De Zilveren Valk boven Praag De kathedraal van Reims in haar oude glorie hersteld WESSELING GYMNASTIEK EN POLITIEK CHACO-OVEREENKOMST GEPARAFEERD Het nieuws van heden Lederen jassen en jekkers PL ECHTIGE VIERING BEGONNEN DE BAROMETER „Fijne Oude Genever" Merk „OLIFANT" J. J. Melchers Wzn. SCHIEDAM ZATERDAG 8 JULI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTICSTE JAARGANG No. 21265 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM Een felle brand heeft Vrijdag de Dominicuskerk te Tiel geheel verwoest. Een overzicht tijdens het blusschingswerk Het Tsjecho-Slowaaksche volk houdt zich paraat voor alle mogelijke gebeurlijkheden Spel en ernst Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Arabische vrouwen protesteeren Kioekiang en Koeling bedreigd Japanners dringen aan op eva cuatie van buitenlanders Heeft U dezen Zomer al een bezoek gebracht bij WAFELEN POFFERTJES GROOTE HOUTSTRAAT 176 TELEFOON 10737 Wij verwachten U!! DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Nieuwe schoolwet in Duitschland in alle maten en kleuren voorradig Prijzen vanaf f 17.50 J. J. VAN KOOTEN Huwelijkswetgeving in Oostenrijk gewijzigd Locomotief ontploft Vijf personen gedood en vijftien gewond Z.Em. Kard. Suhard over de les, die de vernieling en het her stel der kathedraal bevat Frankrijks zending Het vonnis tegen de wed. Becker Practisch krijgt zij levenslange gevangenisstraf Kerkelijk huwelijk niet meer geldig en voor den staat ontbindbaar Het nationaliteiten vraagstuk Commissie van zes heeft de studie van het statuut beëindigd Tijdens de Sokol-feest.en te Praag werd een groote betooging gehouden, waarbij de vlaggen der nationaliteiten werden meegevoerd N.V. Distilleerderij van WETTIG GED. Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct'ngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek NIEUWE HAARLEIfISCHE COURANT (Van onzen eigen redacteur) PRAAG, 7 JULI De zilveren valk, symbool van moed en embleem van de Sokols (sokol beteekent in het Tsjechisch: valk) heeft zijn heral diek gestyleerde vleugels over Praag uitgespreid. In zijn klauwen houdt hij vreedzaam een gym- hastiek-halter. Boven ieder rood schild met het Romeinsche cijfer X prijkt hij en vormt zoo het insigne voor dit tiende groote Sokolcongres. Tsje- cho-Slowakije viert feest. Niet omdat het den 21en Mei alreeds vergelen is, maar juist omdat het zich dien critieken datum zoo goed herinnert en met dit grootsche volksfeest wil bewijzen, das het evenals zijn kleine president Benesj onder alle omstandigheden zijn kalmte, zijn zelfverze kerdheid en zijn kracht bewaart. Wij hebben de zer dagen president Benesj hooren vergelijken niet een politieken kaartspeler, die misschien wel geen groote winsten behaalt, maar ook nooit verliest. Hij is geen gokker, maar speelt voor zichtig. Hij legt met een soms verrassende open hartigheid zijn politieke kaarten op tafel, maar de troef houdt hij in zijn zak. Thans heeft hij echter een troef voor de oogen van het corps diplomatique, waaronder zich de Duitsche gezant Eisenlohr en de militaire Duitsche attaché be vinden, op tafel gelegd: die troef is de Sokol. Hij laat hem echter alleen maar zien. Hij speelt hem niet uit, maar iedereen weet nu, dat hij die troef heeft, iedereen heeft nu kunnen zien, wat die waard is, en iedereen begrijpt, dat hij die troef uit zal spelen, wanneer het spel dat on verhoopt zou oischen. Praag, dat zich in den vloed der eeuwen heeft gevormd tot een imposant barok koraalrif, waar op een millioen menschen wonen, leven en vooral werken, krioelt van menschen. Uit de uitgangen der stations zijn zij als uit tubes geperst en zijn als een dikke brei de met de nationale kleuren versierde straten ingestroomd. De drukte is fees telijk, maar ook verbijsterend. Zij is kleurig, niet enkel door de bloembonte kleederdrachten van de uit alle deelen des lands hier bijeen gekomen feestgangers van het platteland, maar ook dooi de duizenden en nog eens duizenden Sokols, die hun smaakvolle uniform aan de Garibaldisten ontleenden. Hun klaproosroode hemden kleuren frisch bij het muisgrijs van hun uniform, waar Van de jas gewoonlijk sierlijk los aan een ties om den hals en over den schouder wordt ge dragen als een Hongaarsche dolman. De zwarte mutsjes met rooden bol en een steil parmantig veertje staan coquet en martiaal tegelijk, even als de zwarte kaplaarzen. De vrouwelijke sokols dragen hetzelfde muis grijze tenue met rok, maar haar blouses zijn Wit. Haar feestkleedij bestaat uit een witte jurk met rood gegarneerd en een roodgeborduurden hoofdband. Vergeleken bij de nationale kleeder drachten van de landlieden uit de verschillende landstreken en dorpen van de Tsjecho-Slowaak sche republiek, die als versch geplukte veld- bouquetten zich tusschen de menigte bewegen, doet de Sokol-uniform eenvoudig aan, maar zij kruiden met het felle rood de volksmassa's als met Spaansche peper. De hoofdmomenten van het Sokolcongres hebben zich buiten de stad op de hoog ten van het. Hradschin afgespeeld in het immense stadion, dat nu nog slechts proviso risch werd gebouwd, maar eenmaal in duur zame steen zal worden opgetrokken, geheel bekostigd door de Sokols, die geen enkele sub sidie van den staat ontvangen. Rondom en in dit stadion, dat 450 M. lang en 250 M. breed is, was de drukte nóg grooter dan in de stad. Tijdens de Sokoldemonstraties was het geheel Uitverkocht. Wat dit zeggen wil wordt duide lijk, wanneer men bedenkt, dat er 180.000 plaat sen zijn. De aanblik van het rhythmisch bin nen marcheeren van 37000 Sokolgymnasten in blauwe broek en wit turnershemd door drie toegangen tegelijk, was indrukwekkend door de volmaakte discipline. De onafzienbare me nigte op de tribunes, die er vanuit de verte uit zag als een wal van louter levende caviaar, Juichte met de geestdrift van sterk ontwik keld saamhoorigheidsgevoel. Binnen tien mi nuten hadden de sierlijk zwenkende en uitbui gende formaties geheel den leemkleurigen rechthoek bezet en toen begonnen op de maat van de door middel van loudspeakers uitgezon den muziek de lichaamsoefeningen. Het was alsof de rijen gymnasten witte bloemen wa ren op donkeren stengel. De zich bewegende bloote armen leken zonderlinge uitspruitsels. Naarmate her blauw of Jret wit meer zichtbaar Werd bij de bewegingen, trok er een donkere schaduw of een lichtende glans over het veld rtat een reusachtig groote vlindervleugel met changeerendr tinten geleek. Na de mannen kwamen de vrouwen, die met roode en witte ballen eeu e.acieus massaal spel speelden, waar van het effect van een verrassende bekoorlijk heid was. Alle o fittingen werden zonder afzonderlijke hevelen uitgevoerd met de preclsiteit van een feilloos werkend mechaniek, een mechaniek evenwel vr.n levende materie. Hier trof ons Weer het voelbaar verschil tusschen discipline Uit overtuiging, inzicht en vrijen wil n die, Welke men met dwang bereikt. De discipline her Sokols bouwt de rhythmisch functionee - rende massa's op uit individuen, wien men hun individualiteit laat behouden. Zij worden niet ais dood materiaal behandeld, maar als indi- vidueele menschen. die met vreugde en over tuiging in het bewustzijn van hun plicht en he nood.n kelijkheid daarvan zichzelf uit vrije hewegin; »ormen tot een innerlijk en uiterlijk Sebondei gemeenschap. De Sokolbeweging su blimeert de individuen tot een massale collec tiviteit, inplaats van hen daartoe te verlagen, kelken.', wanneer een oefening voltooid was. ©n de 37000 weder in de houding stonden, barstte het enthousiasme op de tribunes los Men s,rekte de beide armen omhoog, wuifde ct zckdocken en vlaggen en als een storm vlaag woei de Sokolkreet: „Na zdar!" (Heil) VERWACHTING: Krachtige tot mati- gen, meest Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijnlijk weinig of geen regen, iets warmer. Hoogste barometerstand 770.6 te Toulouse EE Laagste barometerstand 751.7 te Wiek (Schotland) Zon op v.m. 3.50, onder n.m. 8.19 uur. j= Maan op nam. 5.51, onder v.m. 1.17 uur. Licht op n.m. 8.49 uur. 12 Juli V. M. IIIIIIIIIIIIIHIIIIIUIIIIlllll BUENOS AIRES, 9 Juli (Havas) De overeenkomst inzake het Chaco-conflict is heden geparafeerd. JERUZALEM, 9 Juli (D.N.B.) Het comité van Arabische vrouwen heeft heden den Hoogen Commissaris een krachtig protest over handigd tegen de Joodsche aanslagen. De vrou wen eischen o.m. een onmiddellijk en plotseling onderzoek naar wapens.en springstoffen in alle Joodsche huizen en nederzettingen: intrekking van alle vergunningen aan Joden tót het dra gen van wapenen; repressaille-maatregelen tegen de Joodsche wijken van Haifa, Tel Aviv en Je ruzalem; verbod van organisatie voor alle ver dachte Joodsche organisaties; deportatie van alle bekende Joodsche agitatoren en afschaffing van de onverantwoordelijke hulppolitie, die meer kwaad dan goed doet. De „News Chronicle" wijst erop, dat zonder twijfel de aankomst van een Britsch oorlogs schip de orde in Palestina betrekkelijk spoedig zal herstellen. Dit zal evenwel de kalmte zijn van een vulkaan, welke elk oogenblik in wer king kan treden. Men moet de oorzaken van de ongeregeldheden, de animositeit tusschen Jo den en Arabieren wegnemen. Beiden leggen op hun manier de beloften uit, welke de Britsche regeering tijdens den oorlog heeft gedaan. Deze heeft thans tijd genoeg gehad om dit te zien, en het is thans zaak een duidelijke politiek aan te kondigen, welke doet er niet toe, als zij maar nauwkeurig omschreven is. Men kan niet voort gaan de Joden en Arabieren onder elkaar te laten vechten. Het gebruik van geweld is geen oplossing; een constructieve politiek is nood zakelijk. SHANGHAI, 9 Juli (Reuter) In de ver wachting van 'n hevig bombardement op Kioe- kiang en Koeling heeft het hoofdkwartier van de Japansche marine er bij de buitenlandsche consuls op aangedrongen, dat onmiddellijk allfc koopvaardijschepen, oorlogsbodems en alle bui tenlanders uit het gebied tusschen Hoekau en Wang Sji Kang zullen worden teruggetrokken. Een nieuwe schoolwet in Duitschland schakelt het bijzonder lager onderwijs in de eerste vier jaren uit. De feesten ter gelegenheid van het herstel der kathedraal van Reims zijn Vrijdagavond be gonnen. De plechtigheid der kroning van O.L.Vrouw van Uden is waarschijnlijk 15 Augustus. O BERLIJN, 9 Juli (Havas) Vandaag wordt een nieuwe wet op het onderwijs in Duitschland afgekondigd, waarbij het schoolwezen geünifi ceerd wordt. De eerste vier schooljaren moeten worden doorgebracht op de „Volksschule" waar door practisch de bijzondere scholen voor de eer ste vier leerjaren worden uitgeschakeld. Deze wet heeft ten doel de Duitsche jeugd een gron dige nationaal-socialistische opleiding te geven. Het onderwijs op de bijzondere scholen na de eerste vier jaren blijft evenwel mogelijk. GR. HOUTSTRAAT 140, TEL. 12349 en 12000 tegenover welke overmacht dan ook. Wie daar aan nog mocht twijfelen, zal daarvan overtuigd zijn geworden door het allegorische spel, dat des avonds onder fantastische belichting in datzelfde stadion werd opgevoerd en dat met een bijna niet diplomatiek meer te noemen duidelijkheid in schoon gecomponeerde tafree- len uitbeeldde, hoe het hart van de Sokols klopt voor vrijheid en zelfstandigheid en hoe het werkzame en strijdbare volk der Tsjecho-Slo- waken zich verzet heeft en verzetten zal tegpn allen, die het willen belagen, hetzij met ge weld, hetzij met verlokkingen, die de geest kracht aantasten. Het stadionschouwspel had ook in den helderen middag een donkeren po litieken achtergrond, die weliswaar voor het oog was weggewerkt, maar niettemin voelbaar bleef voor hen, die de internationale situatie van dit als een staalharde wig in het Duit sche Rijk stekende land kennen. Wie vreezen mocht, dat met Tsjecho-Slowakije ter eeniger tijd wel eens zou kunnen gebeuren, wat met Oostenrijk is geschied, kennen dit land en dit volk en zijn Sokols niét. De Duitschers hebben dit alles thans leeren kennen en dat is wel licht van beteekenis voor gansch Europa. MISSOUL, 9 Juli. Vrijdag is in de Hell Gate Canyon, ruim veertig kilometer ten Oosten van Missoula, een locomotief van een goederentrein ontploft. Vijf arbeiders werden gedood en 15 anderen ernstig gewond. REIMS 9 Juli (Havas) Vrijdagavond zijn de plechtige feesten begonnen ter vier ring van de voltooiing der restauratie van de kathedraal van Reims. Zesduizend toe schouwers woonden op het Kerkplein de opvoering bij van een mysteriespel, de eer ste vertooning van dezen aard op dit plein sedert de vijftiende eeuw. Immers Reims' katholieke kathedraal is te vens de tempel van gansch Frankrijk, een na tionale tempel bij uitnemendheid. De feesten ter eere van deze in den wereld oorlog zoo wreed verminkte en nu herboren kathedraal mogen ons zijn tot een verheven les, overeenkomstig' de vaderlijke lessen van Z. H. Paus Plus XI en de roemrijke geschiede nis van Zijn pontificaat. Zij mogen ons bezielen tot een geestelijk herstel der wereld, en vooral Van Frankrijk, in eendracht en vrede. Frankrijks zending is het, en het vervult nog steeds deze zending, de menschelijke persoon lijkheid te verdedigen, maar de menschelijke persoonlijkheid in gansch haar wezen, den geest en de ziel niet uitgezonderd, tegen den uitwen - digen dwang van dictaturen, doch tevens tegen de innerlijke verslaving aan passies en grillen en altijddurende tw'isten. Moge het samenzijn van het hoofd van den Franschen Staat, president Lebrun, en van Z. H. den Paus in den persoon van Zijn Legaat, van de eminente vertegenwoordigers van zoo talrijke buitenlandsche mogendheden in deze kathedraal, zoo wreed verminkt in den oorlog, zoo koninklijk thans herrezen, ons de hoop brengen op een steeds eendrachtiger en schoo ner, zijn roeping in de wereld steeds trouwer, een door Gods genade geheiligd Frankrijk". William C. Bullitt, de ambassadeur der Ver- eenigde Staten te Parijs, die tot eereburger var, Reims is benoemd, heeft Vrijdag een redevoe ring gehouden, waarin hij o.m. zeide: „Sinds 1918 is de val van de internationale moraliteit zoo snel geweest, dat zekere landen zich er op het oogenblik niet voor schamen ge bruik te maken van misdaden als luchtbombar dementen als instrument van hun nationale politiek. Doch zonder internationale moraliteit cn ook zonder nationale moraliteit zou het leven niet waard zijn geleefd te worden. Meer dan vijfhonderd jaren geleden was er geen eenheid en slechts weinig nationale moraliteit in Frankrijk. Door de trouw en den moed van Jeanne d'Arc is een eens gezind Frankrijk ontstaan. Frankrijk en de geheele wereld zullen er haar daar eeuwig dankbaar voor zijn. Thans is de behoefte aan moraliteit en internationale eenheid even groot als zij vijfhonderd jaar geleden in Frankrijk was. Niet alleen Frankrijk, Engeland en alle lan den van Amerika, doch ook vele andere landen, w'enschen als goede buren te leven in een we reld van buren. Niet alleen Frankrijk, doch een groot aantal andere landen, bezield met een kalmen moed en een zin voor de eenheid van het menschelijke ras, zijn der vrijheid en den vrede toegewijd. Beschaafde menschen kennen sinds eeuwen het beginsel volgens hetwelk de menschen en de naties moeten leven, indien het menschelijke leven op onze planeet eenige waarde wil heb ben." Het tegen de wed. Becker uitgesproken von nis, de doodstraf, beteekent practisch levens lange gevangenisstraf voor de gifmengster. Hoewel de Belgische strafwet theoretisch de doodstraf nog kent, wordt deze in de practijk nooit ten uitvoer gelegd en door gratieverle ning gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. BERLIJN, 9 Juli (DNB) Met ingang van 1 Augustus 1938 zal een nieuwe huwelijkswet geving worden ingevoerd, waardoor in t bij zonder de misstanden, die in het land Oosten rijk uit de kerkelijke bepalingen van het daar geldend huwelijksrecht waren voortgekomen, tegengegaan worden, aldus meldt het Duitsche Nieuwsbureau. Door de bepaling, dat staats rechtelijk alleen de verbinding in den echt door den burgerlijken stand geldig is, wordt in de Ostmark een einde gemaakt aan den toestand, dat het meerendeel der huwelijken zonder eeni ge medewerking van den staat, alleen door den priester werd voltrokken. (Bedoeld wordt: voor een pastoor wordt gesloten. Red.). Onder de huwelijksverboden nemen verschil van bloed en ongeschiktheid voor het huwelijk de eerste plaats in. Voorts wordt 'n uniform echtscheidingsrecht ingevoerd, waarbij de tot dusver voor Oosten rijk geldende onontbindbaarheid van Katho lieke huwelijken wordt opgeheven. Het nieuwe echtscheidingsrecht gaat uit van het beginsel, dat slechts die huwelijken ontbonden kunnen worden, die voor het volk in zijn geheel waar deloos geworden zijn. Onder de vooraanstaande buitenlanders, die de inwijding van de kathedraal zullen bijwonen is ook mrs. Combes Tenant, een nicht van H. M. de Koningin van Engeland. Vannacht is een Britsche delegatie aangeko men, w'elke de feesten zal bijwonen. Deze dele gatie heeft den Kardinaal-Aartsbisschop van Reims een copie van den standaard van Jeanne d'Arc overhandigd. Op den vooravond van de feesten ter eere van het herstel der kathedraal in haar oude glorie, heeft de Aartsbisschop van Reims, Z. Em. Kard. Suhard, een vertegenwoordiger van Havas ontvangen en dezen een uiteenzetting gegeven over da» beteekenis der plechtigheden. Het gebaar van Z. H. den Paus, om Zich bij de plechtigheden door een legaat te doen vertegenwoordigen, heeft, aldus de Kaïdi- naal, een tweevoudige beteekenis. Het is allereerst een hulde aan Reims, aan zijn „kathedraal-martelares", aan den edelmoe- digen zin van de gedurende den wereld- krijg zoo wreed beproefde bevolking dezer stad, om haar glorierijk heiligdom weer op te wekken ten leven. En op de tweede plaats is zij een hulde aan Frankrijk, de oudste dochter der Kerk, gedoopt op deze zelfde plaats, waar thans de torens van dit bede huis oprijzen. langs de stampvolle tribunes. Ofschoon de op zet van de Sokolbeweging niet militair is, leidt zij in de practijk toch tot een niet te onder schatten defensieve militaire waarde. Stand op Zaterdag 1 uur n.m.: 758.7 Vorige stand: 758.00 Terwijl de Sokolarena vol was als een mie rennest' en president Benesj in zij a elegant grijs zomercostume rustig zat te keuvelen met de hem omringende Sokol-autoriteiten, moes ten wij er een oogenblik aan denken, hoe het zijn zou, wanneer plotseling hier vijandelijks vliegtuigen zouden verschijnen en een last van bommen zouden laten vallen. Wij spraken deze gedachte uit tegenover een vertegenwoordiger van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, die ons vergezelde. Zijn intelligente oogen glim lachten ociijk en geruststellend achter de flit sende brilleglazen, toen hij ons verklaarde, da; alle voorzorgsmaatregelen voor alle mogelijke eventualiteiten waren genomen. De feestroes heeft Tsjecho-Slowakije's waakzaamheid n.iet verzwakt. Integendeel. Men is en blijft er op alles voorbereid, want boven alles gaat de on verzettelijke wil van dit vrijgevochten Slavi sche volk om zich zelf te handhaven, desnoods De Sokolfeesten te Praag zijn prachtig geslaagd. Hierboven een joto van de eere tribune. Van links naar rechts: mevr. Pauline Zenkle, de echtgenoote van den burgemeester van Praag; mevr. Hana Benesj, de echtgenoote van den president; Eduard Benesj, de president van de Tsjecho-Slowaaksche republiek; Pierre Zenkle, burgemeester van Praag; Stanislas Buckovsky, de leider van de federatie der Sokols PRAAG, 9 Juli (Havas). De commissie van zes vertegenwoordigers der Tsjecho-Slowaaksche re- geerings-coalitie, belast met de bestudeering van het nationaliteitenbeginsel, heeft Vrijdag haar werkzaamheden voortgezet. Zij is thans m het bezit van alle ontwerpen der regeering betref fende de nationaliteitenkwesties: het eigenlijke nationaliteitenstatuut, dat algemeene ePa 111 gen inzake de gelijkheid der nationaliteiten be vat, de taalwet en de wet inzake de inrichting van het bestuur. De commissie heeft de bestudeermg van het nationaliteitenstatuut beëindigd. Zij kwam over een, aan de regeering eenigte wijzigingen voor te stellen; heden zal de commissie van zes de taal wet in studie nemen. President Benesj heeft den gouverneur van Sub-Karpathisch Rusland, Hrabar, ontvangen. Heden zal Hrabar door minister-president Hoüza ontvangen worden. In bevoegde kringen is men van meening, dat Hodza met Hrabar de kwestie der autonomie voor de Roethenen zal bespreken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1