Of Oi Haarlem, 5 Juli De huishuren te Haarlem j 4999 WERKLOOZEN Kort en volledig DINSDAG 5 JULI 1938 Het 14de ziekentriduum is heden te Bloemendaal geopend EERSTE ZOMERCONCERT H. O. V. Solisten: Ans Stroïnk - Jac. van Kempen - Hermann Hülsmann De heer Speller verlaat het onderwijs „THALIA" De gramofoon in haar kinderschoenen 25 jaar geleden had Haarlem slechts een matige inte resse voor de toenmaals nieuwe vinding HELPT COLLECTEEREN! „Herwonnen Levenskracht" in het zilver Concert Bloemendaalsche Bosch Nuts-Spaarbank Het moeilijke kind" Een nieuw soort onderwijs te Haarlem VAN ONZEN WINKELSTAND Een halve eeuw horlogerie v. d. Vlerk MET BEEN IN MEERTOUW VERWARD GERAAKT Programma Radio-Centrale AGENDA Bioscopen 6 Juli Bioscopen „HAARLEMS ZANGGENOT" Een eerelijst van bekroningen HET JAARBOEK DER VEREE NIGING „HAERLEM" Wie heeft deze aanrijding gezien?, STADSNIEUWS Uw huurcontract verloopt en U schrijft den huiseigenaar, dat U genegen bent om te blij ven wonen, indien hij den huurprijs wil ver lagen, Daarachter schuilt het nog niet uitge sproken dreigement, dat er woningen te kust en te keur te krijgen zijn en dat het cp dit oogenblik voor een eigenaar niet gezellig is als ook zijn bezit troosteloos verlaten blijft staan met als eenig sieraad een bordje „Te huur". Dat verhuizen veel geld kost, hebt U nog maar niet overwogen, want de huisbaas willigt het verzoek toch vast en zeker in. Wij zijn eens aan het rekenen geslagen bm een" beeld te krijgen van de huishuren, die in onze stad gedurende de laatste 25 jaar geiden. We hadden daarbij rekening te houden met de annexatie, maar na herleiding en met be hulp van den Dienst van Bouw- en Woning toezicht waren toch wel betrouwbare cijfers samen te stellen. Allereerst stellen we vast, dat het aantal wo ningen in binnen- en buitenstad (buiten het geannexeerde gedeelte) bedroeg: 1913 1919 1927 1937 16.603 16.388 19.734 20896 In het geannexeerde gebied werden geteld in 1927 totaal 7747 woningen en in 1937 niet minder dan 15.496 of bijna evenveel als in het kleine Haarlem van een kwart eeuw terug Ten aanzien van de huishuren hebben wij de zuivere, herleide percentages berekend en komen dan ir>t de volgende cijfers: Aantal huizen tot 4.per week huur waarde 1913 69 pet.; 1927 18 pet.; 1937 8 pet. Van de 69 pet. was weer bijna een derde Verhuurd tegen 2.50 tot 3 Aantal huizen van 208.tot 300.per jaar huurwaarde 1913 13 pet.; 1927 30 pet.; 1937 32 pet. Aantal huizen van 300.tot 500.— per Jaar huurwaarde 1913 7 pet.; 1927 25 pet.; 1937 35 pet. Aantal huizen van 500.tot 800.per jaar huurwaarde 1913 7 pet.; 1927 13 pet.; 1937 12 pet. Woningen van 800— huur en hooger 1919 4 pet.; 1927 9'/2 pet.; 1937 6 pet. Vrije of dienstwoningen zijn bij de laatste cijfers buiten beschouwing gelaten. Uit deze statistiek blijkt, dat er vooral een verschuiving is geweest van de minimum huur prijzen. Tegenover de geweldige daling der wo ningen met een huurprijs tot hoogstens f 4 staat een groote stijging van die met een huur tusschïen 6.— en 7.50 en slechts iets minder voor die van pl.m. 5.50 per week huur. De huurklassen van acht honderd gulden en daarboven zijn alweer op den terugweg, vooral de hoogste loopen weer aardig terug naar het niveau van een kwart eeuw geleden. Men moet daarbij echter niet vergeten de bouwbedrijvigheid der laatste jaren in Bloe mendaal en Heemstede. Daarna zijn juist veel villa's, die in deze serie vallen, verrezen. In het algemeen kan voor Haarlem gezegd worden, dat de huren de laatste 25 jaar dich ter bij elkaar zijn gekomen, dat 75 pet. der groot-Haarlemmers beneden de vijf honderd gulden per jaar huur betaalt, terwijl in 1913 niet minder dan 89 pet. daaronder viel. Laten we beginnen met het Haarlemsche pu bliek een pluim op den hoed te steken voor de sympathieke wijze, waarop dit heeft gereageerd op den oproep van het actieve H.O.V .-bestuur, door in zoo grooten getale op te gaan naar dit eerste Zomerconcen;. De Gemeentelijke Concert zaal was nagenoeg geheel bezet met belangstel lenden en men deelde ons mee dat niet minder dan 700 entreebewijzen dezen avond waren ver kocht. Het kan natuurlijk altijd nog beter, maar bet is zeer zeker een resultaat dat moed geeft, zoowel voor de nog komende zomerconcerten als Voor het winterseizoen. Want we mogen er toch Zeker wel op rekenen dat alle bezoekers of zoo goed als alle ook in de wintermaanden de Haarlemsche Orkestvereeniging trouw zullen blijven. Om dit te bereiken was deze eerste Uitvcwing reeds een uitstekende propagandisti sche inzet. Het orkest, dat voor deze concerten onder leiding staat van Marinus Adam was reeds on middellijk uitstekend op dreef en bracht een «ven fraai als gevarieerd programma op het ge bied van opera-muziek, ten gehoore. De geheele tweede Acfe uit Saint-Saëns Samson ét Dalila" krijgt men voorzeker zelden te hooren. Onze stadgenoote Ans Stroink zong de veeleischende Dalila-partij met buitenge woon fraaie stemmiddelen en met sterk dra- matiseerende, diepdoorvoelde voordracht. In Jac van Kempen als Samson vond zij een uit stekend op dreef zijnden partner, terwijl Her man Hülsmann zijn hoogepriesterrol ook zeer Ve-dienstelijk vervulde, al hadden we in hoo- êere ligging gaarne nu en dan wat sterker dra gende toongeving gehoord. Het orkest en het Zangerstrio maakten onder de geestdriftige en slagvaardige leiding van Marinus Adam deze tweede acte tot een bijzonder levendige en in teressante eerste concerthelft, waarmee allen Veel applaus, en de solisten een welverdiende bloemenhulde mochten oogsten. In de tweede helft zong Jac van Kempen Voor een tenor op zijn leeftijd nog met zeer Hoede stemaanwending en intelligente voor bracht de Tamino-aria uit Mozart's „Zauber- flöte", waarmede hij opnieuw groot en wel- vsrdiend succes oogstte. Rossini's Guillaume-Tell-ouverture bracht met baar opzweepend snel rhythme de toehoorders Hls steeds in geestdrift, en ook het breed ge- Jouden Intermezzo uit Mascagni's „L'Amico fvitz" naar het bekende boek van Erckmann chatriau „L'Ami Fritz" voldeed uitstekend. Het JVas wel bijzonder opvallend hoe zuiver hier ge- btoneerd werd door alle orkestgroepen en n°e strak men hier vooral het door den diri gent aangegeven rhythme wist te volgen. Een fragment uit deze weinig gespeelde compositie van Mascagni, dat men gerust meer mag uit voeren, en dat ongetwijfeld steeds effect zal maken. M'et het Vorspiel uit Wagner's „Meistersinger", dat eveneens een over het algemeen goed klin kende vertolking ten deel viel, werd deze uit stekend geslaagde opera-avond besloten. Moge het de voorbode zijn van een uitste kend zomer-seizoendat verdient ons Haarlem sche Orkest in dit jubileum-jaar zoo mogelijk nog meer dan anders. Laat muziekminnend Haarlem nu eens en vooral door daden toonen, dat het zijn stede lijk orkest niet zou willen missen. Het is de belangstelling uit alle kringen van Haarlems groote bevolking dubbel en dwars waard. J. S. Naar wij vernemen, zal de heer W- J. Speller, hoofd van de St. Josephschool aan de Nieuwe Gracht, op 1 September a.s., na ruim 40 jaar in het onderwijs werk zaam te zijn geweest, den dienst met pen sioen verlaten. De heer Speller werd geboren te Bussum den 18en Juli 1877. Hij ontving zijn opleiding aan de R.K. Kweekschool van het Gregoriushuis te Utrecht en was daarna eenigen tijd Onderwij zer aan de RJi. Jongensschool Houttuinen te Amsterdam. In 1903 kwam de heer Speller naar Haar lem, eerst als onderwijzer, daarna als hcofd van de R.K. Jongensschool aan de Gortesteeg. Bij de oprichting van de St. Josephschool in 1912 volgde zijn benoeming' tot hoofd aldaar en in deze functie kent katholiek Haarlem den heer Speller al sinds tientallen jaren. In tal van vereenigingsbésturen op sociaal terrein en op onderwijsgebied heeft de heer Speller zitting. Zijn verdiensten werden nog kortelings door den H. Vader beloond, die hem het eerekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" ver leende. Het schoolbestuur der St. Josephschool zal op den laatsten schooldag van dit jaar Za terdag 16 Juli een ieder in de gelegenheid stellen afscheid te nemen. Van tien tot elf uur in het gymnastieklokaal van de schcol voor bestuur, personeel en leerlingen, van 11 tot 12 uur voor anderen. Donderdag 30 Juni j.l. heeft „Thalia" haar 8e jaarvergadering gehouden in gebouw „St. Bavo", Smedestraat. Bij het jaarverslag van de secretaresse, kwam vast te staan, dat het donateursaantal weer met 40 was gestegen. In het afgeloopen jaar werden 10 uitvoeringen door „Thalia" verzorgd. Ondanks de dure uitvoeringen, als onder andere „De Vier Jaargetijden", sloot de kas met een flink batig saldo. De heer W. J. Speller Toen 25 jaar geleden de heer G. M. Oord aan de Groote Houtstraat 108 een zaak in gramofoons en gramofoonplaten opende, stond het Haarlemsche publiek, evenals overal in den lande, vrij cynisch tegenover dit nieuwe mu ziekinstrument. Men beschouwde de gramo foon als een buitenissig en min of meer min derwaardig artikel, dat zeker niet van „stan ding" was en meer geschikt voor Jan Publiek, die toen nog niets van muziek wist, dan voor zelf musiceerende kringen. En toch moesten cr toen geenszins populaire prijzen voor een gramofoon en nog minder voor de platen worden neergeteld. Honderd gulden was de gewone prijs voor de gramofoon en voor de platen varieerde het te betalen bedrag tusschen de f 2 en de f 18. Het kan raar loopen met de vooroordeelen der menschen en zoo is het ook gegaan met, de gramofoon. Ondanks de reserve, waarmee men haar ontving, is zij thans een der meest popu laire muziekartikelen. En de fa. Oord heeft het hare er toe bijgedragen om de waardeering voor de „zwarte schijf" te doen toenemen en gaande te houden. Gemakkelijk is dat niet geweest, want een De aftredende bestuursleden werden allen herkozen, zoodat het bestuur blijft bestaan uit den heer W. Hopstaken, voorzitter; mej. R. Koning, secretaresse; den heer J. P. v. d. Nouwland, penningmeester; den heer L. Hop staken, 2e voorzitter; den heer J. Horn, 2e secr., mej. A. Assendelft, 2e penningmeester- esse; den heer M. Bijnsdorp, comm. De eerste uitvoeringen zullen gehouden wor den: 25 en 26 September a.s., in den Stads schouwburg. Het eerste stuk, dat zal worden opgevoerd, is getiteld „Prinses Lizi", blijspel in drie bedrijven van Ernst Albert, vertaald door Emma Morel. Het tweede stuk zal waarschijn lijk zijn: „De familie dictator" van den heer Pieter v. d. Valk. Hierbij zij nog vermeld, dat „Thalia" van den heer v. d. Valk persoonlijk toestemming kreeg, om van dit stuk de Prémière te mogen geven. Het derde stuk, dat bij het sluiten van het seizoen zal worden op gevoerd, is het bekende werk van den heer Jac. Ballings, nj. -„Bij heer Nonkel". De regie van deze stukken berust weer bij den heer Jos. van Turenhout. De 5e jaarlijksche autotocht wordt dit jaar gehouden: 17 Juli a.s. Op 15 Juni j.l. bestond „Herwonnen Levens kracht" 25 jaar. Wij hijschen dan óók in Haarlem de zilve ren vlag. Wij gaan herdenken, dat voor een kwart-eeuw de pioniers van onze beweging deze liefdedaad stelden. Immers, zieken verplegen en met Gods hulp zoo mogelijk genezen is een daad van liefde Zouden de oprichters ooit hebben gedacht, dat hun werk zoo zichtbaar gezegend zou worden? Zouden zij zich ooit hebben voorgesteld, dat na 25 jaar ons pracht-sanatorium „Berg en Bosch" te Bilthoven als het ware symbolisch weergeeft hun ernstig willen, omgezet in de daad? Hoe het zij, belangstelling en daadwerkelijke liefde voor deze instelling is er, en dit moeten wij steeds blijven bevorderen. t Het is daarom, dat wiji onzen speldjesdag op Zondag 17 Juli a.s. aanbevelen. Het bestuur van ons Plaatselijk Comité wil gaarne een jubileumgeschenk aanbieden. Ook dit moet echter een daad van liefde zitn, Dit kan het beste worden geconstateerd door het resultaat van onze collecte zoo hoog mogelijk op te voeren. Het bedrag, dat zal worden gecollecteerd, zal stijgen, naar gelang het aantal collectanten stijgt. Veel collectanten, veel opbrengst, weinig col lectanten, minder opbrengst. Wij hebben daarom hulp noodig en uitbreiding van ons corps is dus dringend noodig. Zij of hij, die aan onzen oproep gehoor wil ge ven, het adres is welbekend: Zomervaart 134 Op de eerste plaats vragen wij de medewerking van de leden onzer katholieke arbeidersbeweging. Vraagt uwen ouderen kinderen in ieder ge- val boven de 14 jaar ons op 17 Juli te helpen. Helpt zelf mede, indien ge daarvoor in de ge legenheid zijt. Kan het den geheelen dag, best, den halven dag of desnoods enkele uren, allen zijt gij wel kom. Hoe grooter de opbrengst van de collecte hoe meer menschenlevens kunnen worden gered. Er staan nog 150 patiënten op de wachtlijst. Worden dezen niet spoedig uitgezonden, misschien is het voor velen dan te laat. Ons jubileumgeschenk moet dus zoo groot mo gelijk zijn. Wilt U ons helpen? v Wij vertrouwen dat Uw antwoord bevestigend zal zijn. Voor opgave zie de advertentie in dit num mer. Namens het PI. Comité H. L. B. REIJNDERS, Secretaris Het programma van het concert in het Bloe mendaalsche Bosch onder leiding van Marinus Adam, op Woensdag 6 Juli, des avonds te 8 uur, vermeldt: 1. Huldigingsmarsch, Ed. Grieg; 2. Ouverture „Le Barbier de Seville", G. Rossini; 3. Perpetuum Mobile (muzikale grap), Joh. Strauss; 4. Slavi sche Tanz, Ant. Dvorak; 5. Fantasie de Ballet „Terpsichoré", L. Ganne. Pauze. 6. Ouverture „Si j'était Roi", A. Adam; 7. Albumblat, R. Wag ner; 8. Blumenwalzer, P. Tschalkowsky; 9. Bal let Sylvia, L. Delibes. Aantal behandelde posten 17251 v. j. 16620; aantal inlagen 11331 v. j. 10785; aantal terug betalingen 5920 v. j. 5835; ingelegd 490.025.46 v. j. 494.454.55-; terugbetaald 461.062.39 v. j. 453.372.39; meer ingelegd 28.963.07 v. j. meer 41.082.16. jaar na de vestiging brak de wereldoorlog uit, waardoor de toch al niet zoo fenomenale be langstelling voor dit nieuwe wonder danig taande. Maar nadien is het steeds crescendo gegaan. Was het eerst uitsluitend klassieke muziek, die geconserveerd werd, later en vooral na den oorlog kwam de dansmuziek in zwang en daarna de jazz. Opera's werden vroeger druk verkocht en de heer Oord vertelde ons, dat de groote Ca ruso tot nu toe „the best seller" is geweest. Een dergelijke verkoop is nog niet geëven aard. Ook nu nog worden zijn platen, die electrisch heropgenomen zijn, wel verkocht, doch langzamerhand raakt zelfs de groote Caruso vergeten. Het jongere geslacht kent hem niet meer. En thans wordt klassieke en moderne muziek zoo door elkaar verkocht. Vrij groot is het aan tal muziekminnenden, dat zich niet graag pon tificaal kleedt om naar een concert te gaan, doch wel graag van de muziek wil genieten, en zich eenvoudig de platen aanschaft. Tot voor tien jaar tot de alleenvertegen woordigingen werden opgeheven had de heer Oord de aileenvertegenwoordiging voor Haar lem en Omstreken van His Masters Voice en worden niet nog de namen Oord en His Mas ters Voice in onze stad in een adem genoemd? De fa. Oord heeft den vooruitgang op haar gebied op den voet gevolgd. Het proces van de vervolmaking der gramofoon tot wat zij nu is heeft men ook in haar étalages kunnen vol gen. Toen de radio's kwamen heeft de fa. uit den aard der zaak ook dit artikel ter hand genomen. De radio heeft er veel toe bijgedragen, zoo vertelde de heer Oord ons en die kan het uit ondervinding weten om muziekliefheb- Als we op zesjarigen leeftijd onze kinderen naar de lagere school moeten zenden, weten we niet voor welke moeilijkheden wij als ouders zul len komen te staan, maar ook voor de kinderen kunnen zich moeilijkheden voordoen, welke hun gang naar de school een steeds terugkeerende kwelling kunnen doen worden. Uiterst begaaf den zijn er niet veel; normaal begaafden vor men den hoofdschotel en minder begaafden staan aan het andere uiteinde van de rij van geselecteerden. De eerste twee categorieën zullen ons weinig hoofdbreken kosten; de eerste groep zal iets meer van onze aandacht vragen dan de middelste groep. Maar de laatste groep, die we geenszins tot de achterlijken mogen rekenen, die dus ook geen leerlingen zijn voor het buiten gewoon onderwijs, maar die de een of andere remming vertoonen in den gewonen gang van ontwikkeling, zullen veel meer dan onze nor male aandacht vergen. Van de leerkrachten in de lagere school blijven zij steeds bijzondere zor gen verlangen. Ons hedendaagsche klassikale stelsel van onderwijs, dat toch nog verreweg 't meeste voorkomt, is voor die leerlingen* minder, zoo niet ongeschikt. Wel voorzien de scholen voor Montessori-on derwijs voor een deel in de behoeften aan het individueele onderwijs, dat genoemde kinderen zeer zeker moeten hebben, doch ook daar zullen zij het onderwijs niet geheel op die wijze kun nen ontvangen, als voor hen het meest geschikt en doelmatig is. Wel zullen deze kinderen in de Montessori-scholen in een voor hen rustig tem po kunnen werken, doch de ondervinding leert ons, dat zij op den'duur toch hun „achterstand" bij andere leerlingen van gelijken leeftijd gaan voelen en er onder lijden. Doch ook de remmin gen van het „moeilijke" kind zijn zoo verschei den, dat zelfs het toch al zoo ruim geoutilleer de Montessori-onderwijs niet aan de individueele behoeften van elk dier kinderen kan voldoen. Om hen te leiden is niet alleen paedagogisch inzicht noodig, doch daarnaast zal de leider (ster) zich tevens op psychologisch gebied moe ter kunnen bewegen. Ieder kind zal vaak een probleem met zich meebrengen, dat onderzocht dient te worden en dat de richtlijnen zal aan geven, langs welke het onderwijs of het aan vullend onderwijs dient gegeven te worden. Want ook aanvullend onderwijs zal voor som mige kinderen zeer heilzaam zijn. Vooral voor die kinderen zal het in een groote behoefte voorzien, welke moeilijk, traag, het gewoon la ger onderwijs volgen kunnen en voor wie steeds 't blijven-zitten-.spook angstig hun onbezorgden jeugdtijd komt verstoren. En juist die angt is het, die onze kinderen vaak tot lastige nerveuze kinderen maakt. Zoowel ouders als deskundigen en autoriteiten op onderwijsgebied zijn het er over eens, dat de vorming van één of zoo moge lijk meer klasjes (groepjes) voor genoemde „moeilijke" kinderen in een dringende behoefte zal voorzien. Daarom hebben enkele belangheb bende ouders en belangstellende onderwijs-des- kundigen de handen in elkaar geslagen om te komen tot bovengenoemde stichting. Om te be vorderen, dat elk kind afzonderlijk op de voor hem (haar) meest geschikte wijze onderwijs ontvangt, zal de leider (ster) steeds in nauw contact staan met het Medisch-Opvoedkundig Bureau te Haarlem, waar elk kind vóór de toelating onderzocht dient te worden. Het voorlooopig werk-comité zal gaarne de namen en adressen ontvangen van hen, die in verband met eventueele plaatsing van hun kind (eren) in genoemde op te richten klas(jes) nadere inlichtingen verlangen. Men richte zich tot den heer S. M. Renaud, Sterreboschlaan 3 te Bloemendaal. Een comité van aanbeveling werd gevormd door de volgende personen; de heeren H. v. d. Weyer, inspecteur van het L.o. te Haarlem; jhr. J. P. W. van Doorn, bur gemeester van Heemstede, belast met de leiding bers te kweeken. Ging daarvoor de keuze van het groote publiek, dat zelf geen muziek be oefende, vooral uit naar het lawaaiachtige, haar de straatdeuntjes e.d., de belangstelling voor goede muziek is sterk toegenomen. Toch zijn er nog immer solisten van naam, die niet voor de radio wenschen te spelen, doch dit wel voor de gramofoon deden, zooals Menu- hin e.d. Toen de zaak 15 jaar bestond werd zij ge heel gemoderniseerd en bij die gelegenheid mocht de fa. van de His Masters Voice Fabriek een reproductie ontvangen van het officieele handelsmerk, dat nu boven den haard in het smaakvol ingerichte intérieur hangt. In den afgeloopen 25 jaar heeft de heer Oord zijn zaak een naam weten te geven, die een goeden klank heeft, niet alleen in deze omgeving, doch ook elders in ons land en zelfs over de grenzen. Men doet ook in een 26-jarige Practijk een groote vakkennis op. Wil iemand een plaat koopen zonder den naam van de melodie te kennen, dan heeft hij slechts eenige tonen te neuriën en de heer Oord weet te zeggen, welk deel van welke com positie dat is of welk ,.music-haU"-wijsje be doeld wordt.. En zoo is het ook met de techni sche zijde van het vak. Misschien zegt het iets, dat de heer Oord vanaf de oprichting vrijwel onafgebroken voor zitter is geweest van den Ned. Bond van han delaren in muziekinstrumenten en dit nu nog is en tevens gekozen werd tot voorzitter van de afdeeling Haarlem van de vereeniging van Radiohandelaren. Op 15 Juli as. viert de fa. Oord en met haar de firmant haar 25-jarig bestaansjubileum. Het zal deze bekende en op haar gebied vooraan staande zaak omtrent dezen datum zeker niet aan belangstelling ontbreken. Wij zijn be nieuwd, welke vorderingen de gramofoon heeft gemaakt bü het gouden jubileum der firma. tlllllllllllHIIMMIIIIMIIIIIIIUIIIimiMllllllllllllimillllllllllllllllllll!: De mijlpaal waarop Haarlem E sinds 1934 heeft gewacht is thans bereikt: het aantal werkloozen is 1 tot beneden de 5000 gedaald! We E hadden er niet op durven hopen, omdat we er al eenige malen dicht bij geweest zijn en ons voor niets blij maakten. Ook nu weer hadden e we de hoop laten varen, omdat de jongens, die de scholen verlaten al voor een groot deel bij de Arbeids- e beurs zijn ingeschreven. Maar we e hebben het cijfer en we houden 't krampachtig vast! Heel Haarlem zal er aan medewerken! Het lijstje E ziet er als volgt uit: E Juli 1938 4999 werkloozen I id. 1937 5182 i id. 1936 6064 id. 1935 5400 id. 1934 4500 Het hoogste aantal, dat in deze vijf jaar is bereikt, is 7091 op 21 E Februari 1936. der afd. Onderwijszaken; J. Ouwehand, wet houder van Onderwijs in de gem. Bloemendaal; mevr. A. M. Hazevoet-Renout, schoolarts in de gem. Haarlem; de heeren J. L. Tombrock en J. C. de Groot, schoolartsen in de gem. Heemstede; dr. H. L. v. Beusekom; G. G. J. Bos en W. H, Dippel, schoolartsen in de gem. Bloemendaal; L. Broekhuyzen, oud-hoofd eener school voor B.O.; Th. Donkersloot, hoofd eener school te Haar lem; J. de Jong, hoofd eener school te Heem stede; S. A. Wilson, hoofd der Bloemendaalsche Schoolvereeniging te Bloemendaal. Het voorioopig' werkcomité bestaat uit: Th. Lancée, oud-directeur der Rijkskweekschool te Haarlem; mej. mr. dr. E. C, Lekkerkerker, psy- chologisch-maatsch. werkster van het Medisch- Opvoedkundig Bureau te Haarlem; S. M. Re naud, secretaris. In de maand September van het jaar 1888 werd door den heer v. d. Vlerk aan de Zijl straat no. 5 een horlogerie gevestigd. En in den loop van de nu achter ons liggende hal ve eeuw hebben tallooze bezitters van horlo ges en uurwerken den weg naar de fa. v. d. Vlerk gevonden, waar zij hun tijdaanwijzers in goede handen wisten. Ter gelegenheid van dit gouden jubileum heeft de tegenwoordige firmant, de heer H. v. d. Vlerk, die 25 jaar geleden de leiding in handen nam, de zaak onder architectonische leiding van den heer B. Schultheiss een mo derner aspect doen geven. De marmeren win kelpui omvat nu een smaakvol ingerichte éta lage, terwijl ook het interieur uitstekend ver zorgd is. Daarenboven kan men verzekerd zijn van een vakkundige bediening. De heer v. d. Vlerk oefent dit beroep reeds 42 jaar uit en zijn •zoon, die van nu af in de zaak wordt opge nomen v. d. Vlerk en Zoon is voortaan de firmanaam heeft een leertijd doorgemaakt bij verschillende meesters in het vak en be haalde zijn rijksdiploma. Tal van bloemstukken van klanten, le veranciers en buren geven het interieur een feestelijken aanblik. Wij wenschen de fa. v. d. Vlerk met haar gemoderniseerde zaak veel succes toe. Hedenmorgen om tien minuten voor half ne gen wilde de stoomboot „Trio" aanleggen aan het Spaarne bij de Catharijnebrug. Een 25-jarige knecht trachtte vanaf het schip het meertouw om een bolster te slingeren, hetgeen tot drie maal toe mislukte. Daardoor raakte het touw tusschen zijn voeten verward en toen bij den vierden keer eindelijk de staalkabel om den bol ster lag werd hij met het touw weggetrokken, waardoor hij kwam te vallen. Zijn linkeronder been werd op verschillende plaatsen gebroken. Na door den Ongevallen Dienst behandeld te zijn is de man per ziekenauto naar het Diaco- nessehuis vervoerd. WOENSDAG 6 JULI Progr. 1: Hilversum 2. Progr. 2; Hilversum 1. Progr. 3: Keulen 8.00, Diversen 10.20, Parijs Radio 10.20, Radio P.T.T. 12.05, Ned. Brussel 12.20, Keulen 1.35, London Reg. 3.20, Keulen 4.20, Parijs Radio 5 20, Fransch Brussel 6.20, Keulen 7.20, Deutschlands. 8.05, Keulen 8.20, Parijs Radio 9.20, Weenen 10.50. Progr. 4: Ned. Brussel 8.00, Diversen 9.20, London Reg. 10.35, Pauze 12.20, Droitwich 12.25, London Reg. 1.50, Droitwich 3.20, Lon don Reg. 645, Droitwich 7.40. Progr. 5 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. 1. Bei mir bist Du schön; 2. My dog loves your dog; 3. Manhattan Shuffle; 4. My Tango dream; 5- At the Godfish Ball; 6. Mexicana flo' from Mexico; 7. Away in Hawaii; 8. De zingende muis 9. Strange Blues; 10. So nice; 11. Kiss me goodnight; 12. Prisionero; 13. Du kes Holiday; 14. The right somebody to love; 15. A Hill Billy roundup; 16. It 's a sinn to tell a lie; 17. Mina, the Rumba Koningin: 18- Sen sation. 8.00—12.00 Diversen. Gebouw St. Bavo Best. Spoorwegperso neel, 8 uur; best. Graf. Bond, 8 uur; best. Her wonnen Levenskracht, 8 urn; best. Transport, 8 uur; Rechtsk. Bureau, 8 uur; St. Caecilia, 8 uur. Gehoorzaal Groote Gasthuis: Mij. voor be vordering der geneeskunst, half 10half 1. Hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat: Algem. Verg. der Mij. ter bev. der geneeskunst, 2 uur. Frans Halsmuseum: Expositie, 105 uur. Cinema: „Mr. Cheyney's verdwijning" en „Giovanni de veroveraar", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De zangvogel van Broadway", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hotel de la Poste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw Sl. Bavo: Proza, 8 uur; Tramperso neel, B uur. Provinciale Griffie, Dreef: Ged. Staten van Noordholland, 2 uur. Frans Halsmuseum: Expositie, 105 uur. Cinema: „Mr. Cheyney's verdwijning", „Gio vanni de veroveraar", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De zangvogel van Broadway", 2.30, 7 en 915 uur. Frans Hals: „Hotel de la Poste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Ter verkrijging van de met den aanvang van het nieuwe studiejaar vrijkomende beurs voor studie aan een Universiteit kunnen verzoeken (op zegel van 30 cent) worden ingediend bij burge meester en wethouders van Haarlem vóór of *p 15 Juli 1938. Aanvragen na' dien datum komen niet meer in aanmerking. Nadere inlichtingen verkrijgbaar ter ge meentesecretarie, 5e afdeeling. Bij de heden te 's-Gravenhage gehouden Staatsexamens voor muziek is voor piano lager- onderwijs geslaagd mejuffrouw C. A. Leeuwen berg te Heeemstede, leerlinge der Toonkunst- Muziekschool alhier. De Ned. Reisver. voor Katholieken, afd. Haar lem, houdt op Zondag as. een kersentocht naar Zaltbommel. Voor Zondag 17 Juli staat een tocht naar Harderwijk en de Veluwe op het programma, terwijl men op 24 Juli naar Nijenrode en den K.R.O. trekt. Bij goed weer wordt op 31 Juli een fietstocht met onbekende bestemming gehouden. Het overzicht van de toegekende eere-prjjzen in het zangconcours van „Haarlems Zanggenot" is als volgt: Voor het behalen hoogst aantal punten vanaf 4e tot en met le afdeeling' mannenkoren Vlaar- dings Mannenkoor Orpheus met 391 punten be nevens Directeursprijs; hoogst aantal punten vanaf Uitmuntendheid tot en met supr. afd. aan Amstels Harmonie Amsterdam met 396 punten en Directeursprijs; hoogst aantal punten vanaf 4e tot en met le afdeeling Gemengde koren aan Kon. Zangver. Sappho, Hoorn, met 381 punten en Directeursprijs; hoogst aantal punten vanaf Uitmuntendheid tot en met supr. afdeeling aan R. K. Gem. Zangver. St. Caecilia, Wormerveer, met 401 punten, Directeursprijs; hoogst aantal punten afd. Dameskoren aan Ars Vocales, Haarlem, met 352 punten benevens Di recteursprijs; hoogst aantal punten dubbel kwartetten aan Gem. dubbel kwartet Santpoort met 388 puten en Directeursprijs; extra eere- prijs en Directeursprijs aan kinderkoor N. speeltuin Amsterdam met 407 punten; extra eereprijs voor het koor, dat het hoogst aantal punten behaalde over den geheelen wedstrijd: St. Caecilia, Wormerveer, 401 punten, Direc teursprijs, benevens gouden draagmedaille, uitgeloofd door den heer L. C. Keereweer; voor den Directeur die het hoogst aantal punten heeft behaald in de 1ste afdeeling mannenkoren: aan Pokke, m. koor Euterpe, Amsterdam, 346 pun ten. Verschenen is het jaarboek 1937 der Vereeni ging „Haerlem", dat naast jaarverslag, finan cieel overzicht en ledenlijst tal van bijdragen, bevat. De kroniek over het afgeloopen jaar werd ver zorgd door den heer W. P. J. Overmeer. Alle vermeldenswaardige gebeurtenissen in 't Haar lemsche leven van 1937 zijn hierin opgenomen. Jhr. F. Teding van Berkhout Sr. wijdt een artikel aan den in 1937 ontslapen vroegeren bur gemeester van Haarlem, jhr. mr. J. W. G. Boreel vah Hogelanden, de heer J. C. Tadema be schrijft den persoon van den heer G. B. Crom- melin, da heer J. D. Rutgers van der Loeff me moreert de verdiensten van den heer R. Zuide- ma, die een bekende figuur was in de kringen van het Middelbaar Onderwijs te Haarlem. De verdiensten van den kunstenaar A. L. Koster worden belicht door den heer H. F. Boot, waar na mr. A. S. Miedema eenige pagina's wijdt aan de figuur van dr. J. B. Schepers. Na deze levensbeschrijvingen van in 1937 ge storven bekende en verdienstelijke Haarlemmers volgt een artikel van den heer G. W. Moltke over den grooten Haarlemschen schilder Van de Bray. Mej. dr. G. W. Kurtz beschrijft het leven in het oude St. Elisabethgasthuis en de heer E. H. Krelage vertelt onder den titel: Hyacintenperikelen in de 18e eeuw, van de speculatiewoede met betrekking tot deze bloem in die dagen. „Van een schilder en zijn buiten" is de ge schiedenis van den Heemsteedschen schilder Bleeker, geschreven door den heer G. J. Bet- tink en mevrouw J. M. SterckProot besluit het aantal bijdragen met eenige „Nieuwe aan vullingen bij de Haarlemsche hofjes". Het jaarboek is met tal van foto's verluchtigd en verscheen in druk bij de erven F. Bohn N.V. alhier. De Commissaris van Politie te Haarlem ver zoekt hun, die getuige zijn geweest van een aan rijding, die gisterenavond om 8.15 uur in de Spaarnwouderstraat geschiedde, tusschen een wielrijdster, komende uit de Wijdesteeg en een auto, komende uit de richting Amsterdam, zich te melden aan het bureau Smedestraat. De wielrijdster werd ernstig gewond en de onbe kende automobilist is doorgereden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5