Twee menschen op den weg Zes gewonden bij autobotsing Wereldfilmbal 1938 Uw vacantiedroom DINSDAG 12 JULI 1938 Weer een ernstig ongeluk op den weg ArnhemEde MINISTER STEENBERGHE OP REIS Driedaagsch bezoek aan Groningen en Drente MINISTER DE WILDE IN HONGARIJE Jan Vuysters Het marine-commando te Amsterdam Benoeming in vacature spoedig te wachten WEKELIJKSCHE LUCHT- DIENST OP NIEUW-GUINEA Geprojecteerde lijn via Ambon en Ceram SCHENKING AAN DEN STAAT Aanwinst voor het Rijksmuseum voor Volkenkunde Standbeeld voor Henricus Belletable Wie er op 23 Juli in de Scheveningsche Kurzaal zullen komen DE NATIONALE FILM 1938 Regeling Ned. Bioscoopbond in zake verhuur VOORKOMING DUBBELE BELASTING Delegatie uit Amerika terug gekeerd Veertien dagen door half Europa onder kath. deskundige lei ding van 1 tot 14 Aug. voor 122 Sluiting aanmelding 15 Juli MANTELOVEREENKOMST VOOR BAKKERSBEDRIJF Overleg met patroons WIJZIGING DER BEDRIJFS- RADENWET Geen aanleiding tot het volgen van een andere gedragslijn 9oor hulbert footner Kantoorbediende van f 3600 beroofd Dader deed een goeden greep in actentasch EXPLOITATIE VAN EEN „BILJARTWONDER" De vader en de impresario tot geldboete veroordeeld BEDRIJFSVERGUNNINGEN- WET Vaste commissie ingesteld Premie Ongevallenwet 1921 De korting op de spoorweg- pensioenen Kerkelijk leven Prof. C. Friethoff O.P. Van het Angelicum te Rome naar R. K. Universiteit te Freiburg EM.-PASTOOR P. HOPMANS BEDIEND PRIESTERWIJDINGEN EEN 100-JARIGE TE HOEVEN Verschillende feestelijkheder in voorbereiding UIT DE STAATSCOURANT Notariaat Onderscheiding Ontslag Scheepvaartinspectie Op den weg tusschen Arnhem en Ede zijn Maandagmiddag twee personenauto's in volle vaart op elkaar gereden. Een der auto's, komende uit de richting Ede, wilde links den Koningsweg indraaien, toen met een vaart van circa 60 K.M. een auto uit de richting Arnhem naderde. Hoewel de be stuurder krachtig remde, was een botsing hiet meer te vermijden. De inzittenden van den uit de richting Ede komenden auto bleken er het ergst aan toe. De eigenaar, die achter het stuur zat, bleek zwaar gewond en zijn echtgenoote, die haast hem zat, bloedde uit vele wonden. Achter in den auto zaten twee kinderen, Waarvan de jongen verwondingen aan het hoofd kreeg, terwijl het meisje licht werd Sewond. Beide auto's werden zwaar beschadigd. In den auto, die uit Arnhem kwam, zaten twee heeren. Een van hen liep verwondingen aan het hoofd op. De G.G.D. was met twee zie kenauto's weldra ter plaatse en vervoerde alle zes bij het ongeval betrokenen naar het gemeenteziekenhuis. Drie gewonden zijn daar opgenomen. Van een hunner is de toestand zeer ernstig, de tweede kreeg een hersenschudding en de derde een armfractuur. De politie uit Arnhem stelde ter plaatse een Uitgebreid onderzoek in, waarna de weg weer voor het verkeer werd vrijgegeven. Vermoedelijk heeft men in den auto. welke uit richting Ede kwam. een kaart bestudeerd °hder het rijden en is men tot de conclusie ge komen, dat men links moest afslaan, juist toen Men dat punt genaderd had. Men is toen afge slagen zonder voldoende aandacht aan het an dere verkeer te schenken. Nader vernemen wij, dat de drie in het ge meenteziekenhuis opgenomen slachtoffers zijn de heer en mevrouw Bennewitz uit Den Haag etl de heer Pise uit Utrecht. Het ergst er aan toe is de heer Bennewitz, die een schedelbasisfractuur heeft opgeloopen. Zijn cell tgenoote heeft waarschijnlijk inwendige kneuzingen gekregen, terwijl de heer Pise een 'ichte hersenschudding heeft bekomen. De an dere drie personen hadden schaaf- en snijwon- den en konden na verbonden te zijn, het zieken huis verlaten. De Minister van Economische Zaken zal van daag een bezoek brengen aan de provincie Gro ningen. Mr. Steenberghe zal de centrale keu- Hngen van paarden in het Stadspark bijwonen, daarna de minister door 't bestuur van de Gro ninger Maatschappij van Landbouw zal ont- vangen worden in het landbouwhuis. In den namiddag zal een bezoek worden gebracht aan de proefboerderij „Jacob Sijpkens' Heerd" te Nieuw Beerta. Woensd&g zal de minister eenige landbouw instellingen in de provincie Drente bezoeken, pp het programma staat een bezoek aan de 'agere landbouwschool te Borger, verschillen de boschwachterijen, alsmede de proefboerderij van den veenkolonialen boerenbond te Emmer Compascuum. Donderdag zal hij de Christelijke Lagere Landbouwschool te Hoogeveen bezoeken, als mede het veebedrijf van den heer J. P. Brou wer te Ruinerwold. In den namiddag wordt ket nieuwe gebouw van de G. A. van Swieten- School te Frederiksoord geopend, terwijl daarna Ceh rondgang zal gemaakt worden door de ge houwen van de Coöp. Landbouwersbank en Nandelsvereeniging te Meppel. Onze minister van Financiën, mr. J. A. de Wilde en mevrouw De Wilde hebben een auto tocht door Hongarije gemaakt. O.m. bezochten de Puszta Bugac bij Kecskemet, waar de Commissaris van de stad, dr. Endre Kiss de pslasfalva, de Nederlandsche gasten hartelijk heeft ontvangen. In het openluchttheater te Valkenburg wordt thans opgevoerd een folkloristische volksschets hit het Limburgsche leven „Sibylle, 't Zigeu nermeisje", geschreven door Jan Vuijsters. On- her regie van Ger. Meussen wordt deze schets hoor het Limburgsche volkstooneel gespeeld pet Meussen zelf in een der hoofdrollen. Vuijs- Mrs heeft een aantal gevoelige scènes tot een ®eheel gemaakt en tot een gevoelig spel ver werkt, dat fleurig en frisch door de Lim burgers wordt gespeeld. Jan Vuijsters heeft bovendien nog meer op zijn programma. Hij heeft ook een openlucht spel geschreven „Blind Marieken de wondere sproke van O. L. Vrouw van Uden", dat op gevoerd zal worden bij gelegenheid van het derde eeuwfeest der Eerw. Kruisheeren te Uden in Augustus a.s., onder regie van Kees van Iersel. Binnenkort is, naar de Tel. meedeelt, de be noeming te verwachten van den kapitein-ter zee N. A. Rost van Tonningen, adjudant i. b. d. van H. M. de Koningin, tot commandant van de maritieme middelen te Amsterdam, als opvolger van kapitein-ter-zee H. Jolles, die be noemd is tot schout-bij-nacht, commandant, der marine, te Willemsoord. Kapitein-ter-zee Rost van Tonningen keert dezer dagen uit Indië terug. Hij werd in 1889 geboren en kwam in 1910 bij de marine. In 1912 werd hij luitenant-ter-zee 2e klasse, in 1920 luitenant-ter-zee le klasse en in 1933 ka pitein-luitenant-ter-zee. In Indië is de heer Rost van Tonningen chef van den staf van het eskader geweest. Bij K. B. is de kapitein-ter-zee H. Jolles, den 26en Juli 1938 eervol ontheven van de betrekking van commandant der maritieme middelen te Amsterdam en is met de waame - ming van die betrekking alsdan belast de kapt.-luit.-ter-zee D. C. M. Hetterschij, in af wachting van de benoeming van kapt.-ter-zee Rost van Tonningen. Het in exploitatie nemen van de gepro jecteerde lijnen der K.N.I.L.M. in den Indischen Archipel vindt gestadig voort gang. In den loop van 1939 zal, naar Inter national Aero Press verneemt, een wekelijk- sche dienst geopend worden op Babo (Ned. Nieuw Guinea), waar de nieuwe verbinding zich zal splitsen in twee takken; een daar van vindt zijn eindpunt te Manokwari, de andere te Tanah Merah, beide in Ned. Nieuw Guinea. De lijn beteekent een ver lenging van de bestaande verbinding Soera- bayaMakassar (Celebes), via het eiland Ambon, en Boela, op het eiland Ceram, naar Nieuw Guinea, zoodat hierdoor de Groote Oost wordt ingeschakeld in het Indische luchtverkeer. Van Makassar tot Ambon wordt de nieuwe lijn met landvliegtuigen geëxploiteerd, terwijl met watervliegtuigen of amphibies gevlogen zal worden naar Babo, Manokwari en Tanah Mera. Wellicht zal gebruik gemaakt worden van Sikorsky of Grumman amphibies. De K.N.I.L.M. verwacht, dat van dezen dienst op Nieuw Guinea geregeld gebruik gemaakt zal worden door Gouvernementsambtenaren, die inspectietochten naar Nieuw Guinea moeten maken, en door beambten van particuliere maatschapijen, die belangen op Nieuw Guinea hebben. Het vliegtuig zal dus voor een deel der taak der Gouvernements Marine in deze stre ken kunnen overnemen, die op het oogenblik het verkeer in dit gebied verzorgt. Wanneer de dienst op Nieuw Guinea een feit geworden is, staat het eerst het totstandbrengen van een verbinding op Sumatra's Westkust op het programma. Deze lijn zal van Batavia via Benkoelen naar Padang gaan. De heer D. van Manen te Leiden heeft aan den Staat der Nederlanden ten geschenke aan geboden, ter plaatsing in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aldaar, tien grafbeelden en graf- versieringen in hout, benevens drie muziekin strumenten, afkamstig van de stammen der Bah- Nar en Djarai in Achter-Indië. De minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen heeft deze schenking, die een wel kome aanvulling vormt van de reeds eerder door den heer Van Manen afgestane verzame ling, gaarne aanvaard en deswege den oprech ten dank der regeering betuigd. Zondag 24 Juli zal te Venlo een standbeeld worden onthuld voor Henricus Belletable, den stichter van de Aartsbroederschap der H. Familie. Henricus Belletable werd 8 April 1813 gedoopt in de St. Martinuskerk te Venlo. TK naam staat ook in gulden letters op het voet stuk van het standbeeld in de nieuwe jongste parochie der stad. Z. H. Exc. Mgr. dr. G. Lemmens zal het standbeeld onthullen. De heer D. Schiferli, voorzitter van het co mité Wereldfilmbal 1938, dat op 23 Juli in de Kurzaal en omliggende zalen in Scheveningen wordt gegeven, heeft hedenochtend medegede- deeld, welke personen uit de filmwereld schrif telijk hebben toegezegd dien avond aanwezig te zijn. Uit Parijs worden o. a. verwacht: Benoit Lévy. Jacques Feyder, John Loder, Henry Garat, An- ny Vernay, Hugnette Duflos, Madeleine Renaud en Frangoise Rosay. Uit Duitschland komen, wanneer zij hun woord gestand doen, o. a.: Heinz Rühmann Willy Fritsch, Willy Birgel, Camilla Hom en onze landgenoot Johan Heesters. De Engelschen die hebben aangenomen, zijn: Willy Palmer, Ton Vails, Margareth Lockwood Michael Redgrave en Graham Noffat. Ook Louis Borel zal uit Londen overkomen. Van de medewerkers aan de nationale film „Veertig Jaren" worden verwacht: Lilly Bouw meester en haar echtgenoot, de heer van der Lugt Melsert. Johan de Meester en Guus Ost- walt. Onze landgenooten Ilse Werner en Lien Dijjers, die thans in Den Haag is, zouden oök komen. Er worden nog onderhandelingen met Sonja Henie, Zarah Leander, Leslie Howard en Gracie Fields gevoerd. Hun komst is nog niet zeker. Er zal dien avond dansmuziek worden ge speeld door The Ramblers, het Belgische or kest van Stan Brenders en een tango-orkest Verder is de medewerking verkregen van Pierre Palla, het vocale ensemble The Jolly Five, het Almira-ballet en van den Javaan- schen danser, den heer Appegg. Heden is de kaartverkoop voor het bal be gonnen. Het comité heeft al vele aanvragen uit alle deelen des lands voor plaatsen ont vangen. Ten slotte herinnerde de heer Schiferli er aan, dat de opbrengst van dit feest ten goede komt aan drie liefdadige instellingen, te we ten: het Roode Kruis, het Prinses Beatrix-fonds en het Koningin Emma-fonds. In een Maandagmiddag te Amsterdam gehou den buitengewone ledenvergadering van den Nederlandschen Bioscoopbond is op voorstel van het hoofdbestuur besloten ten behoeve van de productie van de Nationale film 1938 buiten werking te stellen een reglementaire bepaling, volgens welke het aan de filmverhuurkantoren verboden is in de Nederlandsche taal gestelde geluidfilms van producenten, die niet door den bond zijn erkend, ten verhuur af te staan aan exploitanten van bioscopen, tenzij deze produ cent een buitenlander is, die als producent van geluidfilms bekend staat. Dit besluit heeft tot gevolg, dat de filmver huurders gerechtigd zullen zijn de onderhavige film te distribueeren, met dien verstande na tuurlijk, dat alle statutaire en reglementaire be palingen van den bond, zooals bondsvoorwaarden en bedrijfsbesluiten moeten worden nagekomen. De ledenvergadering van den bond is bij het nemen van dit besluit van de gedachte uitge gaan, dat voor het sympathieke streven van het comité voor de Nationale Film 1938: de film in dienst te stellen van de nationale herdenking van het veertigjarig regeeringsjubileum van H. M. de Koningin, de reglementen en beslui ten van den Nederlandschen Bioscoopbond geen beletsel mogen vormen om dit streven ten volle aan zijn doel te doen beantwoorden. Hiertoe be stond te meer reden, omdat aan den opzet van de vervaardiging der onderhavige film geen commercieel doel ten grondslag ligt, doch uit sluitend op den voorgrond staat het dienen van een nationaal belang, waardoor zich dus eer. zoodanig uitzonderlijk geval voordeed, dat de reglementen en besluiten van den bond daarin moeilijk hadden kunnen voorzien. Zooals bekend, zal de film ook voor het eerst vertoond worden gedurende de herdenkingsweek. Ten einde reeds in die week een zoo groot mogelijk aantal landgenooten in de gelegenheid te stellen aan de herdenking deel te nemen door bij de vertooning van deze film aanwezig te zijn, zal zij in een groot aantal bioscopen van ons land tegeiykertijd op het doek worden gebracht. Zaterdag is de Nederlandsche Belastingdele gatie, welke begin Juni naar Amerika was ver trokken om te onderhandelen over een verdrag ter voorkoming van dubbele belasting, terugge keerd. Blijkens informatie op het departement van Financieën is niet bereikt, hetgeen de de legatie had gehoopt te verkrijgen, namelijk een verdrag ter voorkoming van dubbele belasting op breede basis. Evenwel bestaat er, naar wij vernemen, goede kans, dat als uitvloeisel van de in Washington gevoerde besprekingen een meer beperkt verdrag zal kunnen worden gesloten waardoor, naar gehoopt wordt, de grondslag zal zijn gelegd om te gelegener tijd tot een regeling van wijder strekking te geraken, „Die mug, vreesèlijk hoe nerveus dat dier me maakt!" De talrijke deelnemers aan onze reis door half Europa van 1 tot en met 14 Augustus voor slechts f 122 (pi us f 3 administratiegeld) ontvan gen deze week de eerste berichten over hetgeen ze moeten weten ter voorbereiding van hun tocht, bene vens een fraai geillustreerd werkje over Boedapest, waar het negende eeuwfeest wordt gevierd van den eersten heiligen Koning van Hon garije Sint Stefanus. Degenen die zich nog wensc.hen aan te sluiten en niet teleurgesteld willen worden moeten zich ten spoe digste opgeven bij de „Vereenigde Katholieke Pers", N. Z. Voorburgwal 65-73 Amsterdam (telef. 46878) daar 1 5 Juli de termijn van aanmel ding sluit. Voor zoover nog voorra dig is een prospectus van de reis te bekomen. Slechts degenen worden als vast ingeschrevenen beschouwd die hun reissom gestort hebben op gironummer 22884. De hoofdbesturen van de landelijk erkende or ganisaties in het bakkersbedrijf, te weten de Al- gemeene bond, de Roomsch Katholieke bond en de Christelijke bond, hebben zich dezer dagen bezig gehouden met de tot dusver ingekomen antwoorden van de bakkerspatroonsorganisaties op het door hen aan de orde gestelde ontwerp mantelovereenkomst voor het bakkersbedrijf. Het heeft den bonden naar zij ons mede- deelen bevreemd, dat de patroonsorganisaties er geen blijk van hebben gegeven het overleg daaromtrent ten spoedigste te willen openen. De hoofdbesturen hebben daarom den pa troonsorganisaties te kennen gegeven, in de eerste week van September een gezamenlijke be spreking met haar te willen hebben. Zy hebben tevens besloten om ongeveer half September in de belangrijkste plaatsen van het land ledenvergaderingen te houden, die ten doel hebben de bakkerij-arbeiders met den stand van zaken op de hoogte te stellen. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer in zake het wetsontwerp tot wyziging van de artikelen 22 en 29 der Bedrijfsradenwet, zegt de minister, het niet waarschijnlijk te ach ten, dat de voorgestelde wijziging zal leiden tot sterker verzet van de werkgevers tegen de in stelling van bedrijfsraden. De ruimere bevoegd heid zal de bedryfsraden in staat stellen in grootere mate in het belang van het bedrijf l Zeer verplicht, zeide Garth, maar we heb- n alles wat we noodig hebben. Wat zegt zij zelf? mopperde Nick. IjIk dank u zeer, zei Natalie snel, maar ik 2 ,lw aanbod niet aannemen. Hij had haar tenslotte dan toch gedwongen j. hem te spreken, maar haar woorden waren verre van aangenaam. Ihtusschen begon de oude Paul weder aan Jtl Indianen-verhalen. a Als roodhuiden het hoofd verliezen dan tp ze zich verplicht om kannibalen Vr borden. Zoo was er eens een Indiaansche die twee jonge halfbloed weduwen doori jl stoken en opgegeten had. Ja, miss, en nie- ^/lnd die haar iets deed. De politie waarschu- kende men in die dagen niet. De vrouw 't nog en Woont aan het Meer! hJr Hen gezellige wet, mr. Smiley! riep Nell, half,een onaangenamen grijns naar den jongen 'Moer op de treeplank. 4e bent zeker ook buffeljager geweest Jraoe- ger, niet Paul? vroeg Grylls. Vertel ons eens wat! De oude man krabde zyn hoofd. Kijk eens, zei hü, op een goeden dag nam ik een bad in een meertje. Mijn kleeren en mijn geweer lagen naast mij en mijn paard graasde in de nabyheid. Toen ik behoorlijk was afge spoeld, begon ik mij weer te kleeden. Nauwe lijks had ik mijn hemd aan of ik hoorde hoe mijn knol een doodeiyken ren ondernam. Ik keek op en zag een buffel geen dertig meter van mij af snuiven en trappelen. Zoodra hij me zag stoof hij op me af met zijn dikken kop naar beneden. En ik stond daar half aange kleed! Wat deed u toen, mr. Smiley, riep Nell. Ik greep naar mijn geweer voor de buffel mij kon grijpen, en joeg hem een lading in zijn klein rond oog. Hij sprong op en viel neer waar ik stond, maar ik kon me net bijtijds weg la ten rollen! De weg naar de Landing kan inderdaad nog beschouwd worden als een weg naar het Noor den, zeker in vergelijking met wat daar achter ligt; maar Natalie, die nu wel gewend geraakt was aan een hobbelenden weg, kon niet ver moeden wat haar nog te wachten stond. En toen de namiddag ten einde liep, begon de blos op Natalie's wangen te verbleeken en haar glimlach te vervagen. Garth sloeg haar met bezorgdheid gade. Maar ten slotte kwam het einde van den dag en om zes uur zwenkte de Royal Mail. Forbie's jgerf op, en was z» tójftig mijl jiaa Prince George en had dus de helft van de reis vol bracht. Garth had vernomen, dat de mannen zouden overnachten in een afgelegen kooi, ter- wyi de vrouwen in de farm zelf zouden onder gebracht worden. Hy haastte zich om mrs. For- bie te spreken te krijgen om te voorkomen dat Natalie in hetzelfde vertrek zou slapen met de andere vrouwelijke reizigers. Het was niet waarschijnlijk, dat Natalie eenige notitie van de oude Nell zou genomen hebben, maar Garth was een verliefde jongeman en zoo gebeurde het, dat Natalie, tengevolge van een wreede beoordeeling van Nell's inborst, haar eigen ka mer kreeg. HOOFDSTUK IV Op Forbie's werf Den volgenden morgen waren oude Paul, bij gestaan door Nell en haar donkeren metgezel en den halfbloed Xavier, toebereidselen aan het maken op Forbie's werf, toen Nick Grylls verscheen en op eenigen afstand op en neer ging loopen, terwijl hü een groote sigaar kauwde. Met verbazing vroeg Nick zich af, wat er met hem aan de hand was. Den geheelen nacht had hij liggen woelen in zijn kooi en nu, in den vroegen ochtend, als iedereen zich fit voelde by het begin van een nieuwen dag, had hij zelfs geen trek in zijn ontbijt. Hij dacht zich zelf een heelen Piet te voelen en dit was begrij pelijk daar iedereen in het verre Westen hem -een prachtkerel noemde. Nick was ook inderdaad niet kwaad. Hy was wat hinderlijk van aanleg, zeer royaal en vrij gevig en behulpzaam en als Garth alleen met hem op reis was geweest, zou hy zeker veel ge noegen van Grylls hebben beleefd. Maar nu Garth over Natalie moest waken, voelde hij als bij instinct een zeker wantrouwen jegens den zelfgenoegzamen opsnyder. Grylls had tot dusver een zorgeloos leven ge leid en had niets anders begeerd dan de avon turen van het Noorden. Maar hij was thans op een leeftijd gekomen, dat hij naar een kalmer bestaan ging verlangen en ziedaar het noodlot, dat hem zoo plotseling temidden van deze crisis met een vrouw als Natalie in aanraking bracht. Een geheelen dag had hij vrij naar haar kun nen kijken en maar een enkele maal had zij tot hem gesproken. Hij begreep niet wat er eigenlijk aan de hand was en hy wilde meer van Natalie weten. Garth had juist zyn ontbyt gebruikt en stopte zyn pijp en wachtte op Natalie om haar valies te helpen pakken. Nick wilde op Garth toetreden, maar de koele houding van den jon geman weerhield hem. Hy keerde het hoofd om en keek den anderen kant uit. Toen de paarden waren ingespannen, ging Xavier de schuur binnen om de bagage van zyn meester te halen. De oude Paul prutste nog wat aan zyn span en Albert, de metgezel van Nell, voegde zich bij Grylls. Wat denk je van dit jonge paar? vroeg Nick kwasi-onverschillig. f— Weet niet! zei Albert lusteloos. werkzaam te zijn, hetgeen er toe zal kunnen leiden, dat ook werkgevers, die nu nog meenen de gedachte der bedrijfsorganen te moeten af wijzen. het nut van deze bedrijfsorganen gaan inzien. De minister ziet dan ook hierin geen aanleiding om te overwegen, of ten aanzien van de oprichting van bedrijfsraden een andere ge dragslijn moet worden gevolgd. Maandagmiddag omstreeks twaalf uur is een ongeveer dertigjarige bediende van de N.V. H. Eras' Wollenstoffenfabrieken te Tilburg het slachtoffer geworden van een berooving. De dader heeft een bedrag van ruim f 3600 in bankpapier buitgemaakt. De bediende had het geld geborgen in een actentasch, welke aan zijn rywiel hing. Toen de man in de Dansstraatj een stil, afgelegen straatje, voor zijn patroon een boodschap af gaf, heeft een tot dusverre onbekende persoon een greep in de tasch gedaan, om met een bedrag van ruim f 3600 aan bankpapier te ver dwijnen. De zaak is onmiddellyk in handen van de politie-autoriteiten gegeven, die een uitgebreid onderzoek hebben ingesteld. Dit heeft echter tot dusver nog geen resultaat opgeleverd. Maandagmiddag heeft de kantonrechter te 's-Hertogenbosch schriftelyk vonnis gewezen in de zaak tegen H. C. de Ruyter en L. Vogel, respectievelyk vader en impresario van het z.g. „Waalwijksche biljartwonder", Keesje de Ruyter. Maandag 4 Juli hadden zy terecht gestaan wegens overtreding van de Arbeidswet. Hierbij werd aan den impresario ten laste gelegd, dat hij den jongen 5 Februari te Vught arbeid had doen verrichten, door hem te laten spelen op een biljart, waarvoor de jongen geld had ont vangen. Aan den vader was ten laste gelegd, niet gezorgd te hebben, dat zijn 13-jarig zoon tje op dien dag geen arbeid verrichtte. De ambtenaar van het O.M. was met den contro leur van de Arbeidsinspectie, den heer J. Torn, uit 's-Hertogenbosch, van meening, hier te doen te hebben met een onderneming ter exploitatie van een kind, ten einde geld te verdienen. Zoowel tegen den vader als den impresario eischte het O.M. een geldboete van ieder 50. subsidiair 50 dagen hechtenis. De kantonrechter acht in het schriftelyk vonnis bewezen, dat de vader en de impre sario zich schuldig gemaakt hebben aan een overtreding van de Arbeidswet en veroordeelde den vader tot een önvoorwaardelyke geldboete van 25, subsidiair 25 dagen hechtenis en een voorwaardelyke geldboete van 75, subsidiair 25 dagen hechtenis met een proeftyd, loopende tot 23 Maart 1939. De impresario werd veroordeeld tot een geldboete van 25, subsidiair 25 dagen hech tenis. By K.B. is ingesteld een vaste commissie van den Economischen Raad, als bedoeld in artikel 7 der Bedrijfsvergunningenwet 1938. By beschikking van den minister van Econo mische Zaken van 7 Juni 1838 zyn in gemelde commissie tot leden benoemd: Voor den Economischen Raad: dr. J. van Beurden te Heeswyk, prof. mr. G. W. J. Bruins te Wassenaar, mr. W. G. F. Jongejan te Wasse naar, prof. mr. F. de Vries te Rotterdam. Voor den Nyverheidsraad: J. A. Dekker te Wormerveer, ir. F. H. E. Guljé te Leiden, J. H. van Lonkhuyzen te Amersfoort. Voor het Christelyk Nationaal Vakverbond in Nederland: A. Stapelkamp te Utrecht. Voor het Nederlandsch Verbond van Vakver- eenigingen: S. de la Bella te Amsterdam. Voor het R.K. Werkliedenverbond in Neder land: C. J. Kuiper te Utrecht. Tot voorzitter van deze commissie is benoemd prof. mr. F. de Vries te Rotterdam. Het bestuur der Ryksverzekeringsbank deelt mede, dat by beschikking van den minister van Sociale Zaken de bijdrage over het jaar 1937 is vastgesteld op 95 pCt. van de voorschotpremie betreffende de Ongevallenwet 1921. Er zal dus een verrekening of restitutie van 5 pCt. zyn van de voor 1937 betaalde Ongevallenpremie. Het bestuur van „De Oude Garde", orgaan van den Bond van gepensionneerden by de Nederl. Spoorwegen heeft op HM. de Konin gin een beroep gedaan om medewerking te wil len verleenen om te komen tot intrekking van de 10 pCt. korting op de spoorwegpensioenen. Over dat jonge meisje stond niets in de krant, ging Nick verder. Zij schynt wel wat met Nell op te heb ben, ging Nick voorzichtig verder. Probeer eens of Nell haar wil uitvragen. Zij heeft al geprobeerd, zei Albert. Poeslief maar niets uit te krygen. Waarom probeert u niet eens bij hèm? vroeg hij op Garth wijzend. Omdat hij een vervloekte eigenwijze vlegel is, zei Nick. Eigenwijs als al die lui uit het Oos ten. Nauwelijks zijn ze bij ons of ze nemen een beschermend air aan. Die vent gaat over ons schryven. Goeie grut! Ik word misselijk, telkens als ik naar hem kijk Natalie kwam nu uit het huis frisch en glim lachend als de morgen. Garth stgpte haastig naar haar toe. Een donkere blos kleurde Grylls wangen. Toen Natalie hem voorby kwam, knik te zy niet onvriendelijk en de oogen van den grooten man volgde haar met een uitdrukking van verliefdheid. Nell volgde haar uit het huis en Garth hielp beide vrouwen in den wagen. Hy zelf stapte nog niet in, maar bleef beneden staan en sprak naar Natalie omhoog. Een van de paarden had geweigerd uit den trog te drinken en de oude Paul zond Xavier weg om een emmer water te halen, hetgeen Xavier een onvriendelijk woord ontlokte. Toen hy terug kwam met zijn emmer en Nick voor- byiiep, zeide deze enkele woorden in dialect tot hem. Xavier grinnikte begrüpend en Nick en Albert volgden hem een oogenblik. Xavier kwam vlak achter Garth, deed alsof hy strui- Professor C. Friethoff O.P., hoogleeraar aan het Angelicum te Rome is, naar de Msb. ver neemt, met ingang van het nieuwe academisch jaar in October benoemd tot hoogleeraar in de dogmatische theologie aan de R. K. Universi teit te Freiburg in Zwitserland. Cornelis X. J. M. Friethoff werd 10 Juli 1897 te Rotterdam geboren, maakte de humaniora aan het St. Dominicus College te Nijmegen, werd 25 September 1918 geprofest in de Orde der Dominicanen en 15 Aug. 1924 priester ge- wyd. Voor hy met het lectoraat op disser tatie en stellingen zyn studiejaren besloot, beantwoordde hy een prijsvraag, uitgeschreven door de theologische faculteit der Rijksuniver siteit te Utrecht, waarvoor hem de gouden eerepenning werd toegekend. Na een kort stu- dieverblyf te Freiburg en Leuven doceerde hy aan het Studium Generale der Orde in Neder land en werd in October 1928 benoemd aan het Pauselijke internationale Instituut Ange- liciim te Rome. Daar legde hij ook met goed gevolg het zoogenaamde Magisteriaatsexamen af. Gedurende het laatste gedeelte van het af- geloopen jaar doceerde hy, behalve aan het Angelicum, ook aan het Atheneum van de Voortplanting des Geloofs. Behalve publicaties in boekvorm (in Neder land verschenen in de serie Waarheid en Le ven onder redactie van prof. Verhaar: Maria onze Middelares, naast Jesus onze Middelaar; Katholieke Marialeer; en Predestinatieleer), verschenen van zijn hand diverse artikelen in binnen- en buitenlandsche tijdschriften. Prof. Friethoff is lid van de Pauselijke Romeinsche Academie der Onbevlekte Ontvangenis. De zeereerw. heer P. Th. H. Hopmans, broe der van Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, emeritus-pastoor van Kruisland, thans verblyvende in het St. Catharinagesticht te Bergen op Zoom, is uit voorzorg van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Z. Eerw. werd in 1853 geboren en was van 1902 tot 1938 pastoor te Kruisland. Z. H. Ex. Mgr. dr. Olaf Smit heeft Zondag in de kloosterkerk der eerw. paters Carmelieten te Merkelbeek de H. Priesterwijding toege diend aan de eerw. fraters: Carolus Peterse, Albertus Gondowerdojo, Justinus Ringmalda, Aegicius Lamers, Redemptus Mulder, Philippus van Duynhoven, Oswaldus Olieslagers, Hugo Coogmans, Antonius v. Galen, Ubaldus Schas- foort, Theophilus van den Hork, Caelestinus Lamers, Cyriacus Nuyten, Jeroen Alleman, Ma- rinus Blijdenstein. 22 Juli hoopt mej. de wed. Antonia Querynen- Oerlemans te Hoeven haar lOOsten verjaardag te beleven. Dit heughjk feit zal Zaterdag 23 Juli op luisterrijke wyze worden herdacht. In een grooten feeststoet zal de nog krasse „eeuwe- linge" per auto naar de kerk worden ge leid, waar te 10 uur een H. Mis van dankbaar heid ter harer intentie zal worden opgedra gen. Behalve een zanghulde der dorpskinde ren, zal te half twaalf een huldiging zyn, waarby de burgemeester, de heer P. J. Jansen, het geschenk der gemeentenaren zal aanbie den. Des middags zijn er volksfeesten voor de kin deren. De feesten worden opgeluisterd door de beide fanfare-corpsen, die de jubilaresse des avonds een serenade zullen brengen. Aan E. Posthuma is op verzoek met ingang van den dag van indiensttreding van zyn op volger eervol ontslag verleend als notaris te Toegekend de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille, in zilver, aan: J. G. Suurhoff, keldermeester, tevens afdeelingschef by M. Merens en Co.'s wynkoopery N.V., te Amsterdam. Met 1 Augustus is aan jhr. mr. J. de Brauw te 's-Gravenhage op verzoek ontslag verleend als ambtenaar voor de crisis-tuchtrechtspraak. Aan den adjunct-expert by de scheepvaart inspectie P. J. Harinck is als ambtskring aan gewezen het derde district met Zwolle als stand plaats. kelde en stortte een hoeveelheid water over Garth's beenen. Grylls en Albert stonden te grinneken. Maar Garth nam een zwaai en met een doffen slag kwam zijn vuist op het gezicht van den halfbloed neer en Xavier rolde in het zand. In zyn val stiet hij den emmer om en de inhoud stortte over zijn broek. Nick's gegrinnik veranderde onmiddellyk in een zuur gezicht. Garth zag, dat een uitbarsting dreigde en dat een direct handelen noodzake- lyk was. Hij wist, dat hij allen strijd vermyden moest tot Natalie in veiligheid was. Hy trad op Nick toe die reeds zijn vuisten balde. Ik hoop, dat ik den jongen niet al te pyn- lijk getroffen heb, zei hy. Misschien bedoelde de knaap het niet kwaad, maar met een inboor ling moet je korte metten maken. Dat is ook uw meening, heb ik gehoord. Nick was volkomen uit het veld geslagen door dit optreden. Hy liet zyn armen weer vallen en mompelde iets als een bevestiging. Garth gmg kalmpjes terug naar Natalie. De jongen was intusschen opgekrabbeld en keerde jammerend naar zyn meester terug. Grylls hief z'n hand op en sloeg den jongen een tweede maal tegen den grond. Dat was de klap dien hy eigenlyk voor Garth bestemd had. Oude Nell bekeek het tafereel met een gela ten gezicht. Zy was aan dergeiyke dingen ge woon. Natalie bleef volkomen rustig, doch zij richtte een paar schitterende oogen op Garth, toen hy by haar terug kwam. ülfordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3