De A.N.W.B. en het tourisme in ons land Zoekt gij betrouwbaar j FOTOREPORTAGE Plaats dan een „Omroeper Personeel? I voor 80.000 gezinnen FLITSEN UIT HET JAARVERSLAG ainimmiHiiiiHiiiiiiiiiiHiinimHiiiiiiiiiiiiiiimmiHiiiimiiHiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiimiiiiHiiifflniHiimiB ZATERDAG 9 JULI 1938 I ammfimtiifliiflBfHtHminimiifflmniiiiiiiiiiiiiiiimöiiiuiiiiuiiniiiuiiiiiiiiiuimiiimtfflmfinmimBraiHUB ^iKiiiiiiriiiiiuuiuiiiuiiiuiiiiniiiiiiiiiiiiiiuitiiiiuiiuiiiuiuuiiuiiiiiiiiniuiiiiimiiiiiiuiiiiiiiiuiiiiiiüiuiiiiiiKiië Groote activiteit van den bond, zoowel binnen als buiten de landsgrenzen Pleidooi voor logischer verkeerspolitiek De grenskiosken Uitbreiding der bijkantoren De A.N.W.B. de West Een pleidooi voor logischer verkeerspolitiek Betreurenswaard ige belastingmethoden De bebakening der wegen Waar gaan de A. N. W. B.- leden heen? Service voor internationaal toerisme Activiteit op zeer ver schillend gebied Vertrouwen in de toekomst WIELRENNEN RENAUDIN WORDT PROF BOEK EN BLAD U hebt géén voorrang Tijdens den geweldigen brand, die Vrijdag in de Dominicus- kerk te Tiel heeft gewoed, viel een der klokken uit den toren en kwam terecht op het dak van een zijkapel Op de terreinen der Noordwijksche Golfclub zijn Vrijdag de wedstrijden aan gevangen om het internationaal amateurkampioenschap van Nederland. Een der deelnemers aan slag De Bijz. Vrijw. Landstorm hield Vrijdag te Dordrecht een grooten landdag, welke door Z. Exc. minister H. van Boeyen en vele andere autoriteiten werd bijgewoond. Overzicht tijdens het défilé Te Besakih op Bali hebben Woensdag 29 Juni een achttal Balinee- sche zelfbestuurders den eed afgelegd, welke plechtigheid met typisch Indisch ceremonieel plaats vond Nabij Zaan dam wordt langs de spoorlijn Am sterdam-Alk maareen nieu we sluis ge bouwd, ten be hoeve der fa brieken in de Zaanstreek. „Zou er wel één andere vereeniging in ons land zijn, die zooals de A.N.W.B. er op kan bogen gedurende meer dan een halve eeuw onder de leiding van denzelfden man te zijn gebleven? Is er een ander feit denkbaar, dat beter de harmonie in de bondsgelederen, den drang naar eendracht illustreert, welke den A.N.W.B. van zijn oprichting af hebben gekenmerkt en groot gemaakt?" Dat het heden, Zaterdag, tijdens de alge- meene vergadering in Vlissingen uitgebrachte jaarverslag dus begint met 'n recapitulatie van de groote verdiensten van Edo J. Bergsma, is dan ook wel zeer begrijpelijk. Zijn aftreden op 2 October j.l. is in de geschiedenis van den A.N.W.B. een feit van méér dan gewone be- teékenis. Behalve het overgaan van het Bondspresi- dium in handen van den heer H. P. J. Bioe- mers, den burgemeester van Arnhem, vermeldt dan het jaarverslag met groote voldoening, dat Prins Bernhard ongeveer gelijktijdig met deze mutatie het Eere-voorzitterschap van den A.N.W.B op zich heeft willen nemen. In het buitenland zijn ze al langer bekend kleine gebouwtjes vlak aan de grens, waar wel willende en toeristisch deskundige hulp den binnenkomenden vreemdelingen belangeloos verstrekt wordt. Ook in Nederland zullen deze „verkeers-ambassadeurs" nu binnen zéér kor ten tijd te vinden zijn: de A.N.W.B. is druk aan het bouwen aan de grenzen des lands langs de routes BredaArnhem; MaastrichtLuik; NijmegenKleef en VlissingenOostende. In een rustig tempo is sedert 1932 het aantal bondskantoren uitgebreid. Doel hiervan is in de eerste plaats den leden de bondsdiensten zoo dicht mogelijk bij de hand te brengen en 1936 1937 's Gravenhage 51.678 50.699 Amsterdam 27.768 29.388 Arnhem 5.380 6.123 Breda 3.456 4.571 Enschede 3.305 3.736 Maastricht 9.051 9.074 100.638 103.591 en daarnevens een logische decentralisatie van het eenvoudige werk, terwijl de bondsleiding en de ingewikkelde arbeid in Den Haag konden worden geconcentreerd. Aantallen grensdocumenten, afgegeven door de Bijkantoren: In Oost-Indië bezitten de toeristen in de Koninklijke Nederlandsch Indische Motorclub een vereeniging, die haar leden service verleent in „de West" daarentegen ontbrak tot dus verre elke organisatie op dit gebied, ofschoon daar toch vele Nederlanders wónen, die be hoefte hebben aan toeristische voorlichting en voorbereiding van hun verlofsreizen naar de oude wereld. De A.N.W.B. heeft thans zijn bemoeiingen tot West-Indië uitgestrekt, voorloopig nog op bescheiden voet, maar, dank zij de medewer king van de gouvernementen van Curasao en Suriname en bovendien van twee actieve ver tegenwoordigers aldaar, zal het toch mogelijk zijn den bewoners van onze koloniën in cen- traal-Amerika van de A.N.W.B.-service te laten profiteeren. in het A.N.W.B.-jaarverslag is een krach tig pleidooi te vinden voor andere betere en logischer! opvattingen op verkeersgebed. De bond klaagt in de eerste plaats over de sterke belasting van het motorverkeer dat ir zijn gezonden groei sterk belemmerd wordt. Het aantal motorrijtuigen hier te lande nan. blijkens de statistiek per 1 Aug. 1937, met bijna 8000 toe; dit feit was voldoende om hen, die- het wegverkeer niet gunstig gezind zijn, te 'doen concludeeren, dat het met de overbelasting var; het motorverkeer nog niet zoo'n vaart loopt. Maar deze critici vergaten, dat die stijging om vatte 4600 motorrijwielen, ruim 1000 vracht auto's en 1800 personenauto's, zoodat waar alleen de beide laatste cijfers van belang zijn de stijging onbeteekenend genoemd mag wor den. Een toename van 13.000 a 17.000 per jaar zooals in de jaren vóór 1934 (uit welk jaar de opzettelijke belemmering van dezen groei da teert) regel was, zou in de huidige omstandig heden met een toenemende bevolking, betere wegen en een opleving in den handel zeker normaal geweest zijn en de bevolking van ons land ten goede gekomen zijn, evenals in ons omringende landen het geval is. Het officieele standpunt ten aanzien van de overbelasting van het motorverkeer is nog steeds niet duide lijk. De verhooging der belasting is indertijd nadrukkelijk ingevoerd met de bedoeling, het aantal motorrijtuigen te beperken; gevreesd werd voor een teveel aan vervoercapaciteit, in den volksmond geheeten: concurrentie voor de spoorwegen. Doch in ons vorig jaaroverzicht werd er reeds op gewezen, dat den laatsten tijd de nadruk sterk gelegd is ,op de financieele zijde dezer kwestie: dat de schatkist de hooge belasting-opbrengsten nu niet meer missen kan. Het blijft dan ook merkwaardig, dat ondanks dit zuiver-financieel motief geen officieele be langstelling te vinden is voor het allerwegen ook in de Volksvertegenwoordiging verdedigde standpunt, dat de regeering om financieele re denen voorstander moest zijn van belasting verlaging. De aantallen - in andere landen rij dende auto's en de eigen cijfers wijzen immers uit, dat er slechts weinig noodig is om den ouden groei weer terug te krijgen, zoodat de schatkist er zeker van kan zijn, dat zij, indien b.v. de benzine-belasting of de motorrijtuigen belasting werden verlaagd, het ontbrekende be drag direct zou terugkrijgen door een grooterc toeneming van het aantal motorrijtuigen. De ongelukkige rijwielachteiiichten, de kost bare bepalingen inzake de keuring der auto koplampen, het onlogische rijtijdenbesluit en nog verschillende andere onvoldoend voorbe reide of eenzijdig georiënteerde overheidsmaat regelen worden in het A.N.W.B.-jaarverslag be- critiseerd, evenals de in het algemeen min oi meer auto-vijandige inzichten van zoovele of ficieele instanties. Ten zeerste betreurt de A.N.W.B. de opvat ting der regeering over de parkeerheffingen, welke het vreemdelingenverkeer, dat in ons land toch al zoo jammerlijk gering is, nog ern stig belemmeren en moreel absoluut niet te verantwoorden extra lasten leggen op het reeds zwaar overbelaste wegverkeer. Wederom drong de A.N.W.B. aan op de in voering van maandkaarten voor motorrijtuigen belasting een der middelen om de totaal opbrengst dier belasting op te voeren en het tóch den automobilisten wat meer naar den zin te maken. Welke overwegende bezwaren tegen dit denkbeeld bestaan (evenals b.v. tegen het aanbrengen van belastingkaarten tegen de voorruit, ter vergemakkelijking van de con trole!) is niet duidelijk; maar de zaak bleet zooals ze was. Het baanbrekende werk van den A.N.W.B op dit gebied, waarvoor ook tijdens het in de afgeloopen weken gehouden Internationale Wegencongres alom van bij uitstek deskundige zijde in hooge mate waardeering werd getoond neemt in omvang nog steeds toe. Het aantal wegwijzers steeg tot 3.855 (vorig jaar 3.783) het aantal richtingsborden en vóórrichtings- borden tot 874 (v. j. 687). Daarentegen kon het aantal waarschuwingsborden iets dalen, n.l. tot 666 (v. j. 694). Hierbij komen nog 1.458 (v j. 1.428) „paddenstoelen" (de laag bij den grond geplaatste afgeknot kegelvormige rijwielpad- wegwijzers). Sedert het begin van zijn activiteit op dit gebied heeft de A.N.W.B. voor de weg- bebakening reeds ruim 1% millioen gulden uit gegeven ten bate van zijn leden, maar in niet mindere mate ook ten dienste van het al gemeen belang! 1936 1937 Duitschland 15.683 12.329 België 7.951 8.989 Frankrijk 6.435 10.754 Zwitserland 3.200 5.482 Oostenrijk 3.348 3.473 Italië 1.589 2.817 Engeland 1.487 1.481 Bkandinavië 1.248 1.349 Overige landen 3.002 3.951 43.943 50.625 Het is interessant, eens »*r te gaan, naar welke gebieden de belangstelling der bonds leden uitgaat. In 1937 verstrekte de A.N.W.B 50.625 inlichtingen voor reizen naar het bui tenland en 18.014 voor binnenlandsche tochten. Voor 1936 waren deze totalen 43.943 en 10.877 Onderverdeeling der reisinlichtingen Van de tientallen onderwerpen, welke den A.N.W.B. op dit gebied ter harte gaan, worden in het jaarverslag genoemd de Belgische voor schriften ter reglementeering (en beperking!) van het betaalde personen- en het goederen vervoer, waarin onze regeering, na een desbe treffend verzoek onzerzijds, een aantal ver zachtingen wist te bereiken; de ruimere open stelling van douanekantoren aan de Belgische grens, waarover in één jaar tijds niet minder dan vier maal met succes geadresseerd werd; het verplichte rijwielachterlicht, dat op ons verzoek voor buitenlanders werd ontdaan van zjjn meest hinderlijke bepalingen; het touring car verkeer naar Nederland, waarvoor eveneens met succes wijziging der voorschriften werd be pleit; de strengere controle" op bagage en op nationaliteitsbewijzen; enz., enz. Behalve over de meer bekende gebieden waarop de A.N.W.B. zijn activiteit ontplooit, gewaagt het jaarverslag ook nog van vele an dere dingen, die het groote publiek minder vaak ter oore komen: gestadig werken voor het be houd van natuurschoon, strijd tegen ontsie rende reclame, stichting van natuurreservaten, plaatsing van verklarende bordjes bij monu mentale gebouwen, adviezen aan de overheic. bij het voorbereiden van wettelijke maatrege len op verkeersgebied en wegenbouw, acties achter de schermen voor wegenverbetering, op ruiming van -verkeersbclemmeringen, enzoo- voorts. Van welk een groote beteekenis bijvoorbeeld de A.N.W.B.-Bons zijn voor het binnenlandsch toerisme en daarmee voor de welvaart in hotel-, café- en restaurantbedrijven, blijkt wel uit de groeiende populariteit van deze „zwerf- bons", die dit jaar in ruim' 850 hotels e.d. er kend worden tegenover 669 in 1937. Het jaarverslag van den A.N.W.B., dat in een nieuw, aantrekkelijk kleed is gestoken, be sluit als volgt: „De vooruitzichten voor onzen Bond zijn dan ook zeker bemoedigend. Een aantal moeilijke jaren ligt achter ons, jaren, waarin vooral op financieel maar ook op ander gebied met groote voorzichtigheid te werk gegaan moest worden. Deze hebben ons den weg gewezen, onder inachtneming- van een zuinig beheer het Bondswerk te leiden, te handhaven en, waai noodig, zelfs uit te breiden. Iedere opleving hoe gering ook, brengt voor onzen Bond meer werk mee, maar ook meer inkomsten, vooral meer bereidheid bij de weggebruikers om in de kosten van ons werk bij te dragen. Dagelijks blijkt opnieuw, dat nog duizenden rijp zijn voor het Bondslidmaatschap, duizenden, die niet wisten, welk werk in het algemeen belang onze Bond doet en die daarop gewezen, hun moree- len plicht erkennen om dit werk door hun lid maatschap mogelijk te maken en te steunen. Daarbij speelt het bedrag der jaarlijksche con tributie van enkele guldens geen rol, wél de stemming van den betrokkene, die in een pe riode van economische depressie geneigd is, alle niet noodzakelijke uitgaven af te wijzen, maat in een tijd van opgaande conjuctuur een der gelijk lidmaatschap met meer optimisme be oordeelt. Moge de Koninklijke Nederlandsche Toeris tenbond in het jaar van zijn elfde lustrum in ruime mate profiteeren van die stemming bij hen, die ons hun steun tot heden ten onrechte nog onthielden, opdat ons werk daardoor uit gebouwd, vollediger en volmaakter zal kunnen worden in het belang van toerisme en ver keer." De Franschman Renaudin, die Zondag j.l. te Parijs den Grand Prix won, heeft verklaard binnenkort prof te zullen worden. Als amateur zal hij in Milaan nog een revanche-match te gen Loatti rijden, maar op de wereldkampioen schappen hoopt hij bij de beroeps-sprinters de Fransche kleuren te kunnen verdedigen. BOUWT IN BETON WAAROM? Uitgave Vereeniging Beton-aanne- mersbond te Amsterdam. Wij ontvingen het Juni-nummer der door de Vereeniging Beton-aannemersbond, gevestigd te Amsterdam, uitgegeven brochure „Bouwt in be ton waarom?" Deze brochure bevat foto's van gewapend-be tonwerken, uitgevoerd door leden van den B.A.B. en heeft tot doel, door beeld en geschrift recla me te maken voor het bouwen in beton en ge- wapen beton. Ze verschijnt eenmaal per drie maanden, in een oplaag van ruim 5000 exem plaren en wordt gratis toegezonden aan de technische diensten van Rijk, provincies, ge meenten, particuliere ingenieurs en architecten en industrieele ondernemingen in Nederland en Nederlandsch Oost- en West-Indië. „DE SOCIAAL-ECONOMISCHE IN VLOED VAN NEDERLANDSCH-IN DUS, OP NEDERLAND". Uitg.: H. Veenman en Zonen Wageningen. Het is een goede gedachte geweest om de be langrijke uiteenzettingen over den Sociaal-Eco- nomischen invoed van Nederlandsch-Indië op Nederland, welke ter gelegenheid van het vierde Lustrum der Landbouwhoogeschool te Wage- 1 ningen gehouden werden, te bundelen en op smaakvolle wijze uit te geven. Zoodoende toch kan in ruimer kring worden kennis genomen van een studiënreeks, die zeer zeker 'n groote belangstelling verdient. Prof. dr. C. Gerretson geeft een historische inleiding. Dr. J. B. D. Derksen beziet Nederl. Indië als afzetgebied van Nederlandsche arbeids krachten en de werkverruiming in Nederland door Nederlandsch-Indië, waarbij hij o.a. wijst op het verschijnsel van de z.g. indianisatie, waar door de Nederlandsche krachten verdrongen worden. Gottfr. H. Crone behandelt de ontwikkeling van de koloniale markten in Nederland. Prof. dr. H. Kramer schrijft over den cultu- reelen invloed van West-Indië op Nederland. Mr. Crena de Iongh beschouwt onze koloniën als beleggingsgebied voor Nederlandsch kapitaal terwijl ten slotte mr. F. N. Baron van Asbeck den invloed van Indië op onze internationale positie schetst. Men ziet uit deze summiere opsomming, dat gestreefd werd naar 'n algeheele veelzijdigheid, naar 'n uitermate deskundige belichting van het gestelde probleem. Men is hierin volkomen ge slaagd JONGENS EN NATUURKUNDE. Een voudige proeven. Zelf maken van al lerlei toestellen, door J. C. Alders. Tweede vermeerderde druk. Met 65 platen en vele afb. Uitg.: W. J. Thieme en Cie Zutfen 1938. Dat dit werk reeds een tweeden druk beleeft, bewijst wel hoe het in een behoefte voorziet. Nieuw is hierin het maken van een prismakijker, nieuwe dieseltreinen, de decibel, enz., waardoor het keurig uitgegeven boek weer up-to-date is. Van de N.V. Uitgeversmij. voorheen G. Delwei, te Wassenaar, ontvingen wij „Boekhouding en administratie der gemeentebedrijven en -dien sten op onze examens", door St. Straatman en J. R. G. Oostendorp. Het boekje bevat een serie opgaven ontleend aan de examens Boekhouden M.O. en gemeente-financiën alsmede aan de praktijk-examens boekhouden. Daar op de ver schillende boekhoudexamens de laatste jaren verschillende opgaven op genoemde stof ter uit werking worden voorgelegd, zal dit boekje den studeerenden zeer zeker van nut kunnen zijn als repetitieboek. Bij J. B. Wolters' Uitgeversmij. N.V. te Gronin gen is verschenen een Boekhoud-cahier behoo- rende bij deel I van Uitgebreid enkel-boekhou den voor het middenstandsdiploma Handelsken nis door J. Richter en drs. B. A. Cohen. Dit cahier bevat de indeeling der bij het enkel- boekhouden voorkomende boeken en staten, zoo dat de candidaat een idee krijgt van deze indee ling en daarin tevens zijn opgaven kan maken. als u bij wegkruisingen dezen rooden driehoek voor u zietdan nadert u namelijk een voor- mngsweg! als u bij smalle bruggen dit ronde, roode bord met 1 zwarten (links) en 1 rooden (rechts) pijl ziet: verkeer van oven» zijde gaat dan voof. Mr. dr. J. Donner bij het verlaten van het Departement van Onderwijs na de installatie der commissie van advies inzake de schrijfwijze van de Neder landsche taal

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4