Zorg voor de volksgezondheid Mj/m 5 bora op vrije voeten CHRISTUS DIENEN. Monumentendag HET WIT-GELE KRUIS De weerstoestand J DE TIJD ZATERDAG 9 JULI 1938 AVONDBLAD - BLADZIJDE 4 De zeer eer w. heer C. Venings, geestelijk adviseur van de Fe deratie, wijst ons in een onderhoud op het mooie sociale karakter Uit de historie De voorgeschiedenis De verpleegster kreeg een uitgebreide taak Ontwikkeling der organisatie Een deel van de Katholieke Actie ECONOMISCHE TOESTAND VAN DEN MIDDENSTAND Bespreking in de Contactcentrale der drie Ned. Middenstandsbonden Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons i De nieuwe k chocoladereep uit de edelste c Js m. VENEZUELA CACAO bereid! Verschillende sprekers hebben interessante lezingen gehouden Restauraties en de werk loosheidsbestrijding De natuurmonumenten van ons polderland Binnengedachten van een monumentenverzorger Beugels van trein gebroken Drie gewonden moesten te Zaandam achterblijven INBRAAK IN FABRIEK TE SCHIJNDEL Een verdachte gearresteerd LUCHTBESCHERMINGSFONDS Aanzienlijke gift uit industrieelen kring DE POSITIE VAN DEN TUSSCHENHANDEL Vergadering van graan- en meelhandelaren Vice-admiraal Kruijs exit Kolonel Jolles Schout bij Nacht Zijn zaak komt 20 Juli in hooger beroep HET NATIONALE PARK DE HOOGE VELUWE HAAGSCHE POLITIE EN N.S.B. Wel rustig, doch koel weer Ook voor Augustus geen groote verwachtingen Kerkelijk leven Kroning vanO.L. Vrouw van Uden Plechtigheid is waarschijnlijk 15 Augustus PSYCH. INRICHTING „COUDEWATER" Nieuwe rector benoemd PATER H. AUERBACH Geen audiëntie fn Volgende week wordt te Utrecht het vijf tienjarig bestaan herdacht van de Nationale Federatie „Het Wit-Gele Kruis", waarin wij aanleiding hebben gevonden eens te gaan Draten met den geestelijken adviseur, den Zeereerw. heer C. Venings. Door het Wit-Gele Kruis is ontzaglijk veel voor de volksgezondheid gedaan, doch daar hog niet alle katholieken doordrongen zijn Van de noodzakelijkheid om zich aan te «luiten, die niet alleen voortspruit uit eigen belang, maar ook uit een gevoel van solida riteit, wenschten wij gaarne met onze lezers dit prachtig werk wat dieper te beschouwen. Wie kon ons daarbij beter helpen dan de man, «ie dag in, dag uit op reis is om deze mooie s°ciale beweging te propageeren, door zijn da- Selijksch contact met de leiders en helpers de Dractijk door en door kent en als priester er een Seheel bijzonderen kijk op heeft. Het is echter uiteraard niet gemakkelijk met zoo iemand een afspraak te maken, doch het Kelukkige toeval wilde, dat Rector Venings en «chrijver dezes juist deze week in het Oosten van het land moesten zijn en zoo werd Zwolle Bekozen als punt, waarnaar we elkaar tegemoet zouden reizen. Rector Venings woont n.l. voor lenigen tijd in Groningen. Hij verklaarde zich direct en spontaan bereid iets over het werk, dat hem zoo lief is geworden, te vertellen. Met een heerlijk enthousiasme beidde hy erover uit. „Ik doe dit werk zoo graag, ook al moest ik mij dierbaar geworden parochie-werk voor opofferen, omdat er iets grootsch voor onze ka tholieke gemeenschap in zit. Je ziet het groeien eh het stemt je zoo dankbaar, dat we naast onze eigen katholieke pers, radio en film ook een beteekenisvol instituut voor de volksgezondheid hebben," aldus Rector Venings. Met veel vol doening wees hij ons op het artikel, dat ook onlangs in ons blad is verschenen van Mgr. D. Huurdeman, Vicaris-Generaal van het Aartsbis dom, die verklaarde, dat het Wit-Gele Kruis alle katholieken moet omvatten. „Hoe is het Wit-Gele Kruis eigenlijk ont staan?" „Ja, daar is een heele geschiedenis aan vooral- Begaan. Het werk van het Wit-Gele Kruis be staat reeds veel langer dan 15 jaar. Het jubileum betreft alleen den organisatie-vorm, waartoe we Vanzelf komen, als ik u eerst iets heb gezegd over de omstandigheden, die de Kruis-beweging Beboren deden worden. In 1860 is men begonnen met de diplomeering van leekenverpleegsters. Het verplegen van zie ken was tot dan toe uitsluitend een werk van barmhartigheid. Bij ons geschiedde dit door Zusters van liefde. Verder waren er diaconessen, doch overigens werd het verplegen van zieken beschouwd als een soort dienstbode-werk, waar- by van deskundigheid natuurlijk geen sprake Was. Langzamerhand was er in medische kringen ®en bepaalde gedachte "ontstaan omtrent de be handeling van zieken en voelde men de behoefte aan een hulp, die geen medicus behoefde te zijn, doch een zekere kennis moest hebben omtrent het behandelen van patiënten. Daarvoor was dus een opleiding noodig. Het verplegen werd terecht beschouwd als specifiek vrouwelijk werk, terwijl men onmiddellijk inzag, dat een meisje teet ambitie voor verpleegster ook een goed so ciaal inzicht moest hebben. In dien tijd had teen ook het optreden van de bekende Florence Nightingale, de pionierster van het Roode Kruis, Wat mede den stoot gaf tot het in het leven zoepen van een instituut van gediplomeerde ver pleegsters. Deze werkten in ziekenhuizen en bij particu- heren thuis, doch een verpleegster aan huis ne- teen was zeer kostbaar en zoo is de Kruisbewe- Bing ontstaan, waarby de leden te zamen jaar lijks door hun contributie de kosten van een Verpleegster betalen, die dus in dienst is van he vereeniging. Natuurlijk had men daarbij ook ®en magazijn van verplegingsartikelen noodig. Van lieverlede is de taak van de verpleegster ^eeds meer uitgebreid. Eerst was het alleen zieken verplegen, maar vanwege het contact, dat Zij met het gezin had, heeft men haar voor veel teeer benut. Voor kraamhulp en hygiënische Voorlichting, waardoor zoo gunstig mogelijke Voorwaarden voor de gezondheid van het kind ontstaan. Om het gezin gezond te houden, moet teen immers bij het kind beginnen. Belangrijk Werk verricht zij ook met de opsporing van t.b.c.- Bevallen, waarbij zij aan de betrokken personen he adressen geeft van consultatie-bureaux en andere instanties." „Natuurlijk heeft men onmiddellijk begrepen, hat wij katholieken een eigen Kruisvereeniging teoeten hebben?" „Eerst in 1916, toen op last van de bisschop- Pen van Den Bosch en Breda een enquête werd ingesteld naar den toestand van de ziekenver pleging op het platteland begon men met plaat selijke vereenigingen van het Wit-Gele Kruis °P te richten. „Het Groene Kruis" bestond reeds veel langer en verrichtte schitterend werk. Met «ere moet hier de naam van den oprichter, ds. Fleischer, genoemd worden, maar u begrijpt, dat °hze katholieke beginselen een principieele or- Banisatie vorderden. Op 17 Augustus 1916 kon de Bossche Dioce sane Federatie met een tiental afdeelingen wor- h«h opgericht. De eerste voorzitter was dr. L. Deckers, die, toen hij naar Den Haag vertrok in ^9, door dr. P. van der Heyden werd opgevolgd, "teldra werden ook in het Noorden verschillende afdeelingen van het Wit-Gele Kruis opgericht, hank zij den ijver van kapelaan Kitselaar. later Pastoor in Zeeland, terwijl ik ook 't groote aan- heel van mijn voorganger, pastoor Terwisscha Van Scheltinga, met heel veel waardeering wil teemoreeren. In Twente werkten dr. Nolet, de apotheker •heuwenhuis en deken Van der Waarden samen. Daar werd het Centraal Comité voor Ziekenver- teeging gesticht, dat zich echter later bij het W't-Gele Kruis aansloot." •■Waren de verschillende plaatselijke vereeni- Pgen diocesaan met elkaar verbonden?" .Ja, geleidelijk aan is de centralisatie in dio- heSaan verband ontstaan. Om practische rede- echt k'V' verkrijgen van subsidies, was het nter gewenscht, dat er provinciale bonden kwamen. Dezen hebben zich weer in een Natio nale Federatie vereenigd, die 11 Juli 1923 is op gericht. Hier heeft zich ook het R.K. Limburg- sche Groene Kruis bij aangesloten. Het Zuiden heeft sterk vastgehouden aan een diocesane organisatie, doch vermoedelijk komt er binnenkort een reorganisatie in de Nationale Federatie tot stand, waarbij men zich ook be neden den Moerdijk geheel provinciaal zal gaan instellen." We kwamen tot slot nog eens uitvoerig te spreken over het ideëele karakter van het Wit- Gele Kruis. Velen hebben nog een verkeerde meening over het wezen van de beweging en denken, dat het uitsluitend een verzekering is, waarby men zich alleen uit eigen belang moet aansluiten. Neen, men wordt van het Wit-Gele Kruis ook lid om anderen te helpen, doch aan den anderen kant moet men de vereeniging weer niet als een charitatieve vereeniging gaan zien. Het is een vereeniging, die de volksgezondheid behartigt en dus het algemeen belang dient. „Hoe groot is het ledenaantal?" „Op ongeveer 500 afdeelingen telt de Federatie 250.000 gezinnen, die zijn aangesloten, wat neer komt op ruim één millioen katholieken. Er zijn echter bijna acht millioen katholieken in ons vaderland Rector Venings wees op de prettige samen werking tusschen medici en leeken, onder wie vele intellectueelen zijn, die hun krachten geven en prees buitengewoon hoog het werk, dat door de verpleegsters wordt verricht. „Zij moeten bij haar arbeid door de meest nobele, dus boven natuurlijke motieven geleid worden en haar katholiek gehalte is van het grootste belang." Wij begrepen het schitterende apostolaats- werk, dat door haar verricht kan worden, door dat zij in het gezin als een vertrouwelinge be schouwd worden. Een goed woord van haar en een voorbeeld van zelfopoffering en godsdienst zin kan een zegenrijke uitwerking hebben. „Kan men de verpleegsters dan ook niet be schouwen als deelneemsters aan de Katholieke Actie?" „Inderdaad, ze vormen er een hulptroep van." Rector Venings bleek een man te zijn, die niet alleen den ideëelen kant van 'n zaak beschouwt maar ook reëel is en zoo betreurde hij het, dat de materieele positie der verpleegsters nog zoo veel te wenschen overlaat. „Het is toch een plicht, dat voor haar ook de gelegenheid wordt geschapen om haar zegen brengenden en zoo noodigen arbeid te verrich ten." Een blik op ons horloge waarschuwde ons, dat we Rector Venings niet langer op mochten hou den. De trein moest hem naar Arnhem bren gen, waar een belangrijke aangelegenheid van het Wit-Gele Kruis op hem wachtte. We voelden ons erg schuldbewust, toen we zagen, hoe onze vriendelijke gastheer nog moest hollen om den trein te halen. Dezer dagen vergaderde te 's Gravenhage onder voorzitterschap van den heer W. G. Scheeres het bestuur van de Contactcentrale der drie Ned. Middenstandsbonden. Zooals bekend heeft het Middenstands Be sturen College te Rotterdam onlangs gemeend op bijzondere wijze de publieke aandacht te moeten vragen voor den toestand van het mid- denstandsbedryf te Rotterdam. Het bestuur der Contactcentrale is van oordeel, dat in de oor zaken van dezen toestand weinig specifiek plaatselijke elementen zijn aan te wijzen. Daar het middenstandsbedrijfsleven vrijwel overal ernstig lijdt onder de inzinking der conjunc tuur en het uitblijven van opleving door effec tief optredende koopkracht, werd besloten aan het Economisch Instituut voor den middenstand de vraag voor te leggen, of het niet de tijcl gekomen acht om, in aansluiting aan zijn on derzoekingen in 1934 en 1935, wederom, zy het steekproefsgewijze, concrete gegevens te ver zamelen omtrent de momenteele economische situatie van het middenstandsbedrijf. In het licht van den toestand van het be drijfsleven werd met ontsteltenis kennis geno men van de denkbeelden van den minister van Financiën terzake van verhooging van het per centage der omzetbelasting. Aan het Nationaal Comité tot Beteugeling van het Cadeaustelsel werd gaarne toegezegd, dat de strijd voor een wettelijk verbod van het cadeau-euvel onverzwakt zal worden voort gezet. Voorbereidende maatregelen werden genomen om te komen tot het in het leven roepen eener stichting „Comité van Actie voor het Midden standsbedrijf." Volgens rooster is per 1 Juli j.l. het secreta riaat van de Contactcentrale der drie Ned. Middenstandsbonden (voorheen geheeter; de Commissie van Overleg der drie Ned. Midden standsbonden) wederom overgegaan van het Bureau van den Ned. R. K. Middenstandsbond naar het Bureau van den Kon. Ned. Midden standsbond, Mauritskade 33b, Den Haag, waar het secretariaat zal berusten tot 1 Jan. 1940. Sterven was voorheen hèt groote momentl De man, die voorheen stierf, kon achterlaten, naast zijn bezittingen, een groot geloof. Dat wist töjj' en.dat gaf hem den moed en kracht. Nu laat men de stoffe lijke dingen na, waarover kinde ren jarenlang nog procedeeren en vechten. Weg is tiet „deposition conserva". Het bewaren van wat H* in bewaring is gegeven. Neen, het gelooUdurft niet meer gepre senteerd te worden. Op den hoek van het briefpapier staan wel de titels, maar hoe weinigen durven Pauhts' „visite-kaartje" er boven terzetten: „Ego, Paulus, servus p —)Ik,vPaulas, apostel en Christ os1! Henri de Greeve, pr. Te Gouda is vandaag in restaurant „Ter gouw de dertiende monumentendag gehouden. In zijn openingswoord heette de voorzitter der commissie voor den Monumentendag, prof. dr. A. W. Bijvanck, de bezoekers en in de eerste plaats de aanwezige autoriteiten welkom. Hij bracht dank aan den secretaris der commissie, dr. S. baron van Wijnbergen, dia het voornemen te kennen heeft gegeven als secretaris af te treden, doch lid der commissie zal blijven. Vervolgens kreeg ir. J. G. Bijl het woord voor een voordracht over „Ons Polderlandschap". Spr. zette uiteen, hoe aan de vorming van onzen bodem meewerkten drie factoren: zee, rivieren en zeeniveau, waarbij zich omstreeks het begin der jaartelling de mensch als geologische factor voegde. Daar de zeestand aan onze kust onge veer 10 centimeter per eeuw stijgt, zocht de oudste bevolking haar toevlucht in het opwer pen van kunstmatige hoogten. Naarmate meer zeewater door de kustopeningen binnenstroomde, steeg het water op de meren, zoodat de moei lijkheden voor de afwatering ontstonden. Zoo werden reeds in de vroegste middeleeuwen spui- sluizen gebouwd, waardoor boezemgebieden ont stonden. De uitvoering van afdammingen kun nen wij in de geheele waterstaatkundige ge schiedenis volgen: zij werd in 1932 bekroond door de voltooiing van den afsluitdijk. Dan besprak spr. het toezicht op de water staatswerken. Van de vroegste tijden af, aldus vervolgde ir. Bijl zijn voordracht, heeft hier te lande de mensch den bodem door het graven van veen en klei aangetast. Daardoor ontstonden echter ook ernstige gevaren, zoodat men moest trach ten het evenwicht te herstellen. De drooggemaakte Beemster, Purmer, Scher mer, enz. kenmerken zich door vierkante ver kavelingen in blokken. Van ingrijpende beteekenis voor onzen water staat zijn de groote staatomwentelingen ge weest, waardoor het oude dijk- en heemrecht goeddeels teloor ging. Het onontbeerlijke cen trale gezag keerde terug en nieuwe water staatswerken werden uitgevoerd, zooals de droogmaking van het Haarlemmermeer. Zeer veel is in den loop van een kleine eeuw verbeterd. Letten wij alleen maar op den nieu wen verkeersweg AmsterdamSassenheim en de verbreeding van andere wegen en bruggen, dan valt het op, hoe zeer het rechthoekig verka velde landschap aan schoonheid heeft gewon nen. Wie de volle schoonheid van een diepge legen polderland ervaren wil, zal geduld moeten hebben tot het landschap van de Wieringermeer volgroeid zal zijn. Prof. dr. Th. Weevers sprak daarna over: „De natuurmonumenten van ons polderland". Hij zette uiteen, wat men onder een echt natuurmonument moet verstaan. Het is een deel van de natuur met een in den loop der tijden gegroeide samenleving van planten en dieren, waarbij die ontwikkeling zich nagenoeg zonder het ingrijpen van den mensch heeft kunnen voltrekken. Na een korte samenvatting der planten- sociologie, de wetenschap, die zich bezig houdt met de samenstelling en de wording der plan tengemeenschappen, behandelde spr. de riet moerassen van Nieuwkoop en Noorden. Daar heeft op enkele plaatsen de ontwikkeling van de vegetatie, uitgaande van het plantengezel- schap van de waterlelies, zich kunnen voltrek ken eerst tot een rietmoeras, dan tot een moe- rassenbosch van els, berk en wilg, dat op zijn beurt weer beginnende hoogveenvorming kan vertoonen. Er is een parallel te trekken tusschen die vor ming en de wording der plantenwereld in het westen van ons land in den voorhistorischen tijd. Evenzeer als van de rietmoerassen en moeras- bosschen dienen ook van deze blauwgraslanden de mooiste terreinen als monumenten van de oude natuur van ons land behouden te blijven. Eveneens is dit het geval met de resten van de oeroude bosschen, die hier en daar nog op oude buitenplaatsen op den kleibodem langs de oude riviertjes terug te vinden zijn. Zoowel voor Noord- en Zuidhollandsche als voor het Utrechtsche landschap is hier nog' een rijke en dankbare taak weggelegd. In de plaats van mr. dr. E. J. Beumer, die door ziekte verhinderd was, sprak drs. F. A. J. Vermeulen, onderdirecteur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg, over „Binnenge dachten van een monumentenverzorger". Achtereenvolgens behandelde hij de Nederland- sche monumentenzorg in vroegere jaren, hoe het er thans mede is gesteld, hoe het zijn moet en wat in deze crisistijden daartoe te doen valt. Met behulp van lichtbeelden liet spr. enkele voorbeelden zien van de prachtige bouwwerken en andere kunstwerken, welke in vroegere jaren uit onkunde en onverschilligheid gesloopt wer den of naar het buitenland werden verkwanseld. Hij schetste vervolgens het ontstaan van onze Rijksmonumentenzorg, om daarna uiteenzettin gen te geven van de tegenwoordige organisatie, werking en restauratiemethoden, eveneens toe gelicht door lichtbeelden. Het spreekt echter vanzelf zoo betoogde spr. dat bij een totaal budget van f 500.000 per jaar, telkens slechts een zeer beperkt aantal restauraties kan worden ondernomen. Onder den drang der omstandigheden zal hierin thans echter verandering kunnen en moeten komen. De heer Vermeulen had hierbij het oog op het probleem der werkloosheid. In de eerste periode der werkloosheid bestond verreweg het grootste deel der werkloozen uit jongere, minder geschoolde of minder bruik bare arbeidskrachten. Uit een oogpunt van monu mentenzorg was hier in het algemeen weinig mede aan te vangen, daar restauratiewerk meer geschoolde en fijnere bewerktuigde handen eischt dan men toen doorgaans onder de werk loozen vond. Thans is de toestand anders ge worden. Hiermede zoo ging hij verder is nu het oogenblik gekomen, dat ook 's Rijks Monumen tenzorg kan worden ingeschakeld ter bestrij ding van de werkloosheid. De moeilijkheid is evenwel, dat de op onze staatsbegrooting voor monumentenzorg uitgetrokken gelden geen restauratiewerken veroorloven op een zoo uit gebreide schaal, dat zij voor de bestrijding van de werkloosheid van wezenlijke beteekenis kan zijn. Spr. zette uiteen, hoe het Werkfonds hier een uitzicht op nieuwe mogelijkheden opent. De regeering is n.l. bereid ook voor monumentenzorg belangrijke sommen uit het Werkfonds beschik baar te stellen ten behoeve van restauratiewer ken, in den vorm van voorschotten op het arbeidsloon. Het totaal der thans hangende subsidieaanvragen omvat 134 oude gebouwen, waaraan een bedrag van rond 5 millioen te ver werken zal zijn. In werkelijkheid zijn er echter nog tal van gevallen, waarvoor nog geen subsidie is aange vraagd. Men kan, naar raming, dit cijfer voor de eerstkomende tien jaar veilig verdubbelen. Men komt dan tot een bedrag van totaal 10 millioen, waarvan ongeveer de helft uit arbeids loon bestaat. In dit arbeidsloon nu kan het Werkfonds voor restauratiewerken gemiddeld ongeveer 50 pet. voorschot verstrekken, terug te betalen in 40 jaarlijksche annuïteiten, tegen een rente van 2'/, pet., d.w.z. ongeveer 4 pet. van het geheele voorschot. Over nadere uitwerking dezer plannen wordt nog onderhandeld tusschen de betrokken depar tementen. Het laat zich echter aanzien, dat binnen niet al te langen tijd tal van belangrijke en omvangrijke restauratiewerken kunnen wor den ondernomen, waarbij spr. vooral ook wilde herinneren aan onze prachtige oude vestingwer ken als Retranchement, Heusden, e.a. en aan de werkzaamheid der stichting „Menno van Coe- hoom" tot behoud van deze historische schep pingen. Van den electrischen trein, die te 10.04 uur van de hoofdstad naar Alkmaar is vertrokken, zijn nabij de Hembrug twee beugels gebroken. Deze sloegen naar beneden en vernielden eenige ruiten van een derde klasse wagen. Drie der inzittende reizigers werden gewond, van wie twee in die mate, dat zij geneeskundige hulp noodig hadden. Deze hulp werd verleend op het station te Zaandam, waar de gewonden zijn achtergebleven. De trein is met verminderde snelheid op de overgebleven beugels doorgereden naar Alk maar. Een of meer onbekenden hebben ingebro ken in de klompenfabriek „De Ster" te Sehijn- del (N. Br.) eigendom van de firma Wed. J. F. Boom en Zonen te Alkmaar. In het kantoor der fabriek hebben zij getracht de brandkast te forceeren, wat echter niet ge lukt is. Met medenemen van eenige bezittingen van den meesterknecht is hij (zijn zij) door het raam verdwenen. De Schijndelsche politie stelt een onderzoek in en op aanwijzing van een politiehond is een verdachte aangehouden en verhoord. Gelijk bekend, heeft de Nederlandsche Ver eeniging voor Luchtbescherming te 's-Graven- hage (Nassau Ouwerkerkstraat 3) onlangs in het leven geroepen een „Nationaal Luchtbescher mingsfonds", waaruit de middelen geput zullen worden voor een intensieve propaganda voor de passieve luchtbescherming. Reeds kwamen daarvoor enkele kleine bijdragen bij de Vereeni ging binnen. Deze week echter mocht het bestuur van een der groote industrieën in het Oosten des lands een aanzienlijke gift voor het Fonds ontvangen met de mededeeling, „dat het hier een jaarlijk sche bijdrage" betreft. Dit beteekent o.m., dat de Vereeniging aan eenige honderden leden, die daartoe niet in staat zouden zijn, voortaan de publicaties (o.a. het maandblad „Luchtgevaar") gratis kan doen toekomen. Donderdag hield de Nederlandsche Bond van Graan- en Meelhandelaren zijn jaarlijksche algemeene ledenvergadering te Arnhem. Nadat 's morgens het huishoudeiyk gedeelte was behandeld werd in de middagvergadering het woord gevoerd door Dr. P. G. Knibbe, se cretaris van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland, te Leiden, over het on derwerp: „De positie van den tusschenhandel in het tegenwoordig economisch bestel". Spreker behandelde daarbij de positie van den tusschenhandel vooral in verband met de machtsvorming op velerlei gebied in concerns, trusts en in al of niet-officieel verbindend ver klaarde ondernemersovereenkomsten. Deze machtsvorming was noodlottig geworden voor den vrijen tusschenhandel, daar vele hande laren vervangen zqn door agenten en reizigers. Z.i. zou er een wet moeten komen, regelende de rechtspositie van den tusschenhandelaar, welke wet bij K. B. op de grootkapitalistische ondernemingen, welke daarvoor volgens den minister in aanmerking zouden komen, van toe passing zouden moeten worden verklaard. Daarna behandelde spr. de positie van den tusschenhandel ten opzichte van de landbouw- ordeningsmaatregelen. In dit verband vestigde spr. er de aandacht op, dat de regeering nog wel poogt de land bouworganisaties te bewegen, de uitvoering der landbouwcrisismaatregelen over te nemen, maar dat de bereidheid daartoe bij deze organisaties niet groot is. Spr. hoopte, dat nu de overneming door de organisaties weinig kans van slagen biedt, dat landbouw, handel en nijverheid de schijnmede- zeggenschap zullen afwijzen en eensgezind zul len zoeken naar middelen, om aan het bedrijfs leven werkelijken invloed te geven. Daartoe beval spr. aan de oplossing, aangegeven door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, te Leiden, welke voorstaat, om door de regeering te erkennen bureaux voor con trole en advies in te stellen. De rechtspositie, vooral die van den tusschen handel, dient, zoowel tegenover de concerns trusts en kartels als in verband met de orde ningsmaatregelen op land- en tuinbouwgebied en elders, behooriyk te worden geregeld. Eerst dan kan er voor den tusschenhandel weer nieuwe hoop gloren. De heer K. L. Gaaikema Schuringa, voorzit ter van de Nederlandsche Akkerbouwcentrale, dankte den inleider, waarna als tweede hoofd punt in behandeling kwamen de voorstellen van den heer Kasteleyn, ter verbetering van handelsverkeer en moraal in den meelhandel. Na eenige bespreking werd besloten dit plan als plan van den bond te accepteeren en bij de andere hierbij betrokken organisaties aanhan gig te maken. Na vier jaar het commando van de Marine te Willemsoord en van de Stelling Den Helder te hebben gevoerd, gaat Vice-Admiraal T. L. Kruijs zijn otium cum dignitate genieten, na een 35-jarige loopbaan bij de Koninklijke Ma rine. Vice-Admiraal Kruijs werd in 1884 geboren en werd 16 Sept. 1905 benoemd tot adelborst lste klas; 21 Sept. 1907 werd hij beëedigd tót Lt. ter zee 2de klas en vervolgens bevorderd tot Lt. ter zee lste klas, 16 Mei 1917; tot kapt. lt. ter zee op 1 April '28; tot kapt. ter zee 1 Dec. '32; tot schout bij nacht op 27 Augustus 1934, toen hij werd benoemd tot commandant der Marine alhier; twee jaar later, 27 Augus tus '36 werd hij bevorderd tot Vice-admiraal. In den loop der jaren werd Vice-Admiraal Kruijs meerdere malen onderscheiden; hij is ridder in de orde van den Ned. Leeuw en offi cier in de orde van Oranje Nassau; voorts is hy drager van het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen van de expeditie naar Zd. Celebes in de jaren 1905 tot 1908, het eere teeken voor langdurigen dienst als officier en van de herinneringsmedaille der kroning van Koning George VI van Engeland en Koningin Elisabeth. Voor zyn benoeming tot Marine commandant was Vice-Admiraal Kruijs o.m. commandant van den Onderzeedienst. Kolonel H. Jolles, thans commandant der Maritieme middelen te Amsterdam, was voor heen o.m. Marinecommandant te Soerabaja, en commandant van verschillende oorlogsbodems, o.a. van de Hertog Hendrik. Hij werd in 1886 geboren en benoemd tot adelborst lste klas op 16 Sept. 1907; bevorderd tot lt. ter zee 2de klas 16 April 1919; tot kapt. tot lt. ter zee lste klas 16 Sept. 1907; bevorderd tot lt. ter zee lste klas 16 April 1919; tot kapt. lt. ter zee op 16 Nov. *29 en tot kapt. ter zee 1 Aug. '33. Hij is officier in de orde van Oranje Nassau en drager van het eereteeken voor be langrijke krijgsverrichtingen van de expeditie naar de Kleine Soenda-eilanden in de jaren 1905 tot 1909; van het eereteeken voor langdu rigen dienst als officier en voorts commandeur der Orde van Nichan Iftikar van Tunis. Schout bij Nacht Jolles is een in Marine kringen zeer gezien officier en het is dan ook met ingenomenheid, dat men daar van zijn benoeming tot Marine-commandant heeft ken nis genomen. Zooals men zich zal kunnen herinneren werd Jarislaw Baranowski, in verband met den bom aanslag op den Coolsingel beter bekend als Bt>ra, tegen het eind van de vorige maand door den politierechter te Rotterdam wegens het gebruik maken van een valschen pas tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld; de po litierechter had tevens last gegeven tot onmid dellijke gevangenneming van den verdachte, die tot toen toe in het hoofdbureau van polit'.e op gesloten was geweest. Naar de N. Rott. Ct. verneemt is Baranowski nu in vrijheid gesteld. Hij heeft hooger beroep tegen het vonnis van den politierechter aangeteekend en 20 dezer zal zijn zaak voor het gerechtshof te 's Gra venhage dienen. In de vergadering van het algemeen bestuur van de stichting het Nationale Park de Hooge Veluwe werden de Jaarstukken over 1937 goed gekeurd. Met voldoening werd geconstateerd, dat het nationale park zich in een groeiende belangstel ling kan verheugen. In het jaar 1936 werd het Nationale Park bezocht door 51.914 bezoekers., in het jaar 1937 door 60.433 bezoekers. Tevens werd mededeeling gedaan, dat de of- ficieele opening van het in het nationale park de Hooge Veluwe gelegen Rijksmuseum Kröller- Müller 13 Juli a.s. zal geschieden. Mr. A. J. van Vessem, rechtskundig raads man van de N. S. B., heeft by den burge meester van den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, bekwag gedaan over het optreden der Haag- sche politie op Woensdag 6 dezer, bij gelegen heid van het vertrek der heeren Van Geel kerken en Graaf de Marchant et d'Ansem- bourg naar Nederlandsch-Indië. De burgemeester zegt een onderzoek toe. Mr. Van Vessem heeft voorts den Procureur- Generaal by het Gerechtshof te s-Graven- hage, mr. A. Brants, een uiteenzetting der zaak gegeven. De Procureur-Generaal deelde mede, naar aanleiding van een klacht uit het publiek, den Hcofdcommissaris van politie reeds over deze zaak gehoord te hebben en zegde een verder onderzoek toe. uiiiiiiitiiiiiiiiiiimtiiiiiiiiiitiiiiniiHriiiiiiiiiimniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiif Onze weerkundige medewerker schrijft: In een ongunstigen zomer, als wij tot dus verre hebben gehad, is elke mooie en warme weersgesteldheid slechts van korten duur en naarmate wij het midden van den zomer nade ren, wordt dan de weerstoestand onvaster, zoodat het warme weer spoedig verstoord wordt door onweders. Men zegt dan dat de lucht geen warmte kan verdragen met welke uit drukking het onstabiele karakter van de weers gesteldheid wel duidelijk wordt aangegeven. Wij hebben de laatste dagen weer een typisch geval van deze onstandvastigheid beleefd. Het warme zomerweer van Donderdag, den eersten dag in Juli, die nu eens geen warmte-tekort bracht, is spoedig gevolgd door onweders en een sterken wind. Maar dit was wel te ver wachten, toen over de Golf van Biskaye een depressie verscheen, die zich tot een ware on weersdepressie ontwikkelde en in N.N.O.-iijke richting optrok. Aan de N.O.-zijde van deze depressie, dus o. a. over ons land, kwam toen een warme Z.O.-lijke luchtstrooming door, die de temperatuur sterk deed stijgen, maar tege- iyk den toestand voor het optreden van on weders gunstig maakte. Het is dan ook in den nacht van Donderdag op Vrijdag gekomen tot vrij hevige onweders. De depressie trekt intusschen in Noordooste- ïyke richting verder en er kan worden ver wacht, dat deze tegen Zondag zoover over de Noordzee is doorgedrongen, dat ons land dan in de Zuideiyke helft der depressie ligt, waar Westelijke winden waaien, die koele lucht aan voeren, afkomstig uit den Noordelijken lucht stroom, welke aan de westzijde der depressie heerscht en reeds gisteren over de Britsche Eilanden koel en buiïg weer heeft gebracht. Voor Zondag is dus een afkoeling te ver wachten. Waarschijnlijk zal het weer daacna spoedig opklaren en rustiger worden, maar voorloopig nog koel blijven. Het biykt intusschen meer en meer, dat de zomer voorlopig koel zal blijven, zooals reeds in het begin voorspeld is. Tot dusverre is het weer na de maand Juni, die slechts een ge ring warmte-tekort heeft gebracht, in Juli byna voortdurend koel geweest en door de bank koeler geworden, terwijl er ook meer re gen is gevallen. Er zijn bovendien goede redenen om te verwachten, dat de maand Augustus ook niet bijzonder warm zal zijn. (Nadruk verboden) Het heeft Z.Em. Kardinaal Pacelli en 't Hoog waardigst Kapittel van St. Pieter te Rome be haagd, Z.H.Exc. Mgr. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch af te vaardigen om het zeer oude en miraculeuze beeldje van O. L. Vrouw ter Linde te Uden met- gouden krone te kronen. Deze plechtigheid zal waarschijnlijk op 15 Au gustus te Uden zijn naar aanleiding van het 3e eeuwfeest van de overbrenging van 't Bossche Kruisheeren-klooster naar Uden. De H. Apostolische Poenitentiarie schonk bij deze gelegenheid verschillende volle en gedeel telijke aflaten, tijdens dit jubeljaar 15 Augustus 193815 Augustus 1939 door de bezoeken der Kruisheeren-kerk te verdienen. Bovendien verleende de H. Congregatie der Riten aan de Udensehe ICruisheeren het voor recht, jaarlijks op 23 October het feest van O. L. Vrouw ter Linde, de Behoudenis der Kranken te vieren met Mis en Officie. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenboscli heeft aan den Weleerw. Heer P. L. C. Baaijens, op diens verzoek, om gezondheidsredenen, eer vol ontslag verleend als Rector der Psychiatri sche Inrichting „Coudewater" te Rosmalen, en in diens plaats benoemd den Weleerw. Pater Remigius Freulich der Paters van de H.H. Harten. Pater Henri Auerbach, Lazarist geboren te Amsterdam zal 13 Juli zijn zilveren priester feest vieren. Hij werd te Parijs gewijd 13 Juli 1913 en ver trok daarna naar Amerika. Achtereenvolgens was hij werkzaam in de republieken Guatama- la. Panama, San Salvador en thans weder in Guatamala. Hij ws belast met de zielzorg in wees- en gasthuizen, de opleiding van den in- landschen clerus en hield veel retraites en con ferenties. Met uitzondering van een verlof van vyf maanden in 1933 naar Nederland is hij van 1913 af in Amerika werkzaam geweest. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's-Hertogenbosch, zal Donderdag. Vrijdag en Zaterdag der a.s. week geen audiëntie verlee- nen. Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, zal Vrijdag geen audiëntie ver- leenen. i hristus heeft aan Zijn Kerk voor- 1 speld, dat zij om Zijnentwille vervol- gingen zou moeten verduren. Zalig zij, die vervolging lijden om de Gerechtig- heid, want hunner is het Koninkrijk 2 5 der Hemelen. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9