De Olympische Spelen 1940 niet in Tokio FYNNON SALT PW We luisteren naar... Sportieve cocktail FINANCIEN BIN JAPAN ZIET AF VAN DE ORGANISATIE Dagfilm VOORKOMT RHEUMATIEK DOOR REISBUREAUX L 5QNÉ DONDERDAG 14 JULI 1938 Volgens een soort „geheim ver drag" zou thans Helsingfors aan de beurt komen Winterspelen in Sapporo? 'Beweegredenen nog niet bekend Helsingfors nu aan de beurt? Oslo in plaats van Sapporo BRANDSTOFFEN- HANDELAREN BIJEEN MEER RIJWIELTREINEN Als advocaat en procureur afgezet MISGESTAPT EN ONDER VRACHTAUTO GERAAKT Ongeluk met doodelijken afloop te Steen wijk DE GRAUMANS-HULDE ULVENHOUT 1938 RIJKSTUINBOUWSCHOOL Karl en Heinz Baumgarten te Stockholm VERGADERING VOLKSRAAD De verhouding met het moederland PAR. H. SACRAMENT TE DELFT Uitgifte van 260.000 3Vz obligatiën BESTEKREIZENBOEKJE 1938 Vraagt hierom MIDDENSTANDS-EXAMENS R.K. Mulo -examen Examen voorbereidend onderwijs (kleuteronderwijs) Vrijdag 15 Juli TENNIS Budge en Mako verliezen Naar het agentschap „Domei" meldt, heeft de minister van eerediensten Kido, het besluit van de regeering bekend ge maakt, dat de voor 1940 in Tokio voorge nomen Olympische Spelen niet zullen plaats hebben. Volgens een ander bericht zal het offici- eele besluit der regeering om af te zien van de organisatie der Olympische Spelen in Japan voor het jaar 1940 morgen na goed keuring door den ministerraad worden ge publiceerd. Ook het Reuteragentschap meldt, dat de minister van eerediensten het besluit genomen heeft, dat de Olympische Spelen in 1940 niet in Japan zullen worden gehouden. Het kabinet zal het besluit van den minister morgen in behan deling nemen. Het is wel zeker, dat het kabinet zijn goedkeuring aan dit besluit zal hechten. Ook het Havasbureau verspreidt een soortge lijke mededeeling. D.N.B. voegt er nog aan toe, dat de beweeg redenen, welke tot dit besluit hebben geleid, nog niet bekend zijn. Ook is het standpunt van het Japansche Olympische Comité alsmede van de sportbonden ten aanzien van deze belangrijke beslissing niet bekend. Het besluit van den minister van eeredienst staat wel lijnreeht tegenover de verklaring, welke gisteren door den secretaris-generaal van het Japansche Olympisch Comité, Nagai aan Frangois Pietri, lid van het I.O.C., is afgelegd en waarin Nagai mededeelde, dat alle berichten, welke dezer dagen in de pers waren verschenen, en in welke gezegd werd, dat Japan van de orga nisatie van de spelen in 1940 afstand zou doen, niet juist waren. Tegenover persvertegenwoordigers heeft graaf Soyeshama, lid van het Internationaal Olympisch Comité, verklaard, dat hij het ten zeefste betreurde, dat Japan van de organisa tie van de spelen heeft moeten afzien. Hij hoopte echter, dat Japan in 1948 met de or ganisatie der Olympische spelen zou kunnen worden belast. Gemeld wordt verder, dat de regeering mor gen ongetwijfeld haar goedkeuring aan het voorstel van den minister van gezondheid zal hechten. Dr. Diem, secretaris-generaal van de Olym pische Spelen in 1936 te Berlijn, verklaarde aan journalisten, dat het besluit van Japan afstand van de Spelen te doen, in I. O. C.- kringen geenszins onverwacht komt. Aan de Japansche gedelegeerden was op het congres te Cairo medegedeeld, dat Japan voor het eind van dezen zomer de garantie had moeten geven, dat de spelen in 1940 zouden doorgaan. Dat men in het I. O- C. rekening heeft gehouden met het feit, dat Japan zich zou kunnen terugtrekken, moge ook blijken uit een soort geheim besluit, dat op den Nijl ge nomen is. Dit geheime besluit zou behelzen, dat, mocht Japan afstand van de spelen doen, Helsingfors automatisch. zou inspringen. Finland was, naar bekend is, op het congres te Berlijn reeds de scherpste concurrent van Ja pan. Over het lot van de winterspelen, aldus dr. Diem, is op het oogenblik nog niets bekend, doch met groole waarschijnlijkheid is aan te nemen, dat deze in den winter van 1940 in Noorwegen en wel in de nabijheid van Oslo zullen worden gehouden. Daarmede zou ook de skileerarenkwestie practisch geregeld zijn. Woensdag hield de Bond van Nederlandsche Handelaren in Brandstoffen zijn jaarvergade ring te Tilburg. De congressisten, die uit alle oorden van het land naar Tilburg gekomen waren, werden des voormiddags om tien uur officieel ten Paleis- Raadhuize door het dagelijksch bestuur der ge meente ontvangen. In de benedenzaal van den Stadsschouwburg werd vervolgens de jaarvergadering gehouden. Met vreugde kon de bondsvoorzitter gewag rriaken van èep innerlijken en uiterlijken groei, welke het afgeloopen jaar den bond ten deel vfel. Er werd een ledenwinst geboekt van 128 leden en het kapitaal van den bond steeg tot bijna f 42.000. In grove trekken behandelde spreker het conflict in het voorbij jaar, ontstaan ter zake het erkennen van allerlei coöperatieve veree- nigingen als handelaar. Dank zij de gevoerde actie steeg de invloed van de organisatie. De verstandhouding met de Kolenconventie en met ae producenten verbeterde echter aanzienlijk. Vervolgens herinnerde spreker er aan, dat in het afgeloopen jaar aansluiting is verkregen bij ae middenstandsbonden via de Contact-Cen trale. De instelling van een cursus voor vak kennis kwam eveneens tot stand. Hiervoor werd groote belangstelling door de leden aan den dag gelegd. In zijn slotwoord wees spreker erop, dat de perspectieven voor de saneering niet gunstiger worden. Velen verkiezen den chaos boven de orde. Met name betreurde spreker het hooeelijk, dat de regeering niet sterker achter de uit deze kringen opkomende eischen tot ordening gaat staan eri hij deed onder applaus der vergader den een krachtig beroep op de regeering in de zen een andere gedragslijn te gaan volgen. De vergadering nam vervolgens een motie aan, waarin de noodzakelijkheid wördt uitge sproken, dat de regeering wijziging brengt m het systeem van het verleenen van invoer- consenten, opdat aan de ondermijning van den bonafide brandstoffenhandel een einde wordt gemaakt. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren J. v. d. Berg te Zwolle, A. Capelle te Amsterdam en A. J. de Graauw te Breda wer den herkozen. Besloten werd om de volgende jaarvergadering te Leeuwarden te houden. Besloten werd het Bondsbureau niet naar Den Haag te verplaatsen. Overigens vormden bij de besprekingen op deze vergadering de vraagstukken rond de saneering van den kolenhandel den hoofdschotel. Tenslotte werd door de vergadering op het bondsbestuur een beroep gedaan in overleg te treden met de Vereeniging van Gasfabrikan- ten, teneinde een regeling voor gascokes te er langen. Zooals bekend is, bieden de Diesel- en elec- trische treinen niet veel ruimte voor het ver voer van rijwielen, waarom de Ned. Spoorwe gen hebben bekend gemaakt, dat, bijzonder in de vakantiemaanden, op het vervoer van rijwie len met deze treinen niet kan worden gerekend. In verband hiermede laten de N. S. meet rij- wieltreinen rijden. Tot nog toe liepen alleen Vrijdags nachtrijwieltreinen. Thans loopen der gelijke treinen Vrijdags en Zaterdags en b:j vol doende hoeveelheid ook Maandags tot midden Augustus, vertrekkende van Den Haag en Rot terdam omstreeks 21 uur. Deze treinen worden te Gouda gecombineerd en doorgevoerd naar Utrecht, vanwaar de wagens met rijwielen, dus zonder overlading, zoodat de rijwielen met te lijden hebben, nog den zelfden nacht naar htm bestemming verder gaan en men ze doorgaans den volgenden morgen in ontvangst kan nemen. Ook loopt Zaterdags een dergelijke trein van Arnhem naar Utrecht, die te 17.28 van Arnhem vertrekt. Ook tusschen Amsterdam en Rotter dam worden dergelijke treinen ingelegd, als mede naar Amersfoort en Zwolle (Nunspeet) BUITENZORG, 13 juli. (Aneta) Bij gouver nementsbesluit is de Bandoengsche advocaat O. G., die door den raad van Justitie te Ba tavia wegens verduistering van obligaties tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf was veroordeeld, als advocaat en procureur afgezet. Rheumatische pijnen noodeloos te ver dragen is onzin, 's Zomers noch 's winters. Zij kunnen verdreven en voorkomen wor den door eiken morgen een kleine dosis Fynnón Salt op te lossen in een glas warm of koud water. Fynnon Salt bevat o.a. Soda, Potasch en de elementen van Lithium, drie van de meest heilzame anti-Rheu- matische zouten. Zij verwijderen het over tollige urinezuur, dat vaak de oorzaak kan zijn van Rheumatische pijnen. Urinezuur heeft geen reden van bestaan meer, wanneer ge Fynnon Salt gebruikt. Als resultaat voelt U zich frisscher en beter dan ooit. 's Morgens één halve theelepel Fynnón Salt op de juiste Wijze ingenomen, geeft dezelfde werking als 3 glazen genees krachtig mineraal bronwater. Een groote flacon a 1.25 is verkrijgbaar bij alle drogisten en apothekers. De 52-jarige veehouder G. Eemstra uit de Kallencoterallee te Steenwijk klom Woensdag avond op een langzaam rijdenden vrachtauto, geladen met turf. Hij stapte mis en kwam met een zijner voeten onder het voorwiel van den treiler. Tengevolge hiervan sloeg hij achterover met het hoofd op den grond. Het slachtoffer is kort daarop aan inwendige verbloeding over leden. Het stoffelijk overschot is naar de wo ning overgebracht. Het comité Graumanshulde Ulvenhout 1938, samengesteld in verband met het zilveren ju bileum van den publicist Graumans, had eerst als datum der hulde vastgesteld den 31sten Juli. Het comité mocht voor zijn plannen adhaesie verwerven uit alle kringen. De ontworpen plan nen, o.a. de inrichting van een boerenhofstede „Het steeke van den Dré" te Ulvenhout, werden echter door een samenloop van omstandigheden vertraagd. De toch al korte tijd van voorberei ding, die nog restte om tot eenigerlei uivoering te komen vóór 31 Juli, bleek toen veel te kort te zijn. Zoodoende heeft het comité, in overleg met den schrijver Graumans besloten, de ver dere afwikkeling van zijn plannen tot nader vast te stellen datum te verschuiven. Van verschillende zijden ontving de secretaris van het comité intusschen mededeeling van vrienden en bewonderaars van den jubileeren den schrijver, dat men zijn feest dit jaar niet onopgemerkt voorbij wenscht te laten gaan. Met het oog op dit voornemen meende het se cretariaat verplicht te zijn, bovenstaande ter algemeene kennis te moeten brengen. Zoo zal men dit jaar nog wel in de gelegen heid worden gesteld, doch op nader vast te stel len datum, den jubilaris te huldigen. Bij beschikking van den minister van Econo mische Zaken van 11 Juli 1938, directie van den Landbouw, zijn met ingang van 15 Juli 1938 benoemd tot lid van de commissie van toezicht op de Rijkstuinbouwschool te Hoorn. a. N. Veldhuijzen van Zanten te Enkhuizen. b. S. de Boer Kzn. te Zuid-Scharwoude. Van 2022 Juli a.s. zullen te Stockholm de z.g. Amerika-wedstrijden worden gehouden, in ternationale athletiekwedstrijden, aan welke ook een sterke ploeg Amerikaansche athleten zal deelnemen. Op deze wedstrijden zullen voor Nederland de gebroeders Baumgarten uitkomen. Heinz start op de 100 en 200 M„ Karl op de 200 en 400 M. men groot gevaar te vatten. Maar TABLETTEN helpen dadelijk. Het «Snyetc-kruis waarborgt «Ie uitstekende werking n onschadelijkheid. «1*1 op Oranjobane an Biparlcruls BATAVIA, 13 Juli. (Aneta). Bij de algemee ne beschouwingen in den Volksraad bediende zich thans ook de heer Soeangkoepon van de Maleische taal. Spreker zet uiteen, dat het ab soluut noodzakelijk is dat een inheemsche ver tegenwoordiger zitting heeft in de Eerste en Tweede Kamer, opdat de Nederlandsche regee ring beter worde voorgelicht over inheemsche aangelegenheden, hetgeen de verhouding tus schen Nederland en Indië ten goede zal komen. De heer De Hoog behandelt de vraag of nu Maleisch of Indonesisch in den Volksraad wordt gesproken. De voorzitter: „Indonesisch is de Nederland sche vertaling van het woord'Maleisch". De heer De Hoog constateert verder, dat er nogal wat verschil is in het Maleisch van de verschillende leden. Spr. acht het onjuist om naar buiten den in druk van groote verdeeldheid te maken. De heer Kruyne bespreekt slechts de defen sie-aangelegenheden en betuigt instemming met de beschouwingen van den heer Sol. De heer De Villeneuve verklaart, dat de eco nomische groep zich met het regeeringsbeleid, zooals dit is uitgestippeld, kan vereenigen. Spr. zou steun van Nederland aan de Indi sche koffie ten zeerste toejuichen. De heer Verboom betuigt zijn ingenomen heid met en waardeering voor de politieke para graaf in het antwoord der regeering. Spreker wenscht geen uitbreiding van de bevoegdheden van den Volksraad, evenmin als een permanen te Volksraad. Spreker acht Öe uitingen van den heer Soetardjo bedenkelijk. De heer Soetardjo speelt op bedenkelijke wijze met het sentiment der Indische samenle ving, hetgeen als een groot kwaad dient te wor den gesignaleerd, vooral daar hij de Vereeniging voor inheemsche ambtenaren vertegenwoordigt. De heer Van Lonkhuyzen laakt de wijze, waarop het voorstel inzake pensioenen voor particuliere werknemers is ontvangen. De heer Verboom juicht nog de reis van de delegatie der R. K. Staatsparty toe. Een con tact met den Volksraad van die zijde zou ten zeerste gewaardeerd zyn. Hij meent, dat wel licht tijdsgebrek hier een rol speelde. Andere fracties van de Kamer mogen het voorbeeld van de R. K. Staatsparty volgen. Spreker juichte tevens de bezoeken aan Indië van prominente bedrijfsleiders, zooals deze in den laatsten tyd veel zijn ondernomen, toe. BATAVIA, 14 Juli (Aneta). De algemeene beschouwingen zyn heden voortgezet.. Dê heef Wirjopr&nöto (nationalist)die in het Maleischr spreekt, komt op tegen het streven vervat in de petitie-Soetardjo. Spreker betreurt het, dat men buiten den Volksraad het volk voor deze petitie in beroering brengt en dat de heer Soetardjo over dit onderwerp in en buiten den Volksaad anders spreekt. De heer Soetardjo interrumpeert en spreekt deze bewering tegen. De heer Moelia (Partijloos) acht de visie der regeering op de conjunctuur nog altyd te opti mistisch. Hij constateert, dat de begrooting niet sluitend is en men daarin posten, welke als buffer kunnen dienen, mist. Datoek Toemengoeng Gelar Langdjoemin geeft tot beter begrip van de inheemsche bewe ging een overzicht van de huidige situatie en doelstelling van de meeste inheemsche vereeni- gingen. Middenin zijn rede zegt Datoek Toemengoeng moeite te hebben met het gebruik van de Ne derlandsche taal en gaat in het Maleisch over. Hierdoor ontstaat een luid rumoer, waarbij de voorzitter door hameren de orde herstelt. Spr. eindigt dan weer in het Nederlandsch. De heer Iskander di Nata (Pasoendan) is van meening, dat thans, na 20 jaar, voor den Volks raad de tijd is gekomen, om de landstaal te ge bruiken. Spr. ontkent, dat er in de inheemsche beweging thans iets zou broeien of gisten. Ten aanzien van de defensie geeft spr. de voorkeur aan inschakeling van de geheele be volking boven dure mechanisatie. De Nederlandsche Landbouwbank N.V. be richt, dat de inschryving op f 260.0003% PCt. obligatiën, conversieleening 1938, in stuk ken van f 1000.—, f 500—, f 250.— en f 100.— nominaal aan toonder ten laste van het R.K. Kerkbestuur der parochie van het Allerhei ligste Sacrament te Delft of op zoodanig be drag, als na het uitoefenen van het recht van voorkeur door de houders der 4% pCt. obliga tiën nog ter beschikking staat tegen den koers van 99% pCt., wordt opengesteld vanaf Dins dag 19 Juli 1938 v.m. 10 uur bij de kantoren der Nederlandsche Landbouwbank en te 's-Hertogenbosch ten kantore van de heeren Lentjes Drossaerts. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op Maandag 1 Augustus 1938. Houders van de per 1 Augustus 1938 aflos baar gestelde obligatiën der 4% pCt. leening anno 1919 hebben tot uiteriyk Dinsdag 19 Juli 1938 v-m. 10 uur, recht van voorkeur in dier voege, dat de aanmelding der 4% pCt. obliga tiën bij de inschryving recht geeft op toewij zing van hoogstens een gelijk nominaal bedrag 314 pCt. obligatiën 1938, tegen den koers van 9934 pCt. Het na uitoefening van bovenbedoeld voor keursrecht overblijvende gedeelte der leening is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. De voor uitoefening van het voorkeursrecht aangemelde obligatiën moeten, voorzien van alle nog niet verschenen coupons, op 1 Augus tus 1938, ten kantore van inschrijving worden ingeleverd, waartegen 3 y2 pCt. obligatiën wor den uitgereikt, onder vergoeding van rente en koersverschil aan de inschrijvers. De leening zal worden afgelost a pari vol gens onderstaand plan: in 1939/1944 f 4000.— per jaar, in 1945/1959 f 5000— per jaar, in 1960/ 1977 f 6000,per jaar, in 1978 f 53000, Hierby wordt opgemerkt, dat bij de opstel ling van dit plan rekening is gehouden met de eventueel vrijkomende waarborgsommen. Deze worden aan obligatiehouders gecedeerd en zul len dienen tot versterking van de verplichte aflossing. Als Trustee zal optreden de Maatschappy voor Trust- en Administratiezaken N.V., Am sterdam. BEHAAL UW REIS AAN DE HAND VAN ONS KEURIG VERZORGD In dit werkje leggen wij U een serie reizen voor te kust en te keur. Bij beschikking van den minister van Econo mische Zaken van 12 Juli, directie van Handel en Nijverheid, is op grond van het Vestigings- besluit broodbedrijven 1938, aangewezen als di ploma, hetwelk al geheele vrijstelling geeft van het examen handelskennis, het einddiploma van het station voor maaldery en bakkerij te Wageningen, voor zoover dit einddiploma de handteekening draagt van den gecommitteerde van den minister van Economische Zaken. AMSTERDAM. Geslaagd voor dipl. A: F. te Marvelde, F. van Midden, A. Peer, A. Schlüter, H. Buisman, J. Kool, M. Opdam, M. Ronz, D. v. Seist, H. van Seist, C. v. d. Val, B. Veringa, M. v. der Zwaan, A. Bakkenhoven, G. de Beer, A. Boon, c. Boutellier, C. Brom, F. Buschman, I. Dekkers, M. Demmers, M. Huibers, J. Koster, A. v. Krieken, M. Kuiper, G. v. der Made, H. v. Opstal. Geslaagd voor dipl. B: Th. Laan, C. v. den Bronk. s-GRAVENHAGE Geslaagd voor akte B de dames: j. de Jong, Haarlem, T. L. Blokzyi, Zutphen; L. Saarloos, Amsterdam; A. G. Th. M. Siegmund, Bergen (N.H.); H. C. Hellemon, Utrecht en T. Biersma, Utrecht. ^cbcbebebcècbtbcbcbcbJjcbepebcbcbebcbcbcbcbcbcbcbebcbebcbebclLcfccL'LcjjcbcbcfeebAcfecbcbcbcfecfecbebcbciicLctjcfcAebcbglicbc:;.). HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.0010.00 VARA. 10.20 VARA 12.00 AVRO 4.00—7.30 VARA. 9.00—10.40 VARA 11.0012.00 VARA 8.00 Gramofoonmuzlek 8.16 Berichten 10.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Declamatie. 11.20 Orgelspel. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Kovacs Lajos-orkest. 2.00 Muzikale causerie. 2.45 Lyra-Trio, solist. 4.00 Orgelspel. 5 30 Gramofoonmuziek 6.00 Esmeralda-Septet. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.20 Berichten ANP. 9.00 VARA-Orkest. 9.45 Declamatie. 10.00 De Ramblers. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Fantasia. 11.30 Jazzmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Zane en piano. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek 12.45 Ensemble v. d. Horst. 2.30 Christelijke lectuur. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Haagsch Trio. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.30 Orgelspel. 6.30 Voor tuinliefhebbers 7.00 Berichten. 7.15 Literaire causerie. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP, SOS-ber. 8.15 Arnhemsche Orkestver. 9.00 Causerie over den Javaan. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. 10.30 Gramofoonmuziek. 10.45 Causerie over het redden van dren kelingen. 11.00 Gramofoonmuziek 11.50 Schriftlezing. DROIT WICII, 1500 M. 11.40 Pianosoli. 12.10 Orgelspel. 12.40 Henry Hall's orkest. 1.35 Quinton-strhkkwartet. 2.20 Troise's Banjo-orkest. 3.05 Pianovoordracht. 3.35 Militair orkest en doedelzakensem ble. 5.20 Wynford Reynold's Octet. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.40 Alfredo Campoli-Trio. 8.05 Orgelspel. 10.45 M. Brearley's orkest. 11.25 Michael Flome's Band. 11.50 Dansmuziek. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.10, 8.55, 10.10 en 12.35 Gramofoonmu ziek. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoonmuziek. 3.05 en 4.35 Gramofoonmuziek. 5.20 Pianovoordracht. 7.20 Zang. 8.35 Gramofoonmuziek. 10.50 Gramofoonmuziek. 11,20 Concert. 8.50 12.20 2.30 3.50 4.20 6.20 7.20 8.00 8.30 10.35 11.20 12.20 KEULEN, 456 M. Orkest. Robert Gaden's orkest. Populair concert. Gramofoonmuziek. Orkest. Solistenconcert. Zangvereeniging en soliste Gramofoonmuziek. Orkest. Cabaretprogramma. Orkest. Militaire orkesten. BRUSSEL, 322 en 484 M 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1.30 Omroeporkest. 1.50 Gramofoonmuziek 5.20 Trio Ebbecke. 8-20, 6.50 en 8.20 Gramofoonmuziek. 9-20 Hendrik Diels' orkest. 11.00 Gramofoonmuziek. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 1.00 en 1.30 José Schiiyders' orkest. 1.50 Gramofoonmuziek. 5.20 Harmonicavoordracht 5.50 Zang. 6.05 en 6.35 Gramofoonmuziek. 6.50 Pianovoordracht. 7.10 en 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Luc Darcy's orkest. 9.35 Gramofoonmuziek. 10.30 Gramofoonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Stephani-orkest en solisten. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Zie Keulen. 9- VAN TWEE PAPA'S IJSPRET IN DEN ZOMER EN EEN OLYMPISCH VREDES FEEST Toen Michiel Adriaanszoon de Ruyter als ze venjarige knaap in den toren te Vlissingen klom, demonstreerde hij reeds den grooten moed, welken hij later als vlootvoogd ten toon zou spreiden en de vader van Michiel demon streerde zijn verstand door den bengel een ver diend pak voor zyn broek te geven voor zyn waaghalzerij In hoeverre Keesje de Ruiter uit Waalwijk familie van Neerland's zeeheld is, zoudt U wel licht op den burgerlijken stand van Waalwyk kunnen napluizen. In elk geval demonstreerde Keesje op zeer jeugdigen leeftyd een grooten aanleg voor de biljartsport. In plaats, dat de vadet van Keesje het voorbeeld van den vader van Michiel volgde, omdat een jong van tien jaar nu eenmaal niet in een café thuishoort, wakkerde paps de liefhebberij aan en kreeg zelfs in October van het vorige jaar een aanbieding om met het „wonder" naar Amerika te komen. De leerplichtwet stak een spaak in het wiel, an ders had de nu dertien-jarige Keesje al een groote zeereis achter den rug. En Keesje demonstreerde zijn vaardigheid in volle en bewalmde café-zalen. Hij caramboleer de als de beste matador, terwijl de toeschouwers in extase hun biertjes dronken, hun gesprekken voerden, nu juist niet direct voor dertien-jarige ooren geschikt en Keesje niet naar zijn bedje lieten gaan, voordat het middernachtelijk uur was aangebroken. Keesje droomde dan van roode en witte bal len en zag vreemde, wilde bezweete gezichten om zich heen. En 's morgens, als Keesje in de schoolbanken zat, zag hy het zwarte bord voor een groen laken aan en hy kon zyn aandacht maar niet bij de les houden. De kantonrechter te 's-Hertogenbosch heeft getracht een einde te maken aan deze kinder exploitatie door den vader en den impresario te veroordeelen, ondanks het feit, dat paps na drukkelijk verklaarde, dat hij de biljartséances van zijn zoon altijd als sport beschouwd heeft en niet als arbeid! Ja, er heerschen tegenwoordig nu eenmaal eigenaardige opvattingen omtrent het begrip sport. Jammer voor Keesje's biljartloopbaan. Als 'paps het voorbeeld van zijn giooten voorganger had gevolgd zou Keesje later wellicht een groot biljarter geworden zijn. Nu is Keesje al bedor ven. terwijl zyn levensweg bijkans nog moet be ginnen. Neen, dan de vader van Ragnhild Hveger, het Deensche zwemstertje, dat den naar wereldre cords hunkerenden Nederlandschen meisjes al zoo vaak kippenvel bezorgd heeft. Deze eenvoudige machinist blijkt een heel wat gezonder inzicht te hebben, waar het de opvoeding van zijn kind geldt. Amerika is dol op wonderkinderen en zoo be reikte papa Hveger een aanbod voor een tour- née door Amerika, waarmede Ragnhild een mil- lioentje verdienen kon. Maar re iollars konden den eenvoudigen man niet ver'siden. Sport en geld mogen niet samengaan, zei Papa flink en Ragnhild blyft amateur en de familie Hveger blijft het eenvoudige machinistengezin. Schaatsenrijden in den zomer! Waarom zou dat in onzen tyd niet mogelyk zijn? Reeds in den zomer van 1934 is er op Jungfraujoch in Zwitserland gelegenheid ge weest tot schaatsenrijden. Een ijsgrotwacht en een professional hebben na maandenlangen ar beid de tegenwoordig zoo bewonderde ijshal uit gehouwen in den gletscher, welke het Jungfrau- jochplateau bedekt. De totaal bruikbare oppervlakte bedraagt 230 vierkante meter, de grootste plafondhoogte 3>', meter. De ijshal ligt 20 meter diep in den glet scher, welke hier volkomen rustig is, omdat hij waarschijnlijk in het Noorden tegen een rots wand ligt, terwijl hij in het Zuiden tegen de zgn. Hotelrots aanleunt. Ten Westen en ten Oosten wordt hij begrensd door Mathildetop en Sphinx. De temperatuur van de machtige ysruimte is vrijwel voortdu rend van 2 tot 4 graden Celsius onder nul. Behalve een zeer goed onderhouden ijsbaan, heeft deze ijsgrot allerlei andere él—>a~-dig- heden en heeft men er ook, soms wel heel gr->n- pig, allerlei meubelen in het ijs uitgehouwen. De trap, welke van het plateau naar beneden voert en die ook uit ystreden bestaat, is bedekt met een cocosmat, terwijl er houten leuningen zijn aangebracht. Deze trap voert langs allerlei ys- beelden naar een soort entresol, bestaande uit een voorzaaltje en een ijsbar. Die bar is uitge rust met in het ijs uitgehouwen banken, een tafel, een piano en een kachel. Langs een tweede trap daalt men dan een verdieping lager af en komt door een ysgang ui de groote hal. Rechts van den ingang een soort kleedgelegc-^eid, een soort podium met banken en schragen voor de talrijke paren schaatsen. Tegenover den ingang aan den anderen kant van de hal is een kleine opening in den ijsmuur, waarin men een groot aantal van de nder- baarlijkste yskristallen heeft verzameld, welke allen bij het uithakken van den gletscher te voorschijn zijn gekomen. De geheel onderaard- sche inrichting is door electrische lampen uit stekend verlicht. Eia in deze unieke gelegenheid zullen in 2e tweede week van Augustuswedstrijden op de schaats worden georganiseerd Hoewel, wij voor ons, het onmogelijk met de Olympische gedachte kunnen rijmen, dat aan een oorlogvoerend land, welk land dat ook is, de organisatie wordt opgedragen van een we- reldsportfeest, dat zich als ideaal de verbroede ring der volkeren heeft gesteld, heeft men, zoo als bekend voor 1940 de organisatie van de Olympische Spelen opgedragen aan Japan. Thans begint het er op te lijken, dat Japan zelf verstandiger is dan het Internaf-maa? Olympisch Comité en ernstig overweegt om van de Spelen af te zien. Op het oogenblik, dit wij dit schrijven is een definitief besluit nog niet genomen, een besluit, dat overigens afhankelijk zal zijn van het verloop van de krijgsverrichtin gen. Voelt u de combinatie? De organisatie van het Olympische vredesfeest is afhankelijk van kanongebulder en krijgsmansbloed! Terwille van het Olympisch ideaal hopen wij van ganscher harte, dat Japan de organisatie voor 1940 maar opgeeft. In elk geval is het nu nog niet te laat en zal zeer zeker een ander Rectificatie: De stortingsdatum voor de Fransche schatkistemissies is niet tusschen 20 en 25 Augustus, maar 20 en 25 Juli a.s. De interest van de nieuwe Fransche bons uitgifte van de autonome kas voor de lands verdediging, is op een hooger percentage vastgesteld n.l 3% pet., dat voor de gewone bons de la Defense gold en dat na de kapitaal-repatrieering in de eerste helft van Mei j.l. tot 3 pet. verlaagd werd. De beleg gers namen echter met 3 petgeen algeheel genoegen en de bons genoten een minder goeden afzet. Met ingang van gisteren is daarom de rente van 3 pet. tot 314 pet. ver hoogd, om deze niet in een minder gunstige positie te brengen ten opzichte van de nieuwe uitgifte. Volgens Symington en Wilson was de vraag naar rubber in de afgeloopen week gering. Voor het grootste deel kwam de vraag van Duitsche zijdeDe aankoopen te Londen van de speculatie waren tamelijk beperkt. Het grootste gedeele van de rubber bevindt zich thans in handen dergenen, die financieel zeer sterk staan en veronderstel len dat de rubberprijs zich in de komende maanden zal herstellen. De firma verklaart, dat de toekomst der rubbermarkt afhangt van een verbetering van het bedrijfsleven in Amerika. De beurs te Parijs werd ten zeerste be- invloed door aDaldier's verklaringen, volgens welke voor pessimisme geen onmiddellijke aanleiding bestaat, de Fransche munt ver dedigd zal blijven en de orde op sociaal ge bied en in de ambtenaarswereld met kracht zal worden gehandhaafd. Voorts maakte het Nederlandsch crediet aan Frankrijk een goeden indruk, hetgeen men een bewijs acht van het vertrouwen in den frank. Het maakt echter ten andere een ongunstigen indruk, dat na de kapitaal-repatrieering in Mei nu alweder in het buitenland moet worden geleend. Courtalds keert een interim-dividend uit van iy2, tegen 314 pet. het vorig jaar. Het totaal dividend over 1937 bedroeg 7 pet. De sterke verlaging van het interim divi dend wekte groote teleurstellingAandeelen Courtalds liepen op de beurs te Londen sterk terugDe verkoopen en de productie van de dochtermij American Viscose ver minderden sterk, waardoor in 't eerste half jaar geen winst iverd opgeleverd. In Enge land was de achteruitgang zeer groot. Het thans aangekondigde interim-dividend op de gewone aandeelen wordt gedeeltelijk be taald uit het saldo van het vorig jaar. De vooruitzichten worden onzeker geacht. De General Foods Corporation heeft een dochtermij gereorganiseerd met het doel, haar afzetgebied over het geheele Britsche Rijk, Egypte, Ierland, Nederland, Denemar ken, Noorwegen en Zweden uit te breiden. De dochtermij. draagt den naam Foosted Foods Ltd. en heeft haar zetel te Londen. Het kapitaal bedraagt 80.000 gewone aan deelen elk van 1 De koperverkoopen in Amerika bedroegen Dinsdag 638.000 lb., tegen 608.000 lb. Maan dag j.l De staalschrootprijs te Pittsburgh werd opnieuw verhoogd, n.l. met 0.50 tot 14.50 per ton. De staalproductie in Amerika werd in hei midden der week op 32 pet. der capaciteit geraamd, tegen 23 pet. de vorige week, waarin Independence-Day viel. Het wordt niet waarschijnlijk geacht, dat de staal industrie in October a.s. op 60 pet. der ca paciteit zal werken De voorzitter van de vakvereenigingen van de Amerikaansche staalindustrie verklaar de, dat hem geen voornemen bekend is van eenige staalproducenten, om de loonen te verlagen. Omtrent dit punt hebben geen besprekingen plaats gevonden. Verschillende Amerikaansche staalprodu centen lijden bij de huidige prijzen en loonen verlies. Men veronderstelt, dat deze de loonen met ten minste 10 pet. zullen verlagen met de toezegging, de loonen aan de staalproductie in de toekomst aan te passen. Te New York werd een beurszetel verkocht voor 85.000, welk bedrag 5000 hooger is dan bij den vorigen verkoop. De goederen-uitvoer van Engeland be droeg in het eerste half jaar 266.04 mill., tegen 291.76 mill, in het eerste half jaar van 1937. De invoer beliep 469.61 mill., tegen 484.10 mill. Het invoer-overschot is van 192.34 mill, tot 203.57 millof met 11.24 mill, gestegen De American Car and Foundry behaalde in het boekjaar per 30 April een netto winst van 753.407, tegen 1.210.876 het vorig jaar, onvereenkomende met 2.60 tegen 4.18 per 7 pet. aandeelMet het oog op de economische omstandigheden acht het bestuur het niet juist, een dividend op de gewone aandeelen uit te keeren, vooral in verband met den toestand der Ameri kaansche spoorwegen. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.958.96Vs (v. slot 8.95%), de Dollar op 1.81'A1.81/s (1.81 11/16), de Frank op 5.01%—5.03 (5.02Vi) de Belga op 30.7430.78 (30.75) en de Zwit- sersche Frank op 41.5041.55 (41.53). De Nivas verkocht 34.680 tons superieure suiker en 3000 tons bruine suiker voor export, alsmede 2665 tons superieure en 268 tons bruine suiker voor consumptie. In de laatste drie dagen werden 90.000 a 100.000 tons afgedaan. Woolworth keert een onveranderd dend uit van 0.60 per aandeel. divi- De Continental Can keert een onveran derd dividend uit van 0.50 per aandeel. land nog bereid worden gevonden om de orga nisatie voor de spelen van 1940 op zich te nemen. Het lykt ons lang niet onmogelyk, dat Stock holm alsdan in aanmerking zou komen. MIXER Ruim 3000 toeschouwers waren te Belgrado aanwezig by de wedstryden, welke Budge en Mako speelden. Het Zuid-Slavische Davisbeker- paar Puncec en Kukuljevic zorgde voor een groote en langdurig toegejuichte verrassing, door de Wimbledonwinnaars in het dubbelspel met 26, 61, 75, 64 te verslaan. Daarvoor had de jonge Hongaar Drobny met 63, 61, 63 van Mako gewonnen, terwijl Budge den Zuid- Slavischen speler Puncec met 6—2, 6—3 be dwong.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 6