UIT DEN OMTREK So#i de JnMÉeh/ l CDIIME.il "M" Men sMjft onó: CRAVEN PLAIN CRAVEN A eMk CRAVEN PLAIN? DINSDAG 12 JULI 1938 Djiguiten-ruiter-kozakken te Castricum DRIEHUIS HILLEGOM VELSEN Een sportdemonstratie op 6 September IJMUIDEN UNIE VAN IJSFABRIEKEN Bedrijf te IJmuiden werkte weder om met verlies STORMVOGELS Nederlaagwedstrijden Geslipt Wie wil er varen op trawlers? ZAANDAM ATHLETIEK H.A.V. „De Kampioen" CRICKET Haarlem 3R. I. O. 2 Wandelsportver. „Jan Passtoors" Bloemist-winkeliers SHI, IPm w fes m Jrm „ANTI-SANEERING" IN HET BLOEMBOLLENVAK Adres aan den minister van Economische Zaken DE ZAANDAMSCHE ZEEHAVEN Kostelooze rijwielmerken Beter jaar voor de A.K.U. Geringe afzet in Nederland Gunstige factoren Winstcijfers Algemeene vergadering te Haarlem Hyacinthen in den winter INLANDSCHE LEIDER ZWAAR GEWOND Wij verwijzen naar een in dit nummer voor komende advertentie, waarin het optreden van de Djiguiten-ruiter-kozakken te Castricum op Vrijdag 15 Juli as. wordt aangekondigd. Geslaagd. Voor het M.U.L.O.-diploma B slaagde L. v. Heugten, leerling van de RJC U.L.O. te Driehuis. Een breedere brug De brug die Hillegom met De Meer verbindt zal verbreed worden, 't Klinkt eenvoudig, maar de simpele mededee- ling geeft aanleiding tot groote blijdschap. Welk een noodtoestand er bij café Ceres heerscht kan men zich ongeveer indenken als men weet, dat de thans bestaande brug over de Ringvaart da teert van 1885, dus ruim een halve eeuw oud is. De brug was stevig, is dat feitelijk nog, doch te smal, zoo smal, dat het zelfs gevaarlijk is voor een voetganger naast een optrekkende" auto de brug over te loopen. Over „per fiets" praten we niet. Men denke ook eens aan het verkeer in 1885 en dat van 1938! Hoe eer de toestand daar verandert, hoe liever. Voor de werkloozen Ook hier is een proef genomen met het distribueeren van gebakken visch onder werkloozen en ondersteunden van het Burg. Armbestuur. Men deelt ons mede, dat de proef goed geslaagd is. De heeren P. Dijkstra en A. W. Volmer, res pectievelijk wonende in de J. P. Coenstraat 143 te IJmuiden en aan het Kerkplein 2 A te Vel- sên, hebben een oproep tot alle sportvereeni- gingen gericht om op 6 September ter gelegen heid van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin een optocht van sportvereenigingen te houden. Deze optocht zal dus een feestelijk aanzien hebben, duidelijk de verschillende sporten demonstreerende en een grootsch opgezet karakter dragen. Indien de plannen doorgaan zou het, naar 't oordeel der organisatoren, moeten zijn een défilé van de sport. Dit défilé zou dan op een nader aan te wijzen plaats voor het gemeentebestuur moeten plaats hebben. De be doeling is geen reclame voor de eigen vereeni- gingen te maken, doch alleen voor de sport in het algemeen. Bij voldoende deelname zal een vergadering worden belegd, om uit de deelnemende vereeni- gingen een commissie te benoemen, die de zaak verder voorbereidt en ten uitvoer brengt. Blijkens het jaarverslag over 1937 der Unie 'an Ijsfabrieken, waartoe ook het bedrijf dei N.V. Vereenigde Ijsfabrieken in IJmuiden be hoort. bedroeg het winstsaldo ruim ƒ300.000. Omtrent het bedrijf te IJmuiden wordt op gemerkt, dat dit wederom met verlies werkte In het verslagjaar werden de capaciteiten dei concurreerende fabrieken nog uitgebreid, hoe wel in totaal reeds zeer groote over-capaciteit aanwezig was. Het gevolg daarvan is, dat dooi omzet-versnippering het gemiddelde der kost prijzen van de fabrieken te IJmuiden weer ge stegen is. Was de kapitaal-vermorsende con currentie nagelaten, dan zou de gemiddelde kostprijs liggen ver onder den huidigen ver koopprijs; thans kan worden aangenomen, dat de IJsindustrie te IJmuiden algemeen verlies oplevert. Volgens de gecombineerde balans bedraagt het kapitaal dér N.V. Vereenigde Ijsfabrieken 300.000. Naar wij vernemen zullen aan de nederlaag- wedstrijden van Stormvogels o.m. deelnemen „De Kennemers", A.F.C. en U.VS. Vermoedelijk zuilen de wedstrijden op Zaterdag gespeeld worden. Gistermiddag is een motorrijder uit Alkmaar op den Wijkerstraatweg tengevolge van de gladheid van den weg geslipt. De motorrijder en duo-zitter vielen, waarbij eerstgenoemde een snijwond aan het hoofd opliep. Na ter plaatse te zijn verbonden, konden beiden hun weg vervolgen. Door de Gemeentelijke Arbeidsbeurs worden liefhebbers opgeroepen voor het varen op Duit- sche stoomtrawlers. In aanmerking komen: stuurlieden, stokers, matrozen en lichtmatrozen. Nader vernemen wij, dat de beide ploegen die inmiddels naar Duitschland zijn vertrok ken en meerendeels geplaatst zijn op de traw lers afkomstig uit Wesermünde en Altona, goed zijn aangekomen en over het geheel zeer con tent zijn. den dienstgeleider te Santpoort, Kerkerinklaan 38, op Maandag 18 en 25 Juli a.s., alsmede 1 Augustus. Voorts Vrijdag 22 en 29 Juli en 5 Augustus, telkens van half acht tot half legen. Burgerlijke Stand. Geboren,: Sonja, d. van J. Japers en S. de Vries; Marga Juliana Adel- heit, d. van A. J. de Groot en T. Sing; Dirk Pieter, z. van C. Gerritse en G. Bakker; Jan, z. van J. Kok en S. Bouwknegt; Jantina, d.van J. de Koning en J. Draijer; Johannes Gerar- dus, z. van G. J. Bekker en G. de Wit; Antoon, z. van P. J. van Breemen en N. Huüsman; Jan, z. van M. de Jong en M. Zwier; Rinske, d. van J. B. van Dam en R. Smits; Joannes Maria Ignatius, z. van W. G. ter Ellen en M. A. Con- radi; Jacobus, z. van J. de Ruiter en W. C. Holdendorp. Ondertrouwd: P. Duin en A. Doorgeest; H. J. A. Oude Keizer en C. M. W. J. van der Goot; W. P. J. Bakkum en E. H. Looze; P. J. C. van den Berg en A. C. Lauret; A. A. Blakenburg en M. van Oudenaren; W. T. van 't Hof en C. M. L. Kuil; K. J. Zaal en T. Offenberg; J. Oosterling en M. E. Nies; H. C. Bleekemolen en W. Vlieger; G. C. van Dongen en S. Schip per; O. Zwikker en M. Tijmes; J. Geijzen- dorffer en J. Hansen. Gehuwd: J. J. Holtkamp en M. M. Ebbelaar; J. L. Haze voet en J. Plooijer; D. Visscher en M. Hooijschuur; B. van der Ree en B. Vos; P. Broeksma en I. de Goede; L. van Ooijen en E. van der Made. Overleden: Johanna Maria Jansen, oud 75 j., wed. W. A. H. Janden; Gerrit Elzevier, oud 74 j., geh. met A. Piersma: Pietertje Taanman, oud 35 j., geh. met R. Postma; Johannes Ber- nardus Hooijschuur, oud 70 j., geh. met M. M. Brussel; Annigje Donia, oud 55 j., ongehuwd; Frederika- Laarmans, oud 68 j., geh. met F. W. Jackel; Dirk Prinsze, oud 54 j., wedn. van A. J. Schouten. De tweede wedstrijd om den beker heeft Zon dag 1.1 onder veel belangstelling plaats gehad. Om 10 uur verschenen aan den start de volgen de loopers: D. Overdam, A. Herben, G. A. Ra maker, H. Medenblik, J. van Looij. In deze volg orde startten de loopers met tusschenxuimtes van 1 minuut. Het keerpunt was bij de klok te Bennebroek; het eindpunt was wederom het Houtplein. De uitslag was: 1. A. Herben, 5 p.; 2. D. Overdam, 4 p.; 3. H. Medenblik, 3 p.; 4. J. van Looij, 2 p.; 5. G. A. Ramaker, 1 p. Uitslag stijlloopen: 1. Herben, 5 p.; Ramaker, Medenblik en Overdam, ieder 4 p. en van Looij 3 p. De stand voor den beker is thans: 1. Her ben, 10 p.; 2. Medenblik, 8 p.; 3. Overdam, 7 p.; 4. van Looij, 6 p.; 5. Ramaker, 4 p. Stijlprijs: 1. Herben 10 p.; 2. Medenblik 9 p.; Ramaker, van Looijen, Overdam, ieder 7 p. Snelheidsprijs: 1. Herben; 2. Medenblik; 3. Overdam; 4. v. Looij; 5. Ramaker. ,i Haarlem 1ste innings 145 (C. Dekker 14, Hub, Boeree 73, J. Bouwes 16, J. Elsinger 18). Bowlingcijfers: J. Wulius 322, W. de Jon ge 145, L. Hendrix 236, W. Dolman 433 R.I.O. 1ste innings 54 CH. de Vrijer 30, ex tra's 11). Bowlingcijfers: J. Elsinger 218, C. Dekkei 0—12, Hub. Boeree 5—11, A. Blok 1—2. R.I.O. 2de innings 26. Bowlingcijfers: J. Elsinger 2—6, C. Dekker 2—7, Hub. Boeree 24, A. Blok 34. Haarlem 3 won dus met innings en 65 runs. Men schrijft ons: Zondag j.l. werd door Jan Passtoors deelge nomen aan den aardbeienmarsch te Beverwijk, met 22 personen, die allen den tocht volbrach ten. Door de vereeniging werd niet meegedongen naar de extra-prijzen. In verband met de trai ning voor de vierdaagsche afstandsmarschen, waar Jan Passtoors met 19 leden aan zal deel nemen, liepen de dames ook nog naar Bever wijk, terwijl de heeren heen en teiug liepen. Zoo werd de afstand van 40 en 55 K.M. gewan deld. Donderdag a.s. zal Jan Passtoors deelne men aan den optocht, bedoeld als opening van de sportweek. ilmai Ookln Kopenhagen, aan de prach tige breede Sont, zal de winkelier op de Kjöbmagergade U met echt Deensche voorkomendheid vra gen welke U kiest: Craven ""A" met kurken mondstuk) of Craven ÉBÉ Plain (zonder mondstuk). En ook hij zal U bevestigen, dat de gou den Virginia tabakken, die voor deze wereldvermaarde sigaretten worden gebruikt, de zachtste en zuiverste zijn, die U ooit proefde. En virkelig udmarket cigaret" 10 stuks 17'/i ,ceai 20 stuks 35 cent De vereeniging tot behoud van het bloem bollenvak in Nederland (de Anti-Saneering) heeft een adres aan den minister van Econo mische Zaken gezonden, waarbij zeer dringend verzocht wordt niet tot vernieuwing van het saneeringsplan voor de bloembollencultuur 1937/1938, hetwelk op 31 Juli a.s. afloopt, in te gaan, doch alle betreffende maatreglen, welke in zoo hooge mate funest voor het Nederland- sche bloembollenbedrijf zijn geworden, op te heffen en het loopende plan te liquideeren. In het adres wordt gewezen op de groote vpordeelen, die de Nederlandsche maatregelen voor buitenlandsche kweekers opleveren. Deze door de saneeringsmaatregelen bevorderde bui tenlandsche culturen zullen het vak in de toe komst een moordende concurrentie aandoen. De teelt regeling en minimum- of basisprijzen hebben tevens ten gevolge gehad, dat de teelt van vluggroeiende en dikwijls voor den handel waardelooze bloembollenvarieteiten hier te lande zeer is toegenomen, waardoor dus bewust een surplus wordt gekweekt, waarvan de op koop zware offers van de 'normale kweekerij vergt. De vastgestelde basisprijs is verworden tot buitenlandsche verkoopprijs, waardoor de exporteur zich den handelswinst ziet ontgaan. Bovendien dwingt de teeltregeling den kwee- ker bij een best gewas al zijn leverbaar op de markt te brengen, waardoor de prijzen in ster ke mate gedrukt worden en door deze teelt regeling is het, theoretisch niet, doch practisch wel onmogelijk v%or jonge of pasbeginnende kweekers, zich te vestigen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat de werk loosheid in het bloembollenvak, die bij den aanvang van de saneering in zoo ernstige mate is toegenomen, tot dusver geen dalende ten- denz vertoont. Doch de concurrentie uit het buitenland, als gevolg van de genomen maatregelen, wordt het grootste bezwaar geacht. Eindelijk wordt nog gewezen op de uitspraak van de vergadering van de Algemeene Veree niging voor Bloembollencultuur van 21 Juni 1937, waarin met een groote meerderheid de opheffing der saneeringsmaatregelen werd ge vraagd. Te Zaandam is Maandagavond in tegenwoor digheid van vele belangstellenden de nieuwe verlichting aan de Zeehaven, die een onderdeel is van het samenstel van maatregelen ter ver betering van de outillage der Zeehaven offi cieel door den burgemeester, mr. dr. J. in 't Veld, ontstoken. Deze bijzondere verlichting is noodig gewor den door de invoering van het tweeploegenstel- sel, waardoor thans ook bij avond wordt ge- Werkt. Voor dit doel zijn op afstanden van 80 M. 20 meter hooge betonnen lichtmasten opgericht langs beide zijden van de haven. Elke paal heeft een armentuur met twee lampen, die hun licht over de geheele haven verspreiden. Wijl juist enkele houtbooten werden gelost, kon direct het nuttig effect der verlichting worden beoordeeld. Naar burgemeester in 't Veld bij de begroe ting van de aanwezigen kon vaststellen, heeft zij aan de verwachting beantwoord. Toch zul len de bijlichten van de boot zelf niet kunnen gemist worden. De burgemeester sprak zijn ingenomenheid uit over de tot standkoming van dit werk en bracht allen dank, die tot dit resultaat hadden bijgedragen. Zaandam dat hiermede een stap voor is geko men bij andere havens, mag trotsch zijn, meen de het hoofd der gemeente op de thans modern ingerichte haven, die voor de stad van primair belang is. Nadat nog andere sprekers het woord gevoerd hadden heeft de heer Amons hartelijke woor den van waardeering gesproken voor het aan deel, dat burgemeester in 't Veld in dit werk heeft gehad, die daarmede getoond heeft in den korten tijd dat hij aan het hoofd der gemeente staat, bezield te zijn met den Zaanschen onder- nemenden geest en den krachtigen wil om daadwerkelijk het doel te bereiken. Tot de aanwezigen behoorde o.m. Ir N. Nobel, hoofd-ingenieur van de gemeente handelsin richtingen te Amsterdam. Naar de Ontvanger der Directe Belastingen te IJmuiden ons mededeelt, wordt voor hen die niet in de gelegenheid zijn zich op de ge wone kantooruren te zijnen kantore te vervoe gen voor het indienen van een aanvrage vooi een kosteloos rijwielbelastingmerk voor het nieuwe belastingjaar, aanvangende 1 Augustus as., zitting gehouden op a.s. Vrijdag 15 Juli en 22 Juli, 's avonds van' 7 tot 9 uur op het ontvangkantoor, Kennemerlaan 64. Bovendien bestaat hiervoor gelegenheid bij Het jaarverslag van de Algemeene Kunstzijde Unie vermeldt o.a.: Wederom kan voor het verslagjaar 1937 een groote toeneming van de wereld-kunstzijde productie vermeld worden en wel van c.a. 12 tegenover 1936. Ofschoon het vooral de U.S. en Japan zijn, die bij deze uitbreiding betrokken waren, heeft toch ook ons concern daarvan zijn aandeel gehad. In tegenstelling met het jaar 1936, toen het verbruik dank zij het interen van voorraden de productie overtrof, is in 1937 het verbruik ten achter gebleven en wel voornamelijk en in toenemende mate in de laatste vier maanden. De duidelijke ombuiging van de conjunc tuurgolf naar beneden trof voornamelijk de textielindustrie en voerde tot een vrij plotse ling wegzakken van de navraag. Ofschoon het aanvankelijk geen moeite kostte om alle producenten te overtuigen van de nut teloosheid om door prijsdaling den afzet te for teeren, bleek ten slotte toch de neiging te sterk om voor den eigen verkoop door lagere prijzen een voorsprong te verkrijgen en van de concurrenten klanten af te nemen. De prijsdaling van katoen en wol deed bij de verwerkende industrieën het gevoel ontstaan, dat ook de kunstzijde wel zou meegaan. Er was integendeel een nawerkende oorzaak om den kunstzijdeprijs zoo niet te verhoogen, dan toch te handhaven, en wel de hoogere kost prijs veroorzaakt door de hoogere prijzen, die voor de cellulose en de chemicaliën in de con tracten voor 1938 waren toegestaan. Tegenover deze ongunstige stemming aan het eind van het verslagjaar stonden in het ver loop daarvan verschillende gunstige factoren, ook voor de Nederlandsche fabrieken van ons concern, nJ. hoogere prijzen, meer productie en navraag en technische verbeteringen, die stij ging van den kostprijs wisten te voorkomen en de kwaliteitsverbetering deden voortgaan. Vandaar, dat het financieel resultaat tot te vredenheid aanleiding geeft. Het vorenstaande geldt vooral voor Neder land en U. S. In Engeland had een scherpe concurrentie de noodzakelijkste stijging der prijzen onmogelijk gemaakt. Er zijn teekenen, dat aan dezen strijd een einde is gekomen en dat ook de uit komsten van onze fabriek in Aintree zich op den duur beter zullen laten aanzien. Voor Duitschland lagen de omstandigheden anders. Over de melkwol, waarvoor wij het handels merk „casenka" invoerden, zij slechts opge merkt, dat de enorme daling der wolprijzen, de betrekkelijke stijging der waarde van de melkproducten en de hernieuwde crisis in de textielindustrie, een snelle toepassing van de nieuwe grondstof onmogelijk maken. Een voldoende afzet van kunstzijde in Ne derland zal voor onze Nederlandsche fabrieken een vasten grondslag kunnen vormen en ons sterk maken in den concurrentiestrijd op de betrekkelijk weinige vrije markten. Helaas ontbreekt voor ons deze grondslag in Nederland, terwijl onze concurrenten dezen daarentegen wel hebben. Ten eerste is het verbruik van kunstzijden goederen in Nederland geringer dan elders. Verder wordt een zeer belangrijk deel er van niet in Nederland vervaardigd, in het bijzon der niet alle soorten die in den handel voor komen. Ook betrekken de Nederlandsche industrieën, die uit kunstzijde goederen vervaardigen, een deel van hun garens uit het buitenland. Onze concurrenten aanvaarden binnen de ramen der contingenteering hier op de markt iederen prijs ten einde hun contingent vol af te zetten. Ten slotte ware het gewenscht, dat de Ne derlandsche textiel-industrie, meer dan nu het geval is, de uit kunstzijde vervaardigde goede ren niet alleen binnensland plaatsen, maar ook op de wereldmarkt exporteerde. .Commissarissen stellen voor de tot nu toe in de balans voorkomende verschillende reserves, met uitzondering van de agioreserve, samen te voe gen tot een algemeene reserve. Dit voorstel, waarbij wij on sgaarne aansluiten, heeft tot doel, de balans te vereenvoudigen en de ven nootschap meer de vrijheid te verzekeren in het toekomstig gebruik van haar reserves. De bedrijfswinst bedroeg over 1937 4.389.619,19; uit andere winstbronnen (uit- keeringen, deelnemingen, interesten, exploi tatie onroerende goederen, etc.) komt hier bij nog 3.733.350,29, zoodat het totale be drag der winsten 8.122.969,48 bedroeg. Na aftrek van de rente op de obligatieleeningen en van de concernonkosten (incl. proefbe drijven) tot een bedrag van resp. 577.215 en 120.047,39, blijft een bruto winstsaldo voor 1937 over van 7.425.707,09. Rekening houdende met het onverdeeld saldo A° P° van 2.453.696,93, is dus 9.879.404,02 als winst ter beschikking. Daar wij in de vorige jaren door reorganisa ties en vereenvoudiging van den opbouw onzer vennootschap onze inwendige positie zeer ver sterkt hebben en wij ons tevens hebben kunnen ontslaan van verplichtingen aan derden, is de toestand van onze vennootschap zoodanig ver beterd, dat wij ons gerechtigd achten, nadat wij uit de winst van 1937 een bedrag van ruim 2.400.000.naar de algemeene reserve heb ben overgebracht, een dividend op de gewone aandeelen uit te keeren, ondanks het feit dat zoowel in Nederland als in de Vereenigde Sta ten de gang van zaken zich in 't loopende jaar tot nu toe minder gunstig ontwikkelt dan in 1937. Aan de Algemeene Vergadering van Aandeel houders zal worden voorgesteld, mede op grond van het advies van den Raad van Commissa rissen, de volgende bestemming aan deze winst te geven: Afschrijving op vastgelegd kapitaal 2.287.546,46; op octrooien tot 1 50.960 2.338.506,46; dividend prioriteitsaandeelen 6% 2.880; dividend cum. pref. aandeelen 24 (waarvan reeds 3% uitbetaald en waardoor alle achterstallig dividend voldaan zal zijn) 507.120; dividend gewone aandeelen 2f 2.156.465; overboeking naar algem. reserve ƒ4.048.265,95; onverdeeld saldo op nieuwe rekening f 826.166,61. Totaal 9.879.404,02. De kring Bloemist-winkeliers van de vereeni ging „Groep Bloemisten" uit den Nederland- schen Tuinbouwraad" hield zijn jaarlijksche algemeene vergadering in de bloemenstad Haarlem. De Kring maakte zijn joyeuse entrée met eenige zeer mooi met bloemen in diverse kleuren versierde auto's. De afd. Utrecht won hierbij den eersten prijs, Rotterdam den twee den en Amsterdam den derden. Het corso trok veel belangstelling. De afgevaardigden vereenigden zich op een reünie in het café-restaurant gèbr. Brinkmann. waar eenige sprekers de oude banden door mid del van welgekozen woorden weer nauwer aan haalden. De reünie werd gevolgd door de al gemeene vergadering, die geopend werd door den voorzitter, den heer C. Thim uit Amsterdam. Hij sprak zijn vreugde uit over den zeer ge slaagden bloemensterrit. Spr. deelde mede dat vandaag nog aan H.M. de Koningin in Zwitserland een bloemengroet zal worden gezonden als hulde van den kring winkeliers. De voorzitter herdacht vervolgens het over leden lid, den heer M. W. Doffenberg uit Den Haag, die zeer veel voor het vak heeft ge daan. Meer in het bijzonder zette spr. de bedoe ling van de „Bloemen-expresse" (den sterrit- bloemencorso) uiteen. Men wil door dezen sterrit laten zien dat de bloemist-winkeliers op elk tijdstip voor een bloemengroet kunnen zorgdragen. De heer D. Admiraal, secretaris, bracht zijn jaarverslag uit, waarin hij vermeldde dat 1937 wel verbetering in den omzet der bloemist winkeliers heeft gebracht doch dat de algemeene toestand niet vooruitgegaan is. Met cijfers toonde spr. de stijging der orders van „De Bloemenexpresse" aan (totaal met ruim f 10.000). Er zijn ongeveer 435 deelnemers aan deze ex presse. Uit het buitenland werd voor bijna 50.000 francs aan orders ontvangen. Spr. dankt den heer Jansen, den administrateur van het Centraal Verrekeningskantoor voor zijn werk (applaus). Zeer omvangrijk was het werk ter ver krijging van de toepassing van de vesti gingswet kleinbedrijf op de bloemenwinkels. Verwacht mag worden dat binnenkort deze maatregel door den minister zal worden doorgevoerd. In 1930 bestonden er 1230 bloemenwinkels en in 1937 niet minder dan 2200. Het aantal stijgt nog steeds zeer sterk, wat spr. met talrijke cijfers illustreerde. In deze kwestie werd op zeer vruchtbare wijze samengewerkt met den inspecteur van het tuin- bouwonderwijs en het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Verschillende acties werden weer onderno men. Het succes van „Moederdag" b.v. neemt steeds toe. Het ledental steeg tot 460. De secretaris sloot met den wensch, dat spoedig ook het bloemist winkelbedrijf geordend moge zijn, opdat' het weer rendabel zal worden. De jaarstukken werden goedgekeurd. Uitvoerig werd de propaganda voor den Moe derdag besproken. Verschillende tips kwamen naar voren. De voorzitter zette uiteen, dat een goed reclame-object zeer moeilijk te vinden is Om half een werd de vergadering onderbro ken voor de gemeenschappelijke iunch, waar aan de heer Voors de volgende rede hield: Wij beleven in deze weken weer den rooitijd voor den kweeker de tijd van den oogst, voor den handelaar de tijd van den inkoop. Maat tevens zijn deze weken belangrijk, omdat de behandeling der geoogste en voor den handel bestemde bollen nu aan de orde van den dag is In het bijzonder bij de hyacintenbollen. Wanneer wij ons even zouden verplaatsen naar een der uit gewoonte nog schuren ge noemde bollenbewaarplaatsen, waarmee het landschap rondom ons nu niet bepaald is ver sierd, maar die er evenzeer behooren als de velden zelf, dan bemerken we, dat in die hoog verwarmde en zorgvuldig geïsoleerde ruimten gestreefd wordt naar den hoogst mogelijxen graad van constante temperatuur. En ook daar, waar niet het hierbovenbedoelde prepa reeren geschiedt, is toch de kachel aan. Als, over eenige weken, de stralen van Augus tus- en Septemberzon zorgvuldig uit de be waarplaatsen worden geweerd, is hetzelfde doei de drijfveer van het aan lage temperatuur blootstellen van die bollen, die volgens een vast plan kunstbewerkingen ondergaan om ze op hun taak voor te bereiden. Tegenwoordig vindt die schuurbehandeling soms nog een voortzet ting in de koelcel en als een bus sluit dit alles in elkander. Er wordt, om het in een paar woorden te zeggen, heel wat minder aan de natuur over gelaten den vroeger. Het is natuurlijk bekend dat hetgeen men met prepareeren bedoelt in de practijk is ge vonden; aan die behandeling, ongeveer in 1910 voor 't eerst toegepast, is voor altijd de naam van den Lisser kweeker Nicolaas Dames ver bonden. Het effect van het prepareeren is het ver vroegen van de bloeiperiode van den hyacinthen- bol met twee drie weken, waardoor bloeiende hyacinthen binnen het bereik van den bloemen handel met Kerstmis en Nieuwjaar zijn geko men, hyacinthen die zonder prepareeren pas na half Januari zouden kunnen bloeien, bloeien geprepareerd reeds „onder den Kerstboom". Het is begrijpelijk dat de prepareermethode ge- leidelijk-aan verbeterd is en naar den weg naar het volmaakte ijverig, wordt gezocht. Het druk ken van het percentage uitvallers is doel. Padvinders, die de Jamboree bezochten, kre gen als souvenir een doosje met 3 geprep. hya cinthen. Van de 600 antwoorden, die de meest uiteenloopende ervaringen vertellen, stemmen er 550 overeen in dit opzicht, dat de bollen perfect hebben gebloeid; de meeste waren reeds in December gereed om in de kamer te worden geplaatst. Hoeveel te meer kunnen hyacinthen presteeren dank zij den vertrouwden zorgen van den deskun digen vakman. Wij bloembollenkweekers hebben hier altijd onbegrensde mogelijkheden gezien. Zoo'n 30 jaar geleden, in de jaren dus vóór dat het prepareeren fn toepassing kwam, was de populariteit van de Hollandsche hyacinth danig aan het tanen. In de buitenlandsche vak pers kwamen uitlatingen voor die blameerend waren zoowel voor de kwaliteit als voor de bruikbaarheid van het artikel in de bloemsier- kunst. Ik kan ze niet citeeren om tijd te win nen. Maar dat was men noemde: den propperigen dikken, stijven tros boven den grooten lompen bloempot uitstekend,kon geen genade meer vinden. De strijd tegen den propvorm en voor den lossen trosvorm ontbrandde in Nederlandsche vak kringen en naar gelang men de oudere afzet gebieden als Engeland en Duitschland, bediende of de nieuwe klanten in Rusland en Scandina vië bereisde, zocht men al dan niet het oude sortiment te behouden of te vervangen. Bovendien lieten de tentoonstellingsinzen dingen waarvoor hier te lande en elders de bloemsierkunstenaar te hulp werd geroepen, al lengs toepassingsvormen zien, die de eigen schappen van bloeiende hyacinthen tot hun recht deden komen. Het is buiten allen twijfel dat aldus voor menige opdracht de grondslag is gelegd, die door U en Uw collega's is uitge voerd (applaus). SOERABAJA, 12 Juli. (Aneta). Gisteravond is in de C. B. Z. opgenomen de heer Soerdir- man, vice-voorzitter van het hoofdbestuur en dagelijksch leider van de Parindra. De heer Soerdirman was zwaar gewond bij een auto ongeluk, dat geschied is tusschen Loemadjang en Probolinggo. Zijn toestand is ernstig. OVER DE W. M. PRESENTEERT ZICH In het Zuiden van ons land beter dan hier kent vrijwel ieder Pater J. Jacobs M.S.C. te Heerlen. Hij is zoo iemand voor onzen tijd wtat wijlen Dr. Ariëns vo. .r zijn tijd was, een diep overtuigd strijder voor alles, wat kortweg met katholieke sociale actie wordt aangeduid. Het was mij een groot genoegen dezen zoo bij uitstek socialen priester te mogen beluiste ren'op den Zondag 3 Juli j.l. te Eindhoven ge houden Landdag van de W. M. Het is mijn be doeling niet de door Z. Z. E. gehouden rede uitvoerig te behandelen. Enkele puntjes echter verdienen bijzondere belangstelling en het zou onverantwoord zijn deze aan de vergetelheid prijs te geven. Allereerst herinner ik mij, dat Pater Jacobs op snuffeltocht door statistieken en verslagen er toe was gekomen te berekenen, dat er in ons land zoo ongeveer 350.000 hoofdarbeiders, ook wel werknemende middenstanders zijn. Dit cij fer viel mij op en geeft naar ik meen te den ken. Immers een onbelangrijk deel vormt (wat haar cijfer betreft) deze maatschappelijke groep niet. Maar evenmin mag deze groep onderschat worden vanwege haar maatschappelijke positie. Ter herinnering noem ik enkele vakgroepen, die hoofdarbeiders of werknemende middenstan ders worden genoemd: onderwijzers, ambtena ren, technici, apotheek-assistenten, chefs de bureau, werkmeesters, journalisten, hoogere mi litairen en politie-agenten, beroepsartisten in, loondienst, handelsreizigers en -agenten en waar mogelijk de vrouwelijke collega's dezer vakgroepen. Deze opsomming maakt de bewering van Pa ter Jacobs niet alleen aanvaardbaar, maar laat ook zien waarom deze personen een bijzondere positie innemen. Zij staan min of meer tus schen patroon en arbeider, tusschen ouders en kind, overheid en burger, leverancier en cliënt, enz. En daardoor kunnen zij zijn ik zeg niet dat zij dit zijn de trait d'union tusschen ka pitaal en arbeid, kapitalisten en proletariërs, iets wie ontkent dit? iets onschatbaars is. Door hun betere opvoeding en min of meer daardoor door hoogere levenshouding weten zïi in nauwer contact te komen met hen, die ais superieuren boven hen staan, anderzijds brengt hun ondergeschikte positie mede, dat zij het vertrouwen genieten van de handarbeiders. Wanneer het echter waar is, dat het geheele maatschappelijk leven ziek is, zal dan deze groep van werknemende middenstanders gezond zijn? En wanneer ze ongezond is, kan er dan eenigen invloed ten goede van deze personen worden verwacht? Het vervullen 'van zijn maatschappelijken plicht mag een ernstige taak zijn voor ieder er; zeker voor iederen werknemenden middenstan der, de katholieke werknemende middenstander, die „dat wel gelooft" of Wat erger is ze ver waarloost of zelfs negatief beleeft, zal zich be wust zijn daardoor leelijk in verzuim te zijn en als katholiek in dezen tijd een eersten plicht te verwaarloozen. „Begint met u zelf", leert de Bond zonder naam en terecht. Dit behoeft echter geenszins streng individueel te worden genomen. Elkander daarbij steunen kan niet anders dan toe te juichen zijn. Collectieve zelfverbetering zal zeker indirect, maar ook direct de verbetering van andere groepeeringen ten gevolge hebben. Meer: door die verbetering van de personen, verbeteren de zaken en hunkert daar ieder wel denkend mensch niet naar? Zeker, zoo gesteld is het wat theoretisch; de praktijk zou spoedig uitwijzen, dat de oplossing langs andere wegen zal moeten worden gezocht. Gelukkig behoeven we hier niet te puzzlen. We beschikken hieromtrent over een prima ad vies en wel, dat wat de door Gods Voorzienig heid ons in dezen tijd gegeven leiding, de Paus ons voorhoudt, zoowel in de twee overbekende Encyclieken Rerum Novarum en Quadragesimo Anno als in andere zendbrieven. Het maatschappelijk herstel in Christus (reeds merkte ik op: door de menschen herstellen zich de zaken) is allereerst een zaak van persoon lijke zelfverbetering. Dit is mogelijk ook collec tief en daarom adviseerde ons Hoogwaardig Episcopaat op grond van 's Pausen aanw'ijzing: de vorming van standsorganisaties. Langs den normalen weg zullen deze catacomben der nieuwe christenheid het moderne heidendom onder graven en de bouwsteenen leveren voor een vernieuwden Sint Pieter. Och arme, ik sla weer over tot wat men theorie, misschien fantasie noemt. Voor den katholieken werknemenden middenstand is er in ons land een standsorga nisatie, te weten de W. M. (officieel geheeten: de R. K. Standsorganisatie voor den Werkne menden Middenstand). Zij roept alle katholieke werknemers toe: treedt toe èn om gevolg te geven aan 's Pausen oproep, èn om u zelf en de uwen te verbeteren moreel, maar als gevolg daarvan ook anderszins. Zoo neemt u deel aan het leekenapostolaat, omdat de samenwerking tusschen de onderscheidene standsorganisaties de verbetering van allen stuwt. De werknemende middenstanders hebben hun vakorganisaties als ik noem er slechts en kele A.R.K.A., St. Christoffel, St. Bernulfus, K.O.V., en ten deele den Bond van H. K. en W, Deze vakorganisaties echter kunnen niet zijn, wat de hen allen omvattende standsorganisatie moet zijn. Maar ze zullen meer worden door de standsorganisatie, zooals alle vakvereenigingen van R. K. Werkliedenverbond, R. K. Midden standsbond, R. K. Boeren- en Tuindersbond van breede en krachtige beteekenis zijn gewor den door de hem ommantelende standsorgani satie. Zondag 3 Juli j.l. herdacht de W. M. te Eind hoven haar vijfjarig bestaan. Daar presenteerde zij zich door vijfhonderd»trouwe leden voor het Zuiden van ons land, Waar de W. M. vrij goed is ingeburgerd. Moge deze uiteenzetting worden gezien als de aanmelding van de W. M. afd. Haarlem voor Haarlem en directe omgeving. Het is waar: er zijn reeds veel vereenigingen, waarvan het lid maatschap ons wordt aanbevolen. Het is verre van mij over het meerdere of mindere nut dier vereenigingen te gaan schrijven. Het boven staande nochtans moge duidelijk hebben ge maakt, dat niet alleen de katholieke werkne mende middenstanders, maar ook mogelijk meer het geheele maatschappelijk leven met een sterke W. M. ten zeerste is gebaat. De con clusie uwerzijds moge zijn het bewustzijn on verantwoordelijk te handelen door langer buiten de W. M. te blijven. En wil men meer weten, ondergeteekende is „ambtshalve" volgaarne bereid u nadere in lichtingen te verstrekken, weest daarvan ver zekerd. P. G. TEL, Secretaris W. M., Afdeeling Haarlem J. v. d. Bergstraat 77, Heemstede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2