4/1 Onderzoek naar luchtaanvallen De aanvallen op Britsche schepen Primo de Rivera terechtgesteld EEN „MAGINOT-L IN DUITSCHLAND? Verklaringen van Loesjkof JAPANSCHE BOMMEN ZAAIEN DEN DOOD Aanslag op een olieleiding Duitschland en China Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 14 JULI 1938 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - CIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 27H ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21272 Vorming van een internationale commissie onmogelijk gebleken Thans een commissie van 2 Engelschen? De regeering te Barcelona zou met het vrijwilligersplan instemmen Het accoord van Rome Geen bijeenroeping van het Britsche Lagerhuis tijdens de vacantie Wat zal Schuschnigg's lot zijn? Het Weer Tien a twintigduizend arbeiders zouden er in het Rijnland aan werken Nieuwe verrassing zou te wachten zijn Londen staat nog in verbinding met Burgos, verklaart Chamberlain Het anti-Stalinisme is in geheel Sovjet-Rusland verbreid De Chineezen brachten de Ja- pansche Jangtse-vloot ern stige schade aan Buitenlanders weer naar Nanking? Engeland en Japan Gerechtelijk optreden tegen Grammens Joodsche kolonist in Palestina gedood Afscheid van den Chineeschen ambassadeur te Berlijn Koning George vrijwel zeker naar Frankrijk Zijn gezondheidstoestand bevredigend Bommenwerpers voor Engeland Britsche delegatie zal trachten orders te plaatsen in Canada Fransch-Italiaansch incident gesloten Zijn inboedel door deurwaarder opgeschreven Hughes heeft Jakoetsk verlaten NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor do Ideine annonces „Omroeoers" zie de rubriek LONDEN, 13 Juli (Reuter) In het Britsche Lagerhuis heeft Chamberlain op een vraag naar de commissie voor de lucht bombardementen in Spanje verklaard, dat hö het betreurt, maar dat om verschillende redenen het onmogelijk is gebleken de vor ming van een dergelijke commissie op inter nationalen grondslag tot stand te brengen. De Britsche regeering stelt daarom, in de hoop, dat dit voor de beide Spaansche partijen aanvaardbaar zal zijn, voor, een commissie uit te zenden, die uit twee Engelschen zal bestaan, en wel zoo spoedig mogelijk. TOULOUSE, 13 Juli (Havas) Onlangs is Federico Enjuto, die rechter is geweest in het proces tegen José Primo de Rivera, door Frankrijk naar Latijnsch-Amerika vertrokken. In een kring van vrienden heeft hij verklaard, dat hij alle documenten over dit proces in zijn bezit heeft, en dat hij de terechtstelling en de teraardebestel ling van Primo de Rivera, den stichter der Spaansche Phalanx, heeft kunnen consta- teeren. Volgens deze documenten is Primo de Rivera op 19 November 1936 te Alicante gefusilleerd. Vannacht hebben acht Savoia-bombarde- mentsvliegtuigen getracht boven Barcelona te komen, hetgeen hun verhinderd werd door het luchtafweergeschut. Zij bombardeerden de voorsteden ten Noorden en Zuiden der stad. De aanvallende toestellen vlogen vervolgens naar het Noorden en bestookten Vilasar en Mataro, waarbij zij, op geringe hoogte vlie gende, de straten met mitrailleurvuur be stookten. Tenslotte vlogen zij over Palamos, op ruim 100 K.M. ten Noorden van Barcelona. Zij wierpen enkele bommen neer en richtten mitrailleurvuur op de stad. In Palamos zouden eenige gewonden gevallen zijn. De Spaansche ambassadeur te Londen ver trekt vanmiddag per vliegtuig naar Parijs, vanwaar hij per trein naar Barcelona zal gaan, waarheen hij is ontboden ter beraadslaging over het antwoord betreffende het plan van terugtrekking der buitenlandsche vrijwilligers De laatste aanwijzingen, die uit Barce lona ontvangen zijn betreffende de hou ding der Spaansche regeering, ten opzichte van het plan, acht men te Londen bemoedi gend. Men denkt, dat de regeering te Barcelona tenslotte haar goedkeuring aan het plan zal geven. Volgens de laatste berichten zijn gisteren tengevolge van de luchtaanvallen der recht- schen op Cartagena 48 menschen om het leven gekomen en meer dan zestig gewond. LONDEN, 13 Juli (Havas) Tijdens het voor vragen bestemde uur in het Britsche La gerhuis heeft Chamberlain verklaard, dat het hiet mogelijk was, dat het parlement gedurende de vacantie zou worden bijeengeroepen, voor het geval het BritschItaliaansche accoord in die Periode in werking zou kunnen treden. Toen Fletcher de verzekering vroeg, dat de premier zich niet voor deze inwerkingtreding zou ver binden zonder het Huis geraadpleegd te hebben, antwoordde Chamberlain, dat hij die verzekering Piet kon geven. LONDEN, 13 Juli. De Weensche corres pondent van de „Daily Telegraph and Mor- ,nS Post" verneemt, dat de reden van het angdurige uitstel eener aankondiging betref- Jende het voorgenomen proces tegen oud- Pondskanselier Schuschnigg en tegen andere Prominente persoonlijkheden van het oude yostemjjk er in gelegen is, dat men nog bezig met het besfttdeeren van documenten. Men erwacht, dat uit deze documenten zal blijken, Schuschnigg en de anderen invloed hebben 'tgeoefend op de rechters, die nationaal-socia- sten ter dood hebben veroordeeld, tijdens de ®riode, toen het nationaal-socialisme in Oos- nrÜk onwettig was. VERWACHTING: Tot matig toenemende 5E Westelijke tot Zuidwestelijken wind, half H tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. 1 VERDERE VOORUITZICHTEN: Weinig j= verandering. PARIJS, 13 Juli (Havas). De Londensche correspondent van de „Figaro" schrijft: Vol gens uit de beste bronnen ontvangen inlichtin gen valt het te vreezen, dat de Duitsche regee ring vóór het congres van Neurenberg, dat op 5 September opent, een „verrassing" voorbe reidt. Wij vernemen n.l., dat de versterkingen aan de Westelijke grens zoodanig zijn opge voerd, dat zij in de naaste toekomst een on doordringbare versperring zullen vormen. De nieuwe plannen, om de Duitsche lucht macht in zes maanden tijds te verdubbelen, worden uitgevoerd. De fabrieken kunnen nu vierhonderd toestellen per maand fabriceeren. Het binnenhalen van de Duitsche oogsten is vervroegd en moet voor een vastgestelden da tum zijn afgeloopen. Deze versterkingen worden in een bericht van „United Press" aan haar bladen zelfs een „Maginot-linie" genoemd, voor welker bouw volgens betrouwbare mededeelingen vele Duit- schers zouden zijn opgeroepen, op grond van de laatste arbeidsdienstwet. In tegenstelling tot den Franschen vesting gordel wordt de Duitsche linie geen samen hangend geheel van met -elkaar in verbinding staande forten. Duitschland bouwt op zich zeif staande, kleine forten, die zwaar bewapend zijn. De manschappen zullen zóó getraind worden, dat zij bliksemsnel de forten kunnen bezetten. Ook in Oost-Pruisen zullen groote werken ten uitvoer komen, waarover echter nadere be- richten niet zijn te verkrijgen. Het juiste aan tal der arbeiders, die thans in Rijnland te werk zijn gesteld, wordt geschat op tien a twintigduizend. LONDEN, 13 Juli (Reuter). Chamber lain heeft in het Britsche Lagerhuis een verklaring afgelegd met betrekking tot de Britsche mededeeling aan Burgos op '7 Juli j.l. Chamberlain verklaarde o.m.: „Burgos heeft thans geantwoord, dat de aanvallen op de Brit sche schepen niet opzettelijk zijn ondernomen, doch dat de schepen, die zich niet bezig houden met den handel in contrabande, maar die ge vaarlijke zones vrijwillig binnenvaren, zich blootstellen aan de consequenties van hun eigen stoutmoedigheid en aan de aanvallen, waarin zij betrokken raken, zonder dat ze tegen hen gericht zijn, op de objectieven der vijandelijke havens, waar zij liggen. Chamberlain herinnerde het Lagerhuis er aan, dat Engeland wetgevende maatregelen heeft aangenomen, waarin het schepen verboden wordt wapens te vervoeren naar een Spaansche haven, welke ook. De Britsche regeering kan het tot zinken brengen van koopvaardijschepen niet als gewettigd aanvaarden. Schepen in de oorlogszone echter moeten de risico's aanvaar den, die onafscheidelijk verbonden zijn met den oorlogstoestand. Een doeltreffende bescherming kan niet gewaarborgd worden, tenzij Groot-Brit- tannië bereid is actief deel te nemen aan de vijandelijkheden. Ik heb reeds eerder gezegd en ik herhaal thans, dat de Brit sche regeering niet gerechtvaardigd zou zijn, wanneer zij een dergelijken koers aanbeval, zeide Chamberlain. Terwijl dus iedere militaire actie uitgeslo ten is, is toch de Britsche regeering niet bereid toe te stemmen in een herhaling van aanvallen van een zekeren aard. Tot dusverre hebben wij steeds te Burgos geprotesteerd". Spreker wees er verder op, dat een aanval op een afzonderlijk schip uiteraard opzettelijk moet zijn, in het bijzonder wanneer het schip verkend en daarna onder machinegeweervuur is genomen. De Britsche regeering staat nog in ver binding met Burgos, en spr. zou liever het resultaat afwachten, alvorens nadere ver klaringen af te leggen. Tenslotte deelde Chamberlain mede, dat de Spaansche regeering het voorstel Almeria als veilige haven te beschouwen onaanvaard baar achtte. De Britsche agent te Burgos, Hodgson, blijft voor het oogenblik te Londen. De „Hurricanes" (wervelwinden)de nieuwe Engelsche legervliegtuigen, worden de snelste ter wereld genoemd. Met deze vliegtuigen hoopt men den afstand LondenParijs in den recordtijd van een half uur te kunnen afleggen TOKIO, 13 Juli. (Domei). De naar Japan uitgeweken Russische chef van het departe ment voor het Verre Oosten in het commissa riaat van Binnenlandsche Zaken en derde commissaris voor den openbaren vrede, Loesj kof, heeft vertegenwoordigers van de Japan- sche en de buitenlandsche pers ontvangen, wier, hij uitvoerige verklaringen verstrekte. Naar zijn meening heeft Stalin de com munistische partij als organisatie vernield, in zijn streven naar den opbouw van eigen dictatuur. Verscheidene millioenen Sovjet onderdanen, verdacht van anti-Stalinisme, zijn opgesloten in dertig gevangenenkam pen. Politieke gevangenen worden aan „third degree"-methoden onderworpen, om hen tot bekennen te dwingen. Voor de bekentenissen van Zinowjef, Mahenef en Rykof waren drie redenen: 1. Zij waren niet moedig genoeg eigen ver klaringen voor het gerecht af te leggen. 2. Zij werden voortdurend gemarteld. 3. Hun vrienden en verwanten zouden onderdrukt zijn, wanneer z(j de gevraagde bekentenissen niet aflegden. Rrocessen werden georganiseerd voor het uit den weg ruimen van politieke rivalen van Sta lin en van hen, die zich tegen zijn eerzucht keerden. De jongere generatie is tot een werk tuig van Stalin gemaakt door middel van snelle promoties. De anti-Stalinistische gevoelens zijn door het geheele land verbreid. Er bestaat ge lijkheid van opvattingen in deze tusschen volk en leger. In het leger heerscht ook ontevredenheid, mede op grond van de ar restaties van officieren. De zuivering gaat nog voort, en Stalin wil uit de tegenwoor dige moeilijkheden geraken door alle tegen hem zijnde elementen uit den weg te rui men. Voorts legde Loesjkof verklaringen af over oorlogsbereidingen van Stalin. Het roode leger omvat ruim twee millioen man, in hon derd divisies, en het beschikt over verscheide ne duizenden vliegtuigen en tanks. De doel treffendheid der munitie-industrie wordt voort durend opgedreven; ieder in gebreke blijven wordt door Stalin toegeschreven aan sabotage op instigatie van Japan. China beschouwt Sta lin als een werktuig, waar onder meer de eigen schappen van de in de Sovjet-unie vervaardig de vliegtuigen en andere wapenen beproefd kunnen worden. Ten slotte deelde Loesjkof mede, dat hij ongerust was over het lot van zijn vrouw en z(jn elfjarige dochter, die nog in Moskou zijn, waar zij klaarblijkelijk zijn gearresteerd. Loesj kof zeide zijn identiteit te kunnen bewijzen met paspoorten en andere officieele documen- O- Aan de schietwedstrijden te Bisley (Engeland) namen ook scholieren deel. Jonge Schotten kwamen met parapluie en tropenhelm naar het schietterrein KANTON, 13 Juli (Reuter). Volgens officjeele berichten zijn 240 menschen om het leven gekomen, toen Japansche vliegtui gen een concentratiekamp te Tsengtsjeng in Zuid-China bombardeerden. De luchtaanvallen hebben elders in Zuid- Kwantoeng 86 menschen het leven gekost Bü den Japanschen luchtaanval op Woetsjang zijn minstens 170 burgers om het leven gekomen en vierhonderd gewond. Meer dan honderd huizen werden vernield, zoo dat ruim 1000 menschen dakloos zijn. Volgens mededeelingen uit buitenlandsche kringen hebben alle Engelschen, met uitzonde ring van eenige missionarissen, Kioekjang ver laten en zich aan boord van het Engelsche schip „Wenchow" begeven. Ook de meeste Chineezen hebben de stad verlaten. Naar het Chineesche persbureau meldt neemt de strijd bij Hoekau voorloopig af. Gis teren hebben de Chineezen drie heuvels ten Westen van Matang heroverd, waarbij driehon derd Japanners sneuvelden. Verscheidene Ja pansche oorlogsschepen, die naar de uitmonding van het Pojangmeer waren opgestoomd, hebben Kioekjang beschoten. Chineesche vliegtuigen hebben gisteren tot driemaal toe de Japansche oorlogssche pen op den Jangtse onder vuur genomen. Een groot en twee kleine schepen werden tot zinken gebracht, twee vaartuigen werden zwaar beschadigd, aan boord van andere ontstond brand. In het Britsche Lagerhuis heeft onderstaats secretaris Butler op desbetreffende vragen ge antwoord, dat de Britsche ambassadeur te Tokio er door de Japansche regeering van in kennis is gesteld, dat zij niet voornemens is de exter ritoriale rechten van andere mogendheden in China te ontkennen, aangezien dit een kwestie is. die alleen dezen mogendheden en China aangaat. Hetgeen door den Japanschen woord voerder te Sjanghai (in zijn verklaring van 24 Juni j.l.) bedoeld is, was, dat wanneer buiten landers trachten de veiligheid der Japansche troepen in gevaar te brengen of de militaire operaties te belemmeren, deze troepen de noo- dige maatregelen zullen nemen. In diplomatieke kringen te Tokio gelooft men dat het onderhoud tusschen den Japanschen onderminister van Buitenlandsche Zaken en den Britschen ambassadeur heeft geleid tot regeling van een der geschilpunten: den terugkeer der Britsche onderdanen naar Nanking. Binnenkort zal, naar men aanneemt, officieel van de rege ling mededeeling worden gedaan. Verder ge looft men, dat de terugkeer der Amerikanen naar Nanking en de ontruiming der universiteit te Sjanghai' door de Japanners eveneens spoedig geregeld zullen zijn. De Chineesche regeering heeft besloten deel te nemen aan de internationale tentoonstelling te San Francisco in 1939. teniet gedaan, zal hij zich ook niet meer aan den wapenstilstand gebonden achten. De „Standaard" wijst er op, dat juist de ge meente Edingen als een eentalige Fransche ge meente bestuurd wordt, terwijl zij volgens de wet en de volkstelling als eentalig Vlaamsch bestuurd moet worden. JERUZALEM, 13 Juli (Reuter). Bij het Kalkilieh-station is in de groote olieleiding LyddaHaifa brand gesticht, welke aan zienlijke schade heeft veroorzaakt. Voorts zijn berichten ontvangen over een aan tal incidenten, waarbij o.m. een Joodsche kolo nist werd gedood en een bomaanslag werd ge pleegd te Tiberias. BERLIJN, 13 Juli. (Havas). Naar aanleiding van het vertrek van den Chineeschen ambas sadeur te Berlijn, dr. Tien Fong Tsjeng, naar China is te zijner eere een banket aangeboden, waaraan admiraal Retzmann, voorzitter van het genootschap voor Chineesche studiën, een redevoering heeft uitgesproken. Aan het banket zaten 140 gasten aan, vertegenwoordigers van het leger, het ministerie van Buitenlandsche Zaken, het ministerie van Propaganda, het mi nisterie voor Economische Zaken, de zware in dustrie, benevens admiraal Foerster, voorzitter van het Duitsch-Japansche genootschap. In zijn redevoering gaf admiraal Retz mann uitdrukking aan de hoop, dat de am bassadeur uit Duitschland vertrekken zal met de overtuiging, dat het grootste deel van het Duitsche volk voor het Chineesche volk de vriendschappelijkste gevoelens heeft, en dat het met eerbied den onvermoeiden en krachtigen strijd volgt, dien het Chinee sche volk voert voor de hoogste goederen van iedere trotsche natie. Spr. verzekerde, dat „het door het genie van Tsjang Kai Sjek in het leven geroepen leger een geest van opoffering en. moed ten toon heeft gespreid, die den diepsten indruk heeft gewekt in de geheele wereld." Hij eindigde met den wensch, dat „het Chineesche volk spoedig den vrede moge genieten, welke het in staat zal stellen die eenheid te consolideeren, die door maarschalk Tsjang Kai Sjek is geschapen." LONDEN, 13 Juli De laatste berichten om trent den vooruitgang in den gezondheidstoe stand van den Engelschen koning luiden zoo bevredigend, dat de dagbladen het thans vrij wel zeker achten, dat hij in staat zal zijn Dins dag a.s. zijn bezoek aan Frankrijk te brengen. De vorming van een internationale com missie voor onderzoek naar luchtaanval len in Spanje bleek onmogelijk. Wellicht zal een commissie van twee Engelschen gevormd worden. Chamberlain weigerde nadere verklarin gen af te leggen omtrent aanvallen op Britsche schepen zoolang nog met Burgos onderhandeld wordt. Barcelona weigert Almeria als vrijhaven te aanvaarden. José Primo de Rivera zou in 1936 te rechtgesteld zijn. Barcelona zal vermoe delijk instemmen met het plan tot terug trekking van vrijwilligers. Een Britsche delegatie zal trachten in Canada orders te plaatsen voor het bou wen van groote bommenwerpers voor Engeland. De uitgeweken Loesjkof verklaarde oa., dat het anti-Stalinisme in geheel Rusland leeft. japansche bombardementen doodden wederom talrijke Chineesche burgers. Duitschland zou in het Rijnland een „Maginot-linie" bouwen. Men vreest voor een spoedige nieuwe „verrassing In Palestina werd een aanslag gepleegd op een olieleiding, waarbij groote scha de werd aangericht. Parijs acht het Fransch-Italiaansche grensincident gesloten. Het is vrijwel zeker, dat de Engelsche koning naar Frankrijk zal kunnen gaan. Hughes is te Jakoetsk opgestegen om naar Fairbanks te vliegen. Op de bijeenkomst van het R. K. Werk liedenverbond hebben pater Beaufort en prof. Lieftinck het werkloosheidsvraag stuk besproken. Minister Goseling werd, naar aanleiding van de kwestie Oss, trouw betuigd. Op den onbewaakten overweg te On- senoort (N.-Br.) is een vrachtauto door een trein gegrepen en 150 meter mee gesleurd. Een der inzittenden werd ge dood, een tweede gewond. Nabij Groesbeek heeft een legervliegtuig een noodlanding gemaakt, waarbij het zwaar beschadigd werd- De beide inzit tenden kwamen met den schrik vrij Het rijksmuseum KröllerMüller, cul tuurmonument in het nationale park „De Hooge Veluwe", is Woensdagmiddag ge opend. Hooge onderscheidingen voor mevr. Kröller en mr. Marchant. New-Yorksche beurs: na aanvankelijke stijging volgde een reactie, waardoor ver lies voor vele fondsen ontstond. LONDEN, 13 Juli (Reuter) In het Britsche Lagerhuis heeft minister Kingsley Wood mede gedeeld, dat de Britsche regeering met me dewerking van de Canadeesche regeering be sloten heeft onmiddellijk een speciale missie naar Canada uit te zenden, om daar te onder handelen met de Canadeesche vliegtuigenindus trie over de productie van groote bommen werpers. ROME. 13 Juli. (Havas.) De Fransche zaak gelastigde te Rome, Jules Blondel, heeft Cia- no medegedeeld, dat de Fransche regeering zich voldaan acht door de verzekeringen der Ita liaansche regeering ten aanzien van het inci dent aan de grens, waarbij een Fransch stu dent door een lid der fascistische militie werd gejond. BRUSSEL, 13 Juli. Dinsdagmiddag wilde een deurwaarder met zijn helpers in het huis van Grammens den inboedel opschrijven, om dien te verkoopen, tot voldoening van een schadever goeding aan de gemeente Edingen, waartoe Grammens veroordeeld was. Grammens verzette zich hiertegen tot het uiterste. De commissaris van politie, politie-agenten, de procureur en de rijksveldwacht kwamen er aan te pas, en toen eerst konden de meubelen worden opgeschreven, terwijl de heer Grammens in bedwang gehouden werd. Grammens beschouwt dit optreden als een formeele schending van het „bestand" dat tus schen hem en de regeering gesloten werd. In dien deze stap van het gerecht niet zal worden NEW YORK, 13 Juli (Reuter) Hughes is om twaalf uur 0.1 Greenwichtijd uit Jakoetsk naar Fairbanks vertrokken. Volgens de weerberichten is het weer tus schen Jakoetsk en Anadyr, op de uiterste punt van Azië, bevredigend. Tusschen Anadyr en Nome op Alaska heerschen mist en regen. Zoowel in Duitsche politieke kringen als in de pers wordt het bericht, als zou Hughes bij zijn vlucht over Duitschland aan verschil lende beperkingen onderworpen zijn geweest, met de meeste kracht tegengesproken. Vj"^ FN utMUiim iimi Ti i r r r A//0 Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 762.3 Vorige stand: 761.9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1