De strategische positie van het eiland Hainan is Aanvallen niet speciaal gericht op Britsche schepen De onteigening in Mexico HEEFT FRANKRIJK NABIJE EILANDEN BEZET? BURGOS' ANTWOORD AAN LONDEN Toestand te Jaffa gespannen Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) vooi Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27Vi ct. per week, per kwartaal f3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM DINSDAG 5 JULI 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21256 Tokio wijst er op, dat de mogend heden alles moeten vermijden om den toestand nog te verscherpen Vertrek der Duitsche adviseurs uit Hankau Hankau in staat van verdediging Het Weer Onder bepaalde waarborgen wil Franco de onschendbaarheid van de haven Almeria garandeeren Rechtsche luchtmacht in actie Nederland komt op voor de belangen van onderdanen Tsjechen handgemeen met Duitschers Vechtpartij in een balzaal Londen in nauw contact met Praag Van een nieuwen Britschen stap is geen sprake Condor" te Saloniki beschadigd Keert Witos terug naar Polen? Hij zal moeten toestemmen in een „symbolische" gevangenisstraf Nieuwe luchtaanvallen Amerika betaalt den tol aan het verkeer Eén jaar verkeer maakte meer slachtoffers dan de wereldoorlog Van dorst omgekomen Aan de grens van Tel Aviv werd een bom geworpen naar een autobus Duitsche proefvluchten over den Oceaan Plannen voor een geregelden lucht- dienst LissabonNew York DE CHOLERA IN BRITSCH- INDIË Ex-gouverneur van Salzburg vervolgd Hij maakte zich schuldig aan dienstfout Opstootjes in Roemenië Ontevredenheid over de ver hooging der tramtarieven Italiaansehe stafchef te Berlijn NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. nnededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent Der regel Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voot de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek TOKIO, 4 Juli (Havas). Het Japansche persbureau Domei publiceert een bericht uit Londen, volgens hetwelk de Fransche regeering de Britsche er van in kennis ge steld zou hebben, dat zij de Paracelsus- eilanden, een groep riffen ten Zuidoosten van Hainan, had laten bezetten. Domei meent te weten, dat de Japansche regeering nog geen officieel rapport in deze aangelegenheid heeft ontvangen en dat men slechts beschikt over de inlichting, dat een Zeker getal Annamietische gendarmes aan land zijn gebracht op een dezer eilanden, waar twin tig Japanners aan den arbeid waren. Domei zegt verder, dat, waar deze eilan den aan China toebehooren, de Japansche regeering wellicht zou kunnen overgaan tot het richten van een vertoog tot de Fran sche regeering, vooral, als de gendarmes de Japanners bij hun arbeid zouden hinderen. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Tokio heeft naar aan leiding van deze kwestie verklaard, dat de toe stand voorloopig nog niet ernstig is, doch dat de regeering met een zekere ongerustheid de gebeurtenissen gadeslaat. Men herinnert er,te Tokio aan, dat een week geleden in het Lager huis is medegedeeld, dat de Fransche en Brit sche ambassadeurs te Tokio de Japansche re geering hadden gewezen op het gevaar, dat een bezetting van het eiland Hainan met zich zou brengen. Aangezien slechts kleine Fransche of Indo- Chineesche politietroepen op de eilanden geland zijn, beoordeelt men in politieke kringen te Tokio den toestand tot nu toe nog rustig. Intusschen wijst m,en er toch met nadruk op, dat de strategische en politieke beteekenis van alle eilanden, Hainan inbegrepen, in aan* merking genomen, buitenlandsche mogendheden alles moeten vermijden om den door den oorlog toch reeds gespannen toestand te verscherpen. De redactie van Havas teekent hierbij aan: „In gezaghebbende Fransche kringen merkt men op, dat de Paracelsuseilanden, die sinds het begin der vorige eeuw door het Annamieti sche rijk bezet zijn, als afhankelijk van dat rijk worden beschouwd. Ter beveiliging van de scheepvaart in deze streken heeft de regeering van Indo-China er twee vuurtorens geplaatst. Kleine afdeelingen van de Annamietische politie zijn daarheen gezonden om de vuren en het meteorologisch instituut te beschermen". Het agentschap Havas verneemt uit gezag hebbende bron, dat het Japansche ministerie van oorlog, dat een persconferentie van gene raal Loesjkof met de correspondenten had voorbereid, deze op het laatste oogenblik heeft afgezegd, omdat de vrees bestond, dat een aanslag op den generaal zou worden ge pleegd. Met betrekking tot het vertrek der Duit sche militaire adviseurs uit Hankau, dat morgen zal geschieden, heeft de woord voerder der Chineesche regeering hun een hartelijke hulde gebracht voor de door hen aan China bewezen diensten. Zij zijn in vele gevallen reeds meer dan tien jaren in persoonlijk contact met de Chi neesche regeering. Velen hunner hebben tien jaar in China vertoefd, terwijl niemand hunner korter dan 5 jaren in China werkzaam is ge weest. Onlangs, aldus wordt van officieuze Chineesche zijde verklaard, hebben de Duitsche adviseurs op voorstel van de rijksregeering ontslag verzocht. De Chineesche regeering, de moeilijke posi tie begrijpende, waarvoor zij geplaatst waren, heeft hen vrijwillig ontheven van hun con tracten, welke nog niet geëindigd waren. Naar van Chineesche militaire zijde verluidt, is de regeering vast besloten Hankau met alle middelen te verdedigen. Het gros der Chinee sche troepen is in het gebied van Hankau sa mengetrokken en legt op het oogenblik sterke verdedigingswerken aan. De Japansche vloot stoomt voorts langzaam den Jangtse op. Zij heeft vandaag Chineesche stellingen beschoten, die ongeveer 50 K.M. ten Oosten van Koekiang zijn gelegen. Japansche motorbooten passeerden de rivier versperring bij Ma tang, die op het oogenblik door de Japan ners wordt opgeruimd om het mogelijk te ma ken, dat grootere schepen passeeren. Aan den Zuidelijken oever betrekken de Japan ners onder bescherming van het scheepsge schut hun stellingen. Op den Noordelijken oever zouden nabij Tjienssan deelen van 't Japansche leger teruggedrongen zijn. De verovering van Tsjengtsjau door de Japanners. Een tank baant zich een weg iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH LONDEN, 4 Juli (Reuter)Daar de besprekin gen tusschen Hodgson, den agent der Britsche regeering te Burgos, en het Foreign Office nog niet zijn geëindigd, heeft Sir John Simon, die namens den minister-president in het Lager- De regeeringspersdienst maakt bekend, dat de tijdelijk zaakgelastigde te Mexico, in op dracht van de Nederlandsche regeering, 29 Juni aan den Mexicaanschen minister van Bui tenlandsche Zaken een nota heeft overhandigd, waarin er aan wordt herinnerd, dat de Neder landsche regeering zich in een op 4 April over handigde nota alle rechten had voorbehouden ten aanzien van de processen nopens de ont eigening der olieterreinen in Mexico en de ar beidsgeschillen in de olie-industrie daar te lan de. In aansluiting daarop wordt er verder op ge- Wezen, dat de uitspraak in eersten aanleg in het onteigeningsproces, welke voor Nederland sche belanghebbenden bij de betrokken maat schappijen ongunstig was, de Nederlandsche regeering met ernstige zorg vervult, te meer, wijl de Mexicaansche regeering reeds tot een uitvoer van petroleum is overgegaan, voordat in deze zaak uiteindelijk een beslissing werd getroffen. Zulks heeft de Nederlandsche regeering aanleiding gegeven om in het huidige sta dium der zaak, alvorens dus nog de uitein delijke uitspraak is gevallen, der Mexicaan sche regeering dringend te verzoeken alle aandacht te schenken aan de argumenten* der Nederlandsche belanghebbenden en deze vol recht te doen wedervaren. Tot deze démarche is de regeering over gegaan, uitsluitend geleid door de belan gen van de Nederlandsche geïnteresseer den. PRAAG, 4 Juli (Havas). Het Tsjecho- Slowaaksche persbureau Ceteka meldt, dat Zondagavond tijdens een danspartij te Harten- berg (West-Bohemen) een vechtpartij is ont staan tusschen Duitschers en Tsjechen. Een Duitscher had een Hitlerkreet doen hoo- ren, waarop de Tsjechen protesteerden. Zij werden door de Duitschers naar buiten gewerkt. Twee Tsjechen werden gewond. Verder deelt het persbureau mede, dat gister ochtend een bediende van een coöperatieve vereeniging te Melnik (Noord-Bohemen)die geregeld de Duitsche grens passeerde, door de Duitsche douane-autoriteiten te Seifhenners- dorf werd aangehouden. u De verjaardag van de bezetting van troepen is te Brussel Tabora door de Belgische koloniale met een parade gevierd LONDEN, 4 Juli. (Havas) Naar aanleiding van de berichten, als zou de Britsche ambas sadeur te Praag opdracht gekregen hebben bij Hodza aan te dringen op bespoediging van de regeling der Sudeten-Duitsche kwestie, stelt men er in Britsche diplomatieke kringen prijs op te verklaren, dat het hier eigenlijk geen nieuwen Britschen stap betreft. De Britsche ambassadeur staat met de regeering te Praag in nauw contact om mede te werken aan een spoedige en billijke regeling van het vraag stuk. ATHENE, 4 Juli. Een der nieuwe snelle Duit sche vliegtuigen van de Focke Wulffabriek, de nieuwe „Condor"-verkeersmachine! die plaats biedt aan 26 pasagiers, is bij een landing op het vliegveld van Saloniki ernstig geschadigü, waarsch&nlyk ten gevolge va« een technische fout in het landingsgestel. De machine had demonstratievluchten gehouden op verschillen de Europeesche vliegvelden en was thans op den terugweg van Egypte, waar het eveneens was gedemonstreerd. Eenige weken geleden is een Focke Wulf „Condor" van de Deutsche Lufthansa voor be langstellenden op Schiphol gedemonstreerd. WARSCHAU, 4 Juli. (Havas). Men meent te weten, dat de Poolsche oud-minister Wojcik binnenkort te Praag een onderhoud zal hebben met Witos, den leider der volkspartij, die daar in ballingschap leeft. Wojcik zou Witos op de hoogte stellen van een onderhoud, dat hij met president Moscicki gehad heeft. Deze laatste heeft verklaard, dat Witos naar Polen terug zou kunnen keeren, in dien hij een symbolische gevangenisstraf zou willen ondergaan, alvorens hij krachtens am nestie in vrijheid gesteld zou worden. Witos werd in 1933 wegens een politiek complot tot twee en een half jaar gevangenisstraf veroor deeld. Hij heeft deze straf nooit rechtvaardig geacht en begaf zich liever als balling naai Tsjeoho-Slowakige. huis het woord voerde, slechts een samenvatting van Franco's antwoord gegeven. In dit antwoord wordt gezegd, aldus deel de Simon mede, dat Franco vasthoudt aan de bewering, dat de havens gewettigde mili taire objecten zijn. Ontkend wordt, dat de rechtschen het speciaal op Britsche schepen gemunt hebben. Het antwoord bevat zekere voorstellen voor het garandeeren van de on schendbaarheid in een bepaalde haven, Al meria. Het verlangt bepaalde waarborgen betreffende den aard van de goederen, die in deze haven zouden worden aangevoerd. Het antwoord besluit met de verklaring, dat Franco bereid is voorstellen te doen voor de uitwerking' van nieuwe oorlogswetten in een toe- komstigen oorlog. Simon zeide nog, dat de scheepvaartonder nemingen van dit voorstel in kennis zijn gesteld en dat de Britsche regeering natuurlijk reke ning zal houden met de meening dezer onder nemingen, Uit Alicante wordt gemeld, dat zeven vlieg tuigen van de luchtmacht van Franco de wijk Jardin hebben gebombardeerd. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Verder hebben vijf Savoia-watervliegtuigen het dorp Gava, 18 km. ten Zuiden van Barce lona, bestookt. Hierbij zouden een twaalftal menschen om het leven zijn gekomen en een zestigtal gewond zijn. In het republikeinsche Spanje wordt met groote energie gewerkt aan den bouw van schuilplaatsen tegen luchtaanvallen. In alle Catalaansche steden ziet men mannen, die de bestrating van de pleinen opbreken en groote schuilplaatsen graven. In vele steden en dor pen buiten Catalonië gebeurt hetzelfde. Het is de bedoeling, dat de geheele bevolking kan schuilen in geval de vijand tot een bombarde ment op groote schaal overgaat. Op iederen hoek en op verscheidene plaatsen langs de straten ziet men in groote letters het woord „refugio", terwijl een zwarte pijl naar de plaats van de naastbijzjjnde schuilplaats wijst. Het Spaansche hospitaalschip Aquileia is Maandag met ongeveer 300 Italiaansehe ge wonden aan boord uit Spanje te Napels aan gekomen. CHICAGO, 4 Juli. (Reuter) In 1937 zijn in de Vereenigde Staten 106.000 menschen tengevolge van verkeersongelukken om het leven geko men, ruim tweemaal zoo veel als het aantal Amerikanen, dat in den wereldoorlog sneu velde. Gewond werden in hetzelfde jaar niet min der dan 9.900.000 personen, dat wil zeggen, dat op vier gezinnen minstens één persoon ver wondingen opliep bij een verkeersongeval. De schade, door al die ongelukken aangericht, be droeg voor zoover zij te berekenen is, 3J4 mil- iard dollar. Alleen reeds tijdens het afgeloopen weekeinde, dat dezen keer met een dag verlengd werd wegens onafhankelijkheidsdag, zijn, voor zoover tot nu toe bekend is geworden, meer dan 300 personen om het leven gekomen. Meer dan tweehonderd personen zijn bij verkeersongeval len gedood. 80 personen zijn verdronken, terwijl bij het ontsteken van vuurwerk tal van per sonen brandwonden opliepen. BAGDAD, 4 Juli. (Havas) Een rechter uit de stad Ramadi, die met vijf familieleden in zijn auto naar Bagdad wilde gaan, werd sedert Vrijdag vermist. Hij bleek in de woestijn ver dwaald te zijn. Men heeft het voertuig vandaag teruggevonden. De inzittenden waren van dorst omgekomen. S Verwachting: Meest matige Zuidelijke Êj tot Westelijken wind, zwaar bewolkt met EE tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk enkele regenbuien, weinig verandering in 5j EÊ temperatuur. Verdere vooruitzichten: Onzeker. JERUZALEM, 4 Juli. (Reuter) De toe stand te Jaffa is gespannen. Arabische win kels en kantoren worden gesloten ten tee- ken van protest tegen de incidenten, die zich de laatste dagen hebben voorgedaan aan de grens tusschen Jaffa en Tel Aviv. Vooral onder de Arabieren van Jaffa heerscht groote opwinding. Vanochtend is tusschen Jaffa en Tel Aviv een bom geworpen naar een autobus, waarbij drie Arabieren werden gedood en twee gewond. In verband met deze en andere aanslagen is een verbod uitgevaardigd zich in dit gebied op te houden. Ook in Jeruzalem is de spanning weer toe genomen. Vanochtend vroeg is een bom gewor pen naar een Arabischen autobus, welke dooi een Joodsche wijk in het Westen van Jeruzalem reed. Twee Arabische passagiers werden gedood en negen gewond, waarvan vijf ernstig. Tezelfder tijd werd een Arabisch voetganger in een ander deel van de stad in het been ge schoten. Na deze aanslagen is ook te Jeruzalem de beperkte staat van beleg afgekondigd. Hoe brutaal de bandieten zijn geworden, blijkt uit het bericht, dat een gewapende bende gis teren een inval heeft gedaan in een munitie depot van de politie te Toelkarem, ten Zuiden van Haifa. Zij hebben daar 22 geweren, muni tie en uniformen meegenomen. JERUZALEM, 4 Juli. (Reuter). Zaterdagmid dag is een Britsche politie-age'nt, die zijn eigen auto bestuurde, nabij Nazareth van een hinder laag uit, beschoten en gewond. Een passagier van 'n Joodschen autobus, die op hetzelfde tijd stip passeerde, werd eveneens gewond. De da ders hadden reeds des ochtends nabij Kafrken- na een Joodschen vrachtautobestuurder ge wond. Een Joodsche boer is, terwijl hij tusschen de Joodsche en Arabische dorpen ten Zuiden van Haifa wandelde, doodgeschoten. BERLIJN, 4 Juli (D.N.B.) Met toestem ming van de Amerikaansche en Portugeesche regeeringen zal de Deutsche Lufthansa gedu rende het tijdvak van midden Juli tot eind October op het traject LissabonHortaNew- York opnieuw bij wijze van proef een regel- matigen luchtdienst over den Noord-Atlanti- schen Oceaan onderhouden, met telkens een maal per week een vertrek in beide richtingen Voor dit jaar staan 28 Oceaanvluchten op het programma. Het doel is aan te toonen, dat de technische mogelijkheden er zijn om een regel- matigen dienst met post over den Noordelijken Atlantischen Oceaan te openen. LUCKNOW, 4 Juli (Reuter). Het aantal slachtoffers van de cholera-epidemie in de Ver eenigde Provinciën is thans tot boven de 20.000 gestegen. Bij het nemen van maatregelen tegen de epidemie stuit men op een onbegrijpelijken -tegenstand van de onwetende massa. Sir John Simon heeft in het Britsche Lagerhuis in het kort het antwoord van Franco uiteen gezet. Te Tokio ziet men met ongerustheid, dat de bij Hainan gelegen Paracelsus-eilanden door Fransche troepen zijn bezet. De toestand te Jaffa is in verband met de ongeregeldheden aan de grens tusschen Jaffa en Tel Aviv zeer gespannen. De Deutsche Lufthansa wil een geregelden luchtdienst openen over den Atlantischen Oceaan. Onze regeering pleit voor Nederlandsche belang hebbenden bij de olie-industrie in Mexico. Spoorwegontvangsten over Mei. Luchtlijn BataviaAustralië geopend. Verwachting Wanneer we op zon rekenen komt er regen en als we naar besproeiing der verdroogde aarde verlangen schijnt al te vaak een verschroeiende zon. Ver wachting! Het loopt er soms raar mee. Laten tve daarom onze verwachtingen niet al te hoog stellen. Dit wil niet zeggen dat we niet naar het hoogste moeten streven, dat is heel iets anders. Maar we moeten onze verwachting niet bovenmatig opschroeven. Er zijn zoovele factoren die we niet beheer- schen in het leven en die zoowel bui ten onzen wil als buiten ons vermogen liggen Daarom moeten we wel naar het schoonste streven maar we moe ten niet verwachten, dat al onze wenschen worden vervuld. Om teleur stelling te voorkomen is het goed niet al te hoog de verwachting te stellen. WEENEN, 4 Juli- (Havas) In een officieel communiqué wordt medegedeeld, dat men voornemens is een gerechtelijke vervolging in te stellen tegen Rehrl, oud-gouverneur van de provincie Salzburg en vroeger organisator van de Salzburger Festspiele. Het vergrijp waarvaD hij beschuldigd wordt, wordt niet nader dan als „dienstfout" omschreven. Reeds sedert den „Anschluss" wordt Rehrl gevangen gehouden. BOEKAREST, 4 Juli. (Reuter) In Boekarest is het tot relletjes gekomen, doordat het pu bliek weigerde de verhoogde tram- en bus tarieven te betalen. De trammaatschappij vroeg politiehulp, doch de agenten kozen de zijde van het publiek. Trams en bussen zijn eigendom van de ge meente en het bleek, dat de tarieven verhoogd waren, zonder dat men den minister van Bin- nenlandsche Zaken in de zaak gekend had. Deze heeft thans beslist, dat de tariefsverhoo- ging onwettig was en dat het publiek dus het oude tarief heeft te betalen. BERLIJN, 4 Juli t.Havas). De chet van den Italiaanschen generalen staf, generaal Pariani, heeft heden de protocolaire bezoeken gebracht aan generaal von Keitel, generaal von Brau- chitsch en generaal von Beck. In den namiddag zouden besprekingen van militairen aard ge houden worden. Men legt er den nadruk op, dat het bezoek van zuiver militair karakter is. iNo t WW WWIWIUIMI II 71 I//////S/ Stand op Dinsdag 1 uur vjn. 753.7 Vorige stand 756.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1