Plan tot terugtrekking der vrijwilligers gepubliceerd bureaux voor redactie en administratie. Japan lijdt zwaar onder den oorlog Een kruisverhoor van Chamberlain Het nieuws van heden DE EVA CU A TIE-HA VENS AANGEWEZEN Hughes over den Oceaan Aanslagen duren voort DE KATHOLIEKE KERK IN DUITSCHLAND DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f 3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM DINSDAG 12 JULI 1938 - OCHTENDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21268 2000 vrijwilligers per dag bij gelijk aantal aan beide zijden ofwel evenredige evacuatie met 1000 aan de zwakste zijde bij ongelijk aantal Thans wacht men op Burgos en Barcelona New YorkParijs in den record tijd van 16 uur 35 min. Het Weer Minister van Financiën klaagt over achteruitgang van den Japanschen export toestand van koning George verbeterd Wederom tal van dooden en ge wonden in onrustig Palestina Bom naar autobus geworpen Tegenwerking van de godloozenactie Russische geestelijken gestraft wegens samenspanning tegen den staat Nieuw offensief van de Duitsche pers Beschuldigingen tegen de Tsjecho- Slowaaksche regeering Geen politieke volmachten Het vraagstuk van de vluchtelingen De Britsche premier antwoordt echter voorzichtig, of zwijgt Over het accoord van Rome Midden-Amerikaansche staten bereid emigranten op te nemen Grammens staakt zijn actie Eenzaam! De Jodenkwestie in Duitschland Bedreiging met gevangenis straffen tot zes maanden De Osservatorebespreekt een document, afkomstig van Mgr. Groeber NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Inaez. mededeelingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek LONDEN, 11 Juli. (Keuter). Het Britsche plan betreffende de terugtrekking der bui- tenlandsche vrijwilligers uit Spanje, is he denavond in den vorm van een witboek uit gekomen. De volgende havens worden voorgeschreven *oor het ontschepen van de vrijwilligers: Lon den, Hamburg, Marseille, Lissabon en Genua. De buitenlandsche vrijwilligers, die te Londen *UUen worden ontscheept, omvatten hen, die gerepatrieerd zullen worden naar Engeland, België, Denemarken, Estland, Finland, Letland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen. Polen en Zweden. De buitenlandsche vrijwilligers in Spanje zul len geëvacueerd worden naar gebieden, die zul len worden bepaald in de nabijheid van de havens Palamos, Cartagena, Malaga, Cadi4. Er zullen 2000 vrijwilligers per dag geëva cueerd worden, wanneer in de beide deelen Van Spanje gelijke aantallen vrijwilligers zijn. Wanneer het aantal ongelijk is, zal de partij met het kleinste aantal dagelijks 1000 vrijwilligers uitleveren, en de partij met het grootste aantal vrijwilligers een aantal, dat verhoudingsgewijze grooter is. De insche ping van de eerste groepen vrijwilligers moet beginnen op den 51 sten dag na de aanvaar ding door de internationale commissie van de resolutie betreffende het terugtrekkings- plan, en de evacuatie moet voltooid zijn 100 dagen nadien. Nog 35 dagen zijn toegestaan voor de eva cuatie van zieken, gewonden, krijgsgevangenen en vrouwen. Het Britsche plan tot terugtrekking der vrijwilligers voorziet verder in een verbod voor personen om zich naar Spanje te be geven, wanneer zij propaganda zouden kun nen gaan maken voor een van beide par tijen. Voorts is een verbod opgenomen voor schepen, die varen onder de vlag van een der onderteekenende mogendheden, om oorlogsmateriaal te vervoeren naar Spaan- sche havens. Hamburg zal de ontschepingshaven zijn voor vrijwilligers, die naar Duitschland gerepatrieerd zullen worden, en voor vrijwilligers, die in Ca diz en Malaga ingescheept zijn voor repatriee- ring naar België, Denemarken,. Estland, Fin land, Letland, Litauen, Luxemburg, Neder land, Noorwegen, Polen en Zweden, benevens voor krijgsgevangenen naar die landen, welke ingescheept zijn in Palamos en Cartagena. Vrijwilligers en krijgsgevangenen, die te Cadiz en Malaga ingescheept zijn voor bovengenoem de landen, zullen te Londen ontscheept worden. Alleen vrijwilligers en krijgsgevangenen, die naar Portugal gerepatrieerd worden, zullen te Lissabon worden ontscheept. Marseille zal de ontschepingshaven zijn voor alle vrijwilligers, die naar Frankrijk gerepa trieerd worden en voor vrijwilligers, die te Pa lamos en Cartagena ingescheept zijn voor re- patrieering naar Albanië, Bulgarije, Tsjecho- Slowakije, Griekenland, Hongarije, Roemenië, Turkije, Rusland en Joego-Slavië. Tevens zullen hier ontscheept worden de krijgsgevangenen voor die landen, welke te Cadiz en Malaga in gescheept zullen worden. Te Genua worden ontscheept alle vrijwilligers, die gerepatrieerd worden naar Italië en de vrij willigers, die te Cadiz en Malaga ingescheept worden voor repatrieering naar Albanië, Bul garije, Tsjecho-Slowakije, Griekenland, Honga rije, Roemenië, Turkije en Joego-Slavië, bene vens de krijgsgevangenen voor die landen, in gescheept te Palamos en Cartagena. De havens, waar speciale niet-inmengings- posten geplaatst zullen worden, zijn Bilbao, Huelva, Cadiz, Malaga, Cartagena, Alicante, Valencia en Barcelona. Reuter is van meening, dat in verband met de omvangrijkheid en ingewikkeldheid van dit plan, het wel een maand zou kun nen duren voor de antwoorden der beide Spaansche partijen verwacht kunnen wor den. Zoodra deze partijen hun toestemming hebben gegeven, zal de volledige niet-in- mengingscommissie bijeenkomen, teneinde het plan definitief aan te nemen. Deze definitieve aanvaarding zal den datum aangeven, te rekenen van welken de periodes in den tijdtabel der terugtrekking beginnen zullen. Een bijeenkomst der commissie is ook noodig voor de aanstelling der leden van de twee tel- commissies, doch deze bijeenkomst zou kunnen gehouden worden vóór de toestemming der beide Spaansche partijen is ontvangen. Feest in Marlborough. Bekende Engelsche ruiters hielden een race op ezeltjes LE BOURGET, 11 Juli. (Havas). De Amerikaansche vlieger Hughes is te 16.55 uur op Le Bourget geland. Hughes heeft den Oceaan overgestoken in 16 uur 35 minuten. De tijd van Lind bergh was 33 uur 30 minuten. Met begrijpelijke verbazing werd te Parijs het bericht ontvangen, dat Hughes reeds was aan gekomen. M'en had hem eerst tegen zeven uur verwacht, met het gevolg, dat om vier uur vijf tig, toen het toestel in zicht kwam, slechts enkele personen op het vliegveld aanwezig wa ren. Onder hen bevonden zich echter de Ame rikaansche ambassadeur, Bullitt, en als ver tegenwoordiger van den Franschen minister P VERWACHTING: Matige, aanvankelijk tijdelijk nog krachtige Westelijke tot Zuidwestelijken wind, betrokken tot zwaar Er: bewolkt, aanvankelijk nog eenige buitjes, S later weinig of geen regen, weinig ver- EEE H andering in temperatuur. EE 2 H VERDERE VOORUITZICHTEN: Nog weinig verandering. TOKIO, 11 Juli. (Domei). De Japansche minister van Financiën, die tegelijkeitijd de portefeuille van Handel en Nijverheid beheert, heeft uitdrukking gegeven aan on tevredenheid over den opmerkelijken ach teruitgang van den Japanschen uitvoer. HU verklaarde, dat de Japansche exporten in den tijd van Januari tot Mei, beide maanden inbegrepen, in totaal hebben be dragen 1.068 millioen yen, zijnde een ach teruitgang van 18 pet. vergeleken met de- zelfda periode van 1937. Wanneer men den uitvoer van het z.g. yen- blok, met inbegrip van het Kwantoeng-pacht- Sebied in Mandsjoekwo, Nbord- en Centraal- china, daarna aftrekt, aldus de minister, blijft slechts een uitvoer van 583 millioen yen, d.w.z. een export, die 35 pet. minder is dan in de zelfde periode van 1937. De minister verklaarde dit verschijnsel mei be moeilijkheden in den aankoop van grond stoffen, de hooge prijzen der goederen, de han- belsdepressie in het buitenland en de anti- Japansche gevoelens in het buitenland. Deze factoren moeten worden overwonnen. Spibe loofde faciliteit voor den invoer van grondstoffen yoor de fabrieken, die voor den uitvoer werken. Hij legde den nadruk op de noodzakelijkheid tjan een gedegen controle op fabricage, ver- deeling, verkoop en verbruik van de belang- rlikste goederen ten behoeve van een met suc ces voortzetten van de militaire actie in China, 611 kondigde de organisatie aan van een eco- bomische politiek voor dit doel. Tevens zegde bij werkloozensteun toe, welke voortvloeit uit öe staatscontrole op de fabricage, verdeeling, ^rkoop en verbruik van de belangrijkste goe deren. Naar het Chineesche telegraafagentschap meldt, is officieel medegedeeld, dat de bewe- e'hg „Biedt goud aan den staat" in Woehoen sileen netto een millioen yoean heeft opgele- erd, na een campagne van vier dagen. Londen, li Juli. (Reuter). Officieel wordt biedegedeeld, dat de gezondheidstoestand van °ning George verbeterd was. Het is evenwel b°odzakeljjk, dat Z. M. nog enkele dagen rust "eemt, JERUZALEM, 11 Juli. (Havas). Gister avond is te Jeruzalem een bom geworpen, waardoor twee Joden en een Arabier wer den gewond. In de Arabische wijk werd een andere bom gevonden, welke niet ontploft was. Een gewapende bende is het Arabische dorp Kafrkana binnengedrongen en eischte de hoofden van twee soldaten, die in het dorp ver toefden. Aangezien de soldaten op dat oogenblik niet in het dorp waren, namen de bandieten twee andere bewoners mee. Men heeft later de lijken van deze beiden teruggevonden. Een Britseh officier en een soldaat wer den ernstig gewond, een Joodseh hulp-agent werd gedood en twee hulp-agenten werden gewond bij een gevecht met een bende ban dieten tusschen Haifa en Nazareth heden ochtend. Mariniers van den kruiser „Repulse" zijn vanmiddag gedwongen geweest een charge uit te voeren en een Arabische menigte uiteen te drijven, die bezig was de politie in de Oostelijke stadswijk met steenen te bekogelen. Een der uit Egypte ontboden bataljons is te Lydda aangekomen. Bij Nabloes is een Britseh officier bij het ontploffen van een bom gewond. In het Britsche Lagerhuis heeft minister MacDonald op desbetreffende vragen geant woord, dat het andere bataljon, van het regi ment Essex, morgen in Palestina zal aanko men. Het gemotoriseerde elfde regiment huza ren zal spoedig volgen. De minister staat in De Engelsche legermacht in Palestina wordt versterkt. De aankomst van een afdeeling in Tel Aviv contact met den Hoogen Commissaris ten aan zien van uitbreiding der politietroepen. Buiten Jeruzalem, op den weg naar Haifa, voor een Joodsche touwfabriek, is een bom geworpen naar een Joodschen autobus. Twee personen werden gedood en 10 gewond. Verscheidene Joodsche fabrieksarbeiders, die huiswaarts keerden, zijn door bommen gewond in het Oostelijke deel van Haifa. Een der slacht offers is stervende. Later is ook op deze ar beiders met geweren geschoten; een Jood i£ doodgestoken. Te Dnepropetrowsk (Jekaterinoslaw) werden volgens berichten in de Russische pers deze maand processen gevoerd tegen drie Oekraïni- sche geestelijken, genaamd Maklimowitsch, Ste- panenko en Schkrebenko. De staatsaanklacht legde hun ten laste, dat door hun tegenwerking de godloozenactie in het gebied waar zij wo nen niet het resultaat had, dat men er van hoopte, en dat zij dus samenspanners tegen den staat waren. Het proces werd begeleid door volksmeetings, waarin de doodstraf over deze „saboteurs" geëischt werd. van Luchtvaart, kol, Frangois, evenals de vlie gers Paul Codos en Michel Detroyat. Hughes had onderweg het volgende draad- looze telegram gezonden: „Tengevolge van de warmte is het mij niet mogelijk te bezuinigen op het gebruik van benzine. Ik hoop, dat wij in Parijs zullen komen. Ik geloof niet, dat wij zul len landen, voor de overzijde van den Atlan- tischen Oceaan zal zijn bereikt." BERLIJN, 11 Juli (Havas). De Duitsche pers opent een nieuw offensief tegen de Tsjecho-Slowaaksche regeering, die zij er van beschuldigt de stemmen der Sudeten- Duitsehers en andere minderheden te willen elimineeren en zich te willen tevreden stel len met een tijdens de volgende parlements- zitting doen goedkeuren van het nationa liteitsstatuut door alle Tsjechische partijen. De „Nachtausgabe" schrijft in een opschrift op de frontpagina: „Uitschakeling van de ethni- sche groepen in Tsjecho-Slowakije. Ongehoorde manoeuvre der Tsjecho-Slowaaksche regeering". Het blad bezweert Londen tusschenbeide te ko men „wanneer Engeland werkelijk het voor nemen heeft den vrede te verzekeren". De „Lokalanzeiger" schrijft in een opschrift, dat het Tjecho-Slowaaksche parlement tus schenbeide wil komen „tegen het volkeren recht". In verband met berichten over volmachten, die de Tsjecho-Slowaaksche regeering aan het par lement zou vragen, wijst het Tsjecho-Slowaak sche telegraafagentschap Ceteka erop, dat vol gens inlichtingen uit bevoegde kringen er niet de minste twijfel is omtrent het niet-politieke karakter van deze volmachten. Economische en technische kringen, vertegenwoordigd door den minister van Financiën, hebben den wensch te kennen gegeven, dat sommige categorieën loo- pende economische en bestuurszaken binnen de mate, waarin de openbare financiën dit noodig maken, geregeld zullen kunnen worden op den grondslag van de wet op de volmachten, strikt beperkt in tijd en omvang. Het desbetreffende ontwerp wordt het best gekenmerkt door er op te wijzen, dat de volmachten zich niet zullen uitstrekken tot zaken, die betrekking hebben op de belastingen, noch tot sociale en politieke zaken. De bewering, dat de regeering politieke volmachten zou vragen is volstrekt onjuist; de regeering denkt daar niet aan. LONDEN, 11 Juli. (Havas.) Vanmiddag heeft zich opnieuw een waar debat ont sponnen in het Britsche Lagerhuis ten aanzien van het mogelijk van kracht wor den van het Italiaansch-Britsche accoord. De Labour-afgevaardigde lt. kol. Fletcher vroeg' den premier, of hij het Huis de verzeke ring wilde geven, dat het accoord van Rome niet geratificeerd zal worden vóór het Huis de gelegenheid zou hebben gehad de toepassing van dit accoord te bespreken en vast te stellen, dat de voorwaarde voor iedere toepassing van dit accoord, d. w. z. een regeling van de Spaan sche aangelegenheid, vervuld is. Chamberlain antwoordde: „Zooals ik op 1 Juni in antwoord op een vraag verklaard heb, behoeft het accoord geen ratificatie, maar wordt in de protocollen gespecificeerd, dat de aangehechte instrumenten van kracht zullen worden op een datum, die door beide regeerin gen moet worden vastgesteld. Het Huis zal de gelegenheid krijgen de kwestie opnieuw te be spreken, wanneer deze datum zal zijn vast gesteld." Fletcher vroeg vervolgens: „Is het op het oogenblik niet duidelijk, dat de eenige regeling in Spanje, die het hoofd der Italiaansche re- Neville Chamberlain EVIAN, 11 Juli. (Havas). Op de conferentie voor de vluchtelingen te Evian heeft de Zweed- sche afgevaardigde, Engzell, verklaard, dat zijn regeering niet zal weigeren een zeker aantal vluchtelingen op te nemen, voor zoover de eco nomische omstandigheden van het land dat toelaten. De vertegenwoordiger van Paraguay zeide, dat zijn land bereid is werkzame elemen ten toe te laten, als zij zich als landbouwer wil len vestigen. De Zwitser Rothmund merkte op, dat zijn land 9 procent vreemdelingen herbergt. Van 12 Maart tot 1 April zijn 3000 tot 4000 vluchtelingen uit Oostenrijk binnengekomen, terwijl andere buurstaten hun grenzen gesloten hielden. Het voorgenomen werk, aldus zeide hij, zal slechts uitvoerbaar zijn, wanneer men de immigratiemogelijkheden in de overzeesche lan den kent. De vertegenwoordiger van de republiek Ni caragua heeft namens de regeeringen van Cos- ta-Rica, Honduras, Panama en Nicaragua me degedeeld, dat deze vier regeeringen het plan van Roosevelt moreel zullen steunen, en in stemmen met het oprichten van een perma nente commissie, belast met het bewaken van de belangen van politieke vluchtelingen, welke hun nationaliteit moge zijn, op voorwaarde, dat zij niet tot die emigranten behooren, aan wie de wetten van genoemde landen den toegang hebben verboden. BRUSSEL, 11 Juli. De Vlaamsche aktivist Florimond Grammens heeft medegedeeld zijn schilderactie voorloopig te zullen staKen in ver band met de verklaring van den Belgischen mi nister-president, Spaak, die beloofd heeft voor een stipte naleving der taalwet te zullen zorgen. Vertegenwoordigers der Vlaamsche cultuur- vereenigingen hebben Zaterdag een onderhoud van langer dan twee uur met den minister president gehad. geering zal aanvaarden, een algeheele over winning is van generaal Franco, en hoe kan in dat geval het accoord worden toegepast, tenzij de eerste minister er in toestemt deze definitie van een regeling te aanvaarden?" Chamberlain antwoordde: „Ik denk niet, dat dat eên nauwkeurige definitie is van den toe stand." Arthur Henderson stelde hierop de volgende vraag: „Kunt gij ons zeggen, of het waar is, dat, zooals de „Times" schrijft, de Italiaansche en Engelsche regeeringen op het oogenblik van de onderteekening der overeenkomst een spoe dige overwinning van generaal Franco ver wachtten, en dat zij om die reden toestemden in deze voorwaarde?" Chamberlain verklaarde hierop: „Ik kan niet voor anderen spreken." Archibald Sinclair, de leider der liberale op positie, vroeg: „Met alle waardeering voor den wensch van den eersten minister om het ac coord zoo spoedig mogelijk van kracht te doen worden wil hij ons de verzekering geven, dat het accoord niet zal worden toegepast vóór de Italiaansche troepen en vliegers het Spaan sche gebied en in het bijzonder het eiland Majorca verlaten hebben?" Chamberlain antwoordde: „Ik ben niet bereid iets, wat het ook zij, toe te voe gen aan hetgeen ik reeds gezegd heb." Het Labour-lia Montague vroeg: „Wil het eerste antwoord van den premier zeggen, dat het accoord niet van kracht zal worden gedu rende het zomerreces van het parlement?" Chamberlain verklaarde hierop, dat, naai zijn meening, zijn antwoord die beteekenis niet had Miss Wilkinson stelde daarop de vraag: „Zou het voor een internationaal begrijpen niet goed zijn, wanneer de eerste minister een verklaring aflegde, waarin hij definieerde, wat hjj wilde zeggen, toen hij sprak over een „regeling van de Spaansche kwestie"? Deze zaak is zoo vaag, dat niemand precies weet, wat Chamberlain wilde zeggen." De eerste minister gaf echter geen antwoord meer en de speaker ging over tot de orde van den dag. Het Britsche evacuatie-plan voor vrijwilligers in Spanje is thans in den vorm van een witboek gepubliceerd. Chamberlain antwoordde voorzichtig of zweeg op een kruisverhoor over het accoord van Rome, tijdens de zitting van het Britsche Lagerhuis. Wederom zijn vele dooden en gewonden gevallen bij aanslagen in Palestina. Japan zou voornemens zijn afstand te doen van de organisatie der Olympische Spelen van 1940. Zes gewonden bij autobotsing op den weg Arn hemEde. Kantoorbediende te Tilburg van 3600 beroofd. Mecning der Eerste Kamer over hetgeen de regeering doet ten aanzien van de luchtbe scherming. New-Yorksche beurs: slot op het laagste punt van den dag. O Zoovelen gaan eenzaam door het le ven. Het zijn niet alleen en niet aller eerst degenen die op verlaten posten werken. Hoevelen zijn niet eenzaam te midden van het drukste levensbe- weeg: verantwoordelijke leiders van een volk, de onbegrepen kunstenaars, de baanbrekende strijders voor een nieuwe ordening, de machtige bestier der van een wereldconcern, de bezit ter van mïllioenen, de verlaten bede laar. Eenzaam! We kunnen ons zielig- alleen gevoelen met duizenden men- schen rondom ons. Er zijn weinige kwellingen zoo bitter als die der ver latenheid van de ziel. Er zijn méér veriatenen dan we zoo in 't gewone leven zouden meenen. V/eest daarom tegemoetkomend en begrijpend. En in uw eigen verlatenheid moge ge be denken dat er Eén is, die eens tot Zijn Vader klaagde, waarom Deze Hem verlaten had en Die, kennende deze kwelling, daarom achter de taberna keldeur voor ieder wil zijn een troost in de verlatenheid. En Zijn engelbe waarder geleidt ons tot Hem. Zijn we dan nog eenzaam?! BERLIJN, 11 Juli. (Havas.) De wet, die den Joodschen makelaars in onroerende goederen en anderen Joodschen zakenlieden in Duitsch land verbiedt hun beroep uit te oefenen, stelt op overtreding der bepalingen straifen tot zes maanden gevangenis en boeten. De makelaars en beheerders van onroerende goederen en de geldschieters op hypotheek zullen hun bedrijl tot het einde van het jaar mogen uitoefenen Joodsche colporteurs zullen na 30 September a.s. hun bedrijf moeten staken. Geen enkele schadevergoeding zal worden verleend. VATICAANSTAD, 11 Juli. (Havas.) De „Osservatore Romano" publiceert een be spreking van een document, afkomstig van Mgr. Conrad Groeber, Aartsbisschop van Freiburg in Breisgau, waarin een overzicht wordt gegeven van den godsdienstigen toe stand in Duitschland na vijf jaar nationaal- socialistisch bewind. Het blad merkt op, dat het door den Bisschop opgehangen sombere beeld in alle streken van Duitsch land teruggevonden kan worden. Het eerste deel van het document behandelt de anti-godsdienstige propaganda de anti christelijke denkbeelden van Rosenberg en de zedenprocessen; het zegt, dat verzaking van den godsdienst vooral bij onderwijzers en amb tenaren wordt aangemoedigd. In Freiburg zijn in 1937 3374 menschen afgevallen. Het tweede deel maakt melding van het vernielen en bezoedelen van kruisen enz. In het derde hoofdstuk wordt beschreven, hoe de uitoefening van den godsdienst belemmerd wordt. Men verhindert, aldus het document, ambtenaren de godsdienstoefeningen bij te wo nen. De Katholieke Volksverein", 30.000 leden tellende, werd ontbonden, het Concordaat ten spijt. Sportvereenigingen zijn niet meer geoor loofd. Ook anderen confessioneelen vereenigingen wordt het moeilijk gemaakt. Het vierde Hoofdstuk beschrijft de belemme ringen, die de prediking in den weg worden ge legd. Vliegende blaadjes van godsdienstigen aard zijn verboden. In Baden zijn 22 Katho lieke bladen verdwenen; verscheidene Katho lieke boeken zijn verboden. In het vijfde hoofd stuk behandelt de Bisschop de belemmering van het onderwijs. Bijbelsch onderricht is overal af geschaft; ambtenaren kunnen hun kinderen practisch niet meer naar Katholieke scholen zenden. De laatste hoofdstukken behandelen de Ka tholieke vereenigingen, werken van charitas enz. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 755-1 Vorige stand: 757.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1