Zes Nederlanders aan den voet der Pyreneeën UW VACANTIEDROOM wee menschen op den weg PAUSELIJKE ERKENNING ZULLEN ZIJ DE BERGEN OVERLEVEN? BAZEL, LUGANO, MILAAN, PADUA, VENETIE, BOEDAPEST es Jm Kerkelijk leven DONDERDAG 14 JULI 1938 De Internuntius reikt aan den heer W. J. R, Dreesmann het Groot kruis van het H. Graf van Jerusalem uit Op onbewaakten over weg gedood Vrachtauto werd door trein ge grepen en medegesleurd JONGEMAN DOOR KOGEL ZWAARGEWOND voldeed niet aan de sommatie van de politie Legervliegtuig maakt noodlanding Het werd zwaar beschadigdgeen persoonlijke ongelukken DE GROOTEKERK GESTRAND Raad voor de Scheepvaart stelt een onderzoek in naar de oorzaak Mr. G. HART NAAR DE WEST? TOUR DE FRANCE Op Middelkamp en van Schendel zal men hier nog het meeste kunnen bouwen Bartali en Maes naar Lourdes Schulte's mooie daad Toch is de atmosfeer geladen Men geve zich ten spoedigste voor deze fabelachtig goedkoope vaean- tiereis op aan de „Vereenigde Katholieke Pers" N. Z. Voorburgwal 65-73 Amsterdam, Telefoon 46878 met storting der reissom op giron. 2 2 8 8 4 Prijs slechts f122.- DOODELIJKE AANRIJDING Het slachtoffer stak plotseling den weg over POSTBODE GEDOOD Slachtoffer van auto-aanrijding NIEUWE SLEEPBOOTEN Bestemd voor hulpverleening en bergingsdoeleinden LANG GEZOCHTE INBREKER GEPAKT Gewijde plaatsen De zalige Gemma Galgani Voorbereidingen voor haar heiligverklaring PASTOOR J. WIEMAN ERNSTIG ZIEK UIT DE STAATSCOURANT Onderscheidingen Belastingen SPOR HULBERT FOOTNER Het heeft Zijne Heiligheid Paus Pius XI behaagd den heer W. J. R. Dreesmann te begiftigen met het grootkruis van het H. Graf van Jerusalem. In huize „Looverhof" te Bussum, waar de Pauselijke Internuntius uit 's-Gravenhage, Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr. Paolo Giobbe, titulair-aartsbisschop van Ptolemaïs in Thebe, en de consul-generaal van Italië, comm. Ferrata gisterenavond gasten waren, heeft mgr. Giobbe den heer Dreesmann Biededeeling van de Pauselijke benoeming gedaan en hem het grootkruis van deze eer biedwaardige oude Vaticaansche orde uitge reikt. Mgr. Giobbe deed daarbij uitkomen, dat Z. H. de Paus die reeds meermalen den heer Dreesmann blijk heeft gegeven van Zijne hooge waardeering, o.a. door hem te Verheffen tot Romeinsch graaf door de nieuwe hooge onderscheiding tot uitdruk king heeft willen brengen Zijn buitengewone erkenning der bijzondere verdiensten van öen heer Dreesmann. Op den onbewaakten overweg tusschen Haarsteeg en Nieuwkuyk in het gehucht Onsenoort, N.Br., is Woensdagmiddag om streeks vier uur de vrachtauto van den heer T. van S. uit Drunen door een trein Uit 's-Hertogenbosch gegrepen en 150 meter uiedegesleurd. De naast den heer Van S. gezeten 38- Jarige groentenhandelaar M. van B. werd Uit den wagen geslingerd en op slag gedood. De bestuurder van den auto kon zich aan de 'ocomotief vastklemmen. Later bleek hij een rib k hebben gebroken. De man is naar zijn woning V€rvoerd. Het stoffelijk overschot van Van B. is naar ^et ziekenhuis te Vlijmen overgebracht. De man laat een vrouw en vier kinderen achter. TerwijSde rijksveldwachter K., uit Hoensbroek ®u de gemeenteveldwachter E,, uit Amstenrade avonds onder laatstgenoemde gemeente een °nde maakten, zagen zij een persoon op ver achte wijze door de korenvelden loopen. Ter- atond gingen, naar het „Limb. Dgbl." meldt, ueider gedachten naar den onlangs plaats gehad Uebbenden roofoverval onder de gemeente ^chinnen. Wegens de ingevallen duisternis Uct was ruim 10 uur kon men den vluchtenden prsoon niet herkennen. Besloten werd hem van wce zijden te benaderen. Plotseling zag ryks- cldwachter K. den voortvluchtige op eenigen island door het koren rennen. Hij loste enkele .^rschuwingschoten, die echter geen uitwer- 'ug hadden. Het vierde schot bleek, helaas, Uak te zijn. Naderbij gekomen, vond men een herkende in hem den 17-jarigen W. M., uiv Amstenrade. Terstond werd de getroffene eer, nabij gelegen woning binnengedragen. Op last van dr. Cremers Werd het slachtoffer naar het St. Josephziekenhuis te Heerlen overgebracht Hij bleek een schotwonde in den nek bekomen te hebben. Zijn toestand werd hoogst ernstig geacht. Het onderzoek van het parket uit Maastricht heeft uitgewezen, dat de getroffene een wande ling had gemaakt naar de kolonie het Leeuw stuk en zich daar enkele bloemen had toege- eigend. Om niet met deze bloemen gezien te worden of om zijn weg te verkorten, heeft hij den tocht naar huis grootendeels door de velden afgelegd. Het zien der politiemannen schijnt hem schrik te hebben aangejaagd, met het bovenvermelde droevig gevolg. In de buurtschap de Horst nabij Groesbeek heeft Woensdagmiddag omstreeks drie uur het Nederlandsch legervliegtuig S. 4 126 wegens een motorstoring een noodlanding moeten uit voeren op een hobbelig weiland, gelegen op drie honderd meter afstand van de Duitsche grens. Bij het neerkomen werd het landingsgestel vernield, terwijl de propeller en de vleugels, evenals de motor, beschadigd werden. Het toestel werd bestuurd door luitenant Van Almelo en was in den vroegen middag van Soesterberg vertrokken. Mede bevond zich in het vliegtuig de dienstplichtige Verheyen. Beiden kwamen met den schrik vrij. De raad voor de scheepvaart heeft Woens dagmorgen een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de stranding van het ss. „Groote- kerk" benoorden Terheiden op 4 Maart van dit jaar. De kapitein van dit schip werd op schuld vraag gehoord. Hij verklaarde op genoemden dag uit Rotterdam vertrokken te zijn met be stemming Japan. Het schip had een diepgang van negen meter. Buiten de pieren gekomen stoomde de „Grootekerk" met afwisselende vaart onder loodsaanwijzing naar de noorde lijke loodsboot, aan boord waarvan de loods afgezet moest worden. Gewacht moest echter worden op het beloodsen van twee ingaanae schepen. Korten tijd later werd gestoomd naai de loodsjol, die echter van het schip wegroeide Later is gebleken, dat de leerling-loodsen in de jol niet wisten, dat er van de „Grootekerk" een loods gehaald moest worden. De „Grootekerk" bleef intusschen steeds maar in een cirkel ronddraaien. Men maakte den loocts er op attent, dat het schip te dicht den wal nader de, doch de loods antwoordde: „Oh, hier staat plenty water." Dit bleek niet waar te zijn, want toen de loods eenige minuten later van boord was ge haald, bleek de „Grootekerk" aan den grond te zitten. Met sleepboothulp is het schip in den loop van den dag weer vlot gekomen. Zoowel de kapitein als de loods verklaarden, dat zij er op hadden vertrouwd, dat de loods boot op een plaats zou liggen, waar water ge noeg stond. Beiden stelden vast, dat de positie van de loodsboot op dien dag zeer veel ver schilde van die, welke zy als regel inneemt. De inspecteur-generaal kon de behandeling van deze zaak door ziekte niet bijwonen. De raad zal later uitspraak doen. Naar het „N. v. d. D." meldt, wordt mr. G. H. C. Hart, oud-directeur van Economische Za ken en thans hoofd der achtste afdeeling van het Indische departement van Koloniën, een ernstige candidaat geacht voor het gouverneur schap van Suriname als opvolger van mr. J. C. Kielstra. (Speciale correspondentie) PAU, 13 Juli. Er is groote vreugde in het Nederlandsche kamp, dat vandaag in Pau zijn tweeden rustdag houdt. Wellicht botert het nergens zoo goed als juist in onze ploeg en vooral nu Middelkamp erin slaagde eveneens een etappe-zege op ons eerelijstje te brengen, is de stemming tot uitbundigheid overge slagen. Mij dunkt, waarde lezer, dat ik U moeilijk betere berichten zou kunnen sturen. Och, ik weet wel dat er ook zijn, die wijsgeerig het hoofd schudden over zooveel renners-onbezonnenheid. Hoe kan er vreug de zijn, zullen zij zeggen, nu morgen, na Pau, de Tour eigenlijk nog moet gaan be ginnen? Want het gaat nu op klimmen aan komen en och hemel, wat zullen onze jon gens, van wie alleen Middelkamp en Van Schendel, misschien ook Van Nek, weten wat hun te wachten staat, wat zullen zij daar kunnen doen op de hooge Pyreneeën, waar de favorieten nu schrap gaan zitten, om de mindere goden nog verder van het wiel te rijden? Met zes renners begint ons land den grooten klim; hoevelen zullen er nog over zijn, wanneer het veelkleurige peleton straks de laatste helling komt afstuiven om in Cannes een dag rust en verstrooiing te zoeken na de afmattende etappes bergop, bergaf. Wanneer nieuwe krachten moeten worden opgedaan voor de Alpen, waar de renners opnieuw een paar cols moeten be stormen, die niet mis zijn en opnieuw te doen krijgen met de steeds afwisselende moeilijkheden van het berglandschap. Toegegeven zij dat een dergelijk pessimisme niet geheel ongerechtvaardigd is. Maar goed, men moet niet vergeten, dat onze renners óók van deze zaken op de hoogte zijn, dat ook zij weten wat er van hen gevergd zal worden, dat ook zij er niet vreemd van zullen opkijken, wanneer daar de gesloten gelederen worden gedund, omdat de proef te zwaar was voor hen, die in de lage landen en op de vlakke wegen, misschien op een enkelen eendagskoers met een lichte glooiing, zich traüiden voor de groote ronde met de vele bergen; den Tour de France. Men is dan ook niet uitbundig, omdat men meent nu te zijn waar men wezen moet, om dat het voor ons in dezen Tour niet meer stuk kan, verre vandaar. Al onze renners zijn er van overtuigd, dat vandaag of morgen het eerste slachtoffer kan vallen en dat dit eerste wel eens niet het eenige offer zou kunnen zijn, dat aan de verraderlijke berghellingen moest wor den gebracht Maar de geest is er zoo buitengewoon prettig, omdat men zich allen kameraden voelt. Er is een vriendschap onder onze jongens, die wei heel fel contrasteert met de onderlinge verhou ding van het vorige jaar, toen een gedemorali seerde ploeg al spoedig kracht en moed te korr kwam, om dezen moordenden rit uit te rijden. Hoe kan het ook anders, wanneer wij een Dominicus hebben, die geheel vrijwillig er in alle bescheidenheid een Manusje van alles is voor zijn andere ploeggenooten, wanneer wij hebben een Schulte, die niet alleen in staat is etappes te winnen, maar die ook offers weet te brengen aan zijn strijdmakkers, met wie hij immers vecht voor de uitbreiding der Nederland sche wielermogelijkheid in den Tour, zoowel ais daarbuiten? Of hebt ge het soms nog niet ge hoord, dat onze blonde reus samen met Mid delkamp, wiens meesterlijke tactiek en strategie hen zoover hadden gebracht, op drie kilometers voor Eiayonne frigch en met goede kansen op zijn tweede etappezege in de kopgroep zat En hoe toen plots de ontgoocheling kwam voor Middelkamp, daar zijn band het met een hate lijk fluitje begaf. En hoe toen Schulte, zonder zich te bedenken van zijn fiets sprong, die aan Middelkamp gaf en zelf meer dan twee minu ten achterstand op zich nam, om Middelkamp maar zijn kans te laten houden? Natuurlijk is het de plicht van de renners dat zij elkaa" hei pen en naturlijk moest Schulte Middelkamp ook wel helpen, omdat die onze best geplaatste renner was, maar dat is niet gemakkelijk waar de lezer, wanneer men beschikt over een „trein- loop" als Schulte, en de zege zóó voor het grij pen heeft. Practisch heeft hij met deze edel moedige daad zijn tweede etappe-overwinning verspeeld, maar hij heeft er een groote over winning mee behaald voor het moreel van onze ploeg, die op het oogenblik zulk een homogeen blok vormt, zooals van Wijnendaele dat uit drukt, dat er werkelijk vreugde en zelfs uitge latenheid mag zjjn in het kleine kamp aan den voet van de Pyreneeën, waar morgen zes Ne derlanders hun moeilijke klimpartij met ver trouwen op eikaars steun zullen beginnen. Ik hoef U wel niet te vertellen, dat Middel kamp en Schulte dikke vrienden geworden zijn. Zij waren dat allang, maar de gebeurtenis in Royan-Bordeaux en nu weer de overwinning van Theo in de laatste etappe vóór de bergen hebben deze wielerkampioenen zeer dicht tot elkaar gebracht. Maar ook tusschen de ploegen onderling is de verhouding thans heel goed. Zoo zijn een aantal renners van verschillende ploegen van daag een gezamenlijken tocht door de bergen gaan maken niet per fiets en heeft Bar tali, die een zeer godsdienstige jongeman is, zijn grootsten concurrent Sylver Maes ultge noodigd met hem een tochtje naar Lourdes te maken, hetgeen deze ook heeft aanvaard. De anderen doen niet veel meer dan lu.eren. alsmaar luieren en brieven schrijven. Zij wen- schen dezen laatsten rustdag vóór de gevreesde bergen niets van hun energie te verspillen en laten gelijkmoedig de warme zon over zich schijnen en zich bruin branden. Er is rust in Pau, volslagen rust. Maar ondanks deze uiterlijke symptomen van rust en luiheid, hangt er toch een zekere span ning in de lucht. En zoo langzamerhand gaai het er iets van weg krijgen, of de renners wilde dieren zijn, die men vis-a-vis met hun prooi zet, om ze er straks des te verwoeder op te doen springen. In het aangezicht van de bergen kunnen de renners veel vergelen. Triomf, tegenslag, ont bering, dorst vooral, dit telt alles niet meer, nu de Pyreneeën in het zicht zijn, het heeft ei zelfs iets van weg of de renners zich aaneen zullen sluiten om en bloc en met des te meet kans op succes dien barren vijand aan te val len. Alsof zij niet tegen, maar mét elkaar gaat opklauteren tegen die hellingen, die alsmaai steiler worden, naarmate men meer vermoeien de kilometers in de beenen heeft zitten. Samen gaan zij zich ook laten afstorten van die hooge, harde en gevaarlijke bergruggen, roekeloos als of zij niet weten, dat er langs de smalle wegen gapende afgronden zijn en dat een kleine wei feling van verkrampte handen, één iets te trage reactie van een afgemat lichaam, een einde kan maken aan alle illusies, welke var den Tour werden gekoesterd. Alle tribmfen uit de eerste etappen op Jou Voor, Beman, door een kogel in den nek getroffen, over in het koren liggen. Veldwachter E onder Ka±h. deskundige leiding 14 dagen van 1 ±oi en mei 14 Aug. naar Voor 2e klas spoor wordt f 23.- ioeslag geheven en wie zich voor heel de reis een een-persoons kamer wil verzekeren, beiaali f9.- exira. De reis is berekent op iwee-persoons kamers. Uitvoerige reisprogramma's zijn te verkrijgen. Reist mei ons mee door half Europa! alles inbegrepen (pl. 3 administratiegeld) St. Gellert waakt over Boedapest zich, hoe schoon en verdienstelijk ook, zullen in uiteindelijke waarde niet opwegen tegen twee groote en belangrijke factoren', tegen hardheid en doorzettingsvermogen in die ruwe bergen waar sneeuw en zon beide van den renner gaan eischen, wat regen en storm op de eerste etappes nauwelijks vermochten. Hier zullen de grooten zich in den strijd wer pen. Tot nog toe was het alleen maar positie kiezen van hen, lijk in de sprint op de oaan. maar nu luidt het consigne: "ooruit! Nu is do gele trui niet langer het onderseheidingsteeken van de slimsten en snelsten alleen, nu komt hei ook op gezondheid aan en lichaamskracht en nu pas zullen hèt slechts de allerbesten zijn die zich in de door eiken rondeman zoo hevig begeerde kleuren mogen tooien. Onze Nederlandsche renners zullen van die eer wel verstoken blijven. Maar niemand kan ook van hen verlangen, dat zij, mannen var. den vlakken weg en de baan, zich aan den kop zullen stellen van al die bergbestormers en rondeloopers by uitnemendheid. Het zou al een fraaie prestatie zijn en daar leggen zij het ook op aan wanneer ze allemaal de ronde kunnen uitrijden, of beter gezegd, allereerst eens in blok de laatste van de geduchte Pyre neeën komen afstormen. We mogen er natuur lijk niet vast op rekenen, maar een stille hoop zal toch niemand ons kunnen ontnemen. Apropos, weet U al, dat Nederland met België, de meeste etappe-zeges op zijn :iaam heeft? En dat België, Duitschland, Italië en Frankryk zelfs acht maal voor een derge lijke prestatie moeten zorgen, willen zij per centsgewijs dit fraaie staaltje van de halve Nederlandsche groep evenaren? Waarmee ik maar zeggen wil, dat wy onszelf heusch geen „minderwaardigheidscomplex" hoe ven op te dringen, óók niet nu de Pyreneeën hun lange schaduwen werpen op dezen brief, waarin het lief en leed is vervat, dat onze zes landgenooten aan den voet van de bergen bindt. woensdagavond zeven uur is de landbouwei Tien, te Staphorst, die op zyn rijwiel gezeten, zonder richting aan te geven, plotseling naar links den weg „overstak, door' een hem achter op rydenden personenauto van den heer C. A. W., uit Deventer, aangereden. De landbouwer werd tegen den grond ge smakt en was op slag dood. Woensdagavond half zes is de postbode J. Mulder uit Nieuw-Amsterdam, op den weg van Nieuw-Amsterdam "naar Schoonebeek, door een personen-auto uit Coevorden gegrepen. De man werd ernstig gewond en in levensgevaarlijken toestand naar het Diaconessenhuis te Emmen vervoerd. Eenige uren later is hij daar aan de gevolgen zyner verwondingen overleden. Op den Nieuwen Waterweg en Noordzee zyn Dinsdag de goed geslaagde proeftochten gehou den van de twee nieuwe motorsleepbooten „Thames" en „Roode Zee", respectievelijk ge bouwd voor de N.V. Internationale Sleepdienst- maatschappy en L. Smit en Co.'s s'eepdienst N.V., beiden te Rotterdam. De Roode Zee is meer speciaal gebouwd voor lange afstand slepen. De Thames zoowel als de Roode Zee worden onmiddellyk in gebruik gesteld. Over enkele dagen zullen zü zich te zamen met de Zwarte Zee naar Scapa Flow begeven om het 25.000 tons ex-Duitsche slag schip „Der Grosse Kurfürst" in omgekeerden stand vandaar naar Rosyth te slepen. Het slagschip wordt door middel van gecompres- seerde lucht tydens de reis dryvende gehouden Voorts zal de Thames waarschijnlijk in Sep tember een droogdok voor Engelsche rekening naar Durban moeten slepen, terwyi de Roode Zee mogeiykerwyze in Augustus nog de Kari- mata naar Billiton zal moeten vervoeren, in dien de Billitonmaatschappij hiertoe zou be sluiten. Sedert eenigen tüd zocht de politie van Hoens broek (L.) wegens verdenking van inbraak een 38-jarigen, te Kerkrade gedomicilieerden meu belmaker. De man werd ook gezocht voor een inbraak, gepleegd te Son by Eindhoven. Toen in den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. op nieuw twee inbraken te Eindhoven werden ge pleegd, nameiyk een op den Boschdijk en een in een apotheek aan den Hemeldijk, kreeg de po litie een spoor, dat geleid' heeft tot arrestatie van den lang gezochten inbreker. Hij zal na het onderzoek te Eindhoven op transport gesteld worden naar Hoensbroek. De plek door de nagedachtenis van een levensheld, van een heilige, ge wijd, bezit voor onze verbeelding een groote aantrekkingskracht. Het is voor onzen geest een vroom verlan gen te trekken naar de plaatsen waar eens Gods wonderwerkers hebben ge leefd en gearbeidZoo moet het voor onze lezers, die de wondere reis door half Europa straks medemaken, een groote voldoening zijn op hun tocht naar Boedapest, ivaar het negende eeuwfeest van den heiligen koning Stephanus wordt gevierd, ook te ko men in het heerlijke Padua, de stad van den grooten volksapostel en wonderdoener Sint Antonius. Boeda pest is thans voor ons de wereldstad die een koning als heilige aan de menschheid schonk. En Padua werd de bijna legendarische stede van den Franciscaanschen wonderwerker. Zul ke gewijde plaatsen te kunnen bezoe ken is wel een voorrecht voor het ka tholiek gemoed. Wij Nederlanders mo gen ons gelukkig prijzen zelf ulke plaatsen te bezitten waar een St. Adel- bertus, een St. Willibrordus, een St. Bonifacius werkten, waar Sint Jeroen leed en de helden van Gorkum ge marteld werden. Houden we de nage dachtenis in eere van hen dia voor God en het heil der menschheid Teef- den en stierven. Op DiifSdag 28 Juni 1.1. heeft de eerste voor bereidende zitting van de H. Congregatie der Riten plaats gehad voor het onderzoek der wonderen, die voor de heiligverklaring der Za lige Gemma Galgani zijn aangeboden. Naar thans uit Rome aan de paters Passionisten te Haastrecht gemeld wordt, is deze zitting voor het beoogde doel uitstekend geslaagd. HoeweJ nog twee andere plechtige zittingen van de H. Riten-Congregatie voor het nader onderzoek dezer wonderen gehouden moeten worden, staat thans toch reeds met moreele zekerheid vast, dat het heele heiligverklaringsproces binnen zeer afzienbaren tijd gunstig ten einde zal zijn. Reeds in den loop van het volgend jaar is de plechtige heiligverklaring te verwachten tenminste als de kwestie der financiën geen vertraging brengt. Met de plechtigheden eener heiligverklaring gaan hooge bedragen gemoeid, en de kas van den algemeenen postulator in het heiligverkla ringsproces is vrywel leeg. Zoo alles naar wensc'n gaat, zal de heiligverklaring der Z. Gemma ver- moedeiyk plaats vinden tezamen met die van de Zalige Maria van de H. Euphrasia Pellétier, stichteres der zusters van den Goeden Herder. Pastoor J. Wieman, te Edam, is in veiband met een ernstigen aanval van suikerziekte in het Maria-paviljoen te Amsterdam opgenomen. Aan mr. R. A. H. M. Gielen, directeur van het Economisch-technolögisch Instituut in Lim burg, te Maastricht; P. C. Adrian, wonende te Overveen, gem. Bloemendaal, directeur van de N.V. Nederlandsche stoomvaart-maat schappy „Oceaan" te Amsterdam en H. C. Feiten te 's Gravenhage, is verlof verleend tot het aan nemen van het onderseheidingsteeken vin resp ridder in de Kroonorde van België, offic.er in de orde „Polonia Restituta" van Polen en offi cier in de orde van St. Sava van Zuid-Slavlë. Aan A. H. Vossenaar, te Heerlen, hoofdmyn- arts by de staatsmanen in Limburg, is verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van ridder der orde van de Kroon van Zuid- Slavië, hem door Z. M. den koning van Zuid- Slavië verleend en het ordeteeken van officier der Kroonorde van België, hem door Z. M. den koning der Belgen verleend. De ontvanger der directe belastingen, enz. J Cohen is verplaatst van de inspectie der di recte belastingen te Harlingen naar het kan toor der directe belastingen en accijnzen te Uithuizen. Ingetrokken is de verplaatsing van den ont vanger der directe belastingen, enz. D. W. O Slothouwer van het kantoor Zeist naar het kan toor Haarn. Sarth zag het niet bepaald zoo in, doch hy e niet om vertrouwen vragen en zweeg. *ls~ voornaamste zorg is, of de bisschop, hem inhalen, mij zal opnemen; en ik me zelf niet opdringen. Óen" ciat betreft, zei Garth, in het Noor- atl„ hioet men geven en nemen. Daar gaat het kane^® toe dan in de gewone maatschappy. Dat Wo0r^ u wel ln Plaats van den bisschop ant- Han zie ik niet in, waarom ik niet gaan zeide zij. ban.yn onding is gewichtig. En het houdt ver een ,«met mÜn verdere leven, voegde zy er met w iePere stem aan toe, ik moet daar boven opsporen een r°Uw T^oóeau beëindigde haar lied met om "o'verdoovende dissonant en keerde zich ^alsof zy een applaus verwachtte. viêT Je sPeelt prachtig, kind, zeide Natalie téZ*** beeriyk om zelfs hier nog muziek unnen genieten! Speel nog eens wat anders. Spïe- hKt meisje speelde, zetten zy hun ge- Kan ik niet in uw plaats gaan, vroeg Garth. zy schudde beslist het hoofd. ik heb het beloofd, zei ze. Het was een belofte, gegeven zonder de omstandigheden te kennen, ging Garth voort. Deze wildernis is geen plaats voor u. Ik kan het niet verdragen, dat u honger en kou en ellende moet Jijden en dat alles staat ons te wachten afgezien nog van de gevaren, die wij niet mogen onderschatten. Natalie keek hem aan met glanzende oogen. Domme jongen, riep zij uit, maar er was teederheid in haar stem, gelooft u werkelijk, dat dit een reden voor mij zou zyn om niet te gaan? Ik ben geen pop. Als u eens wist hoe ik er naar verlang om de werkelijkheid te door leven; om voor mijn leven te werken en door te dringen tot onder de oppervlakte der din gen! Garth werd stil onder de bewondering van haar helderen geest. En laat op den avond, toen men ter ruste ging, zei zij: Zoodra de stoomboot vertrokken is en het dus te laat is om nog terug te keeren, zal ik u vertellen wat ik ginds te doen heb. Den volgenden morgen zocht Garth een on derhoud met Jack Dexter, den kapitein van de Aurora Borealis. Hy was tegeiyk eigenaar, be stuurder en exploitant van de boot en was voor Garth nog een vreemd type. Hij had een rood gezicht en angstige gezwollen oogen. Garth vernam, dat hy misschien wel een tocht zou maken naar Warehouse. Den volgen den dag zou hij er wel nader van hooren. Bent 'u er nog niet zeker van of u gaat, vroeg Garth. Niets is zeker op de wereld, zeide kapitein Jack, terwijl hy zeker van z'n succes den kring rondkeek. Garth beet op z'n lip. Hebt u niet voldoende lading om te ver trekken? vroeg hij rustig. Volop lading, antwoordde de schipper koel, en ook genoeg om stroom-af te gaan. Maar ik vind het van groot belang te we ten, wat u van plan bent te doen, zei Garth met verheffing van stem. Kapitein Jack keek eens naar de lucht. Er is geen water in de rivier, zei hy ten slotte. Dus u gaat niet, zei Garth. Dat zeg ik niet, zei Jack. Het kan spoedig gaan regenen'en dan stygt het water. Maar de lucht was helder en blauw. Denkt u, dat ik hier een eeuw blyf wach ten tot het gaat regenen? vroeg Garth. Heeft de bisschop u niet gezegd, dat ik u zou brengen? vroeg Jack weer. Ik kan natuur- iyk myn woord tegenover de kerk niet breken. Waarom hebt u dat niet dadelijk gezegd? zeide Garth, die in twyfel was of de kerel schertste. Wanneer vertrekt u? O! morgen misschien wel! antwoordde de schipper. Of Donderdag of Vrydag, als ik de jongens bij elkaar kan krijgen. Ik zal u wel ty- dig waarschuwen. Hiermede moest Garth tevreden zijn. Hij ge bruikte nu den overbiyvenden tyd om Nata lie's uitrusting te voorzien en kocht een geweer van klein kaliber voor haar. In den namiddag, na Natalie streng bevolen te hebben binnenshuis te blyven, trok hij naar de hut van een halfbloed om verdere inkoopen te doen. Juffrouw Trudeau had zich bereid ver klaard Natalie gezelschap te houden. Hij was nauwelijks Vertrokken of de kost schoolachtige manieren van het meisje begon nen op de gevoelige zenuwen van Natalie te werken, terwijl de ijle lucht van den Noord- schen zomer haar naar buiten lokte. Zy keek over het veld, dat naar de rivier afdaalde en zag, dat zij gemakkelijk kon oversteken zonder een huis voorbij te moeten, zy kon de bekoring niet weerstaan, stuurde het kind onder een voorwendsel weg en sloop een achterdeur uit. Zij stak het veld over zonder, naar zy meende, gezien te zyn. Genietend van haar vrijheid volgde zij den weg, dien Garth gegaan was in de hoop hem op zijn terugweg te kunnen ver rassen en hem te kunnen paaien om vergeving voor haar ongehoorzaamheid te verkrygen. Maar Natalie had niet onopgemerkt het hotel verlaten en toen zy langs de rivier liep, volgde haar een groote kerel, de hoed in de oogen ge trokken. Het was niet Natalie's gewoonte om te kijken. Ten slotte liet zij zich op een steen neervallen en keek droomend over de rivier. Plotseling kwam Nick Grylls uit een boschje te voorschijn. Natalie was hevig ontstemd. Toen keek zy den anderen kant uit. Hy had de beleefdheid zyn hoed af te nemen en zocht even naar zyn woorden. U zult wel denken, dat ik een ruwe bru tale kerel ben, Miss, zei hy met het gezicht van een ondeugenden schooljongen. Natalie vroeg zich af, wat zij zou doen, wat zy zou zeggen. U hebt my nooit eenige reden gegeven om anders te denken, zei ze en haar stootende stem verried innerlijke gejaagdheid. Grylls draaide zijn hoed in zyn handen. Ik ben niet zoo slecht als u denkt, zei hij onderdanig'. Ik heb niet veel opvoeding gehad en heb nooit geleerd mijn taal goed te spreken. Maar een man kan ook zonder dat een goede inborst hebben. Zeker! zeide Natalie. Er is geen reden waarom wij geen goede vrienden zouden zijn, zei hij nederig. Volstrekt niet, antwoordde zy, maar is zie ook geen reden, waarom wy het wel zouden zyn. Maar, ziet u, ik kan u wel de rivier opbren gen. Ik ken de streek, heb invloed op de in boorlingen en beschik over voldoende geld. Ik kan doen wat ik wil. Maar ik kan u niet beloven vriendelijk te zyn, ze ze kortaf. Zeg me dan wat ik doen moet om met u bevriend te worden, pleitte hy niet zonder wel sprekendheid. Ik heb tyd en geld en den wil om het te doen! Doch Natalie kon onmogelyk het minste medeiyden voelen met dezen grooten kerel. Ik kan u dat niet zeggen, zei ze koel. U moet dat zelf leeren. Grylls begon zich zelf aan te moedigen. Alles wat ik u vraag is een goede kans, net als die snuiter van een verslaggever heeft, dien u in Prince George hebt opgepikt. Wat kan hy voor u doen? Laat my u naar den bisschop brengen, ik kan het geheele gezelschap door het land leiden langs een weg waar hij nooit van gehoord heeft! Nu begon Natalie zich op te winden. Ik heb myn Jpesluiten genomen, zei ze, en daar breng is geen verandering in. Grylls oogen knipperden en een donker rood kleurde zyn wangen. Ik weet niet, wat u ginds te wachten staat zei hij. Ik zeg u ik kan met de inboorlin gen doen wat ik wil. Geen enkele blanke kent hen zooals ik. Ik kan tegenhouden wie ik wil. Eén woord van my en u sterft u en uw ver slaggever Natalie stond op. Zij was te toornig om te spreken. De man keek naar haar schoonheid en hy vergat zijn ontzag voor haar. M'n hemel wat bent u mooi! schreeuwde hy. Wat hebt u hier uit te voeren? Dit is geen land voor iemand als u!.... Ik was een sterke kerel voor u kwam en sinds ik u gezien heb, ben ik ziek! U hebt my myn sterkte, goed hu meur en m'n rust ontnomen, maar ga niet te ver. Ik kan u verpletteren u en uw vervloekten krantenman!,... Ha, dat zou mij weer m'n rust teruggeven. Natalie rilde als een bang vogeltje. Het was gevaarlyk te vluchten, maar even gevaarlijk te biyven staan. Nick deed een stap in haar rich ting. Natalie keerde zich nu om en vluchtte met korte snelle stappen in de richting van het huis. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3