LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen O DE ONTSLAGEN RIJKS- TUINBOUWCONSULENT De terugtrekking der vrijwilligers WOENSDAG 6 JULI 1938 Het Lager Onderwijs te Haarlem. Prachtige groei bijzondere kleuterscholen „SPAARNESTAD" CONTRA RAAD VAN ARBEID FAILLISSEMENTEN Kiezerslijsten Kamer van Koop handel en Fabrieken Badhuizen „Witte Kruis" Eindexamen le H.B.S. b Gevonden voorwerpen en dieren Onderwijzersexamens POSTDUIVEN P. V. De Reisduif Postduivenvereeniging „De Uiver" BLOEMEND AAL Burgerlijke Stand IJMUIDEN BEDRIJVENDAG TOEDIENING H. VORMSEL R.K. JEUGDIGE WERKLOOZEN Fancy-fair der St. Josephsgezellen De vlag op het nieuwe Rex-gebouw Schade voor de kustvisscherij Hollandsche visschers op de Duitsche trawlers ZANDVOORT Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) BANKBILJETTENZWENDEL IN DE DESA Een dozijn personen aangehouden R.K. Universiteit In beroep bij het Ambtenaren gerecht De heer Hofstede uit Nijmegen, onder-voor- (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De beteekenis van de overeen stemming te Londen St. Josephs-Gezellen bestaan 70 jaar In heel Nederland zal een revue van Toon Rammelt worden opgevoerd Coördinatie van het goederenvervoer De kosten komen ten laste van de betrokkenen Academische examens LAW NT EN NIS Int. kampioenschappen van Nederland Mej. Kerckhoff schakelt mej. Stevenson uit SCHAKEN OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Euwe en Landau spelen remise MARKTNIEUWS HilMllllllllllllllllilllinillllllllllllllllllllllllllllllWlllllllllllllllllllllllllllllllllllimillNllllllllllllliilllllllllllllllllllS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT gHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniimiiiiiiiiniiiiiiiiiniiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiniiiBïïiiiiiiiiia STAD Uit het verslag omtrent den toestand van het Lager Onderwijs te Haarlem in 1937 ontleenen 'wij het volgende: De gemeente telde 1 Januari 1938 totaal 24 R.K. scholen, waarvan 20 alleen voor gewoon lager onderwijs en 4 inclusief U.L.O. 1 Montes sorischool, 1 R..K. school voor buitengewoon enderwijs, 1 R.K. vervolgcursus, 1 Vervolgcur sus voor buitengewoon onderwijs, 12 Prot. Chr. scholen, 2 Doopsgezinde scholen. Het openbare onderwijs werd gegeven aan 17 zes-klassige scho len met 7-jarigen leergang, 5 opleidingsscholen, 3 U.L.O.-scholen, dag-openluchtschool en de school te Spaarndam, 1 Montessorischool, 2 scho len voor buitengewoon onderwijs en 3 centrale scholen. Het aantal leerlingen van openbare dagscho len steeg in 1937 na lange jaren van teruggang van 7195 tot 7224. Naar het bijzondere onder wijs gingen 135 leerlingen over. Het aantal leerlingen, dat de Bijzondere scho len bezocht steeg van 10.452 tot 10.626. Van de bijzondere scholen rapporteerde het hoofd van de St. Bavo-school aan de Klarcn- beekstraat, dat de gezondheidstoestand op zijn school minder gunstig was. Hij constateerde zwakte bij de kinderen en 3 leerlingen uit de 2de klasse moesten zelfs volslagen rust nemen. Het schoolverzuim verminderde echter en va rieerde tusschen 8.1 pCt. en 14 pCt. Vijftien scholen organiseerden ouderavonden, dat is 50 pCt. meer dan een jaar tevoren. Aan de openbare scholen was de gezondheids toestand beter dan een jaar tevoren, het school verzuim varieerde tusschen 7.77 pCt. en 1.50 pCt. De commissie voor schoolkleeding reikte aan openbare en bijzondere scholen gezamenlijk uit 8206 paar schoenen, 4201 paar kousen en 189 paar klompen. In het verslag wordt melding gemaakt van de opening der bijzondere kleuterscholen „Kleu- terlust" aan de van Egmondstraat en de St. Bernadette-fröbelschool in Haarlem-Noord. De eerste begon met 120 leerlingen, de tweede met 127. Het is een bemoedigend verschijnsel, dat deze scholen, hoewel zij het geheel zonder sub sidie van de overheid moeten doen op particulier initiatief konden worden gesticht. Het zijn mooie gebouwen, die volkomen beantwoorden aan de eischen, die men aan dergelijke scholen mag stellen. Bedroeg het aantal leerlingen van alle bijzonder voorbereidende scholen in 1936 totaal 3148, verleden jaar steeg dit aantal tot 3362. Bij het openbaar onderwijs bleef het leer lingenaantal 669. uws Donderdag a.s. zal op het E.D.O.-terrein te 7.30 uur de revanche-wedstrijd gespeeld wor den tusschen de elftallen van De Raad van Arbeid en „De Spaarnestad". De vorige wedstrijd is door „De Spaarnestad" met 4—1 gewonnen. De toegang en rijwielstalling zijn gratis. De Arrondissements-Rechtbank te Haarlem heeft 5 Juli 1938 de vólgende faillissements zaken in behandeling genomen: Failliet verklaard werd: A. Noordenbos, destijds van beroep bakker en wonende te Franeker, thans bakkersknecht wonende te Haarlem, Rijksstraatweg 741. Cu rator mr. J. H. C. Slotemaker. Rechter-Com- missaris mr. S. J. Pit. Opgeheven werd het faillissement van: (we gens gebrek aan actief): G. v. Groningen Jz„ koopman in 2e handsch goederen, wonende te Nieuw Vennep, Hoofdweg 1312. Curator mr J. van der Hoeven. Geëindigd zijn de faillissementen van: (we gens verbindend worden der uitdeelingslijst) R. D. van der Veldt, bouwkundige, wonende te Heemstede, Rembrandtlaan 8. Curatr mr. dr. F. A. Bijvoet. P. M. Bersee Jr., bloemist, wonende te Hille- gom, Van Tetsstraat 5. Curator mr. O. H. van Wijk. N.V. Stoomvisscherij Maatschappij „Die Schel- visch" te IJmuiden. Curator mr. A. W. Helle- ma. De burgemeester van Haarlem brengt ter kennis, dat van heden af tot en met 14 Juli 1938 ter gemeente-secretarie, le Afdeeling, ter visie zijn nedergelegd de kiezerslijsten voor het grootbedrijf en het kleinbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, voor zoover be treft de kiezers in die gemeente. Tot gemeld tijdstip is een ieder bevoegd bij de Kamer verbetering van de lijsten te vra gen op grond, dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voor komt of verkeerd is geplaatst. taschje met inhoud, Tromp, Merwedestraat 29; taschje, Politiebureau Smedestraat; vulpen houder, Uittenbosch, Pieter Kiesstraat 47rood; kanarie, v. Luik. Brederodestraat 30; kanarie, Vrijaldenhoven, Wilhelminapark 19. Het aantal genomen baden in ds afgeloopen maand Juni was: Badhuis Koudenhorn 1638; Badhuis Leidscheplein 3059; Badhuis Schoter singel 3807; Badhuis Hofdijkplein 3661; Bad huis van Egmondstraat 4634. Geslaagd voor het eindexamen le H3.9. b met 5-jarigen cursus, Zijlvest 27, de dames Theodora W. Hout en Maria A. F. Ostendorf en de heeren E. J. J. Benard, H. A. Boekwijt J. W. Donkersloot. J. C. Kooiman. J. Kroon J. v. d. Meulen, W. Muller, N. C. A. Ockhuij- sen. Afgewezen een. Het examen duurt voort Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smedestraat. uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Armband, de Groot, Schouwtjesplein 10; bril. Politiebureau Smedestraat; broche, Com- piet, Bakenessergracht 44rood; beenbescher mer en kous. Vreenegoor, Kerkhofstraat 12rd.; collier met hanger, de Vries, Kleverparkweg 60rood; handschoenen (in taxi), Nooy, Bas- tiaanstraat 14; armbandhorloge, Kloet, Klever parkweg 118; hond (zwart-wit), Hoogerbeets, v. Oosten de Bruynstr. 23; kinder jasje, Huldy, Planetenplein 6; lijfje, v. Akkeren, Twijnders- laan 28; portemonnaie inh. rozenkrans, Koop man, Borneostraat 15; portemonnaie met in houd, Politiebureau Smedestraat; 1 paar regen pijpen, de Jong, Papentorenvest 17zw.; rijwiel plaatje, Lugtmeyer, Cederstraat 25; rijwiel plaatje, v. Hengstum, Klein Heiligland 51rood; gymnastiekschoen, Politiebureau Smedestraat; Eindexamen Da Costa-Kweekschool te Haar lem. Geëxamineerd voor de akte Nuttige Handwerken voor meisjes 9 candidaten. Ge slaagd de dames A. G. Bruins, J. Capelle, P Frederiks, B. v. d. Horst, E. Oliemans, J. P van Putte, A. W. J. Schipper, N. L. Waarden burg, G. H. Ziens. Afgewezen geen. Uitslag Noijon op 26 Juni. Afstand 335 K.M. Los 7 uur 5 min. le prijswinnende 11 uur 58, laatste 12 uur 21 min. J. J. Hart 1, 27; P. Kroon 2, 17; C. Th. Ver donk 3, 6, 13, 19, 20, 23, 25, 31, 35; G. H. Bren- del 4, 11; H. J. Handgraaf 5, 12, 14, 15, 16, 34; H. Bouwens 8; C. v. 't Ende 9;' P. J. Kok 17, 18, 24, 26, 30; J. Rompa 21; N. Wezenbeek 22, 33; J. J. de Bie 28; P. A. Blommaert 29; Th. A. Heinsbergen 32; J. H. Knetsman 36; H. Everts 37. Uitslag Chantilly op 3 Juli. Los 8 uur 25 min. Afstand 389 K.M. le prijswinnende duif 1 uur 28 min., laatste 2 uur 0 min. C. Th. Verdonk 1, 2, 4, 6, 15, 16, 21, 22, 31; H. Bouwens 3, 30; P. J. Kok 5, 14, 20, 24;' H. Everts 7, 8. 9, 19; J. Th. Bakker 10, 11; H. J. Handgraaf 12, 13, 25, 26; P. Kroon 17;L. Else- doorn 18; J. J. Hart 23; Th. A. Heinsbergen 27. 28; J. Rompa 29; G. H. Brendel 32. Wedvlucht van Beaune op Zondag 19 Juni De prijzen werden gewonnen door; J. Peeke 1; F. C. de Bruin 2; C. H. Willemse Jr. 3, 5. 6; J. v. Poeche 4, 10; L. Alders 7, 9, 12; K Koster 8, 11. De eerste duif getoond om 3 uur 30 min 8 sec. Laatste om 5 uur 12 min. 9 sec. Wedvlucht van St. Dizier op Zondag 26 Juni: J. Pieke 1, 3; A\ Zegwaart 2; L. Alders 4, 7 10; F. C. de Bruin 5, 6, 11; J. v. Poeche 8, 12; C. H. Willemse Jr. 9, 13, 14. De eerstgetoonde duif om 12 uur 10 min. 22 sec. Laatstgetoonde om 1 uur 29 min. 36 sec. Geboren: P. G. ter Wolbeekvan der Horst d; M. E. Simon van Leeuwenvan der Mijli Dekker d; J. van Willige—Philips d- G. Drost —Wille d. Ondertrouwd: C. Langerak en J. G. Kranen burg; C. F. Morriën en J. Nieuwenhuizen. Getrouwd: W. Kuiper en A. E. van der Laan; W. G. Hermes en A. E. Schuttevaer; F. L. van der Bijl en E. J. Spaan; H. van Hofwegen en L. W. C. van Giffen; C. Druif en A. F. Klu- ver. Overleden: E. Neudorf, 84 j., wed. van A. P. van 't Hof; A. M. de Meyere, 82 j., wed. van K. H. Schutte; A. Ph. Meinsma, 66 j. Onder groote belangstelling is Zaterdag te IJmuiden, in het casinogebouw der Hoogovens, de jaarlijksche bijeenkomst der comptabele amb tenaren bij de overheids- en semi-overheids- bedrijven en diensten gehouden, aan welke bijeenkomst de naam „Bedrijvendag" is gege ven, omdat studie van het bedrijfsleven in Nederland er mede wordt beoogd. Ditmaal stond de bedrijvendag in het teeken van het Hoogovenbedrijf. Na het openingswoord van den voorzitter, den heer B. G. Stempels, waarin 'deze wees op de noodzakelijkheid van uitwisseling van ervaringen enz., tusschen publiek- en particu lier bedrijf, heeft de president-directeur der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, de heer ir. G. A. Kessler, de geschiedenis van dc oprichting en de ontwikkeling van net bedrijf geschetst en daarbij vooral de economische problemen behandeld. Vervolgens heeft de be- drijfsingenieur, de heer ir. J. van der Woude, het nieuwste bedrijf, de buizengieterij, tech nisch verklaard, na welke uiteenzetting in 5 groepen een bezoek aan deze gieterij werd ge bracht. Met zeer groote belangstelling werd de wijze van fabriceeren van gas- en waterbui zen, volgens een geheel Nederiandsch procédé, in oogenschouw genomen. Ten slotte werd, na een uiteenzett ng door den secretaris der directie, den heer G. G. K. Blaauw, het Hoogovenbedrijf zelf bezientgid Na afloop vereenigden allen zich weer in het Casinogebouw, waarbij de voorzitter gelegen heid vond uitdrukking te geven aan het res pect, dat alle bezoekers bezielde, voor het staal van Nederlandschen ngenieursarbeid, dat in de Hoogovens belichaamd is. Voor den bloei der onderneming sprak hij de beste wenschen uit. In een aan de excursie voorafgegane huis houdelijke vergadering heeft dr. Louis van der Grinten, uit Venlo, een voordracht met de monstraties gehouden over „reproductiemetho den", waarna een bezoek werd gebracht aan Schiphol. De aftredende bestuursleden, de heeren R. Hendrikse, Amstelveen en J. Th. Kummer, Leeuwarden, werden herkozen. 2. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft Maandagmiddag om half vier, onder groote belangstelling der parochianen van St. Gregorius van utrecht, het H. Vormsel toe gediend aan ruim 200 kinderen der St. Clara- en H. Hartschool. Des morgens half twaalf diende Mgr. het H. Vormsel toe aan 242 kinderen der Parochie van den H. Egelmundus te Driehuis, waarna om 2 uur 's middags het H. Vormsel werd toegediend aan 462 kinderen van de parochie van den H. Laurentius van Brindisi. Wederom doet de commissie voor Jeugdwerk- loozenzorg een beroep op de jeugdige werkloo- zen der gemeente Velsen van 1624 jaar, die bereid zijn, om voor 8 weken te gaan arbeiden in het werkkamp ,,Vredesteyn" te Egmond. A.s. Maandag neemt dit R. K. werkkamp wederom een aanvang. Als vergoeding ontvan gen alle deelnemers 1.75 zakgeld. Tot a.s. Woensdag 16 Juli kan men zich onder opgave van naam, datum van geboorte, woonplaats, beroep en organisatie opgeven bij den secretaris der jeugdwerkloozencommissie, den heer J. C. Martens, R. Claesenstraat 18, IJmuiden Oost. Met goedkeuring van B. en W. houdt de St. Josephgezellenvereeniging afd. IJmuiden-Oost een fancy-fair op Woensdag 13 tot en met Zaterdag 16 Juli a.s., Woensdag van half zes tot 7 en Zaterdag van 3 tot 6 uur. Speciaal voor de kinderen: Woensdag, Donderdag en Vrijdag telkens van 7 tot 11 uur en Zaterdag van 712 uur voor allen. Het nieuwe „Rex"-Bioscoopgebouw, hetwelk aan den Groeneweg gebouwd wordt, is thans zoover gevorderd, dat de spanten van het dak klaar zijn en men de traditioneele vlag heeft geheschen. De afgeloopen week heeft tengevolge van den hevigen Zuid-Westerstorm veeel schade berok kend aan de kustvisscherij, die met hün lichte scheepjes weinig of niet hebben kunnen vis- schen en voor het meerendeel zelfs nog storm schade hebben gehad. Zoo verloor de K.W. 161 haar netten en vischborden. Naar de Directeur der Gemeentelijke Ar beidsbeurs te Velsen ons mededeelt bestaat er onder de werklooze zeevisschers veel animo om op de Duitsche trawlers te gaan varen. Van de 60 personen, die gehoor gegeven hebben aan den oproep van de Gem. Arbeidsbeurs, komen er 20 uit Katwijk en 21 uit IJmuiden, welke eerste ploeg heden naar Duitschland vertrekt. Don derdag of Vrijdag zal de 2e ploeg vertrekken. Burgerlijke stand. Geboren: Robert, z. van A. Dijkstra en J. M. Tromp; Jan, z. van G. Klomp en E. Siekerman; Jan, z. van J. Honig en G. E. Bakker; Hendrina, d, van R. Eijzinga en H. Rismeijer; Erna Stiena, d. van A. P. van Dijk en R. Hagenaar; Greta Wilhelmina, d. van E. Zwolsman en M. Zwart; Hendrika Jansje Maria, d. van A. Th. van den Akker en G. M. Jongbloed; Anna Maria Hillegonda, d. van W. Aangeenbrug en M. Lubbes; Anthonius Gijsbertus, z. van G. S. de Jong en J. Th. A. M. Middelbusker; Maarten, z. van J. Kuijper en Y. van der Meer. Huw. aang.: A. Prins en M. Berghouwer; J. Smit en T. J. Kraaier; J. Keijzer en G. M. Lasage; J. G. Werkhoven en P. M. Groot; J. Hooijschuur en M. P. Groot; A. van der Kamp en J. van de Kooij. Gehuwd: C. M. Nooij met H. J. Burgers; L. Hartog met C. B. M. Frenk; W. van Vuure met T. Pijer; R. Doornbos met KI. Jonker; G. A. J. de Jong met M. F. C. Glebbeek; C. Venniker met M. G. Monnier; J. J. de Vries met M. van de Plasse. Overleden: Johannes Kee, oud 61 jr. ongeh.; Antje Kok, oud 56 jr. geh. m. P. Schouten; Amelia Galesloot, bevallen van een levenloos kind, echtgenoote van J. Jansen; Reindert van Zuthem, oud 63 jr. geh. met W. M. Cossaar; Pieter Bos, oud 61 jr. geh. m. M. Wiltschut. De correspondent te Malang van de Ind. Crt. berichtte, dat de veldpolitie te Toempang tien personen heeft aangehouden, verdacht van deel name in een zwendel-affaire met buitenland- sche bankbiljetten. In Toeren zijn nog twee per sonen aangehouden, onder wie de hoofdpersoon uit Boeloelawang. De geschiedenis begon al in 1936. De hoofd persoon gaf toen aan een ander opdracht zes Duitsche bankbiljetten voor hem te zoeken, die bepaalde nummers moesten hebben. Tusschen hen, die met succes aan de opsporing hadden deelgenomen, zou een bedrag van 25.000 wor den verdeeld. Maar zij, die lid werden van de opsporingskongsie, moesten een bijdrage geven voor de onkosten en om die bijdrage ging het natuurlijk. Gebleken is, dat de bijdragen tot eind 1937 reeds 400.hebben bedragen. In de desa Djaboeng stortten 30 personen 1.als bijdrage, doch één hunner vertrouwde het zaakje toch niet geheel en waarschuwde het Inlandsch bestuur. Zoo kwam de zaak uit. NIJMEGEN. Geslaagd voor het doctoraal examen in de theologie de weleerwaarde pater J. J. G. Appels, S.S.S., te Stevensdijk en voor het candidaatsexamen in de rechten de heeren J. F. Grjjpma, Losser, on J. I. M. Reuser, Nij megen. Het Ambtenarengerecht voor de provincies Gel derland en Overijssel, dat te Arnhem zijn zetel heeft, heeft gistermorgen een begin gemaakt met de behandeling van het beroep, ingesteld door ir. R. van der V. te Nijmegen, tegen het hem verleende eervol ontslag als rijkstuinbouw- consulent voor Zuid-Gelderland, nadat hij eerst in verband met de verspreiding van een pamflet tegen het beleid der regeering was geschorst. De zitting is gehouden in de zaal van het Arnhemsche gerechtshof. Het ambtenarenge recht is als volgt samengesteld: voorzitter: dr. J. J. de Waal Malefijt te Arnhem, leden: mr. J. W. F. Donath, advocaat en procureur te Arnhem en mr. R. P. J. Derksema, advocaat en procureur te Zutphen, griffier: mr. dr. H. W. Blaupot ten Cate te Arnhem. Raadsman van ir. van der V. is mr. K. J. Nieukerken te Amsterdam. Voor den minister treedt op de landsadvocaat jhr. mr. G. W. van der Does uit 's-Gravenhage. Aangezien een zeer groot aantal getuigen zal worden gehoord wordt verwacht, dat de behandeling van dit beroep langer dan een dag zal duren. Als eerste getuige werd gehoord mr. dr. A. A. van Rhijn, directeur-generaal van het depar tement van Economische Zaken. Het was ge tuige ter oore gekomen, dat er moeilijkheden waren gerezen tusschen den inspecteur van den tuinbouw, ir. Van der Plassche, en ir. Van der V. Getuige heeft toen een onderhoud gehad met ir. Van der V. over deze moeilijkheden en daarbij had deze blijk gegeven van een anti katholieke gezindheid. Hij had o.m. gezinspeeld op verroomsching van Nijmegen. Toen eenigen tijd later het be wuste pamflet verscheen, waarin de regeering werd aangevallen, viel het spr. op, dat daarin dezelfde uitdrukkingen voorkwamen. Dit feit, benevens enkele andere bezwaren tegen het beleid van den tuinbouwconsulent hebben aan leiding gegeven tot zijn ontslag. Tweede getuige was ir. Van der Plassche, inspecteur van den tuinbouw en van het tuin- bouwonderwijs. Deze verklaarde, moeilijkheden te hebben gehad met ir. Van der V. Herhaalde malen had ir. Van der V. ook tot dezen getuige geklaagd over den sterker wordenden katholie ken invloed in den tuinbouw, zonder dat hij evenwel bepaalde feiten daarvoor naar voren bracht. Getuige heeft destijds zijn benoeming tot inspecteur met eenige aarzeling aangeno men, omdat hij wist, dat zich onder de tuin- bouwconsulenten verschillende lastige en que- rulante personen bevonden en hij had daarbij in het bijzonder het oog op ir. Van der V. Toen het pamflet spr. onder de oogen kwam, ver moedde hij terstond, dat ir. Van der V. daarvan de schrijver was. Hierna werd gehoord de heer F. V. Valstar, voorzitter van het Centraal Bureau voor de veilingen en regeeringscommissaris voor den tuinbouw te Naaldwijk. Deze verklaarde, dat ir. Van der'V. verschil lende malen op vergaderingen van het Cen traal, Bureau het woord had gevoerd en daarbij op een dergelijke wijze de regeering had aan gevallen, dat spr. hem het woord moest ont nemen. Ir. van der V. stond bekend als iemand, die graag ageerde, zonder evenwel querulant te zijn. Toen spr. het pamflet was getoond, was spr.'s eerste reflex: „Dat heeft Van der V. geschreven." Op een vraag van den raadsman, mr. Nieu kerken, antwoordde getuige, dat ir. Van derV. de vergaderingen van het Centraal Bureau niet als rijkstuinbouweonsulent, maar als afge vaardigde van de Nijmeegsche veiling heeft bij gewoond. Vervolgens werd gehoord prof. ir. A. M. Sprenger, uit Wageningen. Getuige kende ir. Van der V. van vergaderingen. Hij toonde zich daar meestal een opposant. De meeste consulenten toonden interesse voor den arbeid, welken getuige op het gebied van den tuinbouw te Wageningen verricht; ir. Van der V. behoort evenwel niet tot die categorie. Ook getuige heeft het pamflet terstond aan ir. Van der V. toegeschreven. ir. Van Poeteren, hoofd van den Planten- ziektekundigen Dienst te Wageningen, ver klaart, weinig met ir. Van der V. contact te hebben gehad. Ook spr. heeft de circulaire ge lezen, maar heeft geen vermoeden gehad, wie de schrijver kon zijn. Getuige A. Bouwman, boomkweeker te Puif- lijk, verklaarde dat ir. Van der V. vele jaren adviseur is geweest van de boomkweekersver- eeniging in het gebied van Maas en Waal. Men werkte op prettige wijze met hem samen en men heeft veel profijt gehad van zijn adviezen. Eenzelfde gunstige getuigenis legde af de heer J. P. N. van Olst, secretaris van de veilingver- eeniging Neder-Betuwe te Andelst, waar ir. Van der V. zich o.m. zeer verdienstelijk had ge maakt bij het organiseeren van een groote tuinbouwtentoonstelling. De zitting werd hierna geschorst. In de Dinsdagmiddag voortgezette zitting van het ambtenarengerecht te Arnhem, ter behan deling van het beroep van ir. R. van der V. tegen zijn eervol ontslag als rijkstuinbouweon sulent voor Zuid-Gelderland en als directeur van de rijkstuinbouwwinterschool te Hees, is het verhoor van de getuigen a décharge voort gezet. Ir. J. D. Huizinga, inspecteur van den Land bouw en vroeger inspecteur van den Tuinbouw en oud-chef van klager, verklaarde nimmer moeilijkheden met ir. v. d. V. te hebben gehad In 1932 hebben twee R.K. boeren-organisaties, de A.B.T.B. en de N.C.B., pogingen aangewend, de rijkstuinbouwwinterschool te Hees in een R.K. instelling om te zetten. In den strijd om dat te verhinderen was ir. v. d. V. naar ge- tuige's indruk wat markanter en militanter geworden en daarom vond getuige het ge- wenscht, dat hij overgeplaatst zou worden, zon der dit het karakter van een straf of een de gradatie te doen dragen. De secretaris-generaal voelde niet voor de overplaatsing en daarop bleef de zaak rusten. Op een vraag van ir. v. d. V. verklaarde get., dat in de bij K. B. vastgestelde instructie voor de tuinbouwscholen is bepaald, dat over schor sing en ontslag van een directeur eerst het advies van de commissie van toezicht moet worden ingewonnen. Ir. Van der V.: „Dat is bü mijn schorsing en ontslag niet gebeurd." Dit laatste wordt onderschreven door den heer L. J. Alting Mees, voorzitter der commis sie van toezicht op de tuinbouwwinterschool te Hees. LONDEN, 5 Juli. (Reuter) Het belang' van de heden tot stand gekomen overeenstemming in de niet-inmengingscommissie ligt in de ver wachting, dat de Britsche regeering een sub- stantieele terugtrekking van vrijwilligers zou kunnen beschouwen als een voldoende regeling in Spanje voor het van kracht worden van het Britsch-Italiaansche accoord. Volgens de heden aangenomen resolutie zal een gewijzigde vorm van belligerentenrechten toegekend worden aan beide Spaansche par tijen, zoodra er een substantieele terugtrekking van buitenlandsche vrijwilligers geschied is. hetgeen naar verluidt beteekent, dat 10.000 buitenlandsche vrijwilligers teruggetrokken moeten zijn van den kant, die het geringste aantal dier vrijwilligers heeft, en een in een bepaalde verhouding tot dit aantal staande grooter aantal van den anderen kant. Er moet echter eenigen tijd verloopen voordat de reso lutie ten uitvoer kan worden gelegd. Naar wij vernemen zal in het najaar van 1938 het 70-jarig bestaan van de St. Jo sephs Gezellen Vereeniging in Nederland feestelijk worden herdacht. In verband hiermede heeft de Centrale Raad een revue laten samenstellen, die door de verschillende afdeelingen tot op voering zal worden gebracht. Deze revue, geschreven door Toon Ram melt, is dezer dagen tot gereedheid geko men en zal binnenkort in studie worden genomen. Toon Rammelt noemde dit spel met muziek zang en dans, dat geïnspireerd is op de vier deviezen der Gezellen: Godsdienst, Arbeid Vreugde en Eensgezindheid „Het gave leven" In geheel Nederland zal deze revue worden opgevoerd. Aan de toelichting bij de artikelen van het thans ingediende wetsontwerp betreffende het goederenvervoer ontleenen wij nog, dat minis ter Van Buuren van oordeel is, dat de kosten, verbonden aan de uitvoering van de regeling, ten laste van de betrokkenen behoorert te kbmen, daar de maatregelen hun belangen dienen. Volgens art. 9 behoudt de Kroon zich de vol gende heffingen voor; a. terzake van een aanvraag om een vergun ning het bedrag der kosten, welke rechtstreeks in verband met de aanvraag worden, gemaakt; b. van den vervoerder, aan wien vergunning is verleend, een bedrag, dat per jaar voor een vaartuig ten hoogste 40 gulden en voor een vrachtauto of aanhangwagen ten hoogste 20 gulden zal bedragen; c. van den tusschenpersoon, die is erkend, een zitter der commissie van toezicht op de tuin bouwschool en voorzitter van de proeftuincom missie, legde verklaringen af over de beschul diging, dat ir. v. d. V. groenten uit den proef tuin voor eigen gebruik had aangewend, het geen een der gronden van zijn ontslag was. Get. verklaarde, dat ir. v. d. V. voor de proeftuinen veel meer deed dan zijn instructie hem voorschreef en daarom had het bestuur reeds vele jaren geleden goedgevonden, dat hij groenten uit den proeftuin voor zijn gezin kreeg. Get. vond dit volkomen billijk. De raadsman, mr. Nieukerken, heeft aan de verschillende getuigen a décharge nog de vraag gesteld of zij ir. Van der V. een „achterdoch tig, wantrouwend, agressief en militant" per soon vonden (eveneens een der motieven van het ontslag), waarop deze getuigen ontkennend antwoordden. Als eerste getuige in de avondzitting werd gehoord de heer P. Schellingerhout, gewezen directeur der Nijmeegsche veiling, die verklaar de op verzoek van ir. Van der V. een gestencilde circulaire in duizend exemplaren te hebben af gedrukt op de stencilmachine van de Nijmeeg sche veiling. Hij kende den inhoud van de cir culaire niet. Hij had alleen de onderteekening gezien, die luidde „Geus 1" en „Geus 2". Het feit, dat getuige deze circulaire afdrukte is mede aanleiding geweest tot zijn ontslag als directeur der Nijmeegsche veiling. De chef-tuinman van den proeftuin te Heesch, A. Blom, verklaarde, dat de directeur al zijn groente en fruit uit den tuin betrok. Tenslotte is gehoord de secretaresse van ir. Van der V., mevrouw B. W. Roos, die mede deelde, dat ook zij een circulaire in zee had gezonden, welke stelling nam tegen het wets ontwerp tot beperking van den arbeid van de gehuwde vrouw. Ir. Van der V. was vooraf niet op de hoogte geweest van den inhoud van deze circulaire. Hij had haar het plan om deze circulaire op te stellen aanvankelijk afgeraden, daar hij er weinig van verwachtte. Zij had moeten verzekeren, dat er geen beleedigingen en geen onjuistheden in voorkwamen. Get. was herhaalde malen tegenwoordig geweest bij ge sprekken tusschen den inspecteur van den tuinbouw, ir. Van der Plassche en ir. Van der V. Deze gesprekken hadden herhaaldelijk een onaangenaam karakter gedragen. Het ambtenarengerecht heeft tenslotte eenigen tijd met gesloten deuren zitting gehou den. Daarna is de behandeling geschorst tot hedenochtend tien uur. bedrag van ten hoogste 25 gulden per jaar voor- elke erkenning. Het bepaalde onder a. heeft slechts adverten- tiekosten e.d. op het oog. Wat de overige heffingen betreft, zal de wet zich tot het stellen van maxima dienen te be palen. Bij de vaststelling van de heffingen zal uiteraard de noodige differentiatie (b.v. naar belang van het laadvermogen) worden in ach: genomen. Voor de overheidsbemoeiing met de even redige vrachtverdeeling zal geen afzonderlijke heffing meer geschieden. GRONINGEN. Doet. examen wis- en natuur kunde (hoofdvak pharmacie) mej. h. Douma te Opeinde en de heer F. J. E. H. Haan te Ber gen op Zoom; Cand.-examen wis- en natuurkunde (1) mej. A. W. Nagelsmit te Groningen. De weersomstandigheden op den eersten dag van de internationale kampioenschappen waren verre van fraai. Donkere wolken hingen boven de Noordwijksche duinen en af en toe viel er een stevige bui, welke de spelers noodzaakte het clubgebouw voor een wijle op te zoeken Het merkwaardige feit deed zich evenwel voor, dat ondanks de zwaardere omstandighe den enkele minder verwachte uitslagen te no- teeren waren. Zoo leed de Australische mej. Stevenson een tweesetsnederlaag tegen onze derde speelster mej. Kerckhoff. Met haar fraaie backhand scoorde mej. Kerckhoff menig punt en met 6—2, 6—3 kwam zij in de volgende ronde, waar zij tegen de Amerikaansche reserve- Wightmanbekerspeelster mej. Wheeler uitkomt Mevr. van Berkel heeft zich tegen de Austra lische deelneemster mej. Coyne uitstekend ge weerd. Mej. Coyne won de eerste set met 6—3 en kwam daarna met 4—0 voor te staan, toen de regen afbreken noodzakelijk maakte. Na de hervatting was de baan slipperig. Mej. Coyne durfde haast niet te loopen, riskeerde niets, be vreesd te vallen, waardoor mevr. van Berkel er in slaagde zes games achter elkaar te winnen en de set met 6—4 te veroveren. In de finalset kwam de Australische evenwel onmiddellijk voor te staan en op regelmatige wijze behaalde zij tenslotte nog de zege. Ook mej. Yorke had veel last van de gladde baan, waardoor zij haar gewone spel niet kon ohtwikkelen. Dit was de oorzaak, dat mevr. van Haagen er in slaagde de tweede set met 6—4 te winnen. Doch in de derde set deden de rustige forehand en backhand van mej. Yorke, sterk gespeeld en zuiver geplaatst, haar werk naar behooren. In het heerenenkelspel won Leyenaar van den Engelschman King in drie sets. Alleen in de derde set was er van strijd sprake. Toen kwa men de slagen beter van het racket van den Engelschman, waren zijn drives zuiverder en vooral dieper en harder, maar zijn backhand bleef zwak. Leyenaar, met een drie sets over winning voor oogen, vocht om iedere game en slaagde er inderdaad in de derde set met 7—5 te winnen. Voor de andere partijen kunnen wij volstaan met naar de uitslagen te verwijzen. De uitslagen luiden; Heerenenkelspel: Voorronden: M. van der Feen verl. van C. Fabius 16, 46. F. Wiegers sl. C. Leeksma 62, 61. E. Wiener sl. F. van der Graaf 1311, 62. C. E. Hoeke sl. F. A. Blaisse 60, 75. J. W. Bartelds verl. van A. J. Feith 36, 2—6. le ronde: Kukuljevic (Zuidslavië) sl. Fabius 62, 62, 64. Laftman (Zweden) sl. de Brauw 64, 36, 64, 64. Weston (Austra lië) sl. Lijsen 75, 63, 64. Leyenaar sl. King (Engeland) 64, 6—2, 7—5. Moreau (Bel gië) sl. Wiegers 63, 61, 86. Nelson (V.S.) sl. Wiener 64, 6—4, 61. Hughan sloeg Hoeke 62, 62, 62. De Borman (België) sloeg Feith 6—2, 6—1, 8—6. Damesenkelspel: le ronde: Mevr. Heine-Miller (Zuid Afrika) sloeg jkvr. W. van Lennep 60, 61. Mej. A. Kerckhoff sl. mej. Stevenson (Australië) 62, 63. Mevr. Boutmy sl. mej. Cootes (V.S.) 64, 64. Mej. Coyne (Australië) sloeg mevr. van Berkel 63, 46, 63. Mevr. Hofman (Austra lië) sl. mej. Wellink 61, 60. Mej. Yorke (Engeland) sloeg mevr. van Haagen 64, 46, 6—2. Mej. Craze (Zuid-Afrika) sl. mej. Leeks ma 60, 6—1. Mej. Sold (België) sl. mej. Thoms 6—0, 6—0. Mevr. Isaacs (België) sloeg mej. Sluis 6—3, 6—2. Donderdag is in het Schaakhuis te Amster dam de vierde ronde om het persoonlijk schaakkampioenschap van Nederland gespeeld. De uitslagen luiden: PrinsCortlever 01. EuweMulder Muilwijkde Groot 01. Van den Boschvan Doesburgh 10. Van Mindeno—Fontein 'A'A- Van Scheltinga—Landau A Afgebroken partij derde jonde: Prinsvan Scheltinga 01. De stand luidt thans: 1 en j Euwe en van den Bosch, ieder 3'A punt, 3 en 4 Landau en Cortlever, ieder 3 punten, 5 van Scheltinga 2't punt, 6 en 7 Mulder en Prins, ieder 2 punten, 8 de Groot l1/. punt, 9 en 10 Fontein en van Doesburgh, ieder 1 punt, 11 en 12 van Mir.deno en Muilwijk, ieder A punt. 's-HERTOGENBOSCH, 5 Juli. N.V. Botermijn. Aanvoer 20050 kg. Hoogste prijs 1.35, laagste prijs 1.30, middelprijs 1.33 per kg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4