Reims' herstelde kathedraal plechtig ingewijd 5? m WANDGEDIERTE Japansche schepen naar Hainan? WANDGEDIERTE FEEST VAN GROOTEN LUISTER Hughes begint zijn Oceaanvlucht Het nieuws van heden DE BAROMETER f t VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 2IVi ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM MAANDAG 11 JULI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21267 De president der Fransche Repu bliek en acht Kardinalen woonden de plechtig heid bij Het Alleluja der opstanding" Predikatie van Kardinaal Suhard De toevloed van vreemdelingen De toovenaar van Reims Incident bij bezoek van Roosevelt Een aanslagop de schoenen van den president Het Weer Fa. H. v. LOON Tel. 23037 ZWEEFVLIEG-RECORD a Zondagavond uit New York vertrokken Ernstige treinbotsing in Mecklenburg De vredesconferentie voor den Chaco Een deel der Japansche vloot zou geconcentreerd worden bij de Paracelsus-eilanden De Chineesche guerilla Japansche schepen tot zinken gebracht Koning George licht ongesteld „RADICAAL" DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Vijf slachtoffers van een oude granaat Aranha biedt zijn ontslag aan Ontevredenheid onder Fransche ambtenaren Concordaat van Spanje met den H. Stoel NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor da kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek (Van een bijzonderen correspondent) REIMS, 11 Juli. Met grooten luister had Zondag de plechtige inwijding plaats van de gerestaureerde kathedraal van Reims, die in den wereldoorlog door bom men vernield werd. Klokken zongen over de oude kroningsstad. Ontelbaar- zijn de pelgrims, die uit alle deelen van Frankrijk en uit vele landen der wereld naar Reims zijn gekomen cm de heropstanding vair de prachtige Gothische kathedraal bij te wonen. Vier en twintig jaar lang is de prachtige beeltenis van de „Glimlachende Engel" verbor gen gebleven, maar nu is zij teruggekeerd op haar oude plaats in het totaal gerestaureerde Portaal varr de kathedraal en de duizenden En- gelschen, Amerikanen en andere vreemdelingen hebben reeds hun schreden gericht naar dit rvonderschoone beeld. Toen op 14 September 1914 de eerste granaten vielen op de kathedraal van Reims, werden de grootste kostbaarheden weggeborgen. Alles wat niet werd weggeborgen, Werd weggeschoten door de bommen. Twintig jaar ingespannen arbeid waren noodig, om dit kunstwerk, deze kathedraal, te herbouwen. Er: in geheel Frankrijk is blijdschap nu de glorie der Fransche architectuur en beeldhouwkunst gerestaureerd is. De engel van Reims heeft zijn glimlach hervonden, en de majestueuze porta len spreiden opnieuw hun schoonheid ten toon. De president der Fransche republiek en de kardinaal-legaat Suhard, hadden bij deze ge legenheid plaats genomen op twee tronen, die even hoog waren opgesteld. In het schip der kerk merkte men een standaard op, die geheel gelijk was aan dien, welken Jeanne d'Arc droeg bij de kroningsplechtigheid van Karei VII in 1429. De standaard is een geschenk van Groot Brittannië aan de kathedraal. Zeven kardinalen, gekleed in de cappa magna, woonden de plechtigheid bij. Het waren de kardinalen Gerlier, Hinsley, primaat van En geland, Tappouni, patriarch van Antiochië, Baudrillart, Verdier, Liènart en Van Roey, de primaat van België. Onder de geloovigen be vonden zich de ministers Marchandeau en Jeanzay, maarschalk Pétain en generaal Gou- raud. De pauselijke legaat, kardinaal Suhard, cele breerde een pontificale Heilige Mis, waarna hij den pauselijken zegen gaf aan alle geloovigtv. die binnen de kathedraal en ook daarbuiten in grooten getale lagen neergeknield. Diepen indruk maakte de preek van kardi naal Suhard. De legaat dankte in warme be woordingen den Paus, die deze feesten in den bescheiden persoon van zijn legaat wilde pre- sideeren. H. Vader, geheel Frankrijk dankt a. Vervolgens dankte hij den vorst van Monaco, de gezanten en delegaties uit Engeland en België en de vertegenwoordigers van alle lan den, wier zonen voor de vrijheid van Frankrijk 2ijn gevallen. „Frankrijk vergeet nooit," aldus de kardinaal, „Men beschuldigt het soms van zorgeloosheid, doch dan beoordeelt men het al zeer opper vlakkig. Het is hoffelijk jegens alle landen, doch het maakt onderscheid en heeft nooit zijn vrienden verloochend. Dezer dagen zal Parijs dat op grootsche wijze aantoonen." Na hulde te hebben gebracht aan de Ver- eenigde Staten en de Scandinavische landen, door wier edelmoedige giften het heiligdom van Reims weer opgebouwd kon worden, dankte kardinaal Suhard alle kunstenaars, die hebben medegewerkt aan het herstel. „Het monument, dat thans weer is opge richt, symboliseert het land, dat de kam pioen is van alle gezonde vrijheid en de borg van den wereldvrede. Frankrijk werd de boodschapper van de vrijheid, die de bron Van den vrede is. Maar waarin zetelt die vrijheid? In het boven alles stellen van de öienschelijke persoonlijkheid. De steenen der kathedraal roepen niet om Wraak, doch zingen het Alleluja van hun op standing," aldus besloot de kardinaal zijn toespraak. Behalve door den president werd de predi katie nog aangehoord door den prins van Mo- Kaco, den apostolischen nuntius, den Belgi schen ambassadeur, de gezanten van Canada, ^Denemarken, Joego-Slavië en den eersten am bassade-secretaris van Italië. Tevoren had president Lebrun den pauselij- ken legaat en den prins van Monaco ontvan gen. Een groote menigte had zich opgesteld langs den weg, dien Lebrun volgde, toen hij ach naar de kathedraal begaf. De feestelijkheden ter gelegenheid van de in wijding van de herbouwde kathedraal van Reims zijn geëindigd met een grooten optocht, Waarin meer dan 500 priesters, gemijterde ab ten, prelaten, protonotarii, veertig bisschop- Pen, 12 aartsbisschoppen en acht kardinalen Meeliepen. De verlichting van de kathedraal ^cor duizenden lampjes vormde hedenavond een waardig sluitstuk van de feestelijkheden, Gedurende de feestdagen werden tegen den onvergelijkelijk schooncn achtergrond van de kathedraal mysteriespelen opgevoerd. De ven sters van de kleine huizen rond het plein zijn verlicht, op alle balkons staan de menschen dicht op elkaar gedrongen, zij klimmen op de daken om de spelen te zien. Men waant zich lange eeuwen terug in den tijd der Middel eeuwen. Na een klein oud mysteriespel „Het spel van Adam" wordt een stuk opgevoerd van Henri Gheon. De eeuwen herleven, en als in een droom trekken de groote feiten uit de historie aan ons voorbij. In rijke gewaden en glanzend in het flitsende licht der schijnwerpers voor de kathedraal treken Clovis, Karei de Groote, Hugo Capet, Lodewijk do Heilige aan ons voor bij. Doodsche stilte heerscht onder de duizen den die op het plein staan samengedrongen. Een trilling van ontroering gaat door de massa, als op het einde van het spel een zee van licht op de muren en torens van de kathedraal wordt gericht en de klokken, carillons, orgels en zang koren samensmelten tot een machtig „Gloria in Excelsis Deo." Alle straten zijn versierd met wimpels en vlaggen, vlaggen met de kleuren van Jeanne d'Arc, met het wapen van Reims en vooral vlaggen met de Stars en Stripes van de Ver- eenigde Staten. Want zoo zeggen de inwo ners van Reims dankbaar waren er geen Rockefeller geweest en andere Amerikaansche weldoeners, dan zouden de brokstukken van heiligenbeelden en pilaren nog dooreen liggen in de puinhoopen van de kathedraal. Talrijk zijn de Amerikanen, die den Oceaan zijn over gestoken om getuige te zijn van de herrijzenis en de inwijding van de kathedraal van Reims. De kathedraal staat in het middelpunt van de belangstelling. Wie geen Fransch spreekt en voor de inwoners van Reims dus kennelijk een buitenlander is wordt om de drie mi nuten staande gehouden door arme menschen die kaarten verkoopen en portretten van post zegels waarop de kathedraal en de „Glim lachende Engel" staat afgebeeld. De stad is werkelijk artistiek versierd, een atmosfeer van blijdschap plant zich voort in de straten en het is onmogelijk aan deze vreugde te weerstaan. Tusschen de twee groote torens van de ka thedraal hangen de nationale vlaggen van Frankrijk en de Pauselijke vlaggen vreedzaam naast elkaar. „Dat is geen beleefdheid zegt de Fransche abbé die mij begeleidt dat is een symbool. Laat degenen die den mond vol hebben over den strijd tusschen Kerk en Staat in Frankrijk naar Reims komen." Bij al deze plechtigheden is de groote man van de verrijzenis der kathedraal op den ach tergrond gebleven. Het is de beroemde archi tect Deneux. Met zijn langen baard lijkt het of een onbe kende architect uit de Middeleeuwen bij het zien der verwoestingen in Reims uit zijn graf is opgestaan, en als een toovenaar door de ruïnes is gegaan om in den geest der Middel eeuwen op te bouwen wat verloren was. Twintig jaar lang heeft Henri Deneux in de kathedraal gewerkt. Vele geheimen der oude bouwheeren heeft hij ontdekt, en hij heeft het raadsel der steenen, die overal verspreid lagen, opgelost. Alle brokstukken van kapotgeschoten heiligenbeelden verzamelde hij. Onafgebroken heeft hij gezocht, alle documenten die over de kathedraal van Reims bestonden, heeft hij be studeerd. Het resultaat is, dat Frankrijk trotsch kan zijn op de verrijzenis van deze kathedraal. Ondanks de 287 brandbommen,die tijdens den wereldoorlog de kathedraal teisterden en in een ruïne veranderden, schijnt het licht weer door de onvergelijkelijk schoone ramen, zingen de klokken weer na een stilzwijgen van twintig jaar en wordt de H. Mis weer opgedragen op het altaar waar de koningen van Frankrijk ge- Het lste regiment veldartillerie te Utrecht vierde Zaterdag zijn 90-jarig bestaan. Het verlaat de versierde kazerne voor 'een feestmarsch door de stad jubileerende regiment kroond werden. God rust weer in de ciborie op de plaats, waar Hincmar in het jaar 862 reeds het H. Misoffer opdroeg en Waar Clovis, de vorst der Franken, door den H. Remigius gedoopt werd. Henri Deneux, de toovenaar van Reims, heeft zijn taak op sublieme wijze volbracht. De beel den van heiligen en engelen zijn teruggekeerd, en van de 2300 beelden, die de kerk voor den oorlog bezat, ontbreken er slechts 65 op het appèl. De avond valt over de versierde stad, die een lichtstad is geworden. De Middeleeuwen her leven in de mysteriespelen op het plein voor de kathedraal, de heiligen van Reims spreken weer tot de duizenden die op het plein ver zameld zijn. In alle harten is dankbaarheid, en eeuwig zal de herinnering zijn aan deze gloriedagen van Reims. OKLAHOMA-CITY, 11 Juli (Havas). Toen president Roosevelt bij zijn bezoek aan Okla homa door de stad reed, wilde een 52-jarige man, Woody Hockaday, op zijn auto springen. Een politie-agent sloeg hem echter neer. Op het politiebureau vertelde Hockaday, dat hij slechts de schoenen van den president had willen poetsen De „New-York Herald Tribune" meldt over het incident, dat de menigte Hockaday bij zijn arrestatie wilde lynchen. De politie moest den man beschermen en de brandweer te hulp roe pen, die de menigte verspreidde. Hockaday is geestelijk gestoord: eenigen tijd geleden heeft hij tijdens een bijeenkomst van het congres witte veeren laten vallen op den minister van Oorlog, Woodring. Volgens een ooggetuige heeft een detectfve Hockaday overmeesterd, nadat die door het politiecordon was geglipt. Hoogste barometerstand 767.8 te Toulouse Laagste barometerstand 749.1 te Thorshavn VERWACHTING: Matige, tijdelijk krach- E Üj tigc, Zuidwestelijke tot Westelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waarschijn- lijk nog regenbuien, weinig verandering in temperatuur. El Zon op v.m. 4.52 onder n.m. 9.17 uur. 5 Licht op n.m. 9.47. Maan op n.m. 8.17 Er onder v.m. 3.54 uur. Volle maan 12 Juli. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING MARNIXSTRAAT no. 116 - HAARLEM Zuiveraars v. Rijks- en Gemeentegebouwen LONDEN, 11 Juli (Reuter). De Britten Mur ray en Sproule hebben een nieuw wereldrecord zweefvliegen gevestigd door 22 uur en 5 mi nuten in de lucht te blijven. Het record stond op naam van de Duitschers Meyer en Schnei der met 21 uur en 2 minuten. NEW YORK, 11 Juli (Havas). Zondag avond om 23.20 is Howard Hughes van het vliegveld Floyd Bennett opgestegen op weg naar Parijs. Vannacht te 1.55 uur Greenwichtijd heeft Hughes draadloos medegedeeld, dat hij over Nieuw Schotland vloog, 647 K.M. van New York en dat hij zich gereed maakte den Oceaan over te steken. Het toestel, waarmede Hughes zijn tocht om de wereld hoopte te maken, is een Lockheed 14. Het vliegtuig is gedoopt „New York World Fair." Het heeft twee motoren van 1100 paarde- kracht. De bemanning bestaat uit vijf perso nen, n.l. Howard Hughes, piloot, twee naviga- toren Harry Connor en luitenant Thomas Thurlow, radiotelegrafist Stoddart en den me canicien Lund. Het toestel is ter beschikking gesteld door de commissie tot organisatie van de wereldten toonstelling te New York in 1939. Hughes heeft uitnoodigingsbrieven om deel te nemen aan deze tentoonstelling meegekregen voor de staatshoofden van de landen, waar hij tusschen- landingen zal maken. De vlucht is een propa- gandavlucht voor de tentoonstelling. Te 3.20 uur Greenwichtijd seinde Hughes dat hij het eiland 'kaap Breton achter zich had ge laten 1127 K.M. van New York. De snelheid bedraagt 290 K.M. per uur. Het weer is zeer gunstig en het zicht goed. De gerestaureerde kathedraal te Reims is Zondag ojficieel ingewijd. Aan éen vooravond tier plechtigheid was het prachtvolle bouwwerk teestei&k verlicht BERLIJN, 11 Juli (Havas) Tusschen de stations Rheinsberg en Koperhitz in Meck lenburg zijn Zondagavond twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Een personentrein kwam in botsing met een Dieselmotorwagen. Deze laatste werd door de locomotief van den personentrein opengescheurd. Vijf personen kwamen om het leven, waaronder de bestuurder van den Diesel. Veertien personen werden, gewond, waarvan zeven ernstig. De inzittenden van den Diesel waren voorna melijk Berlijners, die een uitstapje maakten. BUENOS AIRES, 11 Juli (Havas). De vredes conferentie voor den Chaco heeft een zuiver formeele vergadering gehouden. De minister van Buitenlandsche Zaken van Argentinië, Cantillo, verklaarde, dat de overeenkomst zal moeten worden geteekend door de presidenten van de Vereenigde Staten, Argentinië, Uruguay, Chili, Brazilië en Peru en dat de tekst gepubliceerd zal worden na de onderteekening door de re geeringen van Bolivia en Paraguay. Uit La Paz wordt gemeld, dat de Boliviaan - sche regeering de grootste reserve in acht neemt ten aanzien van hit accoord, in afwachting van den officieelen tekst. HONGKONG, 11 Juli. Naar 't Chineesche telegraaf-agentschap meldt, zou een deel der Japansche vloot, dat tevoren gecon centreerd was in de wateren van Foekien en Kwangtoeng, verplaatst worden naar de omgeving van de Paracelsus-eilanden en van Hainan. Dit vlootgedeelte zou bestaan uit 22 Ja pansche oorlogsschepen, waarbij zes krui sers. Deze schepen zouden geconcentreerd worden in de wateren tusschen de Fransche territoriale wateren en de Paracelsus-eilan den. Voorts wordt aan het Chineesche telegraaf-agentschap gemeld, dat Frank rijk meer kapitale schepen en kruisers naar het Oosten zendt, terwijl de Fran sche commandant van het garnizoen in Indo-China de Fransche troepen daar in specteert. Een niet bevestigd bericht aan dit agent schap meldt verder, dat Japan met het oog op de weigering van Frankrijk, de Annamieten- troepen van de Paracelsus-eilanden terug te trekken, besloten heeft tot positieve actie. Den admiraal Sjotokoe Foejita zou opdracht zijn gegeven de noodige stappen te doen. Foejita is opperbevelhebber der Japansche vloot in Zuid- China. Ook zouden de Japanners zich gereed maken Japansche troepen van Formosa naar de Pa racelsus-eilanden te zenden. Twaalf Japanscne oorlogsschepen zijn van Formosa vertrokken naar Hainan en de Paracelsus-eilanden om daar troepen aan land te zetten. Er kruisen thans nog slechts negentien Japansche oorlogs schepen in de Kwantoeng-wateren. De Chineesche nationale vlaggen wap- peren> aldus meldt het Chineesche tele graaf-agentschap, weer trotsch in de gebie den rondom Tientsin, dank zij de voort durende uitbreiding van de Chineesche guerilla in Hopei. Herhaaldelijk trekken Chineesche mobiele eenheden vrijelijk door in naam door de Ja panners bezette gebieden nabij Tientsin heen op weg naar Óost-Hopei, waar de kracht der guerilla, evenals in Centraal Hopei, gestadig toeneemt. Slechts zelden hebben de Chineesche guerillatroepen weerstand ontmoet van den kant van het Japansche garnizoen of van het onder Japansche leiding staande „Corps tot behoud van den vrede." Het Chineesche hoofdkwartier meldt, dat drie Japansche oorlogsschepen op den Jangtse door Chineesche vliegtuigen gebombardeerd en tot zinken gebracht zijn. Twee oorlogsbodems be schoten Kioekiang voor Hankau, toen zij door de Chineesche toestellen werden aangevallen. Het derde bevond zich ter hoogte van Anking. Men meent, dat de Amerikaansche en andere buitenlandsche vlootautoriteiten afwijzend be schikken op het verzoek van het Japansche commando om de oorlogsschepen van den Jangtse bij Hankau terug te trekken. Boven dien zou den Japanners worden medegedeeld, dat zij verantwoordelijk blijven voor het leven der vreemdelingen en hun bezittingen. LONDEN, 11 Juli (Reuter). Naar Zondag avond officieel werd medegedeeld, is de Engel- sche Koning lijdende aan een lichten aanval van ingewandsgriep, In verband waarmede hij een paar dagen rust zal moeten houden. De vooruitzichten zijn echter gunstig genoeg, zoo dat de Koning zijn voorgenomen bezoek aan Frankrijk zal kunnen brengen. Wij garandeeren U absolute verdelging onder geheimhouding en schriftel. garantie, volgens speciaal beproefde methode, ZUIVERINGSONDERNEMING GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 HAARLEM Plechtige inwijding van de herstelde kathedraal van Reims door Kardinaal Suhard. Se spanning in Palestina is bij het begin der ieuwe week weer toegenomen. Japansche oorlogsbodems zouden op weg 4jjn naar het eiland Hainan en de Paracelsus- eilanden. Howard Hughes gestart voor zijn vlucht New YorkParijs. Algemeene beschouwingen in den Indischen Volksraad begonnen. Mr. Wendelaar treedt af als voorzitter van de Liberale Staatspartij. MILAAN, 11 Juli (DNB) In de nabijheid van Goerz in Italië is een nog uit den wereld oorlog afkomstige, niet ontplofte granaat tot ontploffing gekomen, doordat verscheidene per sonen, die het gevaarlijke voorwerp vonden, pogingen in het werk waren gaan stellen om het open te maken en te ledigen. Door de ontplof fing werden op slag drie personen gedood. Twee personen, die zware verwondingen hadden be komen, overleden korten tijd later in het zie kenhuis. RIO DE JANEIRO, 11 Juli (Havas) D2 Braziliaansche minister van Buitenlandsche Za ken Aranha heeft, naar officieel bevestigd wordt, spontaan zijn ontslag aangeboden om de regeering in alle vrijheid te laten beraadslagen over het incident, waarbij zijn broer en andere officieren betrokken zijn. Op verzoek van pre sident Vargas heeft echter de minister zijn functie hervat. PARIJS, 11 Juli. (Havas) De nationa.e raad van den bond van ambtenaren in Frank rijk heeft in een buitengewone vergadering een motie aangenomen, waarin het „niet ontvan kelijk verklaren door het parlement van de matige eischen der ambtenaren" onder de hui dige omstandigheden, gelaakt wordt. De raad verklaart, dat „niets andersover blijft, dan over te gaan tot maatregelen, waar van de arbeiders in de particuliere bedrijven reeds met succes gebruik gemaakt hebben." De raad noodigt zijn vakvereenigingen uit, deze maatregelen ernstig voor te bereiden en ver trouwt op het bestuur om hiervan zoo noodig en op het juiste oogenblik gebruik te maken, zonder de heropening van de parlementszitting af te wachten. De minister van Justitie van het nationalis tische Spanje, Conde de Ridezno, heeft ver klaard, dat men in de toekomst met Rome een concordaat wil sluiten, waarin de samenwerking tusschen Kerk en Staat geregeld zal worden. Op administratief gebied zal een volledige onaf hankelijkheid bewaard worden. De anti-clericale wetten uit den tijd der republiek zijn reeds afgeschaft, behalve de wet betreffende de religieuze orden en congregaties en de wet betreffende de saecularisatie der be graafplaatsen, die beide in het concordaat nader geregeld zullen moeten worden. IN IV V v\ uilniiimi if fw l r f ir? Stand op Maandag 1 uur n.m.: 757.3 Vorige stand: 757.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1