Victoria-Water Laatste Nieuws een buil y Haarlem, 8 Juli GARAGE RABO Marinevliegtuig neergestort AARDAPPEL-HISTORIE Kort en volledig Méén bij KREYMBORG VRIJDAG 8 JULI 1938 In memorïam dr. M. Jessurun HAARL. RECHTBANK Uitspraken van Donderdag 7 Juli DE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN IN DE SPORTWEEK Vele bekende figuren komen in Haarlem Benoeming lid Provinciale Staten Programma Radio-Centrale U /ccvit- l^et t&clj cfóc* cytrs* ajvoire (^Q.v\je vtict c cv bc frubbele J£ost slechts Zf cent-. Ic L c/Vlt Ojescl^i I verLrii - DRIEJARIG KIND UIT RIJDEN DEN AUTO GESLINGERD Rectificatie DAGELIJKS een fleschje VERHOOGT UW GEZONDHEID BURGERLIJKE STAND VOETBAL Raad van Arbeid- Spaarnestad -De HEEMSTEEDSCHE WIELER BAAN Federatie wedstr ij den Pijnenburg komt Zondag VERKOOPINGEN Veldwachter en nachtwaker waren den dieven nog te slim af Concours-hippique te Hoofddorp Clubontmoeting op de Half- wegsche wielerbaan HONKBAL Het programma EERST KIJKEN BIJ OPTICIEN STIENS AGENDA Bioscopen 9 Juli Bioscopen ^BETROUWBARE AUTO'S v. zelf rijders (zonder chauffeur) W p. dag, week, maand en langer Onze wagens zijn All Risk ver zekerd en voorzien van iripfiek Uiisluiiend modellen 1937 en 1938 Op het Buiten-IJ aan het einde der Amsterdamsche rioleeringsbuis over den kop geslagen De P.K.-A.F.M. op Tjililitan terug STAD X.. F- ■Xim&x&ïM Met weemoed en diepe ontroering zullen de lezers onzer Nieuwe Haarlemsche Courant het cverlyden vernomen hebben van dezen zoo hoogstaanden mensch en geneesheer! Duizenden van allerlei stand en levensrich ting hebben bij dezen volijverigen toegewijden en bekwamen medicus tijdens zijn 40-jarigen arbeid in Haarlem herstel en genezing gevon den. Deze doctor was „alles" voor zijn patiën ten; dag of nacht, nooit was iets hem te veel; hij kende geen onderscheid tusschen arm en rijk. De duizende operaties, alleen in de Maria stichting verricht, gedurende de 30 jaren, welke hij aan de Mariastichting verbonden was, maak ten hem niet vermogend, omdat de liefde voor zijn vak en de toewijding voor zijn zieken fei telijk zijn eenige idealen waren. Een zeldzaam mensch, ook in zijn eigen pri- Vaat-leven, want hij was de vreugde en het geluk van zijn vrouw en kinderen. Hoewel niet Katholiek, eerbiedigde hij onze beginselen en was zelf een diep-geloovig pro testant. Niet alleen heeft hij den zieken genezing ge bracht, maar z ijn woord getrokken uit het Evangelie heeft menigen Katholiek en niet- Katholiek in moeilijke ziektedagen en in de uren van. sterven versterkt en getroost. Het bestuur der Mariastichting is meer dan anderen dezen edelen mensch en medicus dank baar. Aan onze stichting was hij verknocht, het was „mijn levenswerk". Bijna 30 jaar heeft hij onze eerwaarde zusters opgeleid en tot die voor treffelijke verpleegsters gemaakt, waardoor de Mariastichting groeide en bloeide. Zijn nagedachtenis zal bij ons immer in zege ning blijven. H;j, die de laatste weken dagen en uren van zijn leven in zijn heftig lijden zoo vurig bad tot den Heiland moge thans reeds de eeuwige rust in vrede genieten. J. V„ visscher, wonende te Egmond aan Zee. Appèl overtr. Jachtwet. Verstekvonnis bekrach tigd. A. de G., machinebankwerker, wonende te Haarlem, thans ged. Diefstal in vereeniging. Zes maanden gev.straf, waarvan drie maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar en byz. Voorw., benevens aftrek prev. hecht. H. C. M., vischkoopman, zonder vaste woon plaats, thans ged. Diefstal. Zes maanden gev. straf m. aftr. prev. hecht, o.v. L. K., schippersknecht, wonende te Haarlem, thans ged. Diefstal. Vier maanden gev.straf o.v. J. B., koopman, wonende te Beverwijk. Dief stal. Zes maanden gev.straf o.v. L. B. D., monteur, wonende te Zandvoort. Appel overtr. Motor- en Rijwielwet. Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. A. C. B., cacaobewerker, wonende te Haar- lem. Overtr. art. 247 W. v. Str. 14 dagen gev. straf voorw. benevens voorw. ter beschikking gesteld van de regeering teneinde van harent wege te worden verpleegd met een proeftijd fan drie jaar en bijz. voorw. Heden werden in staat van faillissement ver klaard de firma „Zakkenhandel en Expeditie", gevestigd te Krommenie en de firmanten; 1. Jan Koome, zakkenhandelaar en expediteur. Wonend te Krommenie, Wilhelminastraat 44 en 2- Cornelis Koome, zakkenhandelaar en expe diteur, wonende te Wormermeer, Vaardijk 15. Curator mej. mr. E. Gouda, alhier. Rechter commissaris mr. S. J. Pit, alhier. f 2900.D. Koel q.q.; perc. Slingerlandtlaan 15, Heemstede f 6900.J. Peilzer; perc. Leid- schestraat 46 zw. en rd. f 4060.J. J. Beeke laar; perc. Vrouwensteeg 16 f 1375.C. J. J. Jacques q.q.; Ver. Binnenpolder, Haarlemmer- liede f 3025.—, P. F. Bulters; perc. Tulpenstr. 47 zw. en rd. f 1005.—, H. I. van Goor q.q. Zooals bekend worden op Woensdag 20 Juli, den slotdag der Haarlemsche sportweek, des avonds van 8.10 tot 9.10 uur op het Haarlem terrein aantrekkelijke athletiekwedstrijden ge houden. De organisatoren hebben groote medewerking van de Kon. Ned. Athletiek Unie mogen onder vinden. De jury van deze organisaties zal naar de Spaarnestad komen, wedstrijdleider zal de heer C. H. Trines zijn en scheidsrechter de heer D. J. Willink. De Haarlemmer H. Oberink Jr. zal de nummers voor de microfoon verslaan, zooals hij dat ook gedaan heeft op den Olym- pischen dag te Amsterdam. Medewerking verleenen de volgende vereeni- gingen: Dames-athletiekver. „Saghitta" met de record-houdster Fanny Koen, „Ada" met de dames de Vries, Doorgeest en ter Braake; de Bloemendaalsche Gymn. ver. met mej. F. Berendes; „Githa" uit Haarlem met mej. A. Boldwindt; de Haarl. Athletiekver. „Haarlem" met 30 athleten; de Amsterdamsche athletiek- club: de athletiekvereenigingen „1923" en „Quick", beide uit Amsterdam; de Trekvogels uit Den Haag; „1936" uit Alphen aan den Rijn; „Hellas" uit Utrecht; „Pro Patria" uit Rotter dam; „Holland" uit Leiden; en de athletiekver. „Alkmaar". In het 100 meter loopnummer voor dames komen de hierboven genoemde sterren uit in twee series. Voor de 100 meter heeren zijn drie series samengesteld met als invitatie de heeren Van Beveren, Van Geenhuizen, Gebr. Baum- garten, een zoon van den bekenden Rotterdam mer Grijseels, terwijl als sprinter zal debuteeren de internationale voetballer Drager van D.W.S. Speciaal voor „Haarlem"-leden zullen geloo- pen worden 400 meter, 100 meter en 1000 meter. Voor de 800 meter invitatie is een serie samen gesteld met als favorieten de heeren A. ten Cate van „Holland" uit Leiden, en M. Herfst van „Haarlem". Op de 1500 meter invitatie komen uit A. v. d- Booren uit Haarlem en C. Ber-khouwer uit Alk maar. Een tusschennummer is 't polsstokhoogsprin gen met deelneming van de heeren J. Verkes, C. Lamorée en H. M. Kluft, allen uit Haarlem. Voor de estafetten viermaal 100 meter voor dames en idem voor heeren, worden vier banen uitgezet. Invitatie dames; de „ADA"-ploeg uit Amster dam (kampioen) tegen de Bloemend. Gymn. vereeniging, tegen „Githa" en „Saghitta" uit Amsterdam. In het heerennummer kampen mee de Haarl. Athl.ver., de Amsterd. Athl. ver., Athl. ve. „1936" en „Trekvogels" Den Haag. De voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van de Provin ciale Staten heeft tot lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland benoemd verklaard mevrouw mr. E. A. J. Scheltema, geboren Con- radi te Haarlem, zulks ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van mr. A. J. Enschede, als- lid dier Staten. Zaterdag 9 Juli Programma 1; Hilversum 1. Programma 2: Hilversum 2. Programma 3: Keulen 8.00, Parijs Radio 10.20, Radio P.T.T. 11.05, Droitwich 12.20, Ned. Brus sel 12.50, Keulen 2.20, Fr. Brussel 3.35, Keulen 4.20, Fr. Brussel 5.20, London Regional 6.20, Keulen 7.40, Fr. Brussel 8.20, London Regional 9.20, Keulen (Berlijn) 10.50. Programma 4; Ned. Brussel 8.00, diversen 9 20, London Reg. 10.35, Droitwich 1.05. Programma 5: 8.00—7.00 Diversen, 7.00—8.00 Verzoekprogramma, 8.00—12.00 Diversen. F ftV(f V» CV - :/ji//cvifc>e vc<-vc» vi c evi SC ÖH V»OOV eocvA C1KCVU IX 90-0251* Op den kruisweg te Hoofddorp is Donderdag middag omstreeks half vijf het driejarig kind van den heer Van S., expediteur te Nieuw-Ven- nep uit een rijdenden auto gevallen. De heer S. reed met zijn expeditie-wagen over den Kruisweg. Zeer waarschijnlijk speelde het driejarig kind, dat naast hem zat, met het portier, dat plotseling' openvloog, het kind naar buiten sleurend. De man die hevig schrikte, stopte onmiddel lijk. Het kindje liep tengevolge van den val ernstige bloedende hoofdwonden op. Mevrouw Nanninga, die spoedig ter plaatse was, verleen de eerste hulp, waarop het kind naar huis ver voerd kon worden. Geslaagd voor E.E. 1ste H.B.S. B met 5 3- cur sus Zijlvest 27: J. W. den Otter, B. H. Pot, mej. Maria F. J. E. v. d. Putten, mej. Johanna M. Schmit Jongbloed, G. Stenger, H. E. Verheus, Th. D. van der Weide, H. van Zijl. Afgewezen 3. Het examen is afgeloopen. To taal aantal candidaten 64. Hiervan afgewezen acht. Ondertrouwd: H. Kruiswegt en Th. J. C. van der Valk. H. W. Last en A. C. Polderman. E. Rijpma en J. van Keijzerswaard. Chr. Scherpenhuijsen en A. R. A. Blad. Geboren: d. van L. Prosée-Lutke. - z. van W. E. Doing-Leemhorst. d. van C. van Duu- ren-Hoogkamer. z. van M. E. Bronke-Moser. d. van B. G. E. Erens-Hartogh Heys van Zouteveen. z. van I. H. Th. Herkenhoff, ge naamd Konersmann-van Oppenraay. z. van L. v. d. Bogaard-Bloemhof. z. van H. J. Klous- Hoogland z. van G. Verdoes-Rijbroek. Overleden: F. B. Tegeler, 78 jr., Djambistr. L. C. Bruschke-Buijs, 38 jr., Voorzorgstraat. J. Metselaar, 65 jr., Karei van Manderstraat. De revanche-match Raad van ArbeidDe Spaarnestad is geëindigd in een verdiende 5—3- overwinning voor den Raad van Arbeid. Het goede spel van de ambtenaren verhinder de de Spaarnestad-spelers hun overwinning van 8 Juni j.l. te continueeren. Bij het Spaarnestad-team ontbrak meerdere malen behoorlijk samenspel, er werd voortdu rend op links gespeeld, terwijl de rechtsbuiten werkeloos kon toezien. Een groot aantal toeschouwers waren getuige van de overigens aangename ontmoeting. Nadat de Federatiewedstrijden verleden week verregend waren, konden Woensdagavond, be gunstigd door mooi zomerweer en goede op komst van het publiek, de wedstrijden door gang vinden. Niet minder dan 40 renners kwa men aan den start voor een viertal wedstrij den, n.l. een sprint, een acthervolgingsrace, een 200 rondenwedstrijd met twee klassementen en een 50 rondenwedstrijd met een eindklasse ment. Er werd zeer fraaie sport door de ren ners gegeven en er waren zeer spannende rit ten. In het sprintnummer zegevierde G. Peters, die als opkomend renner nog wel meer van zich zal doen spreken. P. Duijns was een zeer goede tweede. In de achtervolgingsrace gayen de renners elkander weinig toe. Ten slotte zegevierde de ploeg C. de Best, Th. Drost en Valkman. In den 200 rondenwedstrijd werd zeer hard gestreden. Voor den renner, die een ronde uitliep was een premie, bestaande uit een horloge op voetstuk, geschonken door een oud-sportliefhebber, uitgeloofd, maar geen der renners kreeg kans om weg te komen. Wel werd er om de 40 ronden een premie verreden, ge schonken door verschillende firma's, waarvan C. de Best er weer de meeste in de wacht sleepte. De jeugdige Stet hield zich kranig In het goedbezette veld van sterke renners wist hij toch den geheelen koers uit te rijden. In den 50 rondenwedstrijd zegevierde G. Peters. Het was jammer, dat P. Duijn 4 ronden voor het einde nog een lekken band kreeg en zich niet meer kon herstellen. De uitslagen waren als volgt: Sprint nieuwelingen, 3 baanronden: le serie: 1. Peters, 2. Ekel; 2e serie: 1. P. Duijn, 2. Laan; 3e serie: 1. Veerman, 2. Eldik; 4e serie: 1. C. Bijster, 2. Bakker. le Herkansing 2 ritten: 1. Ekel, 2. Laan; 1 Bakker, 2. Eldik. Kwartfinale 3 ritten: 1. Peters, 2. Laan; 1. P. Duijn, 2. Bakker; 1. Byster, 2 Veerman. 2e Herkansing: 1. Laan, 2 Bakker, 3. Veer man. Halve finale 2 ritten: 1. G. Peters, 2. Bijsters; 1. P. Duijn, 2. Laan. Kleine finale om de 3e en 4e plaats: 1. C. Bijster, 2. Laan. Finale: 1. G. Peters tijd 13 1/5; 2. P. Duijn. 50 K.M. klassementwedstrijd met 2 klasse menten: 1. C. de Best met 4 punten en 3 pre mies, tijd 59 m. 50 sec.; 2. P. v. d. Heijden met 4 punten; 3. Burger met 4 punten en 1 premie; 4. Valkman met 3 punten en 1 pre mie; 5. T. v. Halst en L. Scheidier met 2 pun ten. Op 1 ronde Stet met 1 punt. T. Ooms won 1 premie. 10 K.M. voor nieuwelingen: 1. G. Peters, tijd 21 m. 25 sec.; 2. P. Bakker; 3. C. Bijster; 4. J. Laan; 5. Portegies; 6. H. Veerman. Achtervolgingsrace tusschen de ploegen P. v. d. Heijden, Drogtrop en Burger en C. de Best, Tli. Drost, Valkman. De ploeg de Best, Th. Drost, Valkman won met 25 meter voorsprong, tijd 5 m. 15 sec. over 20 ronden. A.S. Zondag is Jan Pijnenburg de gast on Heemstede met zijn nieuwen maat, den beken den Ossenaar Gerrit Boeyen. Naast deze com binatie heeft de directie eenige sterke koppels geëngageerd. Alle koppels, die dit seizoen blijk van hun kunnen gaven, door op Heemstede of elders een of meer klinkende overwinningen te bevechten. Op de eerste plaats noemen wij v. Schijndel- v. d. Broek, het koppel dat zich het vorig sei zoen op Heemstede in één slag populair maakte door zijn grooten strijd en vechtlust, waarmee het zich in den wedstrijd wierp. Dan het koppel Meerschaert-v. Hout, waar van laatstgenoemde indertijd die onvergetelijk!? achtervolging tegen Pijnenburg reed en slechts met een half wiel verloor. Ook het Limburg- sche koppel Muller-Savelberg is op Heem stede geen onbekende. Het koppel Maler- Tacken, hier minder bekend, bevocht ook reeds menige klinkende overwinning. Bakker-Weemaes zagen wij nog kort geleden aan het werk en op overtuigende wijze den koppelwedstrijd winnen. Verder de zeer goede koppels B. v. Rijn- Joop Hiddes en Rijneveld-Riethoven, die zich in dit milieu best thuis zullen voelen. Het geheel dus wel een bezetting, waarvan we prachtigen strijd mogen verwachten. Verder vermeldt het programma een om nium tusschen de koppels Pijnenburg-Boeyen en v. Schijndel-v. d. Broek, bestaande uit sprint en koppelachtervolging. Vooral dit laatste deel valt altijd buitengewoon bij het publiek in den smaak. Dan nog een afvalrace voor profs en onafhankelijken, een 100-ronden-race voor amateurs, terwijl ook de nieuwelingen niet ver- Zoekt U een fijn licht zomercostuum? U vindt die bij KREYMBORG in zeer groote sorteering. 12 50 - 14.75 - 17.50 - 19.75 - 23.- - 26.50 enz. Uitslag van de verkooping van 7 Juli 1938 in net „Notarishuis" te Haarlem. Perceel Spaarndamscheweg 432 f 4100, Th. A van Dam; perceel Oranjeplein 9 f 5500. A B. Slothouber q.q.; perceel Barrevoetestraat en 6a f 7250.J. Honsel; perceel Schoterweg f 7300.A. D. Quelle; perceel Duvenvoor- destraat 52 f 4460.opgehouden; perceel Ged. Raamgracht 11 f 1440.A. van Meel; halve dia Sparrenlaan 25, Bentveld f 9100.A. Lassing q.q.; perceel Zomerluststraat 8 f5920. N. q.q.; perc. Altenastraat 4 en 6 f 5375. j Bosman; perc. Wilhelminapark 1 f 9650. j.' Bongers q.q.; halve villa Clematislaan 15. 'oemendaal f 9500.Mr. L. G. van Dam q.q.; Perc- Aelbertsbergstraat 48 f 3400.J. Eck- ardt q.q.; perc Kritzingerstraat 24 f 2275.—, O/ëehouden; perc. Scheperstraat 47 f 2800. T' Struik; perc. Adriaan Loosjesstraat 48 Het is natuurlijk heelemaal niet waar, dat de groote mannen uit de onderwereld alleen des winters hun slag slaan. Moorden, inbraken, beroovingen, brandstichtingen, diefstallen, enz. staan het gansche jaar door cp hun pro gramma. Maar het is een feit, dat de eer zame burger slechts in den winter „kolommen der misdaad" heet door te worstelen. De ge rechtelijke colleges denken misschien meer helder bij vriesweer dan wanneer warme zon nestralen over de weliswaar deftige en indruk wekkende, maar trocsteloos-saaie paneelen en groene kleeden der rechtszaal glijden. En de groote zaken worden vrijwel alle op gezouten tot het kille jaargetijde, waardoor de burger zich verkoelende rillingen van afgrij zen, juist als htj ze hard ncodig heeft, moet ontberen. Sensationeele moorden, griezelige steekpar tijen, ze worden slechts in den winter be recht. De vroolijke zomer met zijn vacanties, zyn natuur in vollen wasdom, dichtbegroeide wouden, fleurige stranden en groene weiden, leent zich ook meer tot lichten kost. Het was ook eigeniyk wel te verwachten, dat drie jongelieden, al zagen ze er dan niet uit. als ambtenaren in gala, slechts aardappelen hadden gestolen en geen wereldschokkende misdaden op hun geweten hadden. Wat niet wegneemt, dat hun vele vergrijpen hoogst laakbaar waren. Ze waren respectieve lijk 24, 22 en 21 jaar oud en ondanks hun jeugd hadden zij al meer op hun kerfstok dan menig ander, die op de planken van het ver dachtenbankje gezeten heeft. Toen de eerste lente over het land kwam hadden zij des nachts de aardappelen, die een landbouwer uit Zwanenburg ergens op zijn land ingekuild had opgegraven, in 16 zakken geladen en per bakfiets naar Amsterdam ver- \oerd, waar zy ze op de markt aan zuinige huis vrouwen voor matige prijzen van de hand had den gedaan. Wie zich eenmaal op het pad der misdaad heeft begeven, dat verlokkelük breed is maar ook vol met ongeweten voetangels en klemmen, komt er dikwijls weer een wandelingetje ma ken. Zoo deden ook de drie jeugdigen. Mis schien zou geen haan naar deze 16 zakken ge kraaid hebben het verontwaardigd ge schreeuw van den landbouwer, dat bovendien niets weg heeft van hanengekraai, daargela ten maar hun zucht naar aardappelen was met 16 zakken niet gestild. Weer togen twee van hen naar een Haar- lemmermeerschen landbouwer en weer was het nacht toen zij met hun opgravingen een aan vang maakten. De bedoeling was ditmaal een bescheidener aantal dan 16, er was slechts een bakfiets meegenomen om den buit te vervce- len. Maar toen de eerste gevulde zak op den bagagedrager gedeponeerd werd stootten zy op een der vele voetangels, die ditmaal in den vorm van een nachtwaker tot hen kwam. De nachtwaker knipte zyn lantaarn aan en liet het licht over de twee boeventronies spelen Hij was in staat zyn mannetje te staan, zoo als het een voetangel betaamt, en als het noo- dig was wel twee. Dus pakte hij de beide jongelieden bij den kraag en sleepte hen naar de boerderij uit welker grond de aardappels werden opgediept. Maar terwijl de boer zijn toilet maakte het gaat niet aan om je aan vreemden in nachtkleedij, die dikwijls zeer zonderling kan zijn, te vertoonen wisten de jeugdige aard- appeldieven zich los te rukken, ditmaal niet om het pad der misdaad te volgen, doch om het hazenpad te kiezen. Maar zelfs op het weggetje konden zij het niet laten te stelen, wat geen haas nog gedaan heeft. De een pakte de motorfiets van den half- gekleeden boer en wist zelfs nog een zak aard appelen mee te pikken hoe dat mogelijk was in al die haast is ook aan de aandacht van uw verslaggever ontgaan. Ook hü zag zonne straaltjes spelen over de groene tafels, over het glaasje water van den president, over den weligen grijzen kruin van den slapenden deur waarder en in de brilleglazen van den altyd ernstigen Officier. De andere aardappeldief rende langs het hazenpad tot Badhoevedorp en ontdekte daar in een tuin een ongesloten fiets en achtte dit een prachtig middel voor snellere vlucht. Maar noch de motorfiets met de onopgehel- derden zak aardappels, noch de fiets uit Badhoe vedorp konden de jongelieden verwijderd hou- en van vrouwe Justitia. Zij mogen zich dan al kunnen beroemen op lange vingers, het ge recht doet dat al tijdperken op zijn langen arm. De nachtwaker alarmeerde den veldwachter en met den boer en den veldvachter maakte hij een autotochtje over nachtelijke polderwe gen. dat misschien wat uitzicht betreft niet overweldigend schoon is geweest, maar toch in ieder geval een niet te versmaden verzetje was. En bovendien was het geen pleizierrit. zy kon den het genoegen smaken de motorfiets te vin den en even later den voortvluchtigen aard appeldief. Later werd ook diens kornuit inge rekend. Tien, acht en zes maanden luidde de eisch van den Officier. Over veertien dagen zullen wü vernemen hoe de rechtbank over de naaste toekomst van de drie gezworenen beschikt heeft. Zij zullen wel zeker de rest van dezen zomer in een cel heb ben door te brengen, waar door de tralieven sters zonnestraaltjes kunnen dringen. Dat zij dan overdenken, dat slechts eeriyk- heid de ware vreugde geeft. geten worden. Deze krijgen een wedstrijd voor 40 ronden te rijden. Al met al dus een wedstrijd, die een gang naar Heemstede overwaard is. Hoofddorp het centrale punt in den groo ten Haarlemmermeerpolder heeft in de laat ste jaren een zekere reputatie gekregen. Het was in vroegere jaren alom bekend om zijn beroemde Octoberpaardenmarkt en is in latere jaren door zijn concours-hippique in hel geheele land bekend geworden bij alle vrienden van de paardenfokkerij en de paardensport. Uit alle provincies kwamen de liefhebbers één keer per jaar in het midden der maand Juli in dit dorp samen om te genieten van mooie paarden en hoogstaande rijkunst. Tot tweemalen toe heeft H. M. de Koningin dit paardensportfeest willen bijwonen: in het jaar 1927 met de geheele Koninklijke familie en het vorige jaar alleen. Door deze bezoeken is de algemeene bekendheid wel zeer vergroot. Deze traditie dient in eere te worden gehou den, want ze is te nauw verbonden met de ont wikkeling van de geschiedenis van de Haar lemmermeer. Zij steunt daardoor niet enkel een plaatselijk belang, maar ook een nationaal belang, want de paardenfokkerij maakt een moeilijken tijd door en de instandhouding van deze fokkerij is voor alle Nederlandsche boeren onmisbaar, omdat de nu dikwijls al te geringe inkomsten van het bedrijf daardoor belangrijk kunnen worden verhoogd en deze bron van in komsten hoewel klein! niet kan worden gemist. De leden van de concours-uitschrijvende ver eeniging „Vooruit" hebben besloten dat ook dit jaar ondanks het financieele risico, hetwelk elk feest in de openlucht meebrengt de oude traditie zal worden voortgezet. Op Woensdag 20 Juli 1938 zal voor den 28sten keer een concours-hippique worden gehouden met groot springconcours op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp. Het morgenprogramma begint om 10.45 uur; het middagprogramma om 1.30 uur. Laat ieder lezer, die Hoofddorps concours ai eens eerder heeft meegemaakt of daarmee wil kennis maken dezen dag gereserveerd houden voor deze mooie sport. Op Zondag 10 Juli a.s. zal op de wielerbaan te Halfweg een groote clubontmoeting wor den gehouden, waarvoor door de meeste clubs uit Noordholland werd ingeschreven met haar beste renners. De volgende clubs nemen deel: De Bataaf (Halfweg), De Kampioen (Haarlem), Excel sior (Haarlem), D. T. S. (Zaandam), Le Cham pion (Amsterdam), Excelsior Amsterdam), Germania (Amsterdam), De Germaan (Amster dam), R.K. Achilles (Haarlem), R.K. „Am sterdam" (Amsterdam) Het programma zal bestaan uit sprint, tyd- race en ploegachtervolging. De wedstrijden vangen aan om 2 uur. Het programma van deze week venneldt vooi de Haarlemsche vereenigingen de volgende wed strijden: le Klasse Zaterdag: Blauw Wit 1—RCH 1. Zondag: Haarlem 1EDO 1. 2e Klasse Zaterdag: DWS 1—Schoten 1. Ajax 2Haarlem 2. Zondag: RCH 2AFC 1. HHC 2—Zeeburgia. 3e Klasse Zaterdag: EHSEDO 5. Schoten 3—Haarlem 3. Zondag: EDO 4HHC 3. Schoten 2RCH 3. Al heeft RCH haar intrede in de eerste klas se gedaan met een overwinning op Blauw Wit, wij gelooven niet dat de Racing nog tot zoo'n prestatie in staat zal zijn. Zondagmorgen vindt in het Noorder Sportpark plaats Haarlem 1—EDO 1 en des middags HHC 2Zeeburgia. Wij vermoeden dat in beide ge vallen de punten aan de thuisspelende vereeni ging zullen komen. 's Morgens wordt in het Heemsteedsche Sport park ook nog gespeeld RCH 2AFC. AFC heeft tot nu toe geen enkelen wedstrijd verloren en we verwachten niet dat RCH 2 een struikelblok voor de Reds zal zijn. Haarlem 2 staat in de rangiyst iets beter dan Ajax 2 en we gelooven dat ook de cijfers dit wel zullen uitdrukken. Schoten 1—DWS is een strijd tusschen num mer één en laatst. Over den uitslag bestaat dan ook geen twijfel. Bij de te 's-Gravenhage gehouden staatsexa mens voor muziek slaagde voor piano L. O. mej. Bep Kraakman alhier, leerlinge van de heeren P. Vincent en Felix de Nobel. Bij St. Louis te Oudenbosch zijn geslaagd Ben Stegerhoek van de Handelsschool en Ton Ste- gerhoek van de Mulo. Het instituut voor voetverzorging „Jeannette Triwaks", Raamvest 13B, vertegenwoordigt voor Haarlem en omgeving de Wizard footservice. Voor verdere bijzonderheden zie men de ad vertentie elders in dit nummer. De Commissie van Toezicht op het lager on derwijs vergadert Vrijdag 15 Juni des avonds half 9 ten stadhuize. In den kunsthandel J. H. de Bols aan den Kruisweg te Haarlem wordt in de maand Juli op alle werkdagen van 95 uur geëxposeerd met orgineele etsen van Jozef Israëls en M. W. v. d. Valk. Voor het examen A. van den Ned. R. K. Esperantistenbond slaagden de heeren P. van Keulen, H. van Berkel en Bömer, leerlingen van den heer Jacobs; de dames A. Tack en A. Wiggers en de heer M. A. Koevoets, leerlingen van den heer Ulden. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Pro vinciale Staten maakt bekend, dat bij zijn be sluit van heden tot lid van de Prqvinciale Sta ten van Noordholland is benoemd verklaard: Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema geb. Conradi te Haarlem, zulks ter voorziening in de vacature, in dat college ontstaan door het ontslagnemen van den heer Mr. A. J. Enschedé, als lid dier Staten. GIERSTRAAT 27 - Alle Ziekenfondsen Gebouw St. Bavo: Schaakclub, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Best. Forel, 8 uur. Spaarnebank, Gr. Houtstraat: Aandeelhou dersvergadering 4 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Rembrandt: „Het meisje van gisternacht", 2.30, 7 uur en 9.15 uur. Cinema: „Wat heb je gedaan". „Men gaf hem een geweer", 2 uur en 8.15 uur. Luxor: „De 13de stoel", „Liefdeslied per ra dio", 2.30, 7 uur en 9.15 uur. Frans Hals: „Misbruik van vertrouwen", 280, 7 uur en 9.15 uur. Gebouw St. Bavo: Geel-Wit, 6 uur; gewone zittingen 4 en 7 uur. Frans Halsmuseum: Expositie 105 uur. Kunstzaal De Bois: Expositie 95 uur. Rembrandt: „Het meisje van gisternacht" 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: „Wat heb je gedaan", „Men gaf een geweer", 2 uur en 8.15 uur. Luxor: „13de stoel". „Liefdeslied per radio", 2.30, 7 uur en 9.15 uur. Frans Hals: „Misbruik van vertrouwen", 2.30, 7 uur en 9.15 uur. GASTHUIS VEST 11 HAARLEM TEL. 17266 (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Hedenmiddag is nabij Schelling- woude een vliegongeval gebeurd. Juist aan het einde van het Buiten-IJ is een Nederlandsch marinevliegtuig door tot nu toe niet bekende oorzaak van geringe hoogte neergestort of bij een mislukte daling op het water over den kop geslagen- Het toestel ligt aan het einde van de Amsterdamsche rio leeringsbuis in het IJselmeer. Onmid dellijk is van het vliegkamp Schelling- woude een vliegtuig opgestegen en ter assistentie vertrokken. Ook een sloep van de marine is naar de plaats, waar het toestel is neergekomen, gegaan. Voorts bevindt zich een boot van den dienst op Marken in de nabijheid, ter wijl visschers van het IJselmeer even eens te hulp snelden. Nader wordt ons omtrent het on geval met een marine-vliegtuig bij Schellingwoude gemeld, dat bij dit ongeval twee slachtoffers zijn. De sloep van de marine heeft een van hen naar het vliegkamp vervoerd, het ter hulp ge snelde watervliegtuig heeft den tweeden inzit tende van het marine-vliegtuig, dat verongelukt is, by de hangar van het vliegkamp afgegeven. Een marinedoker en een arts uit Schellingwoude hebben in de hangar de slachtoffers behandeld. Het is nog niet bekend hoe de toestand der slachtoffers is. Later werd gemeld, dat gedood is de waarnemer de korporaal-vlieg-- tuigmaker Van Huiten, terwijl de be stuurder, de leerling-onderofficier vlieger Hasseloo ernstig werd ge wond. Nadat de slachtoffers uit het wrak warer. bevrijd zyn zy overgebracht naar het marine etablissement. Vandaar is de zwaar gewonde bestuurder per motorbarkas vervoerd naar de Oranjesluizen, waar een Roode Kruis-auto ge reed stond om den zwaargewonde naar het Bin nengasthuis over te brengen. De man, die een schedelbasisfractuur en een gebroken linkerpols had opgeloopen, was er zeer ernstig aan toe. Het wrak ligt dicht by de uitmonding van het riool, ter plaatse dus waar het Buiten-IJ overgaat in het IJselmeer. Alleen de staart steekt boven water uit. Het ongeluk heeft zich afgespeeld omstreeks acht minuten voor 1 uur. BATAVIA, 8 Juli (Aneta) Hedenmiddag is het KNILM-vliegtuig PK—AFM op het vliegveld Tjililitan geland, waarmede dus de openings- vlucht Australië en terug is volbracht. Den inzittenden viel een feestelyke ontvangst ten deel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 5