Los van de aarde door de eindelooze ruimte gP* De eerste rustdag kwam op het juiste oogenblik TUSSCHEN AMSTERDAM EN BOEDAPEST HARINGVISSCHERS VAREN WEER UIT ïilïi» ONEENIGHEID MOEST VAN DE BAAN" ZONDAG 10 JULI 1938 De realiteit van een wachtwoord DE VACANTIEREIS VAN DE KONINGIN WIJLEN GEN. VAN HEUTSZ GEËERD Kranslegging op zijn graf op de Nieuwe Oosterbegraafplaats te Amsterdam LEERLINGENSCHAAL Onderwijzersorganisaties dringen op verlaging aan Terug te Batavia Enthousiaste begroeting der P K-A. F. M. op Tjililitan Het conflict te Vlaardingen, Scheveningen en Katwijk opgelost JONGETJE VERDRONKEN AANGEREDEN DOOR EEN STOOMTRAM Meisje oogenblikkelijk gedood VAKBEWEGING GROEIT WEER Na het vliegongeluk Omgekomen korporaal-instructeur wordt Dinsdag ter aarde besteld ONVOORZICHTIG DEN WEG OVERGESTOKEN Aanrijding te Vogelenzang DE HAAGSCHE POLITIE EN DE N.S. B. Vragen in Eerste Kamer over de jongste relletjes OFFERBLOKKEN GELICHT TOUR DE FRANCE Schulte is een zeer populaire figuur, maar zijn Spaansch is nog gebrekkig Victorie op een lekken band! Storm op til Schulte speelt in alles een hoofdrol Met de Spanjaarden klopt het niet goed TENNIS HUGHAN EN KUKULJEVIC FINALISTEN Rij de dames mevr. MillerHeine en mej. Wynne in den eindstrijd CRICKET NederlandBelgië ZWEMMEN Deane wint den zwemwedstrijd MiddelburgVlissingen UIT DE STAATSCOURANT Burgemeesters Wanneer ik uit het raampje van de cabine kijk hangt de aarde schuin aan mijn voeten als viel het haar zwaar afscheid van mij te moeten nemen. Die goede moeder Aarde ik word mij opeens bewust met welk een veilig gevoel ik mij door haar liet dragen nu ik haar ga verlaten en naast haar, zelfstandig door het luchtruim ga zweven. De kleine figuren, die mij een laatst „tot weerziens" toewuiven, zijn nu bijna vreemden voor mij: zij behooren tot een wereld, die aanstonds niet meer de mijne zal zijn. En een gevoel van verlatenheid bekruipt me, wanneer voor in de cabine de waarschuwing oplicht: „vast binden!" en de aarde onder mij onwezenlijk gaat draaien, in steeds sneller tempo. Even rolt zij onder mij weg, verzinkt dan, steeds dieper dan gaat het waarschuwingslicht voor me uit, en ik spot met mezelf: „Zon dags-luchtreiziger". We vliegen. De „Hop" brengt ons naar Boedapest. De meeste luchtreizigers-bij-uitzondering schijnen het te kennen, dat onbestemde, bijna onbehaaglijke gevoel, maar alleen vóór het ver trek. Want zocdra wijst de hoogtemeter niet enkele honderden meters aan, of men wordt gevangen in een onbeschrijflijke rust. Buiten spant zich de forsche vleugel, als een draagvlak, waarop men huizen kan bouwen; het vaste punt, vanwaar Archimedes de aarde uit haar voegen zou kunnen lichten. Och ja, die aarde zij ligt nu heel ver en heel diep onder ons. met haar speelgoedhuisjes, de kleurige warre ling van haar stedenknooppunten in het net van witte wegen, dat over de groene velden gespannen ligt; blauw schittert in de verte de zee, omgrensd door den onmetelijk wijd gespan nen horizon, waar wazig de hemel begint. Ein deloos ruim is die hemel, waarin als waterlelies witte wolken drijven, naast ons, onder ons, ge zellen op de reis van onze planeet die de vogels zelfs achter zich laat op zijn vlucht naar onbe kende verten. Het vliegtuig schenkt den reiziger een gevoel van vrijheid en onaantastbaarheid, van gevaarloosheid, dat elk ander verkeers middel, aan de aarde gebonden, moet ont beren; los van de aarde aanschouwen wij haar breede pracht, die onmerkbaar lang zaam wisselt. En slechts de kleine, zwarte vlek van de schaduw, die de Hop op de aarde werpt, en die snel over het land be neden ons meeschuift, herinnert ons er aan, dat wij met haar verbonden zijn en blijven. Dit gevoel van veiligheid is geen schijn; de rede weet slechts, dat die veiligheid afhangt van voorwaarden, waarmede onze onafhankelijkheid zweeft of valt. De piloot voorin weet ervan; doch in de enkele oogenblikken, waarin wij hem zien, glimlacht hij en zwijgt. „Safety first" wat wij zoo licht geneigd zijn op te nemen als een slogan van de K.L.M. een onder de vele slagzinnen van de moderne reclame men ervaart eerst bij een luchtreis hoezeer deze Ne- derlandsche maatschappij dit tot een devies maakte, dat 'n nauwgezet nagevolgde leefregel is. Op het vliegveld van de Malért te Boedapest, genoeglijk achter een glas tokayer, werden wij dit gewaar uit 't verhaal van den K.L.M.-agent, een Hollander van het oude, ondernemende, rustelooze slag, die de honneurs van de K.L.M. jegens ons, haar dankbare gasten, waarnam. Vóór ons was het Indië-vliegtuig vertrokken, dat in Leipzig een reiziger zou opnemen. Doch in den vroegen voorjaarsmorgen zat Leipzig dicht door den mist; dóórvliegen dus; de „Hop" zou dezen passagier wel meenemen. Doch ook de ,Hop" had, enkele uren later, boven Duitsch- Jand met slecht weer te kampen; alweer: door vliegen. Een teleurgestelde passagier dan? Neen; dan maar een gunstiger weerbericht af wachten waarna de groote machine dien eenen passagier van Boedapest uit gaat op halen. Want vóór de kosten gaat de service, maar vóór alles gaat de veiligheid: „Safety first". En dezelfde vroolijke Hollander, die gezellig met de gasten van zijn maatschappij aanzit aan een begroetingsdiner in het Lukasshotel, offert een stuk van zijn vermaak en van zijn nachtrust: een Indië-vliegtuig keert terug, en wegens de weerberichten moet met alle even tualiteiten rekening gehouden worden. Laat in den nacht wisselt de agent te Boedapest tele grammen met de weerstations en de vlieg velden langs de Middellandsche Zeekust, want de vermoeide vogel moet zijn nest bereid vin den. De veiligheid gaat voor alles. Slechts toevallig verneemt de K.L.M.-reiziger zulke feiten, doch zij verhoogen zijn gevoel van vertrouwen, daar hij zijn leven in handen weet van menschen, wier aandacht voor hem ge spannen blijft tot het laatste oogenblik. Doch het zijn ook, het zijn vooral de kleine dingen des levens, die zulk een greoten invloed op ons uitoefenen. De kleine zorgen van de stewardess, ze zijn onschatbaar. Een mede-rei ziger uitte in het begin zijn vrees voor lucht- ziekte; maar het kleine doosje met tabletten, dat zij hem sierlijk gebarend overhandigt, voorkomt alle ongewenschte maagbewegingen; als de anderen kijkt hij geboeid naar 't prach tige schouwspel van den woedenden storm, die op eenige kilometers van ons vandaan door de wolken raast. De piloot heeft ons tijdig om het centrum heengeleid en terwijl de ailerons zacht op en neer gaan om de schommelingen op te vangen, zien we in de verte de nachtzwarte ko kommen van de wervelwinden even voorbij Praag aan ons voorbij jagen, terwijl de zon lichtglansen toovert in de weelderige cabine en de stewardess met rustige zekerheid een kop thee aanbiedt. Onmogelijk, zich dan onvei lig te voelen! Voor mij zit een passagier weggezakt in de kussens van zijn fauteuil; de stewardess spreidt een plaid uit over zijn knieën: hij slaapt. Mis schien doet hij dwaas, want de aanblik, dien de aarde in dit deel van Europa biedt, het door den zilveren Donau doorsneden dal en het feest van de witgekuifde Oostenrijksche Alpen, gezien van een vliegtuig uit, moet zelfs den meest verwenden reiziger onvergetelijk zijn. Maar in elk geval is hem dit K.L.M.-vliegtuig zoo vertrouwd, dat hij zich zonder voorbehoud 1 aan Morpheus overgeeft en dit schouwspel is stichtend, al verkiezen wij het andere. De wijzer van den hoogtemeter loopt terug, 't toerental van den motor daalt merkbaar. Onder ons lig een prachtig beeld, dat steeds nader komt. Een bocht, snel nadert ons weer moeder Aarde, en met een lichten schok keeren wij tot de bewoonde wereld terug: Wij staan op Matyasfold, het vliegveld van Boedapest. De droom is uit. Wij verlieten Schiphol op een frisschen voorjaarsmorgen, en wij verbazen ons nu plotseling de lentebloemen reeds volop om ons te zien. Ongemerkt heb ben wij een enormen afstand afgelegd, zoo snel, dat wij de overgangen niet konden volgen en nu plotseling in de volle warmte van het Hongaarsche landklimaat zijn. Met moeite verlaten wij de trouwe Hop, waarin wij zulke blijde uren verwijlden, doch na dit afscheid gaan wij een nieuwen droom tegemoet. wend, met een adres, waarin zij te kennen geven, dat tot hun groote teleurstelling bij de behandeling der Rijksbegrooting voor 1938 door de Regeering geen gevolg is gegeven aan den wensch van alle onderwijzersorganisaties, om de in art. 28 der Lager Onderwijswet 1920 vast gelegde leerlingenschalen belangrijk te verla gen, niettegenstaande den aandrang, waarmede die wensch door vele leden der Staten-Gene- raal gesteund werd. Dientengevolge zijn de groote bezwaren blij ven bestaan, welke tegen de huidige schalen van alle zijden zijn aangevoerd en deze zijn zelfs nog toegenomen, als gevolg van de ver dere afschaffing van boventallige leerkrach ten. De vigeerer.de schalen beantwoorden niet aar. redelijke eischen van paedagogischen, algemeen - socialen en hygiënischen aard. De organisaties verzoeken daarom dringend bij de samenstel ling van de Rijksbegrooting voor het jaar 1939 maatregelen te nemen, waardoor ten spoedig ste zal kunnen worden overgegaan tot invoering van een verlaagde leerlingenschaal, die voor het gewoon lager onderwijs dezelfde verhouding tusschen de aantallen leerlingen en leerkrach ten waarborgt als de in 1920 vastgestelde schaal deed en bij het uitgebreid lager onder wijs voor de berekening van het aantal onder wijzers een uniforme 26-schaal als grondslag wordt genomen. Men bericht ons officieel, d.d. 9 Juli: H.M. de Koningin is vandaag per auto van Ascona naar Brieg vertrokken en aldaar in den namiddag aangekomen. Zaterdagochtend om 11 uur had op de Nieu we Oosterbegraafplaats te Amsterdam de her denking van den sterfdag van generaal Van Heutsz plaats. Mevrouw Kuipers-Van Heutsz, oudste dochter van den overleden generaal, die zoojuist uit Amerika in ons land was terug gekeerd, legde namens den Kon. Bond van Ridders der Militaire Willemsorde beneden den rang van officier een krans bij de tombe. Voor de kranslegging had de heer J. Jong- mal, voorzitter van den genoemden bond, in een korte toespraak de beteekenis van deze plechtigheid uiteengezet. Hij zeide o.m.: In ieder land, dat deelnam aan den wereldoorlog vinden herdenkingen van een onbekend iemand, die als soldaat het leven voor zijn vaderland gaf, plaats. Wij Nederlanders bleven buiten dien oorlog, doch wij hebben vele bekende soldaten die, hetzij gevallen op het veld van eer, hetzij eervol den strijd overleefden, verdienen aan de vergetelheid te worden ontrukt. Een der grootsten onder hen was de man wiens stoffelijk overschot rust in dit mausoleum. Het behoeft ons dan ook niet te verwonoeren, dat telken jare op den sterfdag van den gene raal, enkelen zich hier vereenigen. Zoolang zijn vrienden, tijdgenooten, medewerkers en oud soldaten nog leven, zullen velen van hen hier jaarlijks ter bedevaart gaan. Na afloop van de plechtigheid begaf mevr Kuipers—Van Heutsz zich in het mausoleum teneinde een bos rozen op de kist te leggen. Onder de aanwezigen merkten wij o.a. de heeren C. G. Vattier Kraane, den garnizoens commandant, kapt. A. K. Hardenberg en kapt ter zee J. Houtsmuller als vertegenwoordiger van de marine op. De Bond van Nederlandsche Onderwijzers. Het Katholieke Onderwijzers Verbond in Ne derland, Het Nederlandsch Onderwijzers Ge nootschap, De Unie van Christelijke Onder wijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland hebben zich tot minister Colijn ge BATAVIA, 9 Juli (Aneta). Gistermiddag te 16.55 landde de PK-APM op het vliegveld Tjililitan, waar de bemanning en de passagiers door een klein gezelschap op enthousiaste wijze werden begroet. De piloot Van Messel stapte uit het vliegtuig met de vlag, welke de K.N.I.L.M.-directie uit Nederland had toegezonden, in de hand. In het stationsgebouw nam majoor Versteegh, hoofd van den vliegdienst van de K.N.I.L.M., het woord en richtte zich achtereenvolgens tot de vertegenwoordigers van de Australische pers, de bemanning, het personeel van de grondor- ganisatie en tot den hoofdredacteur van Aneta. Onder de aanwezigen waren de heeren De Jong en Zimmerman van de K.N.I.L.M., de Stoppelaar van de K.L.M., alsmede de secreta ris van de Nederlandsch-Indische Vereeniging voor de Luchtvaart, de heer Kilian. O-» Vrouw: „Man, hoe meer je drinkt, hoe meer je gaat trans- pireeren". Man: „Eigenaardig, en hoe meer ik transpireer, des te meer kan ik drinken I" Partijen, betrokken in het conflict in de haringvisscherij te Vlaardingen, Schevenin gen en Katwijk hebben het voorstel van den rijksbemiddelaar, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, aanvaard, nadat de reeders ten aanzien van één bepaald onderdeel nog nadere in lichtingen hadden gegeven. In alle plaatsen zal Maandag het werk worden hervat. Zaterdagmiddag is in den Bleekerssingel te Gouda het vijfjarig jongetje G. Kool, wonende aan de Boelekade, verdronken. De knaap was in gezelschap van een vierjarig buurjongetje, dat de mededeeling thuis bracht, dat zijn vriendje in het water was gevallen. Aanvan kelijk hechtte men hieraan echter geen geloof, maar toen het ventje uit bleef, werd de politie gewaarschuwd, die onmiddellijk is gaan dreg gen. Laat in den avond was het lijkje nog niet gevonden. Zaterdagmorgen is te Heerenveen de 17-ja- rige G. Siebenga uit Rotstergaast die nabii de Veensluis met haar rijwiel meest uitwijken voor tegemoet komende wielrijders, te dicht bij de trambaan gekomen. Zij werd door de juist passeerende stoomtram tegen den grond geslingerd en zoo ernstig gewend, dat de dood eenige oogenblikken later intrad. Blijkens opgave in het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg het aantal georganiseerde werknemers in ons land naar 'n voorloopige berekening, begin '38 743.000 tegen 723.000 begin 1937. Het is dus na de daling in de periode 19331936 in 1937 met 19.400 gestegen. Het R. K. Werkliedenverbond telt 170,009 ledeD (v i 168.100) Het stoffelijk overschot van den korporaal- instructeur J. B. C. V. van Holten, die Vrijdag middag bij het verongelukken van het marine- lesvliegtuig L 10 op het Buiten IJ onder Dur- gerdam om het leven is gekomen, wordt Dins dagmorgen a.s. te Tilburg ter aarde besteld. Zaterdagmiddag is op den Zilkerweg te Vogelenzang tegenover het Graalhuis een auto in botsing gekomen met een motor-bakfiets. De bestuurder van dit laatste vervoermiddel stak zonder voldoende op te letten den rijweg over, juist toen een luxe auto, bestuurd door Jhr. Röell, jachtjonker van BI. M. de Koningin passeerde. Een botsing was onvermijdelijk. Van den motorbakfiets, bestuurd door den aardappel handelaar N. uit Hillegom, was niet veel meer over. De auto, die na de aanrijding nog langs een paar boomen schuurde, was eveneens ern stig beschadigd en moest worden weggesleept De beide bestuurders bleven ongedeerd. Het Eerste Kamerlid Van Vessem (NSB; heeft aan de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie vragen gesteld naar aan leiding van de relletjes in Den Haag bij gele genheid van het vertrek van de heeren Van Geelkerken en graaf De Marchant et d'Ar.sem- bourg naar Nederlandsch-Indië. Gevraagd wordt een nauwgezet onderzoek te doen instellen om vast te stellen, wie voor dit optreden der politie verantwoordelijk is of zijn, Voorts dat tegen hem of hen, die voor dit op treden verantwoordelijk is of zijn, een strafver volging zal worden ingesteld. Tot op heden werden de etappes van den Tour de France nog op vrij vlakke wegen geredenMaar zullen de renners óók zoo kalm hun kilometertjes „doen", wanneer straks Galïbier en Izeran in zicht komen? Zaterdagmiddag ontdekte de koster van de R.K. kerk te Vorstenbosch bij Veghel, dat in dringers zich meester hadden gemaakt van den inhoud der vier in de kerk staande offerblokken De marechaussee van Uden heeft het onderzoek in handen. (Speciale correspondentie) ROY AN, 9 Juli Zoo hebben we dan vandaag de eerste pauze in den grooten Tour. Ruim 900 kilo meter na den start in de Ville Lumière krij gen de renners dus voor het eerst gele genheid een vollen dag uit te rusten van de vermoeienissen en velen ook om te be komen van de verrassingen, welke de Ronde van Frankrijk hun tot heden heeft ge bracht. Een vijfde gedeelte is er pas afgelegd van den grooten rit langs Frankrijks grenzen, doch reeds nu is het velen aan te zien en hier mede bedoelen we vooral de debutanten dat deze Tour de France niet heelemaal is, zooals zij hem zich hadden gedacht; dat de medaille, waarop zü 'n jachtenden renner aan het hoofd van het peloton naar de overwinning zagen oprukken, óók nog een keerzijde heeft. Een keerzijde, waarop diezelfde pedaalridder in koortsachtige haa.st zijn rijwiel staat te repa- reeren, terwijl zijn collega's en concurrenten hem voorbijstuiven en hijzelf straks zijn beste en laatste krachten zal moeten inspannen, 'om dien achterstand van vele seconden en zelfs minuten weer in te halen. Eindelijk dus een dag rust. En verlangen doen ze er allemaal naar, zoowel de Luxembur ger Majerus, die dan ook eens een dag zonder zorgen voor zijn leiderspositie kan blijven, als de hekkensluiters, die zich steeds tot het laat ste moeten inspannen om niet al te ver en kansloos achter te blijven bij het peloton, dat alsmaar tracht verder te scheuren aan de groo te gaping, welke de categorie der mindere goden van de prominenten scheidt. Maar deze rustdag is vooral ook besteed moe ten worden om stormen te verdrijven. Het zijn nu eenmaal ook menschen, die renners en in een wedstrijd als deze, waar alle krachten wor den vereischt en alle zenuwen gespannen staan, gaan zij wel eens dingen zeggen en doen, die den goeden geest niet bepaald bevorderen. Zoo hing de lucht dreigend boven het Belgische kamp, waar Sylver Maes nog steeds niet geheel op volle toeren draait, maar ook bij de Duit- schers, die elkaar de heftigste verwijten toe- slingerden over niet steunen en zelfs in gevaar brengen van eikaars posities, enz. Zelfs is het zoover gekomen, dat de handen uit de mouwen werden gestoken en in een minimum van tijd een wedstrijd was georganiseerd, dien men ge meenlijk niet op den weg, maar veeleer in den ring uitvecht! En toen de bom eenmaal gebar sten was, kwamen ook de Italianen hun duit in het zakske doen en de Belgen ook, kortom het werd min of meer een knokpartij. Maar ach, men moet aan deze zaken niet meer waarde toekennen, dan zij inderdaad ver dienen. Het is alles niet zoo bedoeld en in de hitte van het groote gevecht, waarin zoo veel op het spel staat, ook alleszins verklaarbaar. Intusschen hebben ook de Nederlanders de aandacht voor zich opgeëischt. Ook bij ons had het er even iets van weg, dat het niet ging zooals het moest, maar al heel spoedig en gelukkig zonder vuistgevecht! waren de moeilijkheden uit den weg geruimd. Doch dit is niet de reden, waarom men zoo vol aandacht is voor het Nederlandsche kamp. Die belangstelling gaat meer uit naar één per soon; u hebt het natuurlijk al geraden, naar onzen blonden, lachenden Gerrit Schulte. Hij is hier de man, die allen verbijstert, renners zoowel als publiek. Een wielerartiest is hij, die schijnbaar alles kan wat hij 'maar ernstig wil, althans zoo denkt men hier van hem. Hij is minstens even populair als de stille Magne, ot de geduchte Italiaan Bartali, die momenteel nog- heelemaal niet geducht is, of als de Luxem burger Majerus, die de leiding alleen al zoc graag heeft willen veroveren, naar hij zelf zegt, omdat de gele trui hem zoo goed staat! De naam van Gerrit Schulte vangt men op uit elk gesprek, zijn handteekening leest men in het album van eiken Franschen jongen, zijn portret vindt men in alle kranten. En al len bezingen hier de toomelooze kracht van on zen jongen landsman. Hem, dien zij eens den „rijdenden gek" gedoopt hebben, ziet men nu aan als een geweldenaar, die desnoods allen tegelijk het hoofd biedt. Hij is de bewierookte held, waarvoor eenieder de grootste bewonde ring heeft, ondanks het feit, dat deze held zoo ver en zoo veilig achterin de groote groep zit opgeborgen. En toch heeft Schulte over het geheel ge nomen beslist niet beter gereden dan vele an deren. Integendeel, hij heeft weer zulke rare dingen uitgehaald met die rijke krachten van hem, dat het er op den tweeden dag al om ging spannen, of hij al dan niet zou opgeven. Roeke loos op de eerste étappe, moedeloos op de twee de, toen hij zoovele plaatsen in het klassement terugbuitelde. „Dat werk is niets voor mij, daar ben ik veel te jong voor", riep hij dien dag uit, en er was heel wat voor noodig hem te kalmeeren. En ziet, wat bemerken wij den volgenden dag? Wij weten niet wat wij er van zeggen moeten en niemand, die hem met ons over de Fransche wegen heeft zien stuiven. Is hij nu plotseling zoo bijster tactvol geworden, dat hij zich absoluut niet inspant en „maar rustig achter in het peloton blijft hangen, terwijl an deren de „vuile wasch" doen? Of is het mis schien moedeloosheid, vecht hij daar op dien langen weg naar Nantes vele kilometers met zichzelf om volhouden of opgeven? Precies weet niemand het, maar feit is, dat er 10 Kilometer voor het einde plotseling beweging komt in die strak en stijf op zijn fiets zittende lange figuur. De beenen gaan weer sneller malen, de beken de en gevreesde rukken worden weer talrijker en eindelijk komt als een toelaatbare verkwis ting, van al wat er leeft aan kracht en vitali teit in dit kerngezonde athletenlijf een vlucht, zoo mooi, zoo grootsch en vooral zoo onweer staanbaar, dat de besten onder de besten nog niet met de grootste moeite zijn wiel konden houden. Zelfs een half leege band kan hem in zijn victorie niet stuiten. „Dan maar zoo," zegt Schulte en lachend als altijd stormt hij over de finish. Hij had de derde étappe gewonnen en daarmede tevens een overwinning op zich zelf behaald. Zooals ik u zeide, is de samenwerking tus schen onze jongens thans uitstekend. Dit bleek op die befaamde derde etappe, toen Schulte pech kreeg en Dominicus onzen favoriet zijn wiel afstond en zoo weer een achterstand op liep, die hem zelf steeds verder van de kop groep ging scheiden. Men zou zoo toch wel zeg gen, dat de sport niet alleen een heksenketel van laaienden hartstocht is, wel? Hopeloos is echter de verhouding met de Spanjaarden, die zooals men weet samen met onze jongens een groep vormen. Ook hier is het Schulte die de grootste rol speelt. De Span jaarden waren werkelijk zoo vriendelijk als men zich maar denken kan en behandelden vooral Schulte met het grootste ontzag. Maar noch Schulte, noch zijn kameraden bleken erg met de makkers uit het land der Pyreneeën inge nomen, ondanks het feit, dat Berrendero hun bij hoog en laag beloofde, dat zij zich in de bergen ware helpers van hun „amigos hollan- dos" zouden toonen. Schulte was en bleef koppig. „ïkkos alios liever alleenos", besloot hij norsch, toen boog hij zich weer over den brief, die aan zijn familie in Holland een getrouw verslag moest uitbrengen van het wel en wee der Ne derlandsche renners in den grooten Tour. Storm over Noordwijk. En regenvlagen, die het verblijf op de banen van de Noordwijksche Sportvereeniging zoowel voor het publiek als voor de deelnemers, verre van aangenaam maakten. De regen had de banen glad gemaakt, zelfs slipperig en dit stelde den spelers voor bijzon dere moeilijkheden. Verraderlijke valwinden deden voorts veel afbreuk aan het spel. Abdessalam kon zijn vorm van Vrijdag, toen hij Van Swol in 4 sets sloeg, geenszins bena deren. Kukuljevic won in straight sets. Na 43 in de eerste set, waarbij de Zuidslavier steeds de leiding had gehad, won Kukuljevic met 63. Daarna presteerde Abdessalam bitter weinig meer, van strijd was geen sprake en de Zuid slavier won met 6—3, 6—0, 6—0, 14 games ach ter elkaar scorend. Hughan kreeg een walk over van Geelhand, omdat de Belg ook in de beide dubbelspelen nog uit moest komen. Zoo wordt het Zondag dus een eindstrijd tusschen Hughan en Kukuljevic. Een goede halve finale in het damesenkelspel speelde mevr. Miller-Heine en Thelma Coyne. Mevr. Miller nam de leiding met 41. De Zuid-Afrikaansche gleed in de 6e game uit, was in eens haar concentratie kwijt en verloor twee games achter elkaar. Na 43 spitste men zich reeds op een fel betwiste eerste set, doch mej. Coyne kon zich minder vlot aan de gladde baan aanpassen. Met 63 won mevr. Miller de eerste set. De tweede set had een merkwaardig verloop. Mevr. Miller-Heine serveerde het eerst en won de game. Mej. Coyne wist eveneens haar service te winnen en zoo ging het de ge- heele set door. De zoo belangrijke zevende game won mevr. Miller op love. Zij slaagde er echter niet in door de service van haar tegenstandster heen te komen. Tot 66 ging het gelijk op en het werd 7—6 voor de Zuid-Afrikaansche, op nieuw haar servicegame winnend. In de 14de game zette zij er alles op om den wedstrijd uit te maken. Op voorzichtige wijze speelde de Zuid-Afrikaansche nu verder, wachtend op fouten van haar tegenstandster, die inderdaad kwamen. Twee maal belandde een drive na een lange rallye in het net: Mevr. Miller had den eindstrijd bereikt. In den anderen halven eindstrijd werd het een 2 sets zege voor mej. Wynne op mevr. Hopman, iets wat geheel in de lijn der verwach tingen lag. De regen verhinderde na deze enkelspelen voorloopig de verdere afwerking van het pro gramma. Na enkele uren pauzeeren klaarde het tegen half 7 weer op en kon een aanvang worden gemaakt met de halve eindstrijden heeren- en damesdubbelspel. Hughan en Van Swol leverden een spannen- den strijd tegen de Belgen Geelhand en De Borman. Het betere netwerk van de beide laat- sten gaf tenslotte wel den doorslag. Een frisch partijtje damesdubbelspel vond plaats tusschen de Australische dames Wynne en Coyne en de Zuid-Afrikaansche speelsters Craze en Piercey. De uitslagen van de halve eindstrijden lui den: Heerenenkelspel Kukuljevic sl. Abdessalam 6—3, 60, 60; HughanGeelhand w.o. Damesenkelspel Mevr. Miller-Heine sl. mej. Coyne 63, 86; mej. Wynne sl. mevr. Hopman 64, 75. Damesdubbelspel Mevr. Miller-Heine en mej. Morphew sl. mevr. Hopman en mej. Stevenson 7—5, 62; mej. Coyne en mej. Wynne sl. mej. Craze en mej. Piercey 97, 64. Heerendubbelspel Geelhand en De Borman sl. Hughan en Van Swol 3—6, 6—3, 6—0, 6—8, 6—4; Kukuljevic en Moreau sl. Heijnen en Teschmacher 79, 8—6, 6—3, 7—5. Gemengd dubbelspel: Mevr. Hopman en Hughan sl. mej. Wynne en Geelhand 6—2, 7—5; mevr. Miller-Heine en De Borman sl. mej. Yorke en Van Swol 36, 6—1, 7—5. De keuzecommissie van den Nederlandschen Cricket Bond heeft het elftal voor den wed strijd Nederland (overgangsklasse) tegen Bel gië, die op 24 Juli a.s. te Tilburg op het terrein van de Tilburgsche Cricket Club gehouden wordt, als volgt samengesteld; Labouchère (S.C.H.C.), aanvoerder, Rekkers (H.H.C. 3), wicket-keeper, P. Sanders jr., (A.C.C.), Wun- der (H.B.S.), Stroink (P.W.), Burki (Quick N.), Everard (H.B.S.), Breuning (C.) (S.C.H. C.), Immig (H.) (A.C.C.), Huinder (H.B.S.), en Hooft Graafland (S.C.H.C.). Scheidsrechter: J. v. d. Bos. i De jaarlijksche Scheldebekerwedstrijd, welke Zaterdagmiddag te Vlisingen zou worden ge houden, kon wegens het ruwe water geen door gang vinden en in plaats daarvan werd beslo ten een lange-afstand-zwemwedstrijd van Mid delburg naar Vlissingen te organiseeren. De Engelschman Deane, die ook de vorige malen beslag wist te leggen op den Schelde- beker, bleek ook nu weer een uitstekend zwem mer óp den langen afstand te zijn. Hij werd v/innaar met bijna negen minuten voorsprong op den Amsterdammer Stender. Een zeef fraaie prestatie verrichtte mevr. Rie Aarsber genOlsen, door met ruim 1 minuut verschil als derde achter Stender aan te komen. Bij K. El. is met ingang van 1 Augustus be noemd tot burgemeester van Ermelo H. Martens, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der gemeente Wymbritseradeel Is aan D. F. J. Walsum, op zijn verzoek, mes ingang van 16 September 1938, eervol ontsla*' verleend als burgemeester der gemeente Epe. met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemeester bewezen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6