KOOPT UW MOTORRIJWIEL VOLDOENING TE ROME Het nieuws van heden DE BAROMETER VUURWERK TE ZANDVOORT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per weekper kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27XA ct. per week, per kwartaal f3.58 DACBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM WOENSDAG 6 JULI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21259 De Fransche pers minder optimis tisch over de overeenstem ming te Londen Sueca gebombardeerd Del Vayo op bezoek bij minister Bonnet Het proces tegen de wed. Becker De verdediging aan het woord De ongeregeldheden te Klaipeda Zeven Duitschers veroordeeld De gelijkschakeling in Oostenrijk Het proces verloopt in een vlot tempo De Oostenrijksche schulden Vooruitgang in de houding van Duitschland Het Weer Russische dreiging bij Mands j oekwo Een Maginot-linie van de Japanners Auto van den Prins in brand gevlogen Lid der hofhouding, dat den wagen bestuurde, kon zich redden De reis van H. M. de Koningin Voor enkele dagen in het kanton Wallis 300 dooden rondom Kobe Verwoesting door overstrooming aangericht Een pelgrimsbrigade' in Frankrijk Naar aanleiding van het bezoek van het Engelsche koningspaar Een jaar oorlog in China De wereldmissie in cijfers Heuglijke toename van het aantal katholieken Katholieke Actie in Engeland Gedetailleerde plannen van Kard. Hinsley gepubliceerd DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Geen tentoonstelling te Tokio Laatste ,,Scottsboro"- neger krijgt gratie bij: J. J. VAN KOOTEN Chineesche zeeroovers LANDBOUWCONGRES doen hun werk HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek ROME, 6 Juli. (Havas). Te Rome heeft men de overeenkomst inzake de niet-in- menging in Spanje met voldoening begioet. Men is van meening, dat thans niets meer de practische uitvoering van het Britgche ontwerp in den weg staat, waardoor de in ternationale zijde van het Spaansche vraag stuk zal kunnen worden opgelost. Men verwacht, dat de versterking van de controle aan de grenzen en het terugtrekken van een aanzienlijk deel van de vrijwilligers aan beide zijden zal leiden tot het erkennen van de rechten van oorlogvoerenden van Franco, waardoor vele internationale moeilijk heden uit den weg geruimd zullen kunnen worden. Bovendien is men te Rome van oor deel, dat hierdoor de overwinning van Franco zal worden versneld, terwijl bovendien het in werking treden van het Britsch-Italiaansch Verdrag van 16 April zal worden verhaast. Sprekende over de overeenstemming, zegt de Fransche „Epoque" gaarne te erkennen, dat een belangrijke stap in de goede richting is ge daan. Men moet evenwel niet gelooven, dat de oorlog in Spanje geen verrassingen meer zal brengen. Nog hebben alle vrijwilligers Spanje niet verlaten, nog is geen einde gekomen aan de levering van wapenen aan beide partijen, nog is geen einde gekomen aan de bombarde menten. De toestand moet nauwkeurig worden gevolgd, en het blad raadt alle landen aan voorzichtig te zijn. Madame Tabouis schrijft in de „Oeuvre" dat het waarschijnlijk is, dat de toepassing van het aangenomen plan vóór Kerstmis geen tastbare resultaten zal opleveren. Ook de „Aube" waarschuwt voor het koeste len van te veel hoop. De Britsche pers heeft de overeenstemming in de niet-inmengingscommissie met vreugde begroet. De „Daily Telegraph" schrijft, dat de Britsche regeering thans de voorstellen van Franco tot neutraliseeren van Almeria zal be- studeeren. Men gelooft dat de Spaansche am bassadeur te Londen, die heden naar zijn post terugkeert, heeft medegedeeld, dat de regeering van Barcelona zich zal verzetten tegen het voor stel van Burgos. Zij dringt er evenwel op aan dat een commissie van onderzoek zal worden gezonden. Verder wordt vernomen, dat Mussolini er bij de Britsche regeering op heeft aange drongen het Britsch-Italiaansche verdrag te ratificeeren voor het reces van het Britsche parlement. In parlementaire kringen wijst men er op, dat in dit geval vóór het parle ment op reces gaat een belangrijk deel van de Italiaansche vrijwilligers uit Spanje te ruggetrokken moet zijn. VALENCIA, 6 Juli (Havas). Gisterenavond elf uur kondigden sirenes te Valencia de nade ring van vijandelijke vliegtuigen aan. De toe stellen vlogen over de stad en zetten koers naar Sueca, dertig kilometer ten Zuiden van de stad. Hier werd de omgeving onder vuur genomen, waardoor verscheidene gewonden zijn gevallen. Generaal Miaja is van zijn reis naar Murcia en Alicane te Madrid teruggekeerd. De Fransche minister van buitenlandsche zaken, Bonnet, heeft den Spaanschen ambas sadeur en den Spaanschen minister van Bui tenlandsche Zaken, Alvarez del Vayo, ontvan gen. Alvarez del Vayo is voor een bezoek van twee dagen naar Parijs gekomen. Het onder houd had betrekking op problemen van huma- nitairen aard, die opgekomen zijn in verband met den burgeroorlog, o.m. de kwestie der uit gewekenen. Er bestaat echter reden aan. te ne men, dat de internationale toestand, zooals die door de Spaansche kwestie geworden is, even eens in het algemeen besproken is. LUIK, 6 Juli (Belga) De eerste verdediger van de wed. Becker, mr. Chevalier, heeft in zijn pleidooi ernaar gestreefd om het door den openbaren aanklager geschilderde, sombere por tret in lichtere tinten te doen uitkomen. Vervolgens trachtte de verdediger vast te stellen, dat de beklaagde digitaline heeft moe ten gebruiken. Ik denk, zoo zeide hij, dat mevr. Baumens bestaat onder een andere en werke lijke identiteit, n.l. de identiteit van een vrouw, die niets aan den dag wil laten treden van haar reizen. Mr. Chevalier sprak als zijn meening uit, dat zijn cliënte medeplichtig is, maar niet de hoofdschuldige is in het geval van de wed. Crulle. MEMEL, 5 Juli. (D. N. B.) De oorlogscom mandant van het Memelgebied heeft 7 Memel- Buitschers veroordeeld tot dwangarbeid va- rieerende van drie tot twaalf maanden en 2 Memel-Duitschers elk tot drie maanden ge vangenisstraf, in verband met de incidenten bij de aankomst van het Duitsche schip „Preus- sen" in de haven van Memel (Klaipeda) op 2l Juni j.l., waarbij het, naar men zich herin neren zal, tot vechtpartijen is gekomen. Zes andere Memel-Duitschers zijn ter beschikking va» den krijgsraad gesteld. In Aprilia opende Mussolini het oogst-seizoen met een rede over den oogst in Italië, waarop hij als eerste de hand aan de dorsch-machine sloeg. Hierboven ziet men den Duce aan het werk BERLIJN, 6 Juli. (Havas). De gelijkschake ling van Oostenrijk verloopt in een vlot tempo. Zoo zijn de 174 Oostenrijksche oudstrijders-ver- eenigingen ontbonden en de leden ingelijfd bij de nationaal-socialistische oudstrijdersveree- niging, den Kyffhaeuserbund. Verder is het vermogen van de Tiroolsche schuttersvereeni- ging Absam, welke herhaaldelijk monarchisti sche tendenzen heeft getoond, in beslag geno men. 37 vereenigingen van politiepersoneel en gendarmen zijn ontbonden en de leden zijn ingelijfd bij den Duitschen bond van politie personeel. Bovendien zijn talrijke kranten opgeheven of omgevormd tot nationaal-socialistische bladen, o.a. het „Linzer Volksblatt" en de „Arbei- terstrum", vroeger Katholieke bladen, die thans nationaal-socialistische zijn. De „Koel- nische Zeitung" deelt mede, dat het „Volksblatt" tot aan den Anschluss een krachtig tegenstan der is geweest van het nationaal-socialisme. Bovendien is te Innsbruck een nationaal-socia- listisch blad opgericht door samensmelting van twee Duitsch-nationale bladen. Ook de middelbare meisjesscholen zullen „arisch" worden gemaakt. Er zullen ook nationaal-socialistische eenheidsscholen worden opgericht, welke de confessioneele scholen zullen moeten vervangen. PARIJS, 6 Juli (Havas). Tijdens een ver gadering van de voltallige Fransch-Duitsche commissie is een ontwerp betreffende de Oos tenrijksche schulden door de Duitsche delegatie voorgelegd aan de Fransche gedelegeerden. Het ontwerp zou een lichten vooruitgang te zien geven ten aanzien van de negatieve houding, die tot dusverre door de Duitsche vertegenwoor digers in deze zaak was aangenomen. 1 VERWACHTING: Zwakke tot matigen |j =E wind, aanvankelijk uit Zuidwestelijke s richtingen, later veranderlijk, aanvanke- lijk opklarend, later zwaar bewolkt tot betrokken met kans op regen of onweer, g H weinig verandering in temperatuur. SÉ Hoogste barometerstand 766.0 te Toulouse l|j Laagste barometerstand 750.8 te Lerwick H Zon op v.m. 3.47 Zon ond. n.m, 8.21 uur Licht op n.m. 8 51 Maan op nam. 2.51 onder nam. Volle maan 12 Juli illllllilllllllllllllllllillllllllllllllilllllllllllNllliiiilliiiilllllliiiilllilllii HSINGKING, 6 Juli (Reuter). Naar ver luidt is het roode leger in het Verre Oosten aanmerkelijk versterkt, en maarschalk Bluecher schijnt op het oogenblik ongeveer 400.000 man onder zijn bevelen te hebben, rijkelijk voor zien van moderne strijdmiddelen, waaronder 200 zware bommenwerpers van het laatste type. Verder wordt vernomen, dat de anti-Japansche propaganda krachtiger wordt. Mer. beschouwt dat alles in Japansche krin gen als een indirecte interventie ten gunste van China, welke ten doel heeft een sterke Japansche troepenmacht aan de grenzen van de Sovjet-Unie vast te houden, zoodat zij niet tegen China kan worden ingezet. De bevelhebber van het Japansche Kwan- toeng-leger, generaal Eiki Toho, heeft onlangs verklaard, dat do verdediging van Japan-Mand- sjoekwo tegen de „bedreiging uit het Noorden", gereed is. Men is van meening, dat dit betee- kent, dat het Kwantoeng-leger volledig gereed is de verdediging van de lange grens op zich te nemen en dat geen Japansche troepen aan de campagne in China onttrokken behoeven te worden. Het schijnt, dat langs alle kwetsbare punten duurzame versterkingen zijn gebouwd. Een dergelijke Maginot-linie zou het mogelijk maken de grens te bewaken met normale garni zoenen. In militaire kringen in Mandsjoekwo acht men een aanval van de Sovjet-Unie niet waarschijnlijk, in verband met den binnenland- schen toestand en men is overtuigd, dat een eventueele inval met de bestaande krachten kan worden afgeslagen. Vannacht omstreeks half twee is de Auburn Cord van Z. K. H. Prins Bernhard op den rijksweg ArnhemEde ter hoogte van het Planken Wambuis, vermoedelijk door kortslui ting in den accu, in brand gevlogen en ernstig beschadigd. De Prins bevond zich niet in deze grijze two- seater. Een lid van de hofhouding bestuurde den wagen; hij kwam met den schrik vrij. Dank zij het snelle optreden van de Arnhemsche en Edesche brandweer kon „de motor behouden blijven. Het interieur van den auto brandde echter geheel uit. De auto is naar een garage in Ede gesleept. H. M. de Koningin en haar gevolg zijn te Brjg in het kanton Wallis aangekomen. Hare Majesteit heeft haar intrek genomen in hotel „Poste et Couronne". Men vermoedt, dat Hare Majesteit voorne mens is enkele dagen in het kanton Wallis te blijven. De restauratie van de prachtige voltooid en de officieele inwijding monumentale bouwwerk kathedraal te Reims isnagenoeg zal dezer dagen plaats vinden. Het zooals 't er thans uitziet De Sokolfeesten te Praag. Een gezonde geest in een gezond lichaam. Massa-demon stratie der leden van de Sokolvereeniging in het stadion TOKIO, 6 Juli (Reuter). Het aantal der bij de overstroomingen rondom Kobe om het leven gekomen personen wordt thans geraamd op 300. Bovendien worden nog 300 personen vermist. Onder de dooden bevinden zich twee Portu- geezen, een Duitscher en een Franschman. Tot dusver zijn 1.505 huizen weggespoeld, 1535 hui zen geheel of gedeeltelijk verwoest, 164 bruggen vernield, én 167.086 overstroomd. Het bureau van de Süreté Nationale heeft een nieuwe taak erbij gekregen, sinds het bezoek van den Engelschen koning aan de Fransche hoofdstad is uitgesteld. In dezelfde dagen van dit bezoek, 19 en 20 Juli, zal in Boulogne sur Mer het Nationale Mariale Congres van Frank rijk gehouden worden, waarbij een deelname van 200.000 personen verwacht wordt. In deze drukte zal het zeer goed mogelijk zijn, dat in dividuen met twijfelachtige reputatie zich on der de congresgangers zouden mengen, om al dus gemakkelijker Parijs te kunnen bereiken en de veiligheid van het Engelsche koningspaar- in gevaar te brengen. Om deze redenen is een speciale pelgrims brigade opgericht, die tot taak zal hebben de bedevaarten naar Boulogne sur Mer nauwkeu rig gade te slaan en de groepen pelgrims bij hun terugkeer te controleeren. TOKIO, 6 Juli (D.N.B.). De verjaardag van het uitbreken van het ChineeschJapan sche conflict is aanleiding voor een plechtige doodenherdenking te Tokio, in tegenwoordig heid van de geheele regeering, de weermacht en de bevolking. Naar in politieke kringen verklaard wordt, zal de regeering de tenuitvoerlegging der mobi lisatieplannen aankondigen, die noodig is voor een grondige voorbereiding van het groote of fensief tegen Hankau. Men heeft te Peking voorzorgsmaatrege len genomen in verband met de in breede kringen verbreide meening, dat ongeregelde Chineesche strijdkrachten op den eersten verjaardag van het uitbreken der vijande lijkheden, een aanval op het Japansche gar nizoen zullen ondernemen. Men zegt, dat tal van guerrillakrygers het gebied van Peking binnengestroomd zijn. Eeni- ge steden, die binnen een afstand van 24 K.M. van Peking gelegen zijn, zijn door de Japan sche garnizoenen gebarricadeerd, terwijl zeven van de dertien poorten van Peking gesloten zijn. Dinsdag werd duidelyk ten Z. W. der stad het ontploffen van zware bommen gehoord. Volgens de nieuwste gegevens van de Con gregatie de Propaganda Fide zijn er in Azië 7.911.370 Katholieken tegenover 7.699.227 in 1930 en 6.029.029 in 1927. In 10 jaar is het aan tal Christenen dus toegenomen met 882.341 ofwel met gemiddeld 88.000 zielen per jaar. In Afrika is het aantal Katholieken sinds 1927 gestegen met 3.591.958 of een gemiddelde van 359.000 zielen per jaar. In 1937 telde Oceanië 2.557.803 Katholieken tegenover 1.911.717 in 1927, hetgeen een jaar- lijksche toename beteekent van ongeveer 65.000 per jaar. Wat Amerika betreft zij be merkt, dat slechts een klein gedeelte van dit uitgestrekt gebied nog beschouwd wordt als missie-terrein. Deze missiegebieden telden in 1937 ruim 2.931.000 zielen tegenover 2.415.323 in 1927. De gemiddelde toename bedraagt 50.000 Katholieken per jaar. Ook in Europa vallen nog enkele landen onder de rechtsmacht van de Congregatie de Propaganda. De toename van het aantal Katholieken in deze Europee- sche missiegebieden bedraagt 17.000 per jaar. In 10 jaar tijd is het aantal Katholieken in alle missiegebieden te zamen gestegen van 14.330.629 tot 21.143.328 Katholieken. De gedetailleerde plannen voor de practische invoering van de georganiseerde deelname dei leeken in het Hiërarchisch Apostolaat in En geland zijn dezer dagen door den Aartsbisschop van Westminster, Kardinaal Hinsley, gepubli ceerd. Heel de organisatie van het leekenapostolaat en de Katholieke Actie is gebaseerd op hel her derlijk schrijven van 1934 en op het rapport, dat door het Westminster Comité van ieeken is uitgebracht. Het schema voor de organisatie der Katho lieke Actie werd door Kardinaal Hinsley mee naar Rome genomen, toen de Aartsbisschop naar de Eeuwige Stad ging om daar den Kar dinaalshoed te ontvangen. Dit plan werd door Kardinaal Pizzardo, voor zitter van het Centraal Bureau voor de Katho lieke Actie met enthousiasme ontvangen en goedgekeurd. Tevens gaf de Kardinaal te ken nen, dat dit plan als model zou dienen voor de organisatie van de Katholieke Actie in de andere bisdommen. De grondgedachte van dit plan is de stich ting van plaatselijke comité's van actie in iedere parochie, waar alle Katholieke organisa ties vertegenwoordigd zullen zijn. Deze repre sentatieve raad heeft ten doel om plaatselijk alle acties der nationale beweging te bevorde ren en te controleeren. Kardinaal Hinsley sprak de hoop uit, dat in September dit schema overal zal zyn ingevoerd en dat de Katholieke Actie bij den aanvang van het nieuwe jaar in werking zal treden. HEDENAVOND OM 10.30 UUR VOOR PAVILJOEN RICHE JPJF- REIST OP AVONDRETOURS Te Rome is men voldaan over de te Londen bereikte overeenstemming. Peking vreest een aanval van het Japansche garnizoen op den eersten verjaardag van den oorlog in China. De bekende schrijfster A. van Wijhe-Smeding overleden. O TOKIO, 6 Juli (Havas). Na een onder houd met den Japanschen minister van Finan ciën hebben de voorzitter en de vice-voorzitter van de commissie tot voorbereiding van de in ternationale tentoonstelling te Tokio in '40 be sloten, dat deze tentoonstelling niet zal door gaan, aangezien Japan gewikkeld is in vijan delijkheden, waarvan de duur niet kan worden bepaald. MONT COMERYALES, 6 Juli. (Reuter). De doodstraf, welke was uitgesproken tegen Cla rence Norris, den laatsten van de Scottsboro- negers, die nog geen gratie heeft gekregen, Is thans gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. Van de negen beklaagden, die beschuldigd werden In 1931 blanke vrouwen in een trein te hebben aangevallen, zijn thans vier In vry- heid gesteld, terwijl de vijf overigen» werden veroordeeld tot langdurige gevangenisstraffen. GBOOTE HOUTSTRAAT 140 - Tel. 12349 en 12000 DIVERSE MERKEN - ook onder de 60 K.G. SJANGHAI, 6 Juli (Reuter) Het Britsche schip „Tseangtah" is op 90 mijl afstand van Sjanghai door zwaar bewapende Chineesche zeeroovers aangevallen. De zeeroovers beroofden het schip van alle wapens en van een lading sigaretten, waarna zij in hun jonken ontkwa men. Tusschen 4 en 17 Juli is te Upsala het z e- vende landbouwcongres der Scandi navische landen bijeen, waaraan wordt deelge nomen door ruim 400 gedelegeerden uit Dene marken, IJsland, Noorwegen, Finland en Zwe den. Onder de gedelegeerden bevinden zich drie ministers van landbouw en de meest prominen te deskundigen voor landbouw. Een der voor naamste op de agenda staande punten betreft den toestand en de ontwikkelingsmogelijkheid van de kleine en zeer kleine boerenbedrijven. Stand op Woensdag 1 uur n.m.: 758.6 Vorige stand: 757.6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1