We luisteren naar... E FINANCIEN R.K. Bouw- patroons INDISCHE BEGROOTING IN DEN VOLKSRAAD Dagfilm SPI DINSDAG 5 JULI 1938 Twintigste algemeene jaarver gadering van den bond te Amsterdam VIJFTIENJARIG BESTAAN WIT-GELE KRUIS Extra-nummer van het maandblad „Katholieke Gezondheidszorg" P. M. COCHIUS OVERLEDEN Oud-directeur der glasfabriek Leerdam Er dient een einde te komen aan de onzekerheid VERKEERSONGEVALLEN DER LAATSTE MAANDEN In April werd een record bereikt Spoor- en Tramwegen Internationale deviezencontröle De spellingmisère en de boekhandel DE „RIJKE" HUURSTER Voor de vacantie Aan de gevolgen van een aanrijding overleden Voor 1939 een geraamd tekort van bijna f 39 millioen LUCHTBESCHERMING IN INDIË Schilderijen van de Koningin naar Indië Woensdag 6 Juli 3 -» e- s- Abt van Maredsous zwaar gewond Ernstig auto-ongeluk op den weg van Brugge naar Torhout R. K. Universiteit Academische examens Eindexamens Gymnasium AT H LET I EK NederlandDuitschland dames VOETBAL Een voetbalwedstrijd Oostenrijk Duitschland Arsenal's winst bedraagt 523 pond sterling Om den Mitropa-beker SCHAKEN Jubileumwedstrijd S. C. Nieuwendam WIELRENNEN De Nederlandsche deelnemers aan den Tour de France PAARDENSPORT Eereprijs voor stal E. Graaf van Bylandt Vanmorgen is in Krasnapolsky te Am sterdam de twintigste algemeene jaarver gadering geopend van den R.K. Bond van Bouwpatroons. Deze vergadering, die zoo wel den Dinsdag als den Woensdag in be slag zal nemen, was zeer druk bezocht en alle afdeelingen waren door een aantal af gevaardigden vertegenwoordigd, terwijl ook vele geestelijke adviseurs de besprekingen volgden. Om half negen werd in de kerk van den H. Nicolaas aan de Prins Hendrikkade een plech tige H. Mis opgedragen door den bondsadvi- seur pastoor H. A. C. M. Wennen, met assis tentie van pastoor J. Moorman, geestelijk advi seur van de afdeeling Maastricht en pastoor Fr. Custers, geestelijk adviseur van de afdeeling Mijnstreek, waarna een opdracht volgde aan het H. Hart. Te tien uur verwelkomde de bondsvoorzitter, de heer H. J. L. Klein Schiphorst uit Haarlem, de afgevaardigden in Krasnapolsky, waarna hij zijn openingsrede uitsprak. Hij uitte allereerst zijn voldoening over de groote deelneming aan deze vergadering, omdat hieruit blijkt de inwendige kracht van den Bond. Hij wees vervolgens op den geest van vriendschap die in deze organisatie heerscht en die een band heeft doen ontstaan tusschen den bond en de gezinnen. Daardoor ook is men op de gedachte gekomen de vrouwen der afgevaar digden eveneens uit te noodigen tot alle niet- zakelijke bijeenkomsten ter gelegenheid van de jaarvergadering. Dat deze nieuwe idee een suc ces is geworden, blijkt wel uit het feit, dat thans reeds honderd dames zün meegekomen naar de hoofdstad. Spr. bracht dan in herinnering de dagen van de oprichting en zeide, dat er alle reden be staat tot blijdschap, want de bond, die op 28 Januari 1918 zijn eerste vergadering hield, waar rector v. d. Hout en wijlen de heer Fransen de oprichting bepleitten, is sindsdien uitgegroeid tot een krachtige, kerngezonde organisatie, die meetelt. Van het voorloopig bestuur uit die eerste da gen zijn thans nog lid van den bond de heer E. B. Wirtz uit Hilversum, de aftredende penning meester, die om zijn verdiensten begiftigd werd met het eerekruis' Pro Ecclesia et Pontifice en de heer C. A. M. Jonckbloedt uit Haarlem, ter wijl de heeren J. C. M. van Aken. Utrecht, H Hendriks, Wassenaar, L. O. Koenders, Utrecht, G. v. d. Laan, Wormerveer, W. P. de Vreede, Noordwijk en J. Wiesman, Utrecht, die vanaf den eersten dag lid waren, thans eveneens nog de beraadslagingen volgen. Hartelijken dank bracht de voorzitter aan deze getrouwen. De overledenen, waaronder de oprichter, de heer W. Fransen Jzn., herdacht spr. met enkele pië teitvolle woorden. Uitvoering ging hij voorts de moeilijkheden na, waarmede de bond heeft te kampen gehad. Dat de bond gegroeid is, moge blijken uit de veelzeggende cijfers, die de voorzitter ter illustratie gaf. Het ledental, dat in 1918 nog slechts 57 bedroeg, is thans gestegen tot 2686. In 1919 sloot de bondsrekening op f 11.000.en f 1850.schuld van 't orgaan. In 1937 sloot de bondsrekening op f 47.000 en de orgaan-rekening op f 28.000.terwijl de bond, behalve een schuldenvrij bonds- gebouw, een bezit heeft van f 80.000.waar in f 16.000.— van het fonds „Onderlinge Steun". Een bijzonder fraai resultaat dus. In den loop der jarep is geen enkele actie van eenige beteekenis gevoerd zonder den Katholie ken bond en ook hier heeft de bond dus zijn sporen verdiend. Daarom is het zoo jammer, dat in eigen kring dikwijls te weinig waardeering wordt gevonden. Wat het heden betreft, constateerde spr., dat er van eenige opleving in het bedrijf nog geen sprake is. De onderlinge concurrentie grenst daarbij aan het ontoelaatbare. Het is zelfs zoo, dat er geen werk wordt gemaakt, dat betaald wordt met den kostprijs, dat wil zeggen, waar ook verdienste voor den aannemer in is opge sloten. Overwogen zal zeker moeten worden of in de naaste toekomst geen maatregelen in die richting genomen moeten worden. De bedrijfsraad doet intusschen reeds zijn bestaansrecht gelden. De verbindendverklaring van het collectief contract ontmoet nogal te genwerking en wel van de fabrikanten, die hier in een ingrijpen zien in hun eigen beheersys teem. De aanvang voor toepassing van de Vestigings wet is geschied en zal wel spoedig aan de orde komen. De opleidingscursussen zullen verder over eenige maanden in enkele plaatsen beginnen. Tot slot deed spr. een beroep "op de leden, om zich aan te sluiten bij de eigen bedrijfsverzeke- ring voor ziektegeldverzekering. Na de hartelijk toegejuichte rede van den bondsvoorzitter werden de jaarverslagen van den secretaris en den penningmeester resp. uit gebracht door de heeren J. C. Berger en E. B. Wirtz, na een dankwoord voor hun voortreffe- ljjken arbeid, goedgekeurd. Intusschen was de grondlegger van den bond, pastoor v. d. Hout, ter vergadering verschenen en verwelkomd met applaus, moest hij oa het podium plaats nemen. Alvorens over te gaan tot de bestuursverkie zing, sprak de heer Fr. J. Schuurmans woorden van waardeering tot den heer Klein Schiphorst, die negentien jaar bestuurslid en daarvan acht jaar bondsvoorzitter is. Hij huldigde hem voor zijn ijver en werkkracht en wenschte hem nog vele jaren de leiding van den bond toe. De heer Klein Schiphorst dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. De aftredende bestuursleden, de heeren H. J. L. Klein Schiphorst (Haarlem), P. de Wit (Den Haag),, J. Struycken (Tilburg) en J. van Boek- hold (Venlo) werden bij enkele candidaatstel- ling herkozen. In de vacature, ontstaan door 't zich niet herkiesbaar stellen van den penning meester, den heer E. B. Wirtz, werd voorzien door de verkiezing van den heer Jos. van Dijk, uit Breda. De voorzitter verwelkomde het nieuwe be stuurslid en sprak een woord van afscheid tot den heer Wirtz, die op zijn beurt dankte voor de prettige samenwerking in de twintig jaren van zijn bestuurslidmaatschap. Een enthousiast en opwekkend woord sprak vervolgens de grondlegger van den bond, Pastoor G. J .v. d. Hout uit Vught, die her innerde aan den eersten tijd van het bestaan en speciaal wees op het werk van den voorzit ter, die den bond omhoog gestuwd heeft, zoo dat de Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons thans een eervolle plaats inneemt. Na Pastoor v. d. Hout sprak de bondsadvi- 6eur, pastoor H. A. C. M. Wennen, die het werk van de adviseurs schetste en dank bracht aan de afdeelingen, die zich door haar advi seurs hadden laten vergezellen. Hij sprak daar bij den wensch uit dat in den vervolge alle afdeelingsadviseurs de jaarvergadering zullen bijwonen. Vervolgens werden de afdeelingsvoorstellen in behandeling genomen. De afdeeling Den Haag had gevraagd de noodige stappen te doen dij de wetgevende macht om te komen tot, vereenvoudiging op de uitvoering der sociale wetten door middel van samenvoeging dezer wetten in een allesomvattende sociale wet. Speciaal werd gedoeld op de werkloosheidsver zekering en de kiriderbijslagverzekeringswetten. De afdeeling meende dat aan de geldverslin dende ambtenarij, die een gevolg is van de aparte uitvoering, administratie enz. van elke wet, een einde moet komen. De voorzitter zeide, dat in deze richting waarschijnlijk reeds gewerkt wordt, doch het bondsbestuur zal de zaak nog eens onder de aandacht brengen van de centrale organisaties, de Alg. Kath. Werkgeversvereniging en den Ned. R. K. Middenstandsbond. Het bondsbestuur beloofde de afdeeling Haarlem, te trachten iets te bereiken met een actie voor het opnemen van een stelpost in de bestekken voor hak- en breekwerk. De vergadering werd hierna geschorst tot Woensdagmorgen tien uur. De aanwezigen verzamelden zich aan een ge meenschappelijke lunch, terwijl in de middag uren ongeveer vijfhonderd deelnemers een excursie ondernamen naar Schiphol. Tijdens den duur der vergadering maakten de dames een rondvaart door de Amsterdamsche grach ten. De dag zou besloten worden met een. feest maaltijd in Krasnapolsky. Bij gelegenheid van het vijftienjarig bestaan van de Nationale Federatie Het Wit-Gele Kruis verscheen het orgaan van het Wit-Gele en R. K. Limburgsche Groene Kruis „Katho lieke Gezondheidszorg" in een extra' uitgave, waaraan bijzondere zorg werd besteed. Aan dit nummer werkten tal van vooraanstaande wer kers op het gebied van de maatschappelijke ge zondheidszorg mede. Het geeft een goeden in druk van den groei dezer organisatie. Van de artikelen noemen wij een bijdrage van den federatie-voorzitter, mr. T. J. Verschuur over de beteekenis van de geestelijke grond slagen voor het Wit-Gele Kruiswerk. De gees telijk adviseur; rector C. Venings, wijst vooral op de beteekenis van het werk der wijkverpleeg sters, religieuzen en leeken, waarbij hij aan dringt op meer belangstelling van het katho lieke publiek, opdat ook financieel het plaat selijke werk sterker zal komen te staan. Uit de bijdragen over de historie van dr. P. van der Heyden en mr. J. de Vreeze blijkt, hoe sterk het Wit-Gele Kruiswerk zich in 15 jaren tijd ont wikkelde. Arts Ch. Mol geeft in'een artikel tal van wenschen voor de toekomst, waarbij hij den nadruk legt op het belang van meer eenheid bij de uitvoering van het werk. Ten slotte noe men wij nog beschouwingen van jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck over overheid en Kruis- vereenigingen en van dr. L. Veeger over den medicus en het Wit-Gele Kruis. „Het Vad." meldt het overlijden te Trogen in Zwitserland van den heer P. M. Cochius, oud-directeur van de bekende glasfabriek Leerdam. In deze functie heeft hij veel gedaan voor de ontwikkeling van het aesthetisch gebruiks voorwerp. De beste kunstenaars wist hij als ontwerpers voor de fabriek te engageeren, van wijlen Berlage en de Bazel af tot den begaafden Copier toe. De reputatie van Leerdam in de kunstnij verheid is oorspronkelijk het werk van Cochius geweest. De overledene was voorzitter van den Bond Kunst in Industrie. De Vereeniging ter bevordering van de be langen des boekhandels heeft heden haar 121ste algemeene vergadering gehouden te Zandvoort. De voorzitter, de heer J. C. Tjeenk Willink, besprak in de eerste plaats de spellingskwestie. Hij herinnerde eraan, dat de voorzitter, die veneden jaar de algemeene vergadering pre sideerde, de heer Van Holkema, er toen reeds den nadruk op gelegd heeft, dat de toestand onhoudbaar was. Maar wat is de spellingskwes tie dan wel op het oogenblik? Er is een geheel jaar verloopen. In dat jaar nebben boekhande laren jgn uitgevers een opgaaf gedaan van de schade, die zij zouden lijden, indien tot de spel ling van De Vries en Te Winkel werd terug gekeerd en zjj deden dat op verzoek van den minister van Economische Zaken. Maar verder geschiedde het geheele jaar tot opheffing van de bestaande spellingsmoeilijkheden absoluut niets. Aan de groote onzekerheid voor ons geheele vak moet nu, aldus spr., eindelijk eens een einde worden gemaakt door definitieve oplos sing van de spellingskwestie. Er zijn drie mogelijkheden: De zaak laten zooals zij nu is. Dat is het eenvoudigste en dat kost geen geld. Of het de meest gewenschte is, liet spr. in het midden. Algeheele terugkeer tot de spelling De Vries en Te Winkel, maar daaraan is natuurlijk ab soluut inhaerent schadevergoeding aan boek handelaren en uitgevers voor het verlies, dat zij daardoor zullen lijden door het onverkoop baar worden van voorraad. De derde mogelijkheid is gedeeltelijke terug keer tot de oude spelling. Ook dat is moge lijk, maar ook dan hebben boekhandelaars en uitgevers recht op gedeeltelijke schadevergoe ding voor hetgeen daardoor onbruikbaar wordt, tenzij men bij den gedeeltelijken terugkeer aan het ministerie een langen termijn stelt, termijn waarin de grootste voorraad kan worden opge bruikt, en dan met absolute machtiging van den minister daartoe. Spr. drong met klem aan op een spoedige beslissing. Sinds in Mei 1937, mede op verzoek van de K.N.A.C., een aanvang werd gemaakt door het Centraal Bureau voor de Statistiek met het publiceeren van voorloopige gegevens op korten termijn omtrent de verkeersongevallen, is het aantal der doodelijke slachtoffers nog niet zoo hoog geweest als in April 1.1., al staat daar tegenover, dat de cijfers voor Mei van dit jaar heel wat gunstiger zijn dan die van vorig jaar, schrijft ons de K.N.A.C. De thans bekende ge gevens over de eerste vijf maanden van dit jaar zijn als volgt: gedood ernstig gewond Januari 1938 52 306 Februari 39 287 Maart 42 331 April 69 348 Mei 49 (61) 1) 387 (446) 1) Niets mag worden nagelaten om het aantal verkeersongevallen te doen verminderen. Naast den dwingenden eisch, dat althans op de lagere scholen het verkeersonderwijs verplicht zal wor den gesteld, dienen ook de volwassenen bij voortduring aan de verkeersregels te worden herinnerd. Op een verzoek van de K.N.A.C. aan de Regeering het verkeersonderwijs op lagere scholen verplicht te stellen, ontving zij helaas bericht, dat hiertoe vooralsnog niet zou worden overgegaan. Nu ook een der conclusies van het groote internationale Wegencongres, dat juist te Scheveningen werd gehouden, het verkeers onderwijs dringend aanbeveelt, moge wellicht het inzicht der Regeering ten deze spoedig een wijziging ondergaan. 1). Tusschen haakjes de cijfers van 1937. Het tijdschrift voor het spoor- en tramwezen in Nederland en Indië, tevens officieel orgaan van de Ned. Vereeniging voor tramwegen en autotransportdiensten „Spoor- en Tramwegen' bestaat tien jaar. Bij deze gelegenheid is het Juli-nummer in feestgewaad verschenen. De hoofdredacteur, de heer S. Reitsma, wijdt een artikel aan het jubileum, terwijl Melis Stoke zijn waardeering uit in versmaat. Maandag heeft te Genève een vergade ring plaats gevonden van de commissie, die in gesteld is door de economische en financieele commissie van den Volkenbond voor de bestu deering van de deviezencontröle. In de commissie hebben de volgende perso nen zitting: Batulesco (Roemenië), Elbel (Frankrijk), Nickl (Hongarije), Sir Frederick Leith Ross (Engeland). De commissie benoem de Sir Frederick Leith Ross tot voorzitter en begon Maandagavond met 'n algemeene bespre king van het deviezen-probleem. TABLETTEN reeds gedurende meer dan 40 jaar het onveranderd betrouw- BAYER) bare en bovenal uitstekende mid del tegen elke verkoudheid zijn. Het is gebleken, dat de „rijke" dame, die ka mers wilde huren te Rotterdam, een dienstbode was, die, om eens een avontuurtje te hebben, een verhaal gefantaseerd had. Zij ontkent ech ter, van den pensionhouder 5.ontvangen te hebben. De mooie Veluwe dient zich nog aan door een gidsje, dat naast beschrijvingen van de meest bezochte plaatsen en dienstregelingen ook een kaartje bevat van de Noord-Veluwe en de routes aangeeft voor eenige fietstochten De uitgave is verzorgd door de fa. A. Wulstman te Harderwijk. Maandagavond is in het R. K. Ziekenhuis te Winschoten de bejaarde vrouw Van A., uit Hei- ligerlee, die 18 Juni door een personenauto met haar man was aangereden, overleden. De toe stand van den man is goed te noemen. BATAVIA, 5 Juli. (Aneta). In de Memorie van Antwoord op de algemeene beschouwingen van den Volksraad op de begrooting voor 1939, wijst de regeering verschillende financieele suggesties af, welke in het afdeelingsverslag naar voren zijn gebracht, zooals de verhooging van het defensieuitvoerrecht uit twee procent, de heffing van een extra-bijdrage van de aard olie-bedrijven en de instelling van een nieuw recht op thee en kina, alsmede de verzwaring van het algemeen rubberrecht. Ook een rui mere leeningspolitiek, zooals werd bepleit, kan niet uitvoerbaar worden geacht. Hierbij wordt in herinnering gebracht, dat het Indische begroo- tingsrecht de figuur van speciale leeningen voor bijzondere doeleinden niet kent. Ten aanzien van het begrootingsaspect wijst de regeering er op, dat nog steeds onzekerheid bestaat, speciaal wat de middelen betreft, welke onzekerheid zelfs grooter is dan in minder be wogen tijden. De ontwerp-begrooting 1839, in dit tijds bestek opgesteld, sluit voor den gewonen dienst met een tekort van niet minder dan bijna 39.000.000. De mogelijkheid, dat dit tekort bij een eventueele opleving geheel zal worden ingehaald, acht de regeering uiterst gering. De regeering staat eveneens afwij zend tegenover de verlaging van den post be zoldigingen. Inderdaad zou een belangrijke vermindering van dezen post tot uitbreiding van de over heidszorg op ander terrein kunnen leiden. Dit kan echter geen aanleiding zijn tot salarisver laging. De regeering is van oordeel, dat de sa larisregelingen thans juist zijn opgezet en deze een bevredigende regeling van inkomsten voor alle groepen van het landspersoneel waarbor gen. In verband met de ongunstige wending in de financieele omstandigheden van het land acht de regeering invoering van een verbete ring van pensioenen thans niet mogelijk. Voor eerf abnormalen maatregel als wederinvoering van de korting op oude pensioenen is echter voorshands evenmin aanleiding. In een nota naar aanleiding van net verslag der Eerste Kamer over de ontwerpen van wet tot goedkeuring van eenige besluiten van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië tot wijziging en aanvulling der begroeting van Nederlandsch Indië voor het dienstjaar 1938, vestigt de minister er de aandacht op, dat het bedrag van f 28.156 niet bestemd is om daaruit een organisatie van de luchtbescher ming te bekostigen, doch voor de bekostiging van een centrale inspectie ter voorbereiding van een luchtbeschermingsorganisatie in Ne derlandsch Indië. Bedoelde centrale inspectie heeft met groote voortvarendheid haar taak ter hand genomen, zooals moge blijken uit de aanvulling der In dische begrooting voor 1938, waarbij voor de eerste outilleering en organisatie van een luchtbeschermingsdienst voor de belangrijkste plaatsen op Java en voor verdere uitgaven, ver band houdend met luchtbescherming, een kre diet van f 608.144 werd uitgetrokken. Verdere luchtbeschermingsmaatregelen zullen ten laste van het dienstjaar 1939 worden gebracht, even eens tot een bedrag van circa f 600.000 voor uitgaven-ineens, terwijl voorshands verwacht wordt, dat in 1940 de noodig geachte organi satie voltooid zal zijn, waarmede dan in totaal een bedrag van circa f 1.700.000 gemoeid zal zijn geweest. BATAVIA, 5 Juli (Aneta). De Bataviasche Kunstkring heeft bericht ontvangen, dat H.M. de Koningin, behalve vijf teekeningen, ook zeven schilderijen zal afstaan voor de Koningin Wilhelmina Jubileum-tentoonstelling, welke te Batavia zal worden gehouden. 8.00 8.16 9.30 10.20 12.00 12.15 12.45 2.00 2.30 5.30 6.00 7.00 7.06 8.05 8.20 9.15 10.00 10.05 10.30 11.00 11.30 HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. VARA-Uitzendlng Gramofoonplaten. Berichten. Causerie „Onze keuken". Voor Arbeiders. Gramofoonmuziek. Berichten. VARA-orkest. Knipcursus. Orgelspel. Gramofoonplaten. „Fantasia". Gramofoonmuziek Vocaal concert. SOS-berichten. Berichten ANP. Raöiotooneel. VARA-orkest. Berichten ANP. Gramofoonmuziek. „De Ramblers". Orgelspel. Esmeralda-septet. HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV-Uitzendiiig 6.(1)7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 9.45 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Cello en piano. 12.00 Berichten en gramofoonplaten. 12.30 Orgelspel. 1.30 Ensemble Van der Horst. 3.00 Christelijke lectuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.00 Piano-voordracht. 4.45 Felicitaties. 5.45 C.G.B.-orkest. 6.30 Taalles en causerie over het Binnen- aanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Land- cn tulnbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP, SOS-berichten. 8.15 Christ. Zangvereeniging. 9.00 Causerie „Onze reserve-officieren", 9.30 NCRV-Harmonie-orkest. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 12.25 Accordeonkwartet. 11.25 BBC-Welsh-orkest en zang. 12.50 Pianoduetten en solist. 1.10 Orgelspel. 1.50 Orkest en soliste. 3.20 3.50 5.20 5.40 7.40 8.20 9.40 10.45 11.35 11.50 c-ïcfj- 3- 6- 8.10 12.35 1.50 3.05 3.20 4.20 4.35 5.20 6.50 8.50 9.20 10.50 Geiger en zijn orkest. Gramofoonmuziek. Gramofooamuziek. Grand Hotel Dance Band. BBC-Variété-orkest en solisten. Orkest, koor en solisten; Orgelspel. Maurice-Cole-trio. Joe Loss en zijn Band. Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.55 en 10.30 Gramofoonplaten. M'itl.-orkest. Zang. Planovoordracht. Zang. Pianovoordracht. Zang. Cantrelle-orkest. Zang. Pianovoordracht. Variétéprogramma, Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. Gouworkest Silezlë. Militair orkest. Gramofoonmuziek. Populair concert. Erich Börschel's orkest. Luit-voordracht Gramofoonplaten. Omroeporkest. Prisca-kwartet en soliste. Kleinorkest, kwartet en solist. Concert BRUSSEL, 323 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonplaten. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.60 en 5.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Viool en piano. 6.50 Pianoduetten. 7.20 Zang. 8.20 Omroeporkest en solist. 10.30 Gramofoonplaten. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepsalonorkest. 1.50 Gramofoonplaten. 5.20 en 6.00 Twee orkesten. 6.20 en 7.05 Piano en cello. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Salonorkest en soliste. 8.50 Omroep-symphonie-orkest. 10.30 Dansmuziek DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Orkest en solisten. 8.20 Uterair-muz. programma. 10.50 Piano-voordracht. 11.20 Kleinorkest, kwartet en solist. 12.20 Stuttgarter Volksmusik en koor. 1.26 Zang en plano. 8.50 12.20 1.35 2.30 4.20 6.60 7.30 8.20 9.20 10.50 12.20 f TtTTT'ttcrI3 Tcf TTTTTTTTTTip<pipcpcp<pcp<yc}jcf>c{3<j>cpcpcpt]?t$)cpcp<yc}3cpc}3cpc}3c}3cpcpcp<j en mensch kan evenmin een pri vaten godsdienst hebben, aisdat hij een private zon of een private maan heeft. Bij een autobotsing op den weg van Brugge naar Torhout heeft, naar de Msb. meldt, de hoogeerwaarde abt der Benedictijnen van Ma redsous, Dom Célestin Golenvaux, een dubbele schedelbreuk opgeloopen, zoodat men vreest voor zijn leven. Ook Dom d'Elzius bekwam een schedelfractuur. Twee andere paters Benedictijnen, Dom De- meter en Dom Hamel, werden licht gewond. NIJMEGEN. Candidaatsexamen in de rech ten mej. J. J. A. M. Rutten uit Maastricht en de heer H. W. M. van Run uit Horssen (Maas en Waal). GRONINGEN. Doctoraal examen genees kunde de heeren: C. Kapsenberg, Groningen; H. J. Kars, Stadskanaal; G. Waterborg, Gro ningen; J. Schrage, Kiel-Windeweer; J. An- driessen, Groningen; L. J. R. H. Altena, Gro ningen. GRONINGEN. Doctoraal examen klassieke taal en letterkunde de heer C. H. B. Woldring te Groningen. 's-GRAVENHAG'E (St. Aloysius College, afd. Gymnasium). Geslaagd voor diploma B: J. de Beer, Den Haag. Voor den athletiek-landenwedstrijd tusschen de Nederlandsche en Duitsche dames, welke op 10 Juli a.s. door Minerva" te Rotterdam zal worden georganiseerd, is de Nederlandsche ploeg als volgt samengesteld: 100 meter: F. Koen (Sagitta) en K. ter Braake (A.D.A.). 200 meter: F. Koen (Sagitta) en A. Loohuis (A.D.A.). 80 meter horden: K. ter Braake (A.D.A.) en A. Doorgeest (A.D.A.) Verspringen: E. Valentien (Atalanta, Gronin gen) en N. van Balen Blanken (Sagitta). Hoogspringen: F. Koen (Sagitta) en N. van Balen Blanken (Sagitta). Speerwerpen: G. de Koek (A.D.A.) en P. Dieben (Brunhilde, Leiden). Discuswerpen: A. Niesink (Sagitta) en B. Palm (U.D.A., Utrecht). KogejstootenA. Niesink (Sagitta) en W. Albers (Olympia, Deventer). 4 x 100 meter estafette: A.D.A.-ploeg,* be staande uit K. ter Braake, A. Loohuis,' A. Door geest en A. de Vries. Na de nederlaag van het Duitsche elftal tij dens de wereldkampioenschappen voetbal heeft men aan allerlei kanten verwijten kunnen hoo- ren over de onoordeelkundige wijze van samen stelling van de Duitsche ploeg. Ten einde aan de Berlijnsche sport-enthousiasten Ue gelegenheid te geven zichzelf een oordeel over het beschik baar zijnde materiaal te kunnen vormen, werd besloten op 4 Sept.. in het Olympisch Stadion te Berlijn een wedstrijd te doen plaats vinden tusschen Duitschland en het oude Oostenrijk. Dezer dagen heeft de Londensche Voetbalclub Arsenal haar jaarvergadering gehouden. In het jaarverslag staat o.a. vermeld, dat het aantal toeschouwers het afgeloopen seizoen meer dan een millioen bedroeg; de recette verminderd met de belasting was 72.577 Pond, hetgeen een record beteekent. Hoewel de balans slechts een netto-winst aanwijst van 523 Pond Sterling, was de werkelijke winst veel hooger aangezien groote bedragen in het reserve-fonds zijn ge stort. Vandaag is te Praag de returnwedstrijd ge speeld van den Mitropa-bekerwedstrijd tusschen Slavia en Beogradski uit Belgrado. De Tsje chen, die de vorige week met 32 gewonnen hadden, versloegen hun tegenstanders thans met 21. Ter gelegenheid van haar tienjarig bestaan zal de schaakclub Nieuwendam op 15 Juli (van 20—23 uur), 16 Juli (van 20—23 uur) en 17 Juli (van 10—13 uur) in het tolhuis aan den Buiksloterweg te Amsterdam een tournooi or- ganiseeren. Er zal woeden gespeeld in groepen van vier personen in de hoofd-, eerste-, twee de-, derde- en vierde klasse. Er bestaat gelegenheid om een partij van te voren te spelen, n.l. op 12 Juli in het gebouw Moria te Nieuwendam. Inschrijvingen met opgave van speelsterkte kunnen o.a. gericht worden tot den heer H. O. B. Swart, Stadionweg 203, Amsterdam. Maandag hebben beide officials en de ren ners Middelkamp, Schulte, van Nek, Hellemons, Anton van Schendel en Dominicus bloemen gelegd op het graf van den onbekenden sol daat .te Parijs. De bekende Belgische soigneur Oscar Damers zal tijdens de Ronde de verzorging van de Ne derlandsche renners op zich nemen. In zake de geruchten, als zou de bnilever- groep door overneming van een belangrijk winkelconcern haar'belangen bij den détail- handel en winkelzaken in ons land willen uitbreiden, verneemt het Handelsblad uit goede bron, dat deze geruchten van allen grond zijn ontbloot. De Unilever koestert op het oogenblik geen plannen, haar belan gen hier te landen in deze richting voorloo pig uit te breiden. Op 7 Juli a.s. zullen certificaten van 100 der 3% pCt. financieele agreement loan van Ierland, aflosbaar 19531958 ter Amsterdamsche beurze worden geïntrodu ceerd. De uitvoer van tin door Nederl.-Indië be droeg in Juni 1903 ton tegen 1629 ton in Mei bij een quotum van 1894 ton, dat toegestaan is. In het tweede kwartaal 5767 ton, in het eerste kwartaal 6301 ton. In het eerste half jaar 1938 12.068 ton tegen 16.894 ton in het eerste halfjaar van 1937, bij een toegestaan uitvoerquotum van 12.914 ton tegen 19.073 ton in het eerste halfjaar. De Kediri Stoomtram Mij. boekte in Juni aan exploitatie-ontvangsten f 22.600 tegen 20.184 in Juni 1937. In het eerste halfjaar f 104.005 tegen f 107.017 in het eerste half jaar 1937. De exploitatie-onkosten waren in het eerste halfjaar f 1608 hooger. De Malang Stoomtram Mij. boekte in Juni aan exploitatie-ontvangsten f 37.309 tegen f 36.498 in Juni 1937. In het eerste halfjaar f 143.762 tegen 154.103 in het eerste half jaar 1937. De onkosten waren in het eerste halfjaar f 1062 hooger. De Unie van Ijsfabrieken keert over 1937 een slotdividend uit van 4 pCt. Hierdoor bedraagt het totaal-dividend 8% pCt. te gen 4 pCt. het vorig jaar. De rubberprijs te Londen steeg met 3/16 d. tot 7d. per lb. Hiermede werd de hoogste stand bereikt sedert December 1937. De rubbervoorraden te Londen zijn in de vorige week met 876 ton tot 60.654 ton ge stegen, en de voorraden te Liverpool met 499 ton tot 31.806 ton. De beurshandel te Parijs werd tot dus verre niet bijzonder door de hausse in Wall- street beïnvloed. Het indexcijfer voor het koerspeil is n.l. in acht dagen van 96.5 tot 97.4 gestegen tegen 100 voor den gemiddel den koersstand in 1930. De handel was vrij wel uitsluitend in handen van professionals. Thans echter komen vooral uit de provin cie kooporders op ruimer schaal binnen, mede als gevolg van de ontspanning in den internationalen toestand. Geruchten om trent een bevredigend verloop van de FranschDuitsche commercieele onder handelingen oefenen tevens een gunstigen invloed uit. De krachtige koersstijging ter Londensche beurze in de laatste dagen is het gevolg van de hausse-beioeging in Wallstreet, het vertrouwen in den internationalen toe stand, waartoe Chamberlain's verklaring aanleiding gaf, alsmede van de Engelsch Duitsche handels- en betalingsovereen komst. De goudprijs te Londen steeg met d. tot 140/9'A. 478.000 werd aan goud om gezet. Ondanks de grootere budgetinkomsten der Vereen. Staten in het afgesloten be- grootingsjaar, bedraagt het begrootings- tekort niet minder dan 1459 millioen, terwijl de publieke schuld steeg tot 37.165 millioen. Buiten dit tekort, het achtste achtereenvolgende, komt voor 1939 nog een grooter tekort van 3.7 milliard. De regee ring ziet uit naar aanvullende belastingen en zal misschien slagen in een weder-in- voering van de heffing op onverdeelde winsten en kapitaalwinst, om 20 milliard nieuwe schuld af te lossen, waartoe zij reeds sinds 1933 plannen maakte. De omzetten van de belangrijkste waren huizen te Detroit waren in de afgeloopen week 5 pCt. kleiner dan in dezelfde week van het vorig jaar. In de geheele maand Juni 15 pCt. kleiner dan in dezelfde periode van het vorig jaar De Illinois Central Railr. boekte in Mei aan netto-ontvangsten 4.77 millioen te gen S 4.74 millioen in Mei 1937. De Kennecott Copper zal op 1 Augustus a.s. de mijnen van de Utah Copper te Saltlake City heropenen. De Amerikaansche regeering heeft een vliegtuig or der geplaatst van 14.44 millioen. De Nederlandsche Tramweg Mij. boekte in 1937 aan ontvangsten van het vervoer f 821.387 tegen f 785.643 in 1936; de bedrijfs kosten beliepen f 823.314 tegen f 286.609. Het nadeelig saldo bedroeg f 181.650 tegen f 161.110. Het totaal verlies in de balans be droeg 1.954.744 tegen f 1.773.094. De Nederlandsche Bioscoop Trust boekte in 1937 aan exploitatie-ontvangsten f 110.687 tegen f 97.171 in 1936Het voordeelig saldo is niet voldoende voor de bestrijding van de noodige voorzieningen. Voor de derde maal wordt het dividend op de 7 pCt. cum. pref. winstaandeelen gepasseerd. I Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.95V»8.96 (vo rig slot 3.95%); de Dollar op 1.30%1-30% (vorig slot 1.80 11/16); de Frank op 5.03— 5.04 vorig slot 5.03%)de Belga op 30.64 30.68 (vorig slot 30.66%) en de Zwitsersche Frank op 41.4241.46 (vorig slot 41.46). Bij de uitgifte van f 500.000 4 pCt. obliga- tiën ten laste van de N.V. Houthandel voor heen G. Alberts en Co. is zoodanig inge schreven, dat op de toewijzing een belang rijke reductie moet worden toegepast. De Nivas verkocht 1414 ton superieure suiker en 202 ton bruine suiker voor con sumptie. Voorts 11.507 ton superieur voor export. Te Londen komt heden de internationale suikerraad bijeen ter bespreking van den toestand sedert de beperking van de uitvoer- quota met 50 pCt. waartoe op 30 April werd besloten. Een wijziging in het uitvoerper- centage wordt verwacht. Gisteren won Clain, de 6-jarige schimmel- hengst van Chubaseo uit Ciarabide te Dortmund het hoofdnummer van den dag, namelijk het „Hopfen und Malz-rennen" over 2400 meter ter waarde van 3000 Mark. Een zeer mooie eereprijs viel den eigenaar E. Graaf van Bylandt, ten deel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6