IS I 15 aanslagen te Sjanghai BA FONGERS RIJWIELEN Rechtschen 25 KM. opgerukt m NATIONAAL CENTRUM Het nieuws van heden DE BAROMETER N.V NEDERL.VERZ.MU. 1161 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS CATHAR IJ NE SI NGE L 4ÖUTRECHT DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM DONDERDAG 7 JULI 1938 - AVONDBLAD VEER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21261 De verjaardag van vijandelijk heden werd een dag van verschrikkingen Chineesche Volksraad bijeen De besprekingen met de Henleinisten Sudeten-Duitschers klagen over gebrek aan vooruitgang Zevenhonderd dooden bij Kobe Vier Europeanen bij de over strooming omgekomen Loonkwestïe in het Bel gische mijnbedrijf Voorstel tot loonsverlaging afgeslagen Het WeeriiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniii| Vreeselijk einde van demonstratie Verraste brandweer zag negen personen bij een proef neming omkomen Van Zeeland terug in de politiek Had Mussolini reeds In 1934 een plan tot interventie in Spanje? Priestermoor den Gevangenen met een uitgaansdag' Gevangenisdirecteuren in Roemenië afgezet :|lip mm if Kasteel „Hardenbroek", het eerste steunpunt van „Nationaal Centrum", afgestaan door R. A. baron van Hardenbroek van Hardenbroek, ceremoniemeester van H. M. de Koningin Te Komotau hebben de Sudeten-Duitschers een groote betooging gehouden. Henlein werd enthousiast begroet Deze stichting beoogt versterking van het nationaal bewustzijn in den ruimsten zin des woords Kasteelen als steun punten Programma openingsdag Spaansche goud blijft in Frankrijk Beroep van Barcelona afgewezen De bezetting van de Paracelsus-eilanden Chineesche stappen te Parijs Prins Gustaaf Adolf hersteld DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Duitschers verlaten Brazilië Ook de Italianen keeren naar hun vaderland terug De terugreis van de PK-AFM vanaf f 48. J. J. VAN KOOTEN VERZEKERINGEN TOT EIK BEDRAG IL Vertegenwoordigers gevraagd Ij NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek SJANGHAI, 7 Juli. (D.N.B.). De verjaar dag van de Chineesch-Japansche vijande lijkheden is een dag van verschrikking in de internationale nederzetting te Sjanghai geworden. Tot tien uur telde men reeds vijftien aanslagen van Chineesche patriot ten op Chineezen, die Japan gunstig gezind zijn, Japansche burgers en militaire posten. Reeds 's ochtends om vijf uur werden de beide eerste bommen geworpen op den Bund. Onmiddellijk rukten Japansche troepen de in ternationale nederzetting binnen, en kort daar op kwamen Schotsche Hooglanders tegenover de Japansche afzetting in stelling. Later op den dag werden twee Japansche burgers door pistoolschoten gedood en werden wederom bommen geworpen, Sterke patrouilles trokken door de straten. Alle aanslagen werden gepleegd in de internationale nederzetting. De Japansche keizer heeft in een boodschap aan de weermacht zijn dank uitgesproken voor hetgeen leger, de marine en de luchtmacht heb ben gedaan. Het tot stand komen van een nauwe samen- Werking tusschen Japan en China zal het wel zijn van beide volken, alsook het handhaven van een wereldvrede dienen. Tenslotte verklaart de keizer te hopen, dat het geheele volk de moeilijkheden zal dragen en met de regeering zal medewerken in trouwe plichtsvervulling. De Japansche minister van Financiën, Ikeda, heeft de hoop uitgesproken, dat het volk meer met de regeering zal samenwerken, opdat het doel der vijandelijkheden met China bereikt wordt. In een officieel Japansch communiqué wordt medegedeeld, dat de Japansche troe pen sedert 7 Juli van het vorig jaar op de Chineesche troepen hebben buitgemaakt: 180.000 geweren. 6600 lichte mitrailleurs, 2800 zware mitrailleurs, 218 zware kanon nen, 15 vechtwagens, 89 locomotieven, 8 pantsertreinen en 2000 spoorwegwagons. Woensdag is een commercieele luchtlijn tus schen Sjanghai en Japan geopend. Het eerste Japansche vliegtuig is normaal te Foekoeoka geland. De nieuwe Chineesche politieke volksraad heeft Woensdag voor het eerst te Hankau vergaderd. Hiermede neemt voor de eerste maal het Chineesche volk aandeel in de landszaken. Tsjang Kai Sjek en Wang Tsjing Hwei, voorzitter van de nationale vergadering, hielden korte redevoeringen. PRAAG, 7 Juli. (D.N.B.) Naar het Sudeten- Duitsche blad „Die Zeit" meldt, zijn de bespre kingen tusschen minister-president Hodza en de gevolmachtigden van Henlein over de natio naliteitenkwesties Dinsdag en Woensdag voort gezet. De besprekingen gaan nog steeds alleen over de voorstellen, die de Sudeten-Duitsche partij aan de regeering heeft voorgelegd; sedert iet weekeinde is geen vooruitgang in den stand der besprekingen te bespeuren. TOKIO, 7 Juli. (Havas). Vanochtend te één uur bedroeg het aantal slachtoffers van de overstroomingen bij Kobe meer dan duizend. Het stoffelijk overschot van 230 slachtoffers is gevonden, 463 personen worden vermist, terwijl 637 gewond werden. De Duitsche consul-generaal te Kobe hééft medegedeeld, dat bij de overstroomingen vier Europeanen om het leven zijn gekomen en drie ernstig gewond. BRUSSEL, 7 Juli (Havas). Tijdens een Vergadering van de Belgische nationale com missie voor de mijnen hebben de gedelegeerden der werkgevers verklaard, dat de toestand hen dwong over te gaan tot een vermindering der salarissen met 5 pCt., te beginnen op. den laat- sten Zondag van Juli. De arbeidersgedelegeer den sloegen dit voorstel af en de vergadering eindigde, zonder dat een besluit genomen was. VERWACHTING: Krachtige tot matigen jÊ Zuid-Oostelijke tot Zuid-Westelijken later wellicht verder ruimende wind, betrok- ken tot zwaar bewolkt, later met opkla- ringen, waarschijnlijk regen, des nachts EE iets warmer, iets kouder overdag in het Ej Noorden, in het Zuiden zelfde tempera- EE tuur. Stormwaarschuwingsdienst; Hedenmorgen EE tc 10 uur seinde De Bilt aan alle posten: EE EE „Weest op uw hoede". Hoogste barometerstand: 769.0 te Breslau EE Laagste barometerstand: 748.3 te Scilly E Zon op v.m. 3.48, onder n.m. 8.20 uur. Er EE Maan op nam. 3.56, onder v.m. 0.06 uur. EE EE Licht op nam. 8.50 uur. V. M. 12 Juli |E COIMBRA, 7 Juli. (Havas). Tijdens een brandweer-demonstratie ter gelegenheid van de feesten ter eere van de H. Koningin Isabella van Aragon, zijn negen personen om het leven gekomen en drie levensge vaarlijk gewond. Op het Plein van de Republiek was een hou ten bouwwerk opgetrokken, dat een huis van drie verdiepingen moest voorstellen. Op de der de verdieping waren twaalf gemeente-ambtena ren en een kind van twaalf jaar bijeen, terwijl het plein vol nieuwsgierigen stond. Het bouwwerk werd in brand gestoken en de vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat de brandweer erdoor werd verrast. De figuranten op de derde verdieping riepen om ladders en gek van angst sprongen zij om laag. De slachtoffers werden door ambulance auto's naar het ziekenhuis gebracht. Toen het vuur was gebluscht bemerkte men, dat nog twee personen in het bouwsel verbrand waren. BRUSSEL, 7 Juli. (Havas). Vrijdag zal Van Zeeland aan de debatten over financieele za ken in de Belgische Kamer deelnemen. De oud-premier doet, op verzoek van zijn vrien den, dus weer intrede in de politiek. Voor het nieuwe gebouw van den Hoo- gen Raad der Nederlanden te Den Haag zijn een aantal bronzen beelden ver vaardigd. Het beeld van den beleenden staatsman Joan Melchior Kemper, naar een ontwerp van prof. Wenckebach BURGOS, 7 Juli. (Havas). Radio-nacio- nal meldt van het front van Teruel, dat de rechtschen over een diepte van 25 K.M. zijn opgerukt, en thans alle stellingen der regeeringstroepen ten Zuid-Oosten van Teruel bedreigen. Talrijke vliegtuigen hebben de wegen ge bombardeerd, waarover convooien met verster kingen naar de frontlinies trokken, en dezen grootte verliezen toegebracht. In den sector van Art ana werden het kasteel Castro en het dorp Villavieja bezet. De opmarsch gaat voort. Het rechtsche hoofdkwartier meldt, dat dc opmarsch in den sector van Puebla de Val- verde voortduurt. De laatste drie dagen werden meer dan 1.300 krijgsgevangenen gemaakt. De ministerraad te Burgos heeft een wet aan genomen, waarbij de doodstraf wederom wordt ingevoerd. De Anglikaansche aartsbisschop van York en tien andere bisschoppen alsmede verscheidene hooge autoriteiten der Anglikaansche kerk hebben een verklaring geteekend, waarin zij de Britsche regeering dringend verzoeken, maat regelen te nemen, teneinde paal en perk te stellen aan de aanvallen op Eiritsche schepen in Spaansche havens. „Wy vreezen, zoo wordt in de verklaring ge zegd, dat de loop der gebeurtenissen van den laatsten tijd tot een geleidelijk loslaten van alle beginselen der moraal leidt, en onze daden ten slotte alleen nog door opportunisme geleid zullen worden." Het college van advocaten te Valencia publiceert een fotografie van een document, dat geschreven is door den vroegeren mi nister der monarchie Goigoechea, den lei der der Spaansche vernieuwingspartij, waar uit blijkt, dat Mussolini op 31 Maart 1934 verklaard heeft, dat hij de oppositie van het republikeinsche regime in Spanje zou steu nen, teneinde het herstel der monarchie voor te bereiden. Hij was bereid, 20.000 geweren, 20.000 hand granaten, 200 tanks en VA millioen pesetas in geld beschikbaar te stellen. Deze hulp zou verstrekt worden, naarmate de omstandigheden het noodig zouden maken. Volgens een bericht in de Romeinsche „Mes- sagero" zijn de officieele cijfers betreffende de priestermoorden in het linksche Spanje voor de verschillende bisdommen als volgt; In het aartsbisdom Toledo werden 186 pries ters vermoord; in Sevilla 22; in Vittorio 47; in Santander 59; in Malaga 116; in Minorca 38; in Ibiza 21 en in Avila 30. De officieele cijfers voor de bisdommen Bar- bastro, Tortosa en Lerida zijn nog niet precies bekend. Wel is bekend dat in Barbastro 80 pro cent van de totale geestelijkheid werd vermoord men schat het aantal slachtoffers in Tortosa op 350 en in Lerida eveneens op ruim 300 ver moorde priesters. De Bisschop van Vittoria heeft een herder lijk schrijven uitgevaardigd over de verwoeste kerken in Baskenland. In bedoeld schrijven spoort de bisschop de geloovigen aan om hun bijdragen te willen schenken teneinde deze ont heiligde tempels weer te kunnen opbouwen. BOEKAREST 7 Juli (Havas). Bij een besluit van den Roemeenschen minister van Binnen- landsche Zaken zijn verscheidene gevangenis directeuren afgezet, omdat zij aan zekere ge vangenen, die veroordeeld waren tot dwang arbeid, gunsten hadden toegestaan die niet in overeenstemming kunnen worden gebracht met het gevangenisregime. De begunstigde ge vangenen waren oud-leden van de IJzeren gar de: drie moordenaars van Duca en tien moor denaars van den student Stelescoe. In de ge vangenis Baiud kregen de moordenaars van Duca bezoek; zij konden in de stad gaan eten en er somwijlen den nacht doorbrengen. De moordenaars van Stelescoe, in de gevangenis van Doftana, kregen post en dagbladen toe gezonden, en gaven uit de gevangenis richt lijnen aan hun politieke vrienden. De gevangenisdirecteuren zijn thans afgezet en de veroordeelden aan het gevangenisregime onderworpen. ff ■ft Eenigen tijd geleden is in het leven geroepen de Stichting „Nationaal Centrum", waarvan de zetel gevestigd is op Huize „Schoonoord" te Zeist. De grondslag van deze Stichting is algemeen godsdienstig, terwijl als doelstelling werd aan genomen, versterking van het nationale be wustzijn in den ruimsten zin des woords, en samenbinding van op nationalen grondslag staande organisaties. In Nederland zijn vele Nationale vereenigin- gen, die ieder voor zich het goede beoogen. Den onderlingen band hechter en nauwer te maken, de liefde en eerbied vooral voor ons Vorsten huis te kweoken en te bevestigen bij het op groeiende geslacht, is een der voornaamste taken der nieuwe stichting. Dat dit samen bindend werken moet en kan staat het bestuur duidelijk voor oogen. Het leggen van een fede ratief verband tusschen nationale en nationaal geleide organisaties en vereenigingen, die los van elkaar, niet bereiken wat zij in eensgezinde samenwerking wel zouden kunnen bereiken, vormt een deel van het werk. In alle provincies zullen zoogenaamde steun punten gevestigd worden en wel in oude kas teelen, die thans onbewoond zijn. De gedachte, om kasteelen te kiezen, ligt ten grondslag aan het feit, dat het in verval ge raken van deze historische gebouwen afbreuk doet aan het uiterlijk aanzien van de welvaart van ons land. Reeds verkreeg de stichting vier kasteelen, waarvan het Kasteel „Hardenbroek" gelegen te Driebergen, het eerst gereed zal zijn. De officieele opening van den zetel van de Stichting zal op denzelfden dag geschieden, als die van Hardenbroek, n.l. op den 12den Augus tus, welke opening Z. Exc. minister dr. H. Co- lijn zal verrichten. Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden, Prins van Lippe-Biesterfeld zal hierbij als gast tegenwoordig zijn. De Raad van Bijstand der Stichting is samen gesteld als volgt: Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, Vice-President van den Raad van State, Eere-Voorzitter; R. A. Baron van Har denbroek van Hardenbroek, Groot-Officier van H. M. de Koningin; Jhr. Mr. A. M. C. van Asch van Wyck, Secretaris-Generaal van het Departement van Algemeene Zaken en Finan ciën; Mr. A. J. A. Baron van Heemstra, Oud- Gouverneur van Suriname; J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, Luitenant-Generaal, Com mandant van het Veldleger, Adjudant in B. D. van H. M. de Koningin. Het Dagelijksch Bestuur: President, R. F. C. Baron Bentinck, Opperstalmeester van H. M. de Koningin; Vice-Presidente, Mevrouw J. D. van Romondt Vis-Baronesse Quarles de Quar- les; Penningmeesteresse, Mevrouw J. C. A. van Asch van Wyck-Baronesse van Hogendorp; Secretaris, E. Raams. Bestuursleden: A. Blussé van Oud Alblas, Luitenant Kolonel der Hu zaren b. d.; J. E. Boddens Hosang, Burgemees ter der Gemeente Naarden; A. ten Noever de Brauw, Notaris; Mr. Dr. W. F- J- Frowein, Voorzitter-Directeur der Staatsmijnen in Lim burg; Mevrouw S. A. Baronesse van Hogen- dorp-van Burmania Baronesse Rengers; Ir. J. E. F. de Kok, Directeur B.P.M.; Jhr. Mr. G. C. J. van Reenen, Burgemeester der Gemeente Baarn; Mevrouw A. van Reigersberg Versluys- Baronesse Schimmelpenninck van der Oye, Dame du Palais van H. M. de Koningin. Bij het in gereedheid brengen van Huize „Schoonoord" hebben zich onderstaande firma's geïnteresseerd en medewerking verleend: Fa. Bruynzcel te Zaandam, Fa. Rath en Doodeheef- ver te Utrecht, Vlaggencentrale te Rotterdam, Fa. Philips te Eindhoven, N.V. Tapijtenhuis Perez te Utrecht, Fa. Vroom en Drcesman te Utrecht, Emaillefabriek Berk te Kampen, Fa. Martens Vcrffabrikanten te Amsterdam. De heer W. Oudshoorn, bouwkundige te Lei den, heeft belangeloos de leiding van de restau raties van den zetel der Stichting, Huize „Schoonoord", en het eerste Nationale steun punt, Kasteel „Hardenbroek", op zich genomen. Zij, die hun medewerking verleend hebben bij het in gereedheid brengen en het inrichten van Kasteel „Hardenbroek" zijn: Fa. P. Schoen Verffabrikanten te Zaandam; de Nederlandsche Spoorwegen; Koninklijke Luchtvaart Maat schappij; Koninklijke Nederlandsche Vereeni- ging voor Luchtvaart; Posterijen, Telegiafie en Telefonie; Koninklijke Nederlandsche Automo bielclub; Algemeene Nederlandsche Wielrijders- R. F. C. baron Bentinck, opperstal meester van HM. de Koningin, voor zitter van de Stichting „Nationaal Centrum". bond; Nationale Luchtvaartschool; Eerste Ne derlandsche Poppenindustrie te Rotterdam; de heer P. M. Meyer te Antwerpen. Het programma van den openingsdag zal ongeveer als volgt zijn samengesteld: 11.00 uur: Rede van den voorzitter op Huize „Schoonoord". Plechtige opening door Z. Exc. minister dr. H. Colijn. Opvoering van een ta fereel onder leiding van den heer Kommer Kleijn. Wandelend noenmaal. 1.30 uur: Vertrek van alle gasten naar het eerste steunpunt Kasteel „Hardenbroek", al waar zullen zijn opgesteld deputaties van Na tionale organisaties. Ontvangst door R. A. Ba ron van Hardenbroek van Hardenbroek. Mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, Com missaris der Koningin in de Provincie Utrecht, heeft zich in principe bereid verklaard de ope ning te verrichten van het eerste steunpunt „Hardenbroek". Bezichtiging. Thee. PARIJS, 6 Juli (Havas) Het Hof van Ap pèl te Parijs heeft uitspraak gedaan in de zaak betreffende het goud van de Bank van Spanje en bepaald dat de veertig tonnen goud van de Spaansche Bank, welke in 31 kisten door de Fransche Bank in Mont-de-Marsan worden bewaard, aldaar zullen blijven. De autoriteiten van Burgos zoowel als van Barcelona hebben verklaard dat de Spaansche Bank thans onder hun auspiciën werkt en bei de hebben dit goud opgeëischt. De rechter had zich niet bevoegd verklaard uitspraak te doen en de regeering van Barce lona deed daarop een beroep op het Hof te Parijs. PARIJS, 7 Juli (Havas). De Chineesche am bassadeur te Parijs heeft minister Bonnet ge wezen op de souvereiniteit van China over de Paracelsuseilanden en inlichtingen gevraagd over de bezetting daarvan door Annamieten. Minister Bonnet heeft uiteengezet, dat het veiligheidsmaatregelen betrof ten gunste van de scheepvaart van alle nationaliteiten. NEW-YORK, 7 Juli (Havas). Prins Gustaaf Adolf heeft het ziekenhuis te New- York verlaten om een dejeuner bij te wonen, dat te zijner eere was aangericht. Vertegenwoordigers van het Lafayette-colle ge hebben den kroonprins en de kroonprinses eere-doctoraten verleend. De Chineesche regeering deed stappen bij de Fransche, naar aanleiding van de bezetting van de Paracelsus-eilanden. Op een vergadering van Fransche socialisten verklaarde Blum, dat de socialisten moeten blij ven streven naar een Volksfront. Bij een mislukte brandweerdemonstratie in Por tugal zijn negen personen omgekomen, terwijl drie zwaar gewond werden. Op den verjaardag der vijandelijkheden in Chi na werden te Sjanghai 15 aanslagen gepleegd. De rechtschen zijn bij Teruel 25 K.M. opgerukt. Volgens een te Valencia gepubliceerd document zou Mussolini reeds in 1934 een plan tot inter ventie in Spanje gehad hebben. De autobotsing bij De Klomp; een tweede ge wonde overleden. In voorbereiding is een Nederlandsch Fabrikaat Demonstratie ter gelegenheid van het Regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin. Het eerste vliegtuig in den geregelden dienst op Australië heeft van Sydney af de terugreis aanvaard. De Stichting „Nationaal Centrum" zal mede ter verwezenlijking van haar streven steun punten in alle provincies vestigen; opening van het eerste steunpunt is op 12 Augustus be paald. Het is in Brazilië gekomen tot een waren uittocht van de daar gevestigde Duitschers, van wie er 7000 plaatsen besproken hebben op schepen, die hen in de komende maan den naar hun vaderland zullen terugvoeren. En met de Italianen is het nog erger; 10.000 van hen zullen binnenkort uit Brazilië ver trekken. Het „Berliner Tageblatt" wijt in een beschou wing dit feit aan de maatregelen van de xegee- ring-Vargas tegen de buitenlanders genomen in verband met de nationalistische actie, die deze groepen aan den dag legden. Het blad meent, dat het de regeering der Vereenigde Staten is die de Braziliaansche regeering tot deze maat regelen heeft aangezet, om Brazilië aldus in het „anti-Duitsche front van Roosevelt" te be trekken en aldus den Duitschen handel te bena- deelen. Het blad keert zich scherp teg°n de vijandigheid, die vooral tegen de Duitschers in Brazilië aan den dag wordt gelegd, de arresta ties van z.g. nazi-agenten en de verboden tegen de Braziliaansche nationaal-socialistische orga nisaties, waaraan gelijksoortige maatregelen tegen Italiaansche vereenigingen gepaard gin gen. Brazilië heeft arbeiders noodig, zoo schrijf; de „Berliner Zeitung", doch de regeering moet zich niet verbazen, wanneer de buitenlandsche arbeiders Brazilië weer verlaten, waar zij e:scht, dat dezen den Braziliaanschen cultureelen standaard aanvaarden en zelfs hun kinderen hun eigen moedertaal doen vergeten. Geen Duitscher ter wereld hoeft zich als on- genoode gast te laten behandelen; terecht kee ren daarom de kolonisten terug naar hun va derland, aldus het blad. BATAVIA, 7 Juli (Aneta) Alhier is bericht ontvangen, dat het eerste vliegtuig in den gere gelden dienst op Australië, de PK-AFM, op den terugweg om 5.15 uur uit Sydney is vertrokken en om 7.55 uur te Brisbane is aangekomen. Om 8.25 uur is de vlucht voortgezet. BATAVIA, 7 Juli (Aneta) De PK-AFM is te 13.25 uur te Cloncurry geland. GR. HOUTSTRAAT 140, TEL. 12349 en 12000 V V VW'Vllil i I I I T I 1 1 'M 7 1 It 1 II f'? 7 J 7 Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 761.9 Vorige stand: 762.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1