Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I naast elkaar iimiiMinninimmiiinnnMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiimmiiiiiiimmiuuiiiHiuiuiiiiiuiiimiiiiniüiiiiiiniiiiiiiJ WOENSDAG 13 JULI 1938 Pas-, visum- en douane voorschriften Paspoorten Albanië Egypte Polen Hongarije Letland Lithauen Erythrea Griekenland Zuid-Slavië Enkele douanevoorschriften STELEN IS ZOO OPWINDEND KATHOLIEKE ILLUSTRATIE 72e jaargang No. 41 BOEK EN BLAD i"'»'lll'!''ll'll"ll""l'!l"'l'l!!llllll!lllllll!lllllllllllllll!llllll!l!llll!llll!!ll| FOTOREPORTAGE I rsSZ' De Scheveningsche haringvloot is Dinsdag onder zeer groote belangstelling uitgevaren, na een werk- jn de Sorbonne te Parijs had deze week de officieele prijsuitreiking aan de winnende leerlingen der lycea Johann Strauss tijdens de repetitie met I I ri. LI 1 r- I i l -j "et Residentie-orkest voor den „Abend loosheid van bijna twee maanden, in verband met het conflict. Het ruime sop tegemoet plaats door president Lebrun. Een overzicht tijdens de plechtigheid beim Walzerkönig" in het Kurhaus te Scheveningen De Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. zendt ons het volgende overzicht van de verschillende pasvoorschriften enz., voor zoover deze voor toeristen van belang zijn. Voor 'n reis naar 't buitenland moet men als algemeene regel voorzien zijn van een geldig paspoort; voor België en Luxemburg is 'n gel dig bewijs van Nederlanderschap of een Neder- landsch paspoort, dat niet langer dan 5 jaar vervallen is, voldoende. Voor België kan ook volstaan worden met een z.g. toeristenkaart, verkrijgbaar bij de Belgische diplomatieke en consulaire ambtenaren, onder overlegging van een foto en een bewijs dat men Nederlander is (kosten pl.m. 1 belga). Paspoorten vraagt men aan bij het gemeen tebestuur, de kosten voor het rijk bedragen f5, ■waarbij nog eventueel gemeentelijke en pro vinciale leges komen. Bij de aanvrage (welke, evenals het afhalen in het algemeen persoonlijk dient te geschie den) moeten 1 3 onopgeplakte foto's worden overgelegd. De geldigheidsduur is 2 jaren (ver lenging nog mogelijk binnen zes maanden na afloop). Een familiepaspoort kan worden uitgereikt voor man en/of vrouw en kinderen tot 15 jaar, Hie kosten voor het Rijk bedragen f 7.50, waar bij nog eventueel gemeentelijke en provinciale leges komen. In Duitschland kunnen kinde- cren beneden 15 jaar binnenkomen op een be wijs van onderdaanschap (Kinderausweis)dat voor kinderen boven 10 jaar van een foto voor zien moet zijn, in andere gevallen is het ge- wenscht. Alleen gemeentelijke en eventueel provinciale leges. In de praktijk kunnen in Bel gië kinderen beneden 15 jaar, mits door hun ouder (s) vergezeld, vrij binnenkomen. Ook bewijzen van Nederlanderschap moeten bij het gemeentebestuur worden aangevraagd; de geldigheidsduur hiervan is 5 jaren. Uitslui tend gemeentelijke leges. Visa Het viseeren van paspoorten is voor Neder- landsche staatsburgers niet meer noodig voor: Algiers, Australië, Basutoland, Bechuanaland, België, Bolivia, Canada, Ceylon, Costa Rica, Cuba, Cyprus, Danzig, Denemarken, Duitsch land, Engelsch Oost-Afrika, Estland, Finland, Frankrijk, Fransch Equatoriaal Afrika (ver schillende voorwaarden), Fransch West-Afrika verschillende voorw.), Groot Brittannië en N. Ierland, Haïti, Honduras, Ierschen Vrijstaat, Italië, Japan, Liechtenstein, Luxemburg, Mexico Monaco, New Foundland, Nicaragua, Nieuw Zeeland, N. en Z. Rhodesië, Noorwegen, Nyasa- land, Panama, Peru, Portugal, Salvador, San Marino, Siam, Swaziland, Tsjecho-Slowakije, Uruguay, IJsland, Zuid-West Afrika, Zuid-Afri- ka (Unie), Zweden en Zwitserland. Voor Zwe den moet de handteekening op het paspoort alsmede de foto gelegaliseerd zijn door de au toriteit, die het paspoort afgaf. Voor de overige landen is een visum wel ver- eischt, de handteekening van den paspoort houder moet dan vooraf gelegaliseerd worden door den burgemeester. De navolgende bepalin gen gelden voor de visa (April 1938). Achter de landen is de plaats vermeld, waar het vi sum afgegeven wordt (desgewenscht belast de A. N. W. B. zich met het verzorgen van pas visa). (Oia. Londen, Balfour House, 119 Finsbury Pavement, Cons.-Gen.; Brussel, 36 Rue Léonard da Vinci; Cons.). Op vertoon van een toeris tenkaart (te verkrijgen bij de Cons.) gratis vi sum. Visum voor één heenreis, Alb. Goudfrs. 10.voor één reis heen en terug, Alb. Goudfrs. 20.voor verschillende reizen heen en terug, geldig 3 maanden vanaf den datum van afgif te, Alb. Goudfrs. 30.faciliteiten voor spe ciale reizen. (Den Haag, British Passport Control Office, Nieuwe Parklaan 57). Toeristenvisum, 1 maal geldig voor oponthoud van 3 mnd. f 6.05. Tran sitvisum voor één doorreis (72 uur geldig) en terug), voor verschillende doorreizen f4.20. f0.65. Verschillende restricties. (Amsterdam, Vossiusstraat 54/55; Cons.). Vi sum voor één reis heen en terug, max. 3 mnd. geldig f 8.75: voor één of meerdere reizen heen en terug, max. 6 mnd. geldig f 14.Transit visum f 0.90 (in één richting) f 1.75 (heen Diverse faciliteiten. (Amsterdam, Heerengracht 214; Cons.-Gen.; Den Haag, Oranjestraat 8; Legatie; Heerlen, Akerstraat 104; Cons.). Visum voor enkele reis met verblijf f 4.32 (3 mnd. geldig, kan koste loos door de politie verlengd worden). Meer dere reizen f 8.10 (1 jaar geldig). Transitvisum voor één doorreis f 1.19 (3 mdn. geldig). Tran sitvisum voor 2 doorreizen, geldigheid afhanke lijk van duur der reis f 2.38; max. oponthoud van beide transitvisa 48 uur. (Amsterdam, Hobbemastraat 16; Cons.; Rot terdam, Mathenesserlaan 355b; Cons.). Visum geldig gedurende 1 jaar, doch max. duur van iedere reis 60 dagen. Kosten f 4.80. Voor door reis (max. 3 dagen, dag van aankomst en ver trek inbegrepen) geen visum vereischt. (Rotterdam, Gelderschestraat 6, Cons.- Gen.). Visum 1 jaar geldig voor een onbepaald aantal reizen met max. verblijf van telkens 14 dagen of een éénmalig verblijf van 60 dagen 7.56. Visum voor een enkele doorreis f 0.95; alleen voor reizen per trein. Badplaatsvisum (verkrijgbaar van 15 Mei tot 15 Oct.) f 1.58. (Den Haag, Surinamestraat 20; Cons, en Le gatie). Kosten verblijfsvisum f 6.10. visa de cruise (voor reizigers per boot) geldig 7 dagen f 0.75. Geen visum vereischt voor passagiers van een boot, die van Port-Said naar Suez gaan, om aldaar met dezelfde boot verder te reizen. (Amsterdam, Hobbemastraat 6, Ital. Cons.- Gen.; voor bewoners van de provincies Noord- Holland, Utrecht, Gelderland, Overijsel, Dren te, Groningen en Friesland; Rotterdam, Ca- landstraat 7a; Ital. Cons, voor de bewoners van de overige provincies). oe meer men gelijk wil hebben, hoe minder men het krijgt. (Rotterdam, Zalmhaven 45; Vice-Cons.). Vi sum geldig voor één reis, gedurende 3 maanden na afgifte f 9.15. Transitvisum, geldig voor één doorreis (max. oponthoud 4 dagen) f 0.61. Fa ciliteiten en reductie op visakosten voor speci ale reizen. (Amsterdam, Binnenkant 46; Cons.-Gen.; Rotterdam, Witte Huis, Wijnhaven 3; Cons.- Gen.). Voor toeristen is een visum, ook wel verblijfsvergunning genoemd, vereischt. Kosten f 0.50, geldig 3 maanden. In andere gevallen visum voor verschillende in- en uitreizen f 6. (6 maanden geldig); dito voor één in- en uit reis, 3 maanden geldig f 3.—. Transitvisum f 0.50 (voor één enkele doorreis) f 1.(één doorreis heen en terug), uitsluitend voor trein reizen en ten hoogste 1 maand resp. 2 maan den geldig. Het spreekt vanzelf, dat wij hier slechts en kele grepen kunnen doen; nieuwe voorwerpen, ook voor persoonlijk gebruik, zijn in principe overal aan invoerrechten onderworpen, boven dien kan de invoer verboden zijn (contingen- teering!). Gebruikte voorwerpen, ook foto- en smalfilmtoestellen, kijkers enz., worden in den regel zonder formaliteiten toegelaten, in som mige gebieden wordt een loodje vereischt. Ter voorkoming van moeilijkheden neme men geen fonkelnieuwe toestellen mede op reis. Tabaksartikelen en alcoholhoudende vloei stoffen zijn schier overal aan zeer hooge in voerrechten onderworpen; kleine hoeveelheden laat men meestal wel toe. Men moet de douane vrijwillig mededeelen, wat men mee wens'cht te nemen. Bij reizen naar Frankrijk en Engeland moet men sigaren, enz. steeds aangeven, ook al heeft men uitsluitend de hoeveelheid, welke vrij mag worden meegenomen, bij zich. Voor den politierechter van West-London dezer dagen 'n zekere Mevrouw Elisabeth Fair- man terecht, die ervan beschuldigd werd, dat zij bij een bezoek aan een groot warenhuis 32 verschillende voorwerpen had ontvreemd. Dit oogenschijnlijk alledaagsche rechtzaakje zou niet de vermelding waard zijn, ware het niet, dat de beklaagde de 60-jarige echtgenoote van een aanzienlijk zakenman in Londen was. Zij gaf voor haar diefstal de volgende merk waardige motiveering: „Ik heb herhaalde ma len over warenhuisdieveggen gelezen en ik wilde het nu ook eens probeeren, om te zien, wat voor gevoelens men heeft, wanneer men steelt. Zoo ontvreemdde ik van de verschillende ta fels enkele voorwerpen en ik vond deze bezig heid zeer amusant en opwindend. Het is veel leuker, een parapluie te stelen dan ervoor te betalen." De rechtbank toonde weinig begrip voor deze zonderlinge verklaring van de vrouw, die te voren nog nooit gestraft was. Er werd geen rekening gehouden met den maatschappelijken stand van de beklaagde. Zij werd veroordeeld tot gevangenisstraf met de motiveering, dat de wereld er mooi uit zou zien, wanneer iedere vrouw eens uit „puren sensatielust" ging ste len. Dit nieuwe nummer opent na de presenta tie van een boeiend kinderportret van Frans Oerder, in kleuren gereproduceerd met een belangwekkend artikel, waarin Jeruzalem als stad des vredes èn stad der verscheurdheid wordt geteekend en dat door de serie markante koppen van kerkelijke hoogwaardigheidsbeklee- ders zeer de aandacht trekt. Bij een aquarel van Herman Moerkerk wordt het leven van den H. Bavo beknopt weergegeven. De Engelsche voorliefde voor schilderachtige en zinrijke uniformen zien we bij een lange reeks mooie afbeeldingen verklaard. Reinaert beschrijft een eenvoudige film en actueele foto's houden de herinnering aan de jongste gebeurtenissen m het binnenland levendig. Een deelnemer aan de jongste jamboree vertelt van zij* kennismaking met een Britsch-Indiër en van schoonheden uit diens land. H. de Greeve legt uit wie de schul dige is en St. Vincentius a Paulo krijgt een eereplaatsje. Wat als interessant allerlei uit Japan wordt opgediend is dit inderdaad en de bijzondere foto's maken het duidelijk. De mid denpagina's worden ingenomen door fraaie af beeldingen van de beroemde Goudsche glazen. De sportrubriek wordt bijgehouden, het wereld nieuws in beeld gebracht en de dames krijgen in aantrekkelijken vorm inlichtingen over wol len stofjes, waterverband en meer wetenswaar digs. Zoo kan men weer spreken van 'n groote verscheidenheid onderwerpen, keurig opgediend. De roman „Onder bedwelming" van F. H. Achermann is aan zijn tweede deel en leidt den lezer het moderne Rusland binnen. Wat weet die schrijver een pakkendfen toon aan te slaan! Harry Meester vertelt geheimzinnig voort va» het schrift op den spiegel en dan zijn er nog vlotte verhalen: Het spookslot van Talavera, door Rolf Bormani, en Ongelukkig in het spel. door Dickson Phale. Wie bij dit alles nog niet genoeg lectuur heeft, kan in de Narrenkap terecht. Daar vinden w® weer aardige vertellingen en zooveel meer, dat den geest prettig bezig houdt. En Okki ziet et weer gezellig uit voor de kinderen. De K. 1 is zeker het familieblad bij uitstek. ti; jonge meisjes zeker met genoegen zullen lezen en er bovendien een voorbeeldige les in vinden van levensdurf en vastberadenheid. Het gevalletje speelt zich in een van onze Noorde lijke badplaatsen, waar een meisje van onge veer zestien jaar vijf weken lang de zorg ®P zich krijgt te nemen voor haar drie kleine nichtjes, wier moeder in het ziekenhuis moest worden opgenomen. In zekeren zin is dit bos" een kleine idylle, waarin het zand en de zee de hoofdrol vervullen, maar toch spelen zich door ook gebeurtenissen af, die het boek een geheel ander, meer spannend karakter geven; en hierin is de schrijfster ook heel goed ge* slaagd. Otto, de huisknecht en de „krullebol worden er levende figuren, evenals Totie, „Han nes" en Mil, drie leuk beschreven kinderkarak ters, wier doen en laten terecht een groote plaats in dit aantrekkelijke meisjesboek heb ben gekregen. En wij veronderstellen zoo. d»t zelfs ouderen, die deze historie eens ter nan» nemen, ze zeker tot het einde willen uitlezen' Onder leiding van den chef van den Marine Gasdienst, luit. ter zee G Kuiler, zijn in verschillende plaatsen in Ned. Indië luchtbeschermingsoefeningen gehouden in verband met nieuw, kortelings uit Europa gearriveerd materiaal. Een opnama tijdens de goed geslaagde demonstratie te Soerabaja De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe (x), bracht Dinsdag een bezoek aan Groningen, waar hij o.a. de centrale keuringen in het Stadspark bijwoonde houden het besef van de grootere en diepere be- teekenis van het actieve, het zelf zingen, het samen zingen in de huiskamer. Waar gezongen wordt, komt de goede stemming zingende menschen zijn gelukkige menschen. JONGENS, LUISTER EENS, door Alb. Schelfhout v. d. MeulenUiig'.: J. J. Romen en Zonen Roermond. Een kostbaar boekje, dat door pater dr. G.. Lamers S.J. met eenige waardeerende woorden wordt ingeleid. In een reeks vertrouwelijke ge sprekken wordt door de schrijfster op fijne, kiesche en tevens vertrouwelijke wijze voorlich ting gegeven omtrent de levensvragen, die den jongen man op dien leeftijd bestormen en waar op hem alleen in vertrouwelijke gesprekken met ouders of biechtvader antwoord kan worden ge geven; de schrijfster neemt in dit boekje deze plaats in. Pater Lamers getuigt in zijn voor woord, dat deze methode van „papieren voor lichting" hem heeft overgehaald tót de pae- dagogische erkenning en waardeering van deze voorlichting. Al is dit boekje voor jongens van 15 tot 18 jaar, dat wil nog niet zeggen, dat het eiken 15-jarige cadeau gedaan kan worden; het is. allereerst aan de ouders te beoordeelen, of hun jongen reeds tot die ontwikkeling is ge komen, om hem dit boekje ter inzage te geven. Beter zou 't nog zijn, als de ouders aan de hand van dit boekje de eerste voorlichting monde ling gaven; daarna zouden de jongens het nog eens rustig kunnen overlezen en overdenken. DE OUDSTE MEISJES VAN ONZE VOLKSSCHOOL. Proeve van prak tisch eindonderwijs, door Zr. M. v. d. Linden. Uitg.: R.K. Jongenswees huisTilburg. Als nummer 96 van de Opvoedkundige Brochu- renreeks verscheen bij het R.K. Jongensweeshuis te Tilburg een praktisch boekje voor onderwij zeressen; vooral voor haar, die de meisjes het laatste schooljaar onder haar leiding hebben, geeft dit boekje praktische wenken, hoe de meis jes te vormen voor het leven in de maatschappij. De schrijfster heeft zich goed ingeleefd in de psychologie van het rijpende meisje en geeft ook aanwijzingen, hoe men deze meisjes kan voor lichten over het levensvraagstuk; een uitge breide literatuurlijst geeft aan, waar de schrijf ster haar stof aan ontleende. ZONDAGSVIERING; vier radiotoe spraken van Mgr. Cruysberghs. Uitg.: Drij: Veritas St. Arriandsberg (België). Bij de Drukkerij Veritas, St. Amandaberg (België) verschenen in brochurevorm vier radio toespraken van Mgr. Cruysberghs, die in deze toespraken den Zondag behandelt als den Dag des Heeren, als den dag van openbaar gebed, als den dag van de rust en als den zonde-dag. HERDRUKKEN Bij de uitgeverij „Vox Romana" te Rotter dam is de tweede druk verschenen van de „Mémoires van Pater Bas", oud-minister van Onderwijs, bijeengezameld en geordend door Godfried Bomans. „4 2 aan de Noordzee", door Sofie SchiekerEbe G. B. v. Goor Zonen's uitg.mij, 's Gra- venhage Dat Is weer eens een boek, waarin niet al „KUN JE NOG ZINGEN, ZING DAN MEE", door J. Veldkamp en K. de Boer. Uitg.: P. Noordhoff Gro ningen.(Een en dertigste druk). De firma P. Noordhoff te Gróningen zond ons 'n exemplaar van den 31sten druk van „Kun je nog zingen, zing dan mee!" met pianobegeleiding. De nationale zangbundel heeft door zijn vele herdrukken een uitbreiding gekregen, die haar beteekenis niet alleen vindt in die uitbreiding, doch tevens ook door de weglating van minder gewenschte liederen. Zoo bevatte de eerste druk in 1908 slechts 60 liederen en deze 31ste oplage 153 liederen. In de 26ste druk werden o.a. 16 nieuwe liederen op genomen en 7 oude weggelaten. In den 30en druk een jubileumoplage werden 15 nieuwe lie deren opgenomen en 3 oude weggelaten. En zoo zijn in dezen 31sten druk nu weer 3 oude lie deren vervangen door 3 nieuwe. De oude druk ken van deze uitgave komen dus niet meer in aanmerking bij de juiste beoordeeling van wat „Kun je nog zingen, zing dan mee!" nu geeft als repertoire van de tegenwoordige school-volks- zang. De beste componisten op dit gebied zijn nu met één of meer liederen vertegenwoordigd in dezen Sisten druk. Wij noemen o.a. Dina Appeldoorn, H. J. den Hertog, Arnold Spoel, J. P. J. Wierts, Richard Hol, M. A. Brandts Buys, Adr. P. Ha< mers, J. F. Tierie Jr., P. Kallenbach, Jos. Re- ckérs, Cath. v. Rennes, L. Adr. van Tetterode, Bernard Zweers, Philip Loots, Dan. de Lange, Hendrik C. van Oort, Hendr. van Tussenbroek, Jos. de Klerk, Sam Schnuijer, Henri Tijssen, Kor Kuiler, Theo van der Bijl, Emiel Hullebroek en Cornelis Dopper. Een 15-tal oud-Hollandsche liederen uit Vale rius' „Gedenck-Clanck" en het Geuzenliedeboek vormen een nationaal-historisch repertoire, dat mede door deze uitgave algemeen bekende lie deren zijn geworden. Deze uitgave in 31sten druk met haar oranje band om nationalen zanginhoud is in dit bij uitstek nationale jaar een welkom geschenk voor het Nederlandsche gezin. Op de school hebben de kinderen den schoolzangbundel en her tekst boekje leeren kennen, doch tot het complex van deze nationale zanguitgaven behoort vooral ook de uitgave met pianobegeleiding! De radio doet het schoollied vaak klinken in de huiskamers, doch naast dat passieve zang genoegen moet juist nu levendig worden ge- Een auto, die bezig is een voor hem rijdende auto ia te baten mag niet worden voorbij geredere: bij 't inhalen dus géén 3 ^rijden- de) auto's naast elkaar, dat is verboden)!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4