China's éénwording onder Tsjang Kai Sjek iMecte AUTOREIZEN y y y HET ANALPHABETISME IN DE U.S.S.R. Verkoop van leder SUMman&ocpsteó, Een matte of gebruinde teint staat altijd charmant EEN JAAR VAN STRIJD MET JAPAN Kerkelijk leven Ook Uw steun! DONDERDAG 14 JULI 1938 OPSPORING VERZOCHT Algemeen verbindendverklaring van leverings- en betalings voorwaarden BUIT EN LAN DSC H OVERZICHT De taktiek van den uitputtingsoorlog VAN ZES METER HOOGE LADDER GEVALLEN Ernstig ongeluk op kermisterrein te Bleyerhèide NIEUW BESTUURSLID VAN HET R. K. W. V. De heer H. A. Vulink gekozen TUINBOUWONDERWIJS G. A. van Swietenschool te Frederiksoord gerestaureerd MINISTER STEENBERGHE IN GRONINGEN ST. ANTONIUS-HOVE Terugbetaling telefoonkosten bij technische fouten DE N.S.B.-RELLETJES TE DEN HAAG Aanklacht tegen „De Arbeiderspers" GOEDERENTREIN VERNIELDE EEN AUTO Bestuurder was tijdig uitgestapt SPAARSTROOKEN VAN „DE TOEKOMST" Geen loterijwet-overtreding HET DRAMA TE ECHTELD Bankbiljet van honderd gulden gevonden OMROEP-PROPAGANDA- AVONDEN OlaMxicje- en tHeioJkvceawx aan VI 3L MMle* Ce. R.K. POLITIEBOND ST. MICHAEL Voortgezet congres te Nijmegen DE PLECHTIGE OMGANG TE DEN BOSCH Het Luchtverdedigings fonds stelt jongelui financieel in staat tot vlieger opgeleid te worden. Een versterking van de vlieger-reserve is ver sterking van onze Neu traliteit. Zendt Uw aan het bijdrage De strijd tegen het analphabetisme is steeds een der paradestokpaard jes van de bolsjewistische propa ganda in de Sovjet-Unie geweest. Het Tsarisme heeft met opzet, aldus beweer de men, de massa's dom en* achterlijk gehouden om ze gemakkelijker te kun nen uitbuiten, maar het bolsjewisme zou hun donkeren geest verlichten en vor men en daardoor geluk en vrijheid bren gen. Wat de despotische machthebbers van het bolsjewisme onder vrijheid en geluk voor de massa's verstaan, bewijst de permanente bloedige terreur, die sinds de October-revolutie met korte onder brekingen nu al twintig jaar lang woedt, op ontstellende wijze. Hoe het in de Sovjet-Unie gesteld is met de ontwikke ling en voorlichting der massa op cul tureel en wetenschappelijk gebied en vooral hoe het staat met den strijd te gen het analphabetisme moge blijken uit gegevens omtrent de op dit terrein bereikte resultaten, welke door de Sov jet zelve worden verstrekt. De strijd tegen de onkunde, die zelfs niet lezen of schrijven kan, wordt in Rusland met typisch bolsjewistische methoden ge voerd. De kranten publiceeren geregeld vlammende oproepen, doch het is al leen maar jammer, dat zij, voor wie deze in het bijzonder bedoeld zijn, ze niet kunnen lezen. Men voert een krachtige propaganda-actie, maar vóór alles stelde men een plan op. Het plan- nenmaken is altijd een geliefkoosde be zigheid van de Sovjet-regeering ge weest. Zij maakt plannen voor alles en nog wat, voor het aantal kousen, hem den en schoenen, dat jaarlijks voor den Sovjet-burger vervaardigd moet worden, voor den aanmaak van machines en de kolenproductie, voor het aantal revolu ties en revolutietjes, dat in verschillen de landen der wereld geprobeerd moet worden enz. enz. Waarom zou zij dan ook niet plannen opstellen voor den „onverbiddelijken strijd" tegen het an- alphabetendom Wat zijn nu echter de resultaten van alle geschreeuw en propa ganda en plannenmakerij? On langs publiceerde de Centrale Raad der vakvereenigingen van de Sovjet-Unie, dat na een ingesteld onderzoek geble ken was, dat 't door den Centralen Raad opgestelde plan voor de scholing van an- alphabeten in 1937 niet vervuld is ge worden. Van de Centrale Comité's der vakvereenigingen hebben er 140 slechts 40 pCt. van het plan tot scholing der analphabeten verwezenlijkt, terwijl het plan voor de scholing der half-analpha- beten (zij, die alleen maar lezen en niet schrijven kunnen) voor nauwelijks 30 pCt. werd uitgevoerd. Plaatselijk zijn de bereikte resultaten vaak nog slechter. In de naphta-industrie kwam men met het analphabeten-plan niet verder dan plm. 22 pCt. en in de vakvereeniging der arbeiders in de graanmaalderijen in het zuiden en het centrum des lands niet verder dan 33 pCt. voor de analphabe ten en 17 pCt. voor de half-analphabe- ten. De oorzaak van deze treurige resul taten wordt gezocht in.tallooze fouten en tekortkomingen, welke de betrokken centrale comité's, districts- en bedrijf s- comité's hebben begaan. De in de „Trud" van 15 Mei 1938 afgedrukte zondenlijst van de het analphabetisme bestrijdende instanties zal den volkscommissaris van binnenlandsche zaken stof te over geven om aan zijn hartstochtelijken jachtlust ten aanzien van „schadelijke saboteurs" te voldoen Het anti-analphabetenplan van 1937 is over de geheele linie mislukt en daarom heeft de Centrale Raad een nieuw plan opgesteld, waardoor het analphabetisme en het half-analphabe- tisme in de Sovjet-Unie nu werkelijk in 1938 geliquideerd zal moeten worden. De ondergeschikte instanties moeten nu plannen maken om het plan van den Centralen Raad te doen slagen. Vooral moet de actie geconcentreerd worden op de recruten van het Roode Leger. Een heel stelsel van premies en belooningen is uitgedacht om den strijd tegen het analphabetisme aan te moedigen, maar behalve met premies wordt ook met ernstige bedreigingen gewerkt. Of ficieel* wordt door de Sovjets toegege ven, dat van de zelfbewuste proletari sche leden der vakvereenigingen in Rusland nog meer dan 3 millioen onbe wust zijn van de moeilijke kunst van le zen en schrijven. Zelfs, wanneer men de gewoonte der Sovjet-statistiek om de cijfers zoo gunstig mogelijk te doen schijnen, buiten beschouwing laat, moet men tot de conclusie komen, dat het totaal aantal analphabeten in Rusland millioenen en millioenen hooger is. Im mers de in de vakvereenigingen georga niseerde arbeiders vormen er een kleine minderheid tegenover de overgroote meerderheid van boeren en landvolk. En dat is dan het resultaat van 20 jaar „verbitterden" strijd tegen het analpha betisme in de Sovjet-Unie. De Commissaris van Politie te IJmuiden ver zoekt opsporing van de Spaansche schepelingen Joaquin Castillo, geboren te Santander-Laredo, 24-8-02, van beroep matroos en José Maria Cen- teno, geboren te La Coruna, 23-7-03, eveneens matroos van beroep, die te IJmuiden verble ven en sinds Zaterdag spoorloos zijn verdwenen. Voor één hunner was passage verzorgd om naar Spanje terug te keeren. In tegenwoordigheid van den Aartsbisschop van Utrecht, Z. H. Exc. Mgr. dr. J. de Jong, werd Woensdag te Utrecht het 15-jarig bestaan herdacht van het Wit-Gele Kruis. Tijdens de openingsrede van den voorzitter der Nationale Federatie, oud-minister mr. T. Verschuur Naar wij van bevoegds zijde vernemen, zal dezer dagen een, door de Federatie van vereenigingen van Nederlandsche leder fabrikanten en de Vereeniging van leder importeurs genomen, bindend besluit in zake leverings- en betalingsvoorwaarden van leder op grond van artikel 2 van de wet op het algemeen verbindend en onverbin dend verklaren van ondernemers-overeen komsten 1935 door den minister van Eco nomische Zaken algemeen verbindend wor den verklaard voor den tijd van een jaar. Het bindend besluit beoogt een einde te ma ken aan enkele van de ernstigste misstanden b(j den verkoop van leder. Zoo bevat het, naast een reeks andere bepa- Amilda-crême, die tevens zoo goed Is voor de huid, is verkrijgbaar in deze twee begeerde teinten. Mat of Bruin. Doos 50 en 25 ct. Het is nauwelijks een jaar geleden, dat de Japansche premier met veel nadruk verklaarde, dat de „expeditie" tegen China één maand, in het ongunstigste geval hoogstens twee maanden, zou kunnen duren. Tsjang Kai Sjek antwoordde hierop, dat China geen enkel compromis kon aanvaarden, dat geen gebied mocht verloren gaan en dat China's souvereine rechten niet mochten wor den aangetast. „Ik zal," aldus Tsjang, „de uiteindelijke over winning van China verzekeren. Wij zijn er van overtuigd, dat de tegenwoordige situatie gunstig is voor China. In de groote steden zullen wij niet lang weerstand kunnen bieden, maar wel in de dorpen en geheel het Chineesche land. De tijd moet komen, waarop de militaire kracht van Japan volkomen zal zijn uitgeput, zoodat Wij daardoor de overwinning zullen behalen." Nog geen jaar daarna moet de Japansche minister-president Konoje toegeven, dat China zijn verzet nog wel tien, misschien twintig jaar zou kunnen volhouden. En de Japansche mi nister van Oorlog, generaal Itagaki, waar schuwde de Japanners, dat de last, dien het Japansche volk te dragen krijgt, wel eens zeer zwaar zou kunnen worden. Het moge dan al waar zijn, dat de Japanners thans nominaal een derde deel van het eigen lijke Chineesche rijk hetwelk geenszins identiek met „China" genoemd mag worden militair bezetten, feitelijk zijn groote deelen van dit enorme gebied van driehonderdduizend vierkante mijlen, met een bevolking van zoowat honderddertig millioen, nog in handen van Chi neesche guerillabenden, onder Tsjang Kai Sjek. Praktisch bezetten de Japanners alleen enkelf. steden en de grcote spoor- en verbindingswe gen. Op het grondgebied tusschen deze wegen zwerven nog tal van grootere en kleinere gue- rilla-troepen rond, wier taktiek het is de in de lengte onmatig uitgerekte Japansche linies van uit de flank te bestoken. Maar het meest teekenende en door de Ja panners zeker niet voorziene gevolg van den veldtocht in China, die den Chineezen „orde en stabiliteit" moest brengen, is wel het onom- stootelijke feit, dat deze veldtocht hard bezig is de Chineezen, tot voor kort „het meest on militaire volk der aarde" genoemd, tot een strijdlustige en zelfs militair-gezinde natie óm te vormen. De rechtstreeksche bedoeling van Japaa Was, een jaar geleden: het beveiligen van zijn flank tegen een mogelijken Russi- schen aanval door Mongolië. Japan meende eerst nog, de Centrale regeering te Nanking schrik te kunnen aanjagen en zoodoende het „incident van Loekoetsjau" waardoor ver leden jaar 7 Juli de vijandelijkheden werden verwekt te iocaliseeren. Toen dat niet ging. zou Japan „China op zijn knieën" dwingen, zonder veel inspanning zijnerzijds! Maar hei opperbevel van het Japansche leger bleek ten onrechte te weinig waarde te hechten aan de persoonlijkheid van maarschalk Tsjang Kai Sjek en diens bijzondere talenten, om zoowe) de elkaar bestrijdende Chineesche opperbevel hebbers, als de nationale hervormers van China voor zich en voor China's militairen tegenstand a outrance te winnen. Dit gemis aan werke lijkheidsbesef zou Japan duur te staan komen zooals de militaire kroniek van het afgeloopen jaar overtuigend heeft aangetoond. Maarschalk Tsjang Kai Sjek zag géén heil in een onmiddellijke militaire tegenactie. Toen de Japansche bemiddelaars een paar weken na het „Loekoetsjau-incident" met hem kwamen onderhandelen en China bedreigden met de verschrikkelijkste afstraffingen, verklaarde de maarschalk botweg, dat hij beloofd had aan de regeering van Nanking „géén verdere afbrok keling van het grondgebied der Republiek te zullen dulden". Hij zou echter slechts in staat zijn die belofte te houden, Indien er tegenover Japan een volkomen nationale eensgezindheid werd bereikt en héél China bereid was hevige verliezen te lijden, vernederingen te ondergaan en zich in 't algemeen de grootste opofferingen te getroosten. Ongeloofelijk verwaarloosd was de nationale verdediging van China, verzekerde de maarschalk; het Chineesche volk Was on voorbereid en militair volslagen ongeoefend; onzeker van zijn eigen eenheid, zijn weerstands vermogen, economisch slecht georganiseerd. En tóch nu het géén andere keuze had, dan zich tegen den gehaten Japanner te weer te stellen, misschien zou nu het onverhoopte won der van een onverdeeld China zich voltrek ken China hééft dat wonder aanschouwd! De oorlog met Japan heeft Tsjang Kai Sjek ge holpen om van een hopeloos verdeeld China met elkaar bestrijdende en tegenwerkende generaals een nationale eenheid te maken, die onder zijn bezielende leiding en die van zijn geniale echt- genoote iedere strook gronds hardnekkig tegen de Japanners verdedigen. Tsjang Kai Sjek is Japans grootste vijand ge worden. Tokio beseft dit zóó goed, dat voort aan Japans eenige doel nog schijnt: Tsjang Kai Sjek te vernietigen. En zoo de wensch de vader der gedachte is, hij is zeker de schep per van de tendentieuze Japansche berichten, die in den loop van het afgeloopen jaar tel kens weer opdoken: Tsjang gevlucht; Tsjang gedood, Tsjang ernstig gewond. Japan voert niet langer oorlog tegen China: het voert slechts oorlog tegen één man: den kleinen Chineeschen generalissimus. Tokio is desnoods bereid met iedere Chineesche regee ring vrede te sluiten, echter nimmer, zooals het bij herhaling heeft verklaard, met Tsjang Kai Sjek. Een grooter compliment had Japan hem nooit kunnen brengen. Tsjang is de bewerker van China's eenheid en onvoorwaardelijk en vast beraden heeft het Chineesche volk zich achter zijn grooten leider geschaard. De tegenstand van dit volk van 350 mil lioen, in al zijn maatschappelijke geledin gen, in alle onderling zoozeer verschil lende gewesten of stamgebieden, heeft 'n streep gehaald door alle Japansche berekeningen. Het wonderlijk uithoudingsvermogen van den toch maar weinig gedrilden Chineeschen soldaat heeft geheel de wereld verbaasd doen staan. Weliswaar hebben de Japanners belangrijke militaire successen behaald en de Chineesche regeering herhaaldelijk tot wijken gedwongen. Maar hiermede speelt het volkomen in de kaart van Tsjang Kai Sjek. Zijn troepen moe ten het afleggen tegen de veel beter bewapende troepenmacht der Japanners en daarom is het zijn doel den tegenstander tot volkomen uit putting te brengen. Door steeds verder terug te trekken wordt de Japansche troepenmacht te veel versplinterd. Wil Japan den oorlog voortzetten en toch zijn veroverde posities be houden, dan zal het steeds nieuwe troepen in het veld moeten brengen, die echter in het onmetelijke en uitgestrekte Chineesche rijk geheel verdwijnen. Japan moge dan al heer schappij voeren over de spoorwegen in die ge westen en over de voornaamste handelssteden in het Oosten al het tusschen liggende land, waaruit o.a. de voedselvoorziening, óók voor de bezettingslegers, moet komen, kan Japan on mogelijk afdoende in eigen beheer krijgen. Ver gelijkenderwijs zou men kunnen zeggen, dat in dat derde deel van het Chineesche rijk de Ja pansche bezetting voor het grootste gedeelte slechts min of meer breede strooken land, op corridors gelijkend, langs zijn militaire ver bindingslijnen in zijn macht heeft; door welke corridors de spoorwegen en bevaarbare rivie ren naar de, eveneens aldus bezette, kuststreek loopen. Of zulk een militaire bezetting van een vijandig land wel een verovering mag heeten de tijd zal 't leeren. Op het kermisterrein te Bleyerheide, ge meente Kerkrade, is Woensdagavond de 25- jarige M. van Laar uit Bakel bij het afbreken van een schommel van een ladder ter hoogte van zes meter gevallen. Met zware inwendige kneuzingen is de man op medisch advies naar het ziekenhuis te Kerkrade vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. De R. K. Bond van directeuren der Militairen-Vereenigingen in Nederland hield Woensdag een congres te Den Bosch. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen in gesprek met den commandant van het Regiment Wielrijders, overste H. C. v. d. Bijl In de op de vergadering van het R.K. Werk liedenverbond gevolgde vakbondsvergadering, werd in de vacature-Guit als Verbondsbestuurs- lid gekozen de heer H. A. Vulink (Overheids personeel). In tegenwoordigheid van talrijke belang stellenden heeft de minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, vanmiddag de gerestaureerde Gerard Adriaan van Swie- tentuinbouwschool van de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord geopend. De school draagt een landelijk en meer al gemeen karakter. Ze geeft den leerlingen een opleiding voor al de takken van tuinbouw, waarna ze in de verschillende deelen van het land worden tewerk gesteld of naar onze kolo niën of andere landen gaan om daar den naam van den Nederlandschen tuinbouw hoog te licuden. De school te Frederiksoord draagt ook een bijzonder karakter, wat betreft de soort leerlingen, die haar bezoeken. Het zijn niet uitsluitend tuinders en kwee kers, geboren in het bedrijf, die de school be zoeken, doch veel meer nog wordt deze tuin- bouwopleiding gevolgd door hen, die voortko men uit andere kringen van de maatschappij. In een rede heeft minister Steenberghe ge wezen op het groote nut van deze school en op de groote waarde, welke goed onderwijs heeft voor de verdere ontwikkeling van den Neder landschen tuinbouw. Bij zijn bezoek aan de provincie Groningen heeft minister Steenberghe, vergezeld van den directeur-generaal van den Landbouw, den com missaris van de Koningin in de provincie Diente en den voorzitter van het Nederlandsche Land- bouwcomité, Woensdag een bezoek gebracht aan de lagere landbouwschool te Borger. Met ingang van 8 Augustus zal de heer J. van Sonderen, arts, als inwonend geneesheer bij het ziekenhuis St. Antonius-Hove te Voor burg in dienst treden. Er bestaan plannen om dit ziekenhuis bin nenkort uit te breiden met een kraam- en kin- derafdeeling. Terugbetaling van gesprekskosten in het auto matisch telefoonverkeer in rijkscentrales wegens verkeerde verbinding, ontijdig verbreken of on voldoende geluidsoverkomst, zal voortaan op verzoek ook in het locale verkeer geschieden indien een technische fout de oorzaak van de onregelmatigheid is. lingen, een verbod van baisse-clausules, een be perking der crediettermijnen en èen regeling der kortingen. Door de algemeen verbindend verklaring van deze bepalingen zal een ratio- neele bedrijfsvoering worden bevorderd en de onderlinge concurrentie in sterker mate bin nen de grenzen van hetgeen economisch ver antwoord is, worden gehouden. Bovendien zul len in het bijzonder de beperking der crediet termijnen en de eveneens in het besluit opge nomen regeling omtrent de onderlinge uitwis seling der credietgegevens een heilzame wer king kunnen uitoefenen op de leder-verwer kende en leder-verhandelende bedrijfstakken. Als gevolg van de algemeen verbindendver klaring zullen, met enkele in het besluit zelf opgenomen uitzonderingen, alle fabrikanten en importeurs zich by den verkoop van leder (be halve zeemleder) aan de bepalingen van het besluit moeten houden. Verwacht mag worden, dat in de algemeene leder-commissie, die met de uitvoering van dit besluit zal worden belast, behalve vertegen woordigers van de Federatie van vereenigingen van Nederlandsche lederfabrikanten en van de Vereeniging van lederimporteurs, ook vertegen woordigers van de outsider-lederfabrikanten, de outsider-importeurs en de afnemers (schoenfabrikanten en lederhandelaren) zitting zullen hebben. Het zou verder in de bedoeling- var. den minister liggen zijnerzijds een verte genwoordiger aan te wijzen, die tot taak zou hebben bü de uitvoering van de overeenkomst te waken voor het algemeen belang. Het lid der Eerste Kamer Mr. A. J. van Ves- sem heeft naar aanleiding van een artikel in de bladen van de sociaal-democratische N.V. „De Arbeiderspers", waarin de door hem tot de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Justi tie gerichte vragen betreffende het optreden der Haagsche politie tegen den leider en leden der N. S. B. bij gelegenheid van het vertrek van de heeren van Geelkerken en graaf de Marchant et d'Ansembourg naar Nederlandsch- Ir.dië, „deel van een weerzinwekkende comedie" worden genoemd, zich gewend tot den procu reur-generaal by het Gerechtshof te Amster dam met het verzoek tegen de directie en de redactie dezer bladen en tegen den schrijver van vermeld artikel een strafvervolging te wil len doen instellen wegens beleediging hem aan gedaan ter zake van de rechtmatige uitoefe ning zijner bediening als lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Woensdagmiddag is op den drukken spoorweg overweg aan de Kapellelaan te Roermond een personenauto, bestuurd door den fabrikant N. uit Maasniel, door een goederentrein uit de richting Maastricht gegrepen en totaal ver nield. De overweg was geheel vrij, doch de auto bleef met den achterkant aan een paal hangen, die op den overweg staat. De overwegwachter schoot dadeiyk te hulp, doch het gelukte niet den auto los te krygen. Inmiddels naderde de goederentrein, die men helaas niet tydig genoeg meer kon waarschu wen. De auto werd een eindweg meegesleurd en vernield. De bestuurder was er tydig uitgestapt. De Directie van de Spaarbriefbank „De Toe komst" te 's-Gravenhage deelt ons, naar aanlei ding van de plaats gehad hebbende beslagleg gingen op spaarstrooken, het volgende mede: Het Openbaar Ministerie te 's-Gravenhage veronderstelt, dat een Belgische assuradeur art. 19a van de Wet tot regeling van de Staatslotery (de z.g. Wet-Oud) waarschyniyk zal gaan over treden en meent voor een eventueele toekom stige strafvervolging van dien assuradeur een aantal spaarstrooken van „De Toekomst" als bewysmateriaal noodig te hebben. De inbeslagneming van de spaarstrooken van „De Toekomst" is dus geschied teneinde te die nen voor de vervolging van een derde. „De Toekomst" is als steeds ten volle bereid om justitie en politie vrywillig en te goeder trouw alle hulp te verleenen, die zij noodig heb ben. zy heeft dan ook in het onderhavige geval justitie en politie een volledige collectie spaar strooken aangeboden, daar er harerzijds niets te verzwijgen valt, doch dit aanbod is niet geac cepteerd. Aan het verzoek van „De Toekomst" om de in beslag genomen stukken over te brengen naar de griffie van het kantongerecht, werd evenmin gevolg gegeven. Zelfs op verzoek om één spaar- strook te deponeeren, werd afwüzend beschikt. Door deze weigering voorkomt men, dat aan den kantonrechter een uitspraak kan worden ver zocht over het al of niet gewettigd zyn van het beslag. Door „De Toekomst" is, naar zy meent, met talryke argumenten aangetoond,--dat het beslag niet door wettelijke bepalingen wordt gedekt en dat in dit geval het wetboek van strafvordering op onjuiste wüze is toegepast. Terloops zy opgemerkt, dat „De Toekomst" by vonnis van de Rechtbank te 's-Gravenhage van 18 April 1935 in hoogste instantie is vrijgespro ken terzake van overtreding der Loterywet 1905. De Directie van „De Toekomst" wyst belang hebbenden er met nadruk op, dat haar bedryf uiteraard slechts zijdelings by de bovenbedoelde maatregelen is betrokken, zoodat er voor spaar ders geen enkele reden tot ongerustheid be staat. In een tuin te Echteld heeft mej. B. by het erf van een familielid van den gearresteerden orgeldraaier J. v. B. een bankbiljet van f 100.— gevonden. Het is niet bekend, hoe het biljet daar gekomen is, terwyl niemand aangifte van de vermissing heeft gedaan. De politie brengt deze vondst in verband met den onlangs gepleegden roofmoord. De diverse omroeporganisaties hebben bericht ontvangen van den minister van Binnenland sche Zaken, dat hy geen reden heeft om den uitvoeringen voor leden en introducé'? in ver schillende steden moeilijkheden in den weg te leggen, mits de aankondigingen voor de microfoon op normale wyze worden gedaan. in speciaal voor groot toerisme gebouwde coaches met 3 fauteuils op één rij. 11/sdag Brussel .............f 14.— 1l/j Wuppertal ...........1 15.— 3 dgn. Rijn....1 25.— 3 Belgische Ardennen f 25.— 4 Rijn, Taunusf 35.— 4 Belg. en Luxemb. Ardennen f 35 5 Ardennen, Hünsrück, Rijn f 45. 5 Ardennen, East Kent. i 50.— 6 Königswinterf 50. 6 Heidelberg......1 55.— 6 Harz ..............f 52.50 6 Parijs 57.50 6 Vogezen .f 57.50 7 Schwarzwald f 70 8 Beiersche Alpen f 80. 10 Zwitserlandf110. 11 Kopenh. en Deensche Riviera f125.— 14 Fransche en Zwitsersche Alp. f150.— 14 Milaan,Venetië,Grossglockn. f155.— 15 Budapest, Grossglockner f165.— 21 Joego-Slavië met boottocht, f275.— Wilt U er meer van weten 7 Vraag dan nu direct one geïllustreerd reisprogramma mot volledige Inlichtingen Hoofdkantoor. GROENMARKT 40, Tel. 111000, DEN HAAG LEIDEN, Breestr.at 7 UTRECHT, Janskerlchol 15 - EINDHOVEN, Lijsterlaan 16 BREDA, St. Annastr. 10 TILBURG, Willam ll-streat 30 - ROOSENDAAL, Brugstraat 51 NIJMEGEN, Molenstraat 57 GEL DERLAND. Kantoor Geldersche Tram en bij da te AMSTERDAM. ROTTERDAM en DEN HAAG Woensdag is het tweedaagsch congres van den R.K. Politiebond St. Michael en Unitas te Ny- rnegen onder leiding van voorzitter Knuyk uit Amsterdam, voortgezet. In de kerk van den Carmel heeft de geestelijke adviseur der afdee- ling Nijmegen, pater Wilens, een H. Mis opge dragen, welke alle leden bijwoonden en die werd opgeluisterd door het eigen Dolitiezangkoor, onder leiding van den heer v. d. Stap. Na de begroeting van verscheidene gasten, o.a. van den Belgischen Politiebond, welks ver tegenwoordiger verklaarde dat zijn organisatie in den socialen opbouw voor den Nederland schen R.K. bond een sterkend voorbeeld voor de toekomst was, hield Drs. De Kort, de nieuwe ambtenaar van den bond, een breedvoerige be schouwing over de rechtspositie van den politie man in het algemeen en van den agent van po litie in het byzonder, waarby hy vooral zin speelde op de belangen van den ryksveldwacht. De positie van den politieman moet ook in dezen tyd meer versterkt worden, nu de econo mische crisis ook zijn sociale positie verzwakt. Spr. zag machtige middelen ter ridderlijke verdediging en versterking der organisatie naar binnen en naar buiten, door practlsche dis- trictsby eenkomsten, door sociale studie, door bevordering van ordeningsgedachten ook by de politie, door goede lecturen enz. éh vooral door samenwerking met belanghebbendé groepen. Pater Quirinus O.Cap. uit Den Bosch hield daarna een beschouwing over het gezag, zoo als wij katholieken dat zien, erkennen en eer biedigen. Vooral een katholieke politieman heeft het wettige gezag te dienen en waakt tegen dit extremisme dat tegen het wettige gezag in- druischt. De oud-bondsambtenaar, de heer M. L. A. Klein uit Haarlem, die afscheid nam als zoo danig, wees op de moeilykheden welke de bonds- leiders ook nu ondervinden bij de behartiging der algemeene belangen. De overheid verkeert nu ook in groote moeilykheden in verband met de heerschende werkloosheid. Niettemin dienen de belangen der politiemannen behartigd te worden. De vervroegde pensionneering van po litiemannen brengt ook maar moeilykheden mede en stelt ook hoogere eischen aan het Eurgerlijk Pensioenfonds. Hier zal men een middenweg op moeten gaan. Spr. spoort alle afdeelingen aan steeds met het H. B. meae te werken. De Bossche afgevaardigde deed een beroep op het H. B. om den bond minstens, te doen vertegenwoordigen by het gouden feest der Rerum Novarum Herdenking te Rome. Te 's Hertogenbosch is een comité in het leven geroepen, dat nieuwe plannen In studie gaat nemen voor uitbouw en meer stijleenheid in den jaarlijkschen Plechtigen Omgang ter eere van de Zoete Lieve Vrouw te Den Bosch. Het is samengesteld als volgt: J. R. Pels, voorzitter, J. van de Laar, architect J. J. van Dillen, kunst schilder Herman Moerkerk uit Haarlem, ka pelaan Lucker van St. Jan, de beeldhouwer H. Jonkers, de kunstschilder Jan Heesters uft Schijndel, leeraar aan het Lyceum te Den Bosch en Frans van Valderen. Postgiro 287177 Den Haag, ten name van de Vereeniging vooi Nationale Veiligheid.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 2