MtntMjftonó: Laatste Nieuws Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" j 1 voor 80.000 gezinnen O O Spaarndam vol feestgedruisch BEVERWIJK COEBERGH HUGHES TE FAIRBANKS ST. CATHARINAKERK TE AMSTERDAM VERKOCHT DONDERDAG 14 JULI 1938 OPERA-CONCERT H.O.V. Het H.O.V.-koor en de solisten Hélène Ludolph, Ans Stroink en Otto Couperus MAATSCHAPPELIJK WERK ONDER DE WOONWAGEN- MENSCHEN OOGSTTIJD IN DE MEER Tot nu toe hébben de Nederlanders in den Tour de France zich uitstekend gehou den. Twee etappe-overwinningen en een zeer goede plaats in het klassement voor Middelkamp was meer dan men durfde verwachten. Maar hoe zullen zij zich hou den wanneer de Pyreneeën en Alpen hun het succes, waarnaar zij streven, op eiken meter hardnekkig zullen betwisten? Hierboven een Pyreneeënrit uit den Tour van het vorig jaar lenhoven, N. Crommelin, J. Dyserinck, L. de Flines, I. de Groot, K. Halbertsma, M. van 't Hooft, D. Harrocks, E. Laan, M. de Lestrieux Hendrichs, D. Memelink, A. Muller, R. v. d Poll, C. van Randwijck, D. Reigersman en M, Reynders, D. Adriani, G. Bakker, L. Bentinck, T. Brandt, N. de Breuk, M. Gro-enevelt, H Hoogland, N. Kramer, D. Limburg, E. van Ma- gius, J. Mellema, J. Posthumus Meyes, E. Naes- sens, A. Nijland, N. Rot, W. Schoen, M. Schor, M. Semplonius, N. Straakenbroek en N. Vink. Gezakt 1. DUIVENSPORT Middelbare Meisjesschool 't Kopje te Bloemendaal Gevleugelde Vrienden (Heemstede) HET GAS- EN ELECTRICITEITS- BEDRIJF IN 1937 OUDEN VAN DAGEN TOERDEN NAAR LEIDEN Een concertfeestweek in Augustus a.s. 20 jaar Crescendo 1927 was een belangrijk jaar voor vereeniging. Vele prijzen gewonnen C oncertfeestweek BOEKHANDEL SCHOOLBOEKEN Eere-comité VAARDIGHEIDSPROEVEN (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Toegejuicht door een groote menigte Aan de Holl. Sociëteit van Levensverzekeringen JOHAN DE WITT HEEFT VERTRAGING (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Duitsch-Amerikaansche kolonisatiebond Het grensincident in de Alpen Vreeselijk ongeluk in houtzagerij LAWNTENNIS INTERN. DUITSCHE KAM PIOENSCHAPPEN Mej. Rollin Couquerque uitgeschakeld MOTORSPORT VERLIEZEN WIJ DE ZIL- VEREN VAAS?, Een straf punt voor het Neder- landsche team siiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiia NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD Frits Schuurman, die als oprichter en leider van het H. O. V.-koor op deze bijzondere uit voering den dirigeerstaf zwaaide, vond een tui) bloemen van zijn Haarlemsche getrouwen op den lessenaar, die in breede rijen rond en ach ter het H.O.V.-orkest waren opgesteld. Zeer groot en stevig zingend, vooral het sopranen- koor, wat zwakker de altpartij en niet altijd even sonoor en klankrijk het ook minder tal rijke mannenkoor. Maar daarover later. Een puntig gedirigeerde en door het orkest pittig verklankte Barbier-ouverture van Ros sini opende dezen over het algemeen uitste kend geslaagden avond en bracht onmiddellijk de ware opera-sfeer. Daarna droeg Otto Couperus den proloog uit Paljas voor. Zijn sonoor en veelal prachtig dragend geluid vulde de zaal uitstekend er zjjn warme voordracht bezorgde hem een lang durig en welverdiend applaus. Jammer dat hij zijn partij niet uit het hoofd zong. Een lang durige ovatie werd ook zijn deel na zijn inter pretatie van den veeleischenden, hier en hier vrij hoo'g en lastig liggende monoloog van Keizer Boris uit „Boris Godunow", waarin hij op nieuw blijk gaf van intelligentie in de voor dracht, en met zijn omvangrijk geluid impo neerende effecten wist te bereiken. Helène Ludolph, die na hem optrad als so liste in het kerkkoor der Cavallerie Rusticana voldeed hierin naar onzen smaak beter dan in de haar ondanks alles toch wat hoog liggende Micaela-aria uit Carmen, waarin ze niet haar gewonen glans scheen te kunnen ontplooien. Misschien een plotseling opgekomen indisposi tie. Toch had ook zij veel en welverdiend suc ces. Onze stadgenoote Ans Stroink zong de Ha banera uit Carmen en de geestige aria van Khivria uit een operette van Moussorgsky. We behoeven wel niet te zeggen, dat deze geboren opera-zangeres met haar temperamentvolle, gloedrijke vertolking, met haar schalksche voordracht daverend succes oogstte, waarin Frits Schuurman en zijn orkest terecht deelge- nooten werden gemaakt. De medewerking van het H.O.V.-koor, ook op een dezer zomeravondconcerten hebben we op bijzonder hoogen prijs gesteld. De uitste kende opkomst van het publiek getuigde ook van hartelijke belangstelling. Met de in den aanhef van ons verslag reeds genoemde lichte beperking, voor wat de onderlinge krachtsver houding der verschillende partijen betreft, mo gen we toch zeggen, dat men zich over het algemeen uitstekend heeft geweerd, zoowel in het kerkkoor waarom dit niet in 't Itali- aansch of Hollandsch gezongen? als in den marsch en koor uit Carmen, en last, but not least in het effectvolle en begeesterende- koorwerk bij de Polovetzer dansen uit Boro din's „Vorst Igor". Het werk zat er op 'n klei ne hapering na bij het inzetten der tenoren, stevig in, en rhythmisch en metrisch werden de gevaarlijkste klippen met ware bravour om zeild. Een ware ovatie brak na het stralende slot akkoord los. Frits Schuurman kreeg een bloe menhulde voor zijn uitnemende leiding van het groote apparaat van zangers, solisten instrumentalisten, en liet zijn koor en musici welverdiend deelen in de hem spontaan en geestdriftig gebrachte hulde. Het was een mooie avond: mooi voor wat het bezoek betreft, en rijk ook aan propagandis tische waarde voor H.O.V.-orkest en -koor. J. S. Men schrijft ons: Zooals vele leerkrachten van verschillende scholen er in dezen tijd met de kinderen op uittrekken, om een excursie te maken of een dagje naar buiten te trekken, zoo besloot het bestuur van het Woonwagenliefdewerk ook den kinderen, die onder dit Liefdewerk thuis hoo- ren, een prettig uitstapje te bezorgen. U kunt zich hun vreugde indenken, toen dit besluit aan de kinderen werd meegedeeld. In een autobus samen uit, daar waren ze wel voor te vinden. De reis zou gaan naai Den Haag. In overleg en eigenlijk door bemid deling van de Eerw. Moeder van 'tSpaarne waar de meisjes van 't kamp al sinds 1 jaar een eigen klas hebben, waar zij onderwijs ont vangen, werd een uitstekend program opge maakt voor dezen dag. Het doel van den tocht werd Groenestein in Den Haag, een huis, waar honderden kinderen worden opgevoed, die geen ouders meer hebben of onder voogdij gesteld zijn. Op Maandag 4 Juli was de groote uittocht 's morgens om half 10. 't Begin was even een teleurstelling. Den heelen zomer had 't nog niet zoo geregend als 't nu deed; het goot uit de lucht. Maar in den bus zaten we heerlijk droog. Er was geen plaatsje onbezet. De Eerw. Moeder ging zelf ook mee met verschillende andere Zusters, enkele dames van het bestuur, enkele medewerkenden en 22 kinderen. De directeur deed ons uitgeleide en onder vroolijk gezang van O. L. geertje geef mooi weertje en O. L. Vrouwtje geef de zon een douwtje, vertrokken we. Ondanks den stroomenden regen was er een uitstekende stemming. In Den Haag aangeko men, werden we hartelijk verwelkomd door de Zusters in Groenestein. De warme chocolade melk smaakte den kinderen uitstekend. Daar na mochten ze eerst het huis zien, wat voor hen wel een sprookje moet geleken hebben, gezien de enge en kleine ruimte van den wa gen, waarin z ij wonen. Later was 't een lust te zien, hoe deze kinderen zich te goed deden aan den warmen maaltijd en hen te zien zit ten aan de keurig gedekte tafels, met grage oogen kijkende naar de heerlijke puddingen en aardbeien, die hun nog wachtten. Na het middagmaal werden aardige spelle tjes gespeeld, waarbij prijzen werden uitge deeld en daarna maakten we een autotocht door Den Haag en Scheveningen. Het regende nog maar door en hoe troosteloos de aanblik ook was, de zee hebben ze gezien. Na de thee werden we vergast op een ope rette „Droomelaartje". die gespeeld werd dooi de kinderen van het huis. Dat was een uurtje van groot genot, zoowel voor de ouderen, als voor de kinderen. Dood stil zaten ze toe te zien en genoten van de ka bouters en de elfjes, die optraden. Na afloop deed zich een boterham al weer goed smaken en speelden ze nog in den speel tuin. Intusschen scheen de zon en werd 't een prachtavond, zoodat ons een mooie terugtocht wachtte. Dankbaar en heel voldaan namen we af scheid van het gastvrije Groenestein, een ieder kreeg nog een herinnering mee naar huis, waar na we huiswaarts reden. Zoo is deze dag geworden een feest voor de woonwagenkinderen, een dag, dien ze nooit zul len vergeten. Ze zijn voor een keer eens even weggehaald uit hun eigen milieu, om iets moois en goeds te zien en mee te maken en daaraan een goe de herinnering te bewaren. Moge deze korte beschrijving, Haarlemsche ingezetenen, uw belangstelling opwekken voor het woonwagenliefdewerk. Zoo gij wilt, kunt U ons bij dit werk helpen. Het gaat hoofdza kelijk om de geestelijke verzorging van deze menschen. Geeft U op als donateur of dona trice bij den directeur, kap. de Wit, Amster damstraat 59. U geeft maar wat U te missen hebt! In ieder geval koopt U toch zeker een lot van onze loterij van slechts 10 cent, of stuurt U een of meer aardige prijsjes! Voor de toezending van illustraties, missie boekjes e. d, namens den directeur vriendelijk dank! HOOFDLEIDSTER De tweede oogst heeft in den Haarlemmer meerpolder een aanvang genomen. Het is de wintergerst, die deels gebruikt zou worden voor de brouwerij. Hiervoor wisten de landbouwers zich van een rijken hooioogst te verzekeren. De groote hoe veelheden zijn met karrevrachten vol binnen gereden en intusschen heeft het tweede gras al bijna weer voldoende lengte voor de tweede snede. Ook deze belooft weer gced te worden als de warme zonnedagen maar komen willen Voordat deze tweede oogst van het hooi zal binnenkomen, zijn de eerste graanhalmen ge vallen. Met breede slagen garf bij garf ver zamelend, valt het koren voor de vaste hand van den stoeren zichter. Helaas, de eerste gerst was reeds lang al ge vallen, doch dit was niet gebeurd door men- schenhand. Het waren de krachtige stormwin den. die loeiden over de bebouwde kommen van het platteland en die met hun vernielende kracht de korrels uit het kaf deden springen, waardoor de landerijen met bijna rijp graan bezaaid werden. Voor velen loont het de moeite niet eens de velden te bemaaien en zij spraken er reeds over ze om te ploegen. Anderen lieten de zich- ters opeiscben, wat nog te halen was, het stroo Het karwij is bijna overal „gehokt" en wacht nog op zonnige dagen om binnengehaald te kunnen worden. Ook hier heeft de wind we: eenig kwaad gedaan, dóch in verhouding tot de gerst valt dit nog mee. Zoo hier en daar vinden we in den polder de fraai bloeiende blauwmaanzaad-velden. Vooral in dezen tijd geeft dit gewas den polder een mooi aanzicht. Slechts op een enkele plaats mislukte dit ge was en moest omgeploegd worden. Zoo is de inzet van het oogstseizcen, dat zooveel beloof de te worden, jammer genoeg beneden nor maal gebleven. De hoop van den landbouwer leeft echter voort. Van de 2e naar de 3e klasse: M. Akerson, H. de Breuk, I. Holdert, L. Keg, E. Kerkhoven, W. Kloppenburg, H. Kolkmeyer, A. Kruyshoop, E Sluyterman, C. Smits, E. Talsma, L. van der Veen, G. Veninga, G. Willemsen en M. von Winning. Gezakt 5. Van de le naar de 2e klasse: G. van Beuse- kom, T. v. d. Broek, L. Cohen, F. van Dam E. Delbriick, A. Fabius, T. Glerum, M. Janssen, G. Kal, H. von Magius, W. van Marken, E. van der Plaat, K. Semplonius, L. Stoop, A. Suyk, A. Swaan, M. Tameling, M. Unger, T. de Vries, N. van Weezei en J. Willemsen. Gezakt: 3 leer lingen. Bevorderd van de 4e naar de 5e klasse: J. de Beaufort, M. Bierens de Haan, S. Bierens de Haan, T. Delbrück, E. de Flines, W» Geel J. Groenev.elt, A. Ter Haar Romeny, N. Hage- dorn, E. Heinsius, S. Hemmy, N. Hoogland, B. Kalis, N. Kohier, T. van Leer, D. van der Plaat, R. Schuller, G. van Thiel, W. de Voogt, P. van Weezei, N. Willink, N. de Wit. Gezakt: 2 leer lingen. Van de 3e naar de 4e klas: T. van Beeck Vol- Wedvlucht van Orleans op Zondag 10 Juli. In concours 117 duiven. Eerstgetoonde duif arri veerde 1 uur 28 min. 40 sec., 1224,66 M. per mi nuut, laatste prijswinnaar 1 uur 52 min. 41 sec., 1158,80 M. per minuut. De prijzen werden als volgt gewonnen: 1, 11, 12, 20, 24 A. v. Zadel; 2, 16 G. Breeuwer; 3, 5, 15, 23, 26 E. Vrugt; 4, P. de Jong; 6, 14 P. v. Egmond; 7 L. de Winter; 8 N. Leuven; 9, 21, 27 C. Boonacker; 10, 18 G. v. Santen; 13 J. G. v. d. Meer; 17, 25, 29 G. Vinke; 19 A. Verdonschot; 23, 30 M. C. Fehres; 28 H. Brou wer; 31 G. de Gast. WIE ZICH NOG WARM KAN KLEEDEN BEDENKE HET TOCH WEL: ER WORDT VEEL KOU GELEDEN IN 'T HART.MAAR OOK AAN 'T VEL. VINCENTIUSVEREENIGING Blijkens het zoo juist verschenen verslag van het gas- en electriciteitsbedrijf over 1937 werd in dat jaar 89.779 kub. meter gas of 3.12 pet. meer ingekocht dan in 1936. De netto-aflevering steeg met 83.028 kub. meter. Het verbruik van gas over de muntmeters steeg ten opzichte van 1936 met 52.942 kub. meter, dit is ruim 4 pet. In totaal is in 1937 van Hoogovens meer ingekocht 2.970.815 kub. meter. Na afschrijving van f 49.573.95 kon aan de gemeente als netto-winst worden uitgekeerd een bedrag van f 17.527.60. De netto-opbrengst per kub. meter bedroeg 6.557 cent, de kostprijs was 5.952 cent. Ook het stroomverbruik van het electrici teitsbedrijf nam in 1937 wederom toe. Thans met 54.139 kilowatt-uur of 5.39 pet. ten op zichte van 1936. De totale netto-winst bedroeg f 63.389.69. Ongeveer 350 ouden van dagen hebben Dins dag een buitengewoon genoegelijk auto-reisje gemaakt naar de „Groote Vink" bij Leiden. Het comité, dat zich ieder jaar weer met de organi satie van den traditioneelen autotocht belast, had ook ditmaal van alle zijden groote mede werking ondervonden en zoo kon men gister middag over circa 60 automobielen en een zes tal autobussen beschikken, om den oudjes een mooien tocht te bereiden. Omstreeks één uur vertrok de stoet van uit de Hendrik Burgerstraat. Langs den mooien duinweg door de Zilk. Noordwijkerhout en langs Noordwijk, werd naar de Groote Vink gereden, waar het gezelschap eenige prettige uren heeft doorgebracht. Het heeft den oudjes daar aan niets ontbroken. Voor proviand en versnaperin gen was ruimschoots gezorgd, terwijl de goede stemming zich voortdurend liet gelden. Tijdens het verblijf in de Groote Vink heeft de voorzitter van het comité, de heer N. van Leeuwen, een hartelijk woord van dank gespro ken voor de medewerking van de ingezetenen, die, hetzij door beschikbaarstelling van hun wagen, of door hun gaven, het comité in staat stelden, den ouden van dagen weer een schoo- nen dag te bereiden. Al te spoedig brak weer het oogenblik aan, Het kleine dorpje Spaarndam staat een groot muziekfeest te wachten. Het Spaam- clamsch fanfarecorps „Crescendo" zal name lijk zijn vierde lustrum vieren. Het is niet het eenigste muziekcorps, dat Spaarndam bezit. Van de 850 inwoners, die het dorpje telt, wijden zich een 120-tal aan de vo cale of instrumentale kunst, want er zijn twee muziekcorpsen, een gemengde zangvereeniging en een kerkkoor. „Crescendo" is echter het grootste en vanzelf sprekend wordt dan ook zijn jubileum door alle inwoners meegevierd. De secretaris van de ver- eeniging verschafte ons een oud notulenboek, dat het volgende vertelde: In de oogstmaand van 1918 werd de oprich tingsvergadering gehouden in het voormalige ge heelonthoudersgebouw, waar, op voorstel van den heer P. Wit, zich op 23 Augustus 10 leden zich vereenigden onder den naam van „Cres cendo". Het bestuur bestond uit de .heeren IJ. J. de Vries, voorzitter, J. Willemse, secretaris en J. Th. v. d. Putte, penningmeester, terwijl tot di recteur werd benoemd de heer P. P. Wit Sr. Een inzameling onder de bewoners van het dorp verschafte de noodige financiën ter bestrijding van de eerste lasten en kosten. Voor het eerst liet de jonge vereeniging zich hooren bij een serenade aan den jubileerenden plaatselijken geneesheer, wijlen den heer W. J. Néije. Op 30 Januari 1919 werd de eerste uitvoering gegeven in de zaal van den heer Honderdos, waaraan Annie Woud als soliste medewerkte. Twee jaar later werd de heer F. A. Dekker tot dirigent benoemd en in hetzelfde jaar werd ook voor het eerst op Koninginnedag geconcerteerd, wat voortaan altijd zou geschieden. Een groot feestconcert op 25 Augustus 1923 besloot het eerste lustrum. Zij verkreeg toen de Koninklijke goedkeuring op haar statuten en bovendien aanvaardde de toenmalige burgemeester, de heer S. C. de Haas van Dorsser, het eere-voorzitterschap. Overeen komstig zijn naam werd het corps steeds ster ker in ledental. Het telde 65 leden toen het zijn 10-jarig bestaan vierde met een feestconcert en feestavond in eigen kring, waaraan de aange naamste herinneringen voortleven. Het koperen bestaansfeest werd in 1931 met een nationaal concoürs gevierd, waaraan 17 vereenigingen deelnamen. Het volgende jubi leum, het derde lustrum, moest zeer bescheiden worden gehouden wegens de tijdsomstandighe den. Op 17 Februari 1934 herdacht de heer F. A. Dekker zijn 12%-jarig dirigentschap, dat na tuurlijk ook een feestavond met zich bracht. En daarmede zijn de voornaamste officieele data genoemd van deze vereeniging, die steeds een band tusschen de bewoners van Spaarndam heeft gevormd. Dikwijls is het corps op concours geweest. Voor het eerst in 1922 te Diemen waar een eerste prijs in den concertwedstrijd werd gewonnen en zoo voort, zoodat in totaal 28 concoursen wer den bezocht met als resultaat: 12 eerste, 13 tweede en 3 derde prijzen in de concertwed strijden en 16 eerste, 9 tweede en 1 derde prijs alsmede 4 extra-prijzen in de marsch wedstrijden. Totaal is dus de vereeniging 58 maal be kroond en komt zij al 8 jaar uit op de con coursen in de ccre-afdeeling fanfare. On getwijfeld komt de eer van dit succes toe aan den heer F. A. Dekker, onder wiens techni sche en vaardige leiding zooveel op muzi kaal gebied kon worden bereikt. Momenteel telt de vereeniging 42 werkende leden en 2 eereleden. Het bestuur bestaat uit de heeren: F. A. Dekker, directeur, P. Berk, voorzitter, C. Berk, secretaris, C. Oud, penning meester, D. v. Eden, Fred, de Vries, Th. de Vries, commissarissen en J. Th. v. d. Putte, bibliothe caris. De heeren J. Th. v. d. Putte en C. Berk zijn reeds van de oprichting af werkend lid en bovendien is de heer v. d. Putte lid van het be stuur, waarvan de heer C. Berk al sedert 10 jaar als secretaris fungeert. Crescendo is van plan zijn 20-jarig be staan op waardige wijze te vieren en wel door het houden van een concertfeestweek, vocaal en instrumentaal, van 29 tot en met LEVERT ALLE 28 Augustus, waaraan verschillende corpsen zullen medewerken. Het programma luidt: Openingsconcert door de jubileerende vereeni ging; concert te geven door het fanfarecorps „Wilhelmina" uit Santpoort, concert door het R.K. Harmoniecorps „St. Caecilia" uit Haar lem-Noord, door het Chr. fanfarecorps „Arti et Religione", door het Mannenkoor „Proza en Poë zie", beide uit Haarlem, door de Kon. Ned. Harmoniekapel „De Eendracht" te Velzen, door de Gem, Zangvereeniging „De Stem. des Volks" afd. Haarlem, door de Beverwijksche Harmonie kapel en door Harmonie Crescendo, Haarlem. Ook stelt de vereeniging zich voor een feest avond te organiseeren in eigen kring doch hier voor is zij gedwongen, gezien het aantal dames en heeren dat den avond zal bijwonen, naar Santpoort te gaan. De grootste zaal te Spaarn dam kan slechts 53 personen bevatten. De jubileerende vereeniging vraagt voor uit breiding en vernieuwing der instrumenten en voor het aanwerven van begunstigrs en dona teurs aller medewerking en in verband hier mede is een comité van aanbeveling samenge steld uit de meest vooraanstaande burgers van Haarlem onder voorzitterschap van dr. J. E. ba ron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem. Leden zijn de wethouders W. J. B. v. Liemt, A. C. Boes, E. v. d. Wall en M. A. Reinalda, en de gemeentesecretaris mr. Th. Wes- stra, de commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck, de commandant van de brandweer, de heer C. J. v. d. Broek, dr. W. B. Smit, direc teur van den Gem. Geneesk. Dienst, de heer S. C. de Haas van Dorsser, oud-burgemeester van Spaarndam en directeur van het Maat schappelijk Hulpbetoon, kapelaan A. C. W. Berkhout van Haarlemmerliede, ds. A. Snethla- ge, predikant te Spaarndam, de heer H. v. Reien- dam, beheerder van den Gemeentedienst te Spaarndam, de heer M. Geertsma, hoofd der O. L.-school, de heer C. J. v. Beieren, opzichter Rijnland, het raadslid M. Meyers, de heeren P. Kok en C. Stapel. waarop de terugreis moest worden aanvaard. Na een prettig reisje, zonder stoornissen, arri veerde de stoet omstreeks half 10 weer in Be verwijk. Op de Breestraat stonden onze beide plaatselijke muziekcorpsen opgesteld, om de oudjes feestelijk in te halen, terwijl het pu bliek, dat met dezen jaarlijkschen feestdag al tijd volop meeleeft, in grooten getale was op gekomen, om van den blijden intocht getuige te zijn. Het is weer een mooie tocht geweest, waar aan de ouden van dagen nog lang met genoegen zullen terugdenken. Dit geldt ook voor de co mité-leden, die er hun goede zorgen aan heb ben besteed en die hiervoor een apart woord van hulde ten volle hebben verdiend. Vermelden we tenslotte nog dat in den stoet o.a. een kraanwagen meereed, van het autobe drijf der Fa. van Ledden-Hulschbos. De wagen behoefde gelukkig geen dienst te doen! De volgende leerlingen van de R.K. Jongens school aan de Hobbestraat hebben het vaardig heidsdiploma behaald: Jan Oud, Tom van Son, Rene Keesen, Kees Bruin, Engel Gaarthuis, Jan van Vlissingen. Cor v. d. Aar, Tom Pallesen, Henk Burger, Jan Staring, Nol Ellens, Jacob Vessies, Freek Schoone, Jan Nieman, Antoon Smit, Gerard Stam, Jan Spanjaard, Joop Blee- ker, Gerard Allan, Gerard Hergarden, Jacob Henneman, Nic. van Noort, Tom Langendijk, Jacob Jonker, Wim Grapendaal, Tinus Boon, Wim Braun, Piet de Nijs, Joop Schelvis, Nic. Schuit, Wim Geijs en Jan v. d. Pol. OVER: DE EEN MAG EEN KOE stelen, de ander.... Mijnheer de Redacteur! Wilt u zoo goed zijn, onderstaand stukje in uw blad op te nemen, waarvoor bij voorbaat dank. „EEN ONHOUDBARE TOESTAND." „De wijze, waarop het opknappen der brug gen hier ter stede geschiedt, op zichzelf een object van werkverschaffing, is uit technisch oogpunt beschouwd misschien economisch. De overlast, welken de omwonenden hiervan onder vinden is nimmer verdedigbaar. Wat toch is het geval? Het spuiten met zand mag doeltreffend zijn, de stof en de scherpe zandkorreltjes, welke in wolken opgejaagd worden, is m.i. niet be vorderlijk voor de volkshygiëne, de omwonen den en voorbijgangers ontvangen hier de volle laag. Wanneer men buiten den daarvoor vast- gestelden tijd een matje wil kloppen, beloopt men de kans een proces-verbaal te krijgen, ook al komt er zoo goed als geen stof te voorschijn, terwijl bij de werkzaamheden aan de bruggen den ganschen dag de omgeving onder stofwol ken schuil gaat en alle stof en zand de huizen binnendringt, zonder dat hiertegen maatrege len worden genomen. (Het geschiedt zelfs on der politie-toezicht)De afschutting welke men aanbrengt is bespottelijk, want die kan men beter weglaten. Dan spaart men nog tijd van opbouw en afbreken. Kan hierin nu geen ver andering en verbetering gebracht worden, als het dan toch met zand moet gebeuren? Zoo het nu gaat is de toestand werkelijk onhoud baar voor de omwonenden. Al hebben onder- geteekenden dan geen profijt meer van die ver betering, dan wellicht zij die in de nabijheid wonen van bruggen die nog aan de beurt ko men. Namens enkele Kampersingelbewoners JOH. G. SPRUIJT FAIRBANKS, 13 Juli. (Havas). De be kende vlieger Hughes is op zijn vlucht om de wereld hedennacht om 0.31 G.M.T. op het vliegveld te Fairbanks geland. Hughes werd toegejuicht door een groote me nigte, die zich in de avonduren op het vliegveld verzameld had, om den vlieger een geestdriftige ontvangst te bereiden. Gistermiddag is de Catharinakerk met bijbehoorende gebouwen aan den Singel ver kocht aan de N.V. Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen. De Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt ons mede, dat de „Johan de Witt" vertra- ging heeft wegens mist en slecht weer. Het schip wordt hedenmiddag om één uur te IJmui- den en om vijf uur te Amsterdam verwacht. NEW YORK, 13 Juli. (D.N.B.) Zes vooraan staande ambtenaren van den Duitsch—Ameri- kaanschen kolonisatiebond, de „German Ameri can settlement league" zijn gisteren door de rechtbank te Riverhead (New York) tot een jaar gevangenisstraf en 500 dollar boete elk veroordeeld, omdat zij de lijsten hunner ver eeniging niet bij de regeering van den staat New York hadden gedeponeerd. Ondanks de getuigenverklaringen, dat er voor de leden dezer organisatie geen verplichting be staat een eed af te leggen op den leider van het Duitsche volk, plaatste het gerecht zich op het standpunt, dat de beklaagden, alsmede de kolonisatiebond zelf, welke eveneens tot een geldboete van 10.000 dollar veroordeeld werd, de wetten van den staat New York hadden over treden, aangezien organisaties, welke van hun leden een geheimen eed vorderen, hun leden lijsten aan de autoriteiten moeten voorleggen. Omtrent de straffen, waartoe de beklaagden veroordeeld zijn, meldt Reuter, in strijd met het bovenstaande, dat de geldboeten 5.000 dollar bedragen, dat de organisatie zelf tot een boete van 10.000 dollar is veroordeeld, terwijl de lei der van den bond 1 jaar gevangenisstraf heeft gekregen. Reuter maakt geen melding van ge vangenisstraf voor de overige beklaagden. PARIJS, 13 Juli (Havas). De Italiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano, heeft den Franschen zaakgelastigde medege deeld, dat zijn regeering besloten heeft straf maatregelen te nemen tegen den milicien, die schuldig is aan de verwonding van eenFransch student in de Alpen, strenge instructie te geven ter vermijding van herhalingen en eventueele schadevergoeding te betalen. Ciano sprak verder den wensch uit, dat de getroffen student geheel zal herstellen. Woensdagmiddag omstreeks een uur is op de houtzagerij van Groot Bramel te Vorden een ernstig ongeluk gebeurd. De ongeveer veertig jarige H. Sessink was bezig met het smeren van een zaagmachine. Eenige arbeiders hoor den hem plotseling gillen en toen zij te hulp snelden, vonden zij S. in stervenden toestand onder het zaagraam liggen. Vermoedelijk is het zaagraam met de zich daarin bevindende zagen in den nek van het slachtoffer gevallen. Een onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. S. laat een vrouw en drie kinderen achter. Het stoffelijk overschot is naar de woning vervoerd. De internationale Duitsche tenniskampioen schappen zijn Woensdag te Hamburg voortge zet. Door een seinfout meldden wij, dat mej' Roilin Couquerque van mej. Wynne gewonnen had, doch onze landgenoote heeft helaas ver loren. De Australische speelster is echter in uitstekenden vorm. Woensdag won zij haar partij van de beste Duitsche speelster, mej. Horn, waarbij zij alleen in de tweede set een inzinking kreeg. Mej. Jedrzejowska, de sterke Poolsche speelster, heeft een blessure opgeloo- pen, zoodat het niet zoo een groote verrassing was, dat zij door de Engelsche speelster, mej Lumb, uitgeschakeld werd. De tegenstand van de Poolsche was echter dapper en ongemeen taai. De belangrijkste uitslagen luiden: Heeren-enkelspel. Kwarteindstrij den Bawarowski (Polen) sl. Pelizza (Frankrijk) 5—7, 1—6, 6—1, 6—4, 6—2. Szigeti (Hongarije) sl. Von Metaxa (Duitsch- land) 6—8, 7—5, 6—4, 3—6, 6—3. Gabory (Hongarije) sl. Redl (Duitschland) 6—3, 6—1, 6—8, 6—4. Dames-enkelspel. Kwarteindstrijden: Mevr. Sperling (Denemarken) sl. mej. Uil" stein (Duitschland) 4, 61. Mej. Scott (Engeland) sl. mej. Hamel (Duitschland) 63, 63. Mej. Wynne (Australië) sl. mej. Horn (Duitschland) 62, 06, 62. Mej. Lumb (Engeland) sl. mej. Jedrzejowska (Polen) 6—4, 2—6, 10—8. Door een nalatigheid van een onzer beste rijders, Jaap Roest, heeft hijzelf en, wat zwaar der weegt, ook het Nederlandsche A-team Woensdag, op den derden dag van de 'inter nationale motorzesdaagsche in Wales een straf' punt opgeloopen. Roest lette n.l. niet voldoende op den tijd, welke hem Woensdagmorgen vool het vertrek nog restte, met het gevolg, dat hi! een minuut te laat aan den start verscheep' Een strafpunt voor het geheele team en voof hemzelf was hiervan het resultaat, en het is zeer wel mogelijk en zelfs zeer waarschijnlijk! dat Nederland de zilveren vaas, welke het vo rig jaar werd veroverd, dit jaar kwijt zal rakem Want al is één strafpunt niet veel, er zijn ver scheidene andere teams, welke er geen hebbel1 Het is jammer, zeer jammer, dat ons kranig A-team door een dergelijk feit voor het beha len van de begeerde vaas vrijwel is uitgescha keld. Hetzelfde traject van Dinsdag, ongeveer 47C K.M. groot, werd ook Woensdag weer verreden alleen in omgekeerde richting. Het was droog en de wegen waren beter geworden, factoren' welke het aantal uitgedeelde strafpunten en uitvallers veel kleiner deden zijn dan Dinsdag- Het aantal ongelukken en ongelukjes was even eens veel geringer, maar daarom behoeft me" niet te denken, dat het een plezierrit betrof' Integendeel, het parcours was ook thans n06 zeer zwaar, maar de uiterst netelige omstan digheden van Dinsdag ontbraken. In totaal zijn er 110 uitvallers. Onze land' genooten Van Rijn, op Matchless en Wuis op Harley Davidson mochten op last van de wed strijd-commissie niet starten. Ravenhall li®? aan zijn Levis een verbogen voorvork op, waar door ook hij den strijd moest staken. Van onz® landgenooten zijn er thans acht uitgevallen. Wegens vele lekke banden liep de ZundapP' rijder Zuur twintig strafpunten op, zooda^ thans Roest, Persoon, Zijlaard en Zuur straf punten hebben opgeloopen. Een blanco-straf register hebben nog van Hamersveld, Bove®> van Dinter, Fijma, yerkerke en Renooy.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4