELKBROOD KOST: afgehaald van de bakkerij VIJFTIEN cent, afgehaald van den bestel-auto zestien cent. Er wordt te Haarlem GEEN BETER brood gebakken. PAUL KRUGERKADE 31 TELEFOON 11496

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 10