Middelkamp boekt Nederlands tweede etappezege Twee menschen op den weg DADER VAN OVERVAL IN ARREST THANS 23STE IN HET KLASSEMENT 5oor hulbert footner WOENSDAG 13 JULI 1938 Nabij Wageningen had de politie den man, die een 25-jarige werklooze uit die ge meente is, inge- haald Volledige bekentenis afgelegd De „KARIMATA" in actie? Waarschijnlijk hedenmorgen naar de „Lutine" gesleept N. JANNINK OVERLEDEN Bekend textielfabrikant te Goor VERDUISTERING VAN 13 MILLE Twee jaar geëischt tegen oud-bankdirecteur LEENINGEN BARMHARTIGE BROEDERS VAN TRIER Vergadering van obligatiehouders verwerpt voorstellen EMISSIE LEENING NIJMEGEN Slechts geringe toewijzing op de inschrijvingen OUDERCOMMISSIES EN OUDERRADEN Behoefte aan duidelijker omschrij ving van taak en bevoegdheden? DE HOOGE AARDAPPEL PRIJZEN Hoe zal de minister een spoedig einde aan den onhoudbaren toestand maken? LIJK VAN EEN VROUW AANGESPOELD TOUR DE FRANCE Onze andere renners eindigden in een groote groep als zevenden ex aequo Leducq behoudt de gele trui Leducq bleef leider dank zij Middelkamp! De uitslag m81 Algemeen klassement Portretten niet van Bol? Meening van dr. Bredius Hoeveel radium is er op de wereld? Het Wit-Gele Kruis Algemeene vergadering van den Noordhollandschen Bond te Amsterdam Hygiënische voorlichting en G D- ONDERZOEK KOELIELOONEN INDIË—AUSTRALIË v. v. UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Rechterlijke macht Belastingen Onderwijs Natuurlykl dinsdagmiddag omstreeks half vier kreeg de Oosterbeeksche politie bericht van den roof- °verval te Bennekom en van het feit, dat de dader per auto in de richting Heelsum verdwe en was. Terstond begaven zich twee met po litiemannen bezette auto's naar Heelsum, waar ien den auto, waarmede de dader gevlucht was, 'n een zijlaantje zag staan. Voorbijgangers had tien gezien, dat de man in de richting van de k°hi van Heelsum was verdwenen. Naar later bleek, had hij vervolgens in Heel sum bij een garage een taxi genomen. Hij vroeg d^n chauffeur hem zoo spoedig mogelijk naar "Sgeningen té rijden. Onderweg heeft de man 'n Renkum bij een slager een bankbiljet van 25 gewisseld, teneinde den chauffeur met klein jteld te kunnen betalen. Inmiddels was de politie ern op het spoor gekomen. Zij had van den garagehouder vernomen, dat een onbekende een axi voor Wageningen had gerequireerd, terwijl pt signalement van dezen man klopte met dat ran den dader. Met groote snelheid vertrokken d® politieauto's naar Wageningen. Nabij den rrageningschen berg kregen de politiemannen dg taxi in zicht en haalden deze vervolgens in. sommeerden den chauffeur, die volkomen ts goederrtouw en zich van geen kwaad bewust was, te stoppen, waaraan deze dadelijk voldeed. Hierop lieten zij, terwijl zij hun revolvers •n de hand hielden, den dader van den over- val uit den wagen stappen. De revolver bleek hij niet meer in zijn bezit te hebben. Hij beweerde deze te Heelsum te hebben Weggeworpen. Op hem werden nog alle bankbiljetten van f 25 gevonden, welke hij in het postkantoor te Bennekom had ge tooid, behalve dan het eene biljet, dat hij bij den slager te Renkum had ingewisseld. De man werd naar het politiebureau te Oos- krbeek overgebracht. Het bleek te zijn de 25- Jarige werklooze G. B. te Wageningen. HU legde ten volledige bekentenis af. B. zal ter beschik- 'bhg worden gesteld van den commissaris van bolitie te Ede. De revolver heeft men nóg niet terug kunnen vihden. Daar de weersvooruitzichten voor heden gun- slig zijn, heeft men het voornemen, de „Kari- •bata" hedenochtend naar het wrak der „Lutine" sleepen, teneinde de baggerwerkzaamheden te hervatten. Op 64-jarigen leeftyd is te Deventer overle den de heer N. Jannink uit Goor. De heer N. Jannink werd op 5 Mei 1874 te Ooor geboren. Hij was van 1 Juli 1908 tot 31 ^cember 1921 lid van de firma Arntzenius Jannink en Co. te Goor, welke firma in 1922 111 een N. V. katoenfabriek voorheen A. Jan- h'nk en Co. te Goor werd omgezet, van welke N- V. hy sedert de oprichting mede-directeur b'as. Van September 1907 tot September 1909 Was de overledene lid van den raad van de ge beente Goor, sedert 1914 commissaris van de N-V. Twentsche Stoombleekerij. Voor de Haagsche rechtbank stond terecht Pr, A. van K., thans zonder beroep en wo- Jtende te Wassenaar, wien ten laste was gelegd ~°°r het teekenen van valsche quitanties een bedrag van ongeveer ƒ13.000 te hebben ver duisterd. In zijn hoedanigheid van directeur der In- ^■teobank te Delft zou van K. in Mei en in September 1934 de handteekening. van een °hënte hebben nagemaakt, waardoor hij res pectievelijk ruim ƒ3000 en ruim ƒ9000 in han- Qen kreeg. Het totaal bedrag (ongeveer 13.000) Was het geld, dat de weduwe Bouwman bij de *ncassobank te Delft had gedeponeerd. In 1937 "erf de weduwe B. en haar erfgenamen kwa men bij verdachte's opvolger, die ontdekte, dat zijn voorganger dit geld had opgestreken. Verdachte gaf de ten laste gelegde feiten toe. De officier van justitie, jhr. mr. Van Asch van Wijck, zeide, dat hij uit de reeks valsche stukken door verdachte opgemaakt, de belang rijkste genomen had. Verdachte heeft gespecu leerd en verkeerde in voortdurenden geldnood. Het reclasseeringsrapport is voor verdachte niet gunstig. De officier zag geen verzachtende omstandigheden en eischte twee jaar gevange nisstraf. De verdedigster, mej. mr. Van der Valk meende, dat er in het reclasseeringsrapport veel „keukemeidpraatjes" over verdachte staan De heer Reuchlin, agent van de Nederlandsche Bank in Den Haag, heeft den verdachte steeds zeer gewaardeerd. De verdedigster achtte der samensteller van dit rapport niet competent en vroeg de rechtbank een gedeelte van de strai voorwaardelijk op te leggen, er op wijzende, dat verdachte al vier maanden in voorarrest zit. Uitspraak 20 Juli. In de Dinsdag gehouden vergadering van obli gatiehouders der drie leeningen ten laste der Barmhartige Broeders van Trier werden de voorstellen voor de drie leeningen verworpen. Mocht debitrice aan haar verplichtingen nu niet voldoen, dan zal de trustee de gerechtelijke stappen in deze nemen. De voorstellen betroffen uitstel van betaling der rente. Emittenten berichten, dat op het aangeboden bedrag van 800.000 3',4 pet. obligaties der ge meente Nijmegen dusdanig is ingeschreven dat de toewijzing slechts uiterst gering kan zijn. Het Tweede Kamerlid Van Sleen heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; Is de minister niet van oordeel, dat ook na de in werking treding van de wet van 22 Mei 1937 welke o.m. tot strekking heeft een aan vulling te geven van de „uiterst sobere bepa lingen, die in de Lager Onderwijswet 1920 no pens de oudercommissie worden aangetroffen." dringend behoefte bestaat aan een duidelij ker omschrijving van de taak en de bevoegd heden van de oudercommissies en ouderraden dan het K. B. van 31 December 1920 geeft? Kan de minister mededeelen, welke de oor zaken zijn, dat nog steeds geen uitvoering is gegeven aan het derde lid van het bii bo vengenoemde wet gewijzigde artikel 20 van de Lager Onderwijswet, waarin is bepaald, dat py algemeenen maatregel van bestuur de in richting, de wijze van verkiezing van de leden en de verdere bevoegdheden van de oudercom missies en van de ouderraden geregeld worden? Is de minister bereid te bevorderen, dat spoe dig een koninklijk besluit ter regeling van deze materie wordt afgekondigd? Het Tweede Kamerlid Van Sleen heeft aan den minister van Economische Zaken de vol gende vragen gesteld; Is het den minister bekend, dat in verband met den ontstellend hoogen prijs van de aard appelen een groot deel van het minder-koop- krachtig publiek sinds' geruimen tijd niet bij machte is zich van dit Hollandsche volksvoed- sel bij uitnemendheid te voorzien? Wat denkt de minister te doen om aan de zen onhoudbaren toestand, die niet alleen ern stig ongerief voor de consumenten, maar daar naast financieele schade beteekent voor con sumenten, producenten en distribuanten, zbo spoedig mogelijk een einde te maken? Dinsdagmiddag omstreeks half vier is bij De Cocksdorp op Tessel, ter hoogte van paal 29 het lijk aangespoeld van een vrouw van 25. tot 35- jarigen leeftijd. Het signalement van het slacht offer luidt: lang 1.67 meter, van flink postuur, gekleed in zwarte japon met een blauwen falcon- mantel. Zwarte kousen en lage zwarte schoenen met hooge hakken. Aan de linkerhand van het slachtoffer bevond zich een gouden zegelring met de letters H. Z. of H. N., aan de rechter hand werd een gouden ring met steentjes aan getroffen. Het lijk is onder politie-toezicht naar Den Burg overgebracht. De zevende etappe van de Ronde van Frankrijk, welke over 115 K.M. van Bayonne naar Pau leidde, is door onzen landgenoot Middelkamp gewonnen in den tijd van 3 uur 51 min. 22 sec. Dank zij het feit, dat hij door zijn etappe-overwinning een ver goeding van 1 minuut kreeg, is Middelkamp verscheidene plaatsen in de algemeene rangschikking opgeschoven en staat thans als 23e geklasseerd op de groote lijst, met nog geen 8 minuten achterstand op den leider, den drager van de gele trui, Leducq, die zijn positie wist te handhaven. Opnieuw is dus een der Nederlandsche ver tegenwoordigers er in geslaagd een etappe te winnen. Eerst vestigde Schulte de aandacht op zich door in de derde etappe, van St. Brieuc naar Nantes, als eerste over de streep te gaan, thans is het Middelkamp, die een glorieuze zege behaalde en opnieuw bewees, dat er met de Nederlandsche renners ernstig rekening moet worden gehouden. Niet voor een uiteindelijke zege in de ronde, daarvoor is de kracht en vooral de kwantiteit der Hollandsche renners niet groot genoeg. Maar wel als gevaarlijke outsiders in de etappes. Van de zeven etappes zijn er thans twee door Nederlanders gewon nen, twee door Belgen, een door een Italiaan, een door een Luxemburger en een door een Duitscher. Middelkamp heeft in de zeven etappes, welke achter ons liggen, wel zeer regelmatig gereden. In de eerste etappe werd hy derde, daarna werd hij achtereenvolgens 48e, 34e, 33e, 29e, 30e en 23e in de algemeene rangschikking. Ook van Schendel is een etappe-renner bij uit nemendheid. Na de etappe van vandaag is hij 38e in het klassement met een totaaltijd van 43 uur 11 min. 45 sec., terwijl Leducq, de dra ger van de leiderstrui, 43 uur 55 sec. noteert. Overigens is het wel opmerkelijk, dat het verschil tusschen de renners in de algemeene rangschikking zoo bijzonder klein is. Woensdag wordt er te Pau'gerust en Donderdag is er de- eerste zeer zware berg-etappe, Pau—Luchon met toppen als de Aubisque (1750 meter), de Tourmalet (2100 meter), de Aspin (1500 meter) en de Peyresourde (1550 meter) over bijna 200 K.M. Dan zal het veld wel springen, dan zal het aspect van den strijd zich zeker wijzigen. Nog zijn alle zes Nederlandsche renners in de ronde en zijn hun verrichtingen beter geweest, dan men had durven hopen. Maar Donderdag zal de bergproef moeten uitmaken, in hoeverre onze landgenooten bij het klimmen kunnen meekomen, of zij achter raken of dat zij wel licht hun positie nog kunnen verbeteren Leducq heeft het behoud van de gele trui aan.Middelkamp te danken. In den sprint won Middelkamp n.l. van den Duitscher Wengler, die slechts 26 seconden in de rang schikking achter stond op Leducq. Had Wengler dus de etappe gewonnen, dan had had hy de eene minuut tydsvergóeding ge kregen en was Leducq van de eerste plaats verdreven. Veel stryd is er overigens in deze etappe niet geweest. Eerst op de laatste 20 K.M. viel er iets van strijd te bespeuren. Leducq n.l. kreeg ban- denpech en onmiddellijk was dit het seir. voor enkele concurrenten om weg te loopen. Lesueur stapte af en hielp zijn landgenoot door hem zijn fiets te geven. Wengler had inmiddels zijn kans gezien en was gedemarreerd. In een tempo van 40 K.M. trok hij er tusschen uit, spoedig gevolgd door Middelkamp en Vissers, die den Duitscher inhaalden. Met zijn drieën bereikten zij Pau het eerst, waar onze landgenoot in den sprint won. Elf seconden achter Vissers kwam de Spanjaard Berrendero binnen, gevolgd door Frechaut en Bini, alsmede het hoofdpeloton, dat niet minder dan 79 renners omvatte. Zij werden gezamenlijk op de zevende plaats geklasseerd. Hierbij bevon den zich ook de vijf overige Nederlandsche renners. 1. Middelkamp, 2 uur 51 min. 22 sec. 2. Wengler (Duitschland)3. Vissers (België), allen zelfden tyd; 4. Berrendero (Spanje), 2 uur Bl llll Theo Middelkamp, Nederlands best ge klasseerde renner in den Tour de Fran- ce, bracht na Schulte eveneens een etappezege aan onze vlag 51 min. 33 sec.; 5. Frechaut (Frankrijk), 2 uur 51 min. 35 sec.; 6. Bini (Italië), zelfden tijd; 7. 79 renners, waaronder Dominicus, Schulte, Van Schendel, Hellemons en Van Nek, allen in 2 uur 51 min. 35 sec. 1. Leducq (Frankrijk), 43 uur 55 sec. 2. Wengler (Duitschland), 43 uur 1 min. 8 sec 3. Majerus (Luxemburg), 43 uur 1 min. 43 sec. 4. Rossi (Italië), 43 uur 1 min. 55 sec. 23. Middelkamp (Ned.) 43 uur 8 min. 34 s. 38. VanSchendel (Ned.), 43 uur 11 m. 45 s. 64. V a n N e k (Ned.)43 uur 26 min. 19 sec. 73. Schulte (Ned)., 43 uur 34 min. 53 sec. 79. Dominicus (Ned.), 43 uur 46 minuten 50 seconden. 80. Hellemons (Ned.), 43 uur 48 m. 38 s. Behalve Middelkamp, die zeven plaatsen in de algemeene rangschikking is vooruitgegaan, heeft geen der andere Nederlandsche renners zijn positie kunnen verbeteren. Zij bleven allen op dezelfde plaats in het klassement staan. Dezer dagen zijn de portretten, die eenige we ken geleden in een zoldervertrek van de Ned. Herv. Diaconie te Naarden werden gevonden, door dr. Bredius, te Den Haag, onderzocht. Deze deskundige is van meening, dat de werken niet van Ferdinand Bol zijn, doch vermoedelijk van een leerling van Rembrandt. De handteekening op de portretten geeft geen opheldering omtrent den maker. Een der voornaamste hulpmiddelen by de be strijding van de kanker is de'bestraling met ra dium. Het is daarom voor de volksgezondheid een vraagstuk van den eersten rang, dat over de geheele wereld de klinieken en ziekenhuizen over een zoo groot mogelijke hoeveelheid van deze kostbare stof beschikken. Volgens de laat ste enquête bestaat de wereldvoorraad radium echter uit slechts 600 gram. Deze betrekkelijk kleine hoeveelheid lijkt ons nog heel wat, wanneer men bedenkt, dat toen veertig jaar geleden het geleerde echtpaar Curie met ontzaggelijke moeite de eerste zuivere ra dium produceerde, het gewicht van deze voor de geneeskunde zoo waardevolle stof in miligram- men berekend werd. Toch is de hoeveelheid van 600 gram zeer on voldoende te noemen in vergelijking met de ge vaarlijke verspreiding van de kanker en van die ziekten, welke het meest afdoend met radium- bestraling zijn te genezen of tot stilstand te brengen. In de meeste landen is tot dusver de beschikbare radium-hoeveelheid veel te klein om op alle daarvoor in aanmerking komende pa tiënten een bestraling met radium te kunnen toepassen. Volgens professor Forsell zou men eerst dan van een voldoende hoeveelheid kunnen spreken, als er per millioen menschen minstens 2y2 gram radium beschikbaar zou zijn en dit is dan nog bij lange na niet het geval. In Duitschland valt op elk millioen inwoners 0.3, in Frankrijk 1.2, in Denemarken 1-7. in En geland 1.7, in Zweden 1.8, in de Vereenigde Sta ten 1 en in Tsjecho-Slowakije, waar de rijkste radiummjjnen gevonden worden, 1.6 gram ra dium. Derhalve is zelfs niet in de cultuurstaten een hoeveelheid beschikbaar, die aan de mini- mum-eisch voldoet. In Krasnapolsky te Amsterdam heeft Dinsdag onder leiding van mr. A. J. M. Hendrix de Noordhollandsche Bond van „Het Wit-Gele Kruis" zijn algemeene ver gadering gehouden. Behalve de vele afge vaardigden van de afdeelingen woonden ook de Hoogeerw. heer J. C. v. d. Wiel, deken van Hoorn, mr. J. B. Bomans, lid van Ge deputeerde Staten van Noordholland en een vertegenwoordiger van den Zuidhol- landschen Bond deze bijeenkomst bij. In zyn openingswoord wees mr. Hendrix op het voortreffelijk werk dat vanaf het begin door den Noordhollandschen Bond is gedaan en hij herinnerde daarbij aan zijn voorgangers dr. Gribling, burgemeester Lommen en dr Bromberg. Ook den huidigen functionarissen, burgemeester Sutman Meijer, den heer Klaver en Rector Vos. bracht hij hulde voor hun ar beid. Het werk van het Wit-Gele Kruis, zoo zeide de voorzitter, is een mooi en nuttig werk en het is verheugend dat wij door deze stichting een achterstand, dien wij op het gebied van katho lieke gezondheidszorg boekten, inhalen. Er zijn thans dertig afdeelingen met ongeveer 28.000 leden en wanneer men nu weet dat het Witte Kruis 250.000 leden telt, dan begrijpt men dat verdere uitbreiding niet alleen mogelijk, doch ook noodzakelijk is. Wij moeten de katholieke volksgezondheid verder opbouwen en samen werkend met het Witte Kruis het doel berei ken. Na het inleidend woord van mr. Hendrix gaf de secretaris, burgemeester B. J. F. Sutman Meijer van Heer Hugowaard, een overzicht van de werkzaamheden in het afgeloopen jaar. Hij merkte daarbij op dat er meer contact is ver kregen met de afdeelingen en met de secreta rissen. In het najaar van 1938 zal er ook een geregeld contact ontstaan met de wijkver pleegsters. Een verheugend feit noemde de secretaris de activiteit die door de afdeelingen is ontplooid en waarvoor o.a. Heilo, Volendam, Den Helder en Hilversum een compliment ver dienden. Verder memoreprde hij de cursussen in huiselijke hygiëne, dip ook hier georgani seerd zullen worden en aan de plannen om tot uitgave van een maandblad voor huiselijke hy giëne te komen. Het is gebleken dat van de zijde van het Witte Kruis samenwerking mee het Wit-Gele Kruis geapprecieerd wordt en een commissie, samengesteld uit vertegenwoordigers van beide partijen, is daarom in het leven ge roepen om tot samenwerking te komen. Na de lezing van dr. Engelman van de St. Willibror- dusstichting te Heilo is de tot stand koming van enkele bureaux voor geestelijke volksge zondheid verzekerd. De Eerste Hulp bij Onge lukken, die nu deel uitmaakt van het Wit-Gele Kruis, wordt nu ook gereorganiseerd. De secre taris besloot zijn uitvoerig overzicht met den wensch dat men onder Gods zegen zou mogen bereiken het ideaal: in elk katholiek huis het Wit-Gele Kruis. Vervolgens deelde mr. Hendrix mede dat m de commissie tot het reorganiseeren van de E. H. B. O. hebben zitting genomen dr. van Gils uit Alkmaar, burgemeester Sutman Meijer en de heer Smits, voorzitter van E.H.B.O. In de commissie van voorbereiding voor de gees telijke gezondheidszorg, die onder leiding van burgemeester Lambooy van Hilversum staat en die wordt gevormd door vertegenwoordigers van het Witte Kruis, het Wit-Gele Kruis en de Vereen, van Nederlandsche gemeenten, hebben zitting mr. Hendrix en de heer Klaver. De afdeelingen Alkmaar, Heilo en Oudorp werden aangewezen om de rekening en verant woording over 1936 en 1937 te controleeren. Na de behandeling van het huishoudelijk ge deelte hield dr. C. R. Zijerveld, schoolarts voor het district Hillegom en omstreken te Sassen- heim, een causerie over hygiënische voorlich ting in de gezinnen. Hij schetste daarbij uitvoe rig het werk van de de wijkverpleegster, dat parallel loopt met dat van den huisarts. Zij bekleedt een vertrouwenspositie en in het gezin wordt gehandeld naar haar voorbeeld. Zy is in vele gevallen de raadgeefster en haar arbeid moet dan ook voor 100 pet. af zijn. Doch naast haar kunde moet haar kennis vooral groot zijn- Wat zij eens geleerd heeft moet de wijkver pleegster bijhouden en uitbreiden door geregel de studie. Omdat zij zorgt zoowel voor de zie ken als voor het gezin is haar werk gelegen in den onderbouw van kerk en maatschappij. Van de wijkverpleegster, die bij haar opleiding tei- dege kennis heeft gemaakt met de leer der hy giëne wordt verwacht dat zij voorlicht en daar door wordt een belangrijke schakel in den dienst der volksgezondheid. Bij haar dagelyk- sche taak leert zy den menschen netheid en reinheid. Zij wijst ze op het besmettingsge vaar. Zij zal de moeder bewegen met haar kind naar het consultatiebureau te gaan. Zy propa geert de hygiëne in het gezin. Vooral op het platteland heeft zij een voorname taak, omdat daar geen goed-geoutilleerde geneeskundige dienst is zooals in de groote steden. Zij moet^ ook begrip hebben voor sociale hygiëne en zy moet kennis hebben van den chaos van maat- Als kinderen Wordt als kinderen; kinderlijk maar niet kinderachtig. Blij met weinig en toch slechts bevredigd door groote dingen. Een kinderhand is gauw ge vuld maar de kinderfantasie reikt tot den hemel. Weest daarom tevreden met iets luttels maar laat uw verlan gen naar eeuwige mogelijkheden vit- wieken. Doet nimmer dwaas zooals 'n kind dom kan doen maar blijft kin derlijk in uw wezen dat open moet blijven staan voor al het schoons van het door God geschapene. schappelijke instellingen. De wijkverpleegster doet onschatbaar werk voor de geestelijke volks gezondheid. Zij zal de bezwaren tegen onder zoek door den schoolarts moeten overwinnen en zij zal moeten werken voor de buitengewone lagere school, die men te veel nog beziet als „achterlijke school". Voor het lichamelijk ge* brekkige kind, voor de zedelijke hygiëne, voor E.H.B.O. in het gezin en voor vele andere za ken moet zij zorgen. De cursussen in zoogenaamde huiselijke hy giëne zullen spoedig worden aangevangen en door deze cursussen hoopt men het gesteld» doel te bereiken. Wil men komen tot ten goede volksgezondheid dan is aller medewerking een ter dringend noodig. Na een korte rondvraag sloot mr. Hendri* de algemeene vergadering. In den voormiddag hebben de afgevaardigden een bezoek gebracht aan den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Amsterdam, waar oc onder-directeur, dr. S. Spijer, een uiteenzetting gaf. Onder leiding van dr. H. Peeters en dr Kramer begaf men zich naar een terrein aan de Schagerlaan, waar een demonstratie van rattehverdelging plaats vond. Het gezelschip werd aan de Nieuwe Achtergracht ontvangen door dr. J. H. Tuntler, directeur van den G.G. Na afloop van de vergadering bezocht men het Parkherstellingsoord nabij de Oosterbe graafplaats en de Parkherstellingsboot Willem Fenenga, gelegen aan de Weesperzijde. Ten slotte begaf men zich naar het kasteel „Nijenrode" te Breukelen. SOERABAJA, 12 Juli. (Aneta). De arbeids inspectie stelt momenteel een onderzoek in naar de verhouding tusschen het niveau van de pasarprijzen en den standaard van het koelie- loon op diverse ondernemingen in den Oost hoek, zulks in verband met de vraag of de koe lies de eerste kosten van levensonderhoud Uit hun loonen kunnen dekken. BATAVIA, 12 Juli. (Aneta). De PK-AFM landde in den dienst Australië—Indië gister middag precies op tijd op het vliegveld Tjili- litan. Het vliegtuig bracht verschillende passa giers mede, die voor tusschentrajecten had den geboekt, terwijl met dit vliegtuig ook de heer Ir. Van Haeften, die met de openings- vlucht naar Australië was gegaan, uit Syd ney terugkeerde. Verleend de eeremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan; J. Ma- gielse, wonende te Soest. Vergunning is verleend tot het aannemen van de versierselen van ridder der orde van St. Gregorius den Grooten van den Heiligen Stoel aan J. Cals, oud-inspecteur van het lager on derwijs in de inspectie Roermond, te Roermond ridder in de orde van het Legioen van eer van Frankrijk aan dr. H. P. Heineken te Amster- dam. Benoemd tot kantanrechter-plaatsvervanger in het kanton Neuzien: mr. P. H. W. F. Telle- gen, burgemeester der gemeente Neuzen. De ontvanger der directe belastingen, enz. A. ter Hoeve is verplaatst van de inspectie der directe belastingen te Nijmegen naar de in spectie dier middelen te Leeuwarden. De ontvanger der registratie en domeinen H. W. van Delden is verplaatst van het kantoor Grave naar het kantoor Hardegaryp. Voor het tijdvak van 1 October 1938 tot 1 October 1939 is benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinterschool te Dordrecht J. C. Colder te Papendrecht. Benoemd tot lid van het college van curato ren der Landbouwhoogeschool te Wageningen ir. M. J. IJzerman te Wageningen. Oude Paul gaf het bevel tot vertrek en Nick zipi"1 in den wagen en ging met een lomp ge- 'cht naast Nell zitten. Zoo zat hij tegenover arth en dicht bij Natalie. De paarden zetten 'h de de wagen rolde weg. /ten oogenblik keek Garth naar de ledige acs naast Paul. lijk, Misschien is die voorste plaats gemakke- om voor u' zel tot Natalie, luid genoeg j// door allen gehoord te worden. Paul, riep J. heb je daar nog een plaatsje voor de jonge VaÜ16.' 2 ij zou graag nog een paar verhalen je hooren. en in zijn schik, maakte onmiddellijk plaats jy stak een hulpvaardige hand uit. Natalie in 't °Ver de ba8a§e 116611 6n nam haar plaats ba' ket voorbijgaan streelde zij even {lank ly r Oarth's hand, en hij voelde zijn hart snel- k„„ '°PPen en was in staat Grylls en al zijn °tnuiten te staan. oodra oude Paul aan een heiyvel kwam en zÜh paarden aan hun lot kon overlaten, keerde hij zich half tot Natalie, half tot Garth en begon een van zijn karakteristieke verhalen. Maar ook Nick was niet ontevreden, want tel kens als Paul zich omkeerde, keerde ook Nata lie haar gelaat naar zijn richting, zoodat Nick haar dan kon bewonderen. Garth had den ouden koetsier gevraagd naar den Indianen-opstand. ja, daar ben ik bij geweest, ik bouwde toen booten in Prince George. Sinds een drie maanden hadden we niets meer van de rood huiden gehoord en de kolonie was in een voort durenden staat van angst. Vrouwen en kinde ren en het vee waren in een kamp onderge bracht, maar ik had mijn familie niet in vei ligheid gebracht, want mijn oudje was heele- maal niet bang. Maar op een dag kwam er be vel van den commandant om versterking te zenden naar For Pitt voor generaal Middleton. Toen was het Smiley hier en Smiley daar. Ik zakte de rivier af met twee booten en vijftig man onder majoor Lewis en kapitein Coswell. Drie dagen en drie nachten trokken we aan een stuk door. Den vierden dag landden we te Fort Pitt en tegelijkertijd arriveerden de stoom- booten van Battle Run met het geheele leger. Nooit van mijn leven heb ik zoo'n grootsch schouwspel gezien; er waren wel zevenhonderd- vijftig man bij elkaar! Aan den voet van een anderen heuvel, waar de wagen even stil hield, gaf Natalie den wensch te kennen erop te klimmen en Garth hielp haar uitstappen. Voor het eerst konden zij vrij met elkaar spreken. Wat bent u goed voor ine geweestl Geen dank, zei Garth bijna ruw. Als ik geweten had, hoe moeilijk het voor u zou worden, dan had ik u nooit durven vra gen Het was niets. Ook niet, wat nog vóór ons ligt? vroeg Natalie snel. Ik voorzie niets ergs! Misschien is myn uiterlijk te opvallend? vroeg zy nederig. Een beetje misschien, zei Garth. Wat moet ik doen? vroeg zy. Ik heb niets anders. Zoodra wij aan de Landing aankomen, zal ik een ruw costuum voor u koopen en een vil ten hoed die onder uw kin bevestigd kan wor den, zei hij met een glimlach. Natalie was beleedigd. Ik zie er graag lief uit, protesteerde ze. Ook dan zul je er lief uitzien, zei de arme Garth, Zij veranderde van onderwerp. Wat een ruw beest is die groote kerel. Arme duivel! zei Garth onwillekeurig. Hij begreep aan zijn eigen gevoelens een wei- nigje van wat in Nick moest omgaan. Natalie keek hem verwonderd aan. Beklaagt u hem? vroeg ze. Een beetje. Waarom? Wel, ik denk dat hij nooit iemand heeft gezien als u, zei hij rustig. -X Maar hij haat ul Waarom? vroeg zij weer, doch zij had onmiddellijk spijt van haar vraag. Garth wendde zich af. Hij denkt, dat ik.... dat ik méér ben dan ik ben. Zij veinsde hem niet te verstaan. Wat zullen we doen, hoe zullen we ons jegens hem gedragen? vroeg zij. Na de Landing zal hij ons niet meer hin deren, zei Garth. Hy gaat de rivier af naar het Miwasameer, terwijl wy naar het noorden trek ken naar het Caribou-meer. Gelukkig voor mij, dat ik niet alleen ge gaan ben, zei zij. Ik ben blij, dat ik uw vertrouwen een wei nig gewonnèn heb, zei Garth. Maar zoudt u my niet eens iets over u zelf vertellen? Haar geheimzinnigheid had hem gedurende de reis voortdurend gehinderd. Natalie begreep hem. Ik zou u graag inlichten, zei ze, maar niet hier, nu is het niet de geschikte gelegenheid. Zij stapten weer in den wagen en de reis werd voortgezet. Later op den dag kwamen de reizigers bij Neli's huis. Natalie ging er binnen en verheelde haar bewondering voor Nell's schatten niet. Toen trok het gezelschap weer verder en Garth was verheugd, dat Natalie wat ruimer plaats had, vooral nu de weg veel ruwer werd Het zal ongeveer vijf uur zijn geweest, toen men den laats ten heuvel besteeg. Boven op den top hield de oude Paul zyn paarden in en wees met (een welsprekend gebaar naar het prachtige vergezicht beneden. Daar zagen zij de mach tige Miwasa-rivier, die van de bergen in het Oosten kwam en met een bocht naar het Noor den zwenkte. En ginds, naar links, lag de Lan ding, de uiterste post van de beschaafde we reld. Nu reed men het laatste dorpje binnen, waar de inwoners bij aankomst van de postkoets sa menliepen en weer was het meisje met de groe ne veeren op haar hoed het middelpunt der be langstelling. Garth zocht een hotelletje op en vertrouw de Natalie toe aan de zqrgen van mrs. Tru- deau, die haar naar de bovenverdieping leidde. Toen hij terugkwam in de zaal vroeg hij den eersten man, odien hij ontmoette, waar de bis schop verbleef. Bulten, en ergens dien kant op. Wat? riep Garth. Ja, buiten de bisschop en zyn gezelschap zijn twee dagen geleden de rivier opgegaan. Garth keerde zich om en zag Nick Grylls luisteren met een grijs om zijn mond. HOOFDSTUK V Op Misawa-Landing Miwasa-Landing is, om zoo te zeggen, het uiterste puntje van de beschaafde wereld. Hier, in de herberg van Trudeau is het laatste bil jart en de laatste piano. Hier slaapt de zwer ver voor het laatst op een matras, voor de wil dernis hem opneemt. Ik verneem, schreef hij, dat kapitein Jack Dexter's stoomboot de rivier opgaat in het mid den van de week en daar ik met mijn toebe reidselen toch vroeger klaar ben dan ik had verwacht, ga ik met mijn geleide verder op. Vermoedelijk zult u ons wel inhalen daar wij den geheelen tijd tegen stroom op moeten. Ik zal trachten voor u een wagen te reserveeren aan het Warehouse te Musquasepi. Dat zal ge makkelijker voor u zijn, daar dit eerste gedeelte van de reis een worstelen is tegen den stroom. De goede man had er bij het schrijven van zijn brief geen begrip van, hoe zijn welwillend heid Garth in verlegenheid zou brengen. Na het avondeten zaten hij en Natalie in de kleine spreekkamer boven de aangelegenheid te bespreken, terwijl de 15-jarige jongejuffrouw Trudeau hen trachtte te onderhouden, door po pulaire liedjes aan de rammelende piano te ont worstelen. Van beneden steeg het rumoer op van lichte en zware stemmen en het voortdu rend geklos van de biljartballen. Natalie tooverde een kostelijke uitdrukking van hulpeloosheid op Garth's gezicht, toen zy vroeg: Wat raadt u mfj te doen? Hoe kan ik u raden, vroeg hy met «ge wend gelaat, ik ken al uw omstandigheden niet Maar die kan ik u vertellen, zei ze. Voelt u niet dat de redenen waarom ik ga met zoo zeer van invloed mogen zyn op ons besluit als de vraag of ik kan gaan? (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3