Voor onze schoone en hartelijk geliefde moedertaal De uitwerking van luchtaanvallen op de burgerbevolking SPELLINGSCOMMISSIE GEÏNSTALLEERD HET „MOREEL" WORDT NIET ONDERMIJND m Kerkelijk leven VRIJDAG 8 JULI 1938 De regeering zal geen wijziging van principieelen aard aan brengen in de nieuwe examenspelling Een taak voor de verdere toekomst De minister van Onderwijs, Kun sten en wetenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft he den de ingestelde spellingscommissie geinstalleerd. Aardrijkskundige namen Geslacht en voor naamwoord CAFÉ-RESTAURANT ,n Ouwehand's Dierenpark VESTIGINGSVERDRAG MET BELGIË Na overleg is een regeling tot stand gekomen PRINS BERNHARD NAAR DUITSCHLAND DE TOCHT VAN DE „PIET HEIN" MINISTER VAN DIJK TE IJMUIDEN De Sumatra te Gibraltar Spanje een les voor heel Europa Geen audiëntie NEDERLANDSCH-BELGISCHE RONDVLUCHT Op 15, 16 en 17 Juli DIEFSTAL VOORAL IN KEUKENS Maar eindelijk in de val geloopen INSIGNE VOOR DOUANE BEAMBTEN DE BESPREKING IN DEN WERKLOOSHEIDSRAAD (Ingezonden MededeelingJ KATH. NED. BOEREN- EN TUINDERSBOND Z. H. Exc. Mgr. J. H. G. Lemmens bezocht 't Eucharistisch Ziekentriduum te Maas tricht en reikte de H. Communie uit aan de zieken. Een tweetal foto's HOOFDPIJN, INDIGESTIE EN RHEUMATISCHE RUGPIJNEN AI haar klachten in korten tijd verdwenen INBREKER KRIJGT MINDER STRAF Maar voorloopig is hij toch nog niet vrij VAKOPLEIDING Studiecommissie ingesteld „KARIMATA" NOG NIET GEHEEL HERSTELD NATIONAAL CENTRUM Poststempel vierdaagsche afstandsmarschen Vogelvergunningen EERVOLLE ONDERSCHEIDING VOOR Prof. BELLON Audiëntie Aan de toespraak van den minister is het volgende ontleend: Het is geenszins de bedoeling der regeering, aldus de minister, voor de derde maal na 1903 en 1916 een vergelijkbaar onderzoek te doen instellen. Uw taak is beperkter. Intussehen is zij belangrijk en onmisbaar, gelijk u uit het volgende blijken moge. Ten eerste heeft de regeering beslo ten geen wijziging van principieelen aard aan te brengen in de voorge schreven examen-spelling, voor zoo ver deze betrekking heeft op het woordbeeld. Zij is integendeel voor nemens deze schrijfwijze in de van haar uitgaande stukken over te ne men. Echter staat zij daarbij voor enkele vragen, die tevoren beantwoord moeten wezen. Op 1 November 1934 verscheen een nota van den minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen om aan te geven, op welke wijze de regels inzake e, o en sch. moeten worden ver staan en toegepast. De vraag rijst, of deze nota met zich brengt de wenschelijkheid van redactie-wijziging in de regels 1, 2 en 3 van de koninklijke besluiten inzake de schrijfwijze der taal. Ten tweede. Er is een boekwerk verschenen, houdende een lijst der aardrijkskundige namen van Nederland, aan welke lijst de regeering ze kere erkenning heeft verleend door subsidiee- ring. De vraag rijst, of de bevoegdheid bestaat hetzij bij Koninklijk Be§luit, hetzij, zelfs, bij mi- nistërieele beschikking de in deze lijst voorko mende schrijfwijze der aardrijkskundige namen over te nemen en voor te schrijven, hoewel de grondwet en eenige andere wetten een andere schrijfwijze kennen en wellicht voorschrijven. Deze juridische vraag vergt een antwoord. Ten derde. Indien de vraag beantwoord wordt in dezen zin, dat de schrijfwijze der aardrijks kundige namen, die in deze lijst gevolgd is, kan worden overgenomen en voorgeschreven door de regeering, dan vraagt een taalkundig onderwerp de aandacht. In deze lijst namelijk worden e, o en sch anders behandeld dan de zoo straks be doelde spelling-regels. Eenheid van beleid te dezer zake is intussehen onvermijdelijk. De vraag is, hoe hier te handelen ware. Ten vierde. Het zal wel moeilijk te verdedigen zijn, dat b.v. Nederlandsch-Indië soms geschre ven wordt met sch, soms met s gelijk in de straks bedoelde nota van 1 November 1934 wordt verondersteld. Het algemeene vraagstuk is op deze wijze nog bijzonder moeilijk geworden. Ook hierover is een beslissing onvermijdelijk. Eer de regeering het nieuwe woordbeeld over neemt behoeft zij een antwoord op deze vragen, waarvan ik mij voorstel, aldus de minister, dat het door u op zeer korten termijn zal kunnen gegeven worden, terwijl niemand de noodzake lijkheid van deze beantwoording zal willen ont kennen. Voorts rijst een vraagstuk, dat reeds eerder de aandacht had. Namelijk dit: hoe de bastaard woorden en de samengestelde woorden moeten worden geschreven. Deze vraag gaat buiten de regels 1 tot 3 van de spelling-besluiten om. Zij heeft intussehen een zeer belangrijke waarde. Ik verzoek u mij te dezer zake van advies te willen dienen. De arbeid op dit terrein reeds verricht door de commissie dr. Van Haeringen zal u zon der twijfel hier van dienst kunnen wezen. Het spreekt wel van zelf, dat op dit terrein nauw overleg met België onmisbaar is. De gecompli ceerdheid der problemen moge intussehen ook nog hieruit blijken, dat de bepaling van de schrijfwijze der bastaardwoorden niet omgaat buiten algemeene regelen van taal, terwijl de zooeven vermelde schrijfwijze van de Nederland- sche aardrijkskundige namen waarschijnlijk, in welken zin dan ook, met betrekking tot die re gels positie gekozen heeft. Ik ontveins mij niet. dat een advies op dit terrein zich langer zal la ten wachten dan het advies, dat ik zooeven noemde. Het is niet mijn bedoeling, dat met het uitbrengen van het eerste gewacht wordt, tot dat ook het tweede gereed is. Eindelijk doet zich een vraagstuk van ge heel anderen aard voor. De regeering heeft besloten met betrekking tot geslacht en voor naamwoordelijke aanduiding de schrijfwijze van De Vries en Te Winkel te handhaven of te herstellen. Zij deed dit ten eerste, omdat haar oor deel in deze schrijfwijze belangrijke elementen invloed oefenen, die niet kunnen verwaarloosd worden. Ten tweede omdat, ook indien te eeni- ger tijd wijziging zal worden aangebracht, voors hands zekerheid onmisbaar is. Ten derde niet het minste, omdat Nederland en België ter zake één lijn moeten trekken. Ik zinspeel daar echter op de mogelijkheid, dat op den duur zekere wij zigingen vrij algemeen zullen worden aanbevo len. Wel niemand verdedigt, dat ook voor een vérre toekomst met de schrijfwijze De Vries en Te Winkel inzake geslacht en voornaamwoord het laatste woord zou zijn gesproken. Maar om te voorkomen, dat hier min of meer willekeurig geharidéld wordt, acht de regeering het noodza kelijk te beschikken over een instantie, die, het geen op dit erf zich voltrekt, met groote belang stelling volgt en te zijner tijd daaromtrent wenken geeft of voorstellen doet. Ook dan, ge lijk wel van zelf spreekt, zal een zeer nauw con tact onmisbaar zijn met hetgeen in België ter zake geschiedt. Indien in de toekomst zekére wijziging zou moeten worden overwogen, zou dat zeker niet kunnen geschieden dan alleen in vol ledige overeenstemming met België. Uit mijn woorden bleek reeds, dat uw derde taak zich in een verdere toekomst uitstrekt dan de eerste en de tweede. Ik neem aan, dat tijdens uw arbeid zich meer dan eenmaal on derwerpen zullen opdringen aan uw aandacht, die ik niet noemde. Een advies daaromtrent zal uiteraard aan de regeering niettemin zeer welkom wezen. Waar gij op onderscheiden wijze met de schrijfwijze der taal van doen hebt en wij allen bezield zijn van de hartelijke begeerte om een heid en klaarheid dienaangaande te bevorde ren, om groote schatten ons daarin gegeven te bewaren, om ons voor alle verstarring te hoeden, daar zie ik u met groot vertrouwen aan den arbeid gaan in het belang van onze schoone en hartelijk geliefde moedertaal. De rede van den minister werd beantwoord door den voorzitter der commissie, dr. J. P. Fockema Andreae. Deze zeide o.m. zich gelukkig te mogen prij zen, dat hij hetgeen hij moest zeggen, niet be hoefde te spellen, omdat het niet gemakkelijk zou vallen, aan de spellings-inzichten van al zijn medeleden gelijkelijk recht te doen weder varen. Voor heftig verschil van inzicht behoeven wij, aldus spr., bij het werk, dat ons wacht, zeker niet al te zeer te vreezen, want onze tocht gaat, althans voorshands, niet naar de gevaar lijkste spellingsterreinen vol van voetangels en klemmen, brandnetels en stekelige doornen Uwe wenken volgende, blijven wij in de neutrale zone, in enkele rustige inhammen, gelegen be zijden de onstuimige zeeën met haar draaikol ken, verraderlijke klippen en licht ontplofbare gevaarlijke mijnen, waar de kokende, hartstoch telijk bruisende golven onophoudelijk komen aanstormen als onheilspellende hooge gevaar ten, die alles in hun wilde jacht dreigen te zullen meesleepen. Wij zullen er ons voor hoe den, ons daar ongenood en onnoodig in te wa gen en blijven, dunkt mij, liever in het veilige vaarwater, waar Uwe Excellentie interessante problemen voor ons heeft uitgestald. Het moge een beperkt, bescheiden arbeids veld zijn, met dat al biedt het afwisseling ge noeg. Bij het begin van onzen arbeid, aldus spr., geven wij u de verzekering, dat wij ons met den vollen inzet onzer krachten zullen inspannen in het belang van wat Uwe Excellentie geheel in ons aller geest als „onze schoone en harte lijk geliefde moedertaal" heeft gekenschetst. Er is een uitstekend Rhenen, op den Grebbeberg De secretaris-generaal van het departement van Justitie brengt ter kennis, ten verzoeke van den Minister van Sociale Zaken, dat ter uitvoe ring van het tusschen Nederland en België ge sloten vestigings- en arbeidsverdrag overleg tus schen beide regeeringen is gepleegd over 't ver- leenen van vrijstellingen van het bezit van een arbeidsvergunning voor onderdanen van de we- derzijdsche landen, voor zoover betreft arbei ders, die werken op grenslanderijen. Dit overleg heeft er toe geleid, dat de volgende regeling tot stand is gekomen: „1. Onderdanen van beide landen, die land bouwbedrijven exploiteeren, die door de Bel- gisch-Nederlandsche grenslijn worden door sneden, behoeven voor het doen verrichten van arbeid door Belgische onderdanen op het deel van het bedrijf, dat op Nederlandsch gebied is gelegen, of door Nederlandsche onderdanen in het deel dat op Belgisch grondgebied is gele gen, niet in het bezit te zijn van een vergun ning ingevolge een wettelijke of andere rege ling betreffende het verrichten van arbeid door vreemdelingen. 2. Onderdanen van beide landen, die land bouwbedrijven exploiteeren in gemeenten, on middellijk aan de grens gelegen in het eene land, behoeven voor het doen verrichten van ar beid door Belgische, resp. Nederlandsche onder danen op landerijen, die zij in eigendom of in gebruik hebben in gemeenten, onmiddellijk aan de grens gelegen in het andere land, niet in het bezit te zijn van een vergunning ingevolge een wettelijke of andere regeling betreffende het verrichten van arbeid door vreemdelingen." De regeling is, van Nederlandsche zijde, in gegaan op 1 April 1938. Prins Bernhard is heden per auto naar Reckenwalde vertrokken voor een verblijf van particulieren aard van enkele dagen in Duitsch- land. Zooals wij gisteren berichtten, ligt het in de bedoeling van het prinselijk paar een grooten tocht met de „Piet Hein" te maken. Naar we nader vernemen, wordt de reis reeds op 13 Juli as. aangevangen. De minister van Defensie bracht heden, ver gezeld van zijn adjudant, den kapitein van den generalen staf, P. M. H. Tielens, den inspec teur der genie, kolonel Vaillant en het hoofd der 2de afdeeling b, den majoor van den gene ralen staf Dijxhoorn, een bezoek aan de kust- artillerie te IJmuiden. Hr. Ms. kruiser „Sumatra", onder bevel van den kapitein tér zee L. P. Klaassen, is Don derdag te Gibraltar aangekomen. Gistermiddag bracht Z. Exc. Ch. J. I. M. Weiter, minister van Koloniën, een bezoek aan de bekende Blue Band-I abrieken te Rotterdam, ten einde dit bedrijf in oogen- schouw te nemen (Van onzen Londenschen correspondent). In alle oorlogen en burger-oorlogen heeft men kunnen waarnemen dat zelfs de natie of de party, die op het punt stond volkomen meen te- storten, de wereld wist wys te maken, dat zy er beter Voor stond dan ooit te voren. Werd een nederlaag op het slagveld geleden, dan werd hierdoor (zoo heette het) de vastberaden heid om tot het eind toe te vechten, nog aan gevuurd. Was het leger in volle vlucht, dan werden achter de linies nieuwe (en onoverwin nelijke) legers uit den grond gestampt. En in dit alles was steeds eenige waarheid. Vandaar, dat de meeste oorlogen zooveel lan ger duren en zooveel meer slachtoffers eischen dan noodig is voor de eene party om het te winnen en Voor de andere om het te verliezen. Wij hebben in den loop van het laatste jaar vry nauwkeurig de miütaire beschouwingen in de „Daily Telegraph" met betrekking tot den strijd in Spanje gevolgd. Dit blad is vrijwel on partijdig en heeft geen reden den toestand voer de Spaansche regeering gunstiger voor te stel len dan hy is. Maar hoeveel van wat wij lazec is reeds spoedig door de feiten gelogenstraft. Een indrukwekkend, zeer objectief betoog over het herstel van de offensieve kracht der Spaan sche regeering werd het vorige jaar zeer spoe dig gevolgd door een schitterende zegepraal vah Franco! Daarvoor waren, aan den anderen kant, alle beweringen betreffende de onhoud baarheid van de positie van Madrid door de gebeurtenissen weerlegd. Nog minder houvast heeft men aan de op zichzelf toch zoo lezenswaardige berichten van niet-militaire correspondenten in Spanje, die zich steeds opnieuw vergissen met betrekking tot de oogenblikkeiyke kracht van de partij, waarbij zy „geaccrediteerd" zun, en wier telegrammen, wanneer zy geen vergissingen ten voordeele van die partij bevatten, zoo sterk ge censureerd worden, dat zij geheel van karak ter veranderen. De ervaring heeft ons dus geleerd niet al te veel waarde te hechten aan hetgeen, vaak on der den invloed van goed-georganiseerde pro paganda, beweerd wordt omtrent den „stand der partijen". Wat wy allen weten is, dat Franco langzaam maar zeker terrein wint; uit het langzame blykt, dat de tegenparty nog verre van zwak is, en uit het zekere blykt, dat zy niet sterk genoeg is. Maar wij erkennen veel waarde te hechten aan een lang relaas, dat de „Daily Telegraph" afdrukt met betrekking tot de bomaanvallen op Barcelona. Het heeft een veel ruimere betee- kenis, niet alleen voor Spanje, maar Voor heel de wereld. Alom, maar vooral in Engeland, is de kwestie van verdediging tegen luchtaanvallen aan de orde van den dag. Verwerpelyk als iedere oor log is, zijn luchtaanvallen misschien wel het aller-verwerpelykste element in den stryd. Het oorlogsrecht verwerpt ieder strijdmiddel, dat niet bijdraagt tot de overwinning. Gedurende den wereldoorlog bleek, dat de Duitsche bom aanvallen op Londen het „moreel" der bevol king niet ondermynden, maar integendeel een precies tegenovergestelde uitwerking hadden. Het belang van de beschouwingen in de „Daily Telegraph" is hierin gelegen, dat de kleine honderd luchtaanvallen, die op Barcelona uit gevoerd zyn, en waarby ongeveer 2000 men- schen het leven verloren hebben, in militair opzicht nutteloos geweest zijn. De medewerker van het blad schryft o.a., dat gebleken is, dat bommen een slechte propagan da zijn. Weerlegd is dat oorlogen bekort kun nen worden door luchtaanvallen op de burger bevolking achter de linies. Evenals twintig jaren geleden te Londen schijnt de bevolking van Barcelona zich by den toestand aangepast te hebben. De schrijver geeft voorbeelden van de menta liteit der bevolking. Zoo kon hy op den dag van den 91sten luchtaanval geen plaats in het operagebouw aan de Ramblas krijgen, aange zien alles uitverkocht was, ofschoon de haven, waarop in tien dagen tyds negen luchtaanval len gedaan werden, maar een paar minuten ver ligt. Een van de leiders der luchtverdediging te Barcelona deelde den correspondent mede dat, alvorens een maand geleden de groote petroleumtanks der stad getroffen werden, 16 vruchtelooze luchtaanvallen daarop uitgevoerd waren. Toch bieden de reusachtige, als zilver glinsterende tanks, een prachtig doelwit, vooral in de heldere atmosfeer der Middellandsche Zee, welke het bombardeeren voor den piloot betrek- kelyk gemakkelijk en veilig maakt. Meer dan 20 pogingen zyn aangewend, een electrische f entrale te treffen, welke Barcelona voorziet van het grootste deel van zijn electrischen stroom. Eenige huizen in de omgeving zijn vernield, en ruim 100 menschen zyn gedood, maar aan de centrale is geen andere schade aangericht, dan dat eenige ruiten gebroken zyn. Toch biedt ook deze cen trale een voortreffelijk doelwit. Dat het doel zoo moeilijk getroffen wordt, is niet het gevolg van onbekwaamheid van Fran co's piloten, doch hiervan dat de grootere snel heid, welke vliegmachines sinds den wereldoorlog gekregen hebben, de trefkans onzekerder maakt. By de Duitsche luchtaanvallen op Londen werd ook doorgaans het eigenlijke doel niet getroffen. Vandaar dat men den indruk kreeg dat de Diht- schers het gemunt hadden op „weerlooze vrou wen en kinderen". Intussehen blijkt uit deze beschouwingen en mededeelingen, dat de aanvaller door luchtbom bardementen zijn doel niet bereikt; dat de tref kansen te onzeker zijn om de aanvallen in mili tairen zin te rechtvaardigen en vooral dat het „moreel" der bevolking er niet door ondermijnd, doch verhoogd wordt. Dit is een les voor heel Europa, maar in het byzonder voor de groote landen, die al hun krachten inspannen om zich tegen luchtaan vallen te verdedigen, en tevens omluchtaan vallen op anderen uit te voeren. Wanneer men te Londen de overtuiging heeft dat voorzorgs maatregelen doeltreffend zijn, moet men hier dan niet aannemen dat die van Duitschland eveneens volkomen aan hun doel beantwoorden? En om gekeerd? Wanneer de bevolking van Barcelona gestijfd wordt in haar verzet, juist door de bom aanvallen die uitgevoerd worden op haar stad, is het dan niet aannemelijk dat zich hetzelfde verschynsel zou voordoen te Londen, Parys of Keulen? Kortom: valt uit dit alles, zelfs voor diegenen die er niet var» overtuigd zyn dat oorlog bar- baarsch is, niet te leeren dat bomaanvallen „achter het front", behalve op zuiver-militaire instellingen, niet alleen barbaarsch maar bo vendien nutteloos zyn, en dat de aanvaller zich zelf schaden kan door bij de aangevallenen een reactie te verwekken? Wordt eenmaal oorlog gevoerd, dan mag geen der partijen iets nalaten waardoor de kans op de overwinning verzekerd kan worden. Maar op nieuw is gebleken dat door bomaanvallen op hoofdsteden de kansen op de overwinning niet verbeterd worden; dat zy kunnen bijdragen tot verlenging van den oorlog, en dat zy bovendien een verbittering verwekken die, wanneer de aan gevallene den stryd toch wint, haar uiting vindt in de hardste vredesvoorwaarden. Ook wat dit laatste punt aangaat, mag herin nerd worden aan den wereldoorlog. De opge- zwiepte haat der Engelschen tegen de Duitschers vond haar felste uiting in den kreet „baby killers aangezien bij luchtaanvallen op Lon den ook vele kinderen omgekomen waren. Het was juist tengevolge van deze verbittering dat het Engelsche volk van harte instemde met de vredesvoorwaarden van Versailles, waartegen het pas veel later in verzet kwam, toen de her innering aan de luchtaanvallen begon te ver- bleeken. Het is niet de strijd op de slachtvel- den, die duurzame verbittering verwekt, maar de strijd „achter het front." De gewone audiëntie van den minister van Binnenlandsche Zaken zal van Dinsdag 12 juli tot en met Dinsdag 16 Augustus a.s. niet gehouden worden. Op de jaarlijksche agenda van de gebeurte nissen in de Nederlandsche luchtvaart vormt de rondvlucht altyd een van de belangrijkste attracties. Dit jaar draagt de rondvlucht een inter nationaal karakter, daar behalve de Neder landsche burger- en militaire luchtvaart, zoo- als de K.N.V. V.L., de militaire luchtvaart afd., de marine luchtvaart afdeeling, de K.L.M., en de N.L.S. en de verschillende aeroclubs, ook de Belgische militaire luchtvaart en de Fédé- ration des clubs Beiges d'aviation de tourisme. zoomede een groot aantal buitenlandsche sport vliegers van internationale vermaardheid zul len deelnemen. Ds Nederlandsch-Belgische rondvlucht zal uitgevoerd worden op Vrijdag 15, Zaterdag 16 en Zondag 17 Juli. De route zal over een buitengewoon belang wekkend deel van België voeren n.l. over Vlaanderen, de Ardennen en de oostelijke streek van de Kempen. In het Chateau d'Ar- dennes wordt de eerste nacht doorgebracht. De tweede dag gaan de deelnemers aan de rond vlucht over Brussel en Gent naar Le Zoute, terwijl de derde etappe van Le Zoute weer naar Ypenburg en Schiphol voert. Ypenburg is het uitgangspunt van de rond vlucht. Hier komen ook daags te voren de Bel gische deelnemers te zamen om kennis te maken met de andere tochtgenooten. Het K.L.M.- vliegtuig, waarschijnlijk een Douglas DC 3. dat voor de vlucht wordt afgevaardigd, zal op 15 Juli te 9 uur van Schiphol vertrekken om zich op Ypenburg bij de vloot te voegen. De K.L.M.- passagiers kunnen ook te Eindhoven instappen Den derden dag keeren de K.L.M.-passagiers van Knocke-Zoute over Ypenburg naar Schip hol terug, waar zy te 16.15 aankomen. In de Belgische badplaats Knocke zal het slotbanket gevolgd worden door het „Bal des ailes" in het casino, een bal, de naam zegt het al, dat ter gelegenheid van de gasten speciaal in het teeken van de luchtvaart staat. De politie te Velp heeft dezer dagen den 34- jarigen koopman J. P., die in een woonwagen rondtrekt, aangehouden en den man op trans port naar Den Haag gesteld, omdat de Haag- sche politie hem gesignaleerd had. P. legde zich toe op het stelen in keukens. Zoo heeft hij 170 in een keuken van een villa in Marlot gestolen en ook in andere huizen in de residentie geld ontvreemd. Dezer dagen zag een agent in Velp, die met ziekteverlof was, den man op verdachte wijze rondloopen. Hij waar schuwde een collega en P. kon gearresteerd worden. De arrestatie ging niet zoo gemakke- lyk. De zieke agent kreeg een klap in het ge zicht van P., die, onraad vermoedende, zich in het struikgewas had verscholen. De Haagsche politie heeft P. ter beschikking van de justitie gesteld. De administrateur voor de grensbewaking en den rijksvreemdelingendienst te 's-Gravênhage maakt bekend, dat de onder het departement van Justitie ressorteerende hulpkommiezen voor de grensbewaking in vasten of tydelijken dienst ter onderkenning bij de uitoefening van hun dienst om den linkerbovenarm een rood- wit-blauwen band zullen dragen. Op het wit daarvan staat met zwarte letters het woord: „Grenscontrole" vermeld. In het bericht over den Werkloosheidsraad wordt in een der laatste alinea's gezegd: De verdeeling van het maatschappelyk ver mogen is dezelfde als in 1928. Zij is dus een factor van de blijvende werkloosheid. Men zal hebben begrepen, dat dit moet zijn geen factor van blyvende werkloosheid. De algemeene vergadering van den Katholie ken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond wordt 21 Juli gehouden te Roermond in het Landbouwhuis aldaar. Op de agenda staat o.m. vermeld een inleiding van ir. J. H. H. Bemelmans te Roermond over: De overneming door het georganiseerde bedrijfs. leven van maatregelen, door de regeering ge nomen ten behoeve van den landbouw. .yyy,,.,:. „Vele jaren leed ik aan hoofdpijn, indigestie en rheumatische rugpijn, tot ik lVa jaar geleden er toe overging Kruschen Salts te gaan gebrui ken. Reeds na eenige maanden bemerkte ik een belangrijke verbetering, terwyl nu al myn klachten zoo goed als geheel zijn verdwenen. Ik ben in die l'A jaar een heel ander mensch geworden.." Mej. W. D. te R. Deze dame koos het juiste middél om haar klachten te bestrijden. Kruschen Salts reinigt n.l. Uw lichaam van alle schadelijke stoffen, terwijl Uw afvoerorganen worden aangespoord tot betere en geregelde werking, waardoor U er van verzekerd zijt, dat zich geen afvalstoffen meer kunnen ophoopen en Uw klachten voor goed verdwenen zyn. Kruschen Salts is uitslui tend verkrijgbaar bij apothekers en erkende drogisten. Het gerechtshof te Amsterdam heeft vanmor gen arrest gewezen in twee strafzaken tegen een 30-jarigen recidivist, dien de rechtbank te Haarlem wegens twee inbraken in villa's te Bloemendaal en Heemstede had veroordeeld tot gevangenisstraffen van 4 en 2 jaar. Het Hof verminderde deze straffen onder scheidenlijk tot 2 en ly, jaar. Het hield daarbij rekening met het feit, dat- de verdachte, nadat de vonnissen van de Haar- lemsche rechtbank werden uitgesproken, door de rechtbank te Amsterdam eveneens wegens diefstallen met braak is veroordeeld tot drie maal vijf maanden gevangenisstraf. Voorts moet hij nog een vonnis van de rechtbank te Zutphen, waarbij hy is veroordeeld tot 15 maan den gevangenisstraf, ondergaan. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis van de rechtbank gevraagd. Het Hof bevestigde het vonnis van de Haar- lemsche rechtbank tegen een anderen inbreker, die thans ir. België zit opgesloten en die den eersten bij de inbraak te Bloemendaal behulp zaam is geweest. Dit vonnis luidde twee jaar met aftrek van een gedeelte voorarrest. Ook in deze zaak had de procureur-generaal bevestiging gevraagd. De Nederlandsche centrale voor de vakop leiding heeft een commissie in het leven ge roepen met de opdracht, de noodzakelijke op leiding van geschoolde vaklieden in ambacht en industrie hier te lande in studie te nemen. Door de groote verschuivingen in de voort- brengingstechniek gevolg van een snel door gevoerde mechanisatie en rationalisatie van den arbeid is een her-oriënteering thans dringend noodig. Deze commissie is op 6 Juli te Amsterdam geïnstalleerd door den voorzitter der centrale, den heer M. Worp te Delft. In de commissie hebben zitting gedelegeerden der groote veree- nigingen van ondernemers, van de vakcentrales en van vc»eenigingen van leerkrachten by het nyverheidsonderwijs. De Karimata, die heden naar het wrak van eh Lutine zou varen, zal wanneer het weer gunstig is, eerst morgen zijn werkzaamheden hervatten, omdat de molen nog niet geheel hersteld is. Tot den raad van bystand der stichting „Na tionaal Centrum" is alsnog toegetreden de heer C. Ringeling, secretaris-generaal van het de partement van Defensie. Ter gelegenheid van de vierdaagsche afstands marschen zal de correspondentie, welke van 25 Juli a.s. tot en met 30 Juli 12 uur ter poet bezorgd wordt in de brievenbus op het terrein van de Prins Hendrikkazerne te Nijmegen, van den afdruk van een byzonderen stempel worden voorzien. De directeur-generaal van den Landbouw brengt het volgende ter kennis: Vogelhandelaren en vogelvangers, die in aan merking wenschen te komen voor de voor het komende handelaarsseizoen en vangseizoen ver- eischte vogelvergunningen voor het vangen en verhandelen van kooivogels, dienen vóór 1 Augustus 1938 een schriftelijk verzoek om toe zending van het benoodigde aanvraagformulier te richten tot den minister van Economische Kaken (directie van den landbouw, afdeeling 2a), onder vermelding, welke vergunning (han delaars- of vangvergunning) zij verlangen, als mede of hun ook voor het daaraan voorafgaan de seizoen een dergelijke vogelvergunning werd verleend. Aan kanunnik K. L. Bcllon, hoogleeraar in de godsdienstgeschiedenis en godsdienst-philosofie aan de Katholieke Universiteit te Nymegen, dit jaar Rector Magnificus, is de eervolle onder scheiding ten deel gevallen, door den H. Stoel te zijn aangewezen als Zyn vertegenwoordiger op het Internationaal Congres voor Ethnologie en Anthropologie, dat van 1 tot 6 Augustus te Kopenhagen zal worden gehouden. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en Donderdag audiëntie verleenen. Z. H. Exc- de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag geen audiëntie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2