DINSDAG 5 JULI 1938 De heksenwaag te Oudewater Door restauratie in zijn vroegere schoonheid teruggebracht R. K. Bouwpatroons De heer E. B. Wirtz onderscheiden bij het vierde lustrum van den bond SPOORWEGONTVANGSTEN WEER OMLAAG SCHEEPSORDER VOOR PORTUGAL MOTORBOOT VOOR DE MARINE Stichting Ballonsportfonds krijgt een ballon CRICKET IN ENGELAND Het Engelsche test-team samengesteld SCHAKEN KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Landau en Euwe winnen BRIDGE HET TOURNOOI TE OSLO Nederland op de derde plaats MOTORSPORT T.T.-RACES TE BERN VOETBAL OM DEN MITROPABEKER De returnwedstrijden der eerste ronde Hannover '96 Duitsch kampioen LAWNTENNIS INTERN. KAMPIOEN SCHAPPEN VAN NEDERLAND Sterk bezet damesenkelspel R.K. M.U.L.O. Academische examens Eindexamens H.B.S. Nijverheidsonderwijs Examen akte L.O. Eindexamen Gymnasium Examen Handenarbeid Machinisten-examen Notarieel examen Examen stuurman groote handelsvaart HANDELSBERICHTEN AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 4 Juli 4sy8 AMERIK. GOEDERENMARKT STOOMVAARTLIJNEN FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS Clearingkoersen Om meer dan één reden is het stadje Oude water in de geschiedenis van ons land bekend, en wordt het daarin met eere vermeld. In 1572 was het na den Briel één der eerste steden die de zijde van Prins Willem koos, een daad vanwege de Spaansche machthebbers in 1575 bloedig gewroken .door een gruwelijke uit moording. Met uitzondering van de kerk en toren, welke ternauwernood aan hetzelfde lot ontsnapten, is nagenoeg geheel het stadje plat gebrand. Dank zij de volharding der overge blevenen, die aanvankelijk naar alle windstre ken verstrooid geleidelijk weer binnen de muren terugkeerden en met financieelen steun van de Landsoverheid werd het langzamerhand opgebouwd. Het is dien tijd, dat op zijn oude grondves ten ook opnieuw werd opgetrokken het Waag gebouw. Op dit gebouw, dat dezer dagen geheel gerestaureerd werd, moge de aandacht worden gevestigd. Daarin toch werd in vroeger dagen niet alleen de hennep gewogen, die, in groots hoeveelheden aangevoerd, verwerkt werd in de lijnbanen, maar meerdere malen is daarin ook toegepast de weegproef op de van hekseri) beschuldigden, die door een dergelijke beschul diging leven en eigendom in gevaar zagen. In het bezit van 'n certificaat van weging, onder teekend door den magistraat en voorzien van „der stede zegel" konden zij naar hun haard steden terugkeeren en waren goed en bloed weer gered. Hoe en wanneer de magistraat van Opde- water het recht om heksen te wegen heeft ge kregen, kan niet meer worden nagegaan. Waar schijnlijk zijn bij den brand in 1575 de origi- neele stukken teloorgegaan. Echter kan wel als zeker worden aangeno men, dat dit recht verleend is geworden door Keizer Karei V. Het is één van de vele be wijzen van zijn groote staatsmanswijsheid. In te gaan tegen het diep ingeworteld volksgeloof, dat sommige menschen in contact met den booze stonden, vermocht hij niet. Wel kon hij de gevolgen van een dergelijke beschuldiging wegnemen. De oudste bron, waaruit met betrekking tot den oorsprong van het zooeven genoemde recht en de toepassing daarvan, kan worden geput in de voorrede op een vertaling van het werk van den Pater Spee S.J.: „Waerborg om geen quaat halsgerecht te doen" van N. Borremans, gewezen Remonstrantsch predikant te Oude water en uitgegeven in Amsterdam bij de boek- verkoopers Jan Hendriksz en Jan Rieuwertsz. Borremans verhaalt, dat hij op den 17en Nov. 1656 een brief schreef aan den toenmaligen Burgemeester en Schepen Willem Trompertz „een man van zonderlinge beleeftheidt", waar in hij nadere gegevens vroeg en waarop hij het volgende antwoord kreeg: Keizer Karei, in Holland reizende, was in het nabij gelegen Polsbroek toevallig getuige van het wegen van een van tooverij beschul digde. Daarbij ging het allesbehalve eerlijk toe. Blijkbaar was het den Schout te doen om het goed van den beschuldigde. De Keizer beval daarop, dat in het vervolg Oudewater de ge- richtsplaats zou zijn waar uitsluitend deze wegingen mochten geschieden. Daarbij zou ook van invloed zijn geweest de overweging, dat in Oudewater niemand ooit om het stuk van tooverij was verbrand, noch ook elders ter dood gebracht en voorts, dat het den roep had zuivere gewichten te hebben. Of dit alles juist is kan in het midden wor den gelaten. Zeker is, dat het certificaat van weging in al de landen, waarover de Keizer regeerde, rechtskracht had. Van verre kwamen vaak de beschuldigden om zich in Oudewate» te laten wegen. De wijze, waarop de weging geschiedde was als volgt: Al naar gelang de beschuldigde een man of vrouw was, moest hij (zij) zich onder toezicht van den stadsbode of van de vroed vrouw ontkleeden. Was het een vrouw, dan moesten de haren worden losgemaakt en kreeg zij een sluier over het hoofd. De bode of stad- vrcedvrouw moesten dan verklaren, dat de beschuldigde geen „wichte of swaarte" bij zich droeg. Vervolgens vond in tegenwoordigheid van twee schepenen en den stadssecretaris de weging plaats en werd een certificaat opge steld. Bleek het werkelijk gewicht overeen te stemmen met .,de natuurlijke proportiën des lichaams", dan dit is ook nimmer anders geweest ging de beschuldigde vrij uit. Verschuldigd was wegens Leges, te betalen bij diegene, die in der Stede Waach, uit beschuldiging van Tooverij gewoogen worden: Schepenen 1 gld. 16 st. 0. Secretaris 2 18 0.— Bode 0 12 0.— Waachmeester 0 12 0.— Vroedvrouw 0 12 0.— Samen 6 gld. 10 st. 0. De laatste bekende wegingen zijn geweest van Klaas Arienz van den Dool, geboren te Noordeloos en Neeltje Arienz. Kerbergen, man en vrouw, wonende op den Dool onder Meer kerk. op den 21en Juni 1729. Het gebouw, waarin deze wegingen plaats vonden, werd door de zorg van het gemeente bestuur in de laatste maanden geheel geres taureerd en is nu een bezichtiging zeker waard De voorgevel verkreeg weer geheel den vorm en het aanzien, welke hij blijkens oude teeke- ningen vroeger heeft gehad. Daarmede is niet alleen het marktplein zeer verfraaid en het verleden wat dichter bij het nu levend geslacht gebracht, maar en dit niet in het minst, is ook de nagedachtenis van Keizer Karei geëerd. Veel is er, vooral in de laatste tientallen Jaren in Oudewater aan typisch stedelijk schoon verloren gegaan. Tal van oude gevels zijn of wel geheel door nieuwe vaak vol komen stijllooze gevels vervangen of wel onherstelbaar verminkt. Dat met wat goeden wil nog veel verbeterd kan worden bewijst het Waaggebouw. Met erkentelijkheid mag worden geconstateerd, dat de Weeskamer, een instel ling, welke meerdere eigendommen in Oude- «rater heeft, onder leiding van haren energie- «en voorzitter, den heer G. van der Lee, in dit opzicht diligent is. Het zou schrijver dezes dit zij terloops opgemerkt geenszins ver wonderen, wanneer, met het voorbeeld der ge meente voor oogen, ook bij particulieren de heiging sterker werd hun woningen, winkels enz. meer in overeenstemming te brengen met den oorspronkelijken bouwstijl. Het vreemde lingenverkeer, dat in de laatste paar jaren reeds toenam, zou daardoor ongetwijfeld zeer worden bevorderd. De toestand, waarin het waaggebouw lange Jaren heeft verkeerd, is velen tot een ergernis geweest. Dat het gemeentebestuur zich tegen over vreemdelingen daarover geneerde, zal niemand verwonderen. Meerderen zullen zich hebben afgevraagd hoe het toch mogelijk was, dat een gebouw van bijzonder historische waar de zoolang in zulk een verwaarloosden toestand kon blijven verkeeren. Dat daarop van invloed waren andere dan alleen financieele omstan digheden liet zich begrijpen. Het heeft van de zijde van den Raad en Burgemeester en Wet houders waarlijk niet ontbroken aan pogingen om verbetering aan te brengen. Reeds de heer S. P. Berkhof, de vroegere gemeente-architect, die in 1931 eervol den gemeentedienst verliet, had plannen ontworpen voor een algeheele restauratie. Voor de tenuitvoerlegging van deze plannen werd subidie aangevraagd aan den toenmaligen minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. De minister was evenwel van oordeel, dat, werd gerestaureerd, de be staande gevel zooveel mogelijk intact dien'de te blijven. Dit nu wenschte het gemeentebestuur in geen geval. Liever dan prijs te geven een herstelling geheel in den oorspronkelijken trant, zag het gemeentebestuur af van subsidie. Het heeft hiermede een dienst bewezen, zoowel aan het nu levend als aan het volgende geslacht. Zeer duidelijk was aan den ouden gevel te zien dat de afgeronde zijkanten niet tot den oor spronkelijken vorm behoorden. Trouwens, oude teekeningen wijzen dit eveneens uit. Blijkbaar waren bij een vroegere restauratie de trapjes weggebroken. Ook in ander opzicht was de gevel verminkt geworden. De profileeringen, waaronder die van de hardsteenen bogen boven de ramen, waren geheel weggehakt, zoo ook het reliëf van den gevelsteen. Dit alles om er een dikke pleisterlaag overheen te brengen. Toen deze laag verwijderd was werd het ge makkelijker de oorspronkelijke vormen te reconstrueeren. In opdracht van het gemeentebestuur zijn door den tegenwoordigen gemeente-architect, den heer J. C. Hogendoorn, die daarvoor in overleg trad met het Rijksbureau voor Monu mentenzorg, meer in het bijzonder met den bouwkundig ambtenaar van dit bureau, den heer E. A. Canneman, opnieuw plannen tot restauratie ontworpen. Het zijn deze plannen, waarnaar thans de uitvoering heeft plaats gehad. Beide heeren verdienen den dank van de Oudewatersche bevolking voor de bij uit stek deskundige wijze, waarop zü hun taak hebben verricht. Zoo ook het gemeentebestuur, dat voor den, op zichzelf misschien goed be doelden, drang van den destijds aan het be wind zijnden minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen niet is bezweken. Het eenige, wat misschien nieuw is, is de gevelsteen, aangebracht op de plaats waar zich ook vroeger een gevelsteen bevond met de Keizers- en Koningskroon van Karei V, ter wijl de geveltop versierd werd door een leeuw, houdende een schild met stedelijk wapen. Het beeldhouwwerk van een en ander is uitgevoerd door een bevoegd beeldhouwer, verbonden aan het Rijksbureau. Zoo heeft het oude waaggebouw weer zijn oude schoonheid teruggekregen. De aantrek kelijkheid is er zeer door vergroot. Geen enkele toerist zal na een bezoek daaraan, onbevredigd terugkeeren. d. B. Ter gelegenheid van het twintig-jarig be staan van den Ned. R.K. Bond van Bouw patroons is Maandagavond, op den voor avond van de twintigste jaarvergadering, in Krasnapolsky te Amsterdam een feeste lijke bijeenkomst gehouden, waar de afge vaardigden door het bondsbestuur werden ontvangen. Nadat de stampvolle zaal den bestuursleden een hartelijke ontvangst had bereid, sprak de bondssecretaris, de heer J. C. Berger, een gees tig welkomstwoord, waarna met een feestlied de bijeenkomst officieel geopend werd. Vervolgens sprak de bondsvoorzitter, de heer H. J. L. Klein Schiphorst, wiens verdiensten reeds door den heer Berger geschetst waren. De heer Klein Schiphorst wees er op dat men alle reden heeft trotsch te zijn op den bond. Hij legde tevens den nadruk op de noodzaak van principieele organisatie. Bijzonder verwelkomde de voorzitter nog den grondlegger van den bond, pastoor v. d. Hout, alsmede het eerste hoofdbestuurslid, den 84-jarigen heer van Dijk. Daarna richtte zich de heer Klein Schip horst tot den penningmeester, den heer E. B. Wirtz, die van de oprichting af reeds bestuurslid is, en thans, na 20 jaren, be sloten heeft zich niet herkiesbaar te stellen. Hij schetste den penningmeester als een ijverig en bescheiden werker en onder har telijk applaus deelde hij mede dat het Z. H. den Paus behaagd heeft den heer Wirtz te begiftigen met het eerekruis „Pro Ec clesia et Pontifice". De bondsadviseur, pastoor H. A. C. M. Wen nen, spelde den penningmeester, die op het tooneel moest verschijnen, de onderscheiding op de borst. Pastoor Wennen sprak daarbij woorden van gelukwensch en prees de groote, stille en devote werkkracht van den heer Wirtz, die twintig jaren in den strijd heeft gestaan en twintig jaren den bond steeds gediend heeft. De bondsadviseur hoopte dat de heer Wirtz, ook als hij geen penningmeester meer zou zijn, de belangen van den bond toch zou blijven be hartigen. De heer Wirtz dankte getroffen voor de onderscheiding. Namens de afdeelingen voerde de heer Des- slng uit Rotterdam nog het woord, die het dagelijksch bestuur huldigde voor het vele dat bereikt is in de afgeloopen jaren. Als bewijs van erkentelijkheid overhandigde hij aan de dagelijksche bestuursleden, de heeren H. J. L. Klein Schiphorst, Pr. J. Schuurmans, J. C. Ber ger, E. B. Wirtz en Jos. J. Pijnenburg en aan den geestelijken en rechtskundigen adviseur, pastoor H. A. C. M. wennen en mr. J. P. Mul der, een Delftsch blauw gedenkbord. De avond werd verder gevuld door het caba ret-gezelschap van Max van Gelder. De ontvangsten der N.V. Nederlandsche Spoorwegen over de maand Mei bedroegen voor reizigers en bagage 4.342.985.88; brief- en pak- ketpost 220.000.00; goederen en levende die ren 3.329.295.75; diversen 53.115.57. In totaal 7.945.397.20. De totale ontvangsten van 1 Januari af be droegen dit jaar 38.048.484.89 en in 1937 40.331.618.54. Naar men ons mededeelt heeft de N.V. Scheepsbouwwerf De Merwede v.h. Van Vliet en Co. te Hardinxveld gecontracteerd voor den bouw van een passagiers- en vrachtschip voor vervoer van 400 passagiers, voor rekening van een Portugeesche reederij. Het schip, dat wordt uitgerust met Deutz- dieselmotoren en gebouwd volgens de modern ste eischen, is bestemd voor de vaart op Lou- renco Marques en de Portugeesche koloniën Dezer dagen is in de pers het bericht ver schenen, dat voor de torpedo-oefeningen der Marine in Engeland 'n bestelling van 30 snelle motorbooten zou zijn gedaan. Dit bericht moet, naar de regeeringspersdienst meedeelt, herleid worden tot de mededeeling, dat voor het genoemde doel één motorboot is aangeschaft en dat er aan meer motorbooten geen behoefte bestaat. Aan de Stichting Ballonsportfonds, die ten bate van de Haagsche Ballonclub gelden ver zamelt, zal binnenkort een 900 M3 lichtgasballon ten geschenke worden aangeboden door de Le ver's Zeep Maatschappij. Omtrent de voor waarden zijn nog onderhandelingen gaande. De ballon zal naar alle waarschijnlijkheid in België worden aangekocht en den naam Rexona dra gen. Balloncommandant Boesman zal hiermede clubvaarten ondernemen en de opleiding van eenige nieuwe commandanten beginnen. Voor de derde testmatch EngelandAustralië welke Vrijdag a.s. op Old Trafford te Manches ter begint, wordt het Engelsche XI uit de vol gende 13 spelers samengesteld: W. R. Hammond (Gloucester) captain, P. A. Gibb (Yorkshire, Cambridge), Barnett en Goddard (Gloucester), Hutton, Verity en Smailes (Yorkshire), Paynter (Lancashire), Nichols (Essex), Compton en Edrich (Middlesex), Wright (Kent) en Hard- staff (Notts). K. Fames, Wellard en Sinfield zijn derhalve vervangen. De plaats van de gewonde Ames achter het wicket wordt door Gibb ingenomen. Maandag is in het schaakhuis de derde ronde gespeeld van het tournooi om het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland. De uit slagen luiden: PrinsVan Scheltinga afgebroken in beteren stand voor Van Scheltinga. LandauVan Mindeno 10 Fontein—Van den Bosch 01 Van DoesburghMuilwijk 10 De GrootEuwe 01 MulderCortlever 10 De stand luidt thans: 1. Euwe, 3 punten 2. en 3. Landau en Van den Bosch, ieder 2Jjj punt 4. Prins 2 pnt. plus 1 afgebroken partij 5. Cortlever 2 punten 6. Mulder 1/ punt 7. Van Scheltinga 1 pnt. plus 1 afgebr. partij 8. Van Doesburgh 1 pnt. 9. 10. en 11. Fontein, De Groot en Muilwijk A pnt. 12. Van Mindeno 0 punten. Een verrassing was het voor de deelnemers aan het tournooi en het aanwezige publiek Maandagmiddag by den aanvang der derde ronde te vernemen, dat dr. Euwe reeds zijn partij tegen De Groot gewonnen had. Niet dat de ex-wereldkampfoen daartoe slechts enkele seconden noodig had gehad, doch deze ontmoe ting was reeds in de k ochtenduren gespeeld, waarbij dr. Euwe zonder de minste moeite ge wonnen had. De Groot speelde Catalaansch, zooals in een der partijen tusschen Aljechin en Euwe ook ge speeld was. Doordat hij te lang wachtte met het terugnemen van zün verloren gambietpion, kreeg Euwe gelegenheid dezen te behouden en noodzaakte toen zijn tegenstander om een stuk te offeren. De Groot zou tegenkansen verkre gen hebben, indien hij juist had voortgezet, doch hij nam, als compensatie voor zyn stuk, met twee pionnen genoegen, hetgeen spoedig tot een nul leidde. In de middagzitting werd slechts op vier borden gespeeld, aangezien jhr. van den Bosch ook niet disponibel is op den voorgeschreven tijd, waardoor deze zijn partij pas om zes uur kon aanvangen. Eenige sensatie verwekte de party Landau— Van Mindeno. Landau, die een goede stelling in de opening verkreeg, ging te veel op avontuur uit, zoodat zijn positie er een oogenblik hache lijk uitzag. Van Mindeno wist echter niet beter dan een eindspel te forceeren, waarin hij een pion minder had. Landau kon nu een stuk win nen, hetgeen hy over het hoofd zag. Het gevolg was, dat de partij nu een tweede zitting ver- efschte. In deze tweede zitting echter kreeg Van Mindeno geen kans meer zoodat hij op den 55sten zet opgaf. Cortlever verloor van „Molenaar". Prins speelde met wit zijn geliefkoosde Colle- opening, welke door Van Scheltinga goed be handeld werd. Laatstgenoemde wist een eind spel van paard tegen looper af te dwingen, waar by hij een pion won. In tydnood overzag hy de directe winstvoortzetting, zoodat de party moest worden afgebroken, maar Van Scheltinga heeft groote winstkansen. De partij kon wegens verhindering van Prins niet afgespeeld worden en zal op een anderen dag hervat worden, Van Doesburgh slaagde er in tegen Muilwijk zyn eerste winstpunt te boeken. De partij FonteinVan den Bosch duurde het langst. Van den Bosch verdedigde zich met de Gruenfeld-verdediging, doch vermocht geen voordeel bereiken. Het zag naar remise uit, toen Van den Bosch door een fraai kwaliteits offer materieel in het voordeel kwam. Fontein moest een toren offeren om zich nog eenige kansen te verschaffen. Dit bleek echter niet voldoende, zoodat Fontein den koning neerlegde. Nadat Nederland Engeland met 4—0 geklopt had, hebben onze lapdgenooten in de laatste ronde van het bridgetornooi te Oslo met 3I verloren van Noorwegen. Hongarije speelde ge- hjk tegen Engeland (22). De eindstand is: 1 Hongarye 9 pnt.; 2 Noor wegen 7 pnt.; 3 Nederland 5 pnt.; i Engeland 2 nnt Op het circuit in het Bremgartenwald te Bern zyn Zondag de Tourist Trophy-wedstrijden ge houden, waarvoor een enorme belangstelling bleek te bestaan. In de 250 c.c.-klasse waren de Duitsche D.K. W.-rijders Kluge en Petruschke verre in de meerderheid. Zij lapten het geheele veld tot driemaal toe. Ditmaal behaalde Petruschke de overwinning, maar dat was te danken aan een val, welke Kluge maakte, en waardoor deze veel tijd verloor. In de 350 c.c.-klasse was Ted Mellors even superieur als Kluge en Petruschke in de 250 c.c.-klasse. De Engelschman werd op zijn Ve- locette winnaar met een gemiddelde uursnel heid van 118.75 K.M. en liet zijn landgenooten Little op Velocette en Croft op Norton drie ron den achter zich. In de 500 c.c.-klasse had de Italiaansche Gi- lera-ryder Aldrighetti pech, toen hij, na een nieuw ronderecord gevestigd te hebben met een gemiddelde uursnelheid van 136.357 K.M., tot de ontdekking kwam, dat hij blijkbaar te veel van zijn machine gevergd had. De Gilera deed het tenminste niet meer, zoodat Aldrighetti, die de leiding had, den stryd moest staken. De Zwitsersche Nortonryder Cordey werd winnaar met een gemiddelde uursnelheid van 125.7 K.M. Turyn: JuventusHungaria 61 AgTam: HaskS. K. Kladno 21 Boedapest: KispestAmbrosiana 11 Boedapest: FerencvarosZidenice 30 Milaan: MilanoRipensia Boecarest 31 Boecarest: RapidUjpest 04 Praag: SpartaGenova 11 Eindigde de finale om het Duitsche voetbal kampioenschap de vorige week, ook na verlen ging, in een gelijk spel, ook nu ging het in den eindstrijd tusschen Schalke 04, den titelhouder en Hannover 96 gelijk op. De rust brak aan met 11, het einde kwam met 33. Er moest ver lengd worden en thans was Hannover zoo ge lukkig het vierde en winnende doelpunt te sco ren. Hannover werd dus Duitsch kampioen. Heden vangen op de banen van de Noord- wyksche Sportvereeniging de jaarlijksche inter nationale kampioenschappen van Nederland aan. De inschrijvingen zijn ditmaal alleszins bevredigend en men kan van het damesenkel spel zelfs zeggen, dat dit nummer sterk bezet is. Immers, de Australische en Zuid-Afrikaan- sche damesploeg is van Wimbledon naar Noord- wijk gekomen en verder treffen wij nog miss Yorke van Engeland aan alsmede enkele beken de Belgische speelsters, naast de sterkste Hol- landsche dames. Wat de bovenste helft van het damesenkelspel betreft, de kwarteindstrijden zullen hier waar schijnlijk gaan tusschen mevr. Heine—Miller (Zuid-Afrika) en miss Wheeler (V.S.), alsmede tusschen miss Yorke en mej. Rollin Couquerque Als de laatste er tenminste in slaagt van de Australische speelster mej. Piercey te winnen. In de onderste helft zal in de kwartfinale mevr. Hopman wel tegenover mej. Morphew (Zuid-Afrika) komen te staan, alsmede mevr. Tsaacs (België) tegenover mej. J. Wynne (Australië). Bij de heeren opent de Zuid-Slavische Davis- bekerspeler Kukuljevic de lyst. Hy zal wel als winnaar van de bovenste helft uitkomen. In de onderste helft zal de strijd een veel scherper karakter krijgen, al geven wy den Franschman Feret de meeste kans om den eindstrijd te be reden. Maar daartoe moet hij eerst van den Belg Geelhand winnen en dan waarschynlijk Hughan of den Australiër Weston slaan. In den halven eindstrijd zal hij vermoedelijk Lan dau (Monaco) of den Griek Nicolaides tegen over zich vinden. NIJMEGEN Geslaagd voor diploma A: A. J. H. Wouters, H. M. van Asperen, beiden te 's Bosch; C. Ambrosius, M. A. Gerritsen, V. M. Hamer, H. G. Hendricks, A. v. Kleef, Chr. v. Velp, S. Duifhuizen, allen te Nijmegen; J. W. Westerlaken te Rosmalen; J. G. van Kessel te Druten; G. W. Fransen te Vierlingsbeek; J. Jans te Overloon; F. ten Haaf, M. Jansen, C. Metselaar, H. de Wildt, allen te Boxmeer; G. Mooren te Vierlingsbeek; J. A. van den Bosch te Beugen; G. Carpay en J. m. Carpay, beiden te Heusden; A. M. Verschuren te Haps. UTRECHT. Gesl. voor dipl. A. P. Jongerius, A. v d. Maas, K. Roskamp, J. v. Russum, J. Smul- Smulders, C. Steenkamer, P. Vermeulen, J. Wessels, C. Wester, J. Stoop, G. Vervoort, G. Werensteyn, A. v. Rosmalen, H. Sibbing, H. Struik, J. Terweijden, J. Thuys, A. Vrakking, L. Hilhorst, W. v. Kappel, G. Roord, G. West broek, J. v. d. Boogaard, A. Middelkoop. Voor dipl. B: H. te Marvelde, R. Renckens, A. ten Holder. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen in de geschiedenis de dames: E. C Nix, j. ten Broek en A. E. Groeneveld en vdor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid de heeren: D. H. Buiskool, J. H. H. M. Mul der, W. van Leuven en A. J. M. van Dal. ROTTERDAM. Candidaatsexamen in de economische wetenschap de dames: M. N. de Vries en M. G. van Bokkum en de heer J. v. d. Wiel. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de rechts geleerdheid, op proefschrift getiteld „Schade verzekeringsovereenkomst in de Fransche wet van 13 Juli 1930" benevens eenige conclusies de heer P. N. de Vries d'Amblée, geboren te Wor- merveer. Candidaatsexamen Wis-, en Natuurkunde let ter F, de heer J. van Stsenis, Den Haag. Taal kundig candidaatsexamen indologie de heeren A. A. Gerbrands, Leiden; H. de Meel, Rotter dam. Candidaatsexamen Nederl. Letteren de dames D. L. Schimmel, Den Haag; L. van Driel, Den Haag en de heer A. de Vin, Rotter dam. Doctoraal examen rechten, de heer H. B Engelsman, Rotterdam; mej. S. Hoendervan ger, Arnhem. UTRECHT. Doctoraal examen rechtsweten schap H. J. Spanjaard, H. de Boer. Taalkun dig cand. indologie: W. G. F. van Oosten, D van Loon. Doctoraal wis- en natuurkunde hoofdvak chemie W. A. J. Borg, H. J. Peters. D. D. Reiding en G. J. Ligthart. Candidaats examen Indisch recht: A. J. Tieleman, De promotie van den heer J. J. A. Blekkingh geschiedde met lof. HILVERSUM (R. K. Hoogere Burgerschool) Geslaagd voor het eindexamen af deeling B: de dames Adrienne Arens, Iet Fennis, Mia Wal ter, Marietje Wedemeijer, allen te Hilversum; Bella Mulders, te Bussum; de heeren Gerard Buys, Dick van Dieren, Frank Eversmann, Joep Hogenboom, Henri Janssen, Joop te Nuyl, Eddy Nijsen, Henri Post, Koos Walter, Henk Wouters, allen te Hilversum; Jan Koeken, Utrecht; Ri chard Mulders, Bussum; Frans Wijnen, Baarn; Theo van Zijl, Amersfoort. De eindexamens zijn afgeloopen. LEIDEN. (R.K. Huishoudschool). Voor het theoretisch gedeelte van het examen voor de akte N VII (Leerares Huishoudkunde er. Waschbehandeling) slaagden de dames: A. B C. M. Hesseling Amsterdam en N. Pfeifle Zwolle en voor het theoretisch gedeelte van het examen voor de akte N VIII (Koken en voedingsleer) slaagden de dames: D. v. d. Berg Alphen a. d. Run, H. M. van Loon Overveen, G. M. J. Rozemeyer Rotterdam en J. P. Voor- hem 's-Gravenhage. OIRSCHOT (R. K. Kweekschool Zusters Franciscanessen) Geslaagd de dames: E. Beke, Tilburg; R. Beijers, Bakel; A. van Do- remalen, Vught; G. Eijkemans, Vught; M. Janssen, Vught; M. Kukler, Oirschot; B. de Laat, Rosmalen; H. Mars, Utrecht; T. Mors, Eindhoven; M. Robbers, Heumen; J. Segers, Hoogland; F. Senden, Zomeren; A. Soeterboek, Bakel; A. van Sprang, Oirschot; J. Steenhoff, Bemmel; V. Swart, Leeuwarden. MAASTRICHT. Juvenaat Broeders Onbevl Ontv. Geslaagd: H. van Loy, Haarlem; N. van Meel, Amsterdam; G. Raaymakers, Waalwijk; F. v. Schaick, Maastricht; U. Schiks Rotter dam. HEERLEN. R. K. Kweekschool voor Onder wijzeressen. Geslaagd de dames: A. Schiffer, Treebeek; J. Souren, Heerlen; Tr. Steeghs, Horst; Ph. Swelsen. Beek; L. Voncken, Heer- lerheide. 's-GRAVENHAGE. St, Aloysius-College, Afd. Gymnasium. Voor diploma B. slaagden: E. Fick, J. Prick, K. Moor, P. Brackel, H. Vint- ges, G. Cammelbeeck, H. Luther allen van den Haag, Th. Daams, Arnhem, C. v. Oosten, Voor burg. Na verlengd examen slaagden voor diploma A.: A. Gerlach, J. Gerritzen, J. v. Wyk. Allen den Haag; W. Lucas, Haarlem. Diploma B.; J. v. Laar, den Haag. MAASTRICHT. Kweekschool Zusters Ursu- linen. Geslaagd: R. Merkelbag, M. Meyer, J. Reehuis, L. Rikmenspoel, B. v. d. Schoor, E. Storms, E. Swelsen, D. v. d. Ven, R. Wald. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma B de heeren: G. D. Trompetter te Zwyndrecht en C. H. van Hilten te Amsterdam. Voor het eerste gedeelte van diploma B: J. M. C. Jonk heid te Vlissingen, B. Kalis te Delft en E. J. in 't Veld te Rotterdam. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor deel I: P. A. Everts te Rotterdam; voor deel II: G. Bie- zenaar te Wassenaar. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor tweeden stuurman de heeren J. G. van der Horst en K. C. van Lingen, voor derden stuurman groote handelsvaart geslaagd de heeren J. P. Stuitje en W. Eberle. AMSTERDAM, 4 Juli. Tabak. Doorsnee-Taxatiën van 6.576 pakken Sumatra, aangekondigd bij in schrijving op 8 dezer. N.V. Deli Maatschappij: 449 pn. Deli Maatschij/P B/1 227, 202 pn. Deli Maatschij/ B/1 A 96, 186; 449 pn. Deli Maatschij/Q M/l 131, 117 pn. Deli Maatschij/M/1 A 55, 115(2! 260 pn. Deli Maatschij/S R/B/Deli/1 164i/2, 116 pn. Deli Maatschij/S R/B/Deli/1 A 58y2. lSlVi; 806 pn. Dell Maatschij/M K/Langkat/2 125: 347 pn. Deli Maatschij/H/2 A 90; 567 pn. Deli Maatschij/ E/3 66y2\ 543 pn. Deli Maatschij/D/Langkat/3 571:2, 377 pn. Deli Maatschij,D/Langkat/4 36, 48/2; 370 pn. Senembah Maatschij/S/Langkat/2 122y2, 613 pn. Senembah Maatschij/M/3 80%; 408 pn. Se nembah Maatschij/P/4 44. Deli" Batavia Maat schappij N.V'.: 414 pn. Deli Ba Mlj/A/l 94, 328 pn. Deli Ba Mij/A/II 53>/2; 210 pn. Deli Ba Mij/Padang Tjerm'in/I 77. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. van Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.304.W uur 46i/4-463/8 Aku Anaconda Beth. Steel Rep. Steel Gewone Peru Young m. verklaring Van 4.305 uur Aku Anaconda U. S. Steel A'dam Rubber Tidewater 253/4—25% 15-14% l]/8 29 y3 46% 25 11/1625% 44%44% 234 117/16 2 Juli 30 Juni Tarwe Jul: 99'A- 102 Oct 80%837/8 Dec. 777/g-- 8D/4 logge Jul: 47Y4- 49'A Oct 49'A - 51 Dec. 49% 51% Haver 'ui- 44Vs45% Oct 36 •- 367/8 gedaan en laten t ez pnmingwj WINNIPEG, 2 Juli 2 Juli 30 Juni Gerst Juli 497/651 Oct 47S/4481/j- Dec. 46 L/f467/g Lijnzaad Juli 1431/4146 -- Oct. 1441/4-- 147 - ■Dec. 327/g - 337/g - ss bieden BINNENLANDSCHE HAVENS IJMUTDEN. Aangekomen 4 Juli: Merope, a., Danzig; Alphee, Fransch Jacht, Deauville. Vertrokken 4 Juli: Theseus (Engelsche), s„ Lon den; Luga, s., Leningrad; Flandria, s„ R'dam. Aangekomen 4 uli: Texelstrom, s., Liverpool. Vertrokken 4 Juli: Akeld, s„ R'dam.'. AMSTERDAM. Aangekomen 4 Juli: Alphee, Fransch jacht, Deauville, Steiger H.A.L.; Texel- stroom', Liverpool, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Merope, Danzig, stukgoed, Levant- kade. Verg.' Cargadoorskantoor. MIJ. OCEAAN POLYPHEMUS, Amst. naar Java, pass. 3 Juli Dungeness. MARON, 2 Juli van Batavia naar Amst. LAERTES, Amst. naar Java, pass. 4 Juli Gi- braltar. HALCYON LIJN STAD ZWOLLE, naar Bilbao, pass. 3 Juli Dun geness. STAD ARNHEM, naar Porto Ferrajo, pass. 2 Juli Bevezier. FLENSBURG, naar Waban, was 3 Juli 9 u. 50 v.m. 30 mijlen Z.W. van Niton. STAD AMSTERDAM, 3 Juli van Stockholm te Lulea. STAD VLAARDINGEN, 2 Juli van Wabana naar R'd'am'-VI aardingen. KON. PVKETV. MIJ. BARENTSZ. 1 Juli van Bangkok te Durban. TEGELBERG. 3 Juli van Zanzibar n. Batavia. MAETSUYCKER, pass. 30 Juni Thursday Island. NIEUW ZEELAND, 2 Juli van Singapore te Brisbane. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN MADOERA, 2 Juli van Calcutta te Seattle. MIJ. NEDERLAND POELAU ROEBIAH, 3 Juli van Bremen te Amst. BENGKALIS, thuisreis, 3 Juli te Londen. JOHAN DE WITT, thuisreis, 3 Juli van Port Said. POELAU LAUT, thuisreis, pass. 2 Juli Gibraltar. TARAKAN, 2 Juli van Batavia naar Amst. KON. HOLL. LLOYD WATERLAND, thuisreis, 1 Juli n.m. 11 uur van Las Palmas. ZAANLAND, thuisreis, 3 Juli van Rio Janeiro. MONTFERLAND, uitreis, pass. 2 Juli Ouessant. JAVA-NEW-YORK LIJN TAWALI, New-York naar Java, pass. 2 Juli Kaap de Goede Koop. WELTEVREDEN, 2 Juli van New Orleans to Hampton Roads. KOTA INTEN, 2 Juli van Sabane n. New-York. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN MAASKERK. uitreis, pass. 3 Juli Ouessant. JAARSTROOM, uitreis, pass. 2 Juli Bevezier. ROTTEKDAM-Z. AMERIKA LIJN ALPHERAT, thuisreis, 2 Juli van Bahia. ALWAKI, thuisreis, 2 Juli van Montevideo. ROTI'. LLOYD KOTA NOP AN, 3 Juli van R'dam te Hamburg. BALOERAN, uitreis, 4 Juli te Belawan. KOTA AGOENO, uitreis, pass. 4 Juli Perim. HOLLAND-AMERIK A LIJN BINNENDIJK, 2 Juli van Waban naar R'dam- Vlaardingen. KON. NED. STOOMB. MIJ. MEROPE, 4 Juli van Gdynia te Amst. BFJBDA, uitreis, 1 Juli te Curacao. HEBE, 4 Juli van Neaplaya te Kinrassi TRAJANUS, 3 Juli van Izmir te Yerakinl. BAARN. thuisreis., pass. 4 Juli n.m. 12 uur 15 Dungeness. ORPHEUS, 3 Juli van Amst. te Gothenburg. THESEUS, 4 Juli van Amst. te Gdynia. CALYPSO, 2 Juli van Curacao naar Maracaibo. ASTREA, l Juli Van Curacao naar Maracaibo. DOURO, 1 Juli van Curacao n. Maracaibo. STRABO, arr. 30 Juni te Cüracao. MIDAS, 29 Juni van Curacao n. O. Venezuela. ■ORANJE NASSAU, 2 Juli van Amst. te Para maribo. CRYNSSEN, thuisreis, 3 Juli 12 uur 's middags van Havre; wordt 5 Juli 12 uur 's middags te Amsterdam verwacht. VER. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-AFRIK A LIJN HEEMSKERK, uitreis, 2 Juli te Kaapstad; ver trekt 5 Juli n.m. 3 uur naar Port Elisabeth. DIVERSE SCHEPEN AMELAND, Vlaardingen naar Pepel. pass. 4 Juli Dakar. ALKAID, 7 Juli van R'dam te Houston verwacht. AMSTEL, 2 Juli van Trangsund naar R'dam. LINGE, R'dam naar Mantyuoto, pass. 3 Juli Holtenau. RANDWIJK, R'dam naar Onton, pass. 4 Juli Ouessant. RIJN, R'dam naar Leningrad', pass. 3 Juli Hol tenau. ST. ANNALAND. 3 Juli van Gdynia naar R'dam. ST. PHILIPSLAND, 2 Juni van Stockholm te Gdynia. TOWA, Meceio naar Havre, pass. 3 Juli Oues sant. BERKEL, 3 Juli van Libreville te Rochefort. HOOGLAND, 3 Juli van de Tyne te Hamburg. Opgegeven door v. d. Graaf Co., N.V. (Afd. Handelsinformaties) Surséance van betaling d.d. 20 Juni 1938 is de \oo.ioopig verleende sur séance van betaling van de Naami. Vennootschap N.V., Handelmij. Ad. Vogt Co., gevestigd en kantoorhoudenae te Amsterdam, Heereugracht 317 (proc. mr. H. H. Steneker) ingetrokken, op grond dat de toestand des boedels haar weder in staat stelt hare betalingen te hervatten Aan D. Geerligs, manufacurier, Meppel, Groote Kerkstraat, is voorloopig surséance van betaling verleend. Bewindvoerder mr. J. E. van de Rhocr. adv. en proc. te Meppel. Verhoor Vrijdag 8 Juii a.s. voorm. 9.30 uur Paleis van Justitie, Assen. De Arr. Rechtbank te Almelo: Gezien een beschikking van gemelde rechtbank d.d. 2 Febr. 1938, waarbij aan de Naaml. Venn. Houthandel Almelo N.V. in liq. gevestigd te Al melo, definitief surséance van betaling is ver leend voor den tijd van zes maanden, ingaande op 22 Dec. 1937, met benoeming van mr. H. W. L. Vrind, adv. en proc. te Almelo tot bewindvoerder teneinde met de schuldenarcs het beheer over haar zaken te voeren: Gezien het op 17 Juni 1938 ter Griffie neder- gelegde ontwerp-accoord; Gehoord bewindvoerder; Bepaalt: 1. als dag, waarop uiterlijk de schuld vorderingen, ten aanzien waarvan de surséance werkt, bij den bewindvoerder moeten worden in gediend, 12 Juli 1938. 2. dat op Woensdag 27 Juli 1938 des v.ra. 10.30 uur in raadkamer dezer rechtbank over het aan geboden accoord zal worden geraadpleegd en be slist. Failliet verklaard: 1 Juli: J. F. A. Lubbers, huisschilder, Scheve- nlngen, Renbaanstraat 43. R.c. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. Cur. mr. M. H. A. Franssen, Den Haag. 1 Juli: N.V. Alg. Handelshui', en Bouwmij. „Al- habo" te Scheveningen, Badhuisweg 232. R.c. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, Cur. mr. C. Croon, Den Haag. W. Th. Roos, koopman, Den Haag. Houtrust- laan 36. R.c. mr. G. H. B. van den Boom. Cur. mr. G. A. Fijn van Draat, Den Haag. Franciscus Wilhelmus Marie Vink, zonder beroep. Rotterdam, Blankenbergstraat 31. R.c. mr. M. Franken. Cur. mr. M. Levie, Rotterdam-, Elisabeth Pieternella Peinemann, zonder be roep, Rotterdam, Blankenburgstr. 31. R.c. mr. M. Franken. Cur. mr. M. Levie. R'dam'. Geëindigd door homologatie van het aangebo den accoord: H. van Klompenburg, Nunspeet. Uitk. 40 pCt. APELDOORN. 4 Juli. Eieren. Aangevoerd 340.000 stuks. Groothandclsprijs: wit groot 3.503.60. wit klein 3.403.50, zwaar gemengd 3.553.65, bruin groot 3.653.80, bruin klein 3.553.65. Klein handelsprijs: ongeveer 50 cents hooger. Handel vlug. AMSTERDAM, 4 Juli. Eieren. Aangevoerd 65.000 kipeieren. Hoogste prijs 4.20, middelprijs 3.40 3.60. laagste prijs 3.30. Handel goed. AMSTERDAM, 4 Juli. Aardappelen. De prijzen waren heden: groote muizen 7—8 ct., kleine mui zen 44y2 cent, Noorahollandsche blauwe eigen heimers 1012 cent, Malta 15 cent, alles per kg. Aanvoer totaal 229.000 kg. Koersen voor stortingen op 5 Juli tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken 72.80, lires 9.50 en peseta's 10.50,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2