De I.V.C.B. in 1937-'38 11? drink tTiee maar.altijd van D E. We luisteven naar... FINANCIEN CRÈME I Dagfilm DINSDAG 12 JULI 1938 Na het vliegongeluk bij Schellingwoude Wijlen korporaal-vlieger Van Huiten met militaire eer ter aarde besteld Indische Volksraad Algemeene beschouwingen voortgezet LUCHTBESCHERMING Hoogere P. T. T.-ambtenaren lid van de N.V.L. Medische Missie-actie Onder bescherming van de Souve- reine Orde van Malta VOETBAL eerTweldaad voor Uw huid Drie huzaren achter slot Heel wat op hun kerfstok TWEE KINDEREN BIJ BRAND OMGEKOMEN DE RONDVLUCHT 1938 Negentig vliegtuigen van diverse nationaliteiten nemen er aan deel Drie huizen in asch gelegd LIBERALE STAATSPARTIJ Prof. Telders voorzitter? OUD-LEIDER DER N.S.B. VEROORDEELD ITALIAANSCH EN DUITSCH VOLKSLIED ,,De bond is nog niet uitgegroeid zooals het bestuur dit gaarne zou zien" Gunstige financieele ontwikkeling Opleiding van scheidsrechters Beker competitie Kazernement te Ermelo Woensdag 13 Juli WESTELIJKE EERSTE KLASSERS Officieuze indeeliug CRICKET IN ENGELAND ATHLETIEK Van Beveren en Brasser ook naar Londen Eindexamen Gymnasium R. K. Mulo-examen Vanochtend is te Tilburg met militaire eer het stoffelijk overschot van den korporaal vlieger J. K. C. V. van Huiten, die Vrijdag jj. bü het vliegongeval bij Schellingwoude om het leven kwam, ter aarde besteld. Om negen uur werd in de parochiekerk t Heike een H. Requiemmis opgedragen. De begrafenisstoet, die geopend werd door tamboers van de Jagers, bestond uit een deta chement van 25 Jagers, onder commando van den eersten luitenant der Jagers, J. J. H. W. Couvee. Verder zagen wij o.a. den- officier M. S. D. tweede klasse, B. Vinke, chef van den techni- schen dienst van het vliegkamp De Mok, den officier-vlieger tweede klasse J. Vaazon Morel, chef-instructeur te Schellingwoude en pater G. J. Vonk S.C.J., directeur van de R. K. Militairevereeniging te Amsterdam. Op het kerkhof was verder nog aanwezig de kapitein-luitenant ter zee G. G. Bozuwa, com mandant van H.M.'s vliegkamp De Mok. •BATAVIA, 12 Juli. (Aneta) De Volksraad zette heden de algemeene beschouwingen voort. Weder bestond groote belangstelling van in- heemsche zijde. De heer Kasimo bepleit bevordering van de industrie hier te lande. De heer Nota Soetarso verklaart, dat de C.S.P. zich in groote lijnen met het regeerings- beleid kan vereenigen. De critiek, welke hierop in het afdeelingsverslag is geleverd, zoo zegt spreker, getuigt van een mentaliteit, welke te denken geeft. Wie de banden met Nederland wil losmaken, verliest de bestaande verhoudin gen wel zeer sterk uit het oog. Hij acht het noodig, dat Nederland aan Indië de plaats geeft, welke dit land toekomt. Spr voert den eenige voorbeelden aan van een min der goeden gang van zaken. Hij vraagt zich al hoe het moet worden opgevat, dat Indië b.v slechts een bescheiden ruimte zal innemen in de thans vervaardigde nationale film 40 jaren Bovendien had het Indische deel door het A.N.I.P. moeten worden gemaakt. Spr. juichte de oprichting van de maatschappij voor een onderzoek naar mogelijkheden in Nieuw-Gui- nea toe. Ten slotte betreurt spreker de afwijzing van het denkbeeld voor een defensieleening tot het inhalen van den bestaanden achterstand. De heer Thamrin verklaart, dat hij heden voornamelijk Maleisch zal gebruiken, er naai strevend, dat deze taal in het dagelijksche leven niet verder in de verdrukking zal komen, het geen o.m. wordt veroorzaakt doordat vertegen woordigende lichamen meer en meer de Neder- landsche taal bezigen, zelfs geschiedt dit in regentschapsraden. Spr. merkt op, dat er nog steeds misverstan den bestaan tusschen regeerders en volk dooi verschil van taal, nationaliteit en godsdienst. Spr. constateert, dat bij de inheemsche be volking geen economische vooruitgang te be speuren valt. Hij bespreekt uitvoerig de in dustrieën, welke door vreemden worden gefi nancierd, waarbij er vele zijn, waarvan de win sten nimmer in handen der inheemsche bevol king komen. Hij huldigt in dit opzicht de werk wijze in Japan gevolgd. De heer Soeroso: „Daar hebben zij een eigen nationale regeering." De heer Thamrin bepleit verder een verhoo ging van de exportbelasting en de oliebelasting Hij doet een beroep op de regeering, om wer kelijk met de bevolking samen te werken tot bevordering van de welvaart en besluit met een waarschuwing tegen financieele drainage door het kapitaal. Hierna stroomt de publieke tribune leeg. Ook de heer Alatas, die zich van de Neder- landsche taal bedient, bepleit meer gebruik van het Maleisch in den Volksraad. Spr. acht een grondige wijziging van de economische po litiek noodig. Ook de heer Kartowisastro bepleit verdere activiteit op het gebied van nijverheid en in dustrie. De heer Abdul Rasjid bepleit in het Maleisch een betere zorg voor de gezondheid en meer onderwijs voor de inheemsche bevolking. Hij wijst op den slechten economischen toestand voor inheemschen en breekt een lans voor af schaffing van heerendiensten in de Buiten gewesten. De heer Sol merkt op, dat het zeer gewenscht is, dat in de defensiegrondslagen krachtig wordt gestipuleerd, dat elke aanmatiging van buiten moet worden gekeerd en elke hulp van buiten slechts te beschouwen is als een mee valler, waarop in eerste instantie niet valt te rekenen. De heer Roep constateert, dat de verhou ding IndiëNederland bij den Gouverneur-Ge neraal en bij den minister van Koloniën in goede handen is. Vaststaat, dat de Indische regeering ernstig rekening houdt met de wen- scnen van den Volksraad. Spr. wil op den duur streven naar een permanenten Volksraad, met daarnaast een Eerste Kamer tot nadere toet sing. Spreker wil slechts steun van Nederland in alleruiterste gevallen, want daarmede gaan de laatste resten van zelfstandigheid verloren. Hij bepleit verder uitvoering van een vloot-uit- breiding volgens het oude plan, met zes groote kruisers. Naar wij vernemen heeft de directeur-gene raal der P. T. T., dr. ir. M. H. Damme, beslist, dat alle directeuren en andere diensthoofden der P. T. T. (ongeveer 250) lid zullen worden van de Nederlandsche Vereeniging voor Lucht bescherming. Europa vliegtuigen op Ypenburg worden ver wacht. Inschrijvingen werden ontvangen uit Neder land, België, Duitschland, Engeland, .f rankrijk, Hongarije, Italië en Polen. Daar het onmogelijk is alle vliegtuigen in de hangar onder te brengen, is op het vliegveld Ypenburg het landingsterrein ten noorden van de hangar voor de deelnemers gereserveerd. Een gedeelte van het terrein vóór de tribunes is gereserveerd voor de Belgische en Neder landsche legervliegtuigen. Deze vloot, waaronder alle denkbare types vliegtuigen zal den bezoekers een mooi overzicht geven van de huidige luchtvaart. Ook de K.L.M. neemt, met een DC-3, aan de» rondvlucht deel. De „Society of Catjiolic Medisal Missionaries", waarvan het moeder- en novicenhuis zich in Brookland in den staat Washington bevindt en waarvan ook de drie onlangs in Amerika gepro moveerde zusters Eleonore Lippits, Leonie Tum- mers en Elizabeth Wijnen deel uitmaken, zal, naar wij uit goede bron vernemen, in Nederland staan onder de hooge bescherming van de Ne derlandsche afdeeling van de Souvereine en Mi litaire Orde van Malta. In de cavaleriekazerne te Deventer is een drietal dienstplichtige huzaren, genaamd S., Van K. en M., in arrest gesteld als ver dacht van het plegen van een groot aantal diefstallen. De eerste verdachte heeft o.m. reeds be kend zich aan een veertiental diefstallen te hebben schuldig gemaakt, welke hij ge pleegd heeft in kerken en scholen. Voorts wordt hij verdacht van diefstallen in de gemeenten Achteveld, Soestdijk, Voorthui zen, Ridderkerk, Lemelerveld, Raalte, Koe- vorden. Hij heeft bekend o.a. diefstallen te hebben gepleegd te Joppe gemeente Gorsel, Ernst, Vaassen en enkele in Friesland. Hij opereerde steeds in den nacht van Zater dag op Zondag en wist op zeer listige wijze in kerken binnen te dringen om daar de offerbus sen te ledigen. De verdachte Van K. opereerde voornamelijk te Kampen en te Harderwijk, waar hij zich aan diefstallen, in vereeniging met anderen, heeft schuldig gemaakt. Zoo worden hem acht dief stallen ten laste gelegd en wel van haver, lood en kippen. Verdachte M. heeft er een drietal gepleegd. Zoo stal hy geld uit een zweminrichting,' ver schillende voorwerpen in de kazerne, alsmede een gouden ring te Hengeloo (O.). Voor zoover deze zaken niet tot de bevoegd heid der politietroepen behooren zijn zij over gelaten aan de marechaussee, rijksveldwacht en gemeentepolitie. In totaal zijn meer dan 25 za ken aan het licht gekomen. Zooals reeds gemeld, zal de Nederlandsch- Belgische rondvlucht dit jaar worden gehouden op 15, 16 en 17 Juli. De voorbereidingen op het vliegveld Ypen burg, vanwaar de start zal geschieden, zijn reeds in vollen gang. Volgens de voorloopige gegevens zullen negen tig vliegtuigen van diverse nationaliteiten aan deze vlucht deelnemen, zoodat Donderdag 14 Juli den geheelen middag uit alle deelen van BENKOELEN, 12 Juli. (Aneta). Gisternacht zijn drie huizen tot den grond toe afgebrand. Hierbij zijn twee Chineesche kinderen, resp. vier en vijf jaar oud, om het leven gekomen. De verkoolde lijkjes zijn gevonden. De oorzaak van den brand is onbekend. Terwijl men na het aftreden van mr. Wen- delaar als voorzitter der Liberale Staatspartij misschien geneigd zou zijn te meenen, dat thans mogelijk als voorzitter zou optreden ir. Van Lidth de Jeude, die zich destijds niet be schikbaar wilde stellen, zegt de „N. Rott. Crt.1 dat het blijkbaar de bedoeling van mr. Wen- delaar is, plaats te maken voor prof. mr. B. M. Telders, die dan nog door de partijverga dering zou moeten worden gekozen. Bij de laatste verkiezing voor voorzitter in dit jaar verkreeg prof. Telders reeds 113 stemmen tegen 117 op den heer Wendelaar. Het geringe stem- menverschil had laatstgenoemde reeds toen ernstig doen overwegen, of hij de benoeming wel zou aanvaarden. De heer Wendelaar was sedert 1932, als op- volgei van mr. D. Fock voorzitter van de partij. Prof. Telders is hoogleeraar in het volkenrecht en de inleiding tot de rechtswetenschap aan de Leidsche universiteit. Hij is verder Neder- landsch Rijnvaartcommissaris en lid van de redacties van De Gids, van De Idee en van het Bijblad van den industrieelen eigendom. Hij is geboren in 1903. BATAVIA, 12 Juli (Aneta). De raad van justitie heeft heden den oud-leider der N.S.B. in Indië, ir. A. L. van der L., tot honderd gul den boete, subsidiair een maand hechtenis ver oordeeld, wegens het bekende spreek-delict. De minister van Defensie heeft bepaald, dat bij officieele gelegenheden, wanneer het Itali- aansche volkslied (enkele maten van dit lied) wordt gespeeld, onmiddellijk daarna het offici eele Italiaansche fascistenlied „Giovineezza" be hoord te worden ingezet. Eveneens behoort, telkens wanneer het Duit- sehe volkslied (c.q. enkele maten van dit volks lied) wordt gespeeld, onmiddellijk daarna het „Horst-Wessellied" te worden ingezet. De beschikking van zijn ambtsvoorganger van 1 December 1925 lie Afd. Nr. 21 trekt de mi nister van Defensie bij deze bepaling in. „Het zesde jaarverslag kan niet een op- timistischen klank doen hooren als het zestiende verslag van de interdiocesane competities dat wij samenstelden," aldus lezen wij in den aanhef van de jaarbeschou wing 19371938, van den I.V.C.B., welke ons heden werd toegezonden. „Hoewel wij het vorig jaar hebben geconsta teerd dat, ofschoon de bond nog lang niet uit gegroeid was op de wijze als de bestuurders van den I.V.C.B. dat gaarne zouden zien, zij toch optimistisch konden zijn, is het bestuur hierin helaas zeer teleurgesteld. Een verblijdend feit was echter, dat de Twent- sche kwestie bij den aanvang van het seizoen kon worden opgelost. Ondanks het feit, dat in den economischen toestand van ons land nog zeer weinig verbe tering is ingetreden en het aantal werkloozen, vooral van jeugdige personen, ook in onze ver eenigingen, nog zeer groot bleef, blijven de meeste van onze vereenigingen zich beijveren krachtig aan een steviger uitbouw te werken. Het nakomen van de financieele verplichtingen door de vereenigingen, enkele uitzonderingen daargelaten, mag dan ook geen reden tot klagen geven. (Uit het bijgevoegde financieele verslag blijkt, dat de financieele positie van den bond zich in gunstigen zin ontwikkelt.) Uit het verslag blijkt ook, dat de dalende boetelijn zich in gunstigen zin heeft voortgezet. Dit dient men zoo te verstaan, dat dit jaar het bedrag aan boeten te betalen, weer met eenige honderden guldens verminderde, ondanks het feit, dat het aantal aangesloten vereenigingen wederom vermeerderde. Echter zijn er nog steeds vereenigingen, die herhaaldelijk in boeten vervallen en vooral bij het voldoen van nadeelige saldi uiterst traag zijn, geen uitstel of nadere regeling vragen en zoo weer in nieuwe boeten en dus grooteren financieelen achterstand vallen. Bijzondere aandacht van het bestuur had de opleiding van scheidsrechters. Overwegende, dat de I.V.C.B. zijn scheidsrechters, voor het aller grootste gedeelte uit de diocesane bonden moet betrekken en dus de opleiding van scheidsrech ters, alvorens dezen tot den I.V.C.B. worden toegelaten, in handen van die bonden berust, be sloot het bestuur aan deze bonden hiervoor een subsidie toe te kennen aan de hand van gege vens die zullen worden ingewonnen. Daarnaast Werd besloten een proef te nemen met het vormen van scheidsrechterskringen, speciaal voor I.V.C.B.-scheidsrechters, zooals reeds eenige jaren met succes in Limburg ge schiedt. De bedoeling is hiermede vóór den aanvang van het nieuwe seizoen een begin te maken in de Westelijke afdeelingen. Eenige malen per seizoen zal dan met de scheidsrech ters van een nader aan te geven rayon worden vergaderd en kan een der leden van de scheids- rechterscommissie en zoo mogelijk een der be stuursleden van den I.V.C.B. een causerie hou den en besprekingen aan de hand van de prac- tijk met de scheidsrechters voeren. Bij den aanvang van dit seizoen werd, op voorstel van de scheidsrechterscommissie, voorts een nieuwe declaratieregeling ingevoerd. Het aantal verplichte restituties was veel geringer dan voorgaande jaren." Voorts worden in het jaarverslag enkele pa gina's gewijd aan den omvang en het verloop der competitie, waarna ook een enkel woord wordt gezegd over de In de finale hebben zich ditmaal geplaatst V.V.H. te Heerlen en Vitesse te Castricum. DU ij» «'.Joss® was reeds op 5 Sept. 1937 beslist, maar aan de finale is men nog steeds niet toe. Hierover lezen wij het volgende: „Overigens is het spelen van zulk een finale, whar de elftallen op plaatsen gevestigd zijn zoover van elkaar als Heerlen van Castricum, uiterst moeilijk. Op een neutraal terrein zal er ongeveer geen belangstelling voor bestaan, ter wijl de kosten van zulke verre reizen niet dooi de ontvangsten uit entree's goed te maken zijn. De bekerwedstrijden verloopen vrij normaal, zoolang de afstanden tusschen de deelnemers niet te groot worden, daarna is afwerking van de resteerende wedstrijden bijna niet mogelijk. Mogelijk kan een oplossing gevonden Worden, door bekerwedstrijden in een beperkter rayon te organiseeren." Tenslotte wordt een woord van dank gebracht aan allen, die hun beste krachten voor het wel zijn van den LV.C.B. geven. „Wij vertrouwen," aldus luidt het slot, „dat zij ook in de toekomst met de bestuurders van den I.V.C.B. en de verzorgers van de admini stratie op dezelfde aangename wijze mogen blij ven medewerken om de kracht en het aanzien van onze katholieke voetbalorganisatie te ver sterken. In dit vertrouwen en in de verwachting dat de zegen des hemels op ons aller werk moge blijven rusten besluiten wtj dit verslag." De Genie te Amersfoort heeft heden aanbe steed het bouwen van een kazernement voor een bataljon infanterie met regimentsstaf te Ermelo. De raming bedroeg f 456.000. Ingeko men waren 56 biljetten. Hoogste inschrijver was P. van 't Veer, Naarden met f 491.600, laagste was de firma Doedens en Schilder te Alkmaar met f 285.000. HILVERSUM I. 1875 en 415.5 M. VARA-Uitzending (8.00—10.00; 10.20—6.30; 7.00—7.80 en 8.00—12.00) •8.00 Gramofoonmuziek. 8.16 Bériehten. 9.30 Kookpraatje. 10.20 Voor Arbeiders. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.15 Berichten. 12.45 VARA-Orkest. 2.00 Septet en soliste. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.00 De Ramblers. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.06 Vocaal concert met orgel. 8.05 SOS-berichten. 8.07 Berichten ANP. 8.20 VARA-orkest. 9.00 Radiotooneel. 9.30 Amusementsorkest en solist. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Trioconcert. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Orgelspel. 11.30 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. NCRV-Ultzendlng 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.20 Zang met piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 1.00 Reportage. 1.30 De Gooilanders. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 Pianokwartet „Die Haghe". 4.10 Gramofoonmuziek. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en causerie over het Bin- nenaanvarlngsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Land- en tuinbouwpraatje. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP. 8.15 Orgelspel. 9.30 NCRV-orkest en soliste. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Zang en plano. 12.05 Gramofoonmuziek. 12.50 Otto Fricke's orkest en solisten. 1.50 Gramofoonmuziek. 2.20 Northern-orkest en solist. 3.50 R. Powell's kwintet. 5.10 Gramofoonmuziek. 5.20 Elrick's „Muslc-Makers". 6.45 Orgelspel. 7.40 Hongaarsch orkest en soliste. 8.20 Jack Jackson's Band. 9.20 Planovoordracht. 10.45 Strijkkwartet. 11.35 Oscar Rabin's Band. 11.50 Jazz-muzlek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 10.30 en 12 35 Gramofoonmuziek. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonmuziek. 3.05 Planovoordracht. 3.20 Zang. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.20 Bailly-orkest. 6.35 en 7.20 Gramofoonmuziek 7.35 en 8.50 Vioolvoordracht. 9.20 Gevarieerd programma. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Dansorkest. 12.35 L. Goldy's dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Orkest. 12.20 Landesorkest. 2.30 Populair concert. 4.20 Eugen Jahn's orkest. 6.50 Viool en plano. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.20 Landesorkest. 9.50 Vervolg concert. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Weensch Symphonie-orkest en so liste. 12.20 Concert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 E. Loiseau's orkest. 1.50, 5.20, 6.50, 7.20 en 8.20 Gramofron- muziek. 9.20 Symphonie-orkest en soliste. 10.30 Vervolg concert. 10.50 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Dansorkest. 1.50 en 5.20 Gramofoonmuziek 6.35 Harmonicavoordracht. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.05 Planovoordracht. 7.35 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Orkest en solisten. 8.35 Militair orkest en koor. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.50 Fluit en piano. 1.26 Nachtconcert. -8 -P '.dW' TTT¥TtP<P<3:'<I>T<P<P!$'cPlT,tp<P(lJ($,<Ixj,<P¥ltflcpcptPtP<PcPtPcI>cf,cp<¥,t!5tP':P<I>cptPcfJCP<f'cjPcE<IPtPtf,c{><|ICPl De indeeling van de Westelijke eerste klas- sers voor het seizoen 1938-1939 is officieus ge regeld. Wij hebben goede reden om aan te nemen, dat deze indeeling maar weinig, of in het ge heel niet zal afwijken van de officieele indee ling. De officieuze indeeling luidt: Afdeeling I D.W.S., Haarlem, Xerxes, K.F.C., Blauw Wit, C.V.V., 't Gooi, V.S.V., V.U.C., Sparta. Afdeeling II Feijenoord, Ajax, R.F.C., A.D.O., Stormvogels, D.F.C, H.B.S., D.H.C., Hermes D.V.S., D.O.S, Nog steeds regen te Manchester Ook Maandag kwam te Manchester van spelen niets. De 4e dag kan geen beslissing meer bren gen zoodat ook de derde testmatch in een draw eindigt. In de overige deelen van Engeland was de weersgesteldheid beter. De stand van de coun ty-matches luidt als volgt: Derbyshire 158 tegen Yorkshire 198 en 260, Nottinghamshire 205 (I.A.R. Peebles 450) en 140 tegen Middlesex 394—8 (geslj, F. G. H. Heane 698, Sussex 282 (Capt. J. W. A. Ste phenson 584) tegen Essex 186 en 1404. Wor cestershire 113 (Sinfield 645, Taylor 432) te gen Gloucestershire 237 (Howorth 785) en 22—1 Leicestershire 191 tegen Lancashire 283—7, Hampshire 128 en 148—5 won in 2 dagen van So merset 116 en 156 (Creese 4—47) en Surrey 190 en (Watt 6—80) 46—1 won met 9 wickets van Kent 135 en 100. (Parker 523). De strijd om de 1ste plaats is ook in dit seizoen uitermate spannend. Yorkshire zal geen tijd genoeg ter beschikking hebben om van Derbyshire te win nen nu Verity (tl Smailes op Old Trafford al 4 dagen gedwongen rust nemen. Middlessex no. 3 maakt een fraaie kans tegen Notts. Yorkshire is nog de eenige ongeslagen county en heeft een gemiddelde van 9.23, Lan cashire 8.57 en Middlesex 8.33. Het verschil is dus niet groot. Naar wij vernemen zullen ook Brasser en Van Beveren deelnemen aan de Engelsche kampioen schappen, welke 15 en 16 Juli a.s. te Londen wor den gehouden. De volgende Nederlandsche athleten hebben ingeschreven: 100 yards: Osendarp (Trekvogels), van Beve ren (A. V. 1923) en H. Baumgarten (Trekvo gels) 220 yards: K. Baumgarten (Trekvogels), W. v. Beveren (A.V. 1923). 120 yards horden: Brasser (A. A. C.). Discuswerpen: Brasser (A. A. C.). Speerwerpen: Brasser (A. A. C.) 4 x 10 yards estafette: Trekvogels met W. Roest, H. Baumgarten, K. Baumgarten en T. Osendarp. ReserveMeulemans. EINDHOVEN. (R.K. Gymnasium, Augusti- nianum). Na voortgezet examen nog geslaagd voor diploma A: R. Zoetmulder uit Eindhoven. De examens zijn hiermede afgeloopen. Totaal geëxamineerd 17 candidaten (8 voor diploma A en 9 voor diploma B). Hiervan slaagden er 15 (8 voor A en 7 voor B.) AMSTERDAM. Geslaagd voor diploma A: A. Matulewicz, J. Meijer, J. de Munck, J. Nobels. G. van der Ploeg, Z. Poiesz, H. Bergkamp, C. v. d. Berg, S. Blommaert, C. van der Eijk, A. Haf kamp, G. Hamstra, M. Huijing, E. Bentlage, Th. Coenen, C. Kreetz, Th. Maane, J. Meijssen, Th. Peet, Th. Versteeg, C. Breuren, C. Broshuis, C. Geerling. Geslaagd voor B: G. Aider. De uitvoer van Suriname bedroeg in Maart f 851.292, tegen f 627.236 in Maart 1937. In het eerste kwartaal f 2.363.357, tegen f 1.684.311 in dezelfde periode van het vorig jaar. De Nivas verkocht 606 tons superieure suiker voor consumptie en 106 tons superi eure suiker voor export. Het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel heeft geen bezwaar meer tegen aanvragen tot opneming in de notee ring van leeningen van Noorsche openbare en particuliere instellingen, aangezien de betaling van rente en aflossing hiervan thans wel geschiedt in overeenstemming met de leeningsvoonoaarden. De Hessa Rubber Mij. boekte in 1937 een netto-winst van f 223.933, tegen f 80.034 het vorig jaar en is voornemens een slotdivi- dend uit te keeren van 2 pet. Hierdoor be draagt het totaal-dividend 6 pet. tegen nihil het vorig jaar. Ter Londensche beurze is men van mee ning, dat de koersbeweging aldaar zoowel als in Wallstreet deze week veel kalmer zal zijn dan in de laatste weken het geval is geweest en dat onzekerheid en terughou dendheid een belangrijken invloed op het koersverloop zullen oefenen Te Parijs en Londen blijft een groote be drijvigheid van de officieele instanties ten opzichte van den frank waar te nemen. De nervositeit ten opzichte van den Franschen frank kwam te Londen tot uitdrukking in een omvangrijke vraag naar goud. 872.000 werd aan goud omgezet. De goudprijs steeg met y2 d. tot 141/2. De beurs te Parijs verkeert onder den in vloed van de geruchten omtrent den minder gunstigen internationalen toestand. De offi cieele tegenspraak heeft tegen den minder aangenamen indruk van Mussolini's jongste uitlatingen, ten aanzien van Frankrijk, ge heel opgewogen. Het langdurig opschorten van de Italiaansch-Fransche besprekingen en het hiermede verband houdende uitstel van het van kracht worden der Britsch- Italiaansche overeenkomst, werken op de beurs ontstemmend. Ook toont Parijs zich minder optimistisch ten opzichte van Wall street. De Amerïkaansche spoorwegverladingen zijn in de week per 2 Juli met 29.927 wagons tot 588.864 wagons gestegen. De Oostelijke spoorwegen in Amerika, waaraan 'n verhooging der passagierstarie ven van 22V.1 ct. per mijl werd toegestaan, koesteren de hoop, dat de regeering invloed zal uitoefenen, om de spoorwegarbeiders te overreden, de loonsverlaging te aanvaarden. In dit geval kunnen de mij en, mede in ver band met de economische opleving in den herfst, op belangrijke verbeteringen reke nen, hoewel het spoorwegvraagstuk hier mede natuurlijk niet is opgelost. De staalproductie in Amerika wordt aan het begin der week op 32.3 pet. der capaci teit geraamd, tegen 22.4 pet. de vorige week, toen de productie wegens Independence-Day ivas gedaald. In dezelfde iveek van het vorig jaar bedroeg de productie 82.7 pet. Hoewel met betrekking tot de daling vun het Pond Sterling tegenover de Dollar geruchten omtrent monetaire besprekingen tusschen Engeland en Amerika geen offici eele bevestiging vonden, is men in Wall street van opvatting, dat een stabiliseering van de verhouding tusschen deze betaalmid delen zal plaats vinden, aangezien anders de resultaten van een verlaging der invoer rechten in het nieuwe Britsch-Amerïkaan sche handelsverdrag onzeker zouden zijn. De Amerïkaansche minister van Buiten- landsche Zaken, Huil, deelde mede, dat, in dien een bevredigende handelsovereenkomst met Engeland tot stand komt, deze een be langrijker factor dan elke andere overeen komst zal zijn voor het herstel van het za kenleven. Douglas Aircraft boekte in het eerste half jaar per 31 Mei een winst van 1.093.000 of 1.91 per aandeel, tegen 528.000, of 0.92 p.a. in het overeenkomstig half jaar van 1937. In het boekjaar per 30 November j.l. 1.081.513 of 1.90 per aandeel, tegen 976.342 of 1.74 p. a. het vorig boekjaar. De baisseposities ter New Yorksche beurze bedroegen op 30 Juni 1.050.000 aandeelen, tegen 1.344.000 aandeelen op 31 Mei j.l. De benzine-productie in Amerika bedroeg in Mei 48.159.000 vaten, het verbruik 44.911.000 vaten en de uitvoer 4.576.000 va ten. In April respect. 46.025.000, 43.254.000 en 4.474.000 vaten. De koperverkoopen in Amerika bedroegen Zaterdag 3.18 mill, lb., tegen 2.48 mill, lb- Donderdag j.l. De verkoopen van den laat- sten tijd zijn grootendeels van speculatieven aard geweest, aangezien de koopers in ver band met het seizoen spoedig een grootere vraag verwachten. In het najaar verwach ten zij een nog grootere opleving. De Western Union boekte in Mei een netto-verlies van 323.000, tegen een netto winst van 120.000 in Mei 1937. In de eerste vijf maanden een netto-verlies van 1.16 mill., tegen een netto-winst van 1.83 mül- in dezelfde periode van het vorig jaar. De New York Central boekte in de eerste vijf maanden een tekort van 15.11 mil' Hoen, tegen een netto-winst van 7.66 mül- in de overeenkomstige periode van het vo rig jaar of 1.19 per aandeel. De Reconstruction Finance Corporation heeft 200 millioen notes uitgegeven met een rente van 7 Va pet., welke door de re- geering zijn gegarandeerd en drie jaar zul len loopen. De Engelsche staalproductie bedroeg in het eerste half jaar 5.92 millioen ton tegen 6.33 millioen ton in het eerste half jaar 1937. In Juni j. I. nam de productie belangrijk af en bedroeg 776.000 ton, tegen 957.000 ton in Mei en 1.10 millioen ton in Juni 1937. Einde Juni waren 97 hoog ovens in bedrijf tegen 105 ovens aan hel einde van Mei. Het Pond Sterling bewoog zich heden' ochtend te Amsterdam op 8.958.96 (vorw slot 8.95%), de Dollar op 1.81%—1-*' (1.81 U/16), de Frank op 5.01—5.02 (5.013A>' de Belga op 30.75—30.80 (30.75) en de Zwtt' sersche Frank op 41.5041.57Va (41.49). De Nivas verkocht 1810 tons superieure suiker en 370 tons bruine suiker y°°. consumptie. Voorts 152 tons superieure voor export. Volgens de „Indische rant" neemt men in belanghebbend kringen, dat, wanneer gunstige be richten van de vergadering van den Suiker raad te Londen binnen komen, de Nivas t° prijsverhooging zal overgaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6