Howard Hughes vertelt van zijn wereldvlucht mam ZEER VERMOEID NA DEN TO CHT Nieuwe vlucht om de wereld Eenstemmigheid te Evian lilllSS^P Het nieuws van heden DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE! NASSAULAAN 51 - TEL. 13866 - GIRO 22884 Abonnementsprijs (bij vooruitbetaling) voor Haarlem 25 cent per week; per kwartaal f3.25. Bij onze Agenten 2IVi ct. per week, per kwartaal f 3.58 DAGBLAD MET OCHTEND- EN AVOND-EDITIE, UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM VRIJDAG 15 JULI 1938 - AVONDBLAD VIER EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 21275 Het Weer Hoofddoel der wereldvlucht was een wetenschappelijke proefneming Slecht weer tusschen Parijs en Moskou De Duitscher Bertram gaat met de gewone verkeersvliegtuigen langs de bestaande routes Aanval van Arabieren op Joodsche wijk De onrust in Palestina blijft voortduren PP if; '"e Een overzicht van de deelnemende derlandschBelgische rondvlucht vóór vliegtuigen aan de Internationale Ne- den start op het vliegveld Ypenburg Minister Stauning ernstig ziek Tekst der ontwerp-resolutie gereed gekomen n ii ïiiïii - Oproep van mevrouw Tsjang Kai Sjek Zij doet een beroep op de mede werking der Chineesche vrouwen Duitschland wil wapens leveren Als inzet van de te Haarlem te houden tSportweek defileerden Donderdagavond de circa 2000 deelnemers en deelneemsters voor het gemeentebestuurstaande op het bordes van het stadhuis VLIEGTUIG VERMIST luitenant J. J Greter won met „Carina" het springconcours Olympisch stadion Prijs B" op den eersten dag van het 6de int. officieel concours-hippique in het Amsterdamsch stadion. Luit. Greter, met zijn tropee Wrak van vliegtuig gevonden Slechts zes lijken van de twintig inzittenden aangespoeld Foerster vertrekt weer uit Londen Danzig kwam niet ter sprake" verklaart hij Britsche belangen in Portugal bedreigd Versterkingen naar het Rijnland? Honderdduizend man van den arbeidsdienst zouden naar het Rijnland zijn gezonden Valencia opnieuw gebombardeerd Luchtaanval bracht slechts materieele schade Duitschers in Polen ontevreden Een positie voor Guido Schmidt Directeur van Oostenrijksche munitiefabriek DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Geld ligt op straat te Echteld Politie zoekt verband met den roofmoord Toestand van koningin Maria verbeterd Accoord tusschen Polen en den H. StoeJ Mahmoed Pasja naar Londen Besprekingen over den bouw van Britsche kazernes Roosevelt spreekt te San Francisco Medici naar het land NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen rege! 30 et., Ingez. mededeeiingen 50 cent; idem op pag één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor do kleine annonces „Omroeoers" zie de rubriek NEW YORK 15 Juli. Howard Hughes heeft gisteravond tegenover een medewerker van Havas verklaard, dat het met zijn bedoeling was geweest, een aanval op het record van Wiley Post te doen, doch slechts een weten schappelijke proefneming te verrichten. Nadat Hughes in een taxi aan de groote me nigte op het vliegveld was ontsnapt, wandelde hij ongeschoren en met twee truien over zijn schouders, de Park Avenue af, waar de voet gangers hem niet herkenden. Hij stapte een hotel binnen en begaf zich terstond naar zijn kamer. Tot iemand, die hem wilde opzoeken, zeide hij, op zijn lakonieke manier, niet meer dan: „Ik ben vreeselijk moe, wel te rusten". Toch heeft de thans beroemde wereldvlieger hog eenige mededeeiingen over zijn tocht ver strekt, welke hierop neerkwamen: Het gevaarlijkste deel van de vlucht was het vertrek uit New-York, met de zware lading. Wij vlogen op een hoogte van meer dan 5000 meter en langen tijd op 4000. Verscheidene malen ontstond.er ijsafzetting op de vleugels. Het ergste traject was dat van Parijs naar Moskou, toen wij in zeer slecht weer vlogen en ik voortdurend den automatischen piloot ge bruikte. Wij hebben voedsel in blik gegeten en melk met water gedronken. Koffie hebben wij niet gebruikt, ook geen sterken drank. De inzittenden van het toestel hebben zich vrijwel geen oogenblik aan hun taak kunnen onttrek ken. Zij sliepen niet en zongen niet en spra ken zelfs nauwelijks met elkaar. Tijdens zijn reis was hij erin geslaagd een kaart op te stellen van de Noordkust van Sibe rië. Het blijkt, dat de Amerikaansche kaarten van dit gebied fout zijn; bergen, welker hoog te als 2.000 meter is aangegeven, hebben b.v. eer. hoogte van meer dan 3.000 meter. Hughes ver klaarde, dat hij besloten had, de rest van zijn leven te wijden aan de bestudeering der moge lijke ontwikkeling van de luchtvaart. Tenslotte bracht hij nog hulde aan Post, zeggende, dat men nooit zijn prestatie zal kunnen evenaren. Het officieele record voor de vlucht rond de wereld van Hughes bedraagt drie dagen 19 uur 14 minuten en 10 seconden. BERLIJN", 15 Juli (D.N.B.) In den nacht van Donderdag op Vrijdag te half één is de bekende Duitsche vlieger Hans Bertram van het vliegveld Tempelhof vertrokken met een gewoon toestel van de Lufthansa om een tocht rond de wereld te maken langs de be staande routes. Het motto van den tocht is: „Vlucht om de wereld op de minuut". Bertram is hiermede een tocht van meer dan 39.350 K.M. begonnen, welke hij denkt af te leg gen in 19 dagen, 22 uur en 35 minuten. Tot Bagdad wil hij gebruik maken van de Lufthan sa. Van Bagdad naar Bangkok van de Air Fran ce, van Bangkok naar Honkong van de Imperial Airways, van Honkong denkt hij met de United Airline en de Pan American Airways via Ma nilla, Guam, Wake Island, Midway Island, Ho- noloeloe en San Francisco naar New Yoi'k te vliegen. Vandaar via Lissabon naar Berlijn zal wederom gebruik worden gemaakt van de Deutsche Lufthansa. De vlieger wordt 3 Augus tus a.s. te Berlijn terugverwacht. Hoogste barometerstand 766.6 te Danzig. r= Laagste barometerstand 747.8 te Janmayen VERWACHTING: Zwakke tot matigen, veranderlijke wind, later uit Noordelijke richtingen, meest zwaar bewolkt met E: waarschijnlijk eenigen regen met kans op onweer; later koeler. Zon op v.m. 4.57 onder n.m. 9.14 uur. Licht op n.m. 9.44. Maan op n.m. 10.03 EE onder v.m. 8.05. Laatste kwartier 20 Juli. JERUZALEM, 15 Juli. (Havas). De onrust in Palestina duurt voort. Te Haifa hebben zich ernstige ongeregeldheden voorgedaan, winkels werden geplunderd, Joodsche ge bouwen in brand gestoken. In het geheele Noorden en Westen van het land zijn daden van terreur gepleegd. Tele graaflijnen werden doorgesneden en verschei dene Arabische dorpen bij Ramleh werden aangevallen. Tenslotte hebben terroristen tus schen Lydda en Haifa een personentrein dpen ontsporen. Het verkeer is gestremd, doch er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. Militairen hebben vanmorgen het vuur ge opend op een troep Arabieren, die een poging deden de Joodsche wijk Safad binnen te drin gen, nadat een bom ontploft was in de Ara bische wijk, waarbij drie Arabieren licht ge wond werden. Drie andere Arabieren werden gekwetst tij dens de schietpartijen en één hunner is sindsdien overleden. De toestand is gespannen en de Arabische bevolking houdt opgewonden betoogingen. :i KOPENHAGEN, 15 Juli. (Reuter) Naar gemeld wordt, is de Deensche minister president Stauning ernstig ziek geworden. EVIAN, 15 Juli. (Havas). De conferentie te Evian heeft eenstemmig den tekst der resolutie goedgekeurd, die een resumé van haar arbeid geeft. Ook het rapport en de ontwerpresolutie der technische ondercommissie, die de uit eenzettingen der leden over de immigratie wetgeving en -politiek hunner regeeringen heeft aangehoord, werden goedgekeurd. In deze resolutie wordt geconstateerd, dat op grond van het rapport der ondercommissie op grooter schaal toelating van vluchtelingen kan worden overwogen. Tevens wordt vastge steld, dat zekere landen den wensch te ken- hen hebben gegeven plannen tot vestiging van vluchtelingen in overweging te nemen, wan- heer plannen van dien aard door officieele of Particuliere lichamen naar voren worden ge bracht. Erkend wordt, dat de aan Duitschland en Oostenrijk grenzende landen thans niet in staat zijn meer voor de vluchtelingen te doen, Öoch de hoop wordt uitgesproken, dat deze lan den aan de oplossing van het vraagstuk zul ten medewerken door faciliteiten toe te staan Voor de technische en landbouwkundige vor- fciing van vluchtelingen, die daar tijdelijk on derdak zullen vinden. In de resolutie van de conferentie wordt aan bevolen, dat de intergouvernementeele com missie competent is ten aanzien van de per sonen, die hun land van oorsprong, Duitsch- tand of Oostenrijk, nog niet hebben verlaten, maar tot vertrekken gedwongen zijn wegens bun politieke of godsdienstige overtuiging of t HANKAU, 15 Juli (Reuter) Mevr. Tsjang Kai Sjek heeft een oproep gericht tot de vrou wen van China om zich te scharen bij de man nen, ten einde China's oorlog van zelfverdedi ging tegen Japan en het programma van na- tionalen wederopbouw tot een dubbel succes te maken. Sinds de oorlog begon, aldus de op roep, hebben vele vrouwen haar werkkring ver laten en zich verdienstelijk gemaakt aan het front en daarachter. Wij, vrouwen, moeten ons vereenigen en ordelijk optrekken, ten einde de kracht der natie te vërhoogen. Wij moeten n nieuwe roemvolle bladzijde in onze geschiedenis schrijven, waarin reeds talrijke gevallen staan opgeteekend van vrouwen, die groote daden voor het land hebben verricht. Duitsch—Poolsche minderhedenverklaringen ge steld had, is niet in vervulling gegaan. Tot in bijzonderheden wordt dan ingegaan op de Poolsche schoolpolitiek, op de bodempolitiek, en gewezen op de moeilijkheden, die zich voOrdoen bij het onderhouden der betrekkingen met het Duitsche moedervolk. hun ras en personen, die reeds geëmigreerd zijn, maar zich nog niet blijvend ergens heb ben gevestigd. Verder wordt aanbevolen, dat de regeerin gen inlichtingen blijven verstrekken aangaan de het aantal vluchtelingen, dat zij zouden wil len opnemen. MEXICO, 15 Juli. Een vliegtuig met zeven passagiers aan boord wordt vermist. Het toe stel was op weg van Dzibalchen in den staat Yucatan naar Chetumal Quintana. ROME, 15 Juli. (Havas). Gisteravond is in volle zee het wrak gevonden van het Italiaan- sche watervliegtuig van de lijn Cagliari—Rome. De twintig inzittenden zijn allen om het leven gekomen, tot nu toe zijn slechts zes lijken aan gespoeld. Onder de passagiers bevonden zich twee zusters van den onderstaatssecretaris voor luchtvaart, generaal Valle. Een onderzoek naar de oorzaken van het on geval is ingesteld. LONDEN, 15 Juli. (Reuter). Foerster vertrekt vanavond per vliegtuig naar Danzig. Hij heeft een week in Engeland doorgebracht. Tegenover een vertegenwoordiger van Reuter deelde Foer ster mede, dat zijn bezoek van zuiver particu lieren aard was en dat hij geenerlei politieke bedoelingen had. Het zou misleidend zijn te verklaren, dat hij gekomen was om over Danzig te spreken. De betrekkingen tusschen Polen en Danzig zijn zoo uitstekend, dat het niet noodig is ze te bespre ken. Tijdens zijn bezoek heeft Foerster Butler, Cadogan, Churchill, Sinclair en Dalton ont moet. Foerster legde er tenslotte den nadruk op, dat hij geen geheime missie, van welken aard ook, had. Reeds sinds de maand Februari van dit jaar werden tusschen de Portugeesche regeering en een Britsche missie besprekingen gevoerd om haar wapenvoorraad aan te vullen. Op dat oogenblik was Engeland echter niet in staat de benoodigde hoeveelheid te leveren en de Portugeesche militaire leiders onder vonden, naar de diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" meldt, grooten hinder van het ontbreken van het noodige materiaal zelfs voor oefening van het leger. Inmiddels overstelpten Duitsche wapenfa brieken Lissabon met aanbiedingen van alle gewenschte wapens en boden Duitsche staf officieren hulp aan bij de opleiding. Er was reeds sprake van een uitwisseling van offi cieren tusschen Duitschland en Portugal. Om dezen ongewenschten gang van zaken te stuiten heeft de Britsche regeering thans zeer aantrekkelijke aanbiedingen gedaan voor snelle levering. LONDEN, 15 Juli. (Havas) De „Daily Express" zegt vernomen te hebben, dat Hitier honderdduizend man van den ar beidsdienst naar het Rijnland zou gezon den hebben, teneinde vóór 15 Augustus de Duitsche versterkingen langs den Rijn te voltooien. Deze maatregel zou zijn samengevallen met het bevel, om de Duitsche luchtmacht te ver dubbelen. Duitschland zou over zesduizend vliegtuigen willen beschikken. Goering zou evenwel met Engeland een pact willen sluiten om de luchtbewapening der beide landen te beperken. Hij zou hierover gesproken hebben met eenige vooraanstaande Engelschen, die thans in Duitschland vertoeven, in de hoop, dat dezen de Britsche regeeringskringen zouden polsen. In officieele kringen verklaart men echter, van een dergelijk voorstel geen kennis te dra gen. VALENCIA, 15 Juli (Havas) Wederom hebben vijf vliegtuigen der rechtschen de wijk Grao gebombardeerd. Zij wierpen meer dan honderd bommen; twee en twintig hui zen werden vernield, doch slechts twee per sonen werden gewond. Gisterenochtend hebben vijf vliegtuigen Ali cante gebombardeerd. De bommen kwamen neer in de wijk Postiguet. Zes personen werden ge dood en 29 gewond. Achttien linksche vliegtuigen hebben de stad Caceres gebombardeerd. Zij wierpen zestig bom men, die echter voor een groot deel in de rivier terecht kwamen. Door scherven werden tien personen gewond en drie gedood. In het rechtsche legerbericht wordt gemeld, dat alle tegenaanvallen der regeeringstroepen in den sector van Castellon met ernstige ver liezen voor den vijand werden afgeslagen. In den sector van Sueras werd de vijand op de vlucht gedreven. Aan het front van Teruel werd de opmarsch voortgezet. De rechtschen hebben belangrijke stellingen veroverd ten Noorden van den berg Calarizo op den weg van Mora naar Albentosa en den weg van Albentosa naar Man- zanera en hebben de rivier overschreden. Een groot aantal krijgsgevangenen werd gemaakt. WARSCHAU, 15 Juli (D.N.B.)De Duitsche senator in Polen, Wiesner, heeft aan den mi nister-president een memorandum gericht, waarin hij betoogt, dat de algemeene situatie der Duitsche bevolking in Polen voortdurend slechter wordt. De hoop, die de Duitsche bevolking op de LONDEN, 15 Juli. (Havas). De Daily He rald meldt, dat de oud-minister van Buiten- landsche Zaken van Oostenrijk Guido Schmidt, door Hitier benoemd is tot directeur van de Hintenberger Patronen Fabrik, de voornaam ste munitiefabriek in Oostenrijk, welke vroe ger gecontroleerd werd door Fritz Mandl, wiens inkomsten 40.000 pond sterling per jaar be droegen. Het blad voegt hieraan toe, dat waarschijn lijk het salaris van den nieuwen directeur niet geringer zal zijn, en besluit: „Guido Schmidt, die verantwoordelijk is voor de „noodlottige" reis van Schuschnigg naar Berchtesgaden, heeft zijn belooning geïnd." De conferentie te Evian heeft eenstemmig den tekst der ontwerp-resolutie betreffen de het vluchtelingenvraagstuk goedge keurd. Het wrak van het verongelukte Italiaan- sche vliegtuig is teruggevondentot nu toe zijn slechts zes lijken van de twintig inzittenden geborgen. De Duitscher Bertram is voor een vlucht om de wereld vertrokken, waarbij hij al leen gebruik maakt van de gewone ver keersvliegtuigen en de gewone routes. Hughes vertelt van zijn wereldvlucht. Een bende Arabieren heeft gepoogd de joodsche wijk Safad binnen te dringen; zij werden door militairen verjaagd. De Deensche minister-president Stauning is ernstig ziek. Verschillende voorwaarden zijn gesteld aan de organisaties, welke toegelaten zijn als weerkorpsen. Fruitcentrale neemt de aardbeien over, die den minimumprijs niet kunnen op brengen. Extra-uitvoer naar Duitschland? Werkplaats en woning te Slochteren uit gebrand. In verband met een zedenzaak zijn te De venter zeven personen gearresteerd. Donderdagmiddag hebben drie Echteldsche jongens tusschen elf en dertien jaar te Ech teld, die van school huiswaarts keerden, op straat een bankbiljet van tien gulden gevon den. Tot des avonds heeft zich niemand aan gemeld als de eigenaar. In twee dagen tijd is dit nu al de tweede maal, dat men in Echteld op onverklaarbare wijze geld vindt. De politie brengt het gevonden geld in ver band met den nog steeds niet opgehelderden moord en berooving op de 43-jarige vrouw Van H., in verband waarmede, zooals men weet, te Arnhem nog steeds twee mannen in arrest zitten, die beiden met groote stellig heid ontkenden, den moord te hebben gepleegd. BOEKAREST, 15 Juli (D.N.B.). Naar te Boekarest verluidt zal koningin Maria van Roemenië Zaterdag te Sinaja aankomen. In haar .toestand is een lichte verbetering geko men, zoodat de dokters tegen de reis geen be zwaar gemaakt hebben. Niettemin blijft de toe stand der koningin-moeder uiterst ernstig. LONDEN, 15 Juli. (Havas). De Times meldt, dat de Egyptische premier, Mahmoed Pasja on geveer een week tot tien dagen zal doorbren gen in Londen, waar hij besprekingen zal voe ren met de regeering en hooge ambtenaren van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat van Oorlog en andere departementen. De gedachtenwisselingen zullen betrekking hebben op talrijke problemen, o.m. de rechten op katoen en zekere militaire aspecten van het Britsch-Egyptische verdrag. De Times meent te weten, dat een der aangesneden technische problemen zal zijn het vraagstuk van den bouw van kazernes voor de Britsche troepen, die de veiligheid in de Suez-kanaal- zone moeten verzekeren. WARSCHAU, 15 Juli (P.A.T.) Na de Ka mer heeft thans ook de Poolsche Senaat het accoord geratificeerd van Polen met den H. Stoel. Bij dit accoord wordt de teruggave van de Kerkelijke bezittingen geregeld. SAN FRANCISCO, 15 Juli (Reuter). Alvo rens de Amerikaansche vloot in de baai van San Francisco te inspecteeren heeft president Roosevelt een toespraak gehouden, waarin hij zeide: „Wij zijn bereid, de leidende naties te ontmoeten en haar aan te moedigen in elk streven, dat zij op touw zouden zetten om te geraken tot definitieve vermindering van de wereldbewapening." Roosevelt besloot met te verklaren, dat de Amerikaansche marine niet slechts een sym bool was, doch een machtige factor in de lands verdediging. WARSCHAU, 15 Juli. (D. N. B.) De Poolscht Senaat heeft gisteren een wetsvoorstel aange nomen, waarbij medische studenten worden verplicht na het beëindigen van hun studie twee jaar practijk op het land te gaan uitoefe nen. Men wil hiermede een einde maken aan 't groote gebrek van medici op het platteland. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 760.1 Vorige stand: 760.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 1