Veertig ja onde UWS ar katholiek rwijzer li II i I I 75 40 17 24 ALBERT HEIJN Haarlem, 6 Juli AFSCHEID BIJ HET ONDERWIJS d' mim „ALBERDINGK Kort en volledig! WOENSDAG 6 JULI 1938 &e heer Speller.was bestuurslid van tal van vereenigingen op aller lei gebied. „En dat zal ik ook blijven" De opkomst van de R.K. School Als vereenigingsmensch „De school van Speller" Het bijltje wordt nog niet neergelegd OPERA ITALIANA 16 Juli zomerconcert te Haarlem w w J 'f Av ''•'A-wLAg SI m 'WèmÊM&ÊÊmÉ; HAARLEMSCHE SCHEEPS BOUW MAATSCHAPPIJ 2e ZOMERCONCERT H.O.V. Examen bakerhulp Balansherwaardeering Programma Radio-Centrale TURNDEMONSTRATIES IN DE STAD Orgelbespeling Prachtig seizoen van de Rede rijkerskamer en mooie plannen voor de toekomst Molen van Sanssouci" en „Janus Tulp" BURGERLIJKE STAND MAAKT U HET LEVEN GOEDKOOP»! Roomboter Delicata Koffie ct. Emmenthaler Kaas 34 Bigarreaux Oranje Marmelade /j Agar Vruchten AGENDA Bioscopen 7 Juli Bioscopen CONCERTGEBOUW TE NIJMEGEN De heer M. L- Deinum tot directeur benoemd TENNIS Uitslagen 2de dag Tournament Duin wij ck WIELRENNEN „DE KAMPIOEN" Dimitrof in ongenade? Leider der Komintern zou gearresteerd zijn Haringvangsten STAD burgemeester en wethouders op hoogen prijs te stellen en voor de H. O. V. is het verheugend te kunnen constateeren, dat haar streven, om zomers tegen lage entréeprijzen goede concer ten geven, gewaardeerd wordt. Een deel van het voortbestaan van ons or kest is immers afhankelijk van de belangstel ling van het publiek. De velen, die de concer ten nog nooit bezocht hebben, zouden er goed aan doen om geregeld bezoeker te wor den; zij kunnen dan constateeren wat zij ge mist hebben. Moge voor dit tweede concert de belangstelling nog grooter zijn dan voor het eerste. De heer W. J. Speller, welke katholieke Haarlemmer kent hem niet of heeft althans niet dikwijls van hem hooren spreken? Duizenden mannen, nu huisvaders, heb ben van hem het abc geleerd, werden door hem gevormd tot bewust katholieke men- schcn; zij kennen hem als hun „oud-hoofd", die op de St. Josephschool aan de Nieuwe Gracht den schepter zwaaide. En duizenden anderen kennen hem als sociaal mensch of als leidend figuur in het vereenigingsleven der katholieke onderwijzers. Met ingang van 1 September zal hij zijn Mak als schoolhoofd, na zijn zilveren jubileum ®n zijn 40-jarig jubileum aan het onderwijs M hebben gevierd, neerleggen, maar niet, om, zooals wij van hem hoorden, zijn verdere leven, ih ledigheid te slijten. Toen wij hem gisterenavond in zijn woonhuis aan de Nieuwe Gracht 22, dat is enkele Passen van zijn school af opzochten, schoof nij juist een nieuw foliovel in zijn schrijf machine. „Ik stoor u toch niet? Maak u rustig uw Werk af." „Nou," lachte de heer Speller, „dan kunt u hog lang wachten; dit zijn de notulen van de St. Augustinusvergadering. Daar heb ik nog Wel een paar dagen werk aan." Zoo vonden wij den heer Speller in een van zijn vele functies als vereenigingsmensch. Want hij is niet alleen sedert 1920 eerste Secretaris van het hoofdbestuur der St. Augus tinusvereeniging voor onderwijzers en hoofden tan R. K. scholen in dit diocees juist een tan die baantjes waar het meeste werk aan tast zit maar ook lid van het K.O.V.-bestuur, bestuurslid van de Commissie van Toezicht op bet L.O., lid van de Commissie voor Onderwijs aan de Schoolvrije Jeugd, voorzitter van de Commissie voor Kinderfeesten van de vereeni- 6ing „Koninginnedag", voorzitter van de Com missie tot het Weren van Schoolverzuim. „En ban ben ik nog lid van de commissie voor.... hae, wacht even, daar ben ik nu juist een paar maanden uit. Je kan het zelf soms niet bij - houden," lachte de heer Speller. En wij kunnen ons dat heel goed voorstellen. „Indertijd," gaat de heer Speller verder. .hebben de katholieke onderwijzers een enquête ingesteld naar het bezoek van schoolkinderen aan de bioscoop en den verderfelijken invloed, bie daarvan uit kan gaan. Naar aanleiding van het aan B. en W. overhandigde rapport kwam ik in de keuringscommissie en toen die opgeheven werd zag ik mij in de Commissie Van Toezicht op de Bioscopen geplaatst, waar in slechts zeven menschen zitting hebben. Vroeger was ik voorzitter van de afdeeling Haarlem der St. Augustinusvereeniging en voor Mtter van het Kruisverbond en werkend lid Van de Katholieke Sociale Actie, die op aan dringen van oud-minister Aalberse eenige tien tallen jaren geleden werd opgericht. Die K.S.A. ia eigenlijk de oorzaak geweest van tal van andere katholieke vereenigingen in onze stad En zoo kom je van de eene vereeniging in de andere." En naast dit alles is de heer Speller ten slotte nog lid van de conferentie van den H. Joannes den Dooper der St. Vincentiusvereeni- 6ing. Veel van zijn bestuursfuncties werden door den thans 60-jarige in den loop der tijden neergelegd. „Och, zegt hij. „je kunt als je ergens het huttige van inziet er wel den stoot toe geven, oven je schouders er onderzetten, om dan, als er eenmaal een begin gemaakt is, het verdere Werk aan anderen over te laten." Baanbrekend werk heeft de heer Speller in zijn welbesteed leven zeker veel verzet, maar als de heipalen eenmaal in den grond Waren geslagen, verdween hij langzamer hand van het tooneel. Hij was en is het nog en zal het ongetwijfeld nog lange ja ren blijven een stuwende kracht, maar ook een stille, niet op den voorgrond tre dende. Menschen, die den heer Speller ondanks ai zÜn functies niet kennen, zullen met eenigen eerbied op deze lijst van bestuursfuncties blikken en denken, dat het werk daaraan ver bonden ruimschoots voldoende is voor een be hoorlijke dagtaak, vooral als zij zouden weten, dat de heer Speller een groot gezin heeft. Maar dan vergissen zij zich toch. Want op de eerste plaats is de heer Speller Miderwijzer. De opvoeding en het kennis bij mengen van de jeugd is zijn levenstaak ge weest. En hij kan nu, bij zijn afscheid van bet schoolleven, dan ook terugblikken op een 6taat van dienst, die met eere genoemd mag Worden. ïn ons avondblad van gisteren gaven wij e«ds een korte biografie. Onderwijzer te Am sterdam, in 1903 onderwijzer aan de school in e Gortesteeg, later hoofd van de Canisius- ®chool in de Spaarneparochie en nu reeds ruim 5 jaar zoolang als de school bestaat hoofd van de St. Josephschool, of meer popu lair en zooals zij in wijder kring bekend is; van de school van Speller aan de Nieuwe Gracht. „Toen ik in Haarlem kwam in 1903 waren er slechts 2 katholieke jongensscholen. Op aan dringen van den bisschop zijn de kerkbesturen eenige jaren daarna gaan werken voor paro- chieele scholen. Ik werd hoofd van deze school, die eerst bestemd was niet alleen voor de jon gens uit de St. Josephparochie, maar ook voor die van de Amsterdamstraatparochie en voor kinderen uit Schoten. Nu zijn daar bijgekomen 2 jongensscholen in de Amsterdamsche buurt en tal van scholen in Haarlem-Noord. Waren we hier vroeger jaren met 320 leerlingen, thans zijn er nog slechts 135. Ik heb de periode van opkomst van het R.K. Onderwijs in haar geheel meegemaakt. Waren er vroeger 20 menschen lid van de onderwijzersvereeniging in het rayon Haar lem, thans zijn het er ongeveer 250. Waren er vroeger 7 R.K. scholen, thans hebben we er 28. Dat is de vooruitgang na de onderwijs wet van '20, waarbij het bijzonder onder wijs gelijkgerechtigd werd. Toen in 1918 de grondwetswijziging, werd afgekondigd en wij dus binnen afzienbaren tijd de nieuwe wet konden verwachten, heb ik spontaan de vlag laten wapperen. Dat was dan toch ook een mijlpaal voor het katholieke on derwijs." Met kennelijk welgevallen denkt de heer Speller aan die dagen van strijd en overwin ning terug. „Als u nu met ingang van 1 September met pensioen gaat, legt u dan ook al uw andere functies neer", wagen wij het te vragen. ,In hemelsnaam niet", schrikte de heer Spel ler. „Ik ben blij, dat ik nog werken kan. En er is nog zoo'n hoop te doen. Ik zou me dood- kniezen als ik niet meer om handen had." Dat typeert den heer Speller: een rusteloos en hard werker, aan wien katholiek Haarlem en de onderwijsorganisaties in den lande veel dank verschuldigd zijn. Onbeloond is zijn werk niet gebleven. Niet alleen, dat hij dikwijls de gunstige resultaten van zijn arbeid mocht zien, maar ook voor Z.H. den Paus bleef zijn werken voor de katholieke zaak niet onopgemerkt. Op de laatste algemeene vergadering van de St. Augustinusvereeniging mocht hij uit han den van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers het eere- kruis „Pro Ecclesia et Pontifice" ontvangen. De heer Speller: een katholiek mensch, waar aan velen van ons een voorbeeld kunnen ne men. Zooals reeds eerder is aangekondigd, maakt de Italiaansche Opera der traditie getrouw ook dit jaar gedurende een periode van ongeveer vijf weken met een twaalftal elkaar afwisse lende, vooraanstaande artisten van het gezel schap een zomerconcert-tournée door ons land en dank zij den successen van vorige jaren ligt het in het voornemen ook thans weer Haarlem in deze tournés te betrekken. Het is een bekend feit, dat de voorstellingen en concerten van de Italiaansche Opera zich overal in den lande in een groote populariteit mogen verheugen. En niet zonder reden, want zij, die aan de Italiaansche Opera medewerken, hebben niet alleen den naam van zanger te zijn, maar zijn dit ook in de ruimste beteekenis van het woord. Deze zuidelijke artisten brengen ons het bel canto in zulk een verscheidenheid en met zulk een expressiviteit, waaraan men zich gaarne overgeeft, dat de toehoorder wel tot de overtuiging moet komen hierin het schoon ste te hooren, wat op muzikaal gebied te be leven is. Zijn deze zomertournée's oorspronkelijk be doeld om voor ons land nieuwe krachten, die in het buitenland soms reeds groote bekend heid hebben verworven, aan den smaak van het Hollandsche publiek te toetsen, zij zijn voor een populaire instelling als de Italiaansche Opera tevens een dankbaar middel om contact te onderhouden met de bezoekers, vooral ook met die uit vele kleinere plaatsen, waar niet altijd complete operavoorstellingen gegeven kunnen worden. Op deze operaconcerten worden de mooiste en meest geliefde operafragmenten ten gehoore gebracht. Men krijgt hier volop gelegenheid opera's, die men eens of meermalen gehoord heeft, te herdenken en om kennis te maken met vele, wellicht minder bekende, maar toch even zoetvloeiende operamelodieën, op de meest na tuurlijke wijze, door den zang, ten gehoore ge bracht. Aan dit concert zullen medewerken: de da mes Diana Micelli, soprano leggero en Maria Teresa Grosso, mezzosopra.no; voorts de heeren Luigi Fort, tenore leggero, Marcello Venturini, baritono en Eraldo Coda, basso; allen welbe kende en algemeen zeer gewaardeerde krach ten, die reeds lang op het gebied van opera zang hun sporen verdiend hebben. Bovendien zullen zich op dit concert nog twee voor ons nieuwe krachten voorstellen. Het zijn de soprano lirico Lola Pedretti en de tenore lirico Arnaldo Luzi, van wie bekend is, dat zij overal buiten ons land reeds groote successen hebben geoogst, hetgeen de verwachting' wet tigt, dat zij weldra ook hier niet voor hun bovengenoemde collega's in populariteit zullen behoeven onder te doen. De muzikale leiding is in de veilige handen van Maestro Gino Bianchi Rosa. Het program ma, dat zal worden uitgevoerd, zal binnenkort nader worden bekend gemaakt. sl De St. Jozefschool aan de Nieuwe Gracht waaraan de heer Speller sinds 1912 als hoofdonderwijzer werkzaam was Donderdagavond a.s. geeft de Haarlemsche Orkestvereeniging haar tweede zomerconcert. Als soliste zal optreden Hendrica Hessels, vio- loncelliste. Deze Haarlemsche soliste is reeds meermalen met groot succes opgetreden. Ook met de H. O. V. heeft ze reeds eenige malen gespeeld. Zij heeft haar einddiploma voor cello behaald op het Amsterdamsche Conservatorium waar zij onder leiding van Orobio de Castro studeerde en later haar studie voortgezet bij Gerard Hekking in Parijs. Met orkest zal uitgevoerd worden het Con certo van Fioco-Bazelaire. Het orkest onder leiding van Marinus Adam opent met de Dritte Orchester Sinfonie van Ph. E. Bachen, sluit voor de pauze met een weinig gespeelde ouverture van L. van Beetho ven, n.l. de 1ste Leonore. Na de pauze gaat op veelvuldig verzoek de Symphonie No. 5 (Aus der Neue Welt) van Ant. Dvorak. Maandag j.l. gaf het orkest voor een uitste kend bezette zaal en een enthousiast publiek het eerste concert, dat inplaats van de Zon dagmiddagconcerten gegeven werd. Het Haarlemsche publiek heeft op dezen avond prachtig gedemonstreerd het besluit van Voor het examen Bakerhulp uitgaande van het Wit-Gele Kruis te Haarlem slaagden de dames J. Bruines, A. de Jong, A. Vlegels, H. Vissers, A. Ruiter, N. Verdegaal. Geen afge wezen. Het jaarverslag der Haarlemsche Scheeps- bouw-Maatschappij over 1937 vermeldt o.a.: De winst, groot 10.130 (3416), is naar nieu we rekening gebracht. Onze kasmiddelen zijn tot een bedrag van 30.000 (45.000) belegd in 4 pCt. obligaties Ne derland 1934 en a pari in de balans opgenomen. De laatste afschrijvingen hebben in 1931 plaats gehad en verdere noodzakelijke- afschrij vingen zijn, door gebrek aan winst, achterwege gebleven. Een gevolg daarvan is, dat de netto balans- waarde hooger is dan de actueele waarde der verschillende eigendommen. Het reservefonds en de bruto overschotten der vorige jaren zijn niet voldoende om dit verschil op te heffen. Wanneer deze achterstand zou moeten worden ingehaald uit de toekomstige bedrijfsoverschot- ten, zou wel is waar de balanspositie elk jaar sterker worden, doch de mogelijkheid tot winst- uitkeering tot de verre toekomst worden ver schoven. De directie is daarom met commissarissen van meening, dat het in het belang van aan deelhouders zal zijn, dit kapitaalsverlies te aan vaarden, waardoor de waardeering der eigen dommen in overeenstemming kan worden gebracht met de werkelijkheid. Directie en commissarissen doen aan de aan deelhoudersvergadering het voorstel om het kapitaal met 30 pCt. te verminderen, zoodat het geplaatste kapitaal der vennootschap van 300.000 wordt teruggebracht tot 210.000 en daardoor een aandeel van 1000 wordt afge stempeld op 700. In verband met de herwaardeering van de eigendommen der vennootschap acht het be stuur der vennootschap de volgende afschrij vingen noodzakelijk: op terreinen met vaste inrichting 20.000, op hellingen 10.000, op gebouwen 56.000, op installaties 5000, op werktuigen 40.000, op magazijnvoorraad 13.473, totaal 144.473, terwijl op gereed schappen en meubilair is bijgeschreven, om deze bezittingen meer in overeenstemming te brengen met de werkelijkheid te waardeeren: op gereedschappen 2499, op meubilair 499, totaal 2988, resteert saldo verlies 141.475. Ter dekking van dit verlies is beschikbaar: reservefonds 34.838, onverdeelde winst 1935 3090, onverdeelde winst 1936 3416, onver deelde winst 10.130, totaal 51.475, resteert verlies 90.000, dat wordt gedekt door kapi taalvermindering ad 90.000. Luigi Fort DONDERDAG 7 JULI Programma 1: Hilversum I. Programma 2: Hilversum II. Programma 3: Keulen 8.00; Parijs Radio 10.50; London 11.05; Radio P.T.T. 12.05; Parijs Radio 12.20; Ned. Brussel 1.20; Franseh Brus sel 1.50; London Regional 2.20; Keulen 4.20; Ned. Brussel 5.20; Ned. Brussel 6.05; Franseh Brussel 7.05; Keulen 7.20; Ned. Brussel 8.20; London Regional 9.05; Franseh Brussel 9.20; Ned. Brussel 10.20; Boedapest 10.30; Keulen 11.20. Programma 4: Ned, Brussel 8.00; Diversen 9.20; Droitwich 10.35; London Regional 12.50; Droitwich 1.20; Parijs Radio 3.10; Droitwich 3.35. Programma 5: 8.00—7.00 Diversen; 7.00 eigen gramofoonplatenconcert: opera en operette, 1. Der Freischütz, 2. Traume vom Dreimaderlhaus, 3. Die Zauberflöte van Mozart, 4. Teil Eulen- spiegels lustige Streiche, 5. Der jüngere Verdi, 6. Fragmenten uit „Der Vogelhandier", 7. Faust Selectie; 8.00—12.00 Diversen. In verband met eenige technische eischen is het noodzakelijk gebleken de plaatsen in de stad, waar tijdens de sportweek demonstraties zullen worden gegeven, eenigszins te wijzigen. De demonstraties zullen thans geschieden op de volgende plaatsen: voor het zuiden op het Schouwtjesplein, voor het westen op het Leid- scheplein, voor het centrum der stad op de Botermarkt, voor het oosten op het Teylerplein en voor Haarlem-Noord aan de Zaanenlaan tusschen Orionweg en Marnixplein. Bij het voorbereiden van deze demonstraties ondervindt het comité van uitvoering bijzon dere medewerking van het gemeentebestuur, zooals trouwens bij ieder onderdeel het stads bestuur van een prijzenswaardige welwillend heid en sympathie jegens de sport blijk geeft. Zoo zal de dienst van Openbare Werkea voor de afzetting der pleinen zorg dragen. Turn- toestellen worden in bruikleen afgestaan en vervoerd. Het programma van de orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem op Don derdag 7 Juli, des namiddags van 3—4 uur, door den heer George Robert, vermeldt: 1. Preludium en Fuga C gr. t, J. S. Bach. 2. a. Larghetto G. B. Bassini. b. Fuga, C. F. Pollaroli. 3. Concert d. kl. t. G. F. Handel. Andante. Air. Adagio. Fuga. 4. Tonstiick, N. W. Gade. 5. a. Melodia, b. Basso ostinato, Max Reger. 6. Marche op een thema van Handel, A. Guilmant. Aan een interessant overzicht van de ver richtingen der bekende R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" in het afgeloopen speel seizoen en de plannen voor den as. winter, ontleenen wij de volgende bijzonderheden. Buiten de gebruikelijke vergaderingen en bij eenkomsten van verschillenden aard, kwamen de werkende leden in het voorbije seizoen 87 maal bijeen voor repetities, rollezingen en ont wikkeling. Hoewel in deze, ook voor het vereenigings leven moeilijke tijden een zuinig beheer ge boden blijft, zijn de financieele resultaten zeer bevredigend. In tegenstelling met het vorig jaar kon een begrooting worden ingediend met zeer bemoedigende cijfers. De aftredende bestuursleden en de voorzit ter werden herkozen, terwijl de regisseur, de heer Herman Moerkerk, zich na zijn her-ver kiezing bereid verklaarde, ook in het komende seizoen zijn krachten aan de Kamer te geven. Het aantal donateurs bleef vrijwel hetzelfde, wat, gezien de nog steeds zoo ongunstige tijds omstandigheden, een verblijdend teeken ge noemd mag worden en tevens een bewijs, dat het door AT. gebodene door de begunstigers op prijs wordt gesteld. Het corps werkende leden liep met één terug. Wel is waar zijn twee jongere krachten, de heeren Boeree en Rombouts, na een met gun stig gevolg afgelegde proeve als werkend lid ge ïnstalleerd, doch daartegenover staat het ver lies van drie leden, de heeren H. Vallenduuk, P. Reiber en H. Elferink. De twee laatsten gaan heen na een langen staat van dienst; hun vertrek vindt zijn oor zaak in het feit, dat de regisseur tot zijn spijt niet langer met hen kon samenwerken. Elke andere mogelijk veronderstelde reden voor het vertrek van deze leden berust geheel op fantasie. Besloten werd aan deze vertrekkende leden een schrijven te richten van waardeering en dank voor hetgeen zij tijdens hun veeljarig lidmaat schap voor A.T. hebben gedaan. De heer Val lenduuk is door zijn betrekkelijk kort lidmaat schap niet in de gelegenheid geweest op het eerste plan te komen, hoewel hij in enkele kleine, karakteristieke rollen verdienstelijk werk heeft verricht. Bijzondere dank wordt gebracht aan den heer J. Leeflang, die bijna al zijn vrije uren besteedt aan het onderhoud en de zoo economisch mogelijke financiering van de studio. De Kamer gaf dit jaar 16 uitvoeringen, waar onder 9 voor de jaarfeesten van den R.K. Volks bond, twee donateursuityoeringen, een „Bonte Vastenavond" en een viertal gastvoorstellingen. Het hoogtepunt van dit seizoen was de uit voering van 25 November, toen A.T. als eenig- ste dilettantengroep in Haarlem een uitstekend geslaagde opvoering bracht van Vondel's „Adam in Ballingschap", gevolgd door het zinnespel „Elckerlyc". Onder de kunstvolle leiding van den heer Moerkerk werd deze opvoering een groot succes, wat bovendien bleek uit de waardeerende critieken en de schriftelijke felicitaties, o.a. van den grooten Vondel-kenner, dr. J. F. M. Sterck, die de donateursuitvoering bezocht. In een geheel andere sfeer stond de opvoe ring van „De Vier Mullers" die door de dona teurs werd gesavoureerd als een prettige ont spanning na de meer artistieke prestatie van 25 November. Het zal dan ook het streven blij ven van A.T., om, naast stukken van een hooger plan, het brengen van het goede blijspelgenre niet uit het oog te verliezen. Vermelding verdient nog, dat A.T. op 15 Mei jl. de eervolle opdracht kreeg de gasten, die naar Haarlem waren gekomen voor de luisterrijke viering van het gouden jubileum van den R.K. Volksbond in het Bisdom Haar lem, des avonds na het officieele gedeelte aan genaam bezig te houden met een bont pro gramma van spel, zang en dans, hierbij kranig geassisteerd door het orkest Nibbering, dat trouwens steeds de A.T.-uitvoeringen op voor treffelijke wijze opluistert. Voor de eerstvolgende donateursuitvoering, die dit najaar zal plaats hebben, is de keuze gevallen op „De Molen van Sanssouci", een blijspel in drie bedrijven, spelend tijdens de regeering van Frederik den Grooten, die in dit charmante blijspel een belangrijke rol speelt en in conflict raakt met een koppigen molenaar, die weigert zijn voor Frederik hinderlijken molen af te breken. Rond dit conflict speelt zich af een oprechte liefde tusschen de molenaarsdoch ter en een garde-grenadier van Frederik den Grooten. Dit spel zal zeer waarschijnlijk ook in aanmerking komen voor eenige gastvoorstel lingen van het betere gehalte. M'et instemming van het dagelijksch bestuur en den geestelijken adviseur van den R.K. Volksbond wordt voor de jaarfeesten in studie genomen het beroemde blijspel „Janus Tulp" van Justus van Maurik. Na gezamenlijke lezing van dit blijspel, dat op het repertoire stond van vele beroepsgezel schappen, is gebleken, dat het aan wezenlijken humor en opvoedende waarde nog niets heeft ingeboet en jong en oud een bijzonder prettigen avond zal bezorgen. Zoo zal dus „Alberdingk Thijm" straks het nieuwe seizoen voorbereiden met de instudeering van een repertoire, dat, naar thans reeds met vrij groote zekerheid mag worden verondersteld, de bezoekers volkomen zal bevredigen en tevens in de lijn blijft van de bekende intenties der leiding. Geboren; A. v. Dijk—v. d. Kaaij, 2 z. S. G. W. M. Snoeckv. Eeten, d. K. T. Planjé— Oldenkotte, z. G. K. de Haan—de Vlieger, d. P. M. Bakker—v. Haard, z. F. Brouwer— Lotz, d. M. E. M. GimpelWeiner, z. E. C- M. NanningBoode, d. W. M. Roesten- bergBosch, d. B. J. A. Philippe—Kluck, z. F. L. Roosekrahsv. Viersen, d. P. Auf dem Brinkev. d. Putte, d. M. J. v. Loon v. Lieshout, d. N. Vermairev. d. Dool, z. J. Wijtkamp—Luiting, d. W. Bottelier—Kol- laart, d. K. MolenkampHoogendoorn, z. Ondertrouwd: G. S. van Bakel en A. M. Kenselaar D. H. N. Stuurman en F. M. W. Kroonsberg B. Koning en M. C. Stuurman P. Heijboer en L. de Vormer J. C. M. Teulings en W- L. M. de Groot P. G. H. Metten en H. M. van der Goes J. van Leer dam en C. P. van Rooij P. Heeremans en W. B. Dekker J. H. Brand en A. Koster G. J. B. Bouwman en A. C. Hendriks H. M. de Winter en M. Dijkman. Getrouwd: Th. J. Bonsen en C. H. van Bour- gondien P. W. Koks en M. C. Horeman P. R. ter Weijde en T. Brattinga J. Th. Jor dan en M. Bijster J. H. Dekkers en M. van de? Meer W. J. Vogel en M. H. Vessies A. Bogaard en M. Verbeek W- van der Pol en J. M. de Wolf P. J. Hoogendonk en C. H. Schuitemaker J. Wijnands en A. E. Stein- haus. Overleden: G. A. Bleijerveen, 56 jaar, Haze- paterslaan M. C. PanteLe Gras, 76 jaar, Rollandslaan G. J. v. d. Berg, 57 j„ Zomer straat H. L. Baum, 83 jaar, Leidschevaart A. C. Oliemans, 61 jaar, Frans Halsstraat. HOf ItVtRANClIB fijnste kwaliteit, per pond krachtig aroma, per blik 75, j 12 porties a 36 ct. 6 porties geconfijte vrucht, per ons 1 2 per flacon zeerfijn snoepje, p.'/j pond ft f 9 Voordeeligste Kruideniersbedrijf in Nederland Gebouw Sb Bavo: Ptoza, 8 uur; Tramperso neel, B uur. Provinciale Griffie, Dreef: Ged. Staten van Noordholland, 2 uur. Frans Halsmuseum: Expositie, 105 uur. Cinema: „Mr. Cheyney's verdwijning", „Gio vanni de veroveraar", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De zangvogel van Broadway", 2.30, 7 en B15 uur. Frans Hals: „Hotel de la Poste", 2.30, 7 en 9.15 üur. Gebouw St. Bavo: Examen hoofdakte, 8 uur; bestuur Volksbond, 8 uur; Rechtskundig Bu reau, 8 uur. Rest. Vreeburg, Bloemendaal: A. R. K. A. half 11. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Cinema: „Mr. Cheyney's verdwijning", „Gio vanni de veroveraar", 2 en 8.15 uur. Luxor: „De zangvogel van Broadway", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hotel de la Poste", 2.30, 7 en 9.15 uur. Eenige bewoners hebben het voornemen op gevat Lodewijk van Deyssel te huldigen door van hem een buste te laten vervaardigen door de beeldhouweres Nel Bakema. De gelegenheid ter plaatsing zal later worden vastgesteld. Het comité is samengesteld uit de dames en heeren: mevrouw H. DingemansNumans, H. F. Boot, Jacq. P. v. d. Bosch, Heyme Vis, Jan Voskuil, Herman Moerkerk en dr. P. H. Schroder. Bij dragen kunnen gezonden worden aan mevrouw H. DingemansNumans, Spruitenboschstraat 7, Haarlem, giro no. 89220. In de Dinsdagavond gehouden buitengewone vergadering van aandeelhouders van de N. V. Concertgebouw „De Vereeniging" te Nij megen is benoemd tot directeur, als opvolger van wijlen den heer L. J. van Ousheusden, de heer M. L. Deinum, directeur van den Stads schouwburg te Haarlem. Afdeeling I. Dames-single: Mevr. de Vries sl. mevr. Eenhoorn 36, 64, 63. Mevr. Veld heer sl. mevr. Nietzman 46, 6—4, 62. Heeren-single: Bon ting sl. Van Heukeshoven 6—4, 6—0. Heeren-aubbel: NielandHeukeshoven sl. KleynBonting 61, 7—5. OutSchalekamp sl. De Vries—Kronenberg 64, 64. Afdeeling II. Dames-dubbel: Mevr. Kruyt Kloots sl. mej. AnspachGoedhart 62, 6—4. Mevr. Bennikv. der Storm sl. Frankenmöl- ler—Kroon v. Dist 6—1, 6—2. Mej. Bossing— Nijssen sl. mej. Reusing—Willemse 3—6. 6—3, 8—6. Cramer—v. d. Berg sl. Ahsendarp—ten Have 6—1, 6—3. Heeren-single: Kant sl. Heymans 6—1, 6—1. Heeren-dubbel: Storchmeyer—Huywer sl. ScholteWevers 46, 63. Zondagavond vertegenwoordigden de Best en Rijnenveld de Kampioen-kleuren in Assendelft. De Best reed eerst een omnium tegen P- Smits, J. v. Breda en Pronk (Alkmaar). De totaal uitslag was dat Cor de tweede plaats bezette voor Breda en Pronk. De koppel wedstrijd waarin zij uitkwamen, werd door den regen afgelast; op dat moment ston den drie koppels aan kop met ronden voor sprong, waarbij het Haarlemsche koppel. A.s. Donderdag starten in het Stadion te Am sterdam C. de Best, Th. Drost, T. Terburg en J. Burger. A.s. Zondag wordt het voor de donateurs en liefhebbers een moeilijke dag, want C. de Best start in Badhoevedorp in een omnium tegen de beste amateurs van Nederland. T. Terburg, P. v. d. Heyden, W. Drogtrop en J. Burger starten in het clubtournooi te Half weg. Th. Drost, Valkman, J. Bos, L. Schiedler enz. starten in Heemstede in het groote pro gramma. In den wegwedstrijd gedurende de sportweek op 18 Juli, des avonds, komt de Kampioen met 42 renners uit. Ajs. Zaterdag starten de Best en Rij neveld in Assendelft. WARSCHAU, 5 Juli. (Havas) Het Poolsche telegraafagentschap meldt vanavond, dat vol gens te Moskou de ronde doende geruchten, Dimitrof, de leider der Komintern, gearresteerd zou zijn, omdat hij verantwoordelijk zou zijn gesteld voor het feit, dat de Sovjet-Russische politiek in Spanje geen succes heeft gehad. Het Poolsche telegraafagentschap voegt hier aan toe, dat wanneer het bericht der arrestatie van Dimitrof niet wordt bevestigd, men toch verwachten moet, dat hij uit het politieke leven wordt verwijderd, aangezien reeds zijn twee medewerkers, Tanieff en Popof, m ongenade zijn gevallen en de leider der Komintern niet gekozen is in den hoogsten Sovjet der U.R.S.S., waarvoor hij zijn candidatuur had gesteld. Volgens radiotelegrafisch te Scheveningen ontvangen berichten uit zee waren de vangsten der haringloggers hedenochtend als volgt: Wilhelmina 3 45 kantjes (moest nog 15 netten halen). KW. 123 22 k„ KW. 176 40 k., KW. 43 12 k„ KW. 58 25 k„ KW. 4 12 k„ KW. 34 33 k., KW. 266 14 k., IJM. 490 1 mand.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5