LPnwuak, één, We luisteren FINANCIEN ROOD ORANJE Instantine WOENSDAG 6 JULI 1938 Het K.N.I.L.M.-vlieg- tuig in Canberra NIEUWE OPROEP VAN HET NEBID-COMITÉ HET JUBILEUM DER L.V.A. DOOD DOOR SCHULD KATHOLIEKE ILLUSTRATIE GETRACHT 5000 MARK TE SMOKKELEN CRISISAMBTENAREN BELEEDIGD OPGRAVINGEN TE VEERE De geschiedenis der O. L. Vrouwe-kerk Moord in de desa Om een halven gulden schuld NOG FtTEEHJ MOOI WEER t¥ê§ Insinntine Ais je wakker wordt! R.K. Bouwpatroons bijeen Saneering van het bedrijf besproken Donderdag 7 Juli Ie- CRICKET IN ENGELAND DE 100ste VARSITY OXFORD- CAMBRIDGE WIELRENNEN Scherens weer naar België Dagfilm Uiterst hartelijke ontvangst BATAVIA, 6 Juli (Aneta). De hoofdredac teur van de Aneta seint uit Canberra: De bemanning en de agenten van den nieu wen Nederlandschen vliegdienst op Australië werden aangenaam verrast door de uiterst har telijke ontvangst, welke de regeering van het Gemeenebest hun bereidde, ter gelegenheid van het bezoek van het eerste Nederlandsche vlieg tuig in den geregelden dienst. Met dit vliegtuig kwam ook de Nederlandsche consul-generaal, de heer Schuurman, mede naar Canberra. Allen werden begroet door den premier van Australië, den heer Lyons, waarna een lunch werd aangeboden in Parliament House, waar bij de minister van Defensie optrad als tafel- praeses. De landing van het vliegtuig was door den dichten mist drie kwartier vertraagd. Ten slotte vond de piloot, over de stad cirkelend en geleid door de radio-installatie, een opening, waarna de landing spoedig volgde. Het vliegtuig vertrok weer te kwart voor drie naar Sydney. Morgen vertrekt het toestel van daar direct naar Port-Darwin. Kinderen van Nederlanders in Duitschland naar ons land De Nederlandsche Bond in Duitschland, om vattende een 80-tal vereenigingen, die sinds jaren werkzaam is bij onze in Duitschland wo nende landgenooten de gevoelens van liefde voor het Vaderland en verknochtheid aan het Vorstenhuis aan te wakkeren, heeft in den laat- sten tijd er in het bijzonder naar gestreefd bij de kinderen, die zich voortdurend in een Duit- sche omgeving bevinden, die gevoelens aan te kweeken. De bond laat niets na, om door het organi- seeren van jeugddagen, het houden van voor drachten, het verspreiden van liederenbundels en leesboeken, de kinderen tot goede Neder landers op te voeden. Geen beter middel echter, dan de kinderen een, zij het dan ook kort bezoek aan het vader land te doen brengen. Dank zij hier te lande in ruime mate verkre gen geldelijken steun was het Nebid-Comité het vorige jaar in staat, een 60-tal kinderen per autobus een tweedaagsch bezoek te doen bren gen aan Arnhem, Amsterdam en Den Haag, samenvallende met den dag van de opening der Staten-Generaal, waardoor die kinderen de ge legenheid kregen H. M. de Koningin in de gou den koets naar het Binnenhof te zien rijden en toe te juichen. Het resultaat heeft de verwachtingen over troffen. Na afloop van den tocht zouden de deelnemers daarover een opstel maken. Het meerendeel heeft zich op niet-onverdienstelijke wijze van die taak gekweten. Geestdriftige be schrijvingen over het Hollandsche landschap, de zee, de bruggen, de steden en den plechtigen tocht van H. M. de Koningin kwamen ons onder de oogen. Door dezen gunstigen uitslag aangemoedigd, vraagt het Nationaal Comité tot steun van den Nederlandschen Bond in Duitschland (Nebid- comité) nogmaals geldelijke medewerking voor het beoogde döel. De kosten per kind bedragen ongeveer tien gulden; ieder tientje beteekent dus één kind meer naar Nederland. Bijdragen kunnen gestort worden op giro rekening no. 210510 van het Nebid-Comité te 's-Gravenhage. Eskadervlucht wegens slecht weer uitgesteld De eskadervlucht, die de Luchtvaart-afdee- ling ter gelegenheid van haar zilveren jubileum hedenmorgen met eenige formaties van in totaal ongeveer zestig vliegtuigen boven een gedeelte van het land zou maken, waartoe tegen tien uur gestart zou worden, kon wegens den zwaren regenval en hevige donderbuien die zich boven Soesterberg ontlastten, niet op tijd doorgaan. De start moest aanvankelijk worden uitgesteld tot twaalf uur. Toen was er inder daad eenige opklaring in zicht, doch op het terrein stond zooveel water, dat de start op nieuw werd uitgesteld. Drogist krijgt geldboete en voor waardelijke gevangenisstraf Wegens het veroorzaken van dood door schuld neeft de Haagsche drogist A. P. M. indertijd voor de Haagsche rechtbank terechtgestaan. De rechtbank sprak den drogist vrij, van welk von nis de officier van justitie in beroep ging. De advocaat-generaal bij het Haagsche Hof eischte zes maanden gevangenisstraf tegen den man. die sublimaat aan een meisje heeft ver kocht. Het meisje heeft met een sublimaat oplossing den mond gespoeld en is kort daarna overleden. Het Hof heeft den drogist veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar en tot een geldboete van 100,subs. 25 dagen hechte nis. vertelsels en interessante beroepen uit vroege- ren tijd. De postzegelrubriek wordt deskundig verzorgd en aan humor is geen gebrek. Voor de kinderen zijn er in Okki geïllustreerde verhaal tjes en prettig knutselwerk. Zoo verdeelt de I. op uitnemende wijze geestelijke verheffing et ontspanning. 72ste jaargang no. 40 De strijd tusschen Arabieren en Joden in Palestina vormt het onderwerp van het eerste artikel in dit nieuwe nummer, dat weer ruim schoots van belangwekkenden tekst en mooie platen is voorzien. Een aardige foto-serie toont de pluvier op zijn nest en dan volgt een repor tage van een Londeosche merkwaardigheid: een Indisch restaurant waar de bediening door vorstenzonen uit de koloniën wordt verzorgd. Het eigen land is niet vergeten, getuige een groep beelden van het opleidingsinstituut voor dienstboden te Wassenaar. De preek gaat over leelijke tegenvallers en de zalige Paus Benedic tus XI wordt in zijn loopbaan beschreven. Bij zonder mooie afbeeldingen geven een onderdeel van Martinique te zien, op een pagina komt de schoonheid van het bewegende paard tot zijn recht en Reinsert bespreekt weer een film. Als we een rijke hoeveelheid actueele kieken' ge passeerd zijn en twee mooie schilderij-repro ducties in kleuren, bereiken we de vrouwenru brieken, waar aan allerlei onderwerpen aan dacht wordt besteed. Boeiende verhalen brengen aangename lec tuur. Salam Petola vertelt van De verliefde Danser, en Ambee van Een man voor een Gul den. De roman Onder Bedwelming beleeft na een pakkend tooneel het einde van het eerste deel; het crimineele verhaal Het Schrift op den Spjegel laat niet na. telkens nieuwe spanning te wekken. In de Narrenkap ontmoeten iwe weer leutige Inwoner van Kerkrade aangehouden Aan het Duitsche grenskantoor „De Locht" hebben de Duitsche beambten, naar de „Limb. Koerier" meldt, zekeren H. uit Kerkrade aan gehouden, die trachtte 5000 papieren R. M. over de grens naar Nederland te smokkelen. Hij is naar Aken overgebracht en daar in de ge vangenis opgesloten. Een meisje, dat in gezelschap van H. was en eveneens werd aangehouden, is later weer op vrije voeten gesteld. H. was per taxi naar Aken gereden om daar 5000 R. M. in ontvangst te nemen, met de be doeling, deze naar Nederland te smokkelen. H. schijnt van zijn voornemen een derde op de hoogte te hebben gpsteld, die hem met zijn auto te Aken zou komen halen. Hij kwam echter niet en H. besloot een Duitsche taxi te nemen, die hem met het geld naar Kerkrade zou brengen. Bij het grenskantoor aangekomen werd H. ge visiteerd en de 5000 R. M. kwamen te voorschijn. De Duitsche chauffeur was niet op de hoogte van deze smokkelarij, zoodat tijdens het ver blijf te Aken een derde het voornemen aan de Duitsche douane bekend moet hebben gemaakt. Deze zal nu voor zijn activiteit 500 R. M. als belooning uitgekeerd krijgen. Het in beslag ge nomen geld was voor iemand te Heerlen be stemd. Leider van kleine boerenpartij veroordeeld De politierechter te Roermond heeft den lei der der kleine boerenpartij A. B., uit Druten, tot 25,boete subs, tien dagen hechtenis veroordeeld, wegens beleediging van een groep personen. Op een propagandavergadering op 25 Mei te Echt had B., sprekende over de crisisambtena ren en crisiscontroleurs, zich beleedigend over hen uitgelaten. B. gaf toe, de ten laste gelegde woorden te hebben gebezigd, doch was van meening, dat het hier geen beleediging betrof. Op een vraag van den politierechter zeide hij, dat hij zich verplicht meende te achten in de zelfde richting te moeten doorgaan, in het al gemeen belang. De officier van justitie had 100,boete geëischt. Bij het graafwerk ten behoeve van de rio- leering, die in Veere wordt aangelegd, zijn Dinsdag, meldt het Handelsblad, achter de bekende Groote of O. L. V. Kerk fundamenten bloot gekomen, die de tot nu toe geldende bouw geschiedenis van dit Gothische bouwwerk om ver werpen en een twee jaar geleden opgewor pen stelling bevestigen. De fundamenten en de vloertegels waarop men gestooten is, wijzen uit, dat op de plaats en in de omgeving van de tegenwoordige, drie- beukige hallenkerk, opgetrokken uit baksteen, destijds een groot koor met omgang heeft ge staan. De algemeene opvatting was, dat dit koor wel was ontworpen, doch dat het nooit w'as uitgevoerd. In een artikel in het Oudheidkundig Jaar boek van 1936 is Frans Vermeulen, verbonden aan het Rijksbureau voor Monumentenzorg, aan de hand van oude kerkteekeningen en op grond van architectonische reconstructies tot de hypothese gekomen, dat in 1543 een groot koor met omgang was voltooid. De thans ont graven fundamenten vormen een bevestiging van zijn veronderstelling en géven opheldering in dit oudheidkundig belangrijke probleem, dat reeds vele gemoederen heeft bezig gehouden. Want de algemeen geldende opvatting kwam toch steeds in botsing met een plattegrond van Veere van omstreeks 1560 van J. van Deventer, waarop de O. L. V. Kerk weergegeven wordt met een zelfde hoogte en lengte van het schip Men was veelal geneigd te veronderstellen, dat de kunstenaar gefantaseerd had en de heer Vermeulen meende er uit te mogen afleiden, dat het koor in dat jaar nog in wezen was. Op grond van de gevonden fundamenten, die vermoedelijk nog verder ontgraven zullen wor den, zal de bouwgeschiedenis van de Veersche kerk als volgt dienen te worden geïnterpreteerd: Het bestaande baksteenen koor moet kort na 1570 zijn gebouwd, nadat door een of andere oorzaak (de hervorming?) het in 1543 voltooide koor met omgang ten gronde was gegaan. Nadat men de Oostzijde van het dwarspand geheel had dicht gemetseld is het koor vervangen door een hier tegen opgetrokken driebeukige hallen kerk, welker Noordbeuk, de kerk van de Schot- sche natie, in 1631 door een muur van den mid- denbeuk werd gescheiden en in 1832 gesloopt. Aardappelziekte In het etmaal van 's avonds 4 tot 's avonds 5 Juli is op de Z. H. Eilanden de weersgesteld heid critiek geweest voor het optreden van aardappelziekte. R.K. Mulo-examen NIJMEGEN. Geslaagd voor diploma A: V. J. Ewals en M. Geurts, beiden te Vierlingsbeek; E. van Heukelum te Cuyk; L. Heys te Mill; L. Jansen te Hap; P. Kokken te Oploo; G. van Laake te Mill; C. A. M. Linders te Mill; M. Pee- ters te Boxmeer; M. L. en M. J. M. Verdijk te Boxmeer; M. Roosen te Maashees; M. van Ewijk te Nijmegen; G. Broeders te Vught; M. Brekelmans, W. Gevers, H. Hartogs, M. Kamer beek, A. Pels, A. Vos, M. Wiggers, A. v. d. Zan- de, allen te 's Bosch; J. Vijftigschild, K. Wer- nir.k, W. v. Workum, allen te Nijmegen en J. Willems te Horssen; G. Blom, L. Bodor A. Dan- lcers, F. Neijts, allen te Den Bosch; D. Hoog- steder, J. Theunissen, F. v. d. Vaard, A. Baarda, J. Dieben, C. Besselink, J. Boelaars, J. Bonink, M. Boeckilioen, allen te Nijmegen; E. Giezen te Beuningen; J. Benning te Oosterhout (G.)A. v. d. Munckhof, L. Schraauwers, N. Eisen, H. Hageraats en J. Kerrera, allen te Oss; S. Abeling te Nijmegen; C. de Gouw te Vlijmen. Geslaagd voor diploma B H. v. Erp te Den Bosch. Academische examens UTRECHT. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid de heer Hans IJnzo IJnzonl- des, geboren te Dalfsen, op proefschrift. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en na tuurkunde de heer J. H. van der Veen, geboren te Zwolle, op proefschrift. Sidoon van de desa Kali-abang (Bekassi) had van M., een desagenoot, vijftig cent in te vorderen wegens een schuld in contanten. M. betaalde echter zijn schuld slechts met beloften en uitstel. Dit maakte Sidoon nijdig en toen de twee enkele dagen later elkaar bij een visite toevallig ontmoetten, schold hij M. uit voor toekang-angglap (wanbetaler). M. zeide niet veel, doch zon op wraak. Hij bezocht een boe zemvriend en een afspraak werd gemaakt. Gisteren zoo schrijft Aneta d.d. 28 Juni per luchtpost toen Sidoon bezig was padi te snijden, kwamen de twee rechtstreeks naar hem toe. De eene S. genaamd haalde een gelok te voorschijn en diende den schuldeischer enkele flinke slagen toe. M. zat intusschen niet stil. Met 'n stunk hard hout „bewerkte" hij den reeds zwaar toegetakelden Sidoon totdat deze den geest gaf. Vervolgens namen de twee daders de vlucht. Bestuur en politie zetten een achtervolging in en het gelukte hun nog den zelfden avond het tweetal te arresteeren. Het weer ten onzent wordt hoofdzakelijk beïnvloed door de storing over Ierland, die tot onze omgeving door zal dringen. De wind zal daardoor een veranderlijk karakter krijgen Na aanvankelijke opklaring betrekt de lucht later weer, waarbij de kansen op neerslag weer toe nemen. De temperatuur verandert nog weinig. Tegen pijnen en je voelt je loom en je hebt hoofdpijn, dan helpt Instantine. Dus onthoudt stilt en voorkomt pijnen Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. Vandaag is de twintigste algemeene jaar vergadering van den Nederl. R.K. Bond van Bouwpatroons in Krasnapolsky te Amster dam voortgezet. Om tien uur opende de bondsvoorzitter, de heer H. J. L. Klein Schiphorst, de bij eenkomst, waarna onmiddellijk het be stuursvoorstel tot saneering in het bouw bedrijf in bespreking werd genomen. De besturen der gezamenlijke organisaties van architecten, ingenieurs en aannemers heb ben in tegenwoordigheid van het directielid van den Rijkswaterstaat, ir. A. P. F. Slijpe, beraad slaagd over de mogelijkheid om te komen tot eenige saneering in het bouwbedrijf. Daarbij kwam vast te staan, dat eerstens vele onbe voegden in het bouwbedrijf optreden en twee- dens bevoegden voor een deel van het bedrijf een bepaald beroep ook optreden op een ander deel, waarvoor zij niet bevoegd zijn. Hier door kwam men tot het inzicht dat het eerst noodige was scheiding en definieering der ver schillende beroepen tot het bouwbedrijf behoo- rend. Bij de beraadslaging door de besturen meende de meerderheid dat deze saneering zou moeten worden gegoten in den vorm van een wetsontwerp en dat niet gestreefd moest wor den naar een ondernemersovereenkomst of naar een verordening van den Bedrijfsraad. Daarom is het resultaat dier besprekingen neergelegd in een „Proeve van uitwerking van het beginsel van registratie der beroepen in het bouwvak", welke als materieele inhoud van een wetsont werp aan de regeering zal worden aangeboden, met het verzoek in dezen geest een wetsoiit- werp in te dienen. Er zal dan worden gevraagd de instelling van een register voor de bouwvakken, waarin twee hoofdgroepen voorkomen, namelijk archi tecten en werkgevers. Inschrijving in dit re gister zal verplichtend zijn voor hen, die als zelfstandige personen een der beroepen willen uitoefenen. Een Centrale Raad voor de bouw vakken zal dit register aanleggen en bijhouden en toezicht uitoefenen op de naleving van de regelen. De hoofdgroep werkgevers zal bestaan uit. a. aannemers van bouw- of waterbouwkundige werken boven een bedrag van f 10.000; b. bur gerpatroons van bouw- of waterbouwkundige werken beneden f 10.000; c. bouwondernemers (particuliere woningbouwers) en d. aannemers constructeurs. Voor de vakuitoefening en voor inschrijving zijn bepaalde normen vastgesteld en de werk gevers zullen aan een examen worden onder worpen. Tenslotte zijn uitgebreide overgangs maatregelen genomen, hetgeen natuurlijk hoogs? noodzakelijk is. Uitvoerig werd deze poging tot saneering be sproken. Verschillende afgevaardigden maakten hun bezwaren kenbaar tegen beknotting hun ner vrijheden. Even uitvoerig echter weerlegde de voorzitter deze bezwaren en verdedigde hij het voorstel. Het resultaat van de discussies was. tenslotte, dat de afgevaardigden zich in principe uitspraken voor medewerking met de architectengroepen om het bedrijf te leiden in de banen, waarin het behoort, waarbij men zich accoord verklaarde met de pogingen, die in het voorstel zijn neergelegd. Naar aanleiding van het voorstel der afdee- ling Mijnstreek, Roermond, Maastricht om een verandering in een der artikelen van de bondsstatuten aan te brengen, beloofde het be stuur deze aangelegenheid bij een eerstvolgende statutenwijziging onder het oog te zien. 8* HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. AVRO -U itzending «.00 Gramofoonmuzlek. 8.30 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Viool en plano. 10.55 Declamatie 11.15 Orgel en zang. 12.00 Kovacs Lajos-orkest. 12.15 Berichten. 12.45 Gramofoonmuzlek. 1.15 Carel Albert's ensemble. 2.45 Omroeporkest. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuzlek. 4.50 Voor kinderen. 5.30 Kovacs Lajos-orkest en solist. 6.30 Causerie „IJwemmen". 6.45 Sportpraatje. 7.00 Staalmeesters en solist. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuzlek. 9.00 Radlotooneel. 9.45 Orkest en koor der Utrechtsche Mu ziekschool. 11.00 Berichten ANP. 11.10 „The Jumping Jacks". HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV 8.00 Gramofoonmuzlek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuzlek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-Orkest. 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuzlek. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 All Round-Sextet. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonmuzlek. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP. SOS-berlchten, 8.15 Tamboers- en pijperscorps. 9.00 Declamatie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Hollandsch Strijktrio. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. DROITWICH, 11.25 Orgelspel. 1500 M. 12.05 Klein-orkest. 1.20 Gramofoonmuziek. 1.50 Weensch orkest. 2.35 Pianovoordracht. 3.35 Orkest m. m. V. soliste. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.20 Clarilyn-Sextet. 5.50 Pianoduetten en zang. 6.45 Orgelspel. 7.20 Troise and his Mandoliers. 7.50 Dave Frost's Band. 8.20 Orkest en solisten. 9.05 Strijkorkest en solisten. 10.45 Leslie Jeffries' orkest. 11.30 Maurice Winnick's orkest. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 8.55 en 10.30 Gramofoonmuzlek. 12.40 Giardino-orkest. 1.50 Zang. 3.05 Zang. 3.20 Pianovoordracht. 4.20 Zang. 8.35 Pianovoordracht. 8.50 Selectie operette „Le Hulla". 10.50 Gramofoonmuziek. KEULEN, 456 M. 8.50 Orkest en koor. 10.20 Volksliederenconcert. 12.20 Orkest. 2.30 Populair concert. 4.20 Amusementsorkest en solisten. 6.40 Pianovoordracht. 7.30 Amusementssextet. 8.20 Orkest en solisten. 10.50 Nedersaksen-orkest. 12.20 Orkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 cn 1.30 Omroepsalonorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 José Schneyders' orkest. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.23 Zang. 8.20 Salonorkest en solist. 9.20 St. Romboutskoor en solist. 10.30 Gramofoonmuziek 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.30 Omroepdansorkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 6.35 Omroepdansorkest. 7.30 en 8.20 Gramofoonmuziek. 9.20 Nationaal orkest. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Orkest en solisten. 8.30 Opera „Die lustigen Weiber von Windsor". 10.50 Cello en piano. 11.20 Omroepdansorkest. 1.26 Concert. De afdeeling Mijnstreek had verder voorge steld een fonds te vormen ter bestrijding der kosten door de afdeelingen gemaakt bij het controleeren der naleving van de collectieve arbeidsovereenkomsten. De bondsvoorzitter merkte naar aanleiding daarvan op dat alleen de afdeeling Mijnstreek zich beklaagt over de hooge kosten voor controle. Deze afdeeling ver keert dus blijkbaar in een uitzonderingspositie door de groóte uitgestrektheid van de Mijn streek. Hij gaf daarom in overweging in deze afdeeling meer dan één contractcommissie te benoemen. Het gevraagde zal echter voor de mijnstreek speciaal onder het oog' worden ge zien. Op voorstel van de afdeeling Rotterdam werd besloten een commissie te benoemen ter bestu deering en uitwerking van maatregelen, waar bij den aannemer en den bouwondernemer de plaats wordt gewaarborgd, welke hem bij de uitvoering van zijn werk als zelfstandig onder nemer toebehoort. Door de afdeeling Zwolle was gevraagd een compromis tot stand te brengen met den R. K. Middenstandsbond, waardoor de leden van de R. K. Patroonsbonden voor een aanmerkelijk lagere, zoo mogelijk halve, contributie tot de standsorganisatie kunnen toetreden. Het bonds- bestuur adviseerde het lidmaatschap te combi neeren en de gereduceerde contributie voor de standsorganisatie tegelijk met de contributie voor de vakorganisatie door de afdeelingspen- ningmeesters te laten innen. De afdeeling Zwol le trok daarop het voorstel in. Het voorstel Waalwijk om in geheel het land alleen in te schrijven wanneer de bestedingen tot georganiseerde aannemers worden beperkt, werd eveneens ingetrokken. Besloten werd dat de jaarvergadering in 1939 zal worden georganiseerd door de afdeeling Goes en wel in Middelburg of Vlissingen. Na een geanimeerde rondvraag sloot de heer Klein Schiphorst met een kort woord het twee daagsch congres. Retraite Vrouwelijke Afgestudeerden De retraite der vrouwelijke afgestudeerden zal dit jaar wederom gehouden worden in het retraitenhuis van den H. Geest te Uden. Ope ning op Dinsdag 30 Augustus om ongeveer 19 uur; sluiting op Zaterdag 3 September cm on geveer 9 uur. Daarna réunie. Inlichtingen worden steeds gaarne verstrekt door de Commissie van voorbereiding. Aanmel dingen liefst bij de secretaresse. Inlichtingen worden verstrekt door: Dr. J. Hillen, Oosterpark 73 II, Amsterdam (O.); L. Vuylsteke, Schiedamsche Weg 5, Rotterdam; Dr. F. Damen, Prinsengracht 1019, Amsterdam (C.); Fr. Eversmann, l.i, secretaresse, Nassau- weg 7, Wageningen. De Australiërs ontsnappen aan een nederlaag Op Lord's werd de 100ste cricketwedstrijd (de eerste vond in 1827 plaats) tusschen Oxford „the dark blues" en Cambridge „the light blues" ge speeld. Over de vele spannende en hoogst merk waardige wedstrijden, welke in den loop der ja ren tusschen de beide Universiteiten plaats von den, zouden kolommen te vullen zijn. Ook dit jaar brachten J. W. Grover (Oxford) en N. W. D. Yardley (Cambridge) teams in het veld, die met zorg gekozen waren. Men moet over bijzon dere kwaliteiten in het hanteeren van bat of bal beschikken om in het elftal van een der Uni versiteiten opgenomen te worden. Oxford scoor de in de eerste innings 317; na 2 wickets voor slechts 213 runs verloren te hebben. De ope ningsstand tusschen G. J. H. Dixin en M. M. Walford leverde 74 runs op. J. M. Lomas werd topscorer met 94, Dixon scoorde 74, Walford 34, R. C. M. Kimpton 25. Een stand voor het 7e wicket tusschen P. M. Whitehouse (36) en D. E. Young (26) stopte de collapse. G. E. Hewan was de beste Cambridge-bowler, hij nam in 36.5 overs, 6 wickets voor 91 runs. Cambridge scoorde daarna 425. Het glanspunt van deze innings vormde het baten van P. A. Gibb, de plaatsver vanger van den geblesseerden Ames in de a.s. 3e testmatch. Gibb, 'n voortreffelijk batsmen, sloeg 122 runs bijeen, prachtig gesteund door J. R. Thompson (76), N. W. D. Yardley (68) en M. A. C. Kaye (55 not out). Op den 3den dag kon wegens regen slechts enkele uren gespeeld wor den. Oxford scoorde in de 2e innings 136-6. De wedstrijd eindigde in een draw. De beste prestatie van de week leverde York shire te Sheffield door Australië op volle sterk te (slechts W. A. Brown ontbrak) tweemaal voor 222 en 132 aan den kant te zetten. Hassett scoorde in de le innings 94 en Bradman 59. De spinbowler Smailes nam 6 wickets voor 92 runs in de 1ste en 4 voor 45 in de 2e innings. York shire scoorde 205, nadat Sutcliffe wegens een ge blesseerden vinger zijn innings niet kon vervol gen. De kampioenen moesten 150 runs maken om te winnen, doch de regen redde Australië voor een nederlaag, want Yorkshire stond op 83-3 en had nog slechts 67 runs noodig voor de over winning. Surrey scoorde 547 (Squires 137, E. R. T. Hol mes 103) tegen Sussex 250 (Watts 5-72) en 22-0. Holmes sloeg zijn 100 runs in slechts 55 minuten bijeen en verbeterde voor dit seizoen Bradman's record met 18 minuten! Evenals de meeste country-matches eindigde ook deze ont moeting wegens regen in een draw. De resultaten waren: Kent 201 en 70-2 tegen Derbyshire 116 (Wright 6-32) draw, Gloucestershire 183 tegen Glamorgan 113 en 14-3, Lancashire 441-7 (gesl.) Paynter 177, Nutter 98 tegen Nortingham- shire 209 (Wilkinson 5-72) en 32-2, draw, War wickshire 348 (RES Wyatt 107) tegen Leicester shire 175 en 263-8, draw, Middlesex 346 (RWV Robins 70, Edrich 65) tegen Worcestershire 200, Northamptonshire 248 en 221-7 tegen Somerset 354 (Buse 132, Lee 115) en 181 (Gimblett 105) draw, Hampshire 195 en 323 (Hill 122, R. H. Moore 111) won van Essex 127 en 164; York shire behield de leiding, gevolgd door Middlesex en Lancashire. De wereldkampioen der beroepssprinters, Jef Scherens, die Zondag j.I. tijdens den eindstrijd om den Grand Prix de Paris zoodanig kwam te vallen, dat hij naar een ziekenhuis moest wor den gebracht, is nu weer dermate hersteld, dat hij naar België kan terugkeeren. Scherens is zeer opgewekt, zijn verwondingen genezen voorspoedig. In navolging van de Nederlandsche Han- del-Maatschappij zullen de Amsterdamschi Bank en de Rotterdamsche Bank maan delijks er toe overgaan, een staat van acti va en passiva per ultimo van de vorige maand te publiceeren. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat genoemde bankinstel lingen de maandstaten gelijktijdig zullen bekend maken met de Incasso Bank en de Twentsche Bank, die reeds vele jaren de maandcijfers per advertentie publiceeren. Het proefstation voor de Java-suïkerin- dustrie deelt mede, dat het regenachtig we der zich ook in de tweede helft van Juni heeft voortgezet, waarbij plaatselijke over stroomingen voorkwamen. De oude aanplant houdt zich voorloopig goed, hoewel de riet productie niet geheel aan de verwachtingen voldoet. Desondanks valt de stand van den jongen aanplant in het algemeen goed te noemen. Het Rotterdamsch Beleggingsconsortium boekte over het eerste halfjaar een saldo winst van f 319.269 tegen f 211.254 over het geheele jaar 1937, waarover een dividend werd uitgekeerd van 5 pCt. Na het sluiten van het jaarverslag werd het kapitaal tot f 10 millioen verhoogd. De 's Gravenhaagsche Hypotheekbank deelt mede, dat per 8 Augustus alle nog uit staande 4 pCt_ pandbrieven aflosbaar zijn gesteld. De gelegenheid om aflosbaar ge stelde stukken te verwisselen, is gestaakt. De technische positie van de beurs te Pa rijs wordt, wegens tusschentijdsche winst nemingen, gunstig geacht. Ondanks de jongste koersstijgingen zijn de speculatieve posities a la hausse niet belangrijk grooter dan een maand geleden. De particuliere cïiënteele beschikt over omvangrijke liquide middelen. Deze vinden echter nog niet hun weg naar de beurs, omdat het vertrouwen in den internationalen toestand nog niet voldoende is. De beurs te Parijs profiteert in zel^eren zin van de activiteit der arbitrage, aangezien het buitenlandsche publiek krachtig aan den beurshandel deel neemt. De goudprijs te Londen daalde met 1 d. tot 140/8%. 323.000 werd aan goud om gezet. Drie groote Banken in Engeland keeren over 1937 een onveranderd dividend uit. De Midland Bank 8 pCt., de Westminster Bank 9 pCt. en de National Provincial Bank 718 procent. In Londensche wisselhandel-kringen ge looft men, dat de vaste houding van den dollar het gevolg is van de dollar-aankoo- pen, ter financiering van effectenaankoopen door Amsterdam in Wallstreet. De koperverkoopen in Amerika bedroe gen Vrijdag en Zaterdag j.I65.483 ton, welke naar verluidt voor een' groot deel van speculatieven aard waren. Amerikaansche koperproducenten hébben den prijs voor het binnenland met lA dol larcent tot 93A dollarcent ver lb. verhoogd. De Anaconda Copper en andere producen ten volgden dit voorbeeld. De koperschroot-prijs is met Va dollar cent tot 8 Va dollarcent per lb_ gestegen, em De staalproductie in Amerika werd aan 't begin der week, in verband met den .in dependence Day" op 22.4 pCt. der capaci teit geraamd tegen 28.7 pCt. de vorige week. Na een bespreking met Roosevelt ver klaarde de voorzitter van de Reconstruction Finance Corporation Jones, dat de Spoor wegen gesteund zullen worden, om snel uit de bestaande financieele moeilijkheden te komenWaarschijnlijk is hiermede op he oog de aankoop van locomotieven waardoo het Spoorwegwaag stuk gedeeltelijk zal wor den opgelost. De Standard Oil of New Jersey geeft ie kennen, dat de prijs voor brandstoffen voor motoren nog onbevredigend is, maar toch beter dan in de wintermaanden. De vraag naar ruwe olie zal in dit jaar niet veel kleiner zijn dan in 1937. Er is geen alge meene opleving te verwachten, groot genoeg om de voorraden belangrijk te doen afne men. De Amerikaansche Staatsschuld is in Juni met S 257.587.000 verminderd tegen 87.620.000 in Mei. De buitengeioone uitga ven bedroegen 315.814.000 tegen S 208.142.000. De United Corporation boekte in het eer ste halfjaar een winst van 4.03 millioen of 0.03 per aandeel tegen S 4.82 millioen of 0.07 per aandeel in het eerste halfjaar 1-937. Te New York werd een beurszetel ver kocht voor 68.000, hetgeen 3000 meer is dan bij de vorige transactie. De New Yorksche makelaarsleeningen zijn in de maand Juni met 10.52 millioen tot 469.88 millioen ten opzichte van de maand Mei gestegen. De General Electric en de Westinghouse Electric ontvingen van de ConsEdison een bestelling van gezamenlijk 3.5 millioen huishoudelijke electrische apparaten. Nog meer orders kunnen worden verwacht. Bij de Carnegie Illinois Steel Corp., de grootste dochtermij. van de U. S. Steel Corporation, zal de arbeidstijd van de em ploye's worden verkort, gepaard gaande met een salaris-verlagingHet geldt hier de afdeelingen, waar zeer wéinig werk is. De president van de Bank van Mexico City verklaarde, dat de peso zoo spoedig mogelijk zal worden getaxeerd, maar niet te weten, op welk peil. Het Internationale Suiker Comité heeft in zijn vergadering verschillende punten van de agenda ter afdoening aan statistische en andere sub-comité's doorgezonden. Deze zullen vandaag vergaderen en hierna zal een plenaire vergadering worden bijeenge roepen. Een communiqué werd niet uitge geven. Men acht het 'mogelijk, dat de des tijds opgestelde cijfers voor de behoefte van de vrije markt voor 19371938 zullen wor den herzien. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.958.96a (v. slot 8.96%), de Dollar op 1.81—1.81 3/8 (1.80 7/8); de Frank op 5.03%5.04Vt (5.04), de Belga op 30.65—30.70 (30.67) en de Zwitsersche Frank op 41.4241.47/2 (41.45) De Nivas verkocht 1223 ton superieurs suiker voor consumptie en 11.500 ton supe* rieur, voor export

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6