Laatste Nieuws De Italiaan Rossi wint de zesde etappe Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen 60 kolonisten gedood? LEDUCQ THANS DRAGER VAN DE GELE TRUI DINSDAG 12 JULI 1938 ëilIlIIIIilIlllIIIIIIIIIII!III!lllillllIlilUiIlllllllllIIlj|||IIIIIIilillllllII||||i|]||IIHIIlIIIItlli(llllilHillil!iIlliIil]f!IIÜIiIII(i HET COHORT „SINT FRANCIS- CUS VAN SALES" 68 nieuwe Kruisvaarders in de Paul Krugerstraatparochie DERDE ZOMERCONCERT Solist: Sam Tromp (viool) UIT DE HOOFDSTAD B. EN W. ONTRADEN STRAND- BAD NIEUWE DIEP De N.Z.H.T.M. R.K. Sportvereenigingen Hercules - Winfried WATERPOLO EERSTE KLASSE K.N.Z.B. H.P.C. I—Dolfijn I VELSEN Hinderwet Ook in het IJselmeer geen geschikte gelegenheid OUDE MAN DOODGEREDEN Niet voldoende voor autobus uitgeweken Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) OM DE VERZEKERINGSSOM Tegen brandstichter opnieuw 2y2 jaar geëischt Jaarbeurs voor drogisten Vlotgebracht MOTORSPORT WEDUWE BEDROGEN DE ZESDAAGSCHE IN WALES Nederlandsch A-team nog zonder strafpunten (Gedeeltelijk, gecorrigeerd) Aanval op Joodsche kolonie bij Toelkarem Lord Perth weer bij Ciano Opnieuw Spanje en het accoord van Rome besproken KANOSPORT DuitschlandNederland 1911 TOUR DE FRANCE Alle Nederlanders kwamen in een groep van 62 renners ex aequo aan Er werd in zeer snel tempo gereden Leducq (Frankrijk) draagt thans de gele trui de beste was, Rossi werd tweede, Wengler be zette de derde plaats. Majerus verliest de leiding De uitslagen Het landenklassement Barcelona beschuldigt Franco Hij zou Italiaansche vrijwilligers gaan camoufleeren Hooge provisies bij conversies Groote dividenden der banken daaraan te danken? Auto in ravijn gestort Nederlander om het leven gekomen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiniiiiiiimH STAD Toen Directeur Verkleij Zondagavond met een kort dankwoord den feestmiddag van het installatiefeest besloot hadden hij en zijn staf alle reden om vreugdevol gestemd te zijn want door deze installate was het Cohrt St. Fran- ciscus van Sales in de Paul Krugerstraat tot een der grootste van onze stad geworden. Het feest werd ingezet met 'n alg. H. Com munie. De Cohortvlag prijkte op het hoogal taar en trok reeds direct de aandacht der pa rochianen naar het grootsche gebeuren. Des middags vond de plechtige installatie plaats in de kerk ten overstaan van een zeer groote belangstelling van ouders en genoodig- den. Onder het zingen van „De Kruisvaart treedt aan" kwamen de adspiranten de kerk binnen. Na een kort woord van directeur Ver kleij, waarin hij nog eens het verband tusschen de patroons van de nieuwe bans en de toekom stige levenswijze van de nieuwe Kruisvaarders in herinnering bracht, werd overgegaan tot de installatie van 28 nieuwe Kruisvaarders. Hierna werden de emblemen gewijd en op gespeld, waarna de Schildknapen en Vlagge- wachts hun onderscheidingsteekenen ontvingen. De zegening der banvlaggen besloot dit ge deelte. Vervolgens werden na den Kinderzegen een 40-tal Sint Jansknapen in het Kruisvaart- verband opgenomen. Ook zij ontvingen hun emblemen en onderscheidingsteekens, waarna zij het Sint Janslied, hun lijflied, zongen. Een kort Lof, door Kruisvaarders in uniform ge diend, besloot het kerkelijk gedeelte. Direct hierop waren de ouders en genoodigden de gast van het Cohort in de gymnastiekzaal der zusters, die door dezen welwillend was af gestaan en door vaardige handen uiterst smaakvol versierd was. De ouverture van het feestprogramma was het als hulde aan den zielzorger opgedragen declamatorum van Gabriël Smit ,,De Priester", met begeleidende muziek van Herman Strate- gier. Weken van intense oefening maakten het mogelijk om dit werk met zijn gemengde be zetting van Sint Jansknapen, Kruisvaarders, Basseleers en Herauten zoo perfect mogelijk ten gehoore te brengen en daardoor den dank te brengen aan den priester die ons, zooals het declamatorium uitdrukt, terzijde staat vanaf de wieg tot aan het graf. De directeur, onder wiens leiding dit werk was ingestudeerd, ver zorgde zelf de pianomuziek en het geheel was een groot succes. De Sint Jansknapen werkten vervolgens hun programma af, een programma vol bonte af wisseling, met muziek, declamatie, dansen en kleine voordrachten. De kleine acteurs mochten telkens de hartelijke toejuichingen van het publiek in ontvangst nemen. Na het zingen van het Sint Janslied was het woord aan de Kruisvaarders. „Onze Lieve Vrouw der Hartelijkheid" van Wim Snitker vormde hier den inzet. Het stukje dat duidelijk de nooden van onzen tijd, maar tevens hun gelukkige oplossing door een katho liek-zijn in woord en daad laat aanvoelen, vond een warm onthaal. Ook de nieuw geïnstalleerde Kruisvaarders lieten een staaltje van hun kunnen zien in ,.De Kwezel", waarbij iedere nieuwe vondst aan leiding gaf tot lachorkanen. „De Dans der Zeven Muren" kon, ondanks de gladheid van den zaalvloer, tot een goed einde worden gebracht en de aanwezigen kon den genieten van een bont beweeg van de uni formen van Sint Jansknapen en Kruisvaar ders, alsmede hun leiders en leidsters. De bekroning werd gevormd door de rang bevordering van 11 Kruisvaarders, die gedu rende hun zes maanden na de installatie aan de gestelde eischen hadden voldaan en die dit thans bekroond zagen door hun bevordering tot Koningsdienaar. Het slot werd gevormd door een korte toe spraak van den directeur, die hier nog eens de hechte samenwerking van de geheele leiding en alle jongens memoreerde, die had geleid tot een zeer succesvollen dag, waarvan niet ten on rechte een groote propaganda wordt verwacht. Ook van de zijde der Kruisvaartleidingen werd een flinke belangstelling betoond, want naast den Districts-Baljuw, den heer Th. J. Loerakker, werden meerdere Directeuren met hun Baljuws, Herauten en Leidsters opge merkt, die door hun aanwezigheid het feest voor de ontvangende Cohortleiding meer luister bijzetten. Het Cohort Sint Franciscus van Sales, dat hierdoor 120 geïnstalleerde jongens telt, kan met vreugde op dezen dag terugzien en de Kringleidsters en Baanderheer, die de leiding over deze nieuwe aanwinst hebben gekregen, mogen zich gelukkig prijzen dat zij met hun leidsters en leiders deze enthousiaste nieuwe groep mogen aanvoeren naar hun hoogste be stemming ende Kruisvaart tot eere! De Ouverture-Fantasie „Romeo et Juliette" van Peter Tschaikowsky, waarmede Marinus Adam dit tweede Maandagavond en derde zo- merconcert opende, is een dankbaar orkestwerk met vele effectvolle melodieën, waarin men des componist van de Symphonie Pathétique tel kens opnieuw terug vindt. De dirigent liet de rijke instrumentatie van deze fantasie ten vol le tot haar recht komen, en het orkest, dat op een enkel moment, op de houtblazers na, weder om uitstekend van stemming was, bleek volg zaam en con amore deze mooie partituur te vertolken. Sam Tromp, oud H.O.V.-lid en thans behoo- rend tot de élite-strijkersgroep van het Am- sterdamsche Concertgebouworkest, trad daarna voor het voetlicht als solist in het moeilijke, maar echt violistische vioolconcert in a kl. terts van Glazounow. De violist vond in alle deelen gelegenheid tot een technisch hoogstaande in terpretatie, die bovendien uiterst muzikaal was wat de voordracht betreft, zonder overdreven virtuositeit, doch gereserveerd en vaak verfijnd van klank. In de sterkere passages was de klank tegenover de begeleidende orkestpartijen mis schien een enkele maal wat schraal, maar ove rigens voldeed deze auditie ons uitstekend en gaf de solist blijken van een uitstekende be- heersching van zijn instrument, zoowei als van zijn veeleischende partij. Over het algemeen paste het orkest zich dan ook uitstekend bij zijn beheerscht spel aan en verkreeg dirigent Adam een goed sluitend en homogeen ensemble. De solist behaalde met deze respectabele prestaties een uitbundig en welverdiend succes, waarin hij dirigent en orkest even welverdiend en spontaan liet deelen. De tweede concerthelft was gewijd aan Beet hoven's Achtste, de Symphonie in F. gr. op 93, zooals men weten zal uit het jaar 1812. Even als aan de Zevende symphonie, in A-dur, ligt ook hieraan de vreugde, een innige, oprechte levensvreugde, ten grondslag. Een vreugde, die zich overigens uit in Allerlei schakeeringen, maar getemperder en intiemer. Deze muziek is klaar en zonder problemen, ze vloeit zonder moeite door als een welluidende stroom. Dirigent Adam liet zijn musici geheel in deze intieme sfeer spelen, „stil en gelukkig", ïooals Robert Schumann het weldra honderd jaar ge leden uitdrukte. In dien geest hebben wij er ook naar geluisterd en er veel voldoening van gesmaakt. Zoo ook moet het wederom vrij tal rijk opgekomen concertpubliek ervan hebben genoten, dat dankbaar applaudisseerde na het prestissimo-slot, de stralende zegepraal weer gevend van den humor en de wilskracht in de dichterlijke wereldbeschouwing. J. S. De vervoersopbrengsten der N. Z. H. T. M. gedurende Juni 1938 bedroegen f 277.605 (1937 f 257.850). De dames turnen tot nader aankondiging in het gymnastieklokaal van de school aan de Raaks. Dus niet meer in de Doelen. Dinsdagavond vergadert het gymn.-bestuur der heeren om 8.30 Jansstraat 16. Woensdagavond half negen speelt H. P. C. I in den Zwemvijver aan den Glipperweg tegen Dolfijn I. Doordat Ten Hacken en Schalkwijk vervan gen worden, zal het zevental als volgt uit komen De Bruin Stefels, Leijenaars, Braam, Derx, Eldering, Leloux. Wil H. P. C. nog uit de gevaarlijke zone komen, dan zal er eens gewonnen moeten worden. Door Burgemeester en Wethouders is vergun ning verleend aan: a. de N.V. Ijsfabriek en Koelhuis „IJsvries" te IJmuiden, tot het wijzigen harer fabriek door het veranderen van de ma chinekamer, waarin een dieselmotor van 250 P.K., in het perceel Sluisplein 31 te IJmuiden; b. C. Zwier te IJmuiden, tot het oprichten van een wandtank tot het opslaan en afleveren van ten hoogste 60 L. mengsel tweetakolie en benzine aan het perceel Kennemerplein 1 te IJmuiden. GOEDE GEBRUIKTE KLEEREN HEB BEN WIJ STEEDS ZEER NOODIG. NIEUWE GROENMARKT No. 22 OF TELEFOON 11018 Bij besluit van den Gemeenteraad van 4 Mei 1936, werd in handen van B. en W. tot prae- advies gesteld een voorstel van het raadslid De Hartogh, strekkende, voorstellen in te die nen, om op een gedeelte van het voor aanleg van een park bestemde terrein aan het Nieuwe Diep, met aansluitend gedeelte water, een strandbad aan te leggen. Naar de mogelijkheid van de verwezenlijking van de in het voorstel vervatte gedachte heb ben B. en W. een onderzoek doen instellen, hetgeen heeft geleid tot het opstellen van een plan voor een strandbad aan het Nieuwe Diep en het globaal begrooten van de daaraan ver bonden kosten. Het ontworpen bad heeft langs den oever een lengte van ongeveer 170 M„ en is uit den wal gemiddeld 60 M. breed en loopt van het strand geleidelijk af tot een diepte van ongeveer 1.30 Meter. Het plan omvat voorts een strand, een speelweide, een rijwielstalling en een gebouw, waarin kleedgelegenheden (wisselcabines), toi letten en een eenvoudig restaurant. De uitvoering van dit plan zou bij de huidige prijzen, globaal geraamd, f 275.000 kosten. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat, indien op deze plaats geen bad wordt aangelegd, daar een park zal komen, hetgeen f 22.000 zal kos ten. De hoogere kosten van het aan leggen van een bad bedragen dus f 253.000. Aan de uitvoering van dit plan, dat op zich zelf ongetwijfeld veel aantrekkelijks heeft, op deze plaats, zijn echter ernstige bezwaren ver bonden, zoodat het niet geraden is, tot uitvoe ring er van over te gaan. In de eerste plaats de hooge kosten. Deze worden voornamelijk veroorzaakt, doordat de gesteldheid van den bodem ter' plaatse een belangrijke en kostbare verbetering van den grond noodzakelijk maakt. De grond zal name lijk moeten worden weggebaggerd tot een vol doende diepte, waarna een laag zand moet worden gestort. Deze zandlaag zal moeten worden beschermd tegen het gevaar, dat het zand wordt weggezogen of door modder wordt bedekt, door een om het geheele bad te bou wen dam wand. Vervuiling van den bodem zal evenwel niet geheel kunnen worden voorkomen. In het bo venste gedeelte van den damwand zullen na melijk, ten behoeve van een regelmatige water- verversching, sleuven moeten worden gespaard. Door deze sleuven zullen modderdeeltjes, welke in het buitenwater zweven, in het bad komen en den bodem daarvan op den duur in hooge mate vervuilen. Er zijn ook uit een hygiënisch oogpunt be zwaren. Verwacht kan immers worden, dat het openbare water hier ter stede steeds minder geschikt zal worden voor zwemwater, zoodat op den duur voor de zwembaden slechts lei dingwater, of gezuiverd water in aanmerking kan komen. Uit het vorenstaande moge blijken, dat met het aanzienlijke bedrag, dat hiermede gemoeid zou zijn, een bad zou worden verkregen, dat niet aan de normale eischen van hygiëne zou voldoen en dat op den duur hooge onderhouds kosten zou vergen. B. en W. moeten dan ook het aanleggen van dit strandbad aan het Nieuwe Diep ontraden. B. en W. hebben ook nagegaan, of wellicht langs het IJselmeer aan dan oever van het Buiten-IJ een strandbad zou kunnen worden aangelegd. Hieraan staat echter de hoedanig heid van het water van het IJselmeer ter plaatse in den weg, hetgeen in nog sterkere mate het geval zal zijn, wanneer de ontworpen wijzigingen in den waterstaatkundigen toe stand aldaar haar beslag zullen hebben ge kregen. Deze voorgenomen wijzigingen zijn de verlaging van het peil van het IJselmeer, welke de reeds geringe diepte van het Buiten-IJ nog met ongeveer 0.25 M. zal verblinderen, de hoogwaterbemaling van Amsterdam en van Amstelland, waarbij een groote hoeveelheid water van minder goede kwaliteit op het Buiten-IJ zal worden geloosd, en de doorspoe ling van het Noordzeekanaal, waarbij inge val water bij Zeeburg zou moeten worden in gelaten in het Buiten-IJ een westwaarts gerichte strooming zal optreden, welke veront reinigingen, afkomstig uit het Amsterdamsche riool, dat loost aan het einde van den strek dam, zal medevoeren. Het aanleggen van een strandbad aldaar, verdient dus stellig geen aanbeveling. Tenslotte hebben B. en W. nog onderzocht, of in het park aan het Nieuwe Diep, dicht bij den oever, een zweminrichting zou kunnen worden gesticht, welke, door haar ligging en de wijze van inrichting in de parkomgeving passende, eenigszins het karakter van een na tuurbad zou dragen een eigenlijk natuurbad is hier door de gesteldheid van den bodem niet mogelijk en in zekeren zin de functie zou kunnen vervullen van een bad, als de voor steller bedoelt. Voor een dergelijk bad is een eenvoudig ont werp opgesteld, waarbij het bad twee bas sins, uitgevoerd als onderheide bakken van ge wapend beton, zou krijgen en de kleedruimten tot een groep zijn samengevoegd op een klein grondvlak en geheel vrij staan van de bassins, waardoor het open karakter van het bad zoo veel mogelijk bewaard en de bassins en het daaraan grenzende zonnebad geheel vrij komen te liggen. De kosten van een bad volgens dit plan zijn geraamd op f 320.000. De daarmede verkregen zweminrichting benadert evenwel slechts op zeer onvolkomen wijze het natuur bad, zooals dat in de zandstreken op vele plaatsen in het land is aangelegd, en gelijkt in wezen meer op de openluchtbaden, waarvan Amsterdam er reeds enkele bezit. De exploitatie van een dergelijk bad zou door verschillende factoren nadeelig worden beïnvloed. Tengevolge van de open, onbe schutte ligging der bassins, kan "bij eenigs zins koel weer geen redelijk bezoek aan het zwembad worden verwacht; het gebruik daar van zou beperkt blijven tot enkele zeer warme dagen. Een andere omstandigheid, welke na deelig- op de exploitatie zou werken, is, dat aan het zwembad een groot openluchtbad zou zijn verbonden, hetgeen voortdurend personeel vraagt. B. en W. achten het doen van een hooge uitgave als vorengenoemd voor een bad, dat slechts ten deele aan zijn bestemming zou vol doen, niet verantwoord en meenen daarom, dat ook dit plan niet voor verwezenlijking in aanmerking kan komen. Wat tenslotte betreft een verplaatsing van de zweminrichting in het Nieuwe Diep naar de zijde van het park, hieromtrent kunnen B. en W. mededeelen, dat. wanneer te zijner tijd tot het bouwen van een nieuwe inrichting, waarin dan hetzij leidingwater, hetzij gezuiverd water zal worden gebruikt, ter vervanging van dit bad wordt overgegaan, zeer zeker zal worden overwogen, de nieuwe inrichting te stichten aan de westzijde van het Nieuwe Diep in het langs den oever gelegen park. ten nadeele van de weduwe L. Hij had de vrouw allerlei verhalen voorgespiegeld, betref fende het verkrijgen van een pensioen uit een verzekeringsmaatschappij en haar op die ma nier van 350 gulden ontlast. Na verhoor door den rechtercommissaris is H., een recidivist, in het Huis van Bewaring ingesloten. Maandagochtend is de zeventigjarige F. Boone uit Oudelande door een autobus van den dienst EllewoutsdijkGoes aangereden. De oude man reed per fiets en heeft niet voldoende uitgewe ken, waardoor hij door den wagen werd ge grepen. Het slachtoffer was vrijwel onmiddellijk dood. Voor het Bossche Hof is in hooger beroep de strafzaak tegen den arbeider J. H. M. uit Gel drop behandeld, die op 18 Maart j.l. aldaar zijn woning in brand heeft gestoken, na vooraf het beddegoed en meubilair met petroleum te heb ben overgoten. M. heeft den brand gesticht in de hoop, de assurantiegelden machtig te kunnen worden. De Bossche Rechtbank heeft M. veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Tegen dit vonnis heeft M. hooger be roep aangeteekend. Hij legde een volledige be kentenis af en zeide. dat hij uit armoede had gehandeld. Als getuige a decharge werd de vrouw van den verdachte gehoord. Zij verklaarde, dat haar man altijd goed voor haar is geweest en dat hij door werkloosheid uit zijn evenwicht is geraakt. De advocaat-generaal, requisitoir nemende, vond hetgeen de verdachte heeft misdreven zeer ernstig. Op brandstichting staat een langdurige gevangenisstraf en hij achtte de opgelegde straf in het geheel niet te zwaar. Hij eischte dan ook opnieuw een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. De verdediging werd gevoerd door mr. E. Zin- nicq Bergmann, die, na een zeer bewogen plei dooi, op een mindere straf aandrong. Ter gelegenheid van het 12%-jarig bestaan van den Nederlandschen Katholieken Drogis- tenbond zal van 13 tot en met 16 Augustus a.s. in de voormalige Dominicanerkerk te Maas tricht een beurstentoonstelling voor het dro gistenvak en de aanverwante vakken worden gehouden. Aan deze beurs zullen verschillende expo santen, zoowel buitenlandsche als binnenland- sche fabrikanten in het drogistbedrijf, deel nemen. Gistermiddag te half een is het Grieksche schip „Agioe Georgios 4", dat vanochtend bij den ingang van de Buitenhaven was omhoog gevaren, met sleepboothulp vlot gebracht en de haven van Vlissingen binnengebracht. De Kerkraadsche politie heeft ter beschik king van de Justitie te Maastricht gesteld, den zaakwaarnemer J. H., verdacht van oplichting Maandag is de Internationale Zesdaagsche om de internationale trophy en om de zilveren vaas in Wales aangevangen. Tusschen 6 en 8 uur in den morgen was de start onder vrij gun stige weersomstandigheden. Het traject voerde op dezen eersten dag over 400 K.M. Door den regen van de laatste dagen waren de wegen lang niet gemakkelijk te berijden. Tot aan de lunch ging alles vrij goed, doch daarna zat er op het traject een lastige heuvelklim in, die zeer glad was. Voor vele rijders was het uiterst moeilijk hun voorgeschreven gemiddelde te ha len. Van de Nederlandsche deelnemers slaagden alleen Persoon met B.M.W. en de zijspan Van Wuis (Harley Davidson) er in zonder hulp den heuvel te halen. Van de Nederlandsche solo rijders kwamen er enkelen te laat aan de con trole, waardoor zij strafpunten opliepen. De mogelijkheid bestaat evenwel, dat het tweede gedeelte van het traject geneutraliseerd wordt, waardoor de strafpunten zouden komen te ver vallen. Het officieele Nederlandsche team, be staande uit Van Hamersveld, Roest en Bovee, allen met B.M.W., is nog zonder strafpunten. Van het B-team kreeg Renooy met Eysink 29 strafpunten, doch de mogelijkheid bestaat, dat deze hem niet worden aangerekend. Alle Neder landsche deelnemers zijn bij de eindcontrole aangekomen, zoodat er geen uitvallers vielen te noteeren. In den strijd om de internationale trophy, waaraan Nederland niet deelneemt, leidt Duitschland vóór Tsjecho-Slowakije en Enge land. Het Duitsche team is n.l. nog zonder straf punten, in tegenstelling met den trophyverdedi- ger Engeland, waarvan de zijspanrijder bij den heuvelklim tijdachterstand kreeg. JERUZALEM, 11 Juli. (Havas). Verschei dene ernstige incidenten hebben zich in het Noorden van Palestina voorgedaan. De ko lonie Samha bij Toelkarem is door een sterke bende overvallen; daarbij zouden zestig kolonisten zijn gedood. Tijdens een botsing tusschen rebellen en de politie bij den Berg Thabor zijn acht terroristen en een politieman gedood. In Haifa zijn alle Arabische winkels gesloten; de politie en de marinetroepen patrouilleeren door de straten. De Oostelijke wijk der stad ver keerde hedenavond in een staat van opwinding- Naar verluidt staat minstens nog een eenheid Britsche troepen in Egypte gereed om naar Palestina te vertrekken. ROME, 11 Juli. (Havas.) De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano, heeft hedenavond een onderhoud gehad met Lord Perth, den Britschen ambassadeur. Het onderhoud had, naar men meent te weten, be trekking op het Spaansche' probleem en het Italiaansch-Rritsche accoord. Het onderhoud was aangevraagd door den ambassadeur, die vandaag instructies uit Londen had ontvangen. Zondagmiddag werd te Duisburg de 9e kano- landenwedstrijd tusschen Duitschland en Ne derland gehouden, welke in een 1911 over winning der gastheeren eindigde. De zesde etappe van de Ronde van Frankrijk, welke Maandag van Bordeaux naar Bayonne werd verreden, was weer geen geheel, maar in twee stukken verdeeld. Het eerste gedeelte liep van Bordeaux naar Arcachon over een afstand van 52.5 K.M. Van hieruit voerde het tweede en laatste stuk naar Bayonne, dat een 161 K.M. ver der lag. De Italiaan Rossi werd winnaar van het eerste gedeelte, terwijl hij op het tweede stuk achter ziin landgenoot Serva- dei tweede werd. Er werd over de geheele etappe slechts 1 klassement opgemaakt en hierin bezette Rossi de eerste plaats met bijna 2 min. voorsprong. Reeds om half tien Maandagmorgen vertrok ken de renners voor het eerste gedeelte naar Arcachon. Onmiddellijk werd er een stevig tempo ingezet, maar het duurde niet lang, of de jonge Franschman Gianello sprong weg uit het peleton en had spoedig een 4 a 500 M voorsprong genomen. Toen echter kreeg hij ge zelschap. De Italianen Cottur en Rossi en spoe dig daarna nog drie renners voegden zich bij Gianello en te zamen namen zij hun kans waar. Hun voorsprong wisten zij te vergrooten tot 1 min. 35 sec. en wel deed Sylveer Maes en kele pogingen om de vluchtelingen achterna te gaan, of trachtte hij het peleton door zijn voorbeeld tot een achtervolging aan te zetten, maar steeds waren de andere Italianen erbij om deze tactiek te beletten. In het kopgroepje zaten immers eenige Italianen. Cottur kwam het eerst op de wielerbaan to Arcachon aan, maar Rossi was vlak achter hem en bleek in den eindsprint de sterkste te zijn. De andere renners kwamen in een vrijwel ge sloten peleton door, ook de Nederlandsche ren ners waren daarbij. Na drie kwartier rust vertrokken de renners voor het tweede en grootste gedeelte van de etappe. Vooreerst bleven de renners bij elkaar, maar plotseling schoot de Duitscher Wenglei weg en nam een voorsprong van ongeveer 45 6econden. Toen achtten Leducq, Lesueur, Mar- tano, Servadei en Rossi den tijd gekomen om eens te zien, waar Wengler bleef. Spoedig had den zij hem te pakken. In een tempo, dat bijwijlen de 45 K.M. over schreed, ging het voorwaarts en zoo snel reden de zes leiders, dat zij hun voorsprong konden vergrooten, ondanks het feit, dat het peloton een felle jacht had ingezet. Met geruimen voor sprong kwam het kopgroepje te Bayonne aan. en thans was het Servadei, die in den eindsprint r.i y,..-„o.rw",. Het groote peloton, waarin zich ook onze landgenooten bevonden, had een flinken achterstand opgeloopen. In dit peloton reed ook Majerus mee, maar hij mocnt nog maar voor zeer korten tijd de gele trui dragen. In het algemeen klassement had thans Leducq de eerste plaats veroverd. Majerus werd derde achter Wengler. In het algemeen klassement bezet Middel kamp thans de dertigste plaats, met nog geen negen minuten achterstand op den nieuwen drager van de gele trui, Leducq. Ook Van Schendel schoof een plaats achteruit en staat thans 38ste. Van Nek daarentegen kwam een plaats vooruit en is thans 64ste, Schulte bleet' 73ste, Dominicus kwam een plaats vooruit en is thans 79ste, onmiddellijk gevolgd door Helle mons, die drie plaatsen opschoof en dus als 80ste staat genoteerd. De uitslag van de zesde etappe van de Ronde van Frankrijk, BordeauxAracachonBayonne, 223.5 K.M. luidt: 1. Rossi (Italië) 6 uur 22 min. 54 sec.; 2. Cot tur (Italië) 6 uur 24 min. 34 sec.; 3. Naisse (Frankrijk); 4. Le Guevel (Frankrijk); 5. Tan- neveau (Frankrijk); 6. Gianello (Frankrijk), allen in denzelfden tijd; 7. Servadei (Italië) 6 uur 26 min. 3 sec.; 8. Wengler (Duitschland) 9. Lesueur (Frankrijk); 10. Leducq (Frankrijk); 11. Martano (Italië), allen in denzelfden tijd; 12. Gallien (Frankrijk) 6 uur 26 min. 36 sec.; 17. Langhof (Duitschland) 6 uur 28 min. 12 sec 18. Een groep van 62 renners, onder wie de Nederlanders Middelkamp, Van Schen del, Van Nek, Schulte, Dominicus en Hellemons. Algemeen klassement: 1. Leducq (Frankrijk) 40 uur 9 min. 20 sec.; 2. Wengler (Duitschland) 40 uur 9 min. 46 sec.; 3. Majerus (Luxemburg) 40 uur 10 min. 8 sec.; 4. Rossi (Italië) 40 uur 10 min. 20 sec.; 5. Magne (Frankrijk) 40 uur 11 min. 8 sec.; 6. M. Clemens (Luxemburg) met denzelfden tijd; 30. Mid delkamp (Nederland) 40 uur 18 min. 12 sec.; 38. Anton van Schendel (Nederland) 40 uur 20 min. 10 sec.; 64. Van Nek (Nederland) 40 uur 34 min. 44 sec.; 73. Schulte (Neder land) 40 uur 43 min. 10 sec.; 79. Dominicus (Nederland) 40 uur 55 min. 15 sec.; 80 Helle mons (Nederland) 40 uur 57 min. 3 sec. Het landenklassement ziet er na de zesde etappe als volgt uit: 1. Frankrijk 120 uur 34 min. 16 sec. 2. Ffankrijk b 120 uur 37 min. 39 sec. 3. Luxemburg-Zwitserland 120 uur 37 min. 54 sec. 4. België 120 uur 38 min. 57 secc. 5 Italië 120 uur 40 min. 6 sec. 6. Duitschland 120 uur 42 min. 11 sec. 7. Frankrijk c 120 uur 52 min. 55 secc. 8. Spanje-Nederland 120 uur 55 min. LONDEN, 11 Juli. (Reuter.) De Spaansch» ambassadeur te Londen heeft het departement van Buitenlandsche Zaken een nota doen toe komen, waarin beweerd wordt, dat na bespre kingen tusschen Italië en Franco voorgesteld wordt uit Spanje naar Italië ongeveer 10.000 man over te brengen, die voor het meerendee' ongeschikt geworden zijn voor den dienst en ziek. De overblijvende Italiaansche troepen zouden dan worden ingelijfd in het Spaansche vreemdelingenlegioen als vrijwilligers, met Spaansch uniform en onder aangenomen na men. De nota beweert verder, dat de Italiaan sche generale staf-adviseurs in Spanje zullen blijven in burgerkleeding. De Italiaansche dagbladen drukken een me- dedeeling af van de bevelvoering over de lucht macht der Italiaansche legionarissen en haat optreden in Spanje in de maanden April, Mei en Juni. In dien tijd werden 7565 overvallen ge pleegd, waarbij in totaal 14.174 uur gevlogen werd en 1.440.866 K.G. ontploffingsmiddelen werden neergeworpen. Naar verluidt zal de vroegere Britsche ëe' zant te Mexico, O'Malley, worden benoemd tot Britsch zaakgelastigde te Hendaye. De Britsche ambassadeur in Spanje, die sedert het uitbre ken van den burgeroorlog te Hendaye vertoef de, is sedert Augustus van het vorig jaar met verlof. In het Voorloopig Verslag der Eerste Kamt' over het wetsontwerp tot goedkeuring van eeni ge besluiten van den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië tot wijziging van de Indische be grooting voor 1937, werd de vraag gesteld "f het noodig was, zulke hooge provisies aan de banken te geven bij de groote conversies van de Nederlandsch-Indische, evenals bij de Ne derlandsche Staatsleeningen. Gewoonlijk be draagt, dus spraken de hier aan het woord zijn de leden, die provisie 3/8 pet., hetgeen op de in totaal geconverteerde circa 2.5 milliard een som van ongeveer 9% millioen beteekent. De groote Nederlandsche bankinstellingen heaben huns inziens haar dividend over 1931 hoofdzakelijk aan die provisie te danken, zoo- dat dus de aandeelhouders, doch in meerdere mate nog zij, die tantième genieten, te weten de directeuren en commissarissen der banken, een niet onbelangrijk voordeel uit deze provi sie van den Staat hebben genoten. Te onjuister achtteh de leden, hier aan he£ woord, dezen toestand, aangezien tot die com missarissen verscheidene hooge rijksambtenaren en politici behooren, die aldus indirectelijk hÜ de conversies baat hebben. Verscheidene andere leden merkten naar aan leiding van het vorenstaande op, dat de RijkS' fondsen een aanzienlijk deel van de geconver teerde leeningen hebben opgenomen, zoodat de bankinstellingen van het genoemde bedrag va" 9 millioen slechts een gedeelte als provisi6 hebben ontvangen. Bij Thonon (Fr.) is Zondagavond een aut0> waarin de 28-jarige jhr. P. Teding van Berk hout met een dame en een vriend van Evi&* kwam, in een bocht van den weg gereden in een ravijn gestort. Jhr. Teding van Berk^ hout kwam om het leven, terwijl de beide Ah dere inzittenden ernstig gewond werden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4