Sleepreis van schoolschip Koningin Wilhelmina ROOK TRIUMPH I CENT VIRGINIA We luisteren naar... 'N TRIOMF VAN SMAAK FINANCIEN N TRIOMF IN PRIJS! SAFE-INRICHTING MOEILIJK WERK GOED VOLBRACHT SCHRETLEN CO. Dagfilm IS FIETSRECHT VRIJDAG 8 JULI 1938 De sleep had nukken en kuren als een wild paard, dat getemd moet worden Op centimeters moest men letten VOET VERSPLINTERD De Hooge Veluwe 13 Juli gesloten Philips' Gloeilampen Van belang geacht, de artikelbasis van het concern te verbreeden Academische examens Eindexamen Gymnasium R. K. Mulo-examen Examen L.O. CRICKET CRICKET IN ENGELAND Zaterdag 9 Juli TOUR DE FRANCE „Schulte, jongen, ge zijt een prachtkerel Karei van Weynendaele over den winnaar van de derde etappe DAMMEN Om het kampioenschap van den Ned. R.K. Dambond van den weg staande auto's mogen - wanneer licht op ver- fdicht is - géén andere ver- ichting voeren dan 'n recKtl geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren wit licht geeft. (Van onzen specialen verslaggever). Het sleepen van de Koningin Wilhel mina, het nieuwe schoolschip van het Onerwijsfonds voor de Scheepvaart, is een moeilijk karwei geweest. Vooral van Nijmegen tot Kampen, waar de sleep moest varen door den bochtigen, smallen IJssel, door bruggen, die nauwelijks breed genoeg waren om het breede gevaarte door te la ten. Daarbij had het schip zijn eigen kuren en nukken, het heeft geen roer en kan niet manoeuvreeren; daarenboven is het een dankbaar object voor den wind, die er zijn kracht op kan beproeven. Het was een moeilijke sleep maar hij is in de puntjes nauwkeurig uitgevoerd door de N.V. Ned. Stoomsleepdienst v.h. P. Smit Jr. te Botter dam onder leiding van den walkapitein M. A. v. d. Lee, die van alle werkjes, die hij reeds heeft moeten opknappen, en waar onder zeer lastige waren, dit toch wel een van de zwaarste heeft gevonden. In breed water, zooals de Waal, was het vrij gemakkelijk. De sleepboot Maas van kapitein A. Kranendonk lag dan voorop, aan stuurboord achter lag de Zweden, van kapitein R. Lucas, welke boot mede fungeerde als roer; aan bak boord de Prins Hendrik, een opleidingsschip van het Onderwijsfonds, die een handje hielp duwen. De sleepbooten stieten regelmatig hun zware, zwarte rookwolken uit; het eentonige ge kuch van den motor van de Prins Hendrik ver brak de stilte, en met een vaart van zoowat twaalf kilometer schoveh we naar Amsterdam. Op dezelfde wijze voeren we ook den IJssel uit naar open water, maar tusschen Waal en IJs- selmeer was heel wat gebeurd. Als we Nijmegen verlieten konden we nog in dezelfde formatie varen, maar een paar kilome ter verder kwam de splitsing van Rijn en Waal in zicht. Hier werden we opgewacht door een bakenmeester, die ons verder vergezelde, en ons daarna overdroeg aan zijn opvolger en die weer aan den volgende en zoo steeds door tot op het IJsselmeer, zoodat we het geheele moeilijke tra ject onder de leiding van den rijkswaterstaat hebben gevaren, die heeft gedaan wat hij kon om alles zoo gemakkelijk mogelijk Je doen ver- loopen. u vv tii.O/i-J v. <97J-■ 1 '%YHet zwaaien om den Rijn op te varen was nog niet het zwaarste; dat kwam later pas op den IJssel. maar voor we zoo ver waren, moest eerst de Zweden los van stuurboord en dwars achter gaan liggen om als roer te fungeeren. Dit was de eenige manier om den sleep in be dwang te houden in den smallen IJssel, waar alles gedaan moest worden om te voorkomen, dat de Koningin Wilhelmina hier of daar op een krib zou gaan zitten. Het is te begrijpen, dat we op deze manier niet snel vooruit kwamen. Wat de voorste sleepboot trok, hield de achter ste tegen en zoo sukkelden we zoetjes met een vaart van ongeveer vijf kilometer den IJssel af; langzaam bocht na bocht. Het prachtigste uitzicht op de mooie om geving had men boven op het schoolschip, waar men zoowat acht meter hoog boven het water zat. In de verte passeerden we eerst den toren van Arnhem en daarachter lag als een vage, zwarte lijn van den nevel van den vroegen ochtendhemel het eene bosch na het andere, telkens hooger op de heuvels van de Veluwe. Hier en daar doken kerktorens op, die even later weer verdwenen en dan weer op een heel andere plaats -voor den dag kwamen. Rechts lag het vlakke land, vruchtbaar door de rivieren, die Neerlands rijkdom helpen maken. Niet alleen wegens haar bochten is de IJsel een lastige rivier, meer zorg nog hebben we gehad voor de bruggen. Het eerst kwam de schipbrug van Doesburg, die haar ligging reeds had aangekondigd door de torens van de stad. Als men over den IJsel vaart, raakt men den toren van Doesburg niet kwijt. Hier maakt de rivier juist een van haar groote bochten, zoodat men den toren nu eens hier, dan weer daar te zien krijgt, aan alle kanten van het schip, tot zelfs aan den achterkant. Maar langzameraan kwamen we er toch. Voor ons lag de schip brug, waaruit een vak was weggevaren, nauwe lijks groot genoeg, om ons door te laten. Tot overmaat van ramp kwam een onweersbui los, die al den heelen morgen had gedreigd, en die ons nu het leven nog zuurder maakte. De Zweden was achterstevoren gaan liggen en kon zoo zelf ook passeeren, terwijl hij daarbij het schoolschip in koers hield. We konden er 'echter niet aan ontkomen, dat we schade toe brachten aan de brug, waaraan niet zoo veel verloren zou zijn, als ze eens heelemaal weg zou raken, want zoowel voor de scheep vaart als voor het verkeer op den weg is het een leelijk, verouderd obstakel. Het gevaarlijke van deze brug was, dat de vakken uitsteken buiten de pontons, zoodat het schip nergens langs kon schuren zonder den heelen boven bouw te beschadigen. Hadden we eerst gemeend, dat het passeeren hier het zwaarste zou worden van den heelen tocht, later zou blijken, dat het moeilijkste voor het laatst bewaard was gebleven. Maar eerst moesten we naar Zutphen, waar we onder de spoorbrug door moesten, onder de hefbrug door. Hoewel deze eigenlijk nog niet geopend mocht worden, maakte men voor ons een uit zondering. Hier ging het passeeren vlotter dan bij Doesburg, maar er kwam toch nog heel wat kijken, want de doorvaart was tame lijk smln en achter de brug een strekdam. Het gevolg hiervan was, dat het water door de achterste sleepboot onder de Koningin Wilhel mina door naar voren werd geslagen, zoodat de voorste sleepboot last had van het schroefwater van de achterste en beide hadden werkelijk de handen vol om alles tot een goed einde te bréngen. Na de brug van Zutphen kwam de Zweden weer langszij, voor welke manoeuvre een tech nische term bestaat, die niet te onthouden is voor leeken. Op deze wijze gingen we van Zutphen naar Deventer met tamelijk snelle vaart, zoodat we daar om zeven uur in den avond voor de schipbrug lagen. Het was een lange tocht geweest van' 's morgens vier uur af, maar op een sleepreis verveelt men zich niet. Er is altijd wat belangwekkends te zien; is het geen bijzondere manoeuvre, dan is het de om geving. En als er niets te zien is, dan kan men altijd praten met den walkapitein, die boven op het schip de leiding heeft en toeziet dat alles goed gaat. Een merkwaardig type, nooit uit zijn rust en kalmte te halen; op kritieke momenten staat hij1 wat te wenken met de hand, wat meer naar rechts, wat meer naar links, harder of zachter; zooals hij aangeeft, varen de sleepbooten, die heelemaal op hem zijn aangewezen. Ze liggen immers ieder aan een kant van de hooge ark en ze kunnen elkaar niet zien of van elkaar weten, wat zij doen. Op deze kalme manier werd de heele sleep ge regeerd en door de moeilijkste situaties heenge- holpen. Zoo ook voeren we den volgenden dag door de klapbrug van Kampen, die boven smaller is dan onder en daarom voor ons zoo gevaarlijk is, omdat het schoolschip zoo hoog is en boven even breed als beneden. Het heeft een haar gescheeld, of we waren er aan geweest. Hierbij vergeleken was de brug van Doesburg eigenlijk maar een kleinigheid en de brug van Deventer, waar we toch een half uur over gedaan hebben, vrij gemakkelijk. Dat het maar een haar gescheeld heeft, is een ietsje overdreven, maar meer dan tien centi meter speling was er toch niet tusschen den bovenkant van het schip en de brug. Voorzichtig en langzaam kwamen we er voor te liggen, maar we mochten er voorloopig niet door, want het is van ouds een bepaling van de gemeente Kampen, dat geen Kampenaar te laat aan den trein mag komen. Daarom mag de brug niet open voor alle Kampenaren, die op reis willen, naar het sta tion zijn gegaan en daarom moesten we ruim een half uur wachten. Zooals overal, was ook hier de belangstelling zeer groot; de brug en de wal zag zwart van menschen, die misschien nog zenuwachtiger waren dan wij. We zagen tenminste een oud heertje, dat met vijf vingers in den mond stond te kijken, toen dit gevaar lijke werk volbracht werd; hoe deze onhandel bare sleep tot op enkele centimeters nauwkeu rig door de brug werd gebracht. Plots kraakte het geweldig; allen schokken, maar het bleek gelukkig niet meer te zijn dan een wrijfhout, dat erbij verloren gaat. Doch dat hout heeft 't schip gered, want die paar centimeters hebben belet, dat de bovenbouw tegen de brug botste en daardoor grondig verwoest zou worden. Dit was werkelijk het zwaarste stuk van den tocht, en iedereen was blij, toen het achter den rug was. De walkapitein, die toch al dertig jaar in het vak is en al veel rare sleepen had ver richt, verzuchte, dat dit 't moeilijkste was, wat hij tot nu toe had moeten opknappen. Toen hij de eerste maal het schoolschip zag, vond hij reeds, dat dit wel eens zwaarder kon worden dan het sleepen der sluisdeuren naar IJmuiden en het weg brengen van de montagebrug van Nijmegen naar Dordrecht. En vooral dit laatste kar wei was toch waarlijk niet eenvoudig, toen een brug van 110 meter lengte op vier pon tons weggebracht moest worden. Men kan nagaan wat het is, als de reis met de Koningin Wilhelmina nog lastiger was. Ook de kapitein van de Zweden, die den gan- schen dag in zijn snikheete stuurhut staat, zou blij zijn als hij goed en wel in Amsterdam zou zijn. En ook van hem was het toch niet het eerste reisje; hij heeft er al menig jaar op zitten en het was een genot eens met hem te gaan praten over zijn ervaringen als hij langs zij lag. De kapitein van de Maas was den ganschen dag geïsoleerd, hij zat alsmaar voorop, hij trok maar vooruit en was onmogelijk te bereiken. Dat alsmaar vooruit trekken eischt toch nog veel stuurmanskunst, want het schoolschip is zoo nukkig als een wild paard. Het eenige, wat het niet deed was steigeren, maar verder pro beerde het van alles. Op het IJselmeer was er nog even gelegen heid de nukken en kuren te bewonderen. Hoewel met eenigen tegenzin, zou men, om te probeeren vlugger vooruit te komen, de Zwe den eveneens naar voren te halen en de beide sleepbooten laten trekken. Nauwelijks was de Zweden naar voren gekomen en had men aan gemaakt, of het schoolschip begon achter te trekken en opzij uit te loopen, zoodat men het niet meer houden kon. Alleen door het snelle losgooien der kabels kon voorkomen worden, dat de beide sleepbooten meegesleurd werden. De sleep nam weer de oude formatie in en voort ging het naar Amsterdam, waar we om half zes in de Oranjesluizen lagen. Ook hier was het een kunstig manoeuvreeren, maar in vlot tempo kon het schutten geschieden. Toen de tocht over het IJ, die altijd even mooi blijft en waarbij de kappen van het C.S. nog altijd even leelijk zijn. Met 'n kalmen gang gingen we het Noord-Hollandsch Kanaal in, waar de Koningin Wilhelmina ligplaats koos tegenover den definitieven steiger, die nog in aanbouw is. Rustig en precies werd de sleep neergelegd, geen centimeter te dichtbij, geen duim te ver af. Had men tevoren een krijtstreep ge trokken op het schip en een op den steiger en had men de voorwaarde gesteld, dat ze moesten aansluiten, dan zou het na het einde van de reis lijken, of de strepen door één hand waren getrokken. Zoo secuur paste het en zoo keurig lag het schoolschip stil vlak tegen den steiger. De moeilijkste sleeptocht uit een dertigjarige ervaring van walkapitein v. d. Lee was achter den rug. X Ja zeker, want de wet eücht op de fiets: 1e een wit achterspatbord, 2e een goedgekeurd rood achterlicht, dat tevens: 3e als reflector dienst kan doen. 't Is voor uw eigen veiligheid: zorgt, dat nw fiets nog vandaag In orde komt! In het jachtveld „Het Raak" onder Hilva- renbeek is den 20-jarigen zoon van den land bouwer Geraeds, die daar aan het jagen was, een ernstig ongeluk overkomen. Met 't geweer aan den schouder sprong hij over een draad. Hierbij schijnt de trekker achter den draad te zijn blijven haken met het droevig gevolg, dat het schot afging en de jongeman de volle la ding hagel in den voet kreeg. De voet werd geheel versplinterd. Met het oog op de officieele opening van het Rijksmuseum Kröller-Müller, zal het Na tionale Park De Hooge Veluwe 13 Juli voor het publiek, ook voor donateurs, gesloten zijn. Aan het jaarverslag van Philips' Gloeilam penfabrieken te Eindhoven ontleenen wij nog het volgende: De investeeringen in fabrieksgebouwten, in stallaties, machines, enz. bedroegen voor het verslagjaar 10.951.076 tegenover 4.863.640 voor het boekjaar 19361937. Ter voorziening in de woningbehoefte onzer employé's en arbeiders is een complex van 351 moderne middenstands- en arbeiderswoningen aangekocht voor een bedrag van 1.882.000. De voorraden komen in de concernbalans voor met een bedrag van 48.127.047 tegenover een bedrag van 35.484.883, per 30 April 1937. Op 30 April 1938 beschikte ons concern over: 58.650 6 pCt. cum. pref. winstdeelende aan deden gemeenschappelijk bezit van aandeden Philips' Gloeilampenfabrieken, 1.538.850 ge wone aandeelen gemeenschappelijk bezit van aandeelen Philips' Gloeilampenfabrieken. De post „liquide middelen" in onze concern balans is gedaald tot 32.628.663 tegenóver 55.624.777 per 30 April 1937. De verklaring van deze afname ligt voornamelijk in de groo- tere voorraden en het lagere exploitatie-saldo. De instabiliteit, welke uit omstandigheden van allerlei aard voor Europa voortvloeit, heeft er ons op bedacht doen zijn, nieuwe verbindingen in andere werelddeelen te zoeken en bestaande te verstevigen. Daarnaast zien wij het als een groot belang de artikelbasis van ons concern te verbreeden, om ook daardoor de conjunc- tuurgevosligheid te verkleinen. Wij konden onze positie op de markt ten volle handhaven. Dit geldt in de allereerste plaats voor de artikelen, behoorende tot het gebied der verlichting en van de radio. De ge middelde opbrengsten in guldens van deze ar tikelen bewogen zich op ongeveer gelijk niveaü als die van het vorig jaar, met uitzondering van radiobuizen. Het onderzoek inzake de toepassing van fluoresceerende stoffen in gasontladingslampen werd voortgezet. In ons laboratorium werden proeven geno men met een televisiezender van grooter ver mogen, teneinde ook op dit gebied aan aanvra gen te kunnen voldoen. De omzet in telefonie-apparatuur ontwikkelt zich op bevredigende wijze. De onderzoekingen ten behoeve der draaggolftelefor.ie hebben reeds geleid tot belangrijke opdrachten op dit veel belovende gebied. Na een jaar van uitgebreide proefnemingen zullen wij binnenkort onze eerste filmprojectie toestellen, waarbij de gebruikelijke koolboog- verlichting vervangen is door een kwikdamp verlichting, kunnen leveren. De wiatergekoelde kwiklamp heeft niet alleen het voordeel van een veel langeren levensduur dan de koolspit sen, welke reeds na enkele uren opbranden doch tevens ontbreken de hinderlijke dampen, welke bij het gebruik van koolspitsen een extra afzuiging noodig maken. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen wis- qn natuurkunde, hoofdvak wiskunde, mej. C. L. A. Engelkamp, Rotterdam, en de heer P. M. Stofberg, Rijswijk. UTRECHT. Gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte aan de rijksuniversiteit te Utrecht de heer Jan Spoelstra, geboren te Tjimahi (N.O.-I.), op proefschrift. NIJMEGEN. (St. Canisiuscollege). Nog ge slaagd voor B: A. Reijnen te Mill. Van de 39 candidaten zijn 33 geslaagd en 6 afgewezen. NIJMEGEN. Geslaagd voor diploma A: A. Schellekens te Vught; P. Schover, P. Schuur- man en F. Wiggert te 's Bosch; J. Den Boer, H. de Hingh, C. Peters, C. van Gurp, C. Haan man, A. Hilgers en E. Jansen allen te Nijme gen; M. Buijs te Wijchen; M. v. Berkel, G. Carpay, C. Ceelen, J. Jansen, A. v. d. Laan en B. v. Lier, J. Stolk, F. Vollebergh, allen te Oss; W. Meijs te Grave, H. Jansen te Cuijk. Voor A een afgewezen. Voor B zijn geslaagd: H. Stultriens te Zalt- bommel; H. Veenstra en F. Verlouw, beiden te 's Bosch; M. Zwaan te Schaijk en A. Thijs- sen te Ginneken. MAASTRICHT. Juvenaat Broeders Onbevl, Ontv. Geslaagd: F. van Es, Veghel; M. Geurts, Nijmegen; B. Gilsing, Lieshout; R. van Grins- ve'n, Aalst-Waalre; G. v. Kcssel, Gemert; C. Knape, Haarlem. In Manchester vormt de derde testmatch EngelandAustralië, welke heden op Old Trafford begint, al dagen het gesprek van den dag. Alle hotels zijn overvol en Donderdag morgen waren ondanks de slechte weersgesteld heid honderden naar Old Trafford getogen om de Australiërs te zien oefenen. Men zag niets dan een nat veld, waarop de wickets zorgvul dig toegedekt zijn, doch ondanks deze maatregel zal het zeker geen hard wicket zijn véaarop Vrijdagmorgen Brown en Fingleton of Hutton en Barnett de eerste ballen te bespelen krijgen. Over geheel Engeland regent het hard en vrij wel geen enkele county-match kon Donderdag doorgang vinden. In 1905 won Engeland (446) te Manchester met innings én 30 runs van Australië (197 en 169)' en het is wel merkwaardig, zooals uit on derstaande cijfers Blijkt, dat op Old Trafford sindsdien nooit meer een beslissing verkregen is. 1909 Engeland 119 en 1083 Ï912 203 1921 362—4 en 44—1 1926 335 1930 251—9 1934 627—9 en 123—0 Australië 147 en 279—9 (gesl.) 14—0 175— 305—5 345— 491 en 661 De regen heeft hier maar al te dikwijls roet ^cbcbcbebcfccbcbcbJacbcbcbAcbcbcbcbcbcfacbcbebAcbcbcbcbcbcH'Acfe'feAAcbcfccbcbgbAcbibcfacbcbcbAcfetbcbebcbcbcb^Aóc?. •S HILVERSUM 1, 1875 en 415.5 M. VARA-Uitzending (8.0010.00; 10.207.30 en 8.0012.00) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Berichten. 10.20 Uitzending voor Arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 2.00 Causerie. 2.15 Gramofoonmuziek. 3.00 Reportage. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 Gramofoonmuziek. 6.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Gramofoonmuziek. 7.00 Filmland. 8.05 SOS-berichten. Berichten ANP. 8.20 Ramblers. Esmeralda-Septet en sol. 9.45 VARA-Orkest. 10.30 erichten ANP 10.35 Accordeonduo. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.45 Orgelspel. HILVERSUM II, 301.5 M. KRO-Uitzendlng 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstige causerie. 12.00 Berichten 4.05 KRO-Orkest. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Vervolg concert. 5.30 Esperantonleuws. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Angst en dwang op gods dienstig gebied". 7.35 Actueele aetherflïtsen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Overpeinzing met muzikale omlijs ting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 KRO-Boys en solisten. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 KRO-Melodisten m. m. v. solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Sportpraatje. 10.55 Gramofoonmuziek. DROVWICH. 1500 M. 11.20 Orkest m. m. v. solist. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 Gramofoonmuziek 1.20 Orkest. 1.55 Vervolg cocnert. 2.20 Gramofoonmuziek. 2.50 Gramofoonmuziek. 3.20 Philharmöntsch Strijktrio en solist. 4.00 4.35 5.10 6.00 7.00 7.50 8.20 9.40 10.50 11.20 Victor Olof Sextet. Gramofoctimuziek. Alfredo en zijn orkest. Gramofoonmuziek Theaterorkest en 'Gresham Singers. Solistenconcert. Variété-orkest en solisten. Uit Honoloeloe: Hawaian-muziek. Count Basle's orkest. Ambrose en zijn orkest. RADIO-PARIS, 1048 M. 8.10, 8.55 en 10.05 Gramofoonmuziek. 12.35 Bailly-orkest. 1.50 Zang. 3.20 Zang. 6.05 Chansons. 8.35 Zang. 9.30 Variété-programma. 10.25 Symphonieconcert m. m. v. solist. 11.20 Ray Ventura's orkest. KEULEN, 45G M. 8.50 Schrammel-enscmble. 12.20 Weensch Philharm. Orkest en Man- henzang. 1.35 Omroepkleinorkest. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.20 Kleinorkest en solisten. 5.20 Jeugdconcert. 6.50 Trioconcert. 7.30 Amusementssextet. 8.20 Bont programma. 10.50 Hans Bund's orkest. 2.20 Omroeporkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroepsalonorkest. 1-50 Gramofoonmuziek. 2.20 Antwerpsch Trio. ï-20 Gramofoonmuziek. 4.40 Pianovoordracht. 5.20 en 6.35 Omroepsalonorkest en soliste. 7.05 Trompetsoli. 7.20 Zang. 8.20 Ed. Loiseau's orkest. 9.20 Vervolg concert. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.20 Fud Candrix' orkest. 184 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Ed Loiseau's orkest. 3.20 Omroepdansorkcst. 3 50 Cellovoordracht. 4.05 Vervolg dansmuziek. 5.35 en 6.00 Dansorkest. 6.35 Viool en piano. 6.50 Zang 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Gevarieerd programma. 10.30 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gevarieerd concert. 8.20 Twee orkesten. 10.50 Blaaskwartet. 11.20 Kleinorkest. dansorkest en solisten. in het eten gegooid en het ziet er naar uit of de traditie in Manchester ook voor de komende 3de testmatch in dit seizoen gehandhaafd blijft, Don Bradman was in dit seizoen de eerste batsman, die de 1000 runs volmaakte, Pollard (Lancashire) is de eerste bowler, die zijn 100ste wicket in dit seizoen veroverde, een buitenge woon goede prestatie, wanneer men weet dat Pollard wegens een opgeloopen verwonding ruim 2 weken op non-actief gesteld moest worden Frank Woolley, de thans 51-jarige Kent-speler en stijlvolste lefthander in Engeland, zal in den wedstrijd GentlemenPlayers die 13 Juli op Lord's begint de Players aanvoeren, een onder scheiding, die Woolley bij zijn afscheid in dit jaar van county-cricket wel toekomt. De elftal len zijn als volgt samengesteld: Gentlemen: W. R. Hammond (captain), N W. D. Yardley, P. A. Gibb (wicketkeeper), B. O. Allen (Gloucestershire), R. E. S. Wynnt, K. Tames, H. T. Bartlett, F. R. Brown, Capt. J. W. A. Stephenson, R. H. Moore en A. H. Mayer (Somerset) De beide laatstgenoemden vervangen B. H. Valentine en R. W. V. Robins, die verhinderd zijn. Players: Woolley (captain), Hardstaff, Payn ter, Hutton, Edrich, Compton. Price (wicket keeper) Nichols, Smailes, Srafith (Essex) en Pollard. Het elftal der Players met zijn 7 Engeland- spelers is zeer sterk en zal, waar de aanval van de Gentlemen niet al te krachtig is, niet voor een laag totaal aan den kant te zetten zijn. Bij goed weer wordt het in ieder geval een in teressante krachtmeting. In de „Sportwereld" van hedenochtend schrijft Karei van Weynendaele: „Jaak Goddet had gelijk toen enkele dagen geleden hij tegen ons zeide: „Schulte? Kan een der hoofdnummers worden in de Ronde", en daarmee bedoelde hijvoor de ritten, en niet voor den einduitslag! Goddet heeft gelijk. Want wat Schulte daar verricht heeft tijdens die laatste 10 K.M., dat kan hij maar, maar hij dan ook maar alleen en is hem door geen enkelen anderen renner uit de Ronde na te doen. Want ge weet al dat hij den rit heeft ge wonnen, maar wat ge misschien niet weet is dat hij toekwam op half platten band, omdat hij op die manier de laatste 2 K.M. heeft af' gelegd; om deze reden is zijn overwinning dan ook niet alleen zeer verdiend, maar zet ze des te meer eer en glorie bij! échulte, jongen, gij zijt 'n prachtkerel! Het is bést mogelijk dat gij te rijk aan kunde zijt, en aan athletieke eigenschappen voor het zwa re en lompe werk van de Ronde, maar het is in elk geval zeker, dat gij een artist zijt, en een der grootsten van onzen tijd!" En Willem van Weynendaele geeft volgen- derwijs een staaltje van Schulte's enorme vita liteit en bijna niet te bedwingen kracht. Hij schrijft: „Schulte zou wijs zijn. Hij zou zich heden sparen om in des te betere conditie morgen aan den start van den tijdrit te komen. Hij had het beloofd, hij had er zijn woord op gege ven. En inderdaad: Schulte scheen zijn leven te beteren. 220 K.M. zat hij tusschen de vijf man, die de achterhoede van het peloton vormden. Hij zou zich, hij moest zich sparen Maar in de laatste 10 K.M. werd het hem toch te machtig. De natuur ging boven de leer: hij sprong als een dolle vooruit en lever de daar weer een verrichting, zooals men er zelden in een baankoers ziet." Zoo juist bereikt ons de tijding, dat de be slissingswedstrijd om het R. K. landskampioen schap tusschen St. Bavo (Heemstede) en U. D. V. (Utrecht), die aanvankelijk was vastgesteld op a.s. Zondag te Heemstede, nu te Rijswijk (Z.-H.) zal plaats hebben, dit naar aanleiding van een ingediend protest van de Utrechtsche club. De wedstrijd, die ook a.s. Zondag plaats heeft vangt aan om twee uur in hotel „Huis Witzen- burg", Rijswijk. Rechts van den weg staande, moogt In zoo'n geval kiezen tusschen de nor. male autoverlichting óf één links- zittend lampje, dat naar voren wit en naar achteren rood licht geeft AMSTERDAM NIJMEGEN N.Z. Voorburgwal 326/28 Mariënburg 16 Alle Effectenzaken Beleggingsadviezen Administratie van vermogens De vaste houding van den dollar gedu rende de laatste dagen brengt men niet al leen in verband met de nieuwe hausse in Wallstreet, waardoor aankoopen van dol larwaarden worden aangewakkerd, maar tevens met te Londen circuleerende geruch ten omtrent een overwogen nieuwe stabili satie van het Pond Sterling tegenover den dollar, waartoe het nieuwe Britsch-Ameri- kaansche Handelsverdrag zou aanleiding kunnen geven. De rubberprijs te Londen steeg met V6 d. tot 7 9/16 d. In zake de vorming van een tin-buffer- pool wordt gemeld, dat de reserve-voorraad die aanvankelijk 10.000 ton zal bedragen, volgens het besluit van het Intern. Restric tie Comité tot ten hoogste 15.000 ton zal mogen worden opgevoerd. Alle landen zijn verplicht uiterlijk 31 October a.s. de helft van de bijdrage te leveren; de andere helft moet uiterlijk 31 Januari 1937 zijn afgele verd. Op 13 Juli a.s. wordt de inschrijving open gesteld op de 4 pCt. conversieleening van f 12.5 millioen tot den koers van 98 pCt., ten laste van de Comp. Intern, des Wagons Lits. Houders van 6 pCt. pondenobligatiën 1926 hebben voorkeursrecht in verhouding van 100 tot f 1000. De Cultuur Mij. „Ngombezi" is voorne mens over 1937 een dividend uit te keeren van 6'A pCt. tegen 9 pCt. het vorig jaar. De beurs te Parijs kan zich, wat den bin- nenlandschen toestand betreft, niet aan op timisme overgeven, zoolang de groote reeks wetsdecreten der regeering geen tastbare verbetering van den economischen toestand brengt. De stijging van de kosten van het levensonderhoud is een bron van zorg en men verwacht, in verband hiermede, moei lijkheden met de arbeiderswereld Te Londen circuleeren geruchten over een regeling van de oorlogsschulden met de Vereen. Staten. Het zou geen verwondering wekken wanneer een nauwere samenwer king tusschen Londen en Washington plaats vond, na den terugkeer van den Amerikaan- schen gezant te Londen. De goudprijs te Londen steeg met 2'A d. tot 141/1 la. hetgeen de hoogste prijs is se dert 19 April 1937. De Engelsche Spoorwegen boekten in het eerste halfjaar aan bruto-ontvangsten 76.75 millioen, hetgeen 1.84 millioen minder is dan in het eerste halfjaar 1937. Het indexcijfer voor de industrieele be dt ijvigheid te Detroit bedroeg einde Jum 54.9 tegen 123.4 einde Juni 1937. De staalproductie in Amerika wordt voo deze week op 23 pCt. der capaciteit geraama tegen 28 pCt. de vorige week, hoofdzakelijk als gevolg van de Independence-day op Maandag j.l. Deze vermindering van 5 pCt. wordt niet ongunstig geacht; een stijging zal intreden zoodra de nieuwe prijsregeling beter te overzien is. In Juni waren de staai- verkoopen 10 a 15 pCt. grooter dan in Mei. v De staalproductie in Amerika bedroeg in Juni 1.638.000 ton tegen 1.807.000 ton in Mei. De industrie werkte met 24.4 pCt. der capa citeit tegen 30.3 pCt. in Mei en 74.4 pCt. in Juni 1937. In het eerste halfjaar bedroeg de productie 10.81 millioen ton en werd ge middeld op 31.1 pCt. der capaciteit gewerkt tegen 84.8 pCt. in het eerste halfjaar 1937. De Baltimore and Ohio verzocht de In terstate Commerce Commission vergunning voor een nieuwe leening van 6 millioen, om in staat te worden gesteld, benoodigd materiaal aan te schaffen en de loonen te betalen. Het nadeelig saldo bedroeg in Mei 1.52 millioen tegen een netto-winst van 25.000 in 1937. De verhooging der passagierstarieven zal voor de Baltimore and Ohio ongeveer 1 millioen hoogere ontvangsten per jaar oplew veren, voor de Chicago Rock Island 6 mil lioen en voor de Pennsylvania Rrd. 7',- millioen. De voorzitter van de Reconstruction Fi nance Corporation Jones blijft optimistisch gestemd omtrent het herstel van het be drijfsleven in de Vereen. Staten Onder handelingen met de Spoorwegen zijn gaan de met betrekking lot het verstrekken van Refico-credieten, voor het te werk stellen van ontslagen arbeiders en voor het aan koopen van materiaal. Voorts wordt met een aantal gemeenten onderhandeld over het verstrekken van regeeringscredieten voor kleine krachtopwekkingsinstallaties. Volgens mededeeling van den Amerikaan- schen minister van Binnenlandsche Zaken Ickes zullen gelden voor gemeentelijke sir oom-installaties beschikbaar worden ge steld. De Public Works Administration zal 1 millioen voor het aankoopen van bouw materiaal uittrekken. Woolworth boekte in Juni 23.15 aan verkoopen, hetgeen 4.5 pCt. minder is dan in Juni 1937. In het eerste halfjaar 133.05 millioen of 0.6 pCt. lager dan in het eerste halfjaar 1937. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Woensdag j.l. 4.64 millioen lb. tegen 22.29 millioen lb. Dinsdag. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.95—8.96 (vorig slot 8.95%); de Dollar op 1.81%—1.81% (vo rig slot 18116); de Frank op 5.02165.04 (v. sl. 5.03%); de Belga op 30.7230.76 (vorig slot 30.75) en de Zwitsersche Frank op 41.45—41.50 vorig slot 41.45). De Nivas verkocht 360 ton superieure sui ker voor consumptie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6