UIT DEN OMTREK Tandheelk. Instituut ZOM ERGEIMOEGE1N VEERDAAGSCHE... RIJN, AHRDAL EN EIFELREIS GEBIT f32.00 „W'C&ccp'K&i&eM. zyjn i" REISBUREAU „W.A.C.O WEER 'T ACHTERLICHTJE WOENSDAG 6 JULI 1938 daarom vertrekken iederen Maandag onderstaande reizen: Standplaats TOLHUIS, Overk. v. h. IJ ROKIN 64a, TEL. 35435, AMSTERDAM-C. rr R.K. Bond van Motorrijders BEVERWIJK DE WERKVERSCHAFFING Uurloon verhoogd TOEDIENING VAN HET H. VORMSEL VOOR DE JEUGDIGE WERK- LOOZEN BENNEBROEK HEEMSTEDE HET 16 RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-NOORD - TELEF. 16726 Plaatje met 1 tand f 2.5G Porcelein- of zilvervulling f 2.50 Goud vullingenf 9.00 Goudkroont-ï S.OO AVONDSPREEKUREN: VIJFHUIZEN VOGELENZANG IJMUIDEN GAAN HARINGTRAWLERS PEKELEN AAN BOORD? Geslipt Excursie R.K. collectanten Sacramentsprocessie ZAANDAM „Keek eut, joh!" ZANDVOORT Met politie in conflict Een verdachte, die ontzettend stond te liegen Les in welsprekendheid Een beleediging gewroken RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN HAARLEMERMEER DE OOGSTTIJD BEGONNEN De wind een groote vijand „Ik was zoo in de verlegenheid, en ik moest er uit, toen heb ik maar aan de noodrem getrokken" Een zwarte kat op den weg Het laatste redmiddel Een jolige Blokkersche 3 dagen Grotten van Han 4 dagen ValkenburgEifel— 4 dagen langs den Rijn 4 dagen BrusselArdennen 4 dagen Luxemburg Ardennen 23.— 26.50 29.50 31.50 32,— 6 dagen BelgiëLuxemburg 45! 6 dagen Bad Ems 46.50 6 dagen naar den Harz 49.50 6 dagen Zwarte Woud 50. 6 dagen Vogezen 51.50 6 dagen Parijs en Versailles 52.50 DINSDAG 12 EN 19 JULI: 10 dagen Zwitserland 85. VACANTIE MAAR TEXEL? Gaat dan per W.A.C.O. autobusdienst van Amsterdam naar den Helder 4 x per dag, in aansluiting op de Texelsche boot RETOUR £.50 (14 dagen geldig) VRAAGT GRATIS REISPROGRAMMA Zondag 31 Juli, Maandag 1, Dinsdag 2 en Woensdag 3 Augustus a.s. By een bestaand reisclubje bestaat nog gelegenheid zrch aan te sluiten. Inlichtingen en programma's bf: G. SCHOLTE, Middenweg 18, Haarlem-N. iT1lllllllll!ll!lllll!lllllllll!lllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllllllll!llllll||||||||||||lll||||l|||||||!||||||in= Een 35-tal motorrijders, leden van den R.K. Bond van Motorrijders in Noord-Holland, heeft een tocht gemaakt naar de Bedevaartsplaats van O. L. Vrouw van Toevlucht te Renkum. Deze rit werd 's morgens om ongeveer vier uur begonnen vanaf Alkmaar, Haarlem en Hoorn; op den vastgestelden tijd kwamen allen bijeen te Diemerbrug. Met goeden moed en onder gunstig weer werd gestart en om even acht uur kwamen allen te Renkum aan. De zeereerwaarde heer Pastoor stond reeds op den uitkijk op het kerkplein, er behoeft dus niets naders te worden vermeld met welk 'n vriendelijkheid de bedevaartgangers werden ontvangen. Z. E. bracht de pelgrims naar den tuin waar onder het zingen van enkele lie deren de processie werd gehouden, welke tegen half tien met een H. Mis werd besloten. Onder de* H. Mis heeft de Z.E. pastoor een bijzonder woord gericht tot de motorrijders uit Noord-Holland en riep hun een hartelijk wel kom toe. Na de H. Mis werd het ontbijt gebruikt en bracht een speeltuin wat ontspanning. Tegen twaalf uur zijn allen per motor naar het kerkplein gereden, waar de parochieherder de motorzegening verrichtte. Na de zegening wenschte de pastoor allen een goede reis en een tot weerziens in 1939 toe. De terugweg ging door de mooiste plaatsen ran de Betuwe, Utrecht en 't Gooi en werd hier en daar op „knal" plekjes gestopt en wer den „gezellige boomen" opgezet. Verder werd de nieuwe K. R. O.-studio be zocht, wat voor allen ook weer een prettige herinnering zal blijven. Alle leden van den R.K. Motorrijdersbond voelen zich veilig onder de leiding van het be stuur en ieder zal zich gaarne de moeite ge troosten om zooveel mogelijk nieuwe leden aan te werven, gezien ook deze zoo uitstekend ge slaagde ttcht. In Amsterdam zagen we allen elkaar als sportvrienden een spoedig tot weerziens toe- wenschen. Zoo besloot de Bond van R. K. Motorrijders zijn tweeden pelgrimstocht naar Renkum! Naar wij vernemen is het uurloon bij de ge meentelijke werkverschaffing verhoogd met ééh cent per uur en gebracht van 35 op 36 cent per uur. De hoogere instanties hebben hieraan reeds hun goedkeuring gehecht. Maandag heeft Z. Hoogw. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers, bisschop van Haarlem, het H. Vormsel toegediend aan de kinderen van onze beide pa rochies. Om twee uur vond de plechtigheid plaats in de parochiekerk van O. L. Vrouw van Goeden Raad en vervolgens om 4 uur in de parochie kerk van St. Agatha. Velen hadden ter eere van onzen bisschop de vlag met den Pauselijken wimpel uitgestoken. Vóór den ingang der kerk had de K.J.C. een eere-wacht gevormd. Vrijdagavond om half acht is er in de H. Agathakerk een pontificaal Lof, waaronder Mgr. het H. Vormsel aan de volwassenen zal toedienen. Naar wij vernemen is het aantal voor Bever wijk beschikbare plaatsen in de centrale werk plaats voor jeugdige werkloozen te IJmuiden van 10 tot 20 uitgebreid. Deze uitbreiding is geschied na overleg tus- schen de comité's van toezicht op de centrale werkplaats uit beide gemeenten. fiere stengels eens zwaar beladen ten gronde. Het werk staat weer stil. Veel zaad ligt reeds uitgestrooid over den akker als resultaat van een deels vergeefschen arbeid. Liet 't zich mooi aanzien toen het gewas stond te rijpen, thans is veel daarvan verloren gégaan. Van die zware schermtrossen is nog iets te winnen en daarom gaat het even lustig weer voort. „Die akker zal ik maar omploegen" klinkt niet hoopvol, als we voor een groot ruischend, safraangeel korenveld staan. Wat kunnen en kele dagen toch veel verknoeien. De gouden aren van de wintergerst, die evenals de nog onrijpe zomertarwe vol zaten, werden door de heftige winden tegen elkaar te pletter gesla gen. Slechts de kafjes, die niet meer bestand waren tegen de windkracht en de zaadjes los lieten voor hun tijd, is een armzalig overblijf sel. „Hoop doet leven" leest men zoo vaak. Inder daad, wanneer de plenzende zomerregens, die zoo noodig waren voor de in den polder veel voorkomende aardappelen- en bietenakkers, ge volgd zullen worden door stil weder, dan nog zal het andere koren, nu nog rijpende, een bui tengewoon goede oogst kunnen opbrengen. Zij zullen elkander zoo kunnen aanvullen. Rustig zullen we dus afwachten wat de dagen na dezen regentijd ons zullen brengen. Kiezerslijst Haarlemmermeer van K. v, K. Op de thans ter inzage neergelegde kiezerslijst voor Haarlemmermeer van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem komen voor het grootbedrijf 30 namen van kiezers voor en voor het kleinbedrijf 435 namen. Rijksveldwacht. De brigadier der rijks- veldwacht, de heer G. F. Heimans is overge plaatst van Amsterdam naar deze gemeente, ter standplaats Schiphol. Concert te Badhoevedorp. Het Harmonie corps „Eensgezindheid" te Sloten-Badhoevedorp alhier is voornemens op Vrijdag 8 Juli a.s. een openluchtconcert te geven in het Badhoeve dorp. Ongetwijfeld zullen de bewoners dit zeer op prijs weten te stellen. Twee vacatures als hoofdingeland. In het college van Hoofdingelanden van den Haar lemmermeerpolder zijn twee vacatures ont staan, wegens benoeming tot Heemraad van de heeren O. de Kok te Nieuw-Vennep en Mr. S. Naayen te Rotterdam. Een nationaal koor. Het bestuur van de Oranjevereeniging heeft alle Hoofddorpsche zangers en zangeressen uitgenoodigd tot een bijeenkomst op heden,, Woensdag, in hotel „De Beurs", teneinde te komen tot samenstel ling van een „Nationaal Koor", dat medewer king zal verleenen aan het op 7 September a.s. op te voeren openluchtspel „40 jaar onder Oranje." Burgerlijke stand. Geboren: Adrianus Franciscus Simon, z. van C. A. Doeswijk en M. S. de Ruijte; Everardus, z. van F. W. Nuisker en E. Loeffen; Theresia Catharina, d. van J. J. van Haaster en H. G. Suidgeest; Leo Ludovi- cus, z van R. A. P. Süter en H. Lijs. Overleden: Pieter Kant, 56 j. geh. m. D. Nieuwland. 1 Autotocht voor ouden van dagen Donder dag 14 Juli zullen de ouden van dagen weer hun jaarlijksch uitstapje maken. Dank zij de spontane medewerking van zeer vele ingezetenen is het finantieele gedeelte voor versnaperingen e.d. ten volle verzekerd. Anders is het echter nog met het benoodigde aantal auto's. Zeker, zü die hun auto vorige jaren beschik baar stelden, hebben voor het meerendeel dit jaar weer hun medewerking toegezegd. Maar 't aantal ouden van dagen, dat zich voor zulk een uitstapje heeft aangemeld, is de 175 reeds ge passeerd. He,t comité doet dan ook een beroep op autobezitters en hen die voor deze zaak iets voelen en daarvoor een auto willen huren, zich omgaand op te geven aan den heer Jac. Roest, Raadhuisstraat 18, tel. 28113, liefst vóór Zater dag 9 Juli, daar dien dag de indeeling moet plaats hebben. Moge velen nog aan dezen op roep gehoor geven, opdat niemand der oudjes, die al zoo rekenen op dit uitstapje, afgewezen behoeft te worden. aeeft zijn tarieven VERLAAGD en berekent thans voor geheel met garantie PIJNLOOS TREKKEN INBEGREPEN Iedere tand meer 1.75 Pijnloos trekken tand of kies 1.50 MONDONDERZOBK KOSTELOOS SPREEKURENiederen morgen 912 uur, behalve Donderdag. Iederen middag 14 uur, behalve Vrijdag en Zaterdag. DINSDAG en DONDERDAG 7—9 uur Behandeling uitsluitend door Nederl. mond- en tandartsen Noodweer Dinsdagmorgen ontlastte zich hier een zware donderbui, die gepaard ging met een flinken hagelslag. Op verschillende plaatsen sloeg de bliksem op het electrische net, zoodat dit nogal storingen veroorzaakte. Bij den heer Landwerk Johan aan den Spieringweg werd de antenne geraakt. De leidingen brandden door. Bij den landbouwer Heemskerk aan den Zwa- nenburgerdijk sloeg de bliksem in een hooihoop welke geheele afbrandde. Schoolreisje Op 22 Juli zullen de vier hoog ste klassen van school 3 hun jaarlijksch uitstapje maken. Op het programma staat een autobus tocht naar Rotterdam, waarbij een boottocht gemaakt zal worden naar de Waalhaven. Jaarfeest Hengelaarsvereenïging Nooit Ge dacht Deze jonge vereeniging heeft kans ge zien om in korte spanne tijds zich een voor aanstaande positie te verwerven onder de hen- gelaarsvereenigingen van Haarlem en Omstre ken. Reden te over om een jaarfeest te organisee- rer, dat klonk als een klok. Er werd een groote kanswedstrijd, waarvoor niet minder dan 70 prijzen beschikbaar waren gesteld, georganiseerd. Onder de beproefde leiding van de heeren P. J, Verhoeven, voorzitter: J. Abswoude Sr., secre taris en J. Leduc, penningmeester, is deze wed strijd schitterend geslaagd. Des middags werden de prijzen door den voor zitter met een hartelijke toespraak aan de res pectievelijke winnaars uitgereikt in café G. C. Blokker aan de Leidschevaart te Vogelenzang, alwaar de vereeniging haar domicilie heeft. Hierna kwam de clou van den dag, n.l. een gecostumeerde hengelwedstrijd, waarbij wij zeer origineele costuums opmerkten. Onder groote hilariteit begaven zich eenige "hengelaars gekleed te water om zelf de viscb te gaan aanslaan. Dat een en ander in den smaak viel bij de honderden belangstellenden behoeft geen be toog. Daar het verkeer hopeloos vast liep, moest de wedstrijd worden gestaakt. Tot slot vond des avonds een feest plaats in de zaal van den heer G. C. Blokker, waar geen plaats onbezet bleef. Medemerking werd verleend door den humorist-conférencier A. Boe- ser en een Accordeon-ensemble onder leiding van den heer S. Uvenhoven. Al met al kunnen de leden en donateurs van „Nooit Gedacht" terugzien op een feestdag, welke bij allen nog lang in prettige hereinnering zal blijven. 1 leer dan ooit eischt de tijd van ons edelmoedigheid. Bedenk, dat God zich in edelmoedigheid niet laat overtreffen. De groote vraag en het geringe aanbod van pekelharing heeft, naar wij vernemen, bij en kele reeders het voornemen gewekt om de trawlharing aan boord te doen kaken. Hoewel verwacht mag worden, dat de kwaliteit der trawlharing minder zal zijn dan die van de log gers, mag onder deze gunstige positie der ha- ringmarkt verwacht worden, dat ook deze kwa liteit verhandeld zal worden. Door de staking in het haringvisscherij-bedrijf zijn de prijzen voor den tijd van het jaar 2 a 3 maal hooger dan andere jaren. Maandagmorgen is een luxe-auto bestuurd door een bewoner van Den Helder, op den hoek Rijksweg-Hoofdstraat te Santpoort tenge volge van den natten weg geslipt en daarbij tegen een aldaar staanden boom gereden. De auto werd ernstig beschadigd en is door een kraanwagen weggesleept. Persoonlijke ongeval len hadden niet plaats. Het Collectantencollege de rParochie van den II. Gregorius vert-ekt as. Zondag en Maanr dag naar Antwerpen voor het jaarlijksche „pot verteren". In den tuin van het St. Anthonius Zieken huis zal a.s. Zondagmiddag om 5 uur de jaar lijksche Sacramentsprocessie worden gehouden. Bij gunstig weer worden maatregelen getroffen om de zieken op het terras deze plechtigheid te laten bijwonen. Pech met het Sportfondsenbad. Toen alle zwem.sportbeoefenaars meenden, dat nu alle hinderpalen ten aanzien van het sportfondsen- bad overwonnen waren en met den bouw kon worden begonnen, kwam aan het licht, dat het 'geprojecteerde plan te groot was van opzet en niet paste op de beschikbare oppervlakte gronds. Van den nood een deugd makende werd toen besloten een geheel nieuw plan te ontwerpen Toen dit klaar was, bleek het hoe vreemd dit ook klinken moge dat het terrein nog te klein was. Hoe men ook paste en meette, men kwam 6 vierkante meter tekort. Wat nu? Hulp in de huishouding. De Zondag onder alle H.H. Missen gehouden collecte voor deze zoo nuttige katholieke vereeniging heeft een bedrag opgeleverd van f 185. Vroeg op het verkeerde pad, Op 19 April j.l. had een dame een onaangename gewaar wording opgedaan. Toen zij een poosje in de leeszaal had vertoefd, miste zij bij haar vertrek uit haar mantelzak een portefeuille. Zij deed hiervan aangifte bij de politie, tot nu toe zonder gevolg. De portefeuille bevatte o.m. eenige coupons van Belgische effecten. Dezer dagen evenwel vernam de politie, dat een 16-jarige jongen zich bij een bank had gemeld om de coupons te verzilveren. Zij stelde een onderzoek in en slaagde er in den jongen aan te houden, die bekende den diefstal te hebben gepleegd. Nadat proces-verbaal was opgemaakt is de knaap voorloopig op vrije voeten gesteld. 40 jaar in betrekking Onze plaatsgenoot, de heer A. Huijsman, jubileerde een dezer da gen in verband met zijn 40-jarige dienstbe trekking bij de Artillerie-Inrichtingen aan de Hembrug. Een luidruchtige schepeling Wegens open bare dronkenschap heeft de politie een Zweed- schen schepeling in arrest gesteld. Het passa gieren zal er niet goedkooper op geworden zijn. De burgemeester verjaarde gisteren Onze burgemeester, mr. dr. J. in 't Veld, vierde Dinsdag zijn 43en verjaardag. Dit is thans dei tweede maal, dat de burgervader zijn geboorte herdenking in Zaandam viert. Na het vonnis van 2.of 2 dagen het tarief lijkt wel afgeslagen! liep Cornelia in danspassen het. gladde parket af. Zondag 8 Mei was het Kermis in Purmerend. Zooals gewoonlijk begaven vele jongelieden zich naar dit oord des vermaaks. Het gaan er naar toe valt altijd wel mee. maar het terugkomen heeft meer voeten in de aarde. Dat had G. V. uit Schellinkhout ondervonden, die 's nachts om over tweeën zoodanig op den Jagerweg te Oudendijk slingerde, dat zijn auto tegen de linksche brugleuning opbotste, met het gevolg, dat zijn twee mederijders B. en S. door het voorruit doken. Eerst vertelde getuige B. het verhaal. Ze wa ren niet gezamenlijk de kermis op geweest. Ieder voor zichzelf. V. had wat geslingerd met den wagen, zoodat B. had geroepen: „Keek eut!" S. had, toen ze ternauwernood Purmerend uit waren gezegd: „Kaik joh, daar he-je de boome en daar de sloot. Asje er nou goed tusschen door rijdt, kan ons niks gebeuren." V. reed 60 K.M. en was een niet al te beste chauffeur. „Had-ie te veel op?" vroeg de ambtenaar, die dergelijke gevalletjes wel meer meegemaakt heeft. „Nee, 't is een Zondagsche chauffeur!" B. vertelde ook nog, dat er van slapen niet veel gekomen was, want dat ze „hem knepen". V. was niet al te betrouwbaar, wat het rijden betreft. De „Zondagsche chauffeur", die dan aan het woord kwam, beweerde botweg, dat 't stuur niet in orde was. „Door de aanrijding zeker," meende de amb tenaar. „En ze liepen te schreeuwen over den weg van hij reed zoo hard en al die dingen meer." Als V. dan nog verklaart, dat hij, „op den Jageweg zoo recht mogelijk gereden heeft," maakt de ambtenaar spoedig een eind aan dit koeterwaalsch. „Maar toch slingerde je." ,,'t Was misschien 'n zwarte kat op den weg." De ambtenaar merkte dan op, dat hy niet veel van V. kon gelooven, waarom hy 30.— of 20 dagen vroeg, benevens intrekking van het rijbewijs voor den tijd van zes maanden. „Ik vind 't onnoodig," beweerde V. ,,'t Rijbewy's zeker," deed de kantonrechter doodnuchter. „Nee, dat 't me afgenomen wordt." De kantonrechter liet den man, nadat eerst gebleken was, dat hy geen druppel sterken drank gebruikte, het rybewys houden, maar ƒ20.— kon y. toch dokken. Hedenavond vuurwerk Ten tweeden male moest Maandagavond het vuurwerk worden uitgesteld wegens de ongunstige weersomstan digheden. Hedenavond zal dit' vuurwerk worden ontstoken voor pavilion Riche te half elf. Burgerlijke Stand Geboren: Hannie Carla, dochter van H. Ch. Gomperts en M. Hatogh, Teunisbloemlaan 10; Paulina Maria, dochter van P. Geusebroek en A. M. Buis, Hoogeweg 63 zw. Ondertrouwd: H. T. M. van der Kallen en P M. H. J. Brom, Bou. de Favauge 23. Overleden: A. C. Kuppers, echtgenoote van A. J. P. Dinnewet, oud 60 jaar; J. W. van den Engh, wed. van P. Rompel, oud 86 jaar. Dezer dagen stond voor den Poltierechter te Utrecht een los-arbeider uit Amersfoort te recht omdat hij een agdht van politie tijdens een volksoploop met een Ijzeren staaf had willen slaan. Rij deze bedreiging had hy de woorden gezegd „wanneer je hier komt, sla ik je hersens in." Verdachte beweerde geen ijzeren staaf, maai een houten knuppel in zyn hand gehad te heb ben. Met dit wapen, zoo verklaarde hy, moest ik den agent van mij weren, daar deze tegen mij de sabel had getrokken. De verbalisant en een andere agent, cue bij den volksoploop eveneens ter plaatse was, ver klaarden onder eede dat verdachte het eerst handtastelijk wilde optreden. Beiden hadden ge zien dat hij met een stuk üzer had willen siaan. Verdachte had 5 getuigen a décharge meege nomen, welke personen tegenstrijdige en duis tere verklaringen aflegden. Tegen v. d. H. werd een gevangenisstraf van 6 maanden geëischt. De politierechter veroordeelde hem tot drie maanden gevangenisstraf. Vervolgens nam een Spakertburgsche schoone in het verdachtenbankje plaats. Men zag haar dadelijk aan dat zij hier haar rechten kwam verdedigen. Zij was het slachtoffer geworden van een complot tegen haar gesmeed. Voordat de Officier de dagvaarding had voorgelezen, vroeg zij den Politierechter „mag ik het effe vertellen, Edelachtbare?" „Een oogenblik juffrouw, wacht eerst af waarvan U beschuldigd wordt." Het biykt dan dat zij een buurjongetje met een klomp heeft geslagen. Haar zoontje en zijn vriendje hadden ruzie gemaakt en op het gegil was zij naar buiten gekomen. Voor het vervolg van het verhaal laten wij de vrouw zelf aan het woord. „Ik was in de gang bezig toen ik een gegii hoorde. Mijn klompen deed ik uit, Edelachtbare, en rende de straat op. Wat moet jü mijn kind slaan, zoo zei ik tegen het jochie en gaf hem met een rol behang een slag op zijn gezicht." „Kyk, Edelachtbare, ik heb het meegebracht," en van onder haar gesteven boezelaar haalde zy een verkreukeld stuk papier te voorschijn. „Ik wier zoo woeiend dat bij het loopen de bril van myn neus afvloog. Hy kwam heelemaal aan den anderen kant van de straat terecht, aan gruzelementen Edelachtbare." Dit verhaal werd verteld met al de levendig heid die een temperamentvolle vrouw eigen is en het kostte den rechter heel wat moeite^ om den woordenstroom te sluiten. Later had zij met de moeder varf het „jochie" nog eens gesproken en haar gezegd „als hij nog eens mijn kinderen aanraakt dan sla ik hem dood." „Dat kan jou f 25 kosten," had toen de an der geantwoord. „Daar kon zij wel eens geiyk in hebben," merkte de Officier van Justitie op. Als getuige werd gehoord de moeder van het mishandelde jongetje. Deze vrouw deed voor haar seksegenoot in geene mate in welsprekend heid onder en met heftige gebaren illustreerde zij haar voordracht. Tijdens de ruzie lag zij ziek op bed en kon dus niet zooals haar buurvrouw had gedaan, op het geschreeuw naar buiten vliegen. Eerder dan haar lief was werd zy ook in den strijd betrokken. Eensklaps werd de voordeur open gegooid en vloog haar zoontje hals over kop de kamer in. Het gevaar zat hem op de hielen en doodelijk beangst verborg hij zich in een hoek van het vertrek. Met een vlugge beweging nam de achtervolg ster de klomp van haar voet en gaf daarmee het jochie een tik. De andere vrouw was nog niet zoo ziek of zij schaarde zich daadwerkeiyk aan den kant van haar Arie en bevrijdde hem van z«n belaagster. „Met myn naaiwerk heb ik haar naar buiten gedrukt," zoo eindigde de getuige haar verhaal. Het slachtoffer van den stryd verschynt dan zelf voor den Politierechter. Voor de zwart-getoogde heeren staande, is hy niet zoo dapper als voor enkele weken terug, toen hij met zijn buurjongen aan het knokken was. Bedeesd geeft hij antwoord op de vragen en het eenige wat wij steeds opvingen zyn de woorden „en toen mijnheer, en toen mijnheer." Dit hebben wy er toch wel uit begrepen, dat zy'n verklaringen met die van zijn moeder over eenstemden. Een Spakenburger komt vervolgens nog voor het forum en zegt dat hy gezien heeft dat verdachte zonder klompen uit het huis is weg- geloopen, zoodat volgens hem met dit voorwerp niet is geslagen. In zijn requisitoir merkt de Officier op dat in Spakenburg hier en daar wel een klomp voor het grijpen ligt en acht het ten laste ge legde bewezen. Zijn eisch luidt 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. De politierechter wijst een mild vonnis Hy is wel van meening dat er geslagen is, maar acht het niet bewezen, dat het met een klomp is gebeurd. Met een boete van f 5 subs. 2 dagen hechte nis, zal verdachte haar strafbare daad moeten betalen. -1 oxr Ja het is niet prettig wanneer iemand je er van beschuldigt gestolen te hebben en het is bezijden de waarheid. Het is nog minder pret tig wanneer dit verhaal van tong tot tong in het dorp gaat. Wat zou je met zoo'n lasteraar doen, wanneer hij onverwachts in je woning verschijnt? Je kunt hem vriendelijk verzoeken het huis te verlaten, maar je kan hem ook eens fyntjes „afdrogen". De mensch is nu eenmaal een zwak wezen en juist op de momenten dat hij zijn kalmte moet bewaren, laat hy dikwijls zyn driften gaan. Terzake. Een mandenmaker en zijn vrouw hadden „een ieder voor zich, zooals in de dag vaarding stond, J. v. geslagen, gestompt en getrapt." J. v. I. was de man, die het verhaal van dat stelen in het dorp had verteld en by een bezoek aan het echtpaar O. hadden zy hem op meer bovengenoemde manier „verteld" hoe zij over zijn houding dachten. „Ik heb hem een klap gegeven, zoo zegt de verbolgen vrouw, omdat hy zoo ontzettend sting te liegen." Wanneer J. v. I. voor den Politierechter zyn onder eede bevestigde verklaring aflegt, stuiven, man en vrouw op. „Denk er aan jongen," zoo roept de vrouw hem toe, „jü bent een eerste klas leugenaar," gooit de man eruit. De politierechter laat hun niet de gelegenheid om uit te razen en gebiedt hem te zwijgen. De vrouw: „Mijnheer, mag ik U wat zeggen?" De rechter: „Neen, en nou zwijg je, anders ga je de zaal uit." Beide verdachten hebben erkend dat zij aan het hun ten laste gelegde zich hebben schuldig gemaakt. Tegen ieder van hen eischt de Offi cier f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis. Het echtpaar kijkt bij het hOoren van het be drag elkaar onthutst aan. „Voor zoo'n persoon," zegt de man nydig, „zoo'n leelijkerd" sist de vrouw. Conform den eisch worden zij beiden door den Politierechter veroordeeld. IJMUIDEN, 6 Juli. Versche visch. Tarbot 0.85 —1.20, Tong 1.30—2, Heilbot 0.801.02 per kg. Middel Schol 23.00—32, Zetschol 2125.50, kleine Schol 11.00—21, Bot 10.00, Schar 3—12.50, Poon tjes 3.103.80, kleine middel Schelvisch 14.00 18, kleine Schelvisch 7.5014, groote Gullen 7150 —10.50, kleine Gullen 2.70—7.50, Writing 5—6.80, Makreel 2.754.10, versche Haring 2.7511.50, per 50 kg. Groote Heek 31.00, middel Heek 28.00 per 125 kg. Kleine middel Heek 11.5013, kleine Heek 7.509, per 50 kg. Kabeljauw 25.00—56 per 125 kg. Vleet 21 cent. Leng 1.10, Koolvlsch 20 60 cent per stuk. De „Adelante" IJm. 19 bracht 609 kisten ver sche haring en 11 kantjes steurharing aan; prij zen van 18.50 tot 17.00 per kantje. van de heden aangekomen TRAWLERS Antje R. O. 15 210 manden 2250.Adelante IJm. 19 750 manden 3210.Zwarte Zee IJm. 94 345 manden 3340.Utrecht IJm. 73 950 man den 3230.Walrus IJm. 24 1075 manden 3860.-. LOGGERS K.W.: 70 500.—, 107 510.—, 24 620.—, Schew, 225 2140—, Schev. 19 1780.—. WATERSTANDEN TE IJMUIDEN 7 Juli 11.01 6.24 11.30 7.01 8 Juli 7.30 0.11 8.11 9 Juli 0.36 8.36 1.10 9.10 10 Juli 1.27 9.27 1.54 9.54 11 Juli 2.09 10.09 2.35 10.35 12 Juli 2.46 10.46 3.14 11.14 Burgerlgke Stand Geboren: Francisca C. M., dochter van G. Zantvoort en G. Lange- veld; Paulus Johannes, zoon van Ed. Heems kerk en E. Jonkheer; Adrianus Johannes, zoon van Th. van der Hulst en C. Weyers. Het voorjaar is geëindigd en heeft plaats ge maakt voor den zomer, die de bloeiende ge wassen in den polder zal doen rijpen om een rijken oogst voor te bereiden. Roodbruin glanzend deinden op de weiden de bloeiende grassen rustig heen en weer, wach- tend op de maaimachine, die kraakpiepend over de velden zou voortgetrokken worden en de geu rende grassen zou neerleggen. Altyd wiegelend vinden we daar het trilgras naast het reukgras, dat zoo dadeiyk aan het hooi den heerlijken geur zal geven, de wuivende pluimgrassen en aargrassen. Doch met hen zullen ook de boterbloempjes, koekoeksbloemen en andere veelkleurige bloempjes vallen. Rammelend komt dan de maaimachine het damhek binnengereden. Trappelend van onge duld en rukkend aan de bitten zien de paarden hoe de boer al vast een sprietje tusschen de tanden zet, het veld overziet en vooruit daar gaat het dan. Sissend glijden de viymscherpe messen door het malsche groen, vogels en an der weide-gedierte voor zich uitjagend. Steeds gaat het verder. De flanken der paar den glimmen; op de borst vallen schuimvlokken neer. En steeds valt het gras de oogst valt mee en wanneer alles is opgetast lacht de boer vergenoegd. Het werk is volbracht. Hola, weer staan de dappere paarden klaar om het malsche hooi naar binnen te trekken. Op groote wagens, hoog beladen worden de laatste karrevrachten binnengebracht. Zich leiden latend door de weerberichten za gen we in de Meer den volgenden oogst aanvan gen in twee ploegen-stelsel. Des morgens vroeg begon de eene ploeg aan den karwü'-oogst; des namiddags de tweede ploeg, die des avonds met verlichting ijverig voortwerkte. Bevreesd voor nieuwe stormwinden, tracht men nog zoo veel als mogelijk is, binnen te halen. De regen doet zoo af en toe als spelbreker mee en slaat de De veehandelaar J. L., uit Hoorn, wilde zich op een Dinsdagmorgen in de vroegte, het was ongeveer vier uur, naar de markt van Purme rend begeven, toen hy, juist met zijn paard en wagen den Westerdijk „opstuivend", aange houden werd door de politie. Met veel moeite wist hij het dravende ros tot stoppen te dwin gen, waarna hij eens ging küken, wat er op den vroegen morgen wel aan het handje kon zijn. Toen hem werd verteld, dat zyn lichten niet brandden, kon hy dat moeiiyk gelooven. Hij had ze pas nog nagekeken! Maar toen bleek dat ze het onderweg vertikt hadden. „Ja, 't ging onbewust; 't zal 't beste zijn als ik nu 'n „akkie" koop", vertelde hy, nu hij zich voor den kantonrechter te Hoorn verantwoor den moest, „dan gaan m'n lichies niet meer uit." De ambtenaar vond de overtreding niet zoo „daverend", wijl toch spoedig de dag aan zou breken, maar plichtsgetrouw vroeg hy 5. en 4. „En ik vind 't erg vreemd," moest het den veehandelaar van 't hart, „dat toen ze me be keurd hadden ik evengoed mocht doorryden. Ik had gedacht, dat ik had moeten stoppen." „Nou, je mag wel biy zijn," zei de ambtenaar, „anders had je je wagen misschien nog op je rug kunnen nemen!" Nu dat deed L. liever niet, waarom hy niet eens boos keek, toen de Kan tonrechter 2.of 3 dagen vonniste. Een sympathiek, goedig vrouwtje leek ons mej. V-, die vervolgens voor den kantonrech ter trad. Ze had eenigen tijd geleden schrik niet! aan de noodrem getrokken van den trein, die, toen hij eerst in Zuidermeer ge stopt had, door had willen rijden naar Alkmaar. Doch dit zou niet gebeuren. Toen mej. V. het bekende wachtkamertje in de Zuidermeer 't was neg voor de ingebruik stelling van de nieuwe dienstregeling zag, deed ze alle moeite om het portier open te trekken, doch 't was een zwak vrouwtje en ze reisde niet veel in den trein, daarom ging het wat lastig en zette de trein zich al in bewe ging, vóórdat het vrouwtje op het perronnetje stond. Ze maakte nog een beweging naar den „sef", die haar niet begreep en haar maar vriendelijk en minzaam toewuifde. Doch dat was het vrouwtje te erg. Het raam wilde ook al niet open, waarom ze maar trok aan het laat ste, de noodrem. Dit gaf natuurlyk een heele consternatie in de landelijke omgeving van Spierdijk; de reizigers spoedden zich uit den trein, om te kijken, waar de dooie koe was neer gewprpen, want, zoo dachten velen, er zal een onvoorzichtige koe overreden zijn. Doch men vond het schuchtere vrouwtje, die, toen het portier open gemaakt werd, gaarne van de gelegenheid gebruik maakte, om haar „ge vangenis" te ontvluchten. Een heele consternatie was het ook voor den kantonrechter, toen de ambtenaar 8of 8 dagen eischte. Het vrouwtje huilde bijna, haar oudste jongen verdiende weinig en haar man was ziek. En ze moest er toch uit ookl De kantonrechter streek de hand eens over zyn hart en was met 3.of twee dagen al tevreden. Dat had mej. V. wel en met een op gewekt gezicht vroeg ze, waar ze dat kon be talen. Mej. C. v. W. uit Blokker, die, voordat ze afgeroepen werd even in haar spiegeltje moest kijken, om te constateeren of haar „rol" wel goed zat, had in den nacht van 19 op 20 Juni in Blokker zonderachterlicht gereden. „Da's niet waar," merkte de jongedame op. „Ik had wel een achterlicht, maar ie deed het niet!" „Van de Kermis, of zooinformeerde de ambtenaar, het gesprek op een anderen boeg gooiend. „O nee, hoor," zei Cornelia jolig, „oppassen bij me zuster". De ambtenaar kreeg dan een vriendelyk knikje. „In het begin deed hij het wel en later niet." „Dan had je af moeten stappen," deed de kantonrechter dan weer. „Ik heb toch van achteren geen oogen," zei de jongedame dan zeer verontwaardigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2