Vijftien jaar zorg voor de volksgezondheid r All LEK We luisteven naar... DE OCEAAN POST FINANCIEN Instantine NATIONAAL CONGRES HET WIT-GELE KRUIS Kerkelijk leven „RADIO-HOLLAND" Dagfilm WOENSDAG 13 JULI 1938 In de laatste drie lustra is de ont wikkeling met een geweldig crescendo voortgegaan Nog zeer veel te doen Toespraak Aartsbisschop Overtuig U zelf Instantine DE ,KAR1MATA" GAAT WEER BAGGEREN V. BENOEMINGEN Bij de St. Josephs Congregatie van Mill Hill H.H. WIJDINGEN Bij de St. Josephs Congregatie van Mill Hill Donderdag 14 Juli VAN EN NAAR DE MISSIE Noodkerk te Tiel Waarschijnlijk in een gebouw der veiling Promotie te Gent Academische examens Examen L. O. Eindexamen Gymnasium EEN SCHEEPSKRANT! N.V. „ROTTERD. LLOYD" H.V. STOOMVAART MIJ. „NEDERLAND" NEDERLANDSCH CREDIET AAN FRANKRIJK AMSTERDAMSCHE BALLAST MIJ. 3/4 Emmissie van 1.400.000 Ter gelegenheid van haar vijftienjarig bestaan is de nationale federatie „Het Wit- Gele Kruis" heden in Tivoli te Utrecht in congres bijeengekomen, onder voorzitter schap van oud minister mr. T. J. Verschuur. Aan den vooravond van het congres heeft op het Kasteel Nijenrode te Breukelen een ont- meetingabyeenkomst plaats gehad voor bestuurs leden en wijkverpleegsters uit het geheele land. Bij deze gelegenheid is opgevoerd een revue, welke een beeld gaf van het Wit-Gele Kruiswerk en zeer veel succes oogstte. Aan het eind van den avond heeft de voor zitter der nationale federatie, mr. T. J. Ver schuur, hartelijk dank gebracht aan den auteur van de revue, den heer U. Nooteboom en de spelers. Nadat de geestelijke adviseur van de nationale federatie, de zeereerw. heer C. Venings, heden morgen om negen uur een H. Mis had opgedra gen in de parochiekerk van den H. Dominicus, vereenigden om ongeveer elf uur de deelnemers aan het congres zich in de groote zaal van Tivoli te Utrecht. Voor het overgroote deel was de zaal bezet met religieuze en leeken-verpleegsters. Het podium was schitterend met groen en bloemen versierd, terwijl ook eenige draperieën een feestelijk aanzien aan de zaal gaven. De voorzitter opende te elf uur de ver gadering met een rede, waarin hij allereerst de vele gasten welkom heette. Onder hen bevonden zich Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht, mgr. dr. J. de Jong, die vergezeld was van de ken Th. J. M. Knuvelder, de Commissaris dei- Koningin in de provincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, dr. C. van den Berg, directeur-generaal der volks gezondheid, die minister Romme vertegenwoor digde, de burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, verscheidene hoofdinspec teurs en inspecteurs der volksgezondheid, af gevaardigden der vereenigingen, met welke het Wit-Gele Kruis in den raad van overleg voor volksgezondheid en ziekenverpleging samen werkt, vertegenwoordigers van de zusterorgani satie ,,Het Groene Kruis", alsmede eenige af gevaardigden uit België, waar men sinds korten tijd bezig is een organisatie als „Het Wit-Gele Kruis" te stichten. Het congres aldus mr. Verschuur heeft ten doel een oogenblik stil te staan om zich te bezinnen over den ontwikkelingsgang van het Wit-Gele-Kruiswerk. Reeds lang vóór dat vijf tien jaar geleden de nationale federatie werd gesticht, waren plaatselijke vereenigingen werk zaam geweest, in provinciale of diocesane bon den vereenigd. vooral in de provincies Limburg en Brabant had het werk reeds een zekere vlucht genomen. In de laatste drie lustra ech ter is de ontwikkeling met een geweldig cres cendo voortgegaan, in het aantal afdeelingen en in den omvang van het terrein onzer be moeiingen. Spr. bracht hulde aan de pioniers der beweging, die op onontgonnen terrein be gonnen en aanvankelijk weinig begrip ontmoet ten. Onder de natuurlijke oorzaken van dien groei zou spr. willen noemen de ontwikkeling van de medische wetenschap. Van eenige strij ders tegen de ziekte, worden de geneesheeren steeds meer aanvoerders van een legerschare. Eenerzijds moest de preventieve geneeskunde in de laatste generatie haar groote vorderingen maken, maar anderzijds moest een bepaalde maatschappelijke organisatie te hulp schieten om de oorzaken-bestryding, welke technisch - wetenschappelijk mogelijk was ook practisch uit te voeren. Voor het Wit-Gele Kruis (evenals trouwens voor het ons bevriende Groene Kruis) bestaat de taak in het tot stand brengen van talloos vele aanrakingen met de bevolking, waardoor zooveel mogelijk verkregen wordt de herkenning van afwijkingen, om ze in de rich ting van den behandelenden geneesheer te di- rigeeren. Waar onze kruisvereenigingen zich voor een goed deel richten tot de gezonden, spreekt het vanzelf, dat ook een deel van haar taak ligt in het verspreiden van eenvoudige hygiënische be grippen. Men denke eens aan de moeder-cursussen. Aangezien ons geheele werk zich groepeert rond om den geneesheer en geneeskundige instel lingen, behoeven wij geen bezwaar te hebben onze beweging eens te bekijken van het stand punt der geneeskundigen uit. Welnu, zóó gezien, komt onze beweging erop neer, dat de genees kundige niet meer lijdelijk afwacht om te be handelen wat tot hem komt, maar dat de ge neeskunde een organisatie ten dienste staat om in plaats van lijdelijk, actie te worden, de af wijkingen werkdadig op te sporen. Door deze zelfde organisatie wordt de geneeskunde in plaats van alleen repressief mede en vooral: preventief. Deze onze taak kunnen wij op dit oogenblik nog niet ten volle aan. Er blijft nog zeer veel te doen over. Doch met blijdschap, zonder trots, stellen wij vast, dat aan alle kanten uitbreiding plaats vindt-, nieuwe dingen ondernomen wor den. Dagelijks, om zoo te zeggen, zijn wij van groei en bloei de dankbare getuigen. Spr. bracht hulde aan allen, die by den ar beid van de organisatie betrokken zijn, in het bijzonder aan de religieuzen en leeken,' die „in de wijk" hun dagelykschen plicht met zooveel toewijding volbrengen. Met applaus onderstreepte de vergadering de hulde, die gebracht werd aan pastoor C. J. Ter- wischga van Scheltinga voor het vele werk, dat deze vroeger als secretaris van het Wit-Gele Kruis had verricht. Hierna was het woord aan arts V. Nolet uit Oldenzaal, die een inleiding hield over „de ordening van de gezondheidszorg." Aan de hand van de verzamelde werken van A. ter Cock en dr. Eijkel toonde spreker aan. dat, hoewel ook het rijk een dienst heeft voor de volksgezondheid, toch het particulier ini tiatief van overwegende beteekenis is. Spr. vindt dit een verblijdend verschijnsel en wees er op, dat alle politieke programma's het par ticulier initiatief in deze op den voorgrond stel len. Ondanks de gemeenschappelijke basis, de naastenliefde, is centralisatie van het geheele particulier initiatief niet te bereiken, omdat een groot gedeelte van ons volk geen neutrale organisatie wenscht. In de volksgezondheid heeft de staat slechts een aanvullende taak, voor zoover het parti culier initiatief ongenoegzaam is. Bij den chao- tischen toestand, die er heerscht op het gebied van de organisatie van de volksgezondheid, is het de hoogste tijd, dat de staat ordenend in grijpt, ook in het particulier initiatief. De pogingen van de zijde van de overheid hadden tot dusver geen succes, omdat men het zwaartepunt op de verkeerde plaats zocht. Dit toch ligt bij het particulier initiatief en niet bij de overheid. Van de zijde van het particu lier initiatief zijn al verschillende fusies door gevoerd, b.v. R.K. E.H.B.O. en Wit-Gele Kruis. De staat erkenne gemeenschapslichamen, waar aan de geheele behartiging van de volksgezond heid wordt opgedragen. Deze erkenning kan landelijk en provinciaal zijn. De overheid zou geen subsidie mogen geven aan organisaties ter behartiging der volksge zondheid, tenzij deze aangesloten zijn bij een erkend gemeenschapslichaam. Onder alle be staande organisaties hebben de Kruisvereeni gingen de beste brieven om voor erkenning als gemeenschapslichamen in aanmerking te ko men. By het ordenend ingrijpen van den staat zal ook gezorgd moeten worden voor een be hoorlijke samenwerking tusschen de verschil lende gemeenschapslichamen. Deze kan niet gevonden worden in een vereeniging, omdart die neutraal zou moeten zijn en confessioneele vereenigingen principieele bezwaren hebben, tegen neutrale organisatie. Als voorbeeld van deze verkeerde werkwijze noemde spreker de tuberculosebestrijding. Deze samenwerking zal gevonden moeten worden in een federatief ver band met behoud van ieders zelfstandigheid Voorbeelden van deze federatieve samenwer king bestaan in bijna alle provincies in de hygiëne van moeder en kind en vele anderen. De vraag of de ziekenfondsen onder deze gemeenschapslichamen vallen, beantwoordde spr. cntkennen, omdat naar zijn meening de ziekenfondsen om hun overwegend oeconomi- sche beteekenis beter bij een beroepsschap kunnen worden ondergebracht. Ziekenhuizen, krankzinnigengestichten, sanatoria en derge lijke, behooren aangesloten te zijn bij een er kend gemeenschapslichaam, terwijl het aan de prudentie van deze lichamen kan worden over gelaten hoe deze aansluiting zal zijn. Vervolgens gaf spr. een overzicht hoe bij aanvaarding en doorvoering van deze beginse len de werkwijze zal worden: plaatselijk, pro vinciaal en landelijk, om daarbij langer stil te staan bij inrichting en werkwijze van den provincialen gezondheidsdienst, die zal werken onder leiding van den inspecteur van de volks gezondheid. Tenslotte betoogde spr., dat voor de door voering van dit systeem reeds vele provincies rijp zijn en dat niets belet een partieel door voeren voor een of meer provincies. Na de voordracht van den arts V. Nolet, sprak Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong de ver gadering toe. Met dankbaarheid, aldus Mgr., kunnen wij terugzien op het verieden en met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. In het verleden heeft het Wit-Gele Kruis zeer veel tot stand gebracht op het gebied van sociaal hulpbetoon en liefdadigheid. Ik twijfel er ook niet aan of het Wit-Gele Kruis heeft v"ele zielen nader tot God gebracht. Alle katholieken zijn echter nog niet voldoende doordrongen (van de plaats, die het Wit-Gele Kruis in het katholiek leven in neemt. Niettemin zijn er reeds vele groote afdeelingen en 250.000 huisgezinnen zijn reeds aangesloten. Er wordt veel prachtig werk verricht. Hoe veel zegen over al deze huisgezinnen! Niet al leen door ziekenverzorging en hygiënische voorlichting, maar ook door troost en opbeu ring. Dit werk ligt echter in de lijn van de Kerk en zij volgt daarbij het voorbeeld van haar Stichter, Die de zieken heeft genezen en ge troost. Liefdadigheid is een der eeretitels van de Kerk, waarom anderen ons hebben bewon derd en benijd. Een belangrijke taak vervullen ook de ka tholieke verpleegsters, die toegang hebben tot de huisgezinnen, waarmede de priester niet altijd even gemakkelijk contact kan krijgen. Zij kunnen zooveel goed doen door haar op wekkend en godsdienstig woord en door haar eigen voorbeeld. Ik ben overtuigd en verheug mij er over, dat het Wit-Gele Kruis op het terrein van de indirecte zielenzorg veel heeft tot stand gebracht. Het verleden geeft hoop voor de toekomst. Er is nog veel te doen. Moge het besef bij de katholieken levendig worden omtrent het be lang van katholieke gezondheidszorg en mogen zij zooveel mogelijk er zich bij aansluiten. Daarmede wordt een echt christelijk en so ciaal werk gedaan. Ik hoop en bid, dat God het Wit-Gele Kruis ook in de toekomst den rijksten zegen zal schenken. In de middagzittig behandelde dr. H. Koenen uit Maastricht het onderwerp: „De zorg voor moeder en kind.'' Voor de verdere uitbreiding van het Wêrx zal vooral noodig zijn een inniger contact tus schen preventieve en curatieve geneeskunde tusschen Kruisvereeniging en huisarts in het bijzonder. Vooral buiten de groote centra blijft de praenatale zorg en niet minder de kraamclub onze volle aandacht vragen, zoowel in het be lang der moeder als van het kind. Het groot aantal vroeggeborenen, dat nog steeds noode- loos sterft, wyst op ernstige tekorten. Wette lijke regeling der kraamzorg is urgent. Over gebrek aan belangstelling mogen de consultatiebureaux voor zuigelingen niet kla gen; gewaakt moet echter worden tegen over bevolking, waardoor de kwaliteit van het werk lijdt. De taak van deze bureaux is immers meer dan kinderen wegen en advies geven over voe ding, zij moeten een school voor moeders zijn, waarvoor een rustige sfeer gevraagd wordt. Da ervaring in binnen- en buitenland leert, dat de belangstelling voor de kleuterbureaux slechts matig is. Ten onrechte achten vele ouders con trole en voorlichting op dezen leeftijd over bodig, doch de dagelijksche ervaring op poli kliniek en consultatiebureau voor opvoedings moeilijkheden bewijst het tegendeel. Een in alle opzichten goede volksvoorlichting op het gebied der persoonlijke en maatschappelijke gezondheidszorg, waarbij vooral de jeugd niet vergeten mag worden, blijft nog steeds nood zakelijk. De volwaardige schoolartsendienst is onmisbaar. Pseudo-geneeskundig schooltoezicht werkt negatief, het belemmert de totstandko' ming van iets goeds. Bij de uitzending naar koloniehuizen moet niet slechts lichamelijke, doch óók geestelijke winst worden geboekt In het bijzonder vestig de spr. de aandacht op de groote waarde van onze geestelijke volksgezondheid en op de be teekenis van de eerste moeilijke periode tijdens den kleuterleeftijd voor de harmonische vor ming der persoonlijkheid. dat Instantine helpt! 1 a 2 tabletten zijn reeds voldoende de pijn te verdrijven. Onthoudt daarom stilt en voorkomt pijnen! Doosjes a 12 tabletten 70 ct., zakjes a 2 tabletten 15 ct. Tenslotte wees spr. op het belangrijke werk. dat de wijkverpleegster-huisbezoekster, dank zij hare opleiding en toewijding verricht. Door haar even mooie als moeilijke taak van dienen en opvoeden is zij de onmisbare pionierster by ons werk. Tenslotte sprak zuster A. van der Meijden uit Eindhoven over: „De plaats van de wijkverpleegster in het kruiswerk." Op aantrekkelijke wijze ontwikkelde spr. haar bevindingen als wijkverpleegster in de praktijk van het kruiswerk opgedaan. Getoetst aan. deze praktijk was zij tot de conclusie gekomen, dat voor het kruiswerk de polyvalente zuster onmisbaar is. Hiervoor is evenwel een dure en jarenlange opleiding noodzakelijk, want dergelijke wijk verpleegsters moeten van alle markten thuis zijn. Dan alleen zal het mogelijk zijn een cen tralisatie van verschillende diensten te ver krijgen. Ook hier is ordening van groot belang Aan het einde van haar interessante causerie, waarin zij vooral de praktijk op het platteland kleurrijk beschreef, kwam spr. op voor de rechtspositie van de wijk verpleegster in het algemeen. De bezoldi ging is over het algemeen veel te laag. Moge ook in dit opzicht de toekomst een groote verbetering brengen, welke onge twijfeld noodzakelijk is. Voor deze men- schen is het eveneens noodzakelijk dat zij na een langdurigen diensttijd een behoorlijk pensioen ontvangen. Vanmorgen om negen uur is de „Karimata" weer naar het wrak van de „Lutine" vertrok ken. Vanmorgen in de vroegte werden de laat ste voorbereidingen getroffen en tegen negen uur was de sleep op weg naar het wrak. De „Karimata" wordt gesleept door booten van de firma Doeksen, die het gevaarte bin nen enkele uren op de plaats van bestemming zullen brengen. Het weer is goed. Er waait een lichte westelijke tot noorwestelijken wind. Men hoopt nog vandaag weer met het bag geren te kunnen beginnen. freiMiPFB jomtiiup StfLEK 2 Lfr dlll.BC 3,3 Mr. Hypermodern Tan construc tie en onge kend zuinig in 't gebruik! In alle prijsklas sen een ruime keuze in ty pen, modellen en kleuren. IMPLOIIAT 3 Lfr. Imp. ANDRÉ J. H. CEURVORST Alb. Cuypstraat 264-276 - AMSTERDAM - Tel. 28300 Dealers door geheel Nederland. Op Zondag 10 Juli heeft de Hoogeerw. father S. O'Callaghan, Generaal-Overste van de St. Josephs Congregatie voor Vreemde Missiën (Mill Hill), de volgende Nederlanders benoemd: Tot Consultor den Hoogeerw. father J. Pad berg. Voor het College te Freshfield (Engeland) den weleerw. fr. H. Bisschop. Voor het College te Burn Hall (Engeland) den weleerw. fr. H. Kiens. Voor het College te Lochwinnoch (Schpt- land) den weleerw. fr. H. de Swaaf. Voor het St. Josephs Studiehuis te Tilburg de weleerw. frs. C. Hulsbosch en T. Thijssen Voor het St. Bonifacius Missiehuis te Hoorn de eerw. frs. D. Duivesteijn en R. Roel (leer aars) en C. Landman (Procurator). Voor het St. Josephs Missiehuis te Haelen de weleerw. frs. C. Vugts en G. Walstra. Voor de Missies der Congregatie werden de volgende Nederlanders bestemd: Voor het Vicariaat van den Bovennijl: de weleerw. frs. F. Bunck en C. Juffermans (leeraar te Hoorn). Voor het Vicariaat van Kisumu de weleerw. frs. A. Wijtenburg (leerapx te Tilburg) en B. Verheij. Voor de Apostolische Prefectuur van Basan- kusu de weleerw. frs. F. Albada-Jelgersma, J. Bos, L. Dassen en N. Koelman. Voor de Apostolische Prefectuur van Buea de weleerw. frs. W. Boetzkes, J. Peeters, M. Stienen en F. Wagenaar. Voor de Apostolische Prefectuur van Sara wak de weleer.w. frs. F. Hulsbosch (leeraar te Haelen) en D. Müren. Voor de Apostolische Prefectuur van Noord- Borneo de weleerw. frs. A. Grent en F. v. d. Schoor. Voor de Missie op de Philippijnen den wel eerw. fr. P. Kooter( leeraar te Tilburg). Voor de Apostolische Prefectuur van Kash mir en Kafiristan de weleerw. frs. G. Luif (leeraar te Freshfield) en A. Neijzen. Voor de Maori-Missie in Nieuw-Zeeland den weleerw. fr. J. Molenaar. De volgende Nederlanders werden bestemd om hunne studiën voort te zetten: te Rome do weleerw. fr. M. Senders (Kerkelijk Recht). Aan de universiteit te Liverpool de weleerw. frs. M. Damen en B. Kuipers (Natuur- en Scheikunde) Aan de Koloniale School te Londen de wel eerw. frs. J. Vaneman en L. op de Weegh. Dezer dagen heeft Z. E. Kardinaal Arthur Hinsley, Aartsbisschop van Westminster, in de Kathedraal van Westminster, Londen, het H. Priesterschap toegediend aan 45 leden van de St. Joseph's Congregatie van Mill Hill, waar onder de volgende Nederlanders; F. Albada-Jelgersma, Breda; H. Bisschop, Nij megen; W. Boetzkes, Helmond; J. Bos, Boven- karspel; M. Damen, Den Hout; L. Dassen, Maastricht; D. Duivesteyn, Zoetermeer; A. Grent, Wervershoef; C. Hulsbosch, Breda; N. Koelman, Amsterdam; B. Kuipers, Tilburg; C. HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. AVRO-Uitzendlng 8.00 Gramofoonmuziek. 8 30 Berichten. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Pianovoordracht. 10.55 Declamatie. 11.15 Omroeporkest en solist. 12.00 Kovacs Lajos' orkest. 12.15 Berichten. 12.45 Gramofoonmuziek. 1.15 AVRO-AeolJan-orkest. 2.00 Paedagogische causerie. 2.30 Renova-kwintet en soliste. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoonmuziek. 4.50 Voor kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sporthalfuurtje. 7.00 Secco'g Gitanos. 7.40 Interview. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Omroeporkest m. m. v. solisten. 9.15 Radiotooneel. 10.00 Bram Kwlst's Hawaiian-ensemble en solisten. 11.00 Berichten ANP. 11.10 „Blue Syncopators". HILVERSUM n, 301.5 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek. 8.15 Berichten. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-Orkest. 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 10.00 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid. 5.30 Sonorakwintet. 6.45 CNV-kwartiertje, 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP. SOS-berichten. 8.15 Christ. Oratoriumver., NCRV-Orkest en solisten. 9.35 Vervolg concert. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonmuziek. 10.45 Gymnastiekles, 11.00 Gramofoonmuziek. 11.50 Schriftlezing. DBOITWICH, 1500 M. 11.25 Strijkkwartet en soliste. 12.05 Orgelspel. 12.35 BBC-Midland-orkest. I.50 Wessex Players. 2.35 Zang en piano, 3.20 Gramofoonmuziek. 3.35 Orkest en soliste. 5.05 Gramofoonmuziek. 5.20 Serge Krosh Septet. 6.45 Viani-Sextet. 7.30 Dansmuziek. 8.20 BBC-Northern-orkest en solist. 9.20 Variété-programma. 10.45 Leslie Bridgewater Kwintet. II.20 Bert Firman's orkest. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 8.55 en 11.20 Gramofoonmuziek. 12.40 Cantrelle-orkest. 4.20 Accordeonsoli. 4.35 Chansons. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.35 Zang 8.50 Symphonieconcert m. m. v. Raugel- koor. 10.50 Gramofoonmuziek. 11.20 Pascal-orkest. KEULEN, 456 M. 8.50 Omroepdansorkest. 12.20 Omroeporkest. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.30 Populair concert. 4.20 Lipplsche Landesorkest. 6.35 Zang en piano. 7.30 Robert Gaden's orkest. 8.50 Kleinorkest en solist. 12.20 Kleinorkest m. m. v. solist. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 cn.1.30 Dansorkest. 1.60 Gramofoonmuziek. 5.20 Omroepdansorkest. 6.05 cn 7.23 Gramofoonmuziek. 8.20 José Schnyders' orkest. 10.10 en 10.30 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 Omroeporkest. 1.50, 5.20, 6.35 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Omroeporkest. 10.30 Gramofoonmuziek. DETTTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Planoduo en solisten. 8.30 Orkestconcert. 10.50 Viool en piano. 11.20 Zie Keulen om 10.50. Landman, Hengeloo; J. Molenaar, Volendam; D Mühren, Volendam; A. Neyzen, Vinkeveen; J. Peeters, Venlo; R. Roël, Amsterdam; F. v. d. Schoor, Baexem; M. Senders, Oss; M. Stienen, Weert; H. de Swaaf, Rotterdam; M. Thyssen, Volkel; J. Vaneman, Zoeterwoude; B. Verhey, Zeadam; F. Wagenaar, Amsterdam; G. Walstra, Groningen; L. op de Weegh, Oldenzaal. Op denzelfden datum heeft Z. Exc. Mgr. W. Bouter, Bisschop van Nellore (Britsch Indië), in de kapel van het St. Joseph's College te Mill Hill de H. Wijding van het Subdiaconaat toe gediend aan 31 leden van de St. Joseph's Con gregatie van Mill Hill, waaronder de volgende Nederlanders; G. Bisschop, Nijmegen; C. Castricum, Castri- cum; J. Dekker, Oudorp; F. v. Dongen, Blerik; G. Gussenhoven, Leiden; J. v. Kesteren, Lisse; J. Kuipers, Blauwhuis; H. Lammers, Vlodrop; G. v. Leeuwen, Wassenaar; J. Lodenstein, Win terswijk; H. Mak, Hoorn; J. Mous, Bakhuizen; W. v. Riet, Tilburg; H. Seholten, Oldenzaal; S. Smit, Heerhugowaard; W. Smit, Breda; P. Wa genaar, Amsterdam; M. Wartenbergh, Amster dam; P. de Wit, Bovenkarspel. In de maand Juni vertrokken naar de Mis sie op Java de Broeders Wenceslaus Kramei en Cecilius Loogman van de Congregatie van den H. Aloysius voor de tweede maal naar hun post, na enkele maanden met verlof in Neder land te hebben vertoefd. Naar diezelfde Missie zullen 29 Juli van Marseille vertrekken de Broeders Loyola Wijnacker en Valerianus Cor- nelisse. Broeder Rodrigez Domen is 6 Juli te Batavia aan boord gegaan om na een negen jarige werkzaamheid in de tropen in het moe derland een welverdiende vacantie te komen doorbrengen. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, za. behoudens goedkeuring van den deken van Culemborg, de noodkerk te Tiel worden onder gebracht in de gebouwen van de Tielsche Vei ling der firma Septer aan de Stationsstraat te Tiel. Het was voor het kerkbestuur geen gemak kelijke taak om een geschikte gelegenheid te vjnden voor een parochie, die drieduizend leden teit. Jlet gebouw, waarop het kerkbestuur thans het oog heeft laten vallen, is het tweede gedeelte van de onlangs gebouwde veilingshal len der Tielsche Veiling. Het is 900 vierk. me ter groot en kan aan ongeveer 1.500 personen plaats bieden. Ook het feit, dat op dit gebouw een dubbele glazen dak ligt en dat het vorstvrij is, geeft groot voordeel. Hierin zullen echter alleen de Zondagsche diensten worden gehouden. Op week-dagen zul len de heilige missen worden opgedragen in de schoollokalen der zusters, die door het weg nemen van enkele scheidingen, plaats bieden aan ongeveer driehonderd personen. Wanneer deze gelegenheden in gebruik zullei? worden genomen, is nog niet te zeggen, daar men moet omzien naar een bergplaats voor de ledige kis ten e.d„ die in het veilinggebouw zijn opge slagen. i Aan de rijksuniversiteit te Gent promoveerde tot doctor in de kunstgeschiedenis en oudheid kunde de heer V. I. van de Wall, geboren te Batavia, op een proefschrift over het Holland- sche koloniale barokmeubel, een bijdrage tot de kennis van het Hollandsche koloniale meu bel in het midden der 17de en begin dei 18de eeuw. ROTTERDAM (Handelshoogeschool). Can- didaatsexamen economische wetenschappen de heeren H. J. G. van Wijk, J. Th. Leenenburg en G. C. F. Ockes. MAASTRICHT. Juvenaat Broeders Onbevl. Ontvangen. Geslaagd: A. Spronck, Maastricht; R. Versteegh, 's-Bosch; R. Groeneveld, Venlo. ROOSENDAAL. (St. Norbertus-lyceum, afd. Gymnasium). Na verlengd examen zyn nog ge slaagd beiden voor diploma A: de heeren F. de Clercq te Roosendaal en J. van der Heijde te Roosendaal. (St. Gertrudis-lyceum, afd. Gymnasium). Na verlengd examen zijn geslaagd voor diploma A: mej. Mia van Hapert uit Eindhoven en voor diploma B: mej. Ria van de Wouw uit Breda. I WAARIN HET DAGELIJKSCHE NIEUWS, VERSCHIJNT TIJDENS DE REIS OP DE MAILSCHEPEN VAN: EN MET ADVERTEEREN BEREIKT MEN ALLE VERLOFGANGERS, REPATRIEERENDEN EN TOERISTEN Vraagt proefnummer en tarieven aan: Keizersgracht 562 Amsterdam-C. Bij de uitgifte van f 800.000 3% pet. obli gaties tot den koers van 100 pet., ten laste der gemeente Nijmegen, werd zoodanig in geschreven, dat de toewijzing uiterst gering zal zijn Naar het Handelsblad verneemt, werd gisterennamiddag op het ministerie van fi nanciën te Parijs een bespreking gehouden met de leiders van de groote bankinstellin gen en bankiersfirma's, waarbij het bedrag en de voorwaarden werden vastgesteld van een uitgifte van Nationale Verdedigingsbons met een looptijd van 18 maanden. Hierdoor zou de schatkist fr. 3 of fr. 4 milliard door deze uitgifte wenschen te vinden, aangezien door de jongste renteverlaging op de bons de la Défense Nationale de plaatsing hier van trager geschiedde, acht men het niet uitgesloten, dat de nieuwe bons tegen een hoogere rente zullen worden aangeboden- Het bericht wordt bevestigd. Maandag a.s. heeft de uitgifte plaats tegen een rente van 3Vi pet., terwijl de rente voor de andere schatkistbiljetten van 3 pet. tot 3\'2 pet. wordt verhoogd. De goudprijs te Londen steeg tot 141/4 en de handel was zeer levendig, in verband met den stijgenden dollar en den dalenden frank. De staalschrootprijs te Pittsburgh werd andermaal verhoogd n.l. met S 0.50 tot 13.50 a 14.00 per ton, tegen 10.75 een maand geleden De productie van ingot, waarmede Maandag j.l. met een capaciteit van 21 pet. een aanvang werd gemaakt, bedraagt thans 24 pet. Onafhankelijke staalproducenten voerden besprekingen met de vakvereenigingen over de mogelijkheid van loonsverlaging, in verband met het feit dat de verlaagde staalprijzen geen grootere vraag tengevolge hebben. De producenten deelden mede, dat de bedrijven ten gronde zullen gaan, aangezien zij bij de huidige afleveringen de hooge loonen niet kunnen betalen. De Good Year Tire and Rubber heeft in haar fabrieken te Akron 1700 arbeiders moeten ontslaan, om voor de overige 7000 arbeiders een werkweek van vier dagen, totaal 24 uur te handhaven. Het verzet van de vakvereenigingen hiertegen was tever- geefsch. De bedrijvigheid in de Belgische staal- vijverheid neemt, in overeenstemming met de opleving in Amerika, sterk toe. Het Bel gische staalkartel verkocht in de eerste week van Juli 30.000 ton, tegen 13.000 ton in de zelfde week van Juni en 17.000 ton in de overeenkomstige week van het vorig jaar. De Bantamsche Plantagen Mij. is voorne mens over 1937 een dividend uit te keeren van 7*/2 pet. tegen nihil het vorig jaar. Op de winstbewijzen f 2 per stuk. De Nivas verkocht 3747 tons superieure suiker voor consumptie en 303 tons bruine suiker voor exportVoorts 39.267 tons supe rieur tegen de oude limites. Naar het Handelsblad verneemt, zal door een bankconsortium onder leiding van de hee ren Mendelssohn Co. te Amsterdam een cre- diet aan Frankrijk worden verstrekt ten be drage van 75 millioen. Van dit bedrag komt 35 millioen voo^ Ne- derlandsche rekening, terwijl de resteerende ƒ40 millioen in Frankrijk zelf zal worden on dergebracht. Aan de 35 millioen, welke op de Nederland- sche markt zullen worden geplaatst, is geen goudclausule verbonden. De wissels hebben een looptijd van drie maanden en kunnen eventueel vijf maal met 3 maanden worden verlengd, zoo- dat de looptijd maximaal VA jaar bedraagt. De storting moet geschieden tusschen 20 en 25 Augustus. De Nederlandsche Bank heeft de wissels voor 1 jaar bankabel verklaard, terwijl dit in principe ook is geschied voor het hierna volgende halfjaar. De wissels zullen worden uitgegeven in cou pures van ƒ100.000 en ƒ50.000. Gisteren werden zij ter beurze reeds ver handeld met een disconto van 3 pet. De Incasso-Bank en de heeren Van der Werff en Hubrecht berichten de inschrijving op 1.400.000 3V2 pCt. obligatiën aan toonder, lee ning 1938, in stukken van 1000, ten laste der Amsterdamsche Ballast Mij. te hunnen kantore op 18 Juli tot den koers van 99 pCt. Houders van niet uitgelote obligatiën der 6 pCt. leening 1928, welke op 19 October 1938 voorwaardelijk tot den koers van 102 Vs pCt. aflosbaar zijn gesteld en houders van obliga tiën der 6 pCt. leening 1936, welke leening per 2 Januari 1940 voorwaardelijk a pari aflosbaar is gesteld, kunnen bij de inschrijving op de 3% pCt. obligatiën een recht van voorkeur uit oefenen in dier voege, dat de aanmelding der 6 pCt. obligatiën bij de inschrijving aanspraak zal doen ontstaan op toewijzing van een gelijk nominaal bedrag 3% pCt. obligatiën, echter met het voorbehoud, dat, wanneer van dit voor keursrecht wordt gebruik gemaakt tot een hoo- ger bedrag dan het beschikbaar aantal 3% pCt. obligatiën, systematische reductie zal plaats vinden. Op het bedrag der 3 lé pCt. obligatiën, het welk niet mo§t dienen voor toewijzing op de inschrijvingen met recht van voorkeur, zullen vrije inschrijvingen worden aangenomen. De betaling moet geschieden op 1 Augustus. Op denzelfden datum moeten de obligatiën der 6 pCt. leening 1928 en der 6 pCt. leening 1936, waarmede het voorkeursrecht is uitge oefend, ter verkrijging van de toegewezen 3'A pCt. obligatiën, worden ingeleverd, waarbij zal worden uitgekeerd: per 6 pCt. obligatie 1928 ƒ50.11, zijnde de ƒ10 koersverschil, 25 ver goeding wegens vervroegde aflossing en 15.li- voor 2 maanden rente a 6 pCt. en 78 dagen renteverschil a 2% pCt. (na aftrek van 2. pCt. couponbelasting); per 6 pCt. obligatie 1936 ƒ59.48, zijnde ƒ10 koersverschil, ƒ49.48 voor 3 maanden rente a 6 pCt., 1 jaar, 5 maanden en 1 dag renteverschil 2 pCt. (na aftrek van 2 pCt. couponbelasting). De noteering der obligatiën ter beurze van Amsterdam zal worden aangevraagd. Aanvangende in 1939 is de leening aflosbaar in 15 jaren. De gemiddelde looptijd bedraagt 8 jaar. Aanvangende in het jaar 1939 zal in de eer ste tien jaren door uitloting een bedrag van ƒ94.000 per jaar ter aflossing a pari worden aangewezen en de daarop volgende 5 jaren tel kens een bedrag van ƒ92.000 per jaar. De ven nootschap behoudt zich van 1 Januari 1941 al het recht voor de leening te allen tijde geheel of gedeeltelijk vervroegd a pari af te lossen. De gang van zaken is bevredigend. De ven nootschap heeft in uitvoering werken met een totale aannemingssom van ruim 6 millioen» f

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6