Onze luchtdienst op Australië Rijksmiddelen ZATERDAG 16 JULI 1938 De toestand nog geenszins gunstig Over het eerste halfjaar 1938 ging de opbrengst f 2.621.616 boven de raming uit STUDEERENDE MEISJES Jongstudentendag in Bilthoven MANNELIJKE ARBEIDERS VERVANGEN DOOR MEISJES Besluit na overleg met fabrieks- directie ongedaan gemaakt Staatsblad ter uitvoering van artikel 8 der wet 1938 verschenen Militair vliegtuig in zee gevlogen DE SUMATRA BINNENKORT NAAR NIEUWEDIEP De bestuurder kreeg geen letsel INDISCHE BEGROOTING een latere indiening mogelijk? Middelbare Technische School voor de Bouwkunde BEDEVAART NAAR DOKKUM EEN BEVORDERINGSKWESTIE DINGAANS VLUCHT 1938 DER K.L. M. Route en reisprogramma thans vastgesteld ONDERGRONDSCHE P.N.I METHODEN IN INDIË VERGISSING IN EEN APOTHEEK Nijverheids-examen Jodium in plaats van een hoestdrank gegeven UIT DE STAATSCOURANT Tentoonstelling te New York Ond er scheid ingen Academische examens ZEDENMISDRIJVEN BOND VAN R. K. MILITAIREN VEREENIGINGEN RADIOREDE OVER SPANJE Drie arrestaties te Lieshout Deurwaarder Het Kamerlid Wijnkoop vraagt inlichtingen Notarieel examen R.K. Mulo-examens Openluchttheater „de Zandkuil" Autovervoer personen kespeare geven. Verder zullen dit seizoen nog twee voorstellingen worden gegeven; Zonaag 14 Augustus „Mariken van Nieumeghen" door de Vereenigde Haagsche Spelers, directeur Pierre Balledux, en op Zondag 21 Augustus „Adam in Ballingschap" van Joost van den Vondel, mede door „de Spelers van Stad en Lande". den hoestdrank door een telefoongesprek werd afgeleid, waardoor zij twee etiketten heeft ver wisseld. Eenigen tijd nadat de buurvrouw met de jodiumtinctuur was vertrokken, vond de apo thekeres op de toonbank het goede fleschje. echter met het etiket „jodiumtinctuur". Haar ontsteltenis bij het ontdekken van haar nood lottige vergissing was natuurlijk zeer groot en zij in de eerste plaats was ook hoogst dank baar bij het vernemen dat haar vergissing geen noodlottige gevolgen zal hebben. De apotheker aan wien deze apotheek behoort, heeft terstond maatregelen genomen om herhalingen ten ge volge van oververmoeidheid van zijn personeel te voorkomen en heeft een tijdelijke assistente in dienst genomen. BATAVIA, 15 Juli. (Aneta). In het jaarver slag over het jaar 1937 van den Kolonisatie- raad wordt vooropgesteld, dat geen enkele Eu- ropeesche kolonisatie in Indië reeds in het stadium verkeert, waarin kan worden gezegd, dat de toekomst gunstig is. De toestand van alle kolonisaties is van dien aard, dat zonder hulp van buiten binnen korten tijd ontbinding zal optreden. Slechts door financieelen steun is het mogelijk het kolonisatiewerk voort te zetten. De Rijksmiddelen hebben over de maand Juni opgebracht f 39.287.901, hetgeen f 3.5 1 9.1 5 1 meer is dan de ra ming, doch f 1.122.867 minder dan over Juni 1937. Over het eerste half jaar 1938 was de opbrengst f 217.234.116, hetgeen f 2-621.616 meer is dan de raming en f 8.118.717 meer dan over het eerste half jaar 1937. Maandag 25 Juli worden de katholieke stu- deerende meisjes boven 15 jaar van Middelbare scholen uit het Gooi en de provincie Utrecht verwacht op den jongstudentendag te Biltho ven. Op dezen studiedag, die gehouden zal wor den op het ontspanningsterrein van het sana torium „Berg en Bosch," zal een uiteenzetting worden gegeven over de Katholieke Actie. Op het programma staat, na een welkomst woord, op de eerste reünie, een speurtocht naar de picnicplaats, waar de lunch gereed staat. 's Middags worden de uiteenzettingen „Wij zijn de nieuwe jeugd" en „Ons ideaal in woord en lijn" gehouden. Enkele groepen van deel neemsters aan dezen dag zullen de pauze op- vroolijken. Verdere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij mej. N. Luykx, Utrechtscheweg 16 te Hilversum. „Kun je me vijf pop leenen „Waarom „Ik wil mijn horloge van den horloge maker naar den lommerd brengen 1" Het zou echter onjuist zijn hieruit de con clusie te trekken, dat het kolonisatiewerk als zoodanig is mislukt en dat de kolonisatie door Indische Nederlanders in deze gewesten onmo gelijk zou zijn. Hoogstens valt te concludeeren, dat de eerste, niet van overheidswege geleide, pogingen tot Europeesche kolonisatie in Neder- landsch-Indië niet zijn geslaagd, hetgeen te wijten is aan verschillende ongunstige facto ren. De kolonisatievereenigmgen zulien zich in het bijzonder moeten bezinnen omtrent her oriënteering van de bestaande en omtrent even- tueele plannen voor toekomstige kolonisatie. Op grond van de verkregen negatieve ervaring zal het kolonisatie-vraagstuk in zijn geheel onder oogen moeten worden gezien, waarvoor de raad in den loop van 1938 de noodige maatrege len zal beramen. Naar aanleiding van het feit, dat de directie van de N.V. Metaalperserjj, Emailleerfabrieken en Verzinkerij ,Beccon" te Doetinchem voor een bepaalde afdeeling in haar onderneming een aantal mannelijke arbeidskrachten door vrouwelijke heeft vervangen, is een bespreking gehouden tusschen het bureau der R. K. Ver- eeniging van werkgevers in de metaalnijverheid, waarbij bedoelde fabriek is aangesloten en een vertegenwoordiger van den R. K. Metaalbewer- kersbond. In een Vrijdag verschenen Staatsblad wordt gepubliceerd een Koninklijk besluit van 2 Juh 1938, tot uitvoering van artikel 8 van de Ruil- verkavelingswet 1938 (ruilverkavelingsbesluit) Aan de bepalingen van dit besluit ontlee- nen wij: De commissie, waaraan ingevolge artikel 8 van de Ruilverkavelingswet 1938 de algemeene leiding in ruilvcrkavelingszaken is opgedragen, draagt den naam van „Centrale Cultuurtech nische Commissie". De commissie dient den minister (d.i. de met de zaken van den Landbouw belaste mi nister) desgevraagd of eigener beweging van raad omtrent ruilverkavelingszaken, de ontwa tering van den bodem in het belang van den landbouw, maatregelen in het belang van de ontginning van woeste gronden en andere land- bouwaangelegenheden van cultuurtechnischen aard. De leden der commissie worden door de Kroon benoemd, geschorst en ontslagen, met dien ver stande, dat ten minste twee vijfden van het aantal leden en c. q. plaatsvervangende leden worden benoemd na aanbeveling van de door den minister aan te wijzen centrale landbouw- vereenigingen. De Kroon wijst uit de leden den voorzitter en één of meer onder-voorzitters aan en kan aan de commissie een secretaris, een adjunct secretaris en één of meer adviseerende leden toevoegen. De voorzitter wijst één of meer leden aan, die de commissie vertegenwoordigen op de ver gaderingen, bedoeld in de artikelen 30, 57, 65; 66, 77 en 80 der Ruilverkavelingswet 1938, de secretaris of de adjunct-secretaris is ter verlee ning van bijstand mede aanwezig. De commissie stelt voor elk blok de vergoe dingen, voor zooveel deze worden toegekend, de belooningen voor de leden en plaatsvervan gende leden van de plaatselijke commissie, als mede van de schatters én de deskundigen vast. Hr.' Ms. kruiser „Sumatra", die thans convooi- diensten waarneemt by Gibraltar, zal 22 Juli des morgens Hoek van Holland aandoen, om de commissie aan boord te nemen tot het afnemen van het practische eindexamen van de adel borsten van het oudste jaar en des avonds, on geveer 8 uur, in de haven van Nieuwediep aan komen. Vrijdagmorgen is ten westen van den vuur toren van Schouwen, op ongeveer 50 meter uit de kust een militair vliegtuig van de lucht- vaartafdeeling in zee gevlogen. Vermoedeiyk heeft de bestuurder als gevolg van het heiige weer de afscheiding tusschen de kust en het water niet gezien. De inzittende kreeg geen letsel en kon be houden aan land worden gebracht. Vervolgens werd het vliegtuig geborgen. In deze conferentie is overeenstemming bereikt omtrent het ongedaan maken van bedoelden maatregel. Verder is besloten een gemeenschappeiyk verzoek te richten tot den minister van Sociale Zaken, om aan de emailleerfabrieken op grond van de wet van 28 Mei 1937 het te werk stellen van vrouwen en meisjes te verbieden, voor zoo ver bepaalde soorten van arbeid vóór 1 Ja nuari 1934 in het algemeen door mannelijke arbeiders plachten te worden verricht. Het soc.-dem. Tweede Kamerlid Stokvis heeft den minister van Koloniën gevraagd of deze niet van oordeel is, dat de in de Indische staats regeling voorgeschreven termijnen voor indie ning en afdoeling van de Indische begrooting nopen tot zoo vroegtijdige voorbereiding, dat de aanvankelijke ramingen een slechts weinig bruikbaar begrootingsbeeld kunnen opleveren en de overmatig vele aanvullingsbegrootingeii, welke hierdoor noodzakeiyk worden, die bruik baarheid nauwelijks verhoogen. Zoo ja, is de minister dan bereid, een wets wijziging te bevorderen, waarby de indiening van de Indische begrooting bij den Volksraad op een later tydstip wordt mogehjk gemaakt en dan ook een opschuiving van de overige gestelde termijnen, zonder vermindering van den aan den Volksraad voor de behandeling toegemeten tijd? Aan de Middelbare Technische School voor de Bouw-, Weg- en Waterbouwkunde te Utrecht verwierven onderstaande candidaten het eind diploma. Afdeeling Bouwkunde: C. A. Baart de la Faille, R. H. Bredero, Ni Dorrepaal, J. A. A. Dresmé, H. C. Lucas, A. Marree, J. D. Riethof, A. v. Rossum A. F. Werz, Utrecht; Sj. de Boer, F. C. ten Houte de Lange, S. G. Overtoom, N. E. Ploeger, F. W. Schmale, Hilversum; P. J. de la Mar, J. W. Was- sink (W.B.U.), Apeldoorn; B. P. Elbertse, Maars- sen; K. L. Jacobs, Bussum; H. van de Kaa, Nij megen; D. den Ouden, Alphen a. d. Rijn. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: J. Best, D. M. Blommendaal, F. J. Donkers, J. B. v. Duist, A. J. Esmeyer, H. Gerritsen, W. F. Jobse, N. H. J. Kamstra, J. Knol, H. M. Moors, R. H. J. Morra, H. J. Schoonhagen, P. J. Veen, J. E. Wegman, P. G. v. Woudenberg, Utrecht; A. J. van Rooyen, Utrecht (gem. Jutphaas); P. H. Bokkers, A. v Denderen, Jac. H. Groen, Jac. van de Nadort, C. van Uchelen, A. P. F. van der Werff, Amersfoort; L. Bijl 1), J. F. R. Wessels, Zeist; W. A. van de Woord, J. A. IJsenbout, Amsterdam; Joh. Cor- nelisse, Middelburg; H. van Essen, Ruurlo; S. H. Ringma, Ermelo; L. Sips, Gouda; W. N. Veer man, Laren (N.-H.); J. van Zutphen, Zuilen. I) Met lof. Een van de apostelen van Nederland is Sint Bonifacius. In Dokkum werd hy vermoord. Men heeft 't aangevoeld, dat 't een dag is om onze dankbaarheid uit te jubelen. Wii zijn zonnekinderen! Gods zon bestraalt ons en onze zielen, nooit zullen we hier op aarde voldoende begrijpen wat, dat voor ons zeggen wil. Kind van God zyn wy. Terecht heeft er dan ook in de Katholieke Pers een oproep gestaan, om op den dag, dat een mensch zyn leven gaf om ons dat geluk te brengen, God dank en eerherstel te brengen. Het is om dezelfde gedachte, dat er ieder jaar een nationale bedevaart wordt georganiseerd naar Dokkum, naar het graf van Sint Boni facius. Daar samen bidden! Daar samen danken! Daar samen eerherstel geven! Daar bidden voor de andersdenkenden in Ne derland In verband met de regeling voor den extra- trein melde men zich aan vóór a.s. Maandag: Amsterdam: pastoor J. Schiphorst, 2e Oos terparkstraat 220. Bussum: pastoor J. Alferink, pastorie St. Vitus, Brinklaan. Hilversum: kapelaan F. P. M. Mets, kape laan St. Vitus, Emmastraat. Baarn: pastoor J. van Oppenraay. Utrecht: pater A. Grüpink O. E. S. A., pas torie Rozenstraat 1 Amersfoort: kapelaan B. Veltman, pastorie H. Franciscus Xaverius. Zwolle: kapelaan G. Hutjens, pastorie Nieuw- straat. Voorts by alle kantoren van het reisbureau Centropa. De extra-trein vertrekt; Amsterdam C. S. om 5.58 (M. P. 6.05), Bussum 6.23, Hilversum 6.32, Piaarn 6.49, Utrecht 6.28, Amersfoort 7.02. Zwolle 7.51. Men is 's avonds weer thuis: Zwolle 21.40, Amersfoort 22.26, Utrecht 22.55, Baarn 22.40, Hilversum 22.49, Bussum 22.58, Amsterdam M. P. 23.16 en C. S. 23.24. International Aera Press verneemt nadere by- fconderheden omtrent de extra-K.L.M.-vlucnt haar Zuid-Afrika, die ondernomen wordt ter ëelegenheid van de viering van den lOOsten Hingaansdag op 16 December. In Transvaal viert men n.l. nog telken jare den dag, waar- °P in 1838 de Voortrekkers hun groote over winning behaalden op den Kafferkoning Din- 6aan. Op 10 December vertrekt een Douglas DC3 Vliegtuig met de heeren Scholte als gezagvoer der en Viruly als tweede bestuurder; overigens bestaat de bemanning uit een werktuigkundige, marconist en een steward. Het reisschema is als volgt: 10 December: AmsterdamMarseilleNapels; 11 December: NapelsAtheneCairo; 12 December: Cairo Khartoum, misschien met een tusschenlanding Ve Luxor; 13 December: KhartoumJuba Nairobi; 14 December: NairobiMbeyaBro ken HillLivingstone (facultatief). Op 15 December wordt een bezoek gebracht *an verschillende bezienswaardigheden van de stad; na den middagmaaltijd vertrekt het vliegtuig naar Pretoria. Van 15 tot 26 December Worden uitstapjes gemaakt naar verschillende Zuid-Afrikaansche steden en treinreizen onder- homen door verschillende belangwekkende ge bieden. Op 26 December vangt te Kaapstad de terugreis aan, die als volgt wordt uitgevoerd: 26 December: KaapstadWindhoek; 27 De cember WindhoekMossamedesLoanda; 28 december: LoandaBomaMajumbaLibreville Cotenou of Lagos; 29 December: Cotenou of KagosNiameyGao—Reggan; 30 December: Keggan—Colom BecharCasablancaLissabon 31 December: LissabonBordeauxAmsterdam. Het Soer. Hbl. vernam, dat te Soerabaja verschillende organisaties leden hebben, die in wezen lid zijn van de P. N. I., tegen welke ver- eeniging de Politieke inlichtingendienst onlangs op krachtdadige wijze is opgetreden. Deze ele menten werden lid van bedoelde organisaties met het doel de belangen der P. N. I. te be hartigen, aangezien tegen de P. N. I. het ver gaderverbod was uitgevaardigd. Zij vonden al dus toch een middel om op vergaderingen van die andere organisaties hun ideeën te spuien. De besturen van de Inheemsche organisaties, waarvan P. N. I.-menschen te kwader trouw lid zün geworden, hebben nu van den P. I. E. de waarschuwing ontvangen om spoedig die elementen uit hun vereeniging te verwyderen. Indien aan deze waarschuwing geen gehoor wordt gegeven, zal ook op die organisaties hef vergaderverbod worden toegepast. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor het ge tuigschrift art. 38 N. O.-wet behoorende by de acte N. XX de dames: L. M. A. Vuerhard, Den Haag; W. C. Wesselink, Rotterdam; W. G. Leuy- sen, Bussum. Geslaagd voor het getuigschrift art. 38 N. O.- wet behoorende by de acte N. XVIII C. J. Bosch, Den Haag; A. C. Emeis, Den Haag; E. B. Verwer, Leiden; L. H. Franssen, Roermond. Behoorende bij de acte N. VII J. C. S. Sche pers, Amersfoort; M. M. Talbers, Amersfoort. Geëxamineerd voor de acte N. VII 7 candida ten. Geslaagd: de dames M. Rietjens, Helmond; E. Roos, Rotterdam; G. A. W. Kukuk, Amers foort; J. C. S. Schepers, Amersfoort. Geëxamineerd voor de acte N. VIII 8 candi daten. Geslaagd: de dames A. C. Harff, Amster dam; J. Lucas, Amsterdam; J. Dijkstra, Amster dam; E. A. M. Besse v. Voorst tot Voorst, Den Haag; G. T. Th. van Stockum, Ermelo; W. E. Laay, Amersfoort. Te Loosduinen heeft dezer dagen groote schrik geheerscht, doordat een baby, ten ge volge van een in een apotheek gemaakte ver gissing, jodiumtinctuur in plaats van een hoest drank was ingegeven. Hoewel de kleine er aan vankelijk zeer ernstig aan toe was, is levens gevaar thans geweken. Het eenige kind van de familie Lelieveld, wonende in de Viandenstraat, een meisje van 9 maanden, hoestte de vorige week nogal erg, zoo vertelt de Telegraaf. Na eerst bij een con sultatiebureau te zijn geweest, kreeg de moe der Maandagmiddag van dr. Veenhuysen een recent voor een hoestdrank, dat zü door een buurvrouw naar een apotheek in de Emmastraat liet brengen. Nauwelijks had de moeder haar kind een eierlepeltje uit het fleschje ingege ven, of het kind begon hevig te huilen en over te geven, waardoor de moedier donkerbruine bijtende vlekken op de handen kreeg. Terwyi de buurvrouw op het kind paste, ging de moe der in doodsangst den dokter halen en daarna door naar de apotheek. Zoodra de dokter by het kind was gekomen, bemerkte hy aan het braaksel, dat het jodium had binnengekregen en in groote haast heeft hy het kind naar het Juliana-Ziekenhuis ge bracht. Hier is de maag van de kleine terstond leeggepompt en nadat de toestand van de baby, die hooge koorts had, zeer kritiek was geweest, bleek een dag later het levensgevaar geweken. Naar het oordeel van den behandelenden ge neesheer is het kind gered gebleven, doordat het, kort voordat de jodium werd toegediend, broodpap had gekregen, waardoor de maag wand beschermd was. Ten gevolge van het heftige braken is het gezichtje nog met brand wonden bedekt. Naar zich laat begrypen was de ontsteltenis in de apotheek ook groot, toen daar Maandag middag bleek, dat een verkeerd fleschje was meegegeven. Doordat de assistente afwezig was, had de apothekeres, die in deze apotheek de leiding heeft, ook den nachtdienst waarge nomen, ten gevolge waarvan zy zich Maandag middag vermoeid gevoelde. Hierbij kwam, dat zij tydens het klaarmaken van het recept van Aan de algemeene commissie voor de Neder- landsche deelneming aan de in 1939 te New Ybrk te houden wereldtentoonstelling is als lid toegevoegd de heer prof. H. Rosse, hoog leeraar aan de Technische hoogeschool te Delft. LEIDEN Bevorderd tot arts de heeren A. L. Noordam, Den Haag; H. J. B. J. Lubbers, Den Kaag en P. van Noord, Oegstgeest. Benoemd tot ridder in de orde van den Ne- derlandschen Leeuw de heer G. A. Dunlop, di recteur der Nederlandsch-Indische Handels bank N.V. te Amsterdam. Toegekend is de aan de orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille in brons aan: J. C. Wolfraad, snelpersdrukker en H. P. J. Schuling, letterzetter, beiden werkzaam by de N.V. Lithografie v/h. S. Lankhout en Co. te 's-Gravenhage. Op de te 's-Hertogenbosch gehouden algemee ne vergadering van den bond van R.K.K Militai- renvereenigingen onder presidium van dr. van Dam, deken te Bergen op Zoom, werden in het hoofdbestuur herkozen de eerw. heeren G. Vonk, A. Hoevenaars en J. Schreurs, resp. voor de bis dommen Haarlem, Breda en Roermond. Op deze byeenkomst heeft de kolonel-hoofd aalmoezenier met Mgr. Diepen waren ook de aalmoezeniers van leger en vloot aanwezig gesproken over den toestand van de nieuwe en de verhouding der militairenvereenigingen. De hoofdaalmoezenier voelde ook de vele bezwaren der directeuren, in het bijzonder in de nieuwe garnizoenen en ook voor wat de financieele zyde betreft, zeer goed aan en daarom was eisch, de propaganda in alle opzichten goed te biyven voeren. Luitenant kolonel H. C. van der Bijl, garni zoenscommandant en commandant van het re giment wielryders, sprak de vergadering toe en huldigde daarby het werk van pater Hagen als directeur der R.K. Militairen-vereeniging. Het rijdend muziekcorps van het regiment Wielryders heeft na de vergadering een rond gang per fiets gemaakt als hulde voor het goe de, door den Bond tot stand gebracht. Het Communistische Tweede Kamerlid wyn- k°op heeft den minister van Binnenlandschc 2aken de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat mej. M. ^oogd op den avond van 5 Juli j.l. voor den radio-zender van den K. R. O. een rede heeft ëchouden ter verheeriyking van generaal Fran- 00 en diens medestanders? Acht de minister dit optreden in de radio jjlet in stryd met de officieele vriendschaps- betrekkingen, die Nederland met de regeering Van de Spaansche republiek onderhoudt, in ®trijd óók met de houding van de Radio-con- iröle-commissie ten aanzien van de commissie Kuip aan Spanje, die immer belet werd van öe radio gebruik te maken, wijl men van mee- hing was dat politiek in de redevoeringen in 6een enkelen vorm toelaatbaar was? Is de regeering bereid, thans zoodanige maat delen te nemen, dat niet wederom over den ederlandschcn omroep de Spaansche regee- ring kan worden aangevallen? De politie te Lieshout heeft twee personen gearresteerd, verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderja rige meisjes. Het zijn de 19-jarige arbeider J. R. en de 16-jarige landbouwersknecht M. A. v. d. H„ beiden uit Lieshout. Voorts is gearresteerd de ongeveer 70-jarige L. S. v. d. H. uit Lieshout, verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met minderjarige jongens. Alle verdachten zyn naar Roermond overgebracht en na verhoor in het huis van bewaring opgesloten. 's-GRAVENHAGE Geslaagd voor deel 1: F. L. van d. Kwast, Zierikzee en F. A. J. Stelten. Sittard en voor deel 2: H. J. Nipperus te Am sterdam. UTRECHT Geëx. 28 cand. Geslaagd: di ploma A: A. Broekman, Culemborg, W. Dik ker, Wijk by Duurstede; H. Schellekens, wyk bij Duurstede, H. van Alsté, J. Jansen, F. Kaa- nen, C. Mol, L. Schellekens, allen te Culem borg, P. Clausman, Utrecht, H. van Dillen, J. van Duk, F. van Elten, M. Gransbergon, G. Kleinwee,' F. Klemann, Th. v. d. Meer, A. Oostveen, M. Peek, M. Renders, C. van Schep pingen, M. Sidler, W. Smit. Diploma B: W. van Koeverden, Culemborg, F. Rung, Baarn, J. Rijnders, Baarn. Afgewezen: Diploma A: twee, Diploma B: één. Benbemd tot onbezoldigd deurwaarder by de arrondissements-rechtbank te Zwolle en het kantongerecht te Harderwük, ter standplaats Harderwijk: D. A. Willemsen, waarnemend deurwaarder' by voormelde gerechten, wenen de te Harderwijk. Het Openluchttheater „De Zandkuil", dat te Lochem onder leiding van den gemeente-ar chitect, W. H. Wessel, gebouwd wordt voor 1100 bezoekers zal Vrijdag 29 Juli a.s. door den burgemeester, den heer B. van Luttervelt, geopend worden. Zaterdag en Zondag daarop volgend zullen „De Spelers van Stad en Lande" onder leiding van Anton Verheyen voorstellin gen van „Midzomernachtsdroom" van Sha- Benoemd tot lid van de in artikel 5 van het Reglement autovervoer personen bedoelde com missie de heer P. J. P. van der Steur te 's Gravenhage, thans plaatsvervangend lid. slapen legde Garth uit, dat zy buiten zouden slapen en de bewoners lieten hen gaan. Op korten afstand, onder de pynboomen, sloeg Garth de kleine tent op, die hij voor Na talie had meegenomen en spreidde met teedere hand haar bed van droge blaren. Zij werd spoe dig door den slaap bevangen en lispelde een goeden nacht met de fluisterstem van een sla perig kind. Garth spreidde zyn eigen bed on der de sterren by de deur van de tent, maar voor hij ging slapen keerde hij nog eens terug naar de hut om te vragen waar hy water kon halen. Toen hy binnenkwam hoorde hij Pake den naam noemen van Mary Co-que-wasa. Wie is eigeniyk die Mary Co-que-wasa, vroeg hfj. Hij merkte dat zy voldoende Engelsch verstonden om hem te begrijpen. Mary Co-que-wasa een slechte vrouw, zei een van hen met de toonlooze stem van een papegaai. Een ander gaf in zün dialect nog meer infor maties over de vrouw, en noemde haar naam met dien van Nick Crylls. Hoe zit dat? vroeg Garth, die iets ver moedde. Mary Co-que-wasa de vrouw van Nick Grylls zei de eerste spreker. Dit was alles, wat hy te weten kon komen en deze wetenschap bevorderde geenszins een rus- tigen slaap op zün eerste bed in de wildernis. aan dezen tocht ontnam. Zij begonnen zich te voelen als geesten en strompelden voort in een onbekende duisternis. Eindeiyk flitste een vlammend licht door den donkeren nacht en uit het vreugdegeschreeuw van den leider maakte Garth op, dat het einde van den tocht nabij was. vyf verlichte hutten stonden op een iyn aan den zoom van een bosch, en er waren mcnschen in. De dragers gingen zonder verdere drukte de voornaamste hun binnen en lieten Garth en Natalie buiten aan hun lot over. zy werden biykbaar ook ver wacht want een hoofd kwam uit de deur en riep in Indianentaal een uitnoodiging naar hen. Laat ons binnengaan, zei Natalie. Ik ben benieuwd hoe het er daar uitziet! Zij lichtte het zeil op dat den ingang be dekte en ging binnen, op de hielen gevolgd door Garth. In het midden van de hut, of liever de tent, was een vuur aangelegd en de rook die het ver trek vulde vond zyn weg door een opening bo ven naar buiten. Om het vuur zaten menschen van eiken leeftijd en de kinderen zaten by de deur. Met open mond keken de menschen de twee vreemdelingen aan, en de voornaamste man maakte een uitnoodigend gebaar. De jonge Pake zat rechts van hem en gaf inlichtingen over de vreemdelingen. Laat ons maar liever gaan, lispelde Garth. Een oogenblik, zei Natalie, met glanzende oogen. Hun manieren zijn vreemd, maar wat geeft dat? Toen zü toebereidselen gingen maken om te brengen. Bij de woorden: Op zeven myl, keek Garth angstig naar Natalie maar toen zij te kennen gaf dat zij den tocht wel tweemaal wilde maken, beval hij de jongens den weg te wijzen en de bagage te dragen. De oudste en vriendeiykste van de kleurlingen heette Pake. Toen de Aurora uit 't gezicht ver dwenen was veranderde hij plotseling van stem ming. Niet dat hy openlijk brutaal werd, maar wat erger was voor Garth, hU legde een hin- deriyke onverschilligheid jegens de blanken aan den dgg. Maar St. Paul wist Garth tc overtui gen dat liet goede jongens waren, die hun geen kwaad zouden doen; en toen Garth wat langer in de streek vertoefd had, wist hü, dat, dit do gewone manier van doen by de inboorlingen was. Natalie hield zich flink en na enkele myien gooiden de dragers hun pakken op den grond en namen rust. Iedere beweging van deze vreem de schepselen was onverwacht en toen Garth hun met strengheid wees op de noodzakeiyk- heid om verder te trekken, keken zü hem met groote niet begrüpende oogen aan. Tenslotte begon Pake hem te verstaan en na veel moeite gelukte het hem tot verder gaan over te halen. Het was een lange tocht en de duisternis hing zwaar onder de pijnboomen, zoodat Garth niets meer van den weg kon onderscheiden. Maar de dragers trokken voortdurend verder. Nu en dan vloog een uil krassend boven hun hoofden en in de verte schreeuwde een kraai. Tenslotte verhief de leider zijn stem en stootte een scheurend gezang uit in de taal van zijn stam, hetgeen den laatsten schiin van werkelükheid Maar is er hier dan geen huis in de buurt? Jack haalde de schouders op. Soms zyn hier wel inboorlingen in Bear Potage, zei hij maar in den zomer niet. Is er een weg? Wat je een weg noemt. En hoe zult u uw >ütrusting meenemen? Daar had Garth niet aan gedacht. Waar zijn de inboorlingen 's zomers? De hemel zal 't weten, zei Jack, ernstig tus schen het Oosten en het Westen, zou ik den ken. Goed, zei Garth beslist, je stopt bij Bear Potage. Vandaar zal ik mün weg vinden. Mooi zoo, zei Jack wanhopig maar u komt er nooit. Neem mijn raad aan en ga deze streek uit, zoo gauw u kunt! Garth keerde zich om en liet Jack staan. En men landde bij Bear Potage, waar het avond maal gebruikt werd. Toen kwamen uit het kreupelhout een drietal kleurlingen te voor schijn, weldra gevolgd door een vierde, die zoo stil naderbü kwam dat Garth hem pas opmerk te toen hy Mary Co-que-wasa in een fluister gesprek met den roeier gadesloeg. Toen Mary zag, dat Garth's oogen op haar gevestigd waren, maakte zij een eind aan het gesprek sprong uit de kano op den oever. Garth riep den jongen nog na maar deze begon des te sneller te roeien. En Garth werd eenigszins onrustig. Van de andere drie vernam hij met behulp van St. Paul die als tolk optrad, dat een India- nenkamp op zeven myl afstand was opgeslagen en dat den volgenden morgen een wagen aan wezig kon zün, om hem naar Warehouse te (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 3