De avonturen van een verkeersagent je m m ORR1E Regeering koopt aardbeien i OPTICIEN STIENS VRIJDAG 15 JULI 1938 De stadhuisuitbreiding 62 aannemers wilden gaan bouwen HEEMSTEEDSCHE WIELERBAAN Gevonden dieren en voorwerpen Pensioenfonds voor het Bloembollenbedrijf Batig saldo over 1937: 12.349 gld. Haringvangsten ORGELBESPELING NATIONALE ZWEM- KAMPIOENSCHAPPEN DOOR CHARLES GARVICE CLUBKAMPIOENSCHAP VAN HAARLEM Zaterdag en Zondag op Eindenhout J Geweldige prijsdaling noopte tot ingrijpen SO.OOO K.G. uit de markt genomen GROOT IS ONZE COLLECTIE MODERNE BRIL MONTUREN HONKBAL Het programma STAD Hedenmorgen werd door den directeur van Openbare Werken, ir. H. Maas, aanbesteed het bitbreiden van het raadhuis te Haarlem met bijkomende verbouwing van het bestaande raadhuis. Laagste inschrijver was G. de Jong, Oegst- geest voor f 172.890. Er waren verder ingeko men 62 biljetten van de volgende inschrijvers: A. Gwinnep, Amsterdam f 195.300; H Groen, Amersfoort f 199.500; V. de Vries, Bilthoven f 214.630; A. v. Sambeek, Heemstede f 212.350; Gebr. v. d. Putten, Heemstede f 214.720; C Jonckbloedt, Heemstede f 219.000; N.V. Hol- landsche Beton Mij., Den Haag f 207.000; H. de Boer, Heemstede f 215.999; P. v. d. Schoot, Tilburg, f 189.000; W. Kelderman, Enschede f 188.384; G. Metzelaar en Co., Haarlem voor f 174.764; P. van Hoften, Haarlem f 194.500' Pa. Miel en Schroder, Almeloo f 182.500: A Voordauw, Zoeterwoude f 183.400; N.V. W Geels, Aerdenhout f 183.600; Fa. Siemerink, Wierden f 194.000; N.V. Noordholland, Heems kerk f 182.770; J. Feijen, Heiloo f 193.888; J Nelissen, Haarlem f 198.400; C. Boel, Voorburg f 184.900; J. van Putten, Haarlem f 205.474; R. Bloem, Wildervank f 195.300; F. Paul, Apel doorn f 195.200; J. de Vink, Groningen f 189.850 Doedens en Schilder, 't Zand f 187.887; Gebr. de Vries, Haarlem f 182.200; C. v. d. Wiel te Noordwijk f 190.500; J. Oordt, Vriezenveen f 182.800; Gebr. Bruns, Almeloo f 194.800; L. «T. te Pas, Groningen f 196.300; J. de Boer, Delft eijl f 189.700; W. Thunissen, Heemstede voor f 216.709; G. Boertjes, Heemstede f 208.000: N.V. Joustra, Haarlem f 196.600; Fa M. Joustra Haarlem f 189.322; E. Bellaard, Haarlem voor f 194.600; Philips Bouwbedrijf, id. f 184.730: N.V. Wormerveer te Wormerveer f 207.500; N.V. Van Waningen en Co., Rotterdam f 208.540; G. Evers, Bloemendaal, f 215.600; J. Bakker, Zaandam f 203.800; F. Philips, Haarlem voor f 187.520; N. Cobelens, Haarlem f 190.300; M. Pokkens, Arnhem f 198.500; J. Schutte, Zaan dam f 186.000; N.V. F. Broersma te Haarlem f 191.000; L. Berghoef, Alfen f 191.000; J. v. d- Enk, Hengeloo f 185.000; N.V. Boele, Den Haag f 189.000; M. Ebbing, Haarlem f 220.600; N.V. Bataafsche, Den Haag f 194.800; Fa. IJland, Amsterdam f 196.000; Fa. Terlingen, Amster dam f 192.500; H. Geerdink, Usselo f 189.947; E. Grim, Zaandam f 187.300; Trebbe, Enschede f 194.000; J. Breuring, Stadskanaal f 198.200; A. Luden, Enschede, f 191.606; J. Pret, Oost- zaan f 191.000. Wbensdagavond zijn wederom op de wieler baan te Heemstede wedstrijden gehouden, welke door prachtig zomerweer en flinke publieke be langstelling werden begunstigd. De uitslagen zijn: N.Hrl.C Sprint amateurs, 3 ronden. Kwartfinale 4 series No. 1 wordt geplaatst voor de halve finale: le serie: 1. C. d. Best, Gruiters ng; 2e serie: 1 Ooms, Bos ng; 3e serie: 1. de Lange, Valkman ng; 4e serie: 1. Terburg, Peetoom ng. Halve finale, 2 ritten: nos. 1 plaat sen zich voor de finale: le rit: 1. C. de Elest, Terburg; 2e rit: 1. Ooms, de Lange. Finale: 1. T. Ooms, tijd 13 3/5; 2. C. de Best. Kleine finale om de 3e en 4e plaats: 3. Terburg, 4. de Lange. Wedstrijd voor wegfietsen, 2 series: le selie, 10 ronden: 1. van Booden, 2. K. Neeft, 3. M. v. d. Heijden, 4. Droog, 5. Langeveld; 2e serie, 20 ronden: 1. Veen, 2. J. Munk, 3. Gerritsen, 4. J Jansen, 5. T. v. d. Heijden. Koppelachtervolging 20 ronden tusschen Stet- Portegies en v. d. Anker-Koppen. Winnaars wer den Stet-Portegies, na 9 ronden haalden zij hun tegenstanders in. Koppelwedstrijd voor nieuwelingen, 120 ron den, 2 klassementen; 1. PetersBijster met 3 en 5 punten 8 punten, tijd 28,7; 2. LaanBakker met 5 en 3 punten 8 punten; 3. DuijnKoe- lemij met 2 en 2 punten 4 punten; 4. Eldik Keizerswaard met 0 en 1 1 punt; 5. Veerman A. d. Vries met 1 en 0 punten 1 punt; 6. W. VbnkRoorda op 1 ronde met 0 punt; 7. Ekel—Hobbelen op 2 ronden met 0 punten. 100 ronden wedstrijd voor amateurs en onaf- hankelijken; 1. C. de Best met 1 ronde voor- Sprong, tijd 27 m. 30 sec.; 2. T. Ooms en 1 pre mie; 3. Valkman; 4. Bos; 5. Drogtrop; 6. Scheid- Ier; 7. Stet. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Sme- destraat, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. kiemen D.D.D. is een heldere vloei stof, die diep in de poriën doordringt en de ziekte- doodt. Flacons 1.50 en f. 2.50. GENEESMIDDEL TEGEN. HUIDAAN00ENIN GEN LUWS Badpak; Wilshous, Kennemerstraat 28rood. Losbladig orderboekje; Politiebureau Smedestr. Broche met steen; Boting, Brouwersstraat '3. Rijwiel-binnenband; Politiebureau Smedestr. Band van race-rijwiel en zaklantaarn; de Loo- per, Bakkerstraat. 2rood. Hond (herder); Ken nel Klijst, Houtvaartpad 206. Dames armband horloge; Plevier, Wilhelminastr. 48. Blauw jas je; Politiebureau Smedestraat. Jongensjasje en alpinomuts; Kruyer, de Clercqstr. 102; Halsket ting; v. d. Putten, Grebberstraat 27. Vischnet; Meijermans, Oranjestraat 73. Pakje inh. 2 schorten; Punt, Gen. de la Reystraat 7 zwart. Rijwielplaatje; Schrama, Houtvaart 16. Rozen krans in etui; v. d. Horst, Spaarnoogstraat 17. Damestaschje inh. schaar; Dekker, Kruisweg 62. Taschje inh. abonnement N.Z.H.T.M. t.r.. Berkhout, Zandvoort; Terstal, van Oosten de Bruynstraat 61. Aan het jaarverslag 1937 van de Stichting Pensioenfonds voor het Bloembollenbedrijf is het volgende ontleend: De gebeurtenissen van het achtste boekjaar overziende, mag met voldoening worden vast gesteld, dat de gunstige ontwikkeling van ons Pensioenfonds, zooals die ook reeds in het voor gaand verslag tot uiting mocht komen, gestaag voortgang vindt. De verwachtingen betreffende 1937/1938 blij ken zoowel ten aanzien van de reserveering als ten aanzien van het aantal aangesloten be- drijfsgenooten te zijn overtroffen. Regelmatig ontvangen alle pensioentrekken- den de bij reglement vastgestelde uitkeeringen en het moge tot voldoening stemmen te kun nen constateeren, dat het fonds zich intus- schen blijft versterken voor de toekomst, waar in, wat betreft het aantal gepensionneerden, de uitkeeringsverplichting tot de inkomsten in geheel andere verhouding zal staan. Mochten wij bij vorige bespiegelingen de ver wachting koesteren, dat de sinds eenige jaren ingetredn ruïneuze daling van het totaal loon bedrag der aangeslotenen tot stilstand zou ko men, thans blijkt, dat mede door de toeneming van het aantal aangesloten firma's sinds de op richting van het fonds in 1930 voor de eerste maal een zelfs beteekenende stijging van het loonbedrag valt waar te nemen. Met reden mag worden verwacht, dat deze kentering ten goede voorloopig zal aanhouden, mede gelet op de voortdurende uitbreiding van het aantal aangesloten firma's. De werkgeversorganisaties, waarvan het lid maatschap haar leden tot deelneming aan de pensioenregeling bindt, telden op 28 Februari 1938 de volgende leden: Diocesane Vakbond van R.K. Patroons in het Bloembollenbedrijf in het diocees Haarlem 192; Chr. Patroonsvereeniging voor de Bloembollen streek 14; Bond van Werkgevers in het Bloem bollenbedrijf 24; Contracteerende niet-georga- niseerde werkgevers 65; zoodat ons fonds in to taal 295 bedrijven bestreek. Alhoewel niet behoorend tot dit verslag, mo ge hierbij opgemerkt, dat sindsdien het aantal aangesloten firma's de 350 passeerde. Op 28 Februari 1938 stonden 3495 werknemers ingeschreven, bij de beoordeeling waarvan steeds in aanmerking dient te worden genomen, dat deze inschrijvingen op zich niet een afspie geling zijn van evenzoovele uitkeeringsverplich- tingeA in de toekomst. Deze zijn immers nog afhankelijk van verschillende reglementsvoor schriften als b.v. het vereischte aantal geldige dienstjaren en het al of niet geldig' zijn van de zoogenaamde overgangsjaren. Het aantal pensioengerechtigden, dat bij den aanvang van het boekjaar 160 bedroeg, steeg wegens het toekennen van uitkeeringen aan in geschreven werknemers, die den pensioenge rechtigden leeftijd bereikten tot 184; het ver minderde door sterfgevallen en enkele stopzet tingen met 25 en bedroeg op 28 Februari 1938 derhalve 159. In het verslagjaar werd aan invaliditeitspen sioenen 6.853,39, aan ouderdomspensioenen 16.950,91 en derhalve bijeengenomen totaal 23.804,30 uitgekeerd. Alhoewel daarmede buiten het verslagjaar tredend, willen wij de gewoonte getrouw ver melden, hoeveel met inachtname van het vo renstaande sinds de oprichting van het fonds werd uitgekeerd: Ouderdomspensioenen 147.630,87; Invalidi teitspensioenen 77.786,29; Totaal 225.417,16. De balans per 28 Februari 1938 sluit met een totaal bedrag van 129.390 ruim met een re serve Pensioenfonds van 123.519. De resulta tenrekening heeft een batig saldo van 12.349,11 op een totaalcijfer van 38.226,08. Volgens radio-telegrafisch te Scheveningen ontvangen berichten uit zee waren de vangsten van onderstaande schepen hedenochtend als volsJt: KW 33 met 3 kantjes, KW 176: 17 kantjes, Sch 135: 3 k., Sch. 81: 1 k., Sch. 73: 1 mand, Sch. 97: 1 kantje, Sch. 180: 1 k„ Sch. 95: 1 k., Sch. 120 20 k„ Sch. 87 20 k„ Sch. 412: 30 k., Sch. 361: 2 k., IJm. 490 4 k. en IJm. 268 3 k. Terwijl de scheidsrechter reeds met zijn horloge in zijn hand stond, om op tijd te blazen, maakten de muizen nog een goal. Van Kwaakhem had zich daarbij laten verrassen. De strijd eindigde in het voordeel van de kikvorschen met 8 tegen 3. Van Dril van het kikvorschen-elftal, die niet minder dan 7 goals had gemaakt in dezen wedstrijd, wat wel een record was, werd door de supporters op de schouders gedragen en over het veld gevoerd, waar hij zeer levendig werd toegejuicht. In de *'>ortbladen verscheen zijn portret. De organist der Ned. Hervormde Kerk te Bloemendaal, de heer Piet Halsema, gaf Don derdagavond zijn eerste orgelbespeling in dit seizoen. Hij opende het speciale Bach-programma met de grootsch opgebouwde, monumentale Prelu dium en Fuga in Es-dur. De klankkleur van het tamelijk kleine, oude orgel van het Hervormde Kerkgebouw leent zich uitstekend voor Bach- werken. Het fond is mooi afgerond vol, donker getimbreerd en de tutti-klank is ruim voldoen de voor het kerkgebouw. In den aanvang geleek het orgel z.g. windarm, doch aldra kon men een regelmatigen winddruk constateeren (moet de organist soms ook een regelmatigen toerenloop van den motor afwach ten?) Organist Halsema speelde het gecompliceer de werk technisch knap en met weloverwogen registratie. Hij hoedde zich echter voor te vlug spel, want door de minder gunstige acoustiek van het kerkje wordt de toon dan onduidelijk, ja, soms zelf haast onhoorbaar. Dit viel bijzonder op bij het slot van de To- cata en Fuga in d-moll. Dientengevolge werd de zeer goede indruk, dien het werk door het overigens gaaf spel maakte, eenigermate ver stoord. Verder hoorden we uit de derde Orgelsonate het Adagio e dolce, fraai driestemmig polypho- nisch spel, dat zeer rustig stemt en kerkelijk aandoet. Violist Gijs Beths droeg de solo-sonate in g-moll. voor met groote beheersching, mooien klank (alleen in de Fuga spraken enkele tonen niet goed aan) en duidelijk te volgen stemmen- loop. Het thema van de fuga was steeds dui delijk in elke stem te herkennen. Het Bloemendaalsch Christelijk gemengd koor zong het motet „Lobet den Hernn, alle Teiden". Ondanks de weinige resonans der kerk waren de zangpartijen steeds goed te hooren en te volgen. Op een kleine uitzondering na klopte alles cor rect rhythmisch. Alleen vermoeide de koorklank op den duur een weinig. Het was voortdurend forte of mezzo forte. De enkele onderdeelen, geschikt voor piano-zang, hadden meer dyna misch contrast kunnen bieden. De koorklank was overigens welluidend en onderling evenre dig. De belangstelling voor deze orgelbespeling had grooter kunnen zijn. O. K. De zwemmeisjes zijn in de wereld beroemd door haar uitstekende prestaties en de namen der zwemmers worden in het buienland weinig genoemd. De reden er van is bekend, maar toch gaan de prestaties der heeren vooruit. Het internationale peil wordt meer en meer be naderd en hoe de vorderingen zijn, is Zaterdag- en Zondag waar te nemen bij de Nationale Zwemkampioenschappen, welke in de inrich ting aan de Kleverlaan te Haarlem worden gehouden. Dan zal er gestreden worden om de v«f titels n.l. 100 meter borstcrawl, 100 meter rug slag, 200 meter schoolslag, 400 meter borstcrawl en 1500 meter borstcrawl. Het aantal titels is minder dan vroeger, doch sinds enkele jaren worden alleen de Olympische nummers ver- zwommen. Zaterdagmiddag beginnen de series en het eerste nummers is de 100 meter borstcrawl, waarvoor 15 zwemmers hebben ingeschreven. In dit nummer komen o.a. Scheffer en Ho ving uit, die tot de snelsten behooren. Stam is houder van het Nederlandsche record, doch Hoving is er kort geleden in geslaagd het record te evenaren. Het is te verwachten, dat beiden Zondag in de finale komen evenals de zwem mers Winkel en Moolenaar, die in dezelfde serie uitkomen. Voor de Haarlemmers zijn de andere series ook van belang, omdat verschil lende leden van Haarlem, D.W.R. en H.PC- zullen uitkomen. Kollerie en Maurits maken een kans in de finale te komen. Ook neemt de junior-kampioen van Noordholland, Behle van D.W.R. deel. De 100 meter, rugslag zal Zaterdagmiddag niet zoo spannend zijn als Zondag. Er zijn acht zwemmers, verdeeld over 2 series. Zes van hen komen in de finale en tot dezen behooren wel de zwemmers uit de tweede serie Scheffer, Van Aelst, Van Schouwen en Metman. De Haarlemmer Van der Meer zal in de andere serie kunnen zegevieren en dan Zondag aan de finale deelnemen. Van Schouwen is op het oogenblik in goeden vorm en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat hij over den kampioen Scheffer zal zegevieren. Deze zal het hem na tuurlijk niet gemakkelijk maken; ook Metman zal in dit nummer een woordje meespreken. De 200 meter schoolslag brengt twee series van zes zwemmers en de besten zijn in de tweede serie ondergebracht, P. Visserink van V.Z.V. en K. de Ridder van H.P.C. komen in de andere serie uit. De strijd op Zondag zal hoofdzakelijk gaan tusschen Smithuyzen, den veteraan Korpershoek en De Vries. Eerstge noemde is recordhouder en gezien zijn presta ties in den laatsten tijd heeft hij een goede kans. Voor het nummer 400 meter borstcrawl kan een spannende kamp tegemoet worden gezien, immers er komen zwemmers uit van gelijke kracht. Voorspellen is dan ook moeilijk. De eerste serie zal Zaterdag belangwekkend wor den door het deelnemen van Van der Kuil, Molenaar, Sipkema, Gerling en Ramack. In de volgende serie starten o.a. Maurits van H.P.C. en Bongertman van H.V.G.B. Het slot van den middag is Zaterdag het nummer 1500 meter borstcrawl. Een finale wordt niet gehouden, zoodat de beste tijd van de beide series beslissend is. Vermoedelijk zal Geerling van het IJ er in slagen zijn titel te prolon- geeren. Er komen eenige veel belovende krach ten in dit nummer uit, n.l. v. d. Bogaerde van D.W.R. en P. Swier van V.Z.V. Het programma vermeldt dus zoowel voor Zaterdag als voor Zondag aantrekkelijke wed strijden. I 33 „Ik mij ziek voelen," herhaalde Lorrie spot tend. „Ik heb me nog nooit beter gevoeld. TVaarom besteed je nog eenige aandacht aan de idiote invallen van Jack?" „Neem mij niet kwalijk," zei Jack met be studeerde beleefdheid. „Moet ik hieruit begrij pen, dat je ontkent buitengewoon stil te zijn, dat je ontkent, dat je dwaas zit te glimlachen, dat je ontkent, dat je telkens tot in je hals tee bloost?" „Jack je bent ik weet werkelijk niet, wat ik je moet noemen," zei ze, terwijl ze opstond ®et een nerveus lachje. „Waarom zijn de man- nelijke leden van het menschelijk ras zulke lastposten, 'wanneer ze jong zijn? Waarom ga je niet jagen of visschen of bijvoorbeeld naar de Carshal-barakken. Alles wat je doet is goed, als je ons maar niet verveelt." „Ik denk, dat ik ga visschen," zei hij kalm. „Ik zou wel naar de barakken gaan, maar Guy te er niet." „Is lord Kendale weg?" vroeg Greta. Lorrie wendde zich plotseling naar het raam, P°g juist op tijd om voor Jacks oogen haar Plotseling vuurrood geworden gezichtje te ver- Ma," zei Jack. „Al drie dagen. Wisten jullie dat niet?" „Hoe zouden wij dat weten?" vroeg Greta met haar vriendelijk lachje. „O ja, dat heb ik vergeten! Hij schreef me een briefje, met de een of andere boodschap voor jullie er in. Ik heb er totaal niet meer aan gedacht." Lorrie's hart klopte snel. „Natuurlijk," merkte ze op, terwijl ze trachtte onverschillig te spreken. „Er is maar één ding, dat jij niet vergeet je eten. En wat was dat dan wel voor een boodschap?" „O, niets belangrijks, anders zou ik het wel gezegd hebben; iets over kouvatten bij de wed rennen of zooiets. Heb je mijn pijp gezien, Greta?" en hij liep fluitend naar buiten. Lorrie zag hem buiten komen en leunde uit het raam. „Waar is lord Kendale heen, Jack? Ik hoop, dat hij mijn handschoenen niet zal vergeten." „O, daar zal hij beslist wel aan denken. Hij is naar zijn vader, naar Latcham. Lorrie trok zich terug achter de gordijnen en een plotselinge bleekheid maakte plaats voor het verraderlijke rood. „Naar zijn vader!" Drie dagen had ze ge wacht om hem te zien, om van hem te hooren. Drie dagen, die voor het ongeduld van haar kloppend hartje drie jaren hadden geschenen. Naar zijn vader gegaan! Hij was den ouden, trotschen graaf gaan vertellen, dat zijn zoon liefde had opgevat voor een doodarm meisje, dien zoon, waarop hij bouwde om het fortuin van het wankele mis Latcham te herstellen. En wat zou het resultaat zijn? Zou Guy haar schrijven en hoe lang zou het duren eer ze wat van hem hoorde? Ongeduldig en rusteloos nam zij haar hoed en ging naar buiten. Drie dagen; misschien schreef hij vandaag, misschien kwam hij wel terug. Bij die gedachte vloog het bloed haar weer naar het gelaat. O, als hij maar terug wilde komen! Als zij er ooit aan getwijfeld had of ze hem liefhad, dan was die twijfel door deze drie dagen wel volkomen verdwenen. Alle licht en kleur scheen uit haar leven vedwenen. Voor het eerst, sinds ze als kind ziek was, zat ze over haar bord te hangen, inplaats van met den gezonden eetlust, die haar tot nu toe nog nooit verlaten had, er op aan te vallen. De slaap, die troost en toeverlaat, had haar in den steek gelaten en haar vroeger zoo zorge- looze gedachten hielden zich met één thema bezig Guy! Hem liefhebben! Op dezen stralenden, zonni- gen morgen beteekende immers de heele wereld niets anders voor haar dan Guy Kendale. De vogels schenen dien naam te fluiten; de weinige bladeren die er nog waren ritselden in zachten cadans met andere en in haar hart klopte de echo. Het was alles zoo vreemd, zoo nieuw en won derlijk, dat ze verbaasd nu en dan bleef Langzaam en in gedachten verzonken liep ze naar het dorp. Alle wegen waren dezen morgen hetzelfde voor haar en ze wist ternau wernood waar ae liep» tot ze den postbode <wer Nadat T.C.H. in 1935 na feilen strijd met de H.L.T.C. nr. 1 werd in de door het bestuur van het District Haarlem van den Nederlandschen Lawn Tennis Bond georganiseerde wedstrijden om het Clubkampioenschap van Haarlem en daardoor in het bezit kwam van den voor deze wedstrijden beschikbaar gesteïden wisselbeker, zijn deze wedstrijden niet meer gehouden. De in 1936 en in 1937 voor deze wedstrijden vast gestelde data aan het einde van den zomer bleken in verband met de vacanties ongeschikt. Het Districtsbestuur heeft dit jaar opnieuw po gingen aangewend om tot het houden van deze wedstrijden te komen en de vaststelling' op 16 en 17 Juli a.s. is gelukkig gebleken, want be halve Game and Set hebben thans alle bij den Nederlandschen Lawn Tennis Bond aangesloten vereenigingen uit het District Haarlem inge schreven. Ten einde tot een niet te groot krachtsver schil te komen, zijn de vereenigingen in twee afdeelingen ingedeeld. In af deeling I zijn ingedeeld: HLTC, TCH, TCG en Westrust en in afdeeling II: Heèm- stede, Duinlust, Bonzo. Wimbledon en De Ruïne. In beide afdeelingen wordt een halve com petitie gespeeld. Elke wedstrijd bestaat uit 5 partijen, n.l. Heeren-enkelspel, Dames-enkel spel, Heeren-dubbelspel, Dames-dubbelspel en Gemengd dubbelspel, waarbij geen speler in denzelfden wedstrijd in meer dan één nummer mag uitkomen. Hierdoor is de mogelijkheid uit geschakeld, dat één sterke speler of speelster de beslissing kan brengen. Per wedstrijd heeft elke vereeniging dus 4 dames en 4 heeren noo- dig. De wedstrijden worden gehouden op 6 banen van het Tennispark „Eindenhout" op Zaterdag middag en Zaterdagavond a.s. en den geheelen Zondag. Bij de vereenigingen bestaat groote animo voor deze wedstrijden en ook de belangstelling zal ongetwijfeld groot zijn. De leiding berust in handen van het Dis trictsbestuur, terwijl Dr. Th. De Crauw wed strijdleider is, zoodat ook een goede organisatie verzekerd is. de brug zal komen, die over het geliefde rivier tje van Jack lag. Haar hart klopte sneller van plotselinge hoop, die nog sterker werd toen de man bleef staan en terwijl hij aan zijn pet tikte, zijn tasch nakeek. „Ik ben laat vanmorgen, juffrouw," zei hij op verontschuldigenden toon. „De posttrein is ontspoord. Zal ik de brieven maar naar de pastorie brengen, of „Geef ze mij alsjeblieft maar," zei Lorrie met slecht geveinsde onverschilligheid. „Drie voor dominé en één ik geloof dat er één is voor u, juffrouw. Ja, hier is hij," en tergend langzaam, zocht de man in zijn tasch en haalde er den brief uit. Lorrie trok hem bijna wild uit zijn handen en terwijl ze langzaam bleef doorwandelen tot de man uit het gezicht was, vloog ze daarna naar het kerkhof. Ze leunde tegen een steen den zelfden steen waarachter ze verborgen had gelegen op den dag van het eerste bezoek van lord Kendale en draaide de enveloppe om, die ze gretig bekeek. Natuurlijk was de brief van hem, Lorrie had maar weinig menschen, waarmee ze corres pondeerde en dat waren allemaal dames. Deze grove, onhandige letters konden niet van een vrouw zijn. Toen ze haar oogen lang genoeg op het adres had laten rusten, opende ze de enveloppe langzaam en zorgvuldig en nam er den brief uit. Het was haar eerste liefdesbrief en Bij wilde er zoo lane mogelijk van genieten. Naar aanleiding van een bericht elders in dit nummer, kunnen wij over den aankoop van aardbeien door de regeering nog het volgende melden: De gang van zaken in de aardbeiencampagne, die aanvankelijk, wat den prijs betreft, reden tot tevredenheid gaf, heeft de laatste dagen een zoodanigen keer genomen, dat de regeering het noodig heeft gevonden om in te grijpen, tenein de aan de steeds voortgaande prijsdaling die op een debacle dreigde uit te loopen, paal en perk te stellen. Toen, enkele dagen nadat de aardbeienveilin gen waren begonnen, de markt om en bij de 30 cent per KG. lag, hetgeen precies het dub bele is van den prijs, welke het vorig jaar in doorsnee gemaakt was, beteekende dit voor de tuinders een hoopvol verschiet en scheen de verwachting gewettigd, dat de campagne dit jaar eindelijk weer eens een betrekkelijk bevre digend resultaat zou opleveren, zij het dan, dat de langdurige droogte aanmerkelijke schade aan den oogst had berokkend. Aan deze verwachting is wel heel spoedig de bodem ingeslagen. Successievelijk daalden de prijzen, bijna eiken dag met een paar centen, totdat Woensdag j.l. het grootste kwantum niet meer dan 11% cent per K.G. kon opbrengen, een prijs, die ver onder de productiekosten ligt, welke voor Kennemerland op ongeveer 18 cent moet worden bepaald. En het liet zich aanzien, dat de prijzen nog verder zouden dalen, moge lijk zelfs tot 6 cent, een prijs, waaronder niet mag worden verkocht. De regeering heeft terecht gemeend, dat een dergelijke debacle moest worden voorkomen en dat niet kon worden voortgegaan met onze aardbeien voor alle prijzen op de Engelsche markt te gooien waardoor het gevaar ontstaat, dat Engeland de. Nederlandsche dumpingsprij- zen beantwoordt met tegenmaatregelen in den vorm van hoogere invoerrechten. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- centrale heeft gisteren dan ook besloten om den minimumprijs op 12 cent per K.G. vast te stellen. Alle aardbeien, die dezen prijs niet kunnen opbrengen, zullen uit de markt worden genomen en voor haar rekening door de fabrikanten worden geconserveerd. Deze maatregel is gisteren onmiddellijk op alle aardbeienveilingen in Nederland toegepast. Het gebeurde vrij onverwacht en veroorzaakte onder de tuinders, zoowel als onder de koopers natuurlijk de noodige beroering. Al spoedig bleek, dat er voor 12 cent geen voldoende or ders waren. Doch voor minder waren de vruch ten niet meer te krijgen, want wanneer de wij zer van het electrische mijntoestel de 12 gepas seerd was, ging de partij over in handen van de crisiscentrale. Op deze manier werden gistermiddag, op de Beverwijksche veilingen in totaal ongeveer 50.000 K.G., of een derde deel van den ge heelen aanvoer, door de regeering overgeno men. In Barendrecht werd, naar gisteravond ver luidde, op deze wijze niet minder dan 70.000 K.G. uit de markt genomen. Te Beverwijk wisten de veilingsdirecties zoo gauw niet, waar zij met deze partijen naar toe moesten. Alle wagens werden aanvankelijk naar „Mijn lieveling," had Guy geschreven: „Ik hoop dat Jack je Vrijdag verteld heeft, dat mijn vader me thuisgeroepen heeft; ik heb hem een boodschap voor je geschreven. Mijn vader was beter dan ik verwachtte, maar hij is erg ziek geweest. De „herrie," die je voorspelde, Lorrie, hebben we inderdaad gehad, maar het is beter geëindigd dan je dacht. Ik heb mijn vader moe ten beloven, dat ik een maand bij hem zou blijven of in ieder geval, dat ik een maand verlof zou nemen. Hij denkt natuurlijk, dat ik tegen dien tijd wel genoeg zal hebben van zekere persoon. Daar is veel kans op, hé? Ik zou het wel onmiddellijk geweigerd hebben en weer naar je toe zijn gekomen, maar dat zou tusschen vader en mij een onherstelbare breuk hebben veroorzaakt, die nooit meer te heelen was en dat zou een slecht begin voor ons zijn geweest, is het niet, lieveling? Maar als je eens wist, wat het me gekost heeft, je in geen maand te zien of te schrijven! Als hij niet de beste vader was, die je je ooit zou kunnen wenschen, dan zou ik hem en Latcham liever voorgoed verlaten hebben, dan dit te beloven! Je een maand lang niet zien. Jou zal het misschien kort genoeg schijnen, maar ik ben hier opgesloten, terwijl mijn hart in een zekere pastorie is bij het liefste en mooiste kleine vrouwtje van de wereld. Doch er was niets aan te doen; ik moest dit beloven of met dien goeden, ouden vader voorgoed breken. Schrijf me, dat ik goed heb gedaan, liefste. Schrijf me een langen brief. Over een maand komt alles in orde, want of hij toe stemt of niet, ik ben de jouwe tot aan den dood, als je ten minste zooi» nietsnut als mij wilfe GIERSTRAAT 27 Lever. a. Ziekenfondsen de Oostkade, bij de haven, gedirigeerd, waar zich langzamerhand een formeel wagenpark vormde met een immense lading geurige vruch ten. Later werden de partijen verdeeld over ds verschillende conservenfabrieken, die in Bever wijk een inrichting hebben om de aardbeien in vaten te verwerken. Naderhand worden deze va ten met „aardbeienpulp", zooals de vakterm luidt, naar de fabrieken vervoerd om daar ver der tot jam te worden verwerkt. Het „inpulpen" geschiedt voor rekening van de Groenten- en Fruitcentrale. Aan de fabrikanten wordt daarvoor 4 cent per K.G. vergoed, terwijl de tuinder een vergoeding van 10 ce"i on<~or>"t. Dat is natuurlijk nog veel te weinig, maar de tuinder hoopt, dat hij straks door middel van den tuinbouwsteun, althans ten deele schadeloos gesteld zal worden. De maatregel zal over den geheelen verderen duur der campagne worden toegepast. Naar wij van exporteurs-zijde vernamen, is het besluit, om het sudplus aan aardbeien uit de markt te nemen, genomen na een vergadering, welke gistermiddag te Den Haag is gehouden, waarbij de crisisinstantie en exporteurs waren vertegenwoordigd. Ook van de zijde dezer laat sten, zoo werd ons verzekerd, werd het gevaar van den gang van zaken ingezien. Immers, wanneer alles volgestopt wordt met goedkoope aardbeien, wreekt zich dat weer het volgend jaar. Het surplus, waarmede men dan is blijven zitten, zal de markt weer bederven. Men deelde ons van die zijde nog verder me de, dat het in de bedoeling moet liggen van de regeering, om te trachten het surplus van aard beien, dat door haar wordt overgenomen, en dat geschat wordt op 6 millioen K.G., te plaatsen door middel van extra contingenten naar Duitschland. Misschien dat de regeering in dit opzicht iets bereiken kan. Zal dit niet mogelijk blijken, dan zouden de partijen weer moeten worden weggedaan. Men schijnt er op te rekenen, dat door de thans genomen maatregelen, bereikt zal wor den, dat over het geheele seizoen een gemid delde prijs van 15 cent verkregen wordt. Dat is mogelijk, omdat de aardbeien aanvankelijk een hoogeren prijs opbrachten. Hoe het ook zij, een maatregel, zooals thans wordt toegepast, is nog niet voorgekomen. Het is dit jaar met de aardbeiencampagne wel heel erg misgeloopen. De eenigste oplossing is dat Duitschland weer aan de markt verschijnt, maar onze Oosterburen schijnen hun behoefte aan dit fruit dit jaar in Bulgarije gedekt te hebben, dat zeer goedkoop kan produceeren. Er zijn wel enkele wagons vanuit Beverwijk naar Duitsch land verladen, doch dat is een kwantum var geen beteekenis. Het programma van deze week vermeldt voor de le, 2e en Haarlemsche derde klasse de volgende wedstrijden. Eerste klasse Zaterdag: Ajax I—Blauw Wit I. Zondag: HHC I—EDO I; RCH I-WGA I. Tweede klasse Zaterdag: Blauw Wit IIHHC II; Zeebur- giaRCH II; CatchersAjax II; WGA II— ZRC; DWS r—Haarlem II. Zondag: AFC IEDO II; Schoten IQuick; Derde klasse Zaterdag: EDO IIISchoten II; RCH IV Schoten III; KinheimEHS. Zondag: EDO IV—RCH III; THB I— HHC III. Buiten de Competitie Zondag: Haarlem IGen. M. B. C. Antw. Van V vier negentallen in de wedstrijden HHC I—EDO I en RCH I—WGA I komen er nog drie in aanmerking voor de onderste plaats. EDO is de eenige uitzondering. De Racing geven wij nog wel een kans op de over- wirtiing, hoewel zij den uitwedstrijd tegen VVGA met slechts één run verschil won. En WGA is er den laatsten tijd niet slechter op geworden. Dat ondervond Ajax Zaterdag j.l. nog. Dat HHC kans heeft van EDO te win nen, gelooven wij echter niet. Op verzoek vestigen wij even de andacht er op dat HHC dezen wedstrijd des morgens speelt, daar 's middags.de GMBC tegen Haar lem speelt. M'aar ook Schoten speelt een belangrijken wedstrijd. De tegenpartij is Quick, de zwaarste concurrent voor de eerste plaats. En als Scho ten verliest en Haarlem II wint van DWS krij gen de Schotenaren er in Haarlem II nog een zwaren concurrent bij. En de wedstrijd AFC IEDO II wordt te gemoet gezien om te weten of AFC ook nog eens verliezen zal. En als EDO II daar Zondag niet voor zorgt, zal het in dit seizoen wel niet meer gebeuren. Groot is de kans niet want op eigen veld verloor EDO n met 309! Zondag komt, evenals al eenige jaren, de General Motor Baséball Club uit Antwerpen bij Haarlem op bezoek. Door de medewerking van HHC kan deze wedstrijd des middags in het N. Sportpark gespeeld worden. De samenstelling van het Antwerpsche ne gental is nog niet bekend, maai' in vorige ja ren speelde het negental steeds een goeden wedstrijd. Voor den wedstrijd biedt Haarlem den Ant werpenaren een lunch aan in café-restaurant Brinkmann op het plein. De wedstrijd vangt aan om half drie en na afloop wordt aan het zelfde adres gezamenlijk gedineerd. „p.S. Stuur me een foto van jezelf dit keer. Ik hoop, dat je mijn gekrabbel kunt lezen, ik ben geen goed schrijver. Ik wou, dat ik je alles zelf kon vertellen." Niet één- of tweemaal, doch wel een dozijn keeren las ze het gekrabbel over. Haar gezichtje had nu geen kleur; het was even wit als de steen, waartegen ze leunde. Een maand! Een heele maand! Haar niet schrijven! Wat moest die graaf een hardvochtige, wreede oude man zijn! Met een korten snik drukte zij den brief tegen haar lippen en kuste hem hartstochtelijk. Hem vergeten! Daar was weinig kans op. Maar zou hij haar vergeten? Een maand duurde lang. Lorrie wist niet veel over de ongedurigheid van een man, maar regels van sommige dich ters, die het over dit onderwerp hadden, klon ken in haar hoofd. Een heele maand, waarin hij voortdurend mooie, beschaafde vrouwen zou zien, vrouwen uit zijn eigen kring. Zou hij dan nog wel denken aan het kleine meisje uit de pastorie te CaTshal, het meisje wier hart hij had gestolen? „O Guy, Guy!" zei ze zacht, „vergeet me niet!" Ze had ternauwernood uitgesproken, toen ze een voetstap achter zich hoorde. Onmid dellijk verdween de brief in haar zak en ze wendde zich can, bevend, doch uiterlijk be- daarcL (Wordt aewoigd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 9