I Zoekt gij betrouwbaar Personeel? j Ui den tijd i"""""1"""""iiiiiiiiiiiiiniiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiriiMiiiiiiiiiiniiiiiiiiHiiiiininiis aiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiMnmimininniiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniminn'l I* i aiiHiiiiiimintmfflwniiiiiiiiiiiiniimiuiiiiuiiuiiiJiiiujiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiuiiiimHniiuiiiiiiiimuiiis ZATERDAG 16 JULI 1938 5iiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiimiiiuiiuii»iiiiiiiiiiiinuiiminuiiiiiiiiiiiuiniuuumiminuiiiiuiuiiiiuinimiiiiiiii5 Circuit van Drente als trekpleister Gaat Assen dit jaar de 100.000 halen? IC De Junior es-races Kunst in Italië VAN PLANTER TOT PRIESTER De levensloop van den neomist M. Blijdenstein VOOR HET REGEERINGS- JUBILEUM Een Oranje-avond KAPOK- EN BEDDEGOED- BESLUIT Wijzigingen treden 1 September in werking VACANTIECURSUS VAN HET ONDERWIJSFONDS CONTINGENTEERING GLOEILAMPEN VAN Lach iederen dag Een werkelijke nieuwerevue van Bob Peters voor het achtste speeljaar De Belg Vervaecke won de achtste étappe van den Tour de France, op den voet gevolgd door zijn landgenoot Vissers FOTOREPORTAGE I De groote Britsche Tourist Trophy Ra ces op het eiland Man in de Iersche Zee zijn verreden, de Belgische Grand Prix voor motorrijwielen is achter den rug de beurt in de rij der groote klasieke snel de beurt in de rij der groote klassieke snel- Europa is nu aan den Grooten Prijs van Nederland van de K.N.M.V. en aan het Cir cuit van Drente, waarop thans onder den rook van Assen reeds druk gewerkt wordt voor de ontvangst van de tienduizenden en tienduizenden, die ook dit jaar op 29 en 30 Juli a.s. uit alle deelen van Nederland zul len toestroomen om den grooten strijd te aanschouwen van de sterren aan het inter nationale motorrijwielfirmanent op de snelste machines, die de hedendaagsche motorrijwielindustrie kan voortbrengen. De gedachte alleen al Zaterdag 30 Juli a.s. dien grooten strijd in het Noorden des Lands te aanschouwen gaat weer dichte drommen enthousiasten in beweging brengen, drommen zoo groot, dat andere sportevenementen in Ne derland daar meestal bij in het niet verzinken Zelfs een voetbalwedstrijd NederlandBelgië met zijn 40.000 toeschouwers der laatste jaren kan qua belangstelling nog lang niet tippen aan de Asser races, wier toeschouwersaantal meestal de 60.000 wel overschrijdt en als het erg druk is aardig in de richting van twee ge vulde Amsterdamsche Stadions gaat. En daar zijn ook verschillende goede redenen voor. In de eerste plaats is Assen waarlijk in ternationaal in den besten zin van het woord en stelt in dat opzicht de vermaarde Engel- sche T.T.-races geheel in de schaduw. Starten op het eiland Man maar sporadisch buitenlan ders, de deelnemersschare die te Assen in het strijdperk komt, omvat zoovele buitenlandsche sterren, is zoo internationaal, dat het publiek reeds van te voren vast overtuigd is, dat geen enkel „motorslagveld van Europa" als kijkspel meer bieden kan. Daarnaast is er het bewust zijn, dat de grondslag aanwezig is voor fairen en spannenden strijd, omdat het circuit van Drente van dien aard is, dat ook volkomen vreemden, die er voor het eerst verschijnen, Als u soms eens teveel haast hebt om ow beurt af te wach ten bij een kruispunt, dan is 1 een prettige zekerheid, dat er een èndere wagen voor u Waar staat, die steeds den tijd heeft en altijd rustig z ij n beurt afwacht voldoende bekendheid met de wegen kunnen yerwerven in de training om met gelijke kansen wat kennis van het circuit aangaat, den strijd te kunnen aanvaarden. Dat maakt dit gebeu ren op een der twee snelste circuits van Europa extra interessant, terwijl bovendien de voor lichting van het publiek, de organisatie van het geheel en de orde en veiligheids-maatregelen ook tot het allerbeste behooren wat motor- Europa op dit gebied kent. Gezien den geweldigen toeloop is er alle re den om te veronderstellen, dat het circuit van Drente met zijn uitgelezen internationaal pro gramma en zijn schitterende organisatie dezen keer een record aantal toeschouwers trekken gaat, dat in de richting van de 100.000 kan komen. Eén van de groote wijzigingen in de dag- indeeling van de races is wel de toevoeging van een race voor Nederlandsche juniores, die de ouverture zal vormen van het machtige motor sportevenement. Deze ouverture belooft zeer belangrijk te worden. De juniores zullen niet tegelijk met de inter nationale rijders trainen, zulks uit veiligheids overwegingen. Op afzonderlijke uren op de Woensdag, Don derdag en Vrijdag vóór de races, zullen zij hun rijcapaciteiten aan de K.N.M.V.-sportcommissie moeten toonen, waarbij deze commissie de eischen omtrent te behalen snelfeden natuur lijk lager zal stellen dan voor de internationale races. Het aantal trainingsronden voor de juniores is vastgesteld op zes, dus 1 ronde meer dan voor de „seniores"." De juniores worden ingedeeld in drie klassen, t.w. 250, 350 en 500 cc. De 500 cc.-klasse zal starten om half tien, de 350 en 250 c. telkens een minuut later. De machines van de juniores moeten zijn uitgerust als gewone toermachines. In dit ver band merken we op, dat een rijder niet met dezelfde machine zoowel aan de juniores- als aan de internationale race mag deelnemen. De voorschriften omtrent brandstof luiden gelijk aan die van de internationale races, dus 50 pet. volume-procenten zuivere handels- benzine en 50 pet. benzol. De junioresrace wordt verreden als een uur race, met dien verstande, dat na een uur rijden als winnaar bij het passeeren van de eindstreep wordt afgevlagd de rijder, die dan in zijn klasse de leiding heeft. Daarna worden terstond ook alle andere rijders in die klasse bij het passee ren van de eindstreep afgevlagd. Aangenomen mag worden, dat de winnaars kans zien 6 a 7 ronden van 16.5 K.M. in een uur te rijden. De daad is dan nu aan de Nederlandsche rij ders. Zij kunnen thans toonen wat zij waard zfjn. Vijf en twintig jaren geleden werden voor het eerst opera-voorstellingen gegeven in de Arena van Verona. De eerste opvoering was die van „Aïda". In dien tijd is gebleken, dat de Arena door uitstekende accoustiek, als open lucht-theater bijzonder geschikt was. Dit jaar neemt de reeks voorstellingen op 24 Juli e.k. aanvang, om op 15 Augustus te eindigen. Door de gunstige ligging van Verona aan de spoor lijn Milaan-Venetië, stijgt de belangstelling van buitenlandsche toeristen en muziekliefheb bers voor deze origineele voorstellingen steeds meer. Van 5 tot 13 September e.k. vindt te Venetië plaats het VI Festival van hedendaagsche mu ziek. De concerten voor klein orkest en kamer muziek vinden plaats in het Park van Villa Reale van Stra. De symphonie-concerten wor den gegeven in het theater Fenice. 27 compo nisten uit diverse landen hebben reeds werken ingeschreven. De opvoeringen van hun compo sities zullen premières voor Italië zijn. In de Kloosterkerk der Paters Carmelieten te Merkelbeek nabij Heerlen in Limburg heeft mgr. dr. J. Olav Smit verleden Zondag aan 15 fraters der Orde der Carmelieten de priester wijding toegediend. Onder deze bevond zich fr. Marius Blijdenstein, gewezen administrateur der rubberonderneming „Baleardjosari" in Zuid- Malang. Gedurende 21 jaar was deze er admi nistrateur, om in 1932 den cultures vaarwel te zeggen. Uit zijn levensloop deelt het Bat. Nblad het volgende mede: Aanvankelijk was deze priester voor het onderwijs bestemd. In 1898 kwam hij als 19-jarige jongeling op de Kweekschool voor Onderwijzers te Maastricht, na in zijn geboor teplaats Hontenisse (Zeeland) de lagere school te hebben afgeloopen. Op de kweekschool voelde fr. Marius zich het meest aangetrokken tot de land- en tuinbouw kundige lessen, alsmede tot de vakken schei kunde en dierkunde. Reeds een jaar later ver scheen van zijn hand een werkje getiteld „Practische handleiding voor het opzetten van vogels en zoogdieren", waarvoor te Zutfen een uitgever gevonden werd. Dit boekje heeft on danks het feit, dat het 39 jaar geleden ge schreven werd, nog niets aan actualiteit inge boet. In 1933 werd het nog herdrukt. Na korten tijd als onderwijzer in functie te zijn geweest, kwam hij in aanraking met den heer Scherius, eigenaar-administrateur der cultuuronderneming „Kalitengah" in Djember, met verlof in Nederland. Hij zocht 'n gouver neur voor zijn 3 kinderen en fr. Marius ver trok naar Oost-Java. In 1905 vertrok men naar „Kalitengah"; nau welijks gearriveerd, moest mevr. Scherius met een medisch spoedcertificaat met de kinderen naar Nederland, en zoo kon van het gouver neurschap niets komen. Fr. Marius werd toen employé in de cultures ter onderneming „Ka litengah". en bleef dit tot 1906. Door klimaat overwegingen genoodzaakt, werd omgezien naaf een functie in de suikercultuur en zoo kwam hij als employé ter Sf. „Krebet" in Zuid-Ma- lang, waar toen de heer K. van Gelder admi nistrateur was. Na één campagne ging fr. Marius over naar het Gouvernement, om terug te keeren tot zijn oude liefde: het onderwijs. Op f 125 salaris per maand kwam hij aan de lagere school te Fa- soeroean. Later werd hij overgeplaatst naar Soerabaia, maakte kennis met een dei direc teuren van de San Liem-Kongsie, wiens zoon tje privaatles van hem kreeg, en ging op ver zoek der San Liem-Kongsie in 1911 als admi nistrateur naar „Baleardjosari". En daar ver toefde fr. Marius 21 jaar. Met het oog op het aanstaande Regeerings- Jubileum van H. M. de Koningin, is bij het Tooneelfonds „Ons Leekenspel" te Bussum, ten dienste van clubs en vereenigingen, een pro gram voor een oranje-avond verschenen, sa mengesteld door Jan Nieuwenhuis, liederen Dr. Jop Pollman en muziekarrangementen van Marius Monnikendam. Het bestaat uit zang en voordracht van uit gesproken nationaal karakter en voor 't groot ste deel betrekking hebbende op den band tus- schen Nederland en het huis van Oranje. De vertolking van vers en proza uit verleden en heden (waaraan desgewenscht een reciteerwed- strijd verbonden kan worden) vindt haar afslui ting en bekroning in het volledige Wilhelmus, dat in costuum wordt voorgedragen en tot een muzikalen climax voert. Na de pauze volgt een vroolijk besluit, een „Bruiloft van Kloris en Roosje" met muziek en dans. Thomasvaêr en Pieternel beginnen oude herinneringen op te halen aan de Kronings feesten in 1898 en laten in een afwisselend ge- voeligen en grappigen dialoog de veertigjarige regeeringsperiode van Koningin Wilhelmina aan den geest voorbijgaan, met alle lief en leed. Het slot is een hartelijk woord van hulde en dank baarheid aan het regeerend vorstenhuis. Bij Kon. besluit is bepaald, dat in het vervolg zullen worden beschouwd als „waren" in den zin der Warenwet: le kapok, al of niet gebruikt en mengsels, welke kapok, al of niet gebruikt, bevatten; 2e kussens, beddegoed zooals bed den, matrassen, peluws, dekens en voorwer pen voor het reddifigswezen, welke een vulsel bevatten. In verband hiermede zijn tevens verschillende wijzigingen gebracht in het „Kapokbesluit", dat voortaan „Kapok- en beddegoedbesluit" zal heeten. Deze wijzigingen betreffen o.m. het volgende: De aanduiding kapok moet voor kapok, welke geheel of en deele reeds als vulmateriaal of voor eenig ander doel heeft dienst gedaan, worden voorafgegaan door het woord „ge bruikte". De aanduiding vermengde kapok, gevolgd door het gewichtspercentage en den naam van elk der bestanddeelen, mag uitsluitend en moet worden gebezigd voor mengsels, welke ten deele uit kapok bestaan. De aanduiding vermengde gebruikte kapok, gevolgd door het gewichtspercentage en den naam van elk der bestanddeelen, mag uitslui tend en moet worden gebezigd voor mengsels, welke ten deele uit gebruikte kapok bestaan. Kussens, beddegoed zooals bedden, matras sen, peluws, dekens en voorwerpen voor het reddingswezen mogen niet zijn of worden ge vuld met gebruikte kapok of vermengde ge bruikte kapok en moeten zijn voorzien van den naam van het vulsel. Indien eenig vulsel van kussens, beddegoed zooals bedden, matrassen, peluws, dekens en voorwerpen voor het reddingswezen, bestaat uit een mengsel van stoffen, moeten 't gewichts percentage en de naam van elk dezer stoffen zijn aangegeven; heeft het vulsel of een stof, die daarvan deel uitmaakt, reeds als vulmate riaal of voor eenig ander doel dienst gedaan, dan moet zulks uit de aanduiding blijken. De naam van het vulsel, alsmede de in de vorige alinea bedoelde aanduidingen moeten voor den kooper duidelijk zichtbaar en leesbaar zijn aangebracht op het voorwerp zelf, of op een daaraan vastgenaaide label, en mogen door vegen niet zijn uit te wisschen. Het besluit treedt in werking met ingang van 1 September 1938. Gedurende den vacantiecursus van het On derwijsfonds voor de Scheepvaart, die dit jaar in de eerste week van Augustus aan boord van het instructievaartuig „Prinses Juliana" wordt gehouden, worden eenige belangrijke onder werpen behandeld. De hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat, ir. F. L. Schlingemann, zal voor de cursisten spreken over het nieuwe Rijnvaart- politiereglement. De secretaris van de stichting „Havenbelan- gen" te Rotterdam, mr. L. J. Rietberg, zal een inleiding houden over de beteekenis van de havens van Rotterdam, Amsterdam en Ant werpen. Het onderwerp verhouding tusschen zeevaart en binnenvaart zal worden ingeleid door den oud-inspecteur voor de scheepvaart te Gronin gen T. L. Mellema. De directeur an de binnenvaartschool te Rotterdam, C. H. Hebeis, en de administrateui van het register van leerplichtige schippers kinderen, S. J. van Efferen, zullen spreken over school en examen en riet lager onderwijs, ter wijl de heer J. van 't Hoff uit Dordrecht een inleiding zal houden over het onderwijs aan de machinisten. De deelnemers aan den vacantiecursus zullen officieel worden ontvangen door de gemeente besturen van Rotterdam, Dordrecht en Zie- rikzee, terwijl ook te Antwerpen een officieele ontvangst wordt voorbereid. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot be krachtiging van het Koninklijk Besluit van 13 April 1938, tot regeling van den invoer van me- .taaldraadgloeilampen. Bij de overweging van dit ontwerp van wet in de afdeelingen bleken vele leden van oordeel, dat de prijzen van gloeilampen in Nederland nog steeds belangrijk te hoog zijn. Waarom, dus werd gevraagd, heeft de regee ring niet een bepaalden prijs als voorwaarde gesteld? Eenige andere leden, zich bij het voorgaande goeddeels aansluitende, vroegen opgave van de prijzen, welke voor Nederlandsche gloeilampen worden bedongen in Nederland en in de voornaamste andere afzetgebieden. Mede zouden zij gaarne vernemen, waarin de door de regee ring geoefende prijscontrole de facto heeft be staan. De „N.V. Nationale Revue" heeft een nieuwe revue uitgebracht en de directeur, de heer Bob Peters, is geslaagd 'n waarlijk „nieuw" cachet er aan te geven. „Lach iederen dag!" met Lou Bandy als „midden punt" is de achtste revue van Peters' onder neming en bij deze achtste is geen sprake van inzinking maar wel van verjonging en vooruitgang. De „Nationale Revue" heeft er steeds een eer in gesteld gezond en fijnzinnig vermaak te bie den en te toonen, dat men de groote massa niet behoeft te trekken met iets bedenkelijks, doch dat die massa juist toestroomt naar een amuse ment als dit. Als geheel is deze revue weer vol komen geslaagd en afgezien van een enkel Bandy-aardigheidje, dat weggelaten kon worden en van een grapje met een slorige girl (hetweik geen precedent voor de volgende revue zij, al leen slecht voor den goeden smaak) valt er van deze charmante en bekorende vertooning slechts goeds te vermelden. De première 'r' Scala te 's-Gravenhage werd een uitbundig suc ces met een storm van applaus en een paradijs aan bloemen. Lou Bandy is zelden zoo goed geweest ais ir' dezen „Éach". Hij zorgt voor liedjes, tekst, n causerietje, ja waarvoor niet al. Hij houdt ons heel den avond gezellig bezig op ongekunstelde wijze en hij doet de zaal zingen Neemt het niet zoo nauw in 't leven Ik zie wat door de vingers heen Ik maak me niet meer kwaad Zoolang mijn hart maar slaat Want als de wekker stil blijft staan Dan is het te laat! Guus Brox die met Piet Brechts, Dries Krijn en Bob Milton de acrobatische komiek van de revue is heeft niet alleen door zijh- tuimelvaardigheid, maar vooral ditmaal door zijh muzikale kwaliteiten als musiceerende clown ds zaal geboeid. Matthieu van Eysden,' Beppie de Vries, Clairette Hammé zijn wederom de mede werkenden. Frisch, kleurig, oolijk. onderhoudend en be korend, zoowel den lach losslaand als het oog tot bewondering dwingend: zoo is deze ..achr' ste" een „verjonging der revuekunst" geworden. De dansen waren uitnemend saamgesteld en in' gestudeerd, de decors van zulk een suggestieve betoovering, dat ze op zich zelf alreeds een don derend applaus ontlokten bij 't opgaan van hef doek. Prachtig van ontwerp, decors, kleur, cosfumeS en gratie van beweging was het tafreel van den Hollandschen winter met de schaatsende paren- Jules Susan weet zijn orkest weer energisch en vol vuur te leiden en het muzikale gedeelte vol komen tot zijn recht te doen komen. Terecht is Biob Peters door Louis Bandy voor deze revue gehuldigd, welke straks door tiee het land gaat en dan ook. evenals voorsaanclfj naat Zwitserland voor „Nederlandsch export gaat. Generaal Snijders bezichtigt het nieuwe sportvliegtuig van r. J. E. F. de Kok, voorgelicht door den heer H. M. Schmidt Crans, bij den start voor de Nederland België- rondvlucht op Ypenburg Negentig vliegtuigen van diverse nationaliteiten nemem deel aan de Nederland België-rondvlucht, waarvoor Vrijdag op Ypenburg gestart werd. Een overzicht tijdens den start Holland op z'n mooist. Het jaarlijksche zeilfestijn, de „Kaagweek", is Vrijdag begonnen. Een overzicht tijdens een der eerste wedstrijden op de Kaag De Hertog en de Hertogin van Glouces ter brachten een bezoek aan Birming ham ter gele genheid van de eeuwfees ten der stad De Delftsche beeldhouwer Etienne bij de vervaardiging van het klei-model voor het gedenkteeken, dat door de bevolking van Delft onthuld zal worden bij de aanstaande feesten ter gelegen heid van het veertigjarig regeerings* jubileum van H. M. de Koningin

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1938 | | pagina 4