VAN VALENCIA. BOMBARDEMENT Zoekt gij betrouwbaar Personeel? I Plaats dan een „Omroeper" I voor 80.000 gezinnen DONDERDAG 14 JULI 1938 De vogel met de snor ^ïnniiiiiimniiiiiniiiniiniiiimmininmiininminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimri Een vertelling uit het leven van Napoleon Een aardige vermenigvuldigt som Wat menigeen niet weet ~<sass«« giwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiimnnniiiiimiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiniig FOTOREPORTAGE De heer J. J. C. M. Beckers, burge meester van Mheer (L.), is in het huwe- 'ïjk getreden met mej. Victoire Honée Op den onbewaakten overweg te Nieuwkuyk is Woensdag een vrachtauto door den trein gegrepen en meegesleurd, waarbij een der inzittenden gedood en een ander gewond werd. De totaal vermelde auto in een sloot naast de spoorbaan Het hoofd van den .Langen Jan" te Middelburg staat in de steigers in ver band met de restauratiewerkzaamheden aan dezen bekenden Middelburgschen toren Middelkamp won de zevende étappe van den Tour de France. De Nederlander op het oogenblik van zijn overwinning te Pau De groote slag was gevallen. Napoleon, de machtige, die na zijn verbanning het eiland Elba was ontvlucht en voor het laatst een groot leger op de been had gebracht, was door de vereenigde legers der groote mogendheden bij Waterloo ver pletterd. Dit was zijn laatste hoop geweest. Het duurde niet lang meer of de Engelschen, die nu geen enkel risico meer wilden loo- pen, verbanden den grooten keizer naar St. Helena, een» klein eilandje midden in den Atlantischen Oceaan Napoleon was verslagen, zijn leger was vernietigd. Maar dit alles had toch in de harten van de aanhangers van den grooter heerscher nog steeds niet het vuur weten te blusschen van hun vereering voor den man, die Frankrijk de heerschappij over Europa had gegeven. Nog steeds werden er plannen gesmeed om te trachten, den keizer zelfs van St. Helena te helpen ont vluchten Tot dit doel waren ook nu weer enkele oversten van het oude leger van Napoleon bijeen, op het slot van Graaf Bertrand. „Neen, er is niet de minste kans," sprak Overste Gerard, die nu ten tweeden male vruchteloos was teruggekeerd. „Er kan geen Franschman meer op St. Helena ko men of hij wordt door de Engelschen al van te voren van poging tot bevrijding van Napoleon verdacht. Willen wij iets berei ken, dan moeten wij sluwer te werk gaan Op de gebruikelijke wijzen, als voorwerpen in de kleederen naaien, in dubbele bodems van koffers, in dubbele schoenzolen of in een boek komen wij er niet." Plotseling sprak Generaal Colincourt. „Zou het niet eens te probeeren zijn met een schaakspel? Iedereen weet, hoe graag onze geliefde vorst schaak speelt, en het zou dus in het geheel niet opvallen, als wij een speciaal vervaardigd schaakspel aan hem toezenden." De aanwezigen keken gespannen toe „Het zou," ging Generaal Colincourt voort, „een schaakspel moeten zijn, dat vervaardigd is door een volkomen betrouw baren houtsnijder. Want het moet en hier komt de hoofdzaak van binnen hoi zijn, zoodat in iedere figuur een gedeelte van een ontvluchtingsplan kan worden verborgen" ,Ik weet een houtsnijder, dien ik volko men kan vertrouwen," ging de generaal voort. En dat is meester Féron uit Orleans. De kwestie is echter, wie moet het spel aan den keizer gaan brengen? Welke Fransch man zal niet direct verdenking wekken?" ,Het zou het beste zijn, als een Engelsch- man het deed," sprak Generaal Colincourt in gedachten. De anderen lachten. Graaf Bertrand viel hem echter onmid dellijk bij. „Dat is toch niet zoo belachelijk, hee- ren," sprak hij. „Integendeel, ik vind het idee uitstekend en ook voor uitvoering vat baar. Ik ken een Engelschen officier, over ste Chesterton, die een fanatieke bewonde raar is van onzen grooten keizer. Hij i; daarvoor reeds meerdere malen met zijn meerderen in conflict gekomen en heeft het laatste jaar zelfs ontslag genomen. Die Engelschman is de eenige en meest ge schikte persoon om het schaakspel over te brengen. Ik zal Chesterton verzoeken, mij zoo spoedig mogelijk een bezoek te willen brengen. Als de andere heeren het daar tenminste mee eens zijn." Een ieder was enthousiast voor het plan „Goed dus," besloot Graaf Bertrand. „Ik zal Chesterton slechts zooveel vertellen als strikt noodzakelijk is. Alleen hij behoeft te weten, dat er in het schaakspel waarde volle mededeelingen voor den keizer ver borgen zitten. Ik zal zorgen, dat het schaakspel tegen den tijd, dat hij komt, klaar is." Drie maanden later bevond Overste Chesterton zich met zijn vrouw en zijn be diende op het schip, dat hen naar het ver- oanningseiland St. Helena zou voeren. Het was het schip, dat om de vier maanden de nieuwe bezettingstroepen naar het eiland moest brengen en de oude terughalen. Het schaakspel zat tusschen de overige bagage van den overste, elk stukje zorgvuldig ver pakt. opdat het kostbare houtsnijwerk niet kon beschadigen. Het was gedurende de eerste dagen prachtig weer geweest, maar den vijfden dag brak een verschrikkelijk onweer los. De golven zwiepten huizenhoog op, het schip werd als een notedop heen en weer geslingerd en door den ontzettenden storm knapte een der masten als een lucifers houtje in tweeën. Het ongeluk wilde, dat overste Chesterton zich juist op dat oogen blik onder den mast bevondDe weinige minuten, dat hij nog leefde, had hij nog slechts gelegenheid tot zijn vrouw te fluis teren D. de KKKeizerschaak spelgevenDefiguren Maar verder kwam hij niet. Een bewus teloosheid overviel hem, waaruit hij niet meer ontwaakte. Het was hem niet meer mogelijk geweest het geheim van het schaakspel aan zijn vrouw mede te deelen. Het verdween met hem in de golven, waar in men zijn lijk neerliet.... Twee weken later meerde het schip aan de kust van St. Helena. Men kondigde den gevangen keizer het bezoek van de echtgenoote van Overste Chesterton aan. Napoleon had Chesterton persoonlijk meermalen ontmoet en liep direct zijn bezoekster tegemoet. Met een trilling in zijn stem sprak hij: „Madame ik weet niet hoe ik mijn deel neming moet uitdrukken met het verlies van uw echtgenoot en dat nog wel op weg om mij in mijn verbanning een bezoek te brengen." „Hij heeft altijd heel veel bewonderins voor u gehad." „Ook omgekeerd, Madame. Ook ik heb Overste Chesterton altijd zeer hooggeacht." „Sire, inplaats van mijn man kom ik u een geschenk brengen van uw vrienden als een vertroosting in uw eenzaamheid." Verheugd nam de keizer het schaakspel van haar over. „Trés aimable" prees hij. Hij nam de figuren de een na de ander in de hand er bekeek met kennersblik het fijne houtsnij werk. Daarna zette hij het spel op een schaakbord, om het geheel te kunnen over zien. Geen oogenblik kwam het in hem op. welk een kostbaar geheim daar voor hem voor het grijpen lag.... Een geheim, dat voor hem de vrijheid kon beteekenen Hij, die vroeger zoo dikwijls met ontstel lende zekerheid en onvergelijkelijken scherp vooruitzienden blik de plannen van zijn tegenstanders doorzag, bevroedde niet, dat hij slechts een van die figuren daar voor hem met een mesje had open te maken om te weten, dat hii precies na 21 dagen in den nacht van den 17en op den 18en September, met een bootje het eiland zou kunnen verlaten. En dat het bootje hem zou brengen naar een Fransch schip, dat drie mijl van het eiland verwijderd, ondei Hollandsche vlag op hem zou wachten, hem op zou nemen en zoo spoedig mogelijk naar Frankrijk zou voeren.... Hij voelde het niet, terwijl hij met een van de weinigen, die hem in de eenzaamheid getrouw waren gebleven, het koninklijke spel speelde, dat hij met datzelfde spel een grooten zet kon doen op het schaakspel van Europa met de kans zijn tegenstanders nogmaals „schaakmat" te zetten Napoleon verzocht de weduwe van Over ste Chesterton bij haar afscheid zijn zeer bizonderen dank over te brengen aan zijn trouwe vrienden in Frankrijk. „En ook u, Madame, breng ik mijn dank Laat het u een troost zijn, dat uw echtge noot, die zoo dikwijls voor mij heeft willen vechten, de laatste is geweest, die in de vervulling van een dienst voor mij den dood heeft gevonden." Den I8en September 1816 verliet des morgens bij het opgaan van de zon een schip onder Hollandsche vlag zijn ligplaats drie mijlen van St. Helena verwijderd, waar het tien uur had gelegen en keerde onver richter zake naar Frankrijk terug.... JAN V. LOEVESTEYN DE V.P.D. ,Zeg, hebben jullie al dien nieuwen vogel in het museum gezien? Hij heeft een groote snor, staat stevig op zijn pooten en is bruin met wit" (Fig. 1). Met die woorden stormde Mientje de kamer binnen, waar de Vereeniging Plant en Dier bijeen wa9. Dat wil zeggen, het grootste deel van de vereeniging, want Rob was ziek. „En hoe heet dat wonderdier?" vroeg Kees op nuch- teren toon. „De groote trap. Er was een veel kleinere vogel bij, die de kleine trap heette (Fig. 2) en de mijnheer van het mu seum vertelde, dat er ook nog een Aziati sche trap bestaat, die veel op een kemp haantje lijkt (Fig. 3), maar grooter is. Alle drie trappen komen wel in ons land voor, al is het niet geregeld." „Vertel er nog eens wat meer over, vroeg Kees. „Of heb je er niets meer over gehoord?" „Ik heb een boek ter inzage ge had en omdat ik dacht, dat jullie wel eerst iets over de trappen zouden willen weten en dan wel zin zouden hebben te gaan kij ken, heb ik aanteekeningen gemaakt. Luis ter maar: Het mannetje van de groote trap is zoo groot als een kalkoen, het wiifie is een beetje kleiner. De rug en bovenzijde van de vleugels zijn bruin, de onderzijde is heelemaal wit. In de vleugels komen een paar donker gekleurde veeren voor. De zoo genaamde „snor" wordt gevormd door sier- veeren, die paarsachtig zijn. Het wijfje mist de sierveeren. Het is meer grijs. In den winter komen de groote trappen of trap ganzen van tijd tot tijd voor. Zoo is be kend, dat zij eenige eeuwen geleden in zulke groote troepen ons land bezochten, dat heele velden er mee bedekt waren. Broeden doet de groote trap in Midden- Europa, van Duitschland Oostwaarts tol in West-Siberië, Zuidwaarts tot Spanje en Marokko. Ook broeden ze wel in Klein- Azië. De kleine trap is hier een zeldzame win- tergast. Hij bezoekt ons land in den koud- sten tijd, vooral in December en Januari. Hij is zoo groot als een kip. Het mannetje is goed te herkennen aan den zwart met witten hals. De snavel is maar kort. Deze vogel broedt in de steppen van West- Azië, Zuid-Rusland, hier en daar in het Donaudal, Polen, Oost-Pruisen en alleen bij uitzondering Westelijker in Duitschland Het wijfje mist de zwarte en witte vlekken aan den hals, zij is meer geelbruin. De Aziatische trap is maar eenmaal in ons land geschoten, namelijk in 1850. De verlengde halsveeren geven dezen vogel een heel eigenaardig voorkomen. Ook op den kop zijn de veeren verlengd en vormen zij een soort kuifje. De broedplaatsen zijn Zuid-Rusland, West-Azië en Engelsch- Indië. Het voedsel van de volwassen groote trap bestaat hoofdzakelijk uit groene plan ten, zaden en graankorrels, van jonge die ren uit insekten. De kleine trap eet ook als volwassen dier veel insekten, vooral sprink hanen en kevers. Alle trappen slikken net als kippen kiezelsteentjes in om het voedsel beter te laten verteren. De groote trap schijnt zoo nu en dan als nestroover van andere vogels op te treden. De mannetjes kunnen soms geweldig kwaad op elkaar worden, waarbij zij een soort keelzak op blazen, waardoor de hals eens zoo dik als anders lijkt. Snavel en pooten komen in werking en flinke gevechten vinden plaats. Broedende trappen trachten ook menschen op een afstand te houden. Heel jong ge vangen of door hennen uitgebroede trap ganzen kunnen heel tam worden en hech ten zich dan aan hun verzorgers, ze komen wanneer ze geroepen worden en weten hun meester of meesteres heel goed van andere menschen te onderscheiden. Vroeger wer den trappen dikwijls op de valkenjacht, gevangen." Kees had al eens op de klok gekeken. „We kunnen nog net, vóór we moeten eten. er heen. Gaan jullie mee?" Dat behoefde 't Volgende aardigheidje op rekengebied moeten jullie eens even bekijken. Wanneer je de twee getallen 41096 en 83 on der elkaar schrijft om ze te vermenigvuldigen, zullen er maar heel weinigen, of liever gezegd niemand onder je „hoorders" zijn, die er on middellijk de uitkomst onder kunnen zetten. Maar dat is toch eigenlijk 'n heel eenvoudig trucje. Je zet de drie voor de vier en de acht na de zes, dan heb je meteen het antwoord, dus 41096 X 83 is 3410968. 'n Stelletje nog grootere getallen, die netzoo behandeld kunnen worden zijn 4109589041096 X 83 Dat wordt dan 341095890410968. Reken maar na, of 't niet uitkomt. Korentorren zijn kannibalen. De groote eten ae kleine op en helpen op deze wijze den and bouwer deze plaaggeesten in toom houden. Het erfenisgerecht te Sydney heeft het eerste stenografisch testament voor geldig verklaard- Het ging om de nalatenschap van een secre taresse, miss Elizabeth Stanley, ter waarde van £21. De ski was in de 17e eeuw onder de menschen van Noordelijk Scandinavië reeds algemeen gebruik. Z. Exc. minister Slotemaker de Bruïne heeft Woensdag het Museum in het Nationale Park .De Hooge Veluwe" te Hoenderloo officieel geopend. Tijdens den rondgang v.r.n.l.: minister Slote maker de Bruïne, mevr. Kröller Muller, mevr. Weiter en minister Weiter niet tweemaal gevraagd te worden. Vlug was het troepje gereed en met flinken pas ging het naar het museum. A. L. Het resultaat der bombardementen op de haven van Valencia, waar buiten-, landsche schepen waaronder het Engel- sche s.s. .Arlon" ten prooi vielen aan de vernielende bommen Van Dinter (Nederland) in actie tijdens de internationale motorzesdaagsche ii* Engeland

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 16