Duitschland en de Japansch- Chineesche oorlog Supïemoi Ritmeester SCHUDT UW LEVER WAKKER II Uw vacantiedroom DUITSCHE ADVISEURS VERLATEN CHINA sigaren Kerkelijk leven Koop eerst een andere tandpasta en liefst de duurste die er is WOENSDAG 6 JULI 1938 BUITENLANDSCH OVERZICHT Gevolg van Japansche pressie G O. VOOR BELASTING AMBTENAREN Mevr. A. van Wïjhe- Smeding overleden De bekende schrijfster is slechts 47 jaar oud geworden DE KARIMATA WEER TER „GOUDVANGST" Vrijdag opnieuw naar de Lutine Rotterdam Lloyd Rapide De aanmelding voor onze reis door half Europa sluit 15 Juli Historische dag op het vliegveld Twente De tienduizendste passagier Dinsdagavond geland Een trouwe klant Reizen door Europa RECTOR G. VERMOLEN JUBILEERT Een kwart-eeuw rector van „Sint Marie" te Huybergen Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst OUD-MINISTER DECKERS OP CURACAO PASTOOR J. JOOREN t Herder der St. Joseph-parochie te Bergen op Zoom DOCTORAAT THEOLOGIE In de missie overleden Het Chine esch-Japansche confliot heeft evengoed zijn politieke verwikkelingen als het Spaansche. Van groot en, mis schien, van doorslaggevend belang is hetgeen °P tie slagvelden voorvalt, maar dat de onbloe dige politieke oorlog, die tegelijkertijd achter de schermen gevoerd wordt, invloed op den loop der gebeurenissen uitoefent, is moeilijk te ontkennen. hie zetten op het diplomatieke schaakbord worden niet dan na lang overleg gedaan. Een ®nkele foutieve manoeuvre kan onberekenbare gevolgen hebben, en zoo komt het, dat de spe- 'ers, de verantwoordelijke personen, soms maan denlang aarzelen vóór zij een stuk bewegen. En de bedoeling van hem, die speelt, is niet altijd duidelijk. Zoo is het Duitsche spel in China van den aanvang van het conflict af raadselachtig ge weest. Het is een feit, dat het Derde Rijk, bondgenoot van Japan, met welk land het 't anti-Komintern-verdrag sloot een verdrag, Waartoe later ook Italië toetrad, waardoor de >.sPil" Berlijn-Rome-Tokio ontstond deson danks met China, dat met Japan een strijd op leven en dood voert, de beste relaties bleet onderhouden. Talrijke Duitsche militaire raad gevers en technici bleven aan Tsjang-Kai-Sjek, Piet wien Japan zelfs niet meer onderhandelen wil, hun niet te waardeeren diensten bewijzen on men kan er zeker van zijn, dat de Japanners de groote moeilijkheden, die zij in China ont boeten, aan den noesten ijver en de strategi sche en tactische vaardigheden van deze Duit sche officieren voor een niet onaanzienlijk deel tee te schrijven hebben. Eveneens staat vast, dat onderdanen van het Derde Rijk de Chinee- sche zaak niet alléén doer middel van raad gevingen gesteund hebben, maar dat andere onderdanen van Adolf Hitler de Chineesche legers van uitrustingsstukken en, zeer waar schijnlijk, zelfs van wapenen voorzien hebben. Wat dat aangaat kunnen de Duitschers en Russen elkaar de hand reiken; zij hebben bei den maanden lang de weerstandskracht der Chineesche legers tot een zoo hoog mogelijk Peil trachten op te voeren! Dat de republiek der Sovjets geen middel onbeproefd laat om de Japanners zooveel mo- eelijk te verzwakken, laat zich licht begrijpen; baar wat te denken van Duitschland, dat in de eerste plaats Japans bondgenoot is en ver volgens niet anders dan beducht kan zijn voor een toeneming van Moskou's invloed op den staat van zaken in het Hemelsche Rijk? Met neutraliteit in den strikten zin had de Duitsche houding weinig uit te staan; veel méér zag het er naar uit, dat Duitschland, ondanks zijn bond genootschap, er voordeel in zag op twee ta bleaux te blijven spelen. Eenerzij ds was er wel het anti-Komintem-pakt, een verdrag met klaarblijkelijk meer ideologische dan practische beteekenis, maar anderzijds waren er de Duit sche belangen in het onmetelijke China, die Duitschland aan zijn anti-communistische vriendschap met het Rijk van den Mikado klaarblijkelijk niet van zins was zonder meer ten offer te brengen. Kiezen vond Berlijn moei- hik en kiezen bracht zékere nadeelen mee. De Duitsche regeering volgde daarom een taktiek, die het voordeel had de kool en de geit te spa ten en die tot natuurlijk gevolg had, dat Duitschland, toen de Chineesch-Japansche krijg hog niet den omvang had, dien hij inmiddels wangenomen heeft, weken lang ernstige pogin gen deed tusschen de strijdende partijen te be- biddelen. Waren die pogingen gelukt, dan zou Duitschland in de toekomst in het Verre Oos ten niet alleen een sterke moreele positie heb ben gehad, maar ook aanzienlijke materieele voordeelen hebben kunnen bedingen. Men za! Zich herinneren, dat de Duitsche ambassadeur in China, Trautmann, als tusschenpersoon op trad, toen het er om ging het contact tusschen Tokio en den leider der Chineesche Nationale Regeering, maarschalk Tsjang-Kai-Sjek, te herstellen. Trautmann was het, die den maar schalk van de voorwaarden, waarop Japan tot bijlegging van het conflict bereid was, in ken- his stelde. Te zelfder tijd evenwel en hier blijkt wel, dat Berlijn er niet aan dacht de Chineesche belangen, die in bepaalden zin met de Duitsche identiek waren, aan die van den Japanschen vriend en bondgenoot op te offe ren spande de Duitsche militaire missie, die Tsjang-Kai-Sjek terzijde stond, zich tot het uiterste in, den Chineeschen troepen en hun aan voerders zooveel mogelijk kennis omtrent mo derne oorlogvoering bij te brengen; onder hun leiding werd de kader-opleiding georganiseerd; zij ontwierpen het defensie-systeem van Soetsjau en als de Japanners op de Chineesche slagvelden duizenden hunner mannen hebben zien vallen, hebben zij dat wel voornamelijk wan het werk van hun Duitsche bondgenooten te danken. Dit dubbelzinnige politieke spel kon, men begrijpt het, niet zonder inconveniëni worden voortgezet. Toen bleek, dat de •lapansch-Chineesche oorlog nog maanden er. zelfs jaren duren kon, toen Japan zich dieper en dieper in China vastzette, toen het Chinee sche avontuur, dat oorspronkelijk een straf expeditie was, voor Japan een strijd op leven en dood ging beteekenen, een strijd, waarmee *le toekomst van het eilandenrijk op de meest directe en tragische wijze gemoeid is, kon Ber- hjn niet anders doen dan den bondgenoot be wijzen, dat het niet alleen ideologisch, maar °°k practisch aan zijn zijde staat. Zoo werd de duitsche militaire missie teruggeroepen thans nemen Russische deskundigen de plaats der Duitschers in en Trautmann, wiens be middelingspogingen niet met succes bekroond waren, kreeg order naar Europa terug te kee- ren, zonder dat er veel uitzicht bleef bestaan, dat hij in de naaste toekomst opnieuw den voet op Chineeschen bodem zetten zal! De terug roeping van den Duitschen vertegenwoordiger wordt ook door de Chineesche regeering als definitief beschouwd. Zij heeft eerst in de Wilhelmstrasse een nota doen overhandigen, waarin zij de Duitsche regeering meedeelt zich het recht voor te behouden alle „noodzakelijke maatregelen" te nemen, die zij, in verband met den nieuw-geschapen toestand nuttig oordeelen mocht, en vervolgens haar gezant in de Duit sche hoofdstad een verlof verleend, waarvan deze wel niet spoedig terugkeeren zal. Zooals reeds uitvoerig gemeld, hebben de Duitsche adviseurs gisteren hartelijk afscheid genomen van de Chineesche regeering. Gene raal von Falkenhausen zeide, dat China onge twijfeld zegevierend uit den strijd te voorschijn zal komen en hij spoorde het Chineesche volk aan de leiding van Tsjang-Kai-Sjek te blijven volgen. Intu'sschen hebben deze gebeurtenissen in de Duitsche positie in het Verre Oosten een gron dige verandering teweeggebracht, maar de ver klaringen, die men aan deze „volte-face" geeft, voldoen geen van alle volkomen. Om de terug roeping der Duitsche militaire experts te ver klaren, heeft men beweerd, dat hier slechts sprake was van een beslissing van algemeen karakter, volgens welke alle in het buitenland werkzame Duitsche technici naar het vader land moeten terugkeeren, omdat van hun be kwaamheden beter binnen de landsgrenzen dan daarbuiten partij getrokken kan worden, terwijl het vertrek van den ambassadeur, die hand having van het evenwicht tusschen China en Japan voorstond, noodzakelijk geworden was. omdat de politiek van generaal Ott, den Duit schen ambassadeur te Tokio, met de opvattin gen van den heer Trautmann r.iet in overeen stemming te brengen was. Hoe dit zij, vast staat wel, dat Duitschland ten aanzien van zijn Chineesche politiek toe gegeven heeft aan een sterke pressie van de Japansche regeering, die niet langer toelaten kon, dat de Duitsche bondgenoot zich zoo wei nig bondgenootschappelijk gedroeg. De Duitsche hulp aan China verlengde een oorlog, dien Japan zoo spoedig mogelijk wil beëindigen. In zekeren zin had Duitschland dus tusschen het Pakt met ■Japan en zijn zeker niet van voordeelen ont bloot» vriendschap met China te kiezen. Duitschland heeft aan handhaving van het Pakt met Japan de voorkeur gegeven, en heeft voortaan dus bij een volkomen overwinning der Japanners groot belang. Of tegenover de Duitsche concessies ook Japansche staan, valt op het oogenblik nog niet te zeggen. Maar waarschijnlijk is dat wel, want dat Duitschland zijn belangen in China zonder meer aan een toch altijd vrij-problematieke Japansche vriend schap zou opgeofferd hebben, is moeilijk aan te nemen. In de dezer dagen gehouden vergadering van de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg voor de ambtenaren der directe belas tingen, enz. en der registratie, enz., werd in hoofdzaak ingestemd met enkele voorgenomen wijzigingen van het ambtenarenbesluit belas tingdienst, verband houdende met de door den Minister van Financiën voorgenomen reorga nisatie van den actieven dienst der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen. De ver tegenwoordigers der organisaties waren echter van oordeel, dat het niet wenschelijk was voor de nieuwe ambtenaren der invoerrechten en accijnzen den titel „grenskommies" in te voe ren. Deze leden der commissie zagen voor be doelde ambtenaren den bestaanden titel „kom mies" gaarne gehandhaafd. Met de in verband met vorenbedoelde re organisatie aan te brengen wijzigingen in de regelingen betreffende toelagen en vergoedin gen kon de commissie zich eveneens vereeni gen behoudens dat werd besloten den minister te verzoeken het advies omtrent het verleenen van toelagen aan ambtenaren, die deurwaar ders-werkzaamheden verrichten, te mogen aanhouden tot de eerstvolgende vergadering der commissie. Bij de Zusters Missionarissen van Maria aan de Capucijnenstraat te Maastricht werd het jaarlijksche ziekentriduum van den R.K. Vrouwenbond gehouden. Een trelfend moment tijdens de handoplegging 'n Bijzondei smakelijke sigaar. Pittig en toch frisch. De sigaar voor 'n verwenden rooker. rftn mu In den leeftijd van 47 jaar is, na het onder gaan van een operatie, in het protestantsche ziekenhuis te 's-Hertogenbosch overleden de bekende schrijfster A. van Wijhe-Smeding, let terkundige te Vught. De overledene werd geboren in Enkhuizen 17 Juli 1890. De achtergelaten kabels en ankers van de „Karimata" zijn thans alle opgevischt. De nieuwe ankers en kabels zijn reeds grooten- deels op den molen aangebracht en aan de re paraties wordt de laatste hand gelegd. Als alles naar wensch verloopt zal de „Kari mata" Vrijdag naar de „Lutine" vertrekken. De firma Ruys Co., hoofdagente van de N. V. Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat het vertrek van den Rotterdam Lloyd Rapide, rij dende in aansluiting op het d.d. 8 Juli a.s. van Marseille naar Ned. Indië vertrekkende mail schip „Sibajak" Donderdag, 7 Juli a.s. om 15.56 uur van Den Haag H. S. 16.20 uur van Rotter dam D. P. en 17.17 uur van Roosendaal zal plaats vinden. Wij herinneren onze lezers er aan, dat de aanmeldingstijd voor onze premiereis door half Europa sluit 1 5 Juli a.s. of zooveel vroeger als alle plaatsen zijn volgeboekt. Men be zoekt Bazel, Luzern, Flüelen, Lu gano (met tochten op de meren), Milaan, Padua, Venetië, Boedapest en Keulen: een reis van veertien da gen van 1 tot en met 14 Augustus voor f 122 (plus f 3 administratie- geld) alles inbegrepen. Men kan zich aanmelden bij de „Vereenigde Ka tholieke Pers", N. Z. Voorburgwal 6573, Amsterdam, telef. 46878, alwaar een uitvoerig prospectus is te bekomen. Storting der reissom op gironummer 22884. Reeds Dinsdagavond heeft de tienduizendste passagier de lijn AmsterdamTwente overge vlogen, zoodat het gisteren voor het vliegveld Twente een historische dag was. Het was de heer J. H. Kamp, directeur van de Batofabriek te Enschede, die om 18.50 uur met het Douglastoestel de Djalak, dat bestuurd werd door den heer Rab, op Schiphol was op gestegen en precies op tijd om 19.25 uur op het vliegveld Twente landde. Zijn echtgenoote had des morgens telefonisch vanuit Enschede passage besproken en toen de heer Kamp op het K.L.M.-kantoor aan het Leidscheplein te Amsterdam informeerde of een plaats in het vliegtuig voor hem was gere serveerd, gaf een der dames hem met een glimlach een bevestigend antwoord. Eerst op het vliegveld Twente werd hem de glimlach van deze juffrouw duidelijk. Kwiek alsof het een tramritje op het Dam rak was, stapte de heer Kamp met eenige an dere passagiers uit het vliegtuig, toen de heer Kuster van de K.L.M. hem het gelukkige nieuws mededeelde en den lO.OOOsten passagier een tienvluchtenboekje ter waarde van 52,aan bood. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is, verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, v»elt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter s Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Ook de directeur van 't vliegveld Twente, de heer Mulder, complimenteerde den heer Kamp, die zich buitengewoon verrast toonde. En na tuurlijk werd dit heuglijke feit even in het restaurant van het vliegveld gevierd. Tijdens een genoeglijk onderhoud met den heer Kamp vernamen wij, dat hij reeds zeventig vlieguren, waarvan de meeste op de lijn Amsterdam Twente, er op heeft zitten. Hij vliegt ook veel naar Londen en andere plaatsen in het buitenland. Deze belooning had hij dus wel verdiend. Zijn echtgenoote, die telefonisch gewaar schuwd was en die met een taxi onmiddellijk naar het vliegveld kwam, bleek ook zeer en thousiast te zijn over het vliegen. Beiden heb ben reeds menigen tocht gemaakt, waarbij het avontuur evenmin ontbrak. De heer Kamp zeide ook nog een bijzondere voorliefde te hebben voor het vliegen bij avond vanwege het grandioze gezicht, dat men op de verlichte steden heeft. Het reisbureau LissoneLindeman heeft voor zijn vroegere z.g. privé-reizen een anderen naam ingevoerd. Voortaan wordt gesproken van bestelreizen. In een dezer dagen versche nen boekje is een aantal voorbeelden van dit soort reizen verzameld. Men schrijft ons: W: 'j De jaarlijksche Tour de France is Dinsdag begonnen. De renners onderweg voor de eerste étappe Le Vesinet-Caen en daarna Ivorol (volgens nieuw recept, oranje verpakking met blauwen band). U kunt dan zelf waarnemen, hoe Ivorol in kwaliteit, in smaak, in frischheid, in blank- en witmakend en ook in schuimend vermogen, thans alle overtreft. Zeer zuinig in gebruik. Geeft 50 besparing. Tube 251 cent. Groote tube 40 cent. Extra groote tube 60 cent. Ter gelegenheid van de negen-en-tachtigste algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst hield de sectie voor hygiene Dinsdagmorgen in de gehoorzaal van het St. Elisabeths-gasthuis te Haarlem een bijeenkomst onder leiding van dr. W. B. Smit, waar dr. D. H. Dijkstra en dr. F. E. Posthumus Meyes uit Haarlem voordrach ten hielden. Vervolgens vergaderde de secie voor verloskunde onder leiding van jhr. dr. C. G. J. von Winning. In deze bijeenkomst sprak dr. W. P. Plate uit Amsterdam. Na een gemeenschappelijk noenmaal werd de algemeene vergadering, welke aanvankelijk een besloten karakter had des middags voortgezet. Behandeld werd het rapport van de commissie inzake bestudeering van ziekenhuisverpleging en klinische hulp in en buiten de ziekenhuizen. Na langdurige besprekingen werden de volgende conclusies van het rapport met algemeene stem men aangenomen: Bij een opnamefrequentie van 2% pet. zal men voor de honoreering der klinische specialisti sche hulp moeten rekenen op een bedrag van ƒ1.premie per ziel per jaar. Voor elke stij ging van procent voor de opnamefrequentie zal dit bedrag verhoogd moeten worden met 0,17, zoodat wanneer de opnamefrequentie 4 pet. bedraagt per ziel per jaar moet worden betaald 1,50. De gezinscontributie zal even wel voor de ziekenhuisverpleging en specialis tische hulp gezamenlijk niet hooger kunnen stijgen dan tot een bedrag van 0,25 per week. Er zullen voor de ziekenhuisverplegingsver- zekering geen weistandsgrenzen kunnen gelden. De specialist moet den plicht hebben, een nota naar den welstand van den verzekerde in te dienen, ongeacht een bepaald minimumtarief der verzekering. Hoewel de commissie moet toe geven, dat het meest wenschelijke zou zijn, dat de klinische hulp gegeven wordt door de zieken fondsen, meent zij, dat met bestaande toestan den rekening moet worden gehouden. De gelden, die voor deze hulp beschikbaar zijn, moeten geheel afzonderlijk worden gead ministreerd. Alle ziekenhuizen moeten openstaan voor de patiënten, dus vrije ziekenhuiskeuze. Er zal een goede controle ingesteld moeten worden zoo wel op de indicatie tot opname als op den duur der verpleging. Elke te sluiten overeenkomst zal, voor zoo ver zij de specialisten betreft, alleen gelden voor die specialisten, die ingeschreven zjjn in het specialisten-register der maatschappij. Na de aanneming van deze conclusies dankte de voorzitter de commissie en in het bijzonder haar voorzitter, dr. R. N. M. Eykel, voor den jarenlangen arbeid, aan deze aangelegenheid besteed. Bij de behandeling van het jaarverslag bracht een der afgevaardigden de bestaande controverse tusschen de specialisten en huisartsen in Fries land ter sprake en verzocht opnieuw een po ging te doen, partijen tot elkaar te brengen. Hij vreesde, dat men zich anders van de maat schappij afwenden en een nieuwe vereeniging stichten zou. De voorzitter antwoordde, dat alle vredelie vende pogingen in deze richting afgewezen zijn, zoodat er voor de maatschappij niets meer te doen valt. Het jaarverslag, de financieele verslagen en de begrooting voor 1939 werden hierna goedge keurd. Besloten werd de negentigste algemeene ver gadering in het noordelijk district en wel te Groningen te houden. Bij de rondvraag deelde de voorzitter in ant woord op een vraag over de verhouding tus schen de maatschappij en de Nederlandsche vereeniging voor huisartsen mede, dat de vrede geteekend was. Voorts werd nog gesproken over de personeele belasting op auto's van doktoren. De voorzitter van de vereeniging van artsen automobilisten had tijdens een audiëntie van den Minister van Financiën de toezegging ge kregen, dat artsen, die soms hun echtgenoote of hun kinderen in den auto meenemen bij het afleggen van visites, niet voor het volle tarief zullen worden aangeslagen. Uit de discussies bleek echter, dat niet alle inspecteurs overeen komstig deze ministerieele mededeeling han delen. Aan het einde der vergadering bracht een der afgevaardigden hulde aan den voorzitter, die voor de laatste maal de algemeene vergadering der maatschappij had geleid. Dr. L. C. Kers bergen dankte voor deze hulde en verzekerde, dat de maatschappij steeds op zijn hulp en medewerking zou mogen rekenen. Met een officieel diner en een tooneel- en cabaretvoorstelling is de dag besloten. Oud-minister mr. dr. L. N. Deckers, die, zooals men weet, op initiatief van het genootschap ter bevordering van de kennis van Suriname en Cu rasao, een tocht naar onze West maakt, is 13 Juni op Curasao aangekomen. De gouverneur heeft den oud-minister van boord afgehaald. Aan boord zelf bevond zich het bestuur van de Curasaosche Staatspartij. De heer Deckers houdt verblijf ten huize van den gouverneur. Rector Vermolen, de bescheiden en toch al om bekende ijverige priester uit het Bredasche Diocees, de ware vriend der Katholieke Jeugd en de eigenlijke promotor van de thans, zoo bloeiende Katholieke Jeugdbeweging in het Bisdom Breda, de priester-opvoeder die zoo een gezonden en breeden kijk heeft op de opvoe ding en de vorming der jeugd in het algemeen en die op dat onderwijs eenigszins een eigen stempel heeft gedruktdeze waarlijk emi nente priester zal op 12 Juli a.s. jubileeren en wel als rector der Huybergensche Congregatie van Broeders, welke Congregatie zich uitslui tend wijdt aan opvoeding en onderwijs. Rector Vermolen werd in 1913 door 2.H. Exc. Mgr. Hopmans als opvolger benoemd van den toenmaligen Rector Schrauwen, den te- genwoordigen Mgr. Schrauwen,' Plebaan der Kathedrale Kerk te Breda. Voordien was Rec tor Veripolen assistent te Heerle en later Con rector te Oudenbosch in St. Louis. Dat deze 31-jarige priester over zeer diepe veelzijdige kennis beschikte bleek wel hieruit dat hij niet alleen tot Rector over de Broeders-onderwij zers, maar tevens tot Directeur van de jon genskostschool werd benoemd. Vol jeugdig enthousiasme en met beleid toog hij aan het werk. Weldra had de sympathieke priester het hart gewonnen van broeders en jongens. De hem toevertrouwde religieuzen met z'n eigen hooge idealen te bezielen, was z'n allereerste zorg, wel wetend dat dit ook ten goede kwam aan de jongens van het instituut. En, het is algemeen bekendvele idealen zijn bij Rector Vermolen aanwezig: Eucharis tisch en Liturgisch leven, Maria-vereering, on derwijs en opvoeding op hooger godsdienstig peil brengen, en meer andere. De vele mooie conferenties bewezen weldra hoezeer de nog jonge priester thuis was in de wetenschap der Heiligen, in de ascese, in zake godsdienstige opvoedfng en onderwijs en hoe goed hij den juisten toon wist aan te slaan om z'n toehoor ders met z'n idealen te bezielen. Telkens en telkens bleek hoe hij zich bewust was van z'n verheven taak: de zielzorg van religieuzen. Wat hij z'n broeders leerde, kwam ook steeds duidelijk tot uiting in z'n eigen levenswijze. Man van bijna aanhoudend gebed is hij ook daarin een voorbeeld voor iedereen. Hoe ongekunsteld en echt-paedagogisch was z'n omgang met de jongens, toen hij als Rec tor ook nog het Directeurschap van de kost school waarnam. Mijnheer de Directeur was alles voor zijn jongens. In hun ziel leefden de ware hoogachting en liefde voor hem. De taak van den ijverigen priester zou on volledig geweest zijn, als hij ook nog niet de onderwijzers in zijn ijver betrokken had. Deze opvoeders van de jeugd tot steeds hooger godsdienstig peil op te voeren, dat was een van z'n voornaamste zorgen. Wat heeft hij al niet gedaan, om de onderwijzers en onderwij zeressen een jaarlijksche retraite te doen hou den! En velen gaven aan zijn ijveren gehoor en met genoegen, want Rector Vermolen, die ook thans de algemeene geestelijk adviseur is in de onderwijzersorganisatie, is bij allen zeer gezien en bemind. Sinds 1935 is hij Bisschop pelijk Inspecteur van het onderwijs. Hij is lid van de Catechismus-Commissie en geeft al z'n krachten voor een nieuw opvoeding-programma in de toekomst. Voor de K.J.V., voor elke jeugdbeweging, ook voor die van de verkenners toonde hij steeds de grootste interesse. Allen die in den ijver van den jubileerenden priester betrokken zijn geweest, zijn hem bizon der dankbaar, niet in het minst natuurlijk de broeders en de jongens van Sint Marie, ja de broeders van heel de Congregatie. Zij allen bieden den Jubileerenden Rector hun meest oprechte gelukwenschen, brengen hem hun warme hulde en geven hem de verzekering van hun vurig en voortdurend gebed voor zijn be stendig welzfjn. Rector Vermolen, ad muitos annos! Hedenmorgen te zeven uur overleed te Ber gen op Zoom in den leeftijd van 73 jaar, voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden, de zeereerw. heer J. Jooren, pastoor van de St. Josephparochie aldaar. Priester gewijd in 1889, werd hij in 1906 be noemd tot pastoor van de nieuw te stichten parochie aan de Bredaschestraat te Bergen op Zoom. Hij bouwde de St. Josephkerk, waar hij tot aan zijn dood als pastoor werkzaam was. De dood van dezen ijverigen priester is een groot verlies voor de parochie aldaar. O* arm ran et fietser Isgeentoo verstaf: vóór hei veranderen var richting moet hij zich ervan over tuigen of de ma noeuvre VEILIG volvoerd zal kun nen worden I Te Rome slaagde aan het Pauselijk Instituut Angelicum voor het doctoraat in de theologie Pater Albert Zwart, van de Orde der Kruis- heeren, op het proefschrift: „De essentieele elementen van het cultusmysterie en het Chris tendom". Voor examen en proefschrift werd de noot „met groote onderscheiding" toege kend. Tevens slaagde voor het licentiaat in theologie aan hetzelfde Instituut Pater Snabel OS.Cr., met groote onderscheiding. de Y In de missie van Borneo, te Pontianak, is, 59 jaren oud, overleden Zuster M. Accursia, van de Congregatie der Zusters Franciscanes sen uit Veghel. De overledene (in de wereld Henrica den Otter, uit Den Dungen) is negen- [tien jaren in de missie werkzaam geweest.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9