De vergissing I DINSDAG 5 JULI 1938 Kerkelijk leven Gregoriusvereeniging Receptie, kerkuitvoering en concert U.S.O. Slotconcert U.S.O. INTERNATIONALE HAVEN- DIEF GEARRESTEERD Hij wordt verdacht van inbraak op een schip MEXICAAN HAD HEKEL AAN DE POLITIE Verstekeling geïdentificeerd INDEPENDENCE DAY Receptie bij den Amerikaanschen gezant te Den Haag Invoerheffing op aal en paling Australïë-Iijn geopend Feestelijkheid en belangstelling langs heel dp route UIT DE STAATSCOURANT Burgemeesters Onderscheiding Commissaris van politie Scheepvaartinspectie Rechterlijke macht Eervol ontslag Hooge Raad van Arbeid Invoerrechten en accijnzen Pensioenraad NUMMERBORDEN VOOR AUTO'S Binnenkort voorschriften te wachten DÉFILÉ BIJZ. VRIJW. LANDSTORM Bij gelegenheid van het regeerings- jubileum van H.M. de Koningin PROF. G. J. W. KOOLEMANS BEYNEN t Oud-bij zonder-hoogleer aar in de tropische geneeskunde Nationale Padvinders- raad Prins Bernhard presideert de vergadering „RIJKE" JONGEDAME WILDE KAMERS HUREN GEVANGENBEWAARDER GESCHORST Diensten bewezen aan gedetineerden LOUIS DE VRIES GEËERD Belgische onderscheiding PATER M. GIJLSWIJK O.P. ERNSTIG ZIEK PATER L. MERTENS t ZUSTERS VAN HET ARME KIND JEZUS VAN SUPER oumt n Het hoofdbestuur van de Ned. St. Gregorius vereenigïng heeft Maandagmiddag bij gelegen heid van het zestigjarig bestaan der vereeniging een druk bezochte receptie in de aula van de R.K. Muziekschool te Utrecht gehouden. In een hartelijke speech heeft de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk het hoofdbestuur met het jubileum gecompli menteerd. Spr. vergeleek het werken en streven van de vereeniging met dat van een museum. Zooals dit instituut oude maar waardevolle voorwerpen verzamelt, zoo richt zich de St. Gregoriusver- eeniging naar de toonwerken van klassieke com ponisten. Zijn vergelijking doortrekkend merkte spr. op, dat de vereeniging naast het oude ook bog oog heeft voor het nieuwe, waaruit blijkt, dat zij steeds met een frisschen geest bezield is. In zijn kwaliteit van directeur van de R.K. Muziekschool sprak vervolgens pater dr. C. Huy- gens O.F.M. Tusschen de St. Gregoriusvereeni gïng en deze school is altijd een zeer hechte samenwerking geweest. Op een in 1919 gehou den gecombineerde vergadering van de St. Gre- goriusvereeniging en de Liturgische vereeniging is het plan om een R.K. kerkmuziekschool te stichten voor het eerst in behandeling genomen. Er Verliepen echter eerst zes jaren voordat de oprichting van dit instituut een feit was. De bloei van de school zal ook beteekenen de bloei van de St. Gregoriusvereeniging. Wanneer di recteur en leeraren zoo hun taak zien, dan kun nen zij op een daadwerkelijke wijze de jubilee- rende vereeniging het door haar gestelde doel helpen bereiken. Met den wensch, dat de vereeniging in de toe komst veel moge bijdragen tot verbreiding en herleving van de kerkmuziek eindigde spr. Zijn woord van felicitatie. De hoogeerw. heer Deken C. J. W. v. d. Wiel dankte allereerst den burgemeester van Utrecht, vervolgens dr. Huygens voor zijn gelukwenschen on was, er van overtuigd, dat de leerlingen van de kerkmuziekschool al het hunne er toe zouden bijdragen tot innerlijken en uiterlijken uitbouw van de St. Gi-egoriusvereeniging. Namens de oud-leerlingen werd het woord ge voerd door den koordirigent van de kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming te Utrecht, den heer J. Smit, die er op wees dat de koordirec teuren bij het vervullen van hun taak altijd veel steun van de St. Gregoriusvereeniging hebben ontvangen. De rij van sprekers werd gesloten door den heer W. Kahmann, die als woordvoerder van de leerlingen het hoofdbestuur van de St. Grego riusvereeniging gelukwenschte. Op de receptie waren aanwezig de diocesane besturen, leeraren van de kerkmuziekschool, vele koordirecteuren en tal van bestuurders van pa- rochieele koren uit Utrecht en elders. In den namiddag gaven enkele Utrechtsche kerkkoren in de parochiekerk van O. L. Vrouw aan de Biltstraat een uitvoering van liturgische muziek. Bijzonder leerzaam mogen we noemen de Grsgoriaansche gezangen, die de leerlingen der Kerkmuziekschool ten gehoore brachten De voot, rustig en vooral niet-slepend klonk deze muziek, die werd voorgedragen door een zeer homogeen ensemble. Wat de overige nummers betreft, moeten wij om hier beperken tot enkele zeer algemeene opmerkingen. In de eerste plaats is gebleken, dat van alle Behoorde werken, de klassiek-polyphone over tuigden: ook na eeuwen bezitten zij de onaan getaste waarde van 'een innige devotie, te za- men met een spontaan-kinderlijken zwier en hier meer, daar minder fraaie welluidendheid Van alle werken, die na dien tijd worden ge dateerd, heeft alleen Andriessen's werk eenige kenmerken, die dit klassieke ideaai benaderen Herman Strategier in zijn Missa „Vox Sponsae' kan, naar het ons voorkomt, in dezen geest veel bereiken, als hij de stoutmoedigheid heeft zijn nog oppervlakkig levende strevingen en gevoe lens krachtig uit te werken. Hij moet tegen den druk naar kortheid en bondigheid de Mis moet gauw uit zijn durven oproeien. Prach tig was Andriessen's „Terribilis". Diepenbrock's Stabat is, het bleek in dit mi lieu overduidelijk, niet meer van onzen tijd monotoon en in wezen arm aan conceptie en structuur. Winnubst wilde beter, componeerde ook beter, maar hij zweefde tusschen twee rich tingen enbleef bij een goed experiment. Polyphonie, eventueel met vrij gebruik van toonaarden, zal voor de toekomst van de kerk muziek van groote beteekenis kunnen zijn. De afzonderlijke prestaties waren gemiddeld Soed; te veel trof men slapheid en gebrek aan durfin de klassieken. Een sterker dynamiek behoeft in het geheel niet gelijk te staan met opera-effecten. Des avonds werd in Tivoli een bijzonder con cert gegeven door het Utr. Sted. Orkest, dat stond onder leiding van Ed. v. Beinum. Het program was zeer aantrekkelijk en artis tiek samengesteld, met dien verstande, dat Eeethoven er toch min of meer tusschen was Beplakt om Phons Dusch gelegenheid te geven zich te laten hooren. De solist speelde het 5e Pianoconcert wel is waar niet met dat gemak, dat een routinier-solist eigen is, maar des ondanks toch correct en met intelligentie. Ei waren oogenblikken, dat Dusch, door een inspi- reerende kracht gedreven, zich tot Beethoven's felheid wist op te werken, maar men kon ook momenten' aanwijzen, waarop een t.e licht tou cher en een te zoete klankvoorstelling het nau welijks mogelijk maakten de piano van het resoluut spelende orkest te onderscheiden. W. Paaps Symphonietta was voor Utrecht een noviteit: aan hetgeen wij er vroeger over schreven hebben we weinig toe te voegen. Het klankbeeld is wel erg- hard, te hard voor de concertzaal wellicht. Veel succes oogstten An- driessens Variaties op een thema van Kuhnau variaties in ouden stijl, maar in een nieuwen geest. Andriessen neemt met zijn composities een unieke plaats in de hedendaagsche muziek in Bij alles overheerscht een klare voorstelling der melodieën en 'n naar soberen eenvoud streven de instrumentatie. Meer nog: er spreekt uil deze werken een geest van noblesse, van ver eenvoudigende innerlijkheid, die men in zeke ren zin een zucht naar mystiek zou kunnen noemen. Zelfs in deze variaties op 'n thema zonder pretenties. Door verschillende omstandigheden, voorna melijk douane- en clearing-moeilijkheden, wa ren de partijen voor de Nulde Symphonie van Bruckner niet tijdig aanwezig. Na de pauze werd in plaats van de Nulde nu de Derde Sym phonie van Bruckner uitgevoerd. Door deze, niet zelden zeer moeilijke parti turen heeft het orkest zich behoudens enkele kortstondige déraillementen goed heengesla gen. Wij bedoelen niet, dat het er verder zonder kleerscheuren is afgekomen, integendeel, het orkest speelde met volledige overgave en kende oogenblikken van sterke bewogenheid. Iedei der partijen had het zwaar te verantwoorden maar ieder heeft dan ook haar eigen kracht getoond. De aanwezigen hebben bij het eind van het concert van Beinum en de zijnen hartelijk toe gejuicht. Tot driemaal toe werd de dirigent, die bloemen ontving-, teruggeroepen. J. H. De Rotterdamsche rivierpolitie is er in ge slaagd den 33-jarigen V. N., Letlander van origine, thans zonder nationaliteit, een beken den internationalen havendief, die zoowel in Nfederland als in Zweden Duitschland, België en Letland verschillende straffen heeft uitge zeten, aan te houden. Vorige week Maandag vervoegde zich bij de Rotterdamsche havenpolitie de kapitein van het in de Waalhaven te Rotterdam liggende schip „Gabriel Guist'hao", die aangifte kwam doen, dat op zijn schip was ingebroken en dat er uit een lade in zijn hut waren ont vreemd 8700 Fransche francs, 50 belga's, 11 Engelsche ponden en 30 Nederlandsche gul dens. De omstandigheden, waaronder deze diefstal was gepleegd, deden de rivierpolitie direct den ken aan V. N., van wien men wist, dat hij sedert eenigen tijd weer te Rotterdam ver blijf hield. Het ingesteld onderzoek wees uit, dat N. in den nacht van Maandag op Dinsdag verblijf had gehouden in een logement in de binnen stad en dat hij daarna met een taxi naar Am sterdam was gereden. De rivierpolitie slaagde er spoedig in, den chauffeur van de taxi op te sporen. Deze was Maandagavond door V. N. ontboden. Eerst had hij via de Merwehaven te Rotterdam gereden, waar N., tusschen eenige boomstammen wat geld had weggehaald. Daarna is hij met zijn klant naar Amsterdam gereden en heeft hem op het Rembrandtplein afgezet. De klant had het verschuldigde bedrag voldaan in Engelsche munt. Naar aanleiding van de verklaringen van den chauffeur is de rivierpolitie te Amsterdam op onderzoek uitgegaan en reeds Dinsdagavond kon N. in een café aan de Reguliersbreestraat worden aangehouden. Hij werd naar Rotterdam op transport gesteld, waar men hem een ver hoor afnam. N. ontkende iets met den diefstal aan boord van het schip uitstaande te heb ben gehad. Het merkwaardige was evenwel, dat op hem 50 frs. biljetten werden gevonden, terwijl de kapitein, die aangifte had gedaan, ook 50 frs.biljetten miste. Nadat N. nog allerlei fantastische verhalen omtrent de t herkomst van het geld had ge daan, is hij in verzekerde bewaring gesteld. Onlangs is met het» Nederlandsche stoomschip Willemsplein naar New Founland meegegaan een jongeman, die voorgaf Mexicaan te zijn, maar die verder over slechts zeven woorden be schikte, namelijk: Jozef, no Mama, no Papa en no Police. Aangezien men hem in New Found- land niet kwijt kon, zoo vertelt de N'. Rott. C., is hfj met hetzelfde schip weer naar Rotterdam teruggekomen en daar ter beschikking gesteld van den Rotterdamschen vreemdelingendienst, waar de verstekeling niet erg lang deze houding heeft kunnen handhaven. Het eerste wat men met hem deed, was hem naar den Mexicaanschen consul brengen. Het „wanneer men verre reizen doet" enz. scheen op den jongeman niet toepasselijk. Wat hij over Mexico kon meedeelen was ongeveer evenveel als de Mexicaansche hbnd kan, want op het verzoek om zijn volkslied te zingen zweeg hij in alle levende en doode talen en van Spaansch had hij ook geen benul. Meer dan de genoemde zeven woorden wilde hij niet zeggen. Daar wist de vreemdelingendienst een probaat middel op: net zoolang opgesloten houden tot er wèl iets wordt gezegd. Toen men aan den jongeman duidelijk maakte, dat men zijn foto's over de heele wereld zou verspreiden, haalde hij bakzeil. Dat was maar beter ook, want dit bespaarde de politie heel wat werk. Oveiigens zou men het niet zoo heel moeilijk gehad heb ben, want de verstekeling had ondergoed aan, dat kennelijk van militairen oorsprong was, netjes voorzien van nummers e.d. Toen hij eieren voor zijn geld koos, kwam vast te staan, dat de verstekeling een bewoner van een Zuid-EurOpeeschen staat was. HU was vandaar vertrokken en had een beetje door Europa gezworven en was eindelijk te Rotter dam gearriveerd. Daar had hij langen tijd langs de havens gedoold en tenslotte was hij liefdevol opgenomen in het tentenkamp aan de Waalhaven, waar hij geruimen tijd had ge kampeerd. Vanzelfsprekend vroeg de politie hem ook, waar zijn identiteitsbewijzen waren gebleven. Die had hij verstopt onder een wilgenboschje aan de Waalhaven, vertelde hij. Dus werd de vreem deling in een auto gezet en naar Waalhaven gereden, waar hij de plaats moest aanwijzen. Na eenig graven trof men inderdaad de identi teitsbewijzen daar aan. Daaruit bleek ten over vloede, dat zes van de zeven woorden welke de jongeman gesproken had, leugens hadden ge formuleerd. Hij zal thans worden teruggebracht naai hét land, waar hij gedomicilieerd is. Ter gelegenheid van de herdenking van de onafhankelijkheid van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika hebben de Amerikaansche gezant en mevrouw Gordon Maandagmiddag te hunnen huize te Den Haag ontvangen. Zeer vele leden van de Amerikaansche kolo nie uit Den Haag en van elders kwamen den gezant en mevrouw hun opwachting maken. Ook uit de kringen van regeering, Hof en di plomatie waren er vele vertegenwoordigers. VeJe gasten waren van hun dames vergezeld. On der de aanwezigen zagen wij den Franschen en Duitschen gezant en andere leden van 't corps diplomatique, de ministers Van Buuren en Weiter, staatsraad mr. J. Schokking, bestuurs leden van de Nederlandsch-Amerikaansche Ka mer van Koophandel en van de Nederlandsch- Amerikaansche fundatie, mr. Everwijn, oud gezant te Washington en prof. mr. A. C. Jo- sephus Jitta. Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat een regeling in voorbereiding is ter zake van het doen vervallen, resp. teruggave van hef fing, betaald uit den hoofde van invoer van aal en paling uit alle landen zonder uitzon dering. Nader zal worden bekend gemaakt, of en zoo ja, wanneer deze regeling in werking zal worden gesteld. BATAVIA, 4 Juli. (Aneta/A.N.P.). Talloozen waren Zondag op het heete middaguur naar Tjililitan getrokken om getuige te zijn van het vertrek van het eerste toestel in den geregelden dienst op Australië, de PG-AFM. Zoowel van de zijde der civiele en militaire autoriteiten, als van de handelswereld en het publiek waren velen op het vliegveld verzameld. O. a. waren aanwezig de voltallige raad van Nederlandsch-Indië, de commandant der zee macht, vice-admiraal Ferwerda, kolonel van Oyen, namens den legercommandant, terwijl ook de Britsche consul-generaal door zijn aan wezigheid van zijn belangstelling blijk gaf. Uit Bandoeng waren twee vliegtuigen met ge- noodigden gekomen. Het vertrek van het vliegtuig werd voorafge gaan door een sobere plechtigheid, waarbij de heer Nieuwenhuis en de directeur van Verkeer en Waterstaat, ir. van Haeften, een rede hiel den. Op het vliegveld heerschte een ware feest stemming. Om 13.05 uur steeg het Lockheed-toestel op. Inzittenden waren de bestuurder van Messel en de passagiers Kuneman, lid van den Raad van Nederlandsch-Indië, ir. van Haeften, directeur van Verkeer en Waterstaat, de heeren Nieuwen huis, van de K.N.I.L.M.,, van Bovene, hoofd redacteur van „Aneta", en de directeur van den luchtvaartdienst in Nederland, de heer van Ede van der Pais, die zooals bekend is in Ne- derlandsch-Indië vertoeft en de openingsvlucht tot Den Passar medemaakt. Na een eere-rondje te hebben gemaakt, ver dween het toestel in de richting Soerabaja. Het vliegtuig heeft uit Nederlandsch-Indië bruto 75 K.G. post medegenomen (naar schat ting 15.000 a 17.000 brieven), terwijl uit Europa nog een 73 K.G. afkomstig was, alles bestemd voor Australië. Tot Soerabaja verliep de vlucht zeer vlot. Al spoedig vloog de machine op 2000 meter hoogte, door een flink bewolkte lucht, waardoor weinig van den grond zichtbaar was. Het interieur van het toestel toonde een bonte afwisseling door de aanwezige helmhoeden en winterjassen. Om 15.25 kwam het toestel te Soerabaja aan, vanwaar men twintig minuaten later weer ver trok. Van de zijde van het publiek bestond groote belangstelling. Autoriteiten waren ech ter niet aanwezig. Een aardig oogenblik was het, toen, vlak na het opstijgen te Soerabaja, de PK-AFM, op weg naar Australië, het Qantas-toestel passeerde, dat uit Australië kwam en uit Rembang was vertrokken. De vliegtuigen vlogen zoo dicht langs elkaar dat, ondanks de geweldige snelheid van beide toestellen, het wuiven uit de beide cabines zichtbaar was. In Den Passar werd het toestel hartelijk ver welkomd, zoowel door de pas geïnstalleerde zclf- bestuurders, als door het Europeesche binnen- landsch bestuur en het publiek. De ontvangst werd opgeluisterd door gamelan-muziek. BATAVIA, 4 Juli Aneta/A.N.P.). De P PK-AFM is vanmorgen inderdaad vroeger uit Den Passar vertrokken; n.l. om 3.40 uur. Het toestel kwam om 6.55 uur te Koepang aan, van waar men om acht uur weer vertrok, met be- Met ingang van 15 Juli 1938 is benoemd tot burgemeester der gemeenten Bergambacht en Ammerstol J. H. Winkler. De nieuwe burgemeester werd 25 Juli 1895 te Haarlem geboren en is thans hoofd eener openbare lagere school te Wageningen. Met ingang van 15 Juli 1938 is benoemd tot burgemeester der gemeente Wouw A. H. Ter meer, met toekenning van gelijktijdig eervol entslag als burgemeester der gemeente Aarle» Rixtel. Aan den kapitein W. G. F. A. van Walt Meijer, van het wapen der koninklijke mare chaussee, is vergunning verleend tot het aan nemen en het dragen op de uniform van de ordeteekenen van officier der orde van Leo pold II van België. Met ingang van 1 Juli 1938 zijn bevorderd bij het departement van justitie tot referendaris mr. J. Coninck, Liefsting, thans hoofdcommies, tot commies R. Beerta, thans adjunct-commies. Benoemd is tot commissaris van politie te Zutfen J. Bokma, thans commissaris van politie te Kampen. Benoemd is tot adjunct-expert bij de scheep vaartinspectie in vasten dienst P. J. Harinck te Zwolle. Benoemd is tot kantonrechter-plaatsvervan- ger in het kanton Dordrecht: mr. F. J. Kra nenburg, advocaat en procureur te Dordrecht; tot kantonrechter te Beetsterzwaag, mr. B. J. Duetz, oud-lid van het Hof van Justitie op Curasao, tevoren griffier bij het kantongerecht te Zaandam, wonende te 's Gravenhage; tot rechter in de arrondissementsrechtbank te Rot terdam, mr. H. M. B. ter Haar Romemj, advo caat en procureur en kantonrechter-plaatsver- vanger in het kanton Rotterdam, wonende te Rotterdam; tot substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Haarlem, mr. N. J. G. Sikkel, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Middelburg, ter stand plaats Middelburg. Op zijn verzoek is met ingang van 15 Juli 1938, eervol ontslag verleend aan mr. H. P. van Heukelom, als plaatsvervangend lid, ambts halve plaatsvervangend voorzitter van der. Raad van Beroep voor de directe belastingen te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de in die bet-rekking bewezen diensten. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer J. Nauta te Amsterdam als lid van den Hoogen Raad van Arbeid, onder dank betuiging voor de door hem in die functie be wezen diensten, en zijn benoemd onderschei denlijk tot lid en plaatsvervangend lid van dien Raad de heeren J. Hofman te Amsterdam en F. P. Fuykschot te Utrecht. Ingetrokken is de verplaatsing naar het kan toor der invoerrechten en accijnzen te Zutfen van den ontvanger der directe belastingen, enz J. Hoogenkamp ter inspectie der invoerrechten en accijnzen te Leeuwarden en verplaatst is naar het kantoor der invoerrechten en accijn zen te Zutfen de ontvanger der directe belas tingen, enz., mr. H. F. L. Haack te Slcchteren K. J. Oortman, adjunct-commies bij den Pensioenraad, is bevorderd tot commies. Aan G. J. Lovink is op verzoek, met 31 Aug. 1938, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Anna-Paulowna, met dankbe- ging voor de goede diensten door hem als bur gemeester bewezen. stemming naar Port Darwin. Hier landde men om 12 uur plaatselijken tijd en zette om 13.25 uur de reis voort. Te Port Darwin had men een aardige, niet- officieele ontvangst. Daar was ook de „Challen ger", de vliegboot van de Imperial Airways, die thans de eerste vlucht maakt en vorige week Priok passeerde. Op verzoek van de Commissie voor Normali satie van Voorschriften en onderdeelen van motorrijtuigen, ingesteld door de hoofdcommis sie voor de normalisatie in Nederland heeft het Psychotechnisch Laboratorium van het Staats bedrijf der P. T. T. het vorige jaar kleuren combinaties en indeeling van nummerborden aan een onderzoek onderworpen. Op grond van de resultaten van dit onder zoek, die in een uitvoerig rapport zijn. neerge legd, zijn de volgende conclusies getrokken: Als kleurencombinatie voor de nummerbor den kan de combinatie witte cijfers en letters op blauwen ondergrond worden gehandhaafd. Het nummerbord van het type AB. dus het type met twee letters en vier cijfers, waarbij de letters boven de cijfers zijn geplaatst, is het snelst waarneembaar en kas dus voor invoe ring in de eerste plaats worden aanbevolen. De betrokken instanties hebben zich met bovenstaande conclusies vereenigd. Het Depar tement van Waterstaat heeft besloten eerlang voor auto's en motorrijwielen nummerborden van genoemd type te zullen voorschrijven. Het komende jubileum van de 40-jarige regee ring van H. M. de Koningin heeft bij den Bij- zonderen Vrijwilligen Landstorm den wensch doen geboren worden, bij de herdenking van deze voor vorstenhuis en volk zoo heuglijke ge beurtenis de gelegenheid te mogen ontvangen op nieuw van zijn trouw en verknochtheid aan de Landsvrouwe een openlijk blijk te mogen geven. In verband hiermede is tot H. M. de Koningin het eerbiedig verzoek gericht deze hulde te mogen brengen in een défilé, vertegenwoordi gend den geheelen Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm. Het heeft H. M. de Koningin behaagd, Zich bereid te verklaren, deze huldiging van den Bijzonderen Vrijwilligen Landstorm te aanvaar den en het défilé in oogenschouw te nemen op Zaterdag 27 Augustus op het paleis Huis ten Bosch, te 's-Gravenhage. Bij den Inspecteur van den Vrijw. Landstorm hebben de aangewezen Commandanten der Landstormkorpsen bereids een voorloopige op gave ingediend van 1150 reserve-officieren, die zich hebben voorgenomen, aan het défilé deel te nemen; hieronder zijn 62 hoofdofficieren. Het aantal deelnemende leden der geweste lijke landstormcommissiën bedraagt 230; meer dan 1170 plaatselijke leiders hebben zich reeds voor het défilé aangemeld. Aan een der Korpscommandanten van den B.V.L. zal het commando over het défilé wor den opgedragen. Zaterdag 27 Augustus a.s. zal met de deelne mers aan het Défilé tevens een gemeenschap pelijke bijeenkomst in den Dierentuin te Den Haag worden gehouden, gewijd aan het 40-jarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, waarbij tevens het 20-jarig bestaan van den B.V.L. zal worden herdacht. Prof. G. J. W. Koolemans Beynen, wiens overlijden wij reeds hebben gemeld, is 12 Oct. 1874 te Kampen geboren. In 1893 werd hij in geschreven als student in de medische weten schap aan de Leidsche universiteit. Na voltooi ing zijner academische studie vertrok hij als officier van gezondheid naar Ned. Indië. Al spoedig onderscheidde hij zich door zijn onder zoekingen op het gebied der malaria. Tijdens de Balkanoorlogen was hij als ambulance-arts werkzaam en zijn verdiensten werden toen erkend door hem de regeeringsmedaille *n het Roode Kruis met gesp te verleenen. In 1919 werd hij belast met het geven van onder wijs in de tropische geneeskunde aan de Leid sche universiteit. Dit bijzonder hoogleeraar- schap ingesteld door het Leidsch universiteits fonds, heeft prof Beynen tot voor zes jaar uitgeoefend. BU Kon. Besluit van 1 Juni 1920 werd hij benoemd tot lid van het dagelijksch bestuur van het Ned. Roode Kruis. Als zoodanig bij herhaling herbenoemd, werd hem op zijn ver zoek op de meest eervolle wijze ontslag ver leend bij Koninklijk Besluit van 20 Octobe. 1936. Even te voren een wel bij Kon. Besluit van 10 October 1936 was prof. Koolemans Beynen benoemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Maandag heeft ten paleize te Soestdijk de Nationale Padvindersraad vergaderd. Z. K. H. Prins Bernhard heeft, gebruik makende van zijne bevoegdheid als Koninklijk Commissaris van de Nederlandsche Padvinders, de vergade ring gepresideerd. Tot voorzitter van den Nationalen Padvin dersraad werd benoemd de heer A. Oosterlee, hoofdcommissaris van de N.P.V., tot onder voorzitter mr. R. Höppener, hoofdcommissaris der Kgtholieke Verkenners, tot secretaris-pen ningmeester de heer A. H. van Leeuwen, pen ningmeester van de N.P.V. Besloten werd o.m. dat de voorzitter, de heer A. Oosterlee, ook de buitenlandsche aangele- genhèden van den Nationalen Padvindersraad zal behartigen. De raad zal zijn zetel hebben op het natio naal hoofdkwartier der N.P.V., Alexanderstraat 20, 's-Gravenhage. Zaterdag is bij de politie te Rotterdam aan gifte gedaan van een geraffineerde oplichting, waai-van een pensionhouder, wonende aan den Stationsweg aldaar, het slachtoffer is gewor den. Een naar schatting 2-2-jarige jongedame, een opvallende verschijning, vervoegde zich de vo rige week bij den pensionhouder en wenschte onder het vertellen van zeer fantastische ver halen over haar rijkdom een paar studeerka mers te huren. Nadat zulks overeengekomen was kwam zij Dinsdagavond j.l. nog eens terug om. zooals zij zei, nog eens te praten over het plaatsen van haar bezittingen in de appartementen. Daar haar auto, volgens haar zeggen, in Delft gerepareerd moest worden, verzocht zij den pensionhouder haar f 5 te willen leenen, om naar huis terug te kunnen keeren. Sindsdien is de jongedame, die een beschaaf den indruk maakte en haar pensionkaart tee- kende met den naam G. M. M„ niet meer te ruggekeerd. De politie vermoedt, dat meer personen op deze manier zijn opgelicht. Een ingesteld onderzoek heeft nog geen resul taat opgeleverd. Te Alkmaar is een beambte der strafgevan genis geschorst, omdat hij diensten zou hebben bewezen aan gevangenen. Hij zou voor hen brieven hebben bezorgd aan bepaalde adressen en hun sigaretten en andere versnaperingen hebben gebracht. t Naar wij vernemen, heeft de Koning der Belgen het grootkruis der Orde van Leopold II verleend aan den Nederlandschen acteur Louis de Vries. Pater Maucolinus Gijlswijk O. P., prior van het Dominicanenklooster te Nijmegen, is Maan dag plotseling zoo ernstig ongesteld geworden, dat onmiddellijke opneming in het St. Cani- siusziekenhuis noodzakelijk was. Bij de congregatie der Paters van den H. Geest is bericht ontvangen, dat pater L. Mer- tens in zijn missiestatie te Mhonda (Britsch Oost-Afrika) is overleden. Tot provinciale Overste van de Congregatie der Zusters van het Arme Kind Jezus te Maas tricht is benoemd de eerw. Moeder Francisca Sales, ter Opvolging van Moeder Francisca Crucê, die aangewezen is als overste van de Voogdij-inrichting der Congregatie te Velsen. door Guy Hamilton 45 „Ha!" viel Villett uit „Wil je uit dat vaatje tappen je ontoerekenbaar pleiten? Den in druk maken van geestelijke abnormaliteit? Dat zal ik je beletten schurk!" Quild zag den commissaris verontwaardigd aan. „Dit is 't eerste onvertogen woord, dat ons interessant discours ontsiert en 't komt uit den mond van de hoogst aanwezige autoriteit! Die klein-burgerlijke, misselijke moraal, dat de misdadiger óf een verworden individu óf een krankzinige is, en nooit een werkelijk groot ar tist kan zijn!" De super wendde zich opnieuw tot O'Brien. „De gelegenheid, om de in mijn oog volmaakte misdaad te plegen, werd me gebo den door de historie met het „Hart van Shehe- razade". Heb ik me vergist? Zou de feillooze misdaad werkelijk gepleegd zijn, als 'k maar iets meer tijd gehad had? Wie zal 't zeggen? Mijn dubbel-leven als superintendant Quild en de in koffie rijk gewordenSpringham kostte handen vol geld. 'k Raakte in den put. Bij toe val vernam ik, dat Jimmy Burke uit Dartmoor ontslagen werd. Ik besloot, dat niet hij, maar ik het „Hart" in de wacht zou sleepen." „Je worgde op Lonely Moor mijn vader," zei Patrick vijandig. „Noodzaak, O'Brien. Ik zorgde, voor Burke op Lonely Moor te zijn. Je weet, wat gebeurde, "k Overviel Jimmy fini. Toen sierde ik de zaak naar behooren op een ladder tegen 't raam, een ontredderde telefoon, een lijk voor de stoep. Alles was kant en klaar, toen ik ten tooneele verscheen. Eenmaal in huis, begonnen de moeilijkheden echter pas. 'k Had niet op de aanwezigheid van Heward gerekend. Dan was jij er en die juffrouw Warr; jullie zaten ook achter het „Hart" aan en 'k moest je daarom drommels in de gaten houden. Tenslotte mijn pech in Bould's schatkamer bij die schiet- Tja." Quild zuchtte, ,,'t Liep me niet mee. Ach teraf bleek ik een flater gemaakt te hebben, door Jimmy's lijk naar de stoep te sleepen. Een misrekening in den tijd; 'k zag er geen gat, in, hoe 'k een van de aanwezigen op Lonely Moor als dader in aanmerking kon laten komen. Toen deed Heward in zijn onschuld mij de op lossing aan de hand." De super werd in zijn verhaal gestoord door t binnenkomen van een kleine processie. Voor op commissaris Myddleton, achter hem vier man van de Yard. Tusschen twee hunner, de boeien aan, Max Evans. „Daar zit-ie, de schandvlek van 't corps!" viel Myddleton uit. Zijn gezicht was van woede vertrokken; de vinger, die naar den super wees, trilde. „Maak er geen melodrama van, goede man!" Quild glimlachte superieur. „Je komt nu het verhaal uit is. Om verder te gaan; juffrouw Warr, Dorothy Whitaker dus, maakte zich op Lonely Moor van het „Hart van Sheherazade" meester. Mijn hofmakerij bij haar, als Fred Springham, werd een jammerlijk fiasco, maar ik bleef op goeden voet met haar broer. Zoo wachtte ik mijn kans af. In dien bewusten nacht van Zaterdag op Zondag stal ik het „Hart". Lang had ik er geen plezier van; een paar dagen later was Dorothy me weer te slim af. Vanavond kwam het „Hart" opnieuw in mijn beat mi nu moet ik 't voor goed afstaan." „Je had het moeten houden, toen 't in 't Im perial uit mijn opaline vaas rolde," zei O'Brien. „Waar jij 't met opzet in gestopt had?" Quild lachte zachtjes, ,,'k Had je dóór, vriend. Als ik 't meegenomen had, zou ik 't mijn superieuren hebben moeten afdragen, nogal glad! 't Leek me veiliger, jou naar 't Regent's Palace te lok ken. Maar nu moet jij me toch eens één ding ophelderen, O'Brien. Je zei, dat je Myddleton gewaarschuwd had. En Willett verscheen." „Heel eenvoudig," antwoorde Patrick, ,,'k Waarschuwde ze alle twee. 'k Verzocht dat. als de één naar „De Berken" kwam, de ander huis zoeking zou doen in je dubbele appartementen, die van Quild en die van Springham. 'k Wist heel goed dat ik, door 't tegen jou op te ne men mijn leven riskeerde. Maar 'k wist ook, dat jij in geen geval den dans ontspringen zou." „Je vlieger iS opgegaan O'Brien." „Gelukkig. Waarom schoot je Bill Evans in 't Imperial dood?" „Hij dacht, van twee wallen te kunnen eten en daarvoor is hij gestraft. Als jij me wéér niet in de wielen had gereden, O'Brien, zou Heward, zoo zeker als tweemaal twee vier is, voor den moord hebben moeten opdraaien. Een goede straf voor Dorothy; de hooghartige manier, waarop zij Fred Springham afwees, heb ik haar niet vergeven. Toen Heward me ontglipte, trachtte ik Dorothy in 't net te krijgen. O'Brien, wanneer Myddleton gekomen was, In- plaats van Willett, zou de kans toch nog ip mijn voordeel zijn gekeerd." „Waartoe diende die poppekast met den niet bestaanden Francis Graham, Quild?" „Ook alweer om de zaak ingewikkelder te maken, 'k Had Dorothy's portret in haar tra- vesti-rol op Whitaker's schrijfbureau gezien en hij vertelde me de geschiedenis. Hij liet me zelfs Dorothy's manuscript lezen." Een glim lach gleed over Qui 1 dis gezicht dat teekenen van vermoeidheid begon te vertoonen. „Wees blij, dat jij 't niet gelezen hebt, O'Brien! Onge- loofelijk, wat een prul; Je respect voor haar zou er een klap mee gekregen hebben!" Hij zweeg even. „Dat manuscript bracht me op 't denk beeld, een Francis Graham te laten optreden en 'k heb de zaak er aardig mee verward. Tja, als jij'je er niet mee bemoeid had, OBrien, of als ik je maar bijtijds uit den weg had kunnen ruimen, was alles op rolletjes gegaan. Wie zou op 't idee gekomen zijn, een super van de Yard te verdenken?" „Jij hebt maar een gedeelte gehoord, Mydd leton; toch zal 't je meer dan genoeg geweest zijn." Willett zag zijn collega spinnijdig aan. „Van 't heele corps was jij zoo ongeveer de eenige die met Quild wegliep. En hoe heeft hij je in de luren gelegd! Jij had behooren te weten, dat een politieman, die sobkousen draagt, nooit kon deugen!" Myddleton schokschouderde. „Hoe kwam je er achter," vroeg hij O'Brien, „dat Springham niemand anders was dan Quild?" Patrick's gelaat werd één en al glimlach. „Hij vergat iets." „Wat is dat voor nonsens?" blafte Myddle ton. „Ik bedoel," antwoordde Patrick vergenoegd, ,dat hoewel Quild aan letterlijk alles dacht, hij vandaag vergat, van slobkousen te verwis selen." Patrick O'Brien legde den brief neer en zag zijn vriend Andy Hawkins aan. Zij zaten in hun gemeenschappelijke kamer in 't Imperial. „Ze schrijft," zei hij, „dat ze gauw gaat trou wen. Met Guy Heward natuurlijk." „Dan wordt het een bruiloft," antwoordde Hawkins droog. „Jij zegt het op een toon, alsof zjj je haar eigen begrafenisplechtigheid be schreven heeft." ,Je mag me een gek noemen, Andy, en 'k zal er niet kwaad om worden, maar 't is de waar heid, dat ik 't van dat meisje te pakken ge kregen heb. Denk je zooiets in Patrick O'Brien, een dief, verliefd op een meisje, dat tot de beste Londensche families behoort! En zij weet, dat ik een dief ben. Toch was ze altijd vriendelijk en ze vertrouwde me. Ja, waarachtig Andy, 't is een feit ze vertrouwde me! Was het anders in haar opgekomen, mij het „Hart van Sheherazade" in bewaring te geven?" „Jij had de kans van je leven, om 't te hou den, en je verprutste haar, enkel en alleen door wat. al te lang in een paar mooie meisjesoogen te kijken. Wat een sentimenteele onzin! Als we morgen de wekelijksche hotelrekening vol doen, hebben we geen honderd pond meer over. Kan jij van den wind leven? Ik niet!" ,,'k Vraag me af, Andy," filosofeerde O'Brien, „wat jij zou doen als je plotseling de beschik king kreeg over honderdduizend pond. Voor jou privé. Of je beenen sterk genoeg zouden zijn. die weelde te dragen." Hawkins antwoordde met een ongearticuiee- den snauw. „Onder de paperassen, die ze bij Qvuld- Springham in beslag namen," vervolgde O'Brien, „was 't aanbod van een Amerikaan een mil- iioen dollar voor het „Hart van Sheherazade". Commissaris Willett vertelde 't me; in zijn on schuld noemde hij zelfs den naam van den lief hebber." O'Brien pauzeerde, ,,'t Schijnt je niet te interesseeren, Andy." Hawkins zei iets heel leelijks. „Nu zal 'k je een passage #dt Dorothy's brief voorlezen, Andy; de eenige, die jou aangaat. ,,U hebt Guy en mij uit moeilijkheden gehol pen die wij zelf nooit overwonnen hadden. U hebt zelfs niet geaarzeld, uw leven voor ons te wagen. En nu moge 't waar zijn, dat het „Hart van Sheherazade" mijn broer Godfrey slechts ongeluk bracht Guy en ik hopen vurig, dat het zijn nieuwen bezitter alleen geluk brengen zal. Aanvaard als blijk van dankbaarheid voor alles, wat u in ons belang deed, van mij het „Hart", dat u in staat zal stellen, uw vroeger beroep te laten varen en voortaan als een eer lijk burger te leven, 't Behoort nu u toe en 'k verwacht u morgen bij mij thuis om 't in ont vangst te nemen!" Onder 't lezen was Hawkins reeds opgespron gen. Toen O'Brien geëindigd had, bracht hij een hand naar zijn keel en zei weer iets heel leelijks, vóór hij los kwam. „Bliksemsche snotneus! Je zou iemand van vreugde een hartverlamming bezorgen! Had je mij niet behoorlijk kunnen voorbereiden? Een half millioen dollar voor mijn portie!" Hy sloeg Patrick op den schouder. „Een half millioen. 'k Ga direct informeeran. of Londen te koop is!" „Je bent een akelig prozaïsch mensch, Andy. OBrien nerhaalde peinzend Dorothy's woorden. „Aanvaard als blijk van dankbaarheid „Hart. "t Behoort nu u toe." Hij vouwde den onef op en stak hem in zijn portefeuille. „Ze zullen ons rijk noemen, Andy, en toch is Guy Heward rijker, veel rijker dan ik. Hij krijgt iets wat met alle dollars ter wereld niet gekocht kan worden het warme, levende hart van Doro thy Whitaker." Mirakel mooi gezegd, jongske, grijnsde Hawkins. „Demosthenes kan bij jou niet meer dan een broekje geweest zijn. 'k Heb van lou ter aandoening de tranen in mijn oogen ge kregen Daar zal een stijve borrel op smaken. EINDE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3