UIT DEN OMTREK Erkend als de beste sigaret voor Uw gezondheid De avonturen van een verkeersagent je NASSAU-BANK N.V. VERRICHT ALLE BANK- EN EFFECTENZAKEN ZATERDAG 9 JULI 1938 Aanvang bloembollen veilingen BEVERWIJK DE AARDBEIEN-CAMPAGNE Cursisten voor het Middenstands diploma bijeen R.K. VEREENIGING E.H.B.O. Benoeming onderwijzer Aanbesteding schilderwerk Volièrevereeniging Vogelsanck" HEEMSTEDE HILLEGOM SCHOOLARTSENDIENST In de bloembollenstreek ZIJLSTRAAT 61 - HAARLEM IJMUIDEN WEDEROM 45 VISSCHERS NAAR DUITSCHLAND Nog ruim 300 man kan geplaatst worden AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN Ter haringvangst Toelatingsexamen R.H.B.S. MARY IJM. 189 HEEFT LEKKAGE Assistentie is aangevraagd „VEILIG VERKEER" Uitslag van den optocht Kamer van Koophandel Prijsuitreiking „Veilig Verkeer" Nederlaagwedstrijden „Stormvogels" De haringvisscherij Bloempjesdag uf/iLT/ „T 1 DOOR ORXtlE CHARLES Garvice CHIEF WHIP Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt zullen op Donderdag 31 Juli de bloembollenvei lingen in de hal van de Vereenigde Veilingen „Kennemerland" en Vrije Veiling weer aanvan gen. In verband hiermede schrijft het veilingbe- stuur ons het volgende: De laatste jaren waren de aanvoeren niet groot om allerlei redenen. Er werd veel uit de hand verkocht en velen hadden nog schulden te betalen aan de oude veiling. De minimum prijs moest op de veiling gehandhaafd worden en voor het surplus werd in 1935 van de kwee kers tot 47 pet. ingehouden, terwijl de exporteur- kweeker in dat zelfde jaar slechts 15 pet. voor dit doel offerde. Al deze dingen maakten de menschen kop schuw voor de veiling en 't surplusfonds. Men verkocht eenvoudig voor alle prijzen uit de hand. Voor 1938 staat de zaak geheel anders. De oude schulden zijn alle kwijt gescholden: niemand behoeft daarom de veiling te mijden. Zeer velen zullen zelfs voor die kwijtschelding erkentelijk zijn en hun verderen steun weer aan het bedrijf geven door hun bollen weer aan te voeren. De inhoudingen en inleveringen voor 't surplusfonds zijn de laatste jaren wel zoo ge regeld, dat iedere exporteurkweeker of gewone kweeker evenveel bijdraagt voor den opkoop der overgeschoten bloembollen. Het is dan eenvoudig een dwaasheid, de bol len voor een lageren prijs te verkoopen. Voor de opgeslagen bollen kunnen veel hooge- re voorschotten worden betaald dan 50 pet., zoo dat ook geldgebrek geen oorzaak behoeft te zijn, ds bollen onder den prijs te verkoopen. Ook zijn er in 1938 lang niet zooveel bollen langs de kwee kingen opgekocht dan in voorgaande jaren. Alles wijst er dus op, dat er groote kans is, dat ook de Beverwijksche veiling dit jaar een grooteren aanvoer zal krijgen. Dat is precies wat Beverwijk nog noodig heeft. Hoe grooter de aanvoer, hoe grooter de kans, dat nog meerdere aanvoerders het voorbeeld der anderen volgen. De groote vertakking van Ken nemerland en Vrije Veiling met haar leden moet den stoot geven voor een grooten aanvoer op de eerste veilingen. De rest komt dan van zelf. In de vakbladen is gepubliceerd, dat er voor 1938 weer minimumprijzen wettelijk zijn vast gesteld. Deze zijn voor tulpen en narcissen als volgt: vroege tulpen: Z 12 f 1.60, Z 11 fl.35, Z 10 f 0.95; late tulpen Z 12 f 1.40, Z 11 f 1.10, Z 10 f 0.70; parkieten dito en tevens Z 9 f0.45; nar cissen: grove 14 ct. per kg., fijne 17 ct. per kg. De veilingen zullen de minimumprijzen hand haven en de overschotten opslaan voor het sur plusfonds. Menschelijkerwijs gesproken zullen dus de op geslagen bollen ongeveer dezelfde opbrengst hebben als de gewoon verkochte hoeveelheden. Men kan dus gerust al zijn soorten naar de vei ling sturen en behoeft er niet mede te leuren onder den prijs. Met groote spanning worden de eerste veilin gen tegemoet gezien. Zullen de koopers de bol len eerst laten „doordraaien"; men kan ze im mers later te kust en te keur nog uit den opslag halen. We weten het niet en wachten het af. Omstreeks half Augustus zal de toestand beter bekeken en beoordeeld kunnen worden. In de afgeloopen week hebben de aardbeien- prijzen zich in dalende lijn bewogen. De terug gang was aanzienlijk; werd in het begin van de week nog gemiddeld 22 cent per K.G. be steed. gisteravond kochten de fabrieken voor omstreeks 14% cent, hetgeen de helft lager is, dan op 24 Juni in doorsnee werd besteed. Voor de tuinders is dit wederom een groote teleur stelling, want deze prijs kan niet als loonend worden beschouwd. Aardbeien voor de binnenlandsche consump tie brengen iets betere prijzen op, doch het totaal resultaat van de campagne zal wel geen reden tot tevredenheid geven. In 't K.S.A.-gebouw hebben de leerlingen van de Hanze-avondschool, die het middenstands diploma verworven hebben, een slotbijeenkomst gehouden, waarbij afscheid is genomen van de leeraren, die dezen specialen cursus geleid heb ben. De voorzitter van de Hanze, de heer N. J. Out, sprak een inleidend woord, waarin hij de verzekering gaf, dat het Hanze-bestuur aange naam getroffen is door het verzoek van de leerlingen, om dezen afscheidsavond te beleg gen. Hij wenschte de gediplomeerden van harte geluk en wees er op, dat het' Middenstands diploma van groot belang is. Immers, het zal er toe bijdragen dat de beunhazerij verdwijnt. Vervolgens richtte de geestelijke adviseur, Kapelaan Dr. F. Holthuizen een woord van gelukwensch tot de gediplomeerden. De Eerw. spr. kwalificeerde de Wet op de vestigingsei- schen als een mooie wet, die overeenkomst ver toont met de regelen van het gildewezen uit de middeleeuwen. Zij bedoelt niet het aantal be drijven te beperken, zooals nog al eens beweerd wordt, maar zij streeft naar een middenstand, die bekwaam is en ten volle voor zijn taak be rekend. Aan de totstandkoming van deze wet is veel voorafgegaan, maar in de toekomst zal blijken dat de middenstand er mee gebaat is. Dr. Holthuizen wees voorts op de beteekenis van de Katholieke Sociale Actie en spoorde tenslotte de leerlingen aan, om het onderling contact te bewaren. De heer A. van Gessel, directeur van de Han ze-avondschool, feliciteerde de leerlingen even eens en herinnerde verder aan de prettige sa menwerking met de leeraren die zich met groo ten ijver voor dit onderwijs hebben geïnteres seerd. Ook dankte spr. het Hanzebestuur en zijn adviseur voor de ondervonden belangstelling. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door een van de leeraren, de heer Evers, die na een woord van gelukwensch, hulde bracht aan het bestuur en den directeur, voor hetgeen zij in het belang van den cursus gedaan hebben. Dank zij hun voortvarendheid was de Hanze-avond school een van de eersten, die met de lessen voor het middenstandsdiploma kon beginnen. De R.K. Vereeniging voor Eerste Hulp bij on gelukken „St. Gerardus Majella" is voornemens, om binnenkort een openlucht-demonstratie te geven, waarschijnlijk op een Zondag in de eer ste helft van Augustus. De tweede cursus loopt intusschen reeds weer ten einde. Zoo mogelijk zullen reeds op 18 en 19 Juli a.s. de examens voor het diploma afgenomen worden. De uitreiking der diploma's zal dan eenige dagen later met eenige plechtigheid ge schieden. Voorts ligt het in de bedoeling om in Sep tember een grooten propaganda-avond te beleg gen, teneinde de vereeniging weer met een con tingent nieuwe leden te kunnen versterken, die dan den nieuwen cursus, welke in het a.s. win terseizoen gehouden worden, kunnen volgen. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer N. P. Tervoort tot hoofd der school te Zaandam, is met ingang van 1 Sept. a.s. benoemd tot onderwijzer aan de R. K. Jongensschool in de Hobbestraat de heer J. Twaalfhoven. Bij de aanbesteding van het schilderwerk aan het woningcomplex van de Chr. Woningbouw- vereeniging „De Voorzorg" aan de Deken Waa restraat, was laagste inschrijfster de fa. Goed hart, alhier voor f 1188. De gunning is aangehouden Deze vereeniging organiseert op Zondag 17 Juli a.s. een „praatochtend" in Rooswijk, zulks in plaats van de gebruikelijke maandelijksche ver gadering. De leden vertrekken om 10 uur vanaf het voor malig raadhuis van Wijk aan Duin en gaan dan een wandeling maken door Rooswijk, waar ge legenheid is om bij een gezellig zitje een kopje koffie te gebruiken. Dit zal tevens een mooie gelegenheid zijn voor onderlinge gedachtenwisse- ling. Verder zullen er aardige foto's worden ge maakt. Degenen, die iets voor de natuur en de vogel wereld gevoelen, worden uitg'enoodigd om mede te gaan. Het bestuur vertrouwt, dat geen van de leden bij deze vergadering in de vrije natuur zal ont breken. Het spreekt van zelf dat de tocht alleen bij goed weer door gaat. Fancy-fair ten bate van de parochiekerk op Valkenburg. Vrijdagavond is in de Gymnas tiekzaal der R. K. Meisjesschool aan de Molen- werfslaan een fancy-fair geopend om de schul denlast der kerk op Valkenburg te helpen ver minderen. Er is hard gewerkt om de zaal een gezellig aanzien te geven en verschillende stands op te richten. In de zaal kan men zich vermaken aan motor- rennen (een heel bijzondere attractie), een wedstrijd in het vlug laten loopen van een var kentje, schieten, balwerpen, visschen, „de Rola", een aparte attractie, e. d. Ook de waarzegster ontbreekt niet, terwijl het „Rad van avontuur" veel aftrek heeft. In de zaal is een aardig zitje, waar men bij een verfrisschende dronk wat kan uitrusten. Vrijdagavond had de opening plaats door den zeereerw. heer Pastoor v. Noort, die aller eerst dank zegde voor de groote opkomst der belangstellenden. Dank brengt zijneerw. ook aan de commissie van voorbereiding, en dan allereerst den heer C. Verdonschot Sr., die in alles leiding heeft gegeven, en aan diens helpers en helpsters. Zijneerw. besloot met den wensch dat allen zich in deze drie dagen zouden amuseeren, daar bij vooral het principieele doel voor oogen hou dend. Dames in de verschillende stands nooden de bezoekers uit aan een of ander spel deel te nemen. De pret in de zaal en op de speelplaats overstemt vaak de muziek, waarvoor ook nu weer de firma v. Amerongen van de radio centrale welwillend zorg draagt. Van dezen eersten avond zal stellig zooveel propaganda uitgaan, dat het heden en Zondag avond wel overstelpend druk zal zijn, temeer daar het entree zeer laag gesteld is en het deelnemen aan de verschillende spelen heel wei nig kost, omdat men hier van de stelling is uit gegaan, 'dat het van de „vele kleintjes" moet komen. Uit het verslag van. den Schoolartsendienst over 1937, hetwelk dezer dagen verschenen is, blijkt, dat de Schoolarts, de heer C. R. Zijer- veld, met groote toewijding en ijver zijn taak vervult. In den loop van 1937 werd hem door de Commissie van Beheer een administratieve kracht toegevoegd, waardoor de Scnoolarts zich meer aan het medische werk kon wijden. En dit was geen overbodige luxe. Want behalve met het geneeskundig toezicht op de school kinderen in het bijzonder, strekken de bemoei ingen van den Schoolarts zich ook uit tot den gezondheidsdienst in het algemeen. Zoo werd in 1935 op last van den Centralen Gezond heidsraad een onderzoek naar struma in dit district ingesteld, waarbij de Schoolarts 'Zijn medewerking verleende. Naar aanleiding van dit onderzoek is besloten tot jodeering van het drinkwater over te gaan. Op verzoek van het Geneeskundig Staats toezicht op de Volksgezondheid werd een onder zoek ingesteld naar den voedingstoestand bij 1400 kinderen, verdeeld over de 5 gemeenten in dit district. Dit onderzoek geschiedde echter volgens een geheel andere methode dan in 1935 Zooals ook elders de resultaten uitwezen, waren in dit district ook de uitkomsten geenszins verontrustend. Het is hier niet de plaats ver der op dit vraagstuk in te gaan. Alleen moet men er voor waken, dat de rubrieken „slechte voedingstoestand" en „ondervoeding" niet aan elkaar gelijk worden gesteld, want dan worden verkeerde conclusies getrokken. In verslagen over vorige jaren werd gewezen op den slechten toestand, waarin de gebitten van vele schoolkinderen verkeeren. Dit is voor de gemeente Lisse aanleiding geweest de Schooltandheelkunde in het leven te roepen waarbij door een tandarts 2 x per jaar- de ge bitten der schoolkinderen worden geïnspec teerd. De moeilijkheden met achterlijke kinderen nemen nog steeds toe. Plannen bestaan om in de gemeente Noordwijkerhout een school vooi buitengewoon lager onderwijs op te richten, welke school dan door de achterlijke kinderen uit dit district kan worden bezocht. Uit de bijgevoegde tabellen blijkt, dat in 1937 52 scholen onder toezicht stonden, welke scho len door 9392 leerlingen bezocht werden. Van zelfsprekend kon het onderzoek van den Schoolarts zich niet tot al deze kinderen uit strekken. 2534 leerlingen kregen een onderzoek- beurt, terwijl er 2029 volledig werden onder zocht. Dit onderzoek had tengevolge, dat ge middeld 1 op de 10 kinderen naar den huis arts werd verwezen. Evenals in andere jaarverslagen werden in dit verslag ook weder de afwijkingen, die de Schoolarts vond, in soort en getal vermeld. Het zou te ver voeren om die afwijkingen hier alle op te sommen. Vergeleken bij cijfers over vo rige jaren blijken de afwijkingen ongeveer ge lijk. Het aantal kinderen, dat ingeënt op school komt, neemt in de gemeenten Hillegom en Sassenheim nog steeds af; in de overige ge meenten zijn de percentages gevaccineerden voor 1937 iets hooger dan in 1936. Aan het einde van zijn verslag constateert de Schoolarts met voldoening, dat nog enkele maatregelen zijn genomen in het belangvan de schooljeugd. Zoo werd in twee gemeenten veel werk gemaakt van de schoolvoeding, ter wijl ook enkele kinderen naar Gezondheids- en Vacantiekolonies werden gezonden. Politic-rapport. In den nacht van Don derdag op Vrijdag is vermoedelijk door het in drukken van een zoogenaamd wisselluikje in gebroken in de automatiek van den heer M. aan de Hoofdstraat, alhier. In de kwartjesafdeeling werd eenig geld ontvreemd, terwijl diverse soorten banket- en koekwaren werden medegenomen. Van dezen diefstal wor den verdacht een tweetal personen, die om streeks 1.30 uur in den nacht in de automatiek hebben gestaan en die per rijwiel in de richting Lisse zijn weggereden. Een dezer personen was gekleed in een lichte regenjas; de andere droeg een donkere regenjas. Door de politie wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld. Vrijdagmiddag omstreeks 4 uur had er een aanrijding plaats tusschen een vrachtauto en een tramrijtuig van de N. Z. H. tramwegmij. De tram reed in de richting Haarlem, evenals de vrachtauto, die de tram wilde passeeren. Vóór den vrachtauto reed echter nog een wielrijdster. Toen de bestuurder van den vrachtauto tracht te de wielrijdster te passeeren, werd de tram door de linker-achterzijde van den vrachtauto geraakt, waarbü beide vehikels vrij ernstig wer den beschadigd. De politie, die deze aanrijding zag gebeuren, heeft tegen den bestuurder van den auto, die in elk geval achter de wielrijdster had moeten blijven, proces-verbaal opgemaakt. Gisteren zijn wederom 45 werklooze Holland- sche visschers naar Duitschland vertrokken om op de Duitsche Trawlvloot te worden geplaatst. Hiervan zijn 18 uit IJmuiden en 27 uit Egmond en andere plaatsen. Omtrent de voorwaarden vernamen wij van het Arbeidsbureau het vol gende: Gages: R.M .171, plus 1 pet. der besomming, stuurman met patent RM. 142 plus 0.7 pet. der besomming, stuurman zonder patent RM. 126 plus 0.7 pet., nettenboeter RM. 126 plus 0.6 pet., matroos RM. 161.50 plus 0.5 pet., kok RM. 126 plus 0.6 pet., lichtmatroos RM. 64..50 plus 0.1 pet., 2e machinist RM. 155 plus 0.7 pet., stoker RM. 126 plus 0.5 pet., marconist in het le jaar RM. 142 plus 0.4 pet., 2e jaar RM. 142 plus 0.5 pet., 3e jaar RM. 142 plus 0.6 pet., leerling RM. 45. Alles inclusief voeding aan boord. De overuren zijn als volgt: Stuurman en ma chinist RM. 1, volwaardigen 0.75 RM. en licht matrozen RM. 0.45. Het bovenvermelde procentengeld wordt evenwel berekend van de netto besomming. Van het traangeld en de bijvangst wordt 50 pet. on der de opvarenden verdeeld. Aangaande de sociale verzekeringen genieten de Hollandsche visschers dezelfde rechten als hun Duitsche collega's. Ook zij worden opgeno men in de groote Duitsche „See-krankenkasse" alsmede worden zij opgenomen in invaliditeits- ouderdom- en ongevallenverzekering. Bij een doodelijk ongeluk ontvangen de erfgenamen een uitkeering overeenkomstig deze wet, doch bo vendien van de betreffende reederij RM. 1000 (f 720). Niettegenstaande de strenge deviezenmoeilijk- heden heeft de Duitsche regeering een gunstige uitzondering gemaakt. De reederij stort bij de Nederlandsche Ar beidsbeurs te Oberhausen voor eiken zeeman f 20 per week, welke instelling op haar beurt kennis geeft aan de arbeidsbeurs hier ter plaat se, die dan het geld aan de gezinnen uitbe taalt. Eens per maand wordt een geheele af rekening gehouden. Voor eventueele nadere inlichtingen kunnen gegadigden zich wenden tot de plaatselijke Ar beidsbeurs. Gisteravond hield de commissie voor ouden van dagen afd. IJmuiden-West, vergadering om een besluit te nemen waar de reis dit jaar naar toe zal gaank. Als doel is nu gekozen de „Oude Deyl" te Wassenaar. Gezien het groot aantal liefhebbers, verzoekt de commissie de autobezitters hun wagen voor dien dag disponibel te willen stellen voor dit sympathiek doel. Naar wij vernemen zijn wederom een negen tal nieuwe Katwijker loggers ter haringvissche- rij uitgevaren, niettegenstaande de staking op heden nog niet is bijgelegd. Nu ook de trawlers Aneta en Utrecht voor de trawlharing zijn vertrokken, zijn momenteel 6 trawlers op deze visscherij. Voor het toelatingsexamen der R.H.B.S. zijn geslaagd: C. Drohlsbach, B. van Leeuwen, IJ. Tuinstra, G. Hoek, W. Winkel, A. Stek, H. Rotmans, F. Marcelis, A. Roza, H. Groenendijk, G. v. Woen- sel, H. Brons, W. van Toorenburg, M. Ehren- burg, G. van Dorp, C. Seldenrijk, M. Wezelman, A. de Weers, J. Wiersma, P. Manoth, K. Dou- ma, J. Oerlemans, M. Martens, A. Koopman, N. Braunius, IJ. Scheres, D. Bateker, allen IJmui den; L. Koene, W. Boerlage, J. Boerlage, E. Rein- hardt, G. de Ruiter, M. Verwer, A. Ludwig, J. Schooten, S. Sint, N. de Boer, allen Velsen, G. Jonker, L. Verbaan, H. v. d. Helm, C. v. Heugte, J. Mulder, allen Driehuis; W. Schuurman, R. Velsink, T. v. Es, B. Verkes, H. Verkes allen Santpoort. De stoomtrawler Mary IJm. 189 van de V.EM. stoomt huiswaarts met ernstige lek kage in het vischruim. Assistentie ls aan gevraagd, daar men het instroomende wa ter met de handpompen niet vlug genoeg kan weg werken. In de bestuursvergadering van „V.V." zijn de prijzen voor de deelnemers aan den optocht van Veilig Verkeer, welke Zaterdag door de ge meente is gehouden, als volgt verdeeld: le prijs Gymnastiek Ver. „Olympia", medaille van den burgemeester; 2e prijs IJmuider Red dingsbrigade, plaquette der vereeniging; 3e pr. Gymnastiek Vereeniging „T.V.IJ". lauwertak van den voorzitter; 4e pr. Gem. Visscherijschool tegel in lijst van den heer Uitzinger; 5e pr. Gymn. Ver. „Gratia Plato", medaille van den heer Medik: 6e pr. E.H.B.O., medaille van den heer Mooi; 7e pr. Speeltuinver. Kinder vreugd", medaille Politie Sportvereeniging. De overige prijzen vielen ten deel aan: Speeltuinver. „In veilige haven" en Brillen- huis De Jong, Hoogovens Plaatwelierij en Ga rage Zwier. Tenslotte is een prijs toegekend aan Lilian Besse, wonende Olmenstraat alhier. Men zal zich wel herinneren, wie deze deel neemster is, als wij er bij vermelden, dat zij haar rijwiel versierd had met een hoorn des overvloeds, waaruit een spreuk voor Veilig Verkeer te voorschijn kwam. De prijsuitreiking aan de winnaars door het bestuur van de Ver een. V.V. zal op een nader aan te kondigen dag, vermoedelijk deze week nog, plaats hebben. Aan alle deelnemers, die niet in aanmerking kwamen voor de eerste zeven prijzen, zal nog een eervolle vermelding worden uitgereikt als herinnering aan den eersten verkeersoptocht in deze gemeente, terwijl de smalfilm, die door den heer S. Luttik, Wijkerstraatweg 28 te Vel- sen-N., van den optocht is vervaardigd, latei voor alle deelnemers vertoond zal worden. De burgemeester van Velsen brengt ter al- gemeene kennis, dat ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn gelegd uittreksels uit el» der kiezerslijsten voor de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Haarlem en omge ving. Tot en met 14 Juli a.s. is een ieder bevoegd bij de Kamer verbetering van de door de Kamer vastgestelde kiezerslijsten te vragen op grond, dat hijzelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt of verkeerd geplaatst is. Het bestuur van V. V. verzoekt ons mede te deelen, dat de prijsuitreiking voor den optocht zal plaats vinden op Zaterdagmiddag 4 uur ten Raadhuize. Naar wij van het Stormvogelsbestuur verne men, ligt het in de bedoeling voor het begin van het komend seizoen nederlaagwedstrijden voor het eerste elftal te organiseeren. Voor de veree niging, welke aan Stormvogels de grootste ne derlaag toebrengt, heeft de heer L. Menist een beker beschikbaar eps+nid De prijzen van trawlharing, welke begin der week hoog waren, hebben zich niet kunnen hanhaven. Mogelijk zullen diverse ondernemers nog wel wachten alvorens hun booten op de trawlharing te sturen. Wel is de oorzaak van de lage prijzen gelegen in het feit, dat de haring ongelijk en klein van soort is en de exporteurs niets afnemen. Het blijkt; dat de trawlers, die thans op de haring gaan zout en tonnen meenemen om een deel van hun vangst te sturen. De prijs van de Steurharing welke door de Erin is aangebracht heeft gemid deld f 15.50 per kantje opgebracht. Het Comité Vacantie Kinderfeest „Groot IJmuiden" houdt Zaterdag 9 Juli a.s. een bloempjesdag. En toen begon de voetbalwedstrijd. Er zou gespeeld worden om het kampioenschap van het bosch, tusschen de kikvorschen en de veldmuizen. Het was een sterk elftal, dat de kikvor schen in het veld brachten. Toen ze het veld betraden, waar een leger fotografen hen wilde kieken, werd het volkslied, een geweldig gekwaak aangeheven. 3Q0 Ook toen het elftal der veldmuizen op het terrein kwam, werden ze met groot gejuich begroet, terwijl de muzikanten het volkslied van „Piep zei de muis in het voorhuis" speelden Natuurlijk werden ze ook gekiekt, want het zou een groote en belangrijke wedstrijd worden. 28 „Natuurlijk mijnheer." zei Wheeler. „Juist. Ik heb altijd wel gedacht, dat dat mis zou gaan. Wat is er verder nog voor ge vaarlijks?" Mr. Wheeler zag een boek in en bestudeerde de posten, terwijl zijn chef tegen den lessenaar leunde. „Hm! We hebben nog de Wheal Rose Mijn Company, mijnheer." „Ah!" „Ja mijnheer. Voor het oogenblik is het veel belovend betaalt een dividend van 20 procent. Maar ik geef ze een maand, mijnheer Seymour, en dan Hij haalde lachend de schouders op. Seymour keek hem strak aan. „Denk je dat de Wheal Rose het een maand ral uithouden?" „Ja, mijnheer." „En dan komt dan het einde en de krach?" „Vast mijnheer. Langer dan een maand geef ik ze niet. Wij zijn promotor geweest van de onderneming, als u het zich nog herinnert, mijnheer?" „Ja, ik weet het. Hebben we aandeelen?" Mr. Wheeler glimlachte. „Neen mijnheer, natuurlijk niet!" „Juist," zei Seymour. „Wil je dan voor mij voor tienduizend pond koopen Wheeler?" Mr. Wheeler keek hem verbluft aan. „Wat zegt u. mijnheer Meiford? Zei u koopen?" „Ja, koop er voor tienduizend pond." Mr. Wheeler maakte een aanteekening en wendde zich toen weer tot zijn chef. „Neem mij niet kwalijk mijnheer, maar het is mijn plicht u te vertellen dat die maat schappij ten doode is opgeschreven. De aan deelen zullen tot niets terugloopen en de aan deelhouders zullen geruïneerd worden./Het is een ongelimiteerde maatschappij, mijnheer Meiford." Seymour glimlachte. „Doe zooals ik gezegd heb," zei hij. „Koop voor tienduizend pond aandeelen „Wheal Rose Mijn voor me" en terwijl hij rondkeek als iemand, die zich van alles om zich heen eigenaar voelt, knikte hij tegen zijn zaakwaar nemer en slenterde naar buiten. Mr. Wheeler, die slechts een werktuig van Seymour Meiford was, wreef zijn voor hoofd. Wat ging Seymour Meiford doen met die ge vaarlijke Wheal Rose aandeelen? HOOFDSTUK X Toen lord Kendale den volgenden morgen ontwaakte, voelde hü zich zoo gelukkig, dat hü zich een oogenblik er over verwonderde, wat er met hem gebeurd was, totdat de herinne ring aan den vorigen avond zich van hem meester maakte en hij tot de ontdekking kwam, dat van alle gelukkige, door-de-fortuin-begun stigde stervelingen op dezen aardbodem, burg graaf Kendale wel de gelukkigste was. Lorrie had hem lief! Het liefste, beste, meest betooverde meisje van de wereld had beloofd zijn vrouw te worden. Wel niet precies beloofd, maar ze had toch beloofd, dat ze het over drie maanden zou beloven. Zelfs deze terughouding van zijn zaligheid maakte hem niet neerslachtig, want zoo zei hij tot zichzelf, terwijl hij in zijn bad rond- spatte, wat be teekenen drie maanden? Die gaan onder de meeste omstandigheden gauw genoeg voorbij, te gauw, dat weet de hemel, als je bijvoorbeeld een rekening voor dien tijd hebt uitgesteld en ze zouden zeker snel voorbijgaan in het gelukkige gezelschap van het liefste meisje op de wereld want natuurlijk zou hij Lorrie dikwijls spreken. Als hij haar niet iederen dag kon zien, moest hij toch moeite doen haar om den anderen dag te zien te krijgen. Hij moest zorgen, dat Jack hem op de pastorie uitnoodigde, uitstapjes verzinnen, pic nics, lunch-partytjes, kortom alles wat hem maar een excuus zou geven om dicht bij Lorrie te zijn. Niemand is zoo blind als hij, die niet zien wil en voor het oogenblik, het gelukkige nu, weigerde lord Kendale de honderd en een be zwaren te zien, die er waren tegen zijn plan om een doodarm domineesdochtertje tot toe komstige gravin van Latcham te promoveeren. Iedere dag brengt zijn eigen zorgen en aan toekomstige dacht hij maar liever niet. En waarom zou hij het niet doen? Hij had, behalve Lorrie ook nog ongeveer duizend pond gewonnen! Met liefde in zijn hart en geld in zijn zak is een man gewoonlijk op goeden voet met de geheele wereld. Hij zong luid, terwijl hij zich afdroogde en Rawlings, die in de andere kamer zijn uniform klaarlegde, glimlachte en verkneuterde zich van plezier. „Breng na den dienst de merrie voor, Rawlings," zei hij, terwijl hij de kamer binnen kwam. Hij was van plan om even naar de pastorie te rijden om te vragen hoe de dames het maak ten na de inspanning van den vorigen dag. Wie weet, misschien lukte het hem, Lorrie een paar minuten alleen te spreken. „Ja mylord. Hier zijn uw brieven." „O, leg ze maar op den schoorsteen," zei lord Kendale. „Ja mylord. Er is er een bij van Latcham- Court," zei Rawlings, terwijl hij naar net kroontje op de enveloppe keek. Lord Kendale pakte den brief aan met eenige gewetenswroeging. Zou het weer een brief van den graaf met goede raadgevingen en verma ningen zijn? Het was te kort om een brief te worden ge noemd. „Beste Guy Mijn jicht is erger dan ge woonlijk. Ik zou graag willen, dat je een paar dagen verlof nam en dadelijk kwam. Je lief hebbende vader, Latcham." Guy was een gehoorzame zoon in alle op zichten, behalve in zaken, zijn huwelijk betref fende. Hij aarzelde dus geen oogenblik, al dacht hij wel met spijt aan het onderhoud, dat hij met Lorrie had willen hebben. „Rawlings, mijn vader is ziek, we moeten onmiddellijk naar Latcham," zei hij. „Maak alles klaar en breng een briefje naar de pastorie." Hij schreef een paar regels aan Jack om hem te zeggen, dat hij was weggeroepen en waarom en voegde er in een postscriptum bij: „Zeg s.v.p. aan je zusters, dat ik ze vanmorgen had willen bezoeken om eens te informeeren, hoe de tocht van gisteren hun was bekomen en zeg ook dat ik hoop, dat juffrouw Lorrie den dag van de wedrennen in Carshall niet zal vergeten." „Het is best mogelijk, dat hij ze die bood schap niet overbrengt of dat de uil heelemaal vergeet te vertellen, dat ik weg ben, maar duidelijker durf ik toch niet te schrijven. O Lorrie, waarom liet je me die dwaze belofte doen? Drie maanden! Ik moest vanmorgen eigenlijk naar je vader gaan om te vragen of hij je aan me zou willen afstaan en nu kan ik je nog niet eens schrijven, dat ik je liefheb." „Heb je een van de dames ook gezien?" vroeg hij aan Rawlings, toen deze terugkwam. „Neen mylord. Ik ontmoette mijnheer Latimer bij het hek, hij ging visschen. Hij zei: „Zeg aan lord Kendale, dat het me erg spijt en dat ik hoop, dat hij gauw terug zal zijn." „Heb je ook gezien, wat hij met mijn briefje deed?" „Ja mylord, dat stopte hij in zijn zak." „Ja, en daar blijft het in zitten en mijn boodschap er bij," mompelde Guy spijtig. Het station dat het dichtst bij Latcham ligt, is er nog altijd drie mijlen vandaan, maar er stond een auto te wachten. De chauffeur met zijn grijze haren groette zijn knappen, slanken jongen heer met een glimlach op 't gelaat. Hij had Guy vastgehouden op zijn eerste pony en hij had hem geleerd een auto te besturen. Lord Kendale was overal populair en er was geen bediende op het kasteel die hem niet den nobelsten man vond, die er ooit geleefd had; ze aanbaden hem letterlijk allen. De staljongens bleven ronddraaien om een goed woord van hem te krijgen en de dienstboden deden moeite om hem altijd toevallig op de trap tegen te komen, .omdat hun groet altijd door een vrierdelijk knikje en een glimlach werd beantwoord. Eén meisje had zich de ongenade van de anderen op den hals gehaald, omdat ze zoo gelukkig was geweest zijn slobkousen te mogen toeknoopen op een ochtend, dat Rawlirgs er "niet was en zij zich toevallig in de buurt be vond. „Ik ben blij u te zien mylord," zei ct ode knecht, eerbiedig buigend. „Dank je wel! Je ziet er patent uit Guüfiths. Is mijn vader erg ziek?" De chauffeur schudde zijn hoofd. .(Wordt vervogd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2