Verbroedering der Slaven Strijd tegen de werkloosheid 4; „Geslaagd" JUICHEND PRAAG De weerstoestand R.K.W.V. STAAT ALS EEN ROTS 7m°< H'yj- Kerkelijk leven DINSDAG 12 JULI 1938 m. *m m Het Marine-commando te Amsterdam De laatste dag van het 10e Sokol- congres was een manifestatie van de verbondenheid der Kleine Entente Een militair sluitstuk N.I.V.A.S. verhoogt suikerprijzen TWENTSCHE TOONEEL- SPEELKUNST Op ,,'t Weleveld" te Zenderen Hoe zal de zomer verder verloopen? Afwachten nog steeds de boodschap BOUW KAZERNEMENT GEGUND Zou den derden Dinsdag in Sep tember het verlossende woord niet gesproken worden, dan komt men, menschelijker- wijze gesproken, te laat Vertrouwen in deze regeering NATIONALE FEDERATIE HET WIT-GELE KRUIS 'n "Akker! je" genomen, doodkalm gebleven Glansrijk geslaagd PLECHTIGE OMGANG TE DEN BOSCH Groote belangstelling voor den treffenden stoet PATER J. VAN LEUVEN Zilveren priesterjubileum in de missie BENOEMINGEN Bij de Paters van den H. Geest „Hollandsche nieuwe" voor koning Leopold Aardappelziekte Mijnwerkers begeleiden den wagen van „Maria Koningin van de Mijnstreek" in den grooten optocht tijdens de Maria-f eesten te Sittard De autoriteiten, onder wie Mgr. Lemmens en Mgr. Buckx tijdens den optocht bij de Maria-Jeesten te Sittard (Van onzen eigen redacteur). Praag, 9 Juli. Ey en laatsten dag van het 10e Sokol- ,1 congres heeft Praag gejuicht zcoals het in geen zes jaren gejuicht heeft. Het heeft zelfs luider en nadrukkelijker ge- Juicht dan zes jaren geleden, omdat het jui chen wilde en de wereld wilde bewijzen, dat het in de méést spannende politieke situaties niets van zijn moed en levensvreugde en zelfbewustzijn verloren heeft. Men kan jui chen uit angst, zooals iemand, die bang is, soms schijnbaar zorgeloos aan 't fluiten slaat om niet te toonen, hoe benauwd het hem om het hart is, maar men kan ook juichen Van vreugde, omdat men zich ondanks alle zorgen des levens krachtig en gerust voelt en opgewassen tegen alle mogelijke moeilijkheden. Op deze laatste manier heeft Praag gejuicht, beseffend wat de sportieve Sokols juist onder de huidige omstandig heid voor het behoud der Tsjecho-Slowaak- sche republiek beteekenen. Er schijnt aanvankelijk sprake te zijn ge feest van een uitstel van dit tiende Sokol- congres, omdat men zorgvuldig alles wilde ver dijden. wat maar met een schijn van gerecht vaardigdheid zou kunnen uitgelegd worden als een provocatie van de Sudeten-Duitschers en ^e machten, die achter deze staan. De Sckols Self evenwel wilden juist onder de huidige omstandigheden van geen uitstel weten. Uitstel z°u een ongevraagde en daarom waarschijnlijk Weinig geapprecieerde en betrekkelijk doellooze concessie hebben beteekend aan de overgevoelig heid der tegenstanders, die nu eenmaal tcch det geheel ontzien kan worden zonder aan Zelfrespect in te boeten. Uitstel zou men voor een bewijs van zwakheid hebben kunnen hou den, en zwakheid is wel het laatste, dat Tsje- cho-Slowakije wil tconen, ook al is het bereid 'U het netelige minderheden- en nationalitei- Icnvraagstuk zoo ver te gaan als maar eenigs- zins met de ongerepte zelfstandigheid, eenheid en waardigheid der republiek te vereenigen valt. De Sokols hebben op den sinds hun eer ste congres vastgestelden tijd hun massale de monstraties doorgezet om mogelijken belagers van de staatkundige eenheid hun onverzette- hjken wil tot zelfverdediging te toonen en de -igen volkeren gerust te stellen en te overtui gen van hun waakzame paraatheid. In het gigantische Masaryk-stadion hebben zij den eed van trouw aan de republiek, die de loud speakers met teksten uit de geschriften en re devoeringen van dr. Tyrs uitspraken, her- 'Ueuwd en hun overleden kameraden geëerd dqor rhythmisch expressieve houdingen van mgeheele instemming aan te nemen. De toe schouwers jubelden den zeer democratischen President der republiek op de eere-tribune en C(Jk den minister-president Hodza toe, ten tee- ken, dat het instemde met de door hen ge- Voerde politiek, en het logenstrafte daardoor de geruchten als zou het Tsjecho-Slowaakscht v°lk het niet eens zijn met de door e- regee- ring aangewende pogingen om het minderhe denprobleem tot een voor alle partijen aan vaardbare oplossing te brengen. Maar hoe groot öe vreugde der Tsjechen over de vastberaden heid der eigen Sokols ook moge zijn geweest, met minder groot was hun blijdschap over de Slavische saamhoorigheid, welke op dit con- Stes zoo zinnebeeldig tot uiting is gekomen door de bijzonder groote deelname van Sokol- Stoepen en militairen uit de naburige landen. Onder de talrijke buitenlandsche dele gaties was die der joego-Slaven fa voriet. Dat bleek niet alleen bij het binnenmarcheeren der buitenlandsche mili taire formaties langs den boulevard-breeden Wenceslaus-Platz in het hart van de vlag gende stad, maar ook in het stadion, toen de Joego-Slavische' sokols hun Tsjechischen broeders een beeld van Koning Alexander aanboden en van deze een buste van den President-bevrijder Masaryk ten geschenke ontvingen, en dat bleek ook toen op den morgen van den laatsten congresdag alle deelnemers aan dit reusachtige sokolfestijn in een stoet van meer dan drie uur lang door de straten van het oude Praag en langs de oevers van de Moldau trokken. Het demonstratieve succes, dat de Joe go-Slaven bij deze gelegenheden oogstten, had de beteekenis van een lachende, maar daardoor toch niet minder ernstig bedoel de vingerwijzing aan de Joego-Slavische mgeering, af te zien van haar speculatieve Pro-Duitsche zakenpolitiek en de wijze, Waarop de Joego-Slaven dit succes accep teerden, bewees, hoe het Joego-Slavische volk zich verwant voelt aan de democrati- tehe Tsjechen. De Anschlusz van Oostenrijk heeft het Joego-Slavische volk kopschuw gemaakt voor de Duitschers en naar ver luidt zou de Joego-Slavische regeering meer dan voorheen bereid zijn de gevoelens van het volk te eerbiedigen. Ete feestelijke ommegang der sokols en hun gasten door Praag werd ondanks de felle zon nehitte een ware triomftocht, waarbij het en- housiasme zonder een oogenblik te verzwakken a°°B oplaaide als een vuur dat onverminderd temden bleef zonder te verteren. Voorafgegaan °°r een af deeling donkerblauwe Praagsche n°litie te paard volgden de buitenlandsche ®rtegenwcordigingen: de donkere Joegoslaven met witte muts, Roemenen en Bulgaren, de °kols uit Weenen met een Hakenkruisvlag, aarop onmiddellijk een gelid politie-agenten Sr-, 6 om mogelijke incidenten in de kiem te '•men, een deputatie van de gymnastiekver- mging Keizer Otto uit Naarden, waar het van Comenius is. Amerikaansche meisjes hagelwitte sportjurken met een schildje in 0 Amerikaansche kleuren op de borst, en dan ^afzienbare rijen grijs-roode sokols, in gele- en van 12 man, iedere groep met him kleu- bosch van vaandels waar bovenuit bloem- g c,Ueteen bloeiden in de van de warmte en de trillende lucht. Muziekkorpsen met rende tamboer-majoors hielden den pas da,Tusschen de Sokol-afdeelingen liepen, bhd 1 en ,achten groote volksgroepen in hun erscheiden kleederdrachten: Hongaarsche muzikanten in geel-betreste rcode uniformen met knal-blauwe broek als circusknechtjes, struische Mcntenegrijnen met donker fluwee- len bolero's over hun lichtgroene zijden tuniek, vrouwen uit den Balkan in kostbaar en kleurig geborduurde haremcostumes, vlinderbonte boe ren en boerinnen uit alle deelen van Tsjecho- Slowakije en Roemenen in witte met zwarte figuren geborduurde kleederen. Het was alsof wij in een fantastisch levend folkloristisch prentenboek van Midden- en Oost-Europa bla derden. Er heerschte een geest van opgetogen verbroedering. Er werd met bloemen geworpen en gezwaaid. Gescandeerde spreekkoren en Na zdar-geroep uitten de wederkeerige onderlinge saamhoorigheid tusschen toeschouwers en voor bij trekkenden. Mannen en vrouwen strekten lachend de beide armen uit naar de joelende menschendrommen langs den weg als om hen te omhelzen en een onafzienbare zoom van dui zenden en nog eens duizenden wapperende Tsjecho-Slowaaksche vlaggetjes omboordde den gestagen stroom der manifestanten. Deze spontane verbroedering der Midden- en Oost-Europeesche volkeren werd des middags in het Masaryk-stadion door een groote militaire show officieel bevestigd en, ofschoon niet direct bedoeld, toch politiek ge accentueerd. Ook aan voorgaande groote Sokol- congressen hebben militairen deelgenomen, want al is de Sokol-beweging ook een volks beweging, zij heeft niettemin ook een prae-mi- litaire waarde. Eerst vlogen Tsjechische mili taire vliegtuigen, die successievelijk de letters van het woord „Entente" vormden, hoog over de arena, waarin men voor ditmaal nog onge veer 100.000 bezoekers méér had toegelaten, zoo dat ook de randen van het veld zelf met dicht- opeengepakte drommen waren gevuld. Een kleine 300.000 menschen blikten omhoog naar dit ronkend voorbijtrekkende teeken aan den diep-blauwen hemel, een teeken, waarin ook zij zoo noodig hopen te overwinnen. Dan volg den de demonstraties van behendigheid en ge oefendheid van Joego-Slavische, Roemeensche en Tsjecho-Slowaaksche legerafdeelingen. Op de muziek der loudspeakers paradeerden de Roemenen in hun khaki-uniformen met witten koppel en witte handschoenen. Zij waren on getwijfeld de meest coquetten, maar de volks dansen, welke zij uitvoerden, achtten velen voor militairen te weinig martiaal. De Joego-Slaven met hun door de zon gebronsde naakte boven lijven maakten een kranigen indruk, gespierd en soepel, opzettelijk meer gymnastisch dan stram militair. De verrichtingen der Tsjechen waren deels van zuiver acrobatischen aard, deels zuiver militair-technisch. De cavalerie reed hoogeschcol en gaf verbazingwekkende Kozakken-kunsten ten beste, de motorrijders voerden Amerikaansche stunt-toeren uit en het voetvolk vertoonde clownesque toeren, die een circussfeer opriepen. Maar na deze scherts swam de ernst van voortreffelijk gedisciplineerd echt soldatenwerk. Gedurende een der pauzen daverden 250 vliegtuigen in onberispelijke for maties over het stadion, ten bewijze dat de Tsjechische luchtmacht behalve over enkele luchtacrobaten ook over een groot aantal mo del-geoefende piloten beschikt. Zoo kreeg dit gymnastische Sokol-con- gres een militair sluitstuk, dat den veront rusten democratieën van Europa goed moet hebben gedaan. En al kan ook het Tsjecho- Slowaaksche volk overtroefd worden door een geweldige overmacht, het heeft in deze dagen bewezen, cj'at ook een geweldige over macht handen vol werk zou hebben, indien zü zou trachten dit volk een ongewenschte wet voor te schrijven. Het is goed, dat Tsjecho-Slowakije dit tastbaar aan honder den buitenlandsche journalisten, aan alle officieele vertegenwoordigers der Europee- sche mogendheden en ook aan het eigen volk heeft laten zien. Want degenen, die gelooven zonder te hebben gezien, zijn zeld zaam geworden in de door wantrouwen, onzekerheid en spanning hyper-nerveus ge worden politieke wereld, die slechts het stel lige gevoel van vrede en veiligheid behoeft om te kunnen herstellen. De N.I.V.A.S. heeft de prijzen voor export naar havens ten oosten van Suez voor superieur met tien cents en voor havens ten westen van Suez met 15 cents verhoogd. De studenten van het gymnasium „Sancti Alberti" te Zenderen gaven de eerste opvoe ring van „De Verloren Zoon", bijbelsch treur spel door Willem Smulders, pr., onder regie van den Eerwaarden Pater Fabianus Kleussjen, met de décors van den Eerwaarden Pater Ancel- mus Olthof. Deze vertooning heeft den toe schouwers een zeer spannenden en genotvollen middag bezorgd. Décors en costuums schiepen de sfeer. De dramatiek wekte fantasie en ont roering bij de toeschouwers. Taal, mimiek en gebaren waren beheerscht. Dictie en klank en juiste groepeering der figuren, die de scène be- heerschten, waren de winsten van dit mooie openluchtspel. Te ver voert het, ieders spel hier te bewon deren. Zang en spel waren boeiend. Jammer, dat de regen in de pauze even de harmonie verstoorde. Den komenden Zondag zullen zeker nog velen het spel der studenten gaan waardeeren op het Weleveld. Zoo iets is uniek voor Twente. jpillllillllllllll TE WAPEN 't Is groot alarm: een leger staat Paraat om aan te vallen, De vijand is reeds aan de grens Met vele duizendtallen. Men moest helaas reeds hier en daar Een voorpost signaleeren, En kon ze, door oplettendheid, Nog tijdig arresteeren. ee Er dreigt gevaar! Nu geen gepraat, Hier helpen nog slechts daden. De vijand, die ons nu bespringt, Kan ons ontzaglijk schaden: De Coloradokever mag Niet verder door gaan dringen, We moeten dat ellendig dier Ten spoedigste bedwingen. Het is een nationaal belang, Dit groote kwaad te keeren, En elk, die daar in staat toe is, M o e t zich ertegen weren. Weest dus paraat; een ware ramp =e Is nu nog te voorkomen, Als elke voorzorg nu secuur En tijdig wordt genomen. H Wij hebben onzen oogst te lief, En nu de kevers dreigen Kent elk in Neerland toch zijn plicht, H We zullen ze wel krijgen! 1 HERMAN KRAMER j iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii""111111111111^ Onze weerkundige medewerker schrijft: De zomer stelt ons hoe langer hoe meer te leur. Was Juni, over het geheel genomen, slechts weinig te koud, doch daartegenover droog en zonnig, Juli heeft ons tot dusverre bijna uitsluitend te koude dagen gebracht, die bovendien veel regen hebben gegeven, waarbij uiteraard de hoeveelheid zonneschijn beneden de normale is gebleven. Toch moeten wij zulk weer niet uitsluitend beoordeelen naar den toe stand, dien wij gaarne zouden hebben, d.w.z. naar onafgebroken warm en zonrijk weer, maar naar» den gemiddelden toestand, dien wij in den loop der jaren hebben en naar de uiterste gevallen, die nu en dan voorkomen. Wanneer wij dus de weersgesteldheid, en in het bijzonder de temperatuur van den laatsten tijd vergelijken, zien wij werkelijk een zoo zoo groote afwijking van den normaal-gemid delden toestand, dat het de moeite loont een verdere vergelijking te maken met de vroeger vborgekomen uiterste gevallen. Vooreerst blijkt het dan, dat de temperatuur de laatste dagen 3 tot 5 graden beneden de normale bleef het geen een aanzienlijke negatieve afwijking mag worden genoemd. Op sommige dagen was het tekort aan warmte zoo groot, dat in de laatste halve eeuw slechts drie jaren te vinden zijn, n.i. 1907, 1909 en 1910, die een langere reeks van te koude dagen in de eerste tien dagen van Juli hebben gebracht dan het loopende jaar. Dit jaar komt dus met zijn veel te koele Julidagen zeer dicht bij de uitzonderingsgevallen, die vroeger sporadisch zijn voorgekomen, en is dus uit dien hoofde wel een bijzonder ongunstig jaar. Ook zijn de koelste dagen, die nu zijn voorgekomen, ongeveer gelijkwaardig aan de allerkoelste die in die uitzonderingsjaren in dezen tijd van dien zomer zijn genbteerd geworden. Het staat hier mede vast, dat de zomer den laatsten tijd bij zonder koel is geweest. Daar komt nu voor den allerlaatsterr tijd nog de overvloedige regenval by. Of deze uitzonderlijke toestand nog lang zal duren, zoo lang dat de geheele zomer erdoor bedorven zal worden, staat nog niet vast en is ook nog moeilijk te beoordeelen. Wy moeten dit maar afwachten. (Nadruk verboden) De bouw van een kazernement voor een ba taljon pioniers en een compagnie spoorwegtroe pen te Soesterberg, waarvan het eerste gedeelte door de Genie te Amersfoort op 23 Juli is aan besteed, is gegund aan L. Jacobs te Bussum, inschrijver met f 427.260: de raming bedroeg f 440.000,—. Heden werd op de H. Landstichting te Nij megen de vergadering gehouden van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland. De voorzitter, de heer A. C. de Bruyn, wees er in zijn openingsrede op, dat de groeiende kracht en vitaliteit der beweging in haar ge heel genomen tot vreugde en dankbaarheid stemmen nu meer dan ooit, waar we in een tijd leven, dat de hoogste waarden en heilig ste belangen op het spel staan. Is de economi sche crisis zorgwekkend, nog meer beangstigend is de geestelijke crisis. Te midden van dien maal stroom staat de beweging evenwel als een sterke rots. Paus Pius XI aldus spreker die met be- wonderenswaardigen moed en breedheid van inzicht de contouren eener geheel nieuwe, chris telijke maatschappij schetste, rekent als nij alle goedwillenden in hechte aaneensluiting naar de verwezenlijking van dit ideaal oproept, heel in het bijzonder op de katholieke arbeidersbe weging (Divini Redemptoris 70, 68, 54). Komende tot de bespreking van het werkloos heidsprobleem wees de heer De Bruyn op het Verbondsadres d.d. 13 Mei aan den raad van ministers en het manifest gericht tot het Ne derlandsche volk. Met voldoening aldus spre ker hebben wij gemerkt, dat bij het laatste werkloosheidsdebat ons adres weerklank heeft gevonden zoowel bij de volksvertegenwoordiging als bij de regeering. Niemand had verwacht, dat de regeering bij die gelegenheid reeds met een afdoende oplossing zou komen. Het voorstel nopens de zestig millioen meer voor het Werkfonds kon slechts als een incidenteele maatregel worden beschouwd. Hetgeen echter toen niet kon worden ver wacht daarop wordt over enkele maan den, in de Troonrede en de Millioenen-nota, gerekend. Dan is het de juiste tyd de juiste tyd, omdat het nieuwe kabinet vol doende gelegenheid om voor te bereiden ge had heeft en ook, omdat het nog voldoende tijd voor zich heeft om wenschelük geach te maatregelen te verwezenlijken. Zou den derden Dinsdag in September het verlossende woord niet worden ge sproken, dan komt men, mensche- lijkerwijze gesproken, te laat. Met spanning wordt ons herhaaldelijk de vraag gesteld: Is er reden om terzake van het werkloosheidsvraagstuk als arbeidersbeweging dit kabinet met vertrouwen tegemoet te tre den? Op die vraag vervolgde de heer De Bruyn is door ons, publiek, reeds eerder, zij het met inachtneming van reserves, geantwoord. Het is verklaarbaar, dat in het bijzonder ons arbeiden de volk niet ophoudt die vraag te stellen. Welnu: afgaande op hetgeen dit kabinet in economisch-sociaal opzicht heeft gedaan men denke aan de voorontwerpen van wet van Minister Romme en de wetteiyke maat regelen van Minister Steenberghe af gaande ook op hetgeen Minister Coiyn, voorzitter van den raad van ministers, bij het werkloosheidsdebat heeft gezegd, mee- nen wij inderdaad den eerstkomenden tijd met vertrouwen tegemoet te mogen zien. Het is zeer wel mogeiyk, dat de regeering met .maatregelen komt, waarmede wii het niet geheel Officieel wordt thans bekend gemaakt, dat te gen half Augustus de benoeming is te verwach ten van kapitein ter zee N. A. Rost van Ton ningen, adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin, tot commandant der maritieme middelen te Amsterdam. Naar wij vernemen heeft Z. H. Exc. Mgr. Dr. J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, het voor nemen te kennen gegeven de morgenzitting van het Nationaal Wit-Gele Kruiscongres morgen, Woensdag, te bezoeken. In tegenstelling met de oorspronkelijke aan kondiging wordt dit congres gehouden in 'het gebouw Tivoli aan de Kruisstraat te Utrecht. eens zijn, dan wel, dat niet ver genoeg wordt gegaan, dat er zakelijk verschil van meening bestaat doch dat is niet erg, indien de re geering maar komt met een reeks sluitende maatregelen, die een effectieve bestrijding van de werkloosheid binnen betrekkelijk korten tijd ten doorhebben. Doet ze zulks, dan is het woord aan de volksvertegenwoordiging, dan zal blijken of deze haar tijd en haar plaats voldoende be grijpt. Reeds staat wel vast, dat een deel zijn kracht zal zoeken in sabotage en verdachtma king dat dan althans de groote meerderheid haar taak en haar plicht begrijpe door construc tief opbouwend werk te leveren. Ook voor onze volksvertegenwoordiging staat er meer op het spel dan het vinden van een oplossing voor een bepaald probleem: zij zal zijn of niet zijn. Niet ten onrechte is er gesproken van den „zelfmoord der kiezers", die op een dag van ver blinding een absolutistisch-dictatoriaal regiem aan het bewind zouden helpen. En niet ten onrechte zou men kunnen spre ken van den „zelfmoord van het parlement", in dien het ons traditioneel-democratisch staats bestel zóó zou opvatten, dat het op ieder oogen blik te pas en te onpas in alle bijzonder heden van het staatsbestuur moet mee-bedisse- len en mee-beslissen. Algemeen kiesrecht en volksvertegenwoordiging zijn instrumenten in 't staatsbestel: middelen om een rechtmatige me dezeggenschap in 's lands bestuur te verzeke ren. Nooit evenwel mag de democratie worden opgevat als doel in zichzelf. Ook een gedeelte van onze gelukkig nog vrye pers moge dit bedenken. Of is het soms een bevordering van den „gezonden volksinvloed", een beschermen van de democratische staats- gedachte, wanneer dag in dag uit het gezag der overheid wordt aangerand en ondergraven? Hoe gaat dat in de toch wel democratisch in gestelde deelen der Nederlandsche arbeiders beweging? Hoe is daar de verhouding tusschen leiding en leden? Volstaat men daar, waar men naar den geest vrijwel gelijkgerichte men schen ontmoet, niet met het trekken van de groote lijnen? Indien men wenscht dat de re geering werkt, dan zal men haar het vlot wer ken mogelijk moeten maken, door haar de noodige vrijheid te laten. Dat heeft met dictatuur niets te maken. Het is veel meer een juiste opvatting van gezonden volksinvloed, van vrijheid en democratie. Met meer dan gewone belangstelling wachten wij af wat de laatste maanden van dit jaar te zien zullen geven. De katholieke arbeidersbeweging gaat overi gens wel doordacht haar weg. 'In streekverga- deringen zal zij den kreet om arbeid luide blijven herhalen. Onze werkloosheidsdiensten zetten hun werk met liefde en toewijding voort. De diocesane bonden en hun afdeelingen verbree- den en verstevigen het fundament waarop cultureel en sociaal wordt gewerkt. De vakbon den laten niet na alles in het werk te stellen om de positie van de arbeiders zoo gunstig mogelyk te doen zijn. Het verbond tracht de geestelijke en stoffelijke belangen welke de arbeiders en bedienden gemeen hebben, naar best vermogen te dienen. Zoo eenigszins mogelijk zal met gebruik making van nieuwe middelen einde van dit jaar een driejarige propaganda-actie worden ondernomen. Deze vergadering krijgt daarover nader te beslissen. Gaat het daarbij om nieuwe leden? Daar gaat het óók om doch het is niet de hoofdzaak. Hoofdzaak is: de verbreiding én in onzen eigen kring, én daarbuiten van de idealen, neergelegd in Quadragesimo Anno en met name het ideaal der sociaal-economische orde ning. Is het dan niet wenschelyk, dat alle katholieke arbeiders en bedienden zich by ons aansluiten om één macht te vormen? Zondei twijfel. Toch meenen wy onze waarschuwing te moe ten herhalen: niet ieder die zich aanmeldt. kan worden aangenomen. Voorkomen moet worden dat „zuiveringsacties" moeten worden gevoerd. Voorkomen moet worden dat men schen tot onze rijen doordringen, die op last van anderen hun lidmaatschap gebruiken tot het plegen van verraad. Zondag is door de versierde straten van de stad Den Bosch de jaarlijksche plechtige Om gang met het Wonderbeeld der Zoete Lieve Vrouw van Den Bosch gehouden, die als steeds enorme belangstelling trok. Door het weer be gunstigd trok klokke drie de stoet uit, ge opend door koorknapen die op een transparant de intentie meedroegen, door Mgr. Diepen aan dezen Omgang gegeven: Overwinning voor de strijders der Voor God Actie en bekeering der dwalenden. Dan volgden de waardigheidstee kenen der kathedrale basiliek en daarop de talrijke vaandels, engelengroepen, koorknapen, edelvrouwen, heiligen en bruidjes, zangkoren zoowel van mannen als vrouwen en alle ste delijke muziekkorpsen met inbegrip van de harmonie Orthen. Een treffende njpuwe groep was dit jaar aan den Omgang toegevoegd door de R. K. Vereeniging voor blindenzorg: een page in rood en geel gewaad, dragend het wa pen van Elzas Lotharingen, gevolgd door Sint Odilia In haar wit kloosterkleed, omhangen met diep blauwen hertogelijken mantel, de abdisstaf in de eene hand, in de andere een boek op de bladen, waarvan oogen zijn getee- kend. Na haar kwam een twintigtal blinden twee aan twee, hand in hand. Het Wonder beeld werd als steeds gedragen door Fraters Mgr. Diepen, bisschop van 's Hertogenbosch en burgemeester mr. F. J. van Lanschot, voir: den o.m. den stoet. Woensdag 13^Juli herdenkt pater Jacques van Leuven den dag, waarop hij 25 jaar geleden de heilige priesterwijding mocht ontvangen. Geboren den 28sten December 1889 te Meer- loo (Limb.) trad hij op 13-jarigen leeftijd het Missiehuis van Cadier en Keer binnen, al waar hij van 1902 tot 1908 met goed gevolg de humaniora maakte. Van 1908 tot 1909 stu deerde hij philosofie te Chanly (België), ter wijl hij zijn theologische studies deed te Lyon. Hier werd hij Priester gewijd in 1913; en op den dag zelf zijner Priesterwijding ontving hij zijn benoeming voor de Missie van West-Afrika. Reeds 25 September van hetzelfde jaar ver trok hij naar de Ivoorkust, om aldaar een rijk missionarisleven te beginnen. Slechts dennood- zakelijken rusttijd bracht hij in Europa door. Ten koste van veel arbeid, opoffering en ont beringen, verrichtte hij daar prachtig pioniers werk. Sedert 1930 is hij werkzaam in de Goud kust, waar tot verleden jaar hem was toever trouwd het district van Half-Assinië, een van de moeilijkste, ondankbaarste en meest afgele gen posten van genoemd Vicariaat. Na zijn laatsten terugkeer uit Europa, enkele maanden geleden, werd hy overgeplaatst naar Secondee (Goudkust). Bij gelegenheid van het Liturgisch Feest van de Verspreiding der Apostelen deden dezer dagen in de Groot-Scholastikaten der Congre gatie van den H. Geest 117 jonge paters hun „Toewijding aan het Apostolaat". 98 paters werden benoemd voor de 32 verschillende Mis siegebieden, welke aan de Congregatie van den H. Geest zijn toevertrouwd, terwijl de overigen in de opleidingshuizen werden geplaatst. In het Groot-Scholastikaat der Nederland sche Provincie te Gemert heeft Zaterdag in tegenwoordigheid van Z.H. Exc. Mgr. B. Hil- horst, pater dr. L. Vogel de volgende benoe mingen gegeven: Voor het Apostolisch Vicariaat Bagamoyo (Engelsch Oost-Afrika) de paters P. van Adri- chem uit Den Haag; A. Melis uit Nieuwer Am- stel, A. Sleutjes uit Den Dungen, W. Krijnen uit Roosendaal; pater Jos. Vermeulen uit Am sterdam, tot nu toe leeraar aan het Missiehuis te Weert; de broeders Savinus van Grootel uit Geldrop en Samuel Dorssers uit Weert. Voor het Missiegebied Doume (Oost-Kame- roun, Fransch-West-Afrika) de paters A. v. d. Zanden uit Boekei, J. Teerenstra uit Bolsward, W. de Jager uit Amsterdam, W. Engbers uit Eindhoven en H. Zegers uit Zeeland (N.Br.). Voor de Apostolische Prefectuur Cubango (Portugeesch West-Afrika) de paters A. van Houtert uit Gemert en Th. v. Mierlo uit Gen nep. Voor het diocees Pointe-a-Pitre (eiland Guadeloupe, Kleine Antillen), pater H.Scheer der uit Scheveningen. In de Missiehuizen der Ned. Province wer den geplaatst: te Gemert pater P. Strous uit Neer; te Weert de paters P. de Boer uit Nieuw Gennep en E. Welling uit Pannerden; te Baarle-Nassau-Grens pater M. van Duynho- ven uit Erp. Een reederij te Scheveningen heeft den koning van België twee vaatjes nieuwe Hollandsche ha ring aangeboden. De vaatjes waren in de Bel gische en Nederlandsche kleuren versierd. De firma mocht van den koning een schrijven ontvangen, waarin Z. M. liet weten, dat hij zeer gevoelig was voor de hoffelijke attentie. Onder leiding van ir. D C. van Schalk bezochten de leden der vereeniging van ingenieurs in Limbnrg de onderaardsehc gangen van den St. Pietersberg Zij die van goeden wil zyn, zy die doel en streven onzer katholieke arbeidersbeweging aanvaarden als elementen van vruchtbaren op bouw van ons godsdienstig-zedelijk, van ons sociale leven, zyn van harte welkom in onze gelederen. Wij bidden en vertrouwen, dat de goede God het werk van onze beweging en al hare leden ook in de toekomst in ruime mate moge zege nen. In het etmaal van 's avonds 10 tot 's avonds 11 Juli is in Zeeland de weersgesteldheid cri- tiek geweest voor het optreden van aardappel ziekte: in Friesland, in Noordholland tusschen Hoorn en Enkhuizen en op de Zttidhollandsche eilanden critiek behoudens waarschynlyk te wei nig dauw

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9