Weer luiden de klokken van Reims' kathedraal I 14 DAGEN LOURDES F 59.50 REISBUREAU „HOLLAND" VERSTERKINGEN NAAR PALESTINA Roosevelt richt zich tot Evian Londen en Rome NA 24 JAAR VAN ZWIJGEN De niet-inmenging Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 10 JULI 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE. UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21266 De assistent-commissaris van Galilea aangevallen en beschoten Aanslagen duren voort Zuid-Amerikaansche staten bereid emigranten in het landbouw bedrijf op te nemen Mussolini over Italië's politiek *>In Spanje hebben de zwarthen\den de bolsjewistische machten ontmoet" r v mmm <f'' Een partij wapenen, die aan de roode rey eeringssoldaten bij hun vlucht over de Pyreneëen naar Frankrijk zijn ontnomen De „Times" verwacht een nieuwe periode van internationale spanning Aan Joden verboden beroepen Scherpere anti-Joodsche bepalin gen in Duitsche badplaatsen Een gevaarlijk land voor examinators Turksche onderwijzeres door ge- zakten student aangevallen Trek-bergiochfi JUNGFRAUGEBIED „Die Grote Trek met die ossewa" Herdenking van de doortrekkers in Zuid-Afrika Geheel het feestvierende Reims is getooid met de nationale en pauselijke kleuren „Symbool van vrede en broederschap Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi,^ Ook Brussel heelt een vrijwilliaen luchtbeschermingsdienst. De leden tijdens een oefening „De neutraliteitswet moet worden herzien" Senator Pittman wil wijziging ten gunste van China SUIKERCONFERENTIE VERDAAGD Hevige strijd langs de Middellandsche Zee Rechtschen beschikken over een groot aantal tanks en bommenwerpers De pauselijke bulle Het Britsche plan aan de autori teiten van Burgos en Barce lona overhandigd DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Voldoening Wanneer ge een taak verriclPt, een arbeid tot stand brengt, dan moet ge dankbaarheid daarbijuitschakelen. We schreven reeds hierover. Maar ge dient eveneens te veronachtzamen het denkbeeld dat de menschen uw werk zullen mooi vinden en roemen. Och het ligt reeds eeuwen in den volks mond, dat dichters en schilders eerst beroemd worden na hun dood en dat een profeet nooit geëerd wordt in eigen land. Maar ge moet wel zelf vol komen voldoening vinden in uw taak. En ge moet uw opgave volbrengen zooals gij die ziet. Het allerbeste van u zelf dient ge er aan te geven. Het beste wat in u is moet tot leven wor den in het werk uwer gedachten en handen. Het allerbeste, want u zelf hebt ge te geven. Dan zult ge voldoe ning vinden in uw taak en aan de gemeenschap den besten dienst be wijzen. Chineezen bestoken de Japansche vloot De Japanners blijven oprukken langs den Jangtse Pater L. H. Perquin Eenige gunstige wending in den toestand merkbaar ZES MIJNWERKERS BEDOLVEN Het nieuwe huwelijks recht in Oostenrijk WAAROM NOG ELDERS ERGERNIS WANNEER DE ROEMER PRIMA IS? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces „Omroeoers" zie de rubriek LONDEN, 9 Juli (Reuter). Het koloniaal bureau te Londen heeft medegedeeld, dat, behalve de twee bataljons infanterie, welke reeds opdracht hebben ontvangen naar Palestina te gaan, er tevens nog een regi ment pantserwagens, dat gevormd wordt door het elfde regiment huzaren, naar Palestina zal vertrekken. De staking in Amman, welke gisteren is uit gebroken, duurt nog voort. Alles is daar even- Wel kalm. Op den spoorweg PalestinaEgypte nabij Tulkarem is in den afgeloopen nacht tenge volge van sabotage een goederentrein ont spoord. Het spoorwegverkeer is tijdelijk ont wricht. Gisteravond laat is de assistent-districts commissaris van Galilea nabij Safed aeftig beschoten. Hij werd evenwel niet getroffen. De sanvaller.s werden later verjaagd. Omtrent dezen aanval wordt nader gemeld, dat hij een onderzoek instelde naar een aan slag op een Joodschen autobus, toen de aanval lers plotseling het vuur op hem openden On middellijk zochten hij en zijn metgezel deKking en beantwoordden het vuur, totdat zij verster king kregen. Niemand werd getroffen. Twee Joodsche jongelui zijn vanmorgen met dolken gestoken en zeer ernstig gewond, toen 2ij op een wandeltocht door een Arabisch dorp nabij Tel Aviv kwamen. Zij werden vervolgens aan den kant van den weg aan hun lot over gelaten. Tenslotte heeft een voorbijkomende auto hen opgenomen. Overigens wordt gemeld, dat de toestand eerder iets rustiger schijnt te zijn. De ortho doxe Joden verschenen weer aan den klaag muur in Jeruzalem, hetgeen niet geschiedt aks de toestand gespannen is. Niettemin is men voor nieuwe onlusten ernstig bezorgd. EVIAN, 9 Juli. (Havas) Op de conferen tie, die te Evian bijeenkomt om het emi- grantenvraagstuk te bespreken, is een bood schap voorgelezen van president Roosevelt, Waarin hij de conferentie succes toe- wenscht in haar werk, dat van zoo groot belang is voor een deel der in wanhoop verkeerende menschheid De gedelegeerden van Columbia, Ecuador, Uruguay, Venezuela en Peru verklaarden zich bereid eenige emigranten in het landbouwbe drijf op te nemen. Sir Neil Malcolm, de hooge commissaris van den Volkenbond voor de emigranten, gaf een Uiteenzetting van het sinds 1933 verrichte werk particuliere organisaties hebben een toe vlucht kunnen vinden voor 120.000 uitgeweke nen van de 150.000, die Duitschland verlaten hebben. Hij wees op het hut der vorming van n permanent orgaan voor de uitgewekenenen den invloed, hetwelk dit op Duitschland zou hebben, en dit land misschien tot een ruimere houding zou bewegen, indien dit orgaan ge steund werd door het prestige der Ver. Staten en der Europeesche landen. ROME, 9 Juli (Stefani). Mussolini heeft een "ueiding geschreven tot een werk, waarin be schreven wdrdt hetgeen het fascisme in devijf- len jaren van zijn .bestaan heeft tot stand sebracht. De Duce herinnert er aan, dat het ®erste tijdperk van het fascistische bewind ge- ennierkt werd door het leggen van de funda- menteele basis, het tweede tijdperk door de j^'overing van Libyë en de verzoening tusschen en Staat, terwijl het derde tijdperk het Roemrijke tijdperk genoemd mag worden, aan gezien hierin het tweede Romeinsche keizerrijk geboren is. Overgaande op den toestand in Spanje, zegt he Duce, dat de burgerstrijd zich thans duide- hjk ten gunste van Franco keert ondanks den Fransch-Russischen hulp. Door in Spanje op te treden, hebben de zwart- einden op internationaal terrein de bolsjewis- ische machten ontmoet. Hier is het eerste con- j, t tusschen twee revoluties, die van de vo- ge eeuw en de fascistische revolutie. Het fascisme ducht den strijd niet, welke be- 's®en moet over het lot der continenten. De d in Afrika heeft de richtlijn bepaald van "aliaansche buitenlandsche politiek, welke dp/1 thans grondvest op de as Rome-Berlijn en ■ty driehoek Rome-Berlijn-Tokio. Het groote kro Van opb°uw, zoo besluit Mussolini, zal be- Van°n^ worden met de oprichting eener kamer mod ces en corporaties, welke de logische stuk "j16 oplossing zal vormen van het vraag- Wett r-er na'ionaIe vertegenwoordiging en der en e samenwerking tusschen de regeering h-,,,?® vertegenwoordigers van de nationale ltlek en economie. i ra®» -tv LONDEN, 9 Juli. (Havas). De Romein sche correspondent van de „Times" be richt, dat men in Italië den indruk heeft, dat een nieuw tijdperk van „storm en spanning op komst is en de internationale betrekkingen bedreigt. In de Italiaansche pers worden wederom aanvallen gedaan, welke bijna gelijk zijn aan die uit den tijd van de sancties. Deze vloeien voort uit de overtuiging, dat de oppositie in Engeland de onderteekening van het Britsch- Italiaansch verdrag in den weg staat De krachten, welke vijandig staan tegenover het verdrag, zijn te sterk voor Chamberlain en men is te Rome van meening, dat sommigen in Engeland het verdrag beschouwen als een goed middel om Italië in slaap te sussen tot Engeland sterk genoeg zal zijn om Italië te cverheerschen. In een hoofdartikel schrijft de „Times" naar aanleiding van deze mededeeiingen van zijn correspondent, dat men in regeeringskrin- gen de verbolgenheid van Italië begrijpt en dat niemand meer dan de Britsche regeering de vertraging betreurt. Doch het in werking treden van het verdrag van April is onderworpen aan een regeling van het Spaansche vraagstuk. De minister president heeft in het parlement zijn woord gegeven en kan dit niet terugnemen. BERLIJN, 9 Juli. (D. N. B.) De Duitsche re geering heeft een wet uitgevaardigd, waarbij aan Joden en Joodsche ondernemingen met eigen rechtspersoonlfjkhid de volgende beroe pen verboden worden: bewakingsdiensten, in lichtingsdiensten over vermogens of persoon lijke aangelegenheden, handel in gronden, be middeling voor onroerende goederen en hypo theken, beheer van huizen en terreinen, huwe lijksbemiddeling, uitgezonderd de bemiddeling tusschen Joden, en het buitenlandsche toeris tenverkeer. Overtredingen worden met ge vangenis bestraft. De beperkingen op het verblijf van Joden in Duitsche bad- en kuurplaatsen zijn zoo juist verscherpt door een circulaire van dr. Frick, den minister van Binnenlandsche Za ken, krachtens welke alle zee-, rivier- en meer- stranden, alsmede alle strand- en zonnebaden voortaan aan Joden kruinen worden ontzegd bij besluit van den directeur der betrokken inrichting, zonder dat een politieverordening noodig is. Joden, die in Joodsche tehuizen of pensions aan zee cf in de bergen verblijft hou den, kunnen gedwongen worden zich bij de politie aan te melden. Aan Joden kunnen gele kaarten verstrekt worden, waarmede zij op bepaalde uren gebruik kunnen maken van de badinrichtingen. ISTANBOEL, 9 Juli. (Reuter). Een zestien jarige jongen, die voor zijn examen was ge zakt, heeft te Smyrna een onderwijzeres met een dolk ernstig gewond. Dit is de vierde keer in twee maanden dat zich een dergelijk geval voordoet. Drie andere leerlingen van een school in Smyrna wachten om voor den rechter te ver schijnen, aangezien zij gedreigd hebben hun hoofdonderwijzer neer te schieten. De Turksche minister van Binnenlandsche Zaken heeft thans bepaald, dat berichten over dergelijke aanvallen en bedreigingen niet meer mogen worden gepubliceerd zonder toestem ming van den directeur van openbare veilig heid, aangezien men vreest dat publiciteit in deze volgelingen zal maken. 14 dag. R.K. Jeugdreis 25 Juli, 1, 8 en 15 Aug. 14 dg. Vogezcn-Zvvitserland f 59.50 - 18|7, 1-15-2918. 8-daagsche fietst. Ardennen 27.50 - 24(7, 7 en 21|8 9 daagsche fietstocht België en Engeland f 35. 30, Juli, 13 Aug. overnachten in berghotels - Faulhorn 2684 M. 14 dagen 97.50, 1, 15 en 29 Aug. LAAN VAN MEERDERVOOKT 176, DEN HAAL JOHANNESBURG, 9 Juli. (Reuter) Ter her denking van den Grooten Trek, welke plaats greep tusschen 1834 en 1838, zullen begin Augustus twee reizen per ossenwagen door Zuid-Afrika worden gemaakt. Een wagen zal trekken van Kaapstad naar Bloedrivier in Na- tal en de andere van Kaapstad naar Pretoria, waar een gedenkteeken voor de „voortrekkers' wordt opgericht. Beide wagens zullen nauw keurig den weg van de „voortrekkers" volgen. REIMS, 9 Juli. (Havas). Na 24 jaar ge zwegen (e hebben, hebben de groote toren klokken der kathedraal van Reims van daag voor het eerst weer hun bronzen stemmen laten klinken ovcir de stad en den omtrek. Tot op 20 K.M. afstand was het geluid der klokken hoorbaar. De ver- maardste dezer klokken is de „z.g. Char lotte, welk in 1570 is ingewijd. Deze weegt ruim tien ton en heeft een omtrek aan den voet van bijna acht meter. In tegenwoordigheid van den kardinaal-le gaat, Is vanmiddag, het groote gerestaureerde orgel der kathedraal officieel ingewijd, en be speeld door Joseph Bonnet, den organist van de Sint Èustachiuskerk in Parijs. Het orgel bezit 6.598 pijpen en kan de meest gevarieerde klanken der Fransche kerkorgels voortbrengen. Het bijzondere instrument is ge- ïestaureerd volgens de gegevens uit de 17e en de 18e eeuw. Als plaatsvervanger van Z. H. den Paus kwam de pauselijk legaat kardinaal Suhard. aartsbisschop van Reims, naar da basiliek van St. Remy. Een dubbele rij van soldaten, die waren opgesteld van de basiliek van Saint Remy tot aan de kathedraal presenteerden 't geweer teen de kardinaal langs hun rijen reed. Verwachting: Aanvankelijk aan de kust H nog krachtige, overigens meest matige Westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, wei- E nig of geen regen, iets warmer. [E Verdere vooruitzichten: Geleidelijk wat H H warmer. illlllllllllllllllllllllllllillllllllllllllNllllllllllllllllllllllllllllliillllllliiB WASHINGTON, 9 Juli. (Reuter) Pittman, de voorzitter van de Senaatscommissie van Buitenlandsche Zaken, heeft in een perscon ferentie gezegd, dat hij een herziening der neu traliteitswet ten aanzien van China noodzake lijk acht. Pittman gelooft; dat de regeering voorstellen aan het congres zal voorleggen. Pittman voegde hier aan toe: Ik ben van meening, dat het oorlogsjaar in het Verre Oos ten bij het Amerikaansche publiek een ernstig vooroordeel heeft teweeg gebracht jegens de Japansche regeering en den toenemenden wensch China te helpen. Zoolang de neutra liteitswet onveranderd zal zijn, zal Japan voortgaan Amerikaansche producten te koo- pen, terwijl de Japansche blokkade het voor China steeds moeilijker zal maken uit de Ver- eenigde Staten in te voeren. LONDEN, 9 Juli. (Reuter). De internatio nale suiker-conferentie, welke deze week te Londen bijeen is gekomen om te spreken over den toestand gedurende het tweede jaar van dc internationale overeenkomst, dat 1 Septem ber 1938 zal beginnen, is heden verdaagd tot 13 Juli a.s. teneinde.de delegaties in de gelegen heid te stellen hun regeeringen te raadplegen. VALENCIA, 9 Juli (Havas). Aan het front in het gebied langs de Middelland sche Zee heeft de strijd een bijna onge kende hevigheid gekregen, doordat de recht schen een indrukwekkend aantal tanks en bombardementsvliegtuigen gebruiken, welke onophoudelijk tonnen ontplofbare stoffen ontladen. De regeeringstroepen hebben Nules moeten ontruimen. De bevolking had de plaats reeds lang verlaten, daar zij door de bombardemen ten tot puin was vervallen. Vannacht en vanochtend hebben vliegtuigen van de luchtmacht van Franco de voorsteden van Barcelona gebombardeerd. De eerste aan val geschiedde te een uur vannacht. Onder het vuur van het afweergeschut wierpen de vlieg tuigen hun bommen op Moncada. Drie perso nen werden gewond. Omstreeks half elf van ochtend wierpen tien vliegtuigen, welke van de kust kwamen, een vijftigtal bommen op Bada- lona. Drie personen werden gedood en vier ern stig gewond. Een groote menigte juichte den kardinaal toe. De pauselijke bulle, waarbij de H. Vader kar dinaal Suhard aanstelt tot Zijn legaat, was door den Paus eigenhandig geschreven. „De illustere kathedraal van Reims, al dus het pauselijk schrijven, die in schoonheid van lijnen de christelijke vroomheid en deug den van de Fransche natie verkondigt, is na de verschrikkelijke verwoestingen van den oorlog weer in nieuwen glans verrezen, dank zij het groctsche en nauwkeurige werk van twintig jaren. Mogen de edelmoedige geloovigen in Frankrijk en hun broeders in den vreemde dank brengen aan de Goddelijke Voorzie nigheid en vurig bidden, dat de hemel aan de volkeren, die in benauwenis en onzeker heid verkeeren, moge geven de weldaad van een heilzamen vrede en de vruchten van een overvloedige rechtvaardigheid." Tenslotte schenkt de H. Vader m dit schrij ven aan den Kardinaal-legaat, den kerkelijken hoogwaardigheidsbekleeders, den burgerlijken autoriteiten en aan allen, die aan de plechtig heden te Reims deelnemen. Zijn pauselijken zegen. Terstond na voorlezing van de pauselijke bulle, waarin hij tot legaat van den H. Stoel werd benoemd, besteeg kardinaal Suhard den preekstoel der basiliek van St. Remy, om een predicatie te houden, waarin de drie voor naamste punten waren: een eerbewijs aan Paus Pius XI, een herinnering aan de roeping van Frankrijk en een gebed voor den wereld vrede. „Moge de Nötre Dame van Reims, eens verminkt, thans herboren, aldus de pause lijke legaat, een levendig protest vormen tegen elke vernieling, elke verminking en elke verwonding in den oorlog. Moge de Nótre Dame van Reims, door de schoon heid die zij ons toont, de oorzaken der con flicten wegnemen, welke Europa verdee- ien. Moge zij allen inspireeren tot het ver langen naar vrede en broederschap. Moge men onder haar verjongde gewelven in het gebed en de ontwikkeling van den Chris- telijken geest, de onontbeerlijke grondslagen komen zoeken voor den vrede onder de landen en volken. In de geschonden en herstelde ka thedraal ziet de H. Vader Frankrijk zelf waar van de Paus wenscht, dat het steeds trouwer moge worden aan zijn. Goddelijke roeping in de wereld." In afwachting van de aankomst van den president der republiek, verkeert de stad Reims in feeststemming. De straten zijn getooid met de nationale en pauselijke kleuren. Officieele personen en touristen stroomen toe. Er heerscht een stemming als van een groote bedevaart. Morgen zullen zich meer dan honderdduizend menschen in de stad bevinden, om getuige te zijn van de inwijding der gerestaureerde ka thedraal. Minister Marchand'eau heeft vanmorgen eer tentoonstelling van de kunstschatten der stad geopend. In de gemeentelijke bibliotheek is een verzameling foto's tentoongesteld betreffende den staat der kerken en gebouwen in Reims aan het einde van den oorlog. Na vier jaren waarin 287 Duitsche bommen de kathedraal hebben getroffen, stonden er in Reims, een stad van ruim 100.000 inwoners, nog slechts 17 huizen overeind. LONDEN, 9 Juli (Havas). Het door de niet-inmengingscommissie goedgekeurde plan tot terugtrekking der vrijwilligers uit Spanje is thans aan de autoriteiten van Burgos en Barcelona overhandigd. Naar men weet, zal het plan Maandag in den vorm van een witboek gepubliceerd worden. De ministerraad der Barcelona-regeering heeft vandaag vergaderd. Delvayo, de minister van Buitenlandsche Zaken, deelde de ontvangst mede van den door de Londensche niet-inmen gingscommissie opgestelden tekst van het plan inzake de vrijwilligers. In een volgende verga dering zal de regeering dit in bijzonderheden bestudeeren. De ministerpresident en minister van Nationale Verdediging, Negrin, gaf een uiteenzetting van den militairen toestand. De „Times" verwacht een nieuwe periode van internationale spanning. Britsche troepen ter versterking naar Palestina gezonden. Het Britsche plan voor de terugtrekking der vrijwilligers aan de autoriteiten in Spanje over handigd. Verscheidene Zuid-Amerikaansche Staten zijn bereid emigranten in het landbouwbedrijf op te nemen. De feestelijkheden te Reims na de restauratie van de kathedraal. Handelsovereenkomst met Zweden op I Juli in werking getreden. Stand der clearing met Duitschland per 8 Juli. Het conflict in dc haringvisscherij opgelost. Beurs van New York: Stemming prijshoudend. HANKAU, 9 Juli. (D.N.B.) De Chinee- sche luchtmacht zou vijf groote aanvallen ondernomen hebben op de Japansche vlieg velden in Anking en Woehoe en op de Ja pansche vloot op den Jangtse. Hierbij zou den talrijke Japansche vliegtuigen vernield zijn. Op het vliegveld van Woehoe zouden ook de hangars getroffen zijn. De Japan ners boden slechts geringer tegenstand. Uit Sjanghai wordt gemeld dat ondanks de aanvallen der Chineezen de Japansche troepen regelmatig langs den Jangtse blijven optrek ken. Vice-admiraal Oikawa, de opperbevelheb ber der Japansche vloot in de Chineesche wa teren, heeft door bemiddeling van Hidaka, den Japanschen consul-generaal, de buitenlandsche diplomatieke vertegenwoordigers doen waar schuwen, dat de vijandelijke zone tusschen Hankau en Hoeangsingking tot 155 KM. stroomopwaarts van den Jangtse wordt uitge breid. Hij gelastte Hidaka hun te verzoeken de vreemde vaartuigen uit dit gebied te doen te rugtrekken, teneinde onvoorziene incidenten te oorkomen. In den toestand van pater L. H. Perquin O.P. voorzitter van den K. R. O., is sinds Vrijdag eenige gunstige wending merkbaar, waarvan gehoopt wordt, dat deze blijvend zal mogen zijn. De patiënt is erg zwak. De toestand blijft nog ernstig. Er kan geen bezoek worden toe gestaan. DORTMUND, 9 Juli (D.N.B.)Door het in storten van een mijngang zijn gisteravond zes mijnwerkers bedolven. Ondanks de terstond be gonnen reddingswerkzaamheden konden zij niet meer levend te voorschijn gehaald wor den. BERLIJN, 9 Juli (Havas). Krachtens de nieuwe nationaal-socialistische huwelijkswetge ving in Oostenrijk wordt een geestelijke, die een huwelijk voltrekt alvorens het huwelijk voor den burgerlijken stand is voltrokken, ge straft met maximum vijf jaar gevangenisstraf of 10.000 Mark boete. Heiligeweg 39-45, A'dam. A. J. v. d. MADE OOK VOOR INDISCHE RIJSTTAFEL i v \(\\\\\mmiiiiiii ji i j j r A//9. Stand op Zondag 1 uur v.m. 760.1 Vorige stand 758.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1